CS228547B2 - Způsob výroby pentapeptidů - Google Patents

Způsob výroby pentapeptidů Download PDF

Info

Publication number
CS228547B2
CS228547B2 CS828109A CS810982A CS228547B2 CS 228547 B2 CS228547 B2 CS 228547B2 CS 828109 A CS828109 A CS 828109A CS 810982 A CS810982 A CS 810982A CS 228547 B2 CS228547 B2 CS 228547B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
formula
group
radical
alkyl group
residue
Prior art date
Application number
CS828109A
Other languages
English (en)
Inventor
Francois Dr Cardinaux
Rene Dr Huguenin
Janos Dr Pless
Original Assignee
Sandoz Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from CS815449A external-priority patent/CS228513B2/cs
Application filed by Sandoz Ag filed Critical Sandoz Ag
Priority to CS828109A priority Critical patent/CS228547B2/cs
Publication of CS228547B2 publication Critical patent/CS228547B2/cs

Links

Landscapes

  • Medicines That Contain Protein Lipid Enzymes And Other Medicines (AREA)

Description

Vynález se týká způsobu výroby pentapeptidů obecného vzorce I,
A—B—Gly—D-E (I), ve kterém
A znamená zbytek obecného vzorce II,
R
kde
Z1 představuje atom vodíku, methylovou skupinu nebo amidinoskupinu,
Ri znamená atom vodíku nebo alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku a
R2 znamená atom vodíku nebo
Ri a R2 společně tvoří ethylenový můstek a
R3 znamená hydroxyskupinu nebo alkoxyskupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, navázanou v poloze 3, 4 nebo 5,
B představuje zbytek (D)-tsomeiru přírodní a-aminokyseliny,
D znamená zbytek obecného vzorce III,
Z2
I
R4 CH2
I I —N—CH—CO— (III) v němž
R4 znamená atom vodíku nebo alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku a
Z2 představuje fenylovou skupinu, popřípadě mono- nebo diSubstituovanou halogenem, nitroskupinou, alkylovou skupinou š 1 až 4 atomy uhlíku ®/inebo alkoxyskupinou s 1 až 4 atomy uhlíku a
E představuje zbytek obecného vzorce IV,
R5 R6
I I —N—CH—CH2OH (IV) v němž
Rs znamená atom vodíku nebo alkylovou skupinů s 1 až 4 atomy uhlíku ,a
Re představuje zbytek vzorce -(CH2)n-CH2S(O)p-R7 kde
R7 znamená alkylovou skupinu s 1 až § atomy uhlíku, n je číslo o hodnotě 0, 1 nebo 2 a p je číslo o hodnotě 1 nebo 2, kde zbytky A a D mají (L)-konfiguraci, zbytek Emá (Dj- nebo (L)-konfiguraci a zbytek B má (Dj-konfiguraci s tím omezením, že znamená-11 Z1 atom vodíku nebo methylovou skupinu, pak FU představuje alkylovou skupinu se 3 až 4 atomy uhlíku, jakož i jejich fyziologicky hydrolyzovatelných, fyziologicky přijatelných esterů a solí a komplexů těchto pentapeptidů a· esterů.
Při popisování polypeptidů podle vynálezu jako pentapeptidů je třeba mít na zřeteli, že zbytek aminoalkoholu ve významu symbolu E se považuje za derivát aminokyseliny.
Výrazem „amidinoskupina“ se míní skupina vzorce
NH
I
NH2—c—.
Pokud Z1 znamená amidinoskupinu, pak Rf představuje atom vodíku nebo alkylovou skupinu iS 1 až 4 atomy uhlíku. Pokud Z1 znamená atom vodíku nebo methylovou skupinu, pak R4 představuje alkylovou skupinu se 3 až 4 atomy uhlíku.
Sloučeniny obecného vzorce I podle vynálezu, v nichž Z1 znamená atom vodíku nebo methylovou skupinu, náležejí do třídy sloučenin popsaných v DOS č. 2 702 711 a v ekvivalentním GB patentu číslo 1 578 873. Všechny sloučeniny vyráběné podle vynálezu jsou nové.
Jak již bylo uvedeno výše, vykazují sloučeniny, vyrábněné podle vynálezu, výhodné biologické vlastnosti, zejména pak inhibičmí účinnost na sekreci luteiniziačmího hormonu a lze je použít jako farmaceuticky účinné látky.
Zbytek ve významu symbolu E může mít buď (LJ- nebo (Dj-konfiguraci. V textu tohoto vynálezu i v definici předmětu vynálezu se výrazy, „zbytek (LJ-^amlnoalkoholu“ a „zbytek (DJ-jS-amlnoalkoholiu“. míní takové zbytky, v nichž relativní konfigurace odpovídá konfiguraci zbytků odpovídající (Lj-a-aminokyseliny, respektive (Dj-a-aminokyseliny [přičemž kiarboxylová skupina v tomto zbytku (LJ- nebo (DJ-aminokyseliny je v každém z těchto případů nahrazena seskupením -CH2OH]. Je třeba mít na zřeteli, že tyto zbytky mohou na atomu dusíku v !0-poloze nést alkylový substituent s 1 až 4 atomy uhlíku.
V pentapeptidech obecného vzorce I jsou výhodné následující významy jednotlivých obecných symbolů nebo jejich kombinace:
lj Oba symboly Ri a R2 znamenají atomy vodíku,
2} R3 představuje hydroxyskupinu. Nejvýhodněji pak R3 zaujímá polohu 4 a znamená zejména 4-hydroxyskupinu,
3) B představuje zbytek (Dj-isomeru přírodní nearomatické a-amiinokyseliny. Nejvýhodněji pak B představuje zbytek -(Dj-Afa-,
4) R4 představuje alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, například skupinu methylovou. Pokud R4 znamená alkylovou skupinu se 3 až 4 atomy uhlíku (a to jak v případě, představuje-li Z1 atom vodíku nebo methylovou skupinu, tak v případě, představuje-li Z1 amidinoskupinu J, je touto skupinou s výhodou n-piropylová, isopropylová nebo n-butylová skupina, zejména n-propylová,
5) Z2 představuje s výhodou fenylovou skupinu, popřípadě mono- nebo disubstituovanou jedním nebo dvěma zbytky ze skupiny zahrnující fluor, chlor a initroskupinu, zejména fluorem. Znamená-11 Z2 substituovanou fenylovou skupinu, představuje s výhodou monosubstituovanou fenylovou skupinu, zejména m- nebo p-substituovanou fenylovou skupinu. Nejvýhodněji znamená Z2 fenylovou nebo m- či p-fluorfenylovou skupinu, zvláště pak fenylovou nebo p-fiuorfenylovou skupinu,
6.1 R5 představuje s výhodou atom vodíku,
6.2 R6 představuje s výhodou zbytek vzorce
CH3—SO—CH2—CH2— nebo·
CH3—SO2—CH2—CH2—,
6.3 Nejvýhodněji znamená R6 zbytek vzorce
CH3—SO—CHz—CH2— a
6.4 Zbytek E, včetně výhodných zbytků ve významu symbolu E, definovaných výše v odstavcích 6.1 J až 6.3), má s výhodou (L)-konfiguraci (jak je definováno výše). Nejvýhodněji pak E představuje zbytek -Met(O)-ol, tj. zbytek (L)-methioninol-sulfoxidu.
Hydroxyskupiny v pentapeptidech obecného vzorce I, zejména pak hydroxyskupina terminálního zbytku ^-aminoalkoholu ve významu symbolu E, mohou být esterífikovány za vzniku odpovídajících fyziologicky hydrolyzovatelných, fyziologicky přijatelných esterů, tj. esterů, které hydrolýzou poskytují fyziologicky přijatelnou kyselinu.
Mezi vhodné estery náležejí například estery s mono- a dikarboxylovými kyselinami, zejména estery s karboxylovými kyselinami obsahujícími 2 až 5 atomů uhlíku, jako acetáty, jakož i aromatickými karboxylovými kyselinami, jako benzoáty.
Pentapeptidy obecného vzorce I a jejich estery mohou být ve formě adičních solí s kyselinami nebo ve formě komplexů. Adiční soli s kyselinami mohou být vytvořeny například s organickými kyselinami, polymerními kyselinami a anorganickými kyselinami. Mezi tyto adiční soli s kyselinami náležejí například hydrochloridy a acetáty. Výrazem „komplexy“ se míní sloučeniny známého typu, připravené z pentapepttdů obecného vzorce I a jejich esterů adicí anorganických sloučenin, například anorganických solí nebo hydroxidů, jako solí vápníku, hořčíku, hliníku, kobaltu a zejména zinku, nebo adicí polymerních organických látek.
Jednu skupinu sloučenin podle vynálezu tvoří pentapeptidy obecného vzorce I, ve kterém
Z1 znamená amidinoskupiniu,
B představuje zbytek -(D)-Ala-,
Z2 znamená fenylovou skupinu, popřípadě mono- nebo disubstituovanou halogenem, nitroskupimou, alkylovou skujpinou s 1 až 4 atomy uhlíku nebo alkoxyskupinou s 1 až 4 atomy uhlíku a
Ri, R2, Rs, Rí a E mají význam jako. v obecném vzorci I a jejich adiční soli s kyselinami a komplexy.
Druhou skupinu sloučenin podle vynálezu tvoří pentapeptidy obecného vzorce I, ve kterém
Z1 znamená atom vodíku nebo methylovou skupinu,
Ri a Rž bud představují atomy vodíku, nebo společně tvoří ethylenový můstek,
R3 znamená hydroxylovou skupinu v poloze 4,
B představuje zbytek -(Dj-Ala-,
R< znamená alkylovou skupinu se 3 až 4 atomy uhlíku (zejména skupinu n-propylovou, n-butylovou a isobutylovou),
Z2 představuje fenylovou skupinu, popřípadě mono- nebo disubstituovanou jedním nebo dvěma substituentny ze skupiny zahrnující atomy halogenů, nitroskupinu, alkylové skupiny s 1 až 4 atomy uhlíku a alkoxyskupiny s 1 až 4 atomy uhlíku ,a
E znamená zbytek -Met(O)-ol, a jejich adiční soli s kyselinami a komplexy.
Předmětem vynálezu je způsob výroby shora popsaných sloučenin. Tyto sloučeniny je možno připravit tak, že se oxiduje pentapeptid nebo jeho ester, mající sekvenci uvedenou v obecném vzorci I, v němž E představuje zbytek obecného vzorce — (CH2)n—CH2—S—R7, kde n a R7 mají shora uvedený význam, za vzniku odpovídajícího peintapeptidu či esteru, v němž E znamená zbytek obecného vzorce — (CHž J n—CH2— S (O Jp—Rv, kde n, p a R7 mají shora uvedený význam, a takto vzniklý pentapeptid nebo jeho ester se Izoluje ve volné formě nebo ve formě a* diční soli s kyselinou nebo komplexu.
Shora popsanou reakci je možno provádět analogicky jako postup uvedený níže v příkladu provedení. Pokud není zvlášť popsána příprava výchozích látek, jsou tyto sloučeniny bud známé, nebo je lze vyrobit a vyčistit o sobě známými metodami.
Pentapeptidy a estery podle vynálezu, jakož i jejich fyziologicky přijatelné adiční soli s kyselinami a komplexy, vykazují cenné farmakologické vlastnosti, jak vyplývá z testů na zvířatech. Tyto sloučeniny (zejména inhibují sekreci luteinisačníbo hormonu a mají depresivní účinnost na centrální nervový systém, o čemž svědčí například následující testy.
1. Inhibiční účinnost na sekreci luteinisačního hormonu; inhibice ovulace u krys
Dospělé samice krys o hmotnosti 200 až 250 g, s pravidelným čtyřdenním estrólmím cyklem, se udržují ve standardních podmínkách [14 hodin světla denně v době od 4,00 do 18,00 h, teplota 24 °C a 55 až 60% relativní vlhkost], přičemž se nijak neomezují v příjmu potravy a vody. Testovaná sloučenina se aplikuje subkutánně ve fázi preestru, přičemž testované dávky se aplikují jednou ve 13,00 h a pak znovu v 16,00 h. Za 20 hodin po první dávce se krysy usmrtí, jejich vejcovody se vyjmou a za použití mikroskopu se zjistí celkový počet vajíček v obou vejcovodech. Vyhodnocování se provádí tak, že se na inhibici ovulace soudí pouze v tom, případě, že nelze zjistit přítomnost žádného vajíčka. Každá dávka se zkouší na pěti krysách.
2. Depresivní účinnost na centrální nervovou soustavu
Tento test se provádí sledováním změn ve spontánním chování myší a krys v souladu s principy popsanými J. H. Nodidem a spol. v „Animal and Clinical Pbarmacological Techniques in Drug Evaluation“, Chicago, 1964 a v „Psychopharmacologia“, 13, 222 až 257 (Berlín, 1968).
Shora popsané pentapeptidy, estery, soli a komplexy se v souladu s tím mohou používat
a) k léčbě pacientů s poruchami, jejíchž etiologie souvisí nebo je modulována sekrecí luteinlsačního hormonu, nebo jejichž etiologie zahrnuje fyziologickou regulaci sekrece luteinlsačního hormonu, například při léčbě hypertrofie prostaty nebo při léčbě
228347 menopausálního syndromu, zejména post-menopausálních návalů horka, například v souladu se studiemi, které popsali Tataryn a spol. [ „Thermo-regulatory mechanisms and thelr Theirapeutic Implications“, 4. mezinárodní symposium o farmakologii termoregulace, Oxford, 1979; publ. Karger, Basilej 1980, str. 202 až 207,] a Cíasper a spol. [„Science, 205, str. 823 až 825 (1979], a bj jako· psychofarmaceutika, například při léčbě psychotických stavů.
Pro obě tato použití a) a b] se doporučovaná dávka pohybuje· v rozmezí od 0,1 •do 10 mg pentapeptidu nebo jeho esteru, přičemž tato celková dávka se podává v několika dílčích dávkách dvakrát až čtyřikrát denně v jednotkové dávkovači formě, nebo •v protrahované formě. Vhodné jednotkové dávkovači formy, například k orálnímu podání, tedy obsahují od 0,025 do 5,0 mg pentapeptidu nebo esteru uvedeného výše, nebo ekvivalentní množství farmaceuticky upotřebitelné soli inebo komplexu, spolu s pevným či kapalným farmaceutickým ředidlem nebo nosičem. Tyto prostředky mohou mít formu například roztoků nebo tablet.
Vynález dále popisuje
1] způsob inhibování sekrece luteinisačního hormonu, zejména způsob léčby hypertrofle prostaty nebo menopausálního syndromu, zejména post-menopausálních návalů horka, jakož i způsob léčby psychotických poruch u pacientů potřebujících takovouto léčbu, který spočívá iv tom, že se zmíněnému pacientovi podá účinné množství pentapeptidu obecného vzorce I nebo jeho fyziologicky ihydrolyzovatelného, fyziologicky přijatelného esteru, nebo fyziologicky přijatelné ediční soli s kyselinou inebo komplexu takovéhoto pentapeptidu nebo esteru, jakož i
2] pentapeptidy, estery, ediční soli s kyselinami a komplexy uvedené výše v odstavci 1). jako farmaceutika, tj. pro použití při léčbě člověka nebo zvířete, zejména pro použití způsobem uvedeným v odstavci 1), a
I
3] farmaceutické prostředky obsahující pentiapeptidy, estery, adiční soli s kyselinami nebo komplexy, uvedené výše v odstavci 1), jako účinné látky.
V popisné části, v příkladové části i v definici předmětu vynálezu se používají následující obvyklé zkratky:
Met-ol = zbytek (L)-methioininolu vzorce OH3SCH2CH2CH (CH2OH ) NH-,
Met(Oj-ol = zbytek (Lj-methioninol-sulfoxidu vzorce
CHs-S [ O j -CH2CH2CH (CH2OH j -NH-,
MeTyr = -N-methyl-Tyr-,
MeTyr (Bu1) = -N-methyl-O-terc.butyl-Tyr-,
MePhe = -N-methyl-Phe-, (N-propyljPhe = -N-m-piropyl-Phe-, (N-isobutyl)Phe — -N-isobutyl-Phe-, (N-butyl)Phe = -N-n-butyl-Phe-, (N-propyl)Phe(p-Fj = -N-n-propyl-p-fluor-Phe,
Boc = terc.butoxykarbonyl,
Z = benzyloxykarbomyl.
V souhlase se standardní nomenklaturou •se u všech zbytků aminokyselin, označovaných zkratkami o třech písmenech, uvažuje L-konfigurace, pokud není uvedeno jinak.
Příklad 1
Nc-amidino-Tyr- (D) -Ala-Gly- (N-propy 1) Phe-Met (O j -ol-hydrochlorld
1,05 g Na-aimidino-Tyr(D)-Ala-Gly-(N-propyl jPhe-Met-ol-hydrochloridu se rozpustí v 10 ml kyseliny octové a oxiduje se při teplotě 20 °C za použití 0,15 ml 11 M peroxidu vodíku. Po 10 minutách se produkt vysráží ethyletherem. Surový produkt se vyčistí protiproudým rozstřepáváním ve směsi chloroformu, methanolu a vody (65 : 35 : 10 objem/objem). Po překrystalování ze směsi methanolu a ethyletheru se získá sloučenina uvedená v názvu, o optické rotaci [a]D 20 — = —33,6° (c = 1 v 95% kyselině octové).
Výchozí materiál používaný při shora popsané reakci se připraví následujícím způsobem:
a) H- (N-propy 1) Phe-NH-NH-Z-hydrochlorid
K roztoku 14,0 g H-Pbe-NH-NH-Z-hydro•chlorldu ve 120 ml methanolu se při teplotě 20 °C přidá nejprve 10,0 g natriumkyanborohydridu a po 5 minutách pak 3,2 ml piropionaldehydu. Po reakci trvající 2,5 hodiny se rozpouštědlo odpaří ve vakuu, k odparku se přidá 50 ml vody, směs se silně zalkalizuje (pH cca 12 j přidáním 10 N hydroxidu sodného a produkt se extrahuje methylenchlorideim. Extrakt se důkladně promyje vodou, vysuší se síranem sodným a přidá se k němu nadbytek chlorovodíku v ethyletheru. Krystalizace se pak dokončí přidáním dalšího etheru. Získá se sloučenina uvedená v názvu, o optické rotaci [a]D 20 = -T 42,5 °C (c — I v dimethylformamidu).
b) Boc-Gly- (N-propyl )Phe-NH-NH-Z
K roztoku 16,8 g Boc-Gly-OH ve 100 ml tetrahydrofuranu se při teplotě —20 °C přidá 11,8 ml pivaloylchloridu, směs se 15 minut míchá při teplotě —15 °C, pak se k ní přidá roztok 12,5 g H-(N-propyl )Phe-NH-NH-Z a 5,5 ml N-ethyl-diisopropylaminu v 50 ml tetrahydrofuranu, reakční směs se míchá 1 hodinu při teplotě —15 °C, pak 1 hodinu při teplotě 0 °C a nakonec 20 hodin při teplotě 10 °C. Po přidání 150 ml 1N hydrouhličitanu draselného se produkt extrahuje ethylacetátem, extrakt se promyje zředěným roztokem hydrogénuhličitanu draselného a hydírogensíranu draselného a vodou, vysuší se síranem sodným a rozpouštědlo se odpaří ve vakuu. Sloučenina uvedená v názvu se vyčistí chromatograficky za použití silikagelu a směsi methylenchloridu a methanolu jako elučního činidla.
c) Boc-Gly-(N-propyl)Phe-NH-NH2
21,1 g Boc-Gly-(N-propyl jPhe-NH-NH-Z ve 100 ml methanolu se hydrogenuje v přítomnosti paládiového katalyzátoru po dobu 1 hodiny za tlaku vodíku 0,2 až 0,3 MPa. Rozpouštědlo se odpaří ve vakuu a amorfní zbytek se vysuší nad kysličníkem fosforečným a hydroxidem draselným ve vakuu, čímž se získá sloučenina uvedená v názvu, o optické rotaci [a]D 20 = —39,4° (c = 1 v dimethylformamidu j.
d) Boc-Gly-(N-propyljPhe-Met-ol
K roztoku 7,8 g Boc-Gly-(N-propyl )Phe-NH-NH2 v 50 ml dimethylformamidu se při teplotě —18 °C za míchání přidá nejprve
8,6 ml 8 N chlorovodíku v dloxanu a pak
2,1 ml teirc.butylnitritu. Po desetiminutovém stání při teplotě —18 °C se směs neutralizuje přidáním 12,0 ml N-ethyl-diisopropylaminu a smísí se s předem ochlazeným roztokem 5,4 g methioninolu [CH3SCH2CH2CH(NHžjCHaOHj ve 30 ml dimethylformamidu. Po tříhodinové reakci při teplotě —10 °C se reakční směs zředí ethylacetátem, promyje se zředěným roztokem hydrogénuhličitanu draselného a hydrogensíranu draselného a vodou, vysuší se síranem sodným, rozpouštědlo se odpaří ve vakuu a zbytek se vyčistí chromatografií ma silikagelu za použití směsi methylenchloridu a methanolu jako elučního činidla, čímž se získá žádaná sloučenina uvedená v názvu.
e j H-Gly- (N-propyl)Phe-Met-ol-hydrochlorid
K roztoku 9,9 g Boc-Gly-(N-propyl)Phe-Met-olu ve 20 ml ethyletheiru se při teplotě 0 °C přidá 100 ml 5 N chlorovodíku v ethyletheru. Po další hodině při teplotě 0 °C se rozpouštědlo odpaří ve vakuu a zbytek se překrystaluje ze směsi ethylacetátu, methanolu a ethyletheru, čímž se získá sloučenina uvedená v názvu, o optické rotaci [a]D 20 = = —72,5° (c = l v dimethylformamidu). Produkt se rozkládá při 60 °C.
fj Boc-Tyr-(D)-Ala-NH-NH-Z
K roztoku 14,1 g Boc-Tyr-OH a 5,6 ml N-imethy lfor marni du ve 100 ml tetrahydrofuranu se při teplotě —20 °C přidá 6,6 ml Isobutylchlorformiátu. Po pětiminutové reakci při teplotě —20 DC se přidá roztok 13,7 gramu H- (D j-Ala-NH-NH-Z-hydrochloridu a 5,0 ml N-methylmorfolinu v 50 ml dimethylformamidu. Směs se nechá 2,5 hodiny reagovat při teplotě —15 °C, pak se k ní přidá 100 ml 1 N hydrogénuhličitanu draselného, reakční směs se zředí ethylacetátem, promyje se zředěným roztokem hydrogenuhličitanu draselného a hydrogensíranu draselného a vodou, načež se vysuší síranem sodným a rozpouštědlo se odpaří ve vakuu. Po překrystalování zbytku ze směsi ethylacetátu, hexanu a ethyletheru se získá sloučenina uvedená v názvu.
g) H-Tyr- (D j-Ala-NH-NH-Z-hydrochlorid
K roztoku 25,0 g Boc-Tyr-(D)-Ala-NH-NH-Z v 50 ml ethylacetátu se při teplotě 0 °C přidá 100 ml 5 N roztoku chlorovodíku v etheru. Po 1,5 hodině se krystalizace dokončí přidáním dalšího ethyletheru. Sloučenina uveedná v názvu se izoluje filtrací. Produkt má optickou rotaci [a]D 20 = +32,8° (c = = 1 v dimethylformamidu) a rozkládá se při 200 °C.
h) Na-amidino-Tyr- (D) -Ala-NH-NH-Z-hydrochlorid
K roztoku 8,8 g H-Tyr-(D j-Ala-NH-NH-Z-hydrochloridu a 2,8 ml triethylaminu v 50 mililitrech dimethylformamidu se přidá 12,1 gramu l-amidino-3,5-dimethylpyrazolinitrátu. Směs se 4 dny míchá při teplotě 50 až 60 °C a pak se k ní přidá 3,0 ml triethylaminu. Rozpouštědlo se odpaří ve vakuu, zbytek se vyjme vodou a roztok se několikrát extrahuje methylenchloridem. Vodná fáze se zahustí na cca 400 ml, koncentrát se adsorbuje na* polystyrénovou adsorpční pryskyřici a sloučenina uvedená v názvu se z adsorbentu vymyje jako nitrát za použití směsi methanolu a vody jako elučního činidla. Eluát se odpaří k suchu, zbytek se znovu vysuší ve vakuu, rozpustí se v ethylacetátu za přítomnosti malého množství ethanolu a přidáním ethyletheru a nadbytku 5 N chlorovodíku v ethylacetátu se vysráží sloučenina uvedená v názvu, ve formě hydrochloridu.
Produkt má optickou rotaci [a]D 20 — — +23,3° (c — 1 v dimethylformamidu) a rozkládá se při 50 °C.
i j N-ainidino-Tyr- (D j -Ala-NH-NH2-hydrochlorid
1,6 g Na-amidino-Tyr-(D)-Ala-NH-NH-Z-hydrochlorldu ve 20 tmi methanolu se v přítomnosti paládiového katalyzátoru hydrogenuje za tlaku vodíku 0,2 až 0,3 MPa. Po 30 minutách se katalyzátor odfiltruje, rozpouštědlo se odpaří ve vakuu a zbytek se prekrystaluje ze směsi methanolu a ethyletheru. Získá se sloučenina uvedená v názvu, o optické rotaci [a]D 20 = +13,2° [c = lvdimethylformamiduj, rozkládající se při 80 stupních Celsia.
j j NK-amidi,no-Tyr- (D) -Ala-Gly- (N-propyl) Phe-Met-ol-hydrochlorid
K roztoku 1,04 g Na-amidino-Tyr-(D JAla-NH-NH2-hydroehloridu ve 20 ml dimethylfarmamidu se při teplotě —18 °C přidá nejprve 1,3 ml 8 N chlorovodíku v dioxanu a pak 0,35 ml terc.butylnitritu.
Po desetiminutovém stání při teplotě —18 °C se reakční směs neutralizuje
2,3 ml N-ethyldiisopropylaminu a smísí se s ochlazeným roztokem 1,5 g H-Gly-( N-propyl ]Phe-Met-ol-ihydrochloridu a 0,62 ml N^ethyl-diisopropylaminu v 15 ml dimethylformamidu. Po jednohodinové reakci při teplotě —15 °C a následující tříhodinové reakci při teplotě —10 °C se rozpouštědlo odpaří ve vakuu, zbytek se vyjme vodou a roztok se několikrát promyje methylenchloridem. Vodná fáze se odpaří na objem cca 60 ml, adsorbuje se na polystyrénové absorpční pryskyřici, pryskyřice se promyje vodou a produkt se z ní vymyje vodným methanolem. Po odpaření eluátu k suchu a vysirážení ze směsi methanolu a ethyletheru se získá sloučenina uvedená v názvu, o optické rotaci [a]D 20 = —41,0° (c = 1 v dimethylformamidu], rozkládající se při 90 °C. Příklad 2
Analogickým postupem jako v příkladu 1 se připraví následující sloučeniny:
2.1 H-MeTyir- (D)-Ala-Gly- (N-propyl )Phe-Met{0)-ol-trifluoracetát o optické rotaci [ee]n20 — —19,3° (c = 1 v 95% kyselině octové),
2.2 H-MeTyr-(Dj-Ala-Gly-(N-isobutyl)Phe-Met{Oj-ol-trifluoracetát o optické rotaci [a]D 20 = —13,7° (c — 1 v 95% kyselině octové,
2.3 H-MeTyr- (D j - Ala-Gly- (N-buty 1) Phe-Met(O)-ol-trifluoracetát o optické rotaci [«]d20 = —7,9° (c — 1 v 95% kyselině octové,
2.4 H-MeTyr-{D)-Ala-Gly-(N-propyl]Phe(p-F)-Met{Oj-ol-trifluoracetát o optické rotaci [a]D 20 — —9,O*1 (c — 1 v 95% kyselině octové,
2.5 Na-amidino-Tyr- (D) -Ala-Gly-MePhe-Met(O)-ol-acetát o optické rotaci [a]D20 = = —50,8° (c — 0,7 v dimethylfoirmamídu) a
2.6 N“-amidino-Tyr-(D)-Ala-Gly-MeP.he(p-F)-Met(O j-ol-hydroohlorid o optické rotaci [a]D 20 — —29,3 (c = 1 v 95!% kyselině octové j.

Claims (2)

předmEt
1. Způsob výroby pentaptidů obecného vzorce I,
A—B—Gly—D—Ε (I) ve kterém
A znamená zbytek obecného vzorce II, kde
Z1 představuje atom vodíku, methylovou skupinu nebo amidinoskuipinu,
Ri znamená atom vodíku nebo alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku a
Rz znamená atom vodíku nebo
Ri a Rz společně tvoří ethylenový můstek a
R3 znamená hydroxyskupinu nebo alkoxyskupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, navázanou v poloze 3, 4 nebo 5,
B představuje zbytek (D)-isomeru přírodní a-aminokyseliny,
D znamená zbytek obecného vzorce III,
Z2
I
R4 CH2 I I
-N—CH—CO— (III) v iněmž
R4 znamená atom vodíku nebo alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku a
Z2 představuje fenylovou skupinu, popřípadě moino- nebo disubstituovanou halogenem, nitroskiupinou, alkylovou skupinou s 1 až 4 atomy uhlíku β/nebo alkoxyskupinou s 1 až 4 atomy uhlíku a
E představuje zbytek obecného vzorce IV,
R5 R6
I I —N—CH—CH2OH (IV) v němž
Rs znamená atom vodíku nebo alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku a
R6 představuje zbytek vzorce — (CH)n-CH2-S(O)p-R7, kde
Rz znamená alkylovou skupinu s 1 až 5 atomy uhlíku, n je číslo o hodnotě 0, 1 nebo 2 a p je číslo o hodnotě 1 nebo 2, přičemž zbytky A a D mají (LJ-kanfiguraci, zbytek E má (Dj- nebo (Lj-konfiguraci a zbytek B má (DJ-konfiguraci, s tím omezením, že znamená-li Z1 atom vodíku nebo methylovou skupinu, pak R4 představuje alkylovou skupinu se 3 až 4 atomy uhlíku, jakož i jejich fyziologicky hydrolyzovatelných, fyziologicky přijatelných esterů a solí a komplexů těchto pentapeptidů a esterů, vyznačujících se tím, že se oxiduje pentapeptid nebo jeho ester, mající sekvenci uvedenoiu v obecném vzorci I, v němž E představuje zbytek obecného vzorce
- (CH2)n— CH2-S-Ry, kde n a R7 mají shora uvedený význam, za vzniku odpovídajícího pentaptidu či esteru, v němž E znamená zbytek obecného vzorce — (CHz )n—CH2—S (O) p—R7, kde η, p a R7 mají shora uvedený význam, a takto vzniklý pentapeptid nebo jeho ester se izoluje ve volné formě nebo ve formě adiční soli s kyselinou nebo komplexu.
2. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že se použijí odpovídající výchozí látky za vzniku sloučenin obecného vzorce I, ve kterém
Z1 znamená atom vodíku inebo methylovou skupinu,
Ri a Rz buď znamenají vždy atom vodíku, nebo společně tvoří ethylenový můstek,
R3 představuje hydroxyskupinu v poloze 4,
B znamená zbytek D-Ala,
Rt představuje alkylovou skupinu se 3 až 4 atomy uhlíku,
E znamená zbytek Met(O)-ol a
Z2 má význam jako v bodu 1.
CS828109A 1980-11-26 1982-11-15 Způsob výroby pentapeptidů CS228547B2 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS828109A CS228547B2 (cs) 1980-11-26 1982-11-15 Způsob výroby pentapeptidů

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CH875280 1980-11-26
CS815449A CS228513B2 (en) 1980-07-17 1981-07-16 Method for the production of pentapeptide
CS828109A CS228547B2 (cs) 1980-11-26 1982-11-15 Způsob výroby pentapeptidů

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS228547B2 true CS228547B2 (cs) 1984-05-14

Family

ID=25703732

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS828109A CS228547B2 (cs) 1980-11-26 1982-11-15 Způsob výroby pentapeptidů

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS228547B2 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
BE1003752A4 (fr) Nouveaux derives peptidiques, leur preparation et leur utilisation comme medicaments.
FR2501199A1 (fr) Nouveaux polypeptides, leur preparation et leur application comme medicaments
IE873383L (en) Phosphinic acid derivatives
JPH02500275A (ja) 潰瘍の予防のための方法及び組成物
DK150146B (da) Analogifremgangsmaade til fremstilling af somatostatinanaloge hepta- eller octapeptider eller salte eller complexer deraf
DK151341B (da) Analogifremgangsmaade til fremstilling af d-phenylalanyl-l-prolyl-l-argininaldehydsulfat
JPS59112953A (ja) ペプチド化合物
WO1996005189A1 (de) Neue inhibitoren vom benzamidintyp
CZ287816B6 (en) Peptide, process of its preparation, pharmaceutical preparation in which it is comprised and use thereof
HU186729B (en) Process for the production of biologycally active pentapeptide-derivatives
CH679045A5 (cs)
RU2362579C1 (ru) Фармацевтическая композиция на основе пептида, обладающего противоопухолевым действием
CZ288418B6 (en) Peptide, process of its preparation, pharmaceutical preparation containing the peptide and use thereof
US4390528A (en) Tuftsinyl-tuftsin
US4631270A (en) Therapeutically useful pseudopeptides, compositions containing the same and methods of preparation and use
US4405607A (en) Novel pentapeptides, processes for their production, pharmaceutical compositions comprising said pentapeptides and their use
US5620959A (en) Bombesin antagonists
JPS58109460A (ja) エンケフアリン誘導体
CS228547B2 (cs) Způsob výroby pentapeptidů
MXPA04011502A (es) Compuestos capaces de bloquear la respueta a sustancias quimicas o estimulos termicos o mediadores de la inflamacion de los nociceptores, un metodo para su obtencion y composiciones que los contienen.
CS228546B2 (cs) Způsob výroby pentapeptidů
JP4601118B2 (ja) 炎症性疾患治療剤
JP2011503215A (ja) 新規の免疫調節ペプチド、その組成物およびその使用
IE42249B1 (en) Octapeptide derivatives having an oxygen or sulfur containing moiety in the c-terminal position
CH654841A5 (de) Appetitzuegelnde tripeptide und verfahren zur herstellung derselben.