CS226439B2 - Method of preparing n-substituted n-acetyl-2,6-dialkylaniline - Google Patents

Method of preparing n-substituted n-acetyl-2,6-dialkylaniline Download PDF

Info

Publication number
CS226439B2
CS226439B2 CS682881A CS682881A CS226439B2 CS 226439 B2 CS226439 B2 CS 226439B2 CS 682881 A CS682881 A CS 682881A CS 682881 A CS682881 A CS 682881A CS 226439 B2 CS226439 B2 CS 226439B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
formula
substituted
iii
acetyl
acetyl chloride
Prior art date
Application number
CS682881A
Other languages
English (en)
Inventor
Gerhard Dr Degischer
Werner Dr Angst
Original Assignee
Ciba Geigy Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ciba Geigy Ag filed Critical Ciba Geigy Ag
Publication of CS226439B2 publication Critical patent/CS226439B2/cs

Links

Landscapes

  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Preparation Of Compounds By Using Micro-Organisms (AREA)

Description

Vynález se týká způsobu výroby N-subistituovaných N-acetyl-2,6-dialkylanilinů obecného vzorce I
(I) ve kterém
Ri a R2 nezávisle na sobě znamenají vždy methylovou nebo ethylovou skupinu,
A představuje 1,,2-etihylenovou skupinu, popřípadě substituovanou jednou nebo dvěma methylovými skupinami, dále 2-oxo-l,2-ethylenovou skupinu nebo l-methyl-2-oxo-l,2-ethyleno;vou skupinu,
R3 znamená alkylovou skupinu s 1 až 3 atomy uhlíku a
X představuje atom chloru nebo alkoxyskupinu s 1 až 3 atomy uhlíku, který se vyznačuje tím, že se N-substituovainý 2,6-dial'kylanilin obecného vzorce II (II) ve kterém
Ri, Ra, R3 a A mají význam jako v obecném vzorci I, nechá reagovat s acetyíchloridem obecného vzorce III ' X— CH?— CO—Cl (III).
ve kterém
X má shora uvedený význam.
N-®ubstituované N-acetyl-2,6-dialkylainiliny shora uvedeného obecného vzorce I jsou velmi účinné proti fytopathogenjnfm mikroorganismům a používají se proto к ochraně kulturních rostlin proti napadení fytopaťhogenními mikr oorgainismy. N-substituované N-acetyl-2,6-dialkla.niliny obecného vzorce I a jejich použití jsou známé například z amerických patentních spisů Cfslo 3 952 056,
228439
937 730, 4 206 228 а 4 200 451.
Je Již známa výroba N-substituovaných N-acetyl^^-dialkylanilinů obecného vzorce I reakcí příslušných N-substituovaných 2,6-dialkylanilinů obecného vzorce II s a čety 1chloridem obecného vzorce III. Tuto reakci je možno provádět jak v nepřítomnosti, tak v přítomnosti anorganické nébo organické báze, jako hydroxidu sodného, uhličitanu sodného, NjN-dimethylanilinu nebo triethylaminu.
Při provádění acetylace v přítomnosti vodných anorganických bází je však nutno používat velký nadbytek acetylchloridu, protože podstatná část acetylchloridu se v důsledku hydrolýzy ztrácí. To je jednak nehospodárné a jednak to způsobuje ekologické problémy, protože je nutno z vody odstraňovat hydrolýzcu vznikající kyselinu. Tuto nevýhodu spojenou s použitím velkého nadbytku chloracetylchloridu je sice možno odstranit použitím organických bází, nicméně se však musí v tomto případě oddělit vždy (příslušný vzniklý hydrochlorid aminu a odpovídající amin regenerovat, což je spojeno s dalšími náklady.
I když Je možno v individuálních případech provádět acylačiní reakce v nepřítomnosti báze a v nepřítomnosti rozpouštědla, je к dosažení dobrých výtěžků při reakci N-isubstituovainéiho 2,6-dialkylanilinu obecného vzorce II s acetylchloridem obecného vzorce III, prováděné v nepřítomnosti báze, ipřítomnost inertního rozpouštědla nutná. Provádí-li se totiž tato reakce v nepřítomnosti rozpouštědla, získá se tmavě zbarvený, vysoce vyskózní reakční produkt, který se velmi těžko zpracovává a z něhož lze izolovat žádanou finální sloučeninu jen ve velmi nízkém výtěžku.
Provádění reakce N-substituovaného 2,6-dialkylaniliinu obecného vzorce II s acetylchloridem obecného 'vzorce III v inertním rozpouštědle v nepřítomnosti báze má tu výhodu, že chlorovodík vznikající při reakci je okamžitě možno oddělit v plynné formě. Protože však acetylchlorid se z ekonomických důvodů používá převážně v ekvimolárním množství, jsou pro úplné proběhnutí reakce a pro úplné oddělení chlorovodíku potřebné dlouhé reakční doby. Zpravidla je nutno reakční směs několik hodin zahřívat na teplotu 90 až 110 °C, čímž se však podporují vedlejší reakce vedoucí к vzniku pryskyřičnatých vedlejších produktů. Těmito vedlejšími reakcemi se snižuje výtěžek žádané účinné látky.
Shora popsaný způsob je v důsledku nevýhod s ním spojených neekonomický. Vynález si klade za cíl poskytnout způsob, kterým by bylo možno vyrábět N-substituovainé N-acetyl-2,6-dialkylaniliny obecného vzorce I jednoduchým a ekonomickým postupem v dobrých výtěžcích v technickém měřítku.
Nyní bylo zjištěno, že N-substituo váné N-acetyl-2,6-dlalkylaniliny shora uvedeného obecného vzorce I je možno ve vynikajícím výtěžku a ve výtečné čistotě získat tak, že se reakce N-substituovaného 2,6-diailkylanilinu obecného vzorce II s acetylchloridem obecného vzorce III provede v nadbytku acetylchloridu obecného vzorce III jako rozpouštědla.
V souladu s tím je tedy předmětem vynálezu způsob výroby N-siubstituovaných N-acetyl-2,6-dialkylaniljjnů shora uvedeného obecného vzorce I reakcí N-substituovaného 2,6-dialkylanilinu shora uvedeného obecného vzorce II s acetylchloridem shora uvedeného obecného vzorce III, vyznačující se tím, že se tato reakce provádí v přítomnosti nadbytku acetylchloridu obecného vzorce III jako rozpouštědla, nadbytek acetylchloridu obecného vzorce III se pak oddělí destilací, vzniklý N-substituovaný N-acetyl-2,6-dialkylanilin obecného vzorce I se promyje vodou do neutrální reakce a vysuší se.
Acetylchlorid obecného vzorce III se zpravidla používá v celkovém množství 2 až 20 mol na každý mol N-substituovaného 2,6-dialkylanilinu obecného vzorce II, takže nadbytek acetylchloridu obecného vzorce III, který plní funkci rozpouštědla, činí 1 až 19 mol. S výhodou se acetylchlorid obecného vzorce III používá v množství 4 až 8 mol na každý mol N-substituovaného 2,6-dialkylanilinu obecného vzorce II. Reakce se obecně provádí při teplotě v rozmezí od 70 °C do teploty varu reakční směsi pod zpětným chladičem. S výhodou se pracuje za varu reakční směsi pod zpětným chladičem.
Promývání reakčního produktu (po oddělení nadbytku acetylchloridu obecného vzorce III) vodou je možno (provádět při teplotě 50 až 110° C.
Je výhodné toto promývání několikrát opakovat. Dále je výhodné přidávat do prací vody alkalické činidlo v takovém minožství, aby se hodnota pH vody udržela v rozmezí 4 až 10. Jako alkalické činidlo, které je možno přidávat к prací vodě, je vhodný zejména hydroxid sodný nebo hyroxid draselný. Reakční produkt se pak, popřípadě po dalším promytí čistou vodou, vysuší záhrevem ve vakuu na teplotu 100 až 120 °C.
Způsob podle vynálezu je možno provádět diskontinuálně nebo kontinuálně.
Při diskontinuálním provedení způsobu Ipodle vynálezu se s výhodou postupuje tak, že se N-substituovaný 2,6-diahkylanilin obecného vzorce II vnese do vroucího acetylchloridu obecného vzorce III a po ukončení reakce se nadbytek acetylchloridu oddestiluje ve vakuu.
Při kontinuálním provedení způsobu (podle vynálezu se účelně postupuje tak, že se acetylchlorid obecného vzorce III a N-substituovaný 2,6-dialkylanilin obecného vzorce II při reakční teplotě současně uvádějí do reaktoru a směs se bezprostředně poté odpaří ve vakuu. Kontinuální provedení Zjpůsobu podle vynálezu se s výhodou u β
skutečňuje v kaskádovém reaktoru o 2 až 4 stupních nebo v reaktoru s padajícím filmem.
Chlorovodík vznikající při reakci se odděluje v plynné formě a lže jej buď stlačovat a plnit do ocelových lahví nebo rozpouštět ve vodě na koncentrovanou kyselinu chlorovodíkovou, .nebo zpracovávat oxidací na chlor.
Z N -substituovaných 2,6-dialkylanilinů obecného vzorce II, které se používají · jako výchozí látky, jsou výhodné ty, v nichž A znamená 1,2-ethyle,novoiu skupinu, 1-metihyl-l,2-ethylenovou skupinu nebo l-methoxy-2-oxo-1,2-et)hyleinovou skupinu .a Rg představuje methylovou skupinu. Zvlášť výhodnými výchozími látkami obecného vzorce II jsou N- (l‘-methyl-2‘-met.hoxyethyl j-2-ethyl-6-methylaniliin *a N-(l‘-miethoxykarbohýlethyl)-2,6-dimethyla,nilin. Z acetyldhloridů obecného vzorce III jsou výhodné chloracetylchlorid a methoxyacetylchlorid.
Zvlášť 'významná přednost způsobu podle vynálezu spočívá v tom, že se při jeho aplikaci redukuje na minimum znečištění okolního prostředí škodlivými látkami. Produkty získané při práci způsobem podle vynálezů jsou velmi čisté a jejich výtěžek je vynikající. Protože reakce N-substituovaných 2,6-dialk^ylhin^ilinů obecného vzorce II s acetylchloridy obecného vzorce III probíhá velmi rychle, je možno velmi zkrátit dobů, po kterou jsou výchozí látky a produkty vystaveny působení reakčních podmínek.
V důsledku toho může být velikost reaktoru, vztažená na dané množství produktu, .relativně malá. Protože nadbytek acetylchloridu obecného vzorce III je možno· po jeho oddělení znovu uvádět do reakce, dochází k velmi podstatnému omezení ztrát výchozího materiálu. Další výhoda způsobu podle vynálezu pak konečně spočívá v tom, že hmotnostní .poměr reakčních složek se může pohybovat v širokých mezích, aniž by se tím nepříznivě ovlivnila kvalita výsledného prodluktu.
Způsobem podle vynálezu je tedy možno získávat N-substituované N-acetyl-2,6-dialkylaniliny obecného vzorce I jednoduchým způsobem ve vynikajícím výtěžku a ve výtečné čistotě.
Vynález ilustrují následující příklady provedení, jimiž se však rozsah vynálezu v žádném směru neomezuje.
Příklad 1
Příprava N- ( 2‘-methoxy-Γ-methylelhyl) -N-chloracetyl-2-ethyl-6-metliylariilinu
Do třílitrové baňky se třemi hrdly, opatřené míchadlem, přikapávací nálevkou a chladičem, se předloží 1356 g (12 mol] cihloracetylchloridů, který se zahřeje k varu a přlkapává se k němu 207 g (1 mol) N-(2‘-methrxy-l‘(methyIethyl)-2-ethyI-6-methylanilinu takovou rychlostí, aby .reakční roztok neustále rovnoměrně vřel .a vyvíjel se plyn. Po přidání N-^-méŤhoxy-r-methylethyl)-2-ethyl-6-methylanilinu se nadbytek chlrracetylchlrriOu oddestiluje na rotační odparce za tlaku 2000 Pa.
Takto získaný surový .produkt se v dělicí nálevce ipromyjé 200 ml vody; přičemž pH promývací vody se přidáním 30% lotihu sodného upraví ha hodnotu 8. Po oddělení vodné fáze se produkt nejprve ještě dvakrát promyje . čistou vodchi,· .iiačež .se 30 minut suší při teplotě 110 °C .za tlaku 2000 Pa. Získá se 273,8 g (96,6 % teorie) N-(2‘-methoxy-r-methy lethy 1) -N-chloracet.yl-2ethyl-6-methylanilinu.
Příklad 2
Příprava N- (Γ-methoxykařbonylethyl ]-N-methoxyacetyl-2,6-0imethylamiilnu
Do dvoulitrové tříhrdlé baňky opatřené míchadlem, přikapávací nálevkou .a chladičem se předloží 808 g (8 mol) methoxyacetylchloridu, ktérý se zahřeje k varu a přikape se k němu 165,6 g (0,8 mol) N-T-metihoxykarbonylethyl) -2,6-0iméЙlylanilinu takovou rychlostí, aby reakční roztok neustále rovnoměrně vřel a vyvíjel se plyn. Po přidání N-( Γ-methoxykarbonylethyl )-2,6-dimethylanilinu se nadbytek methoxyace-ylchloιridu r00estiluje na rotační odparce za tlaku 2000 Pa. Takto získaný surový produkt se při teplotě 80 °C promyjé 100 ml vody, přičemž pH promývací vody se přidáním 1N louhu sodného upraví na hodnotu 4. Po oddělení vodné fáze š-e produkt ještě dvakrát promyjé teplou vodou, .načež se 1 hodinu suší při teplotě 110 °C za tlaku 2000 Pa. Získá se 217,3 g (97,2 % teorie) N-T-methoxykarbony-ethyl) -N-methoxyacetyl-2,6-0iιm.ethylaιmiinu.

Claims (5)

PŘEDMĚT VYNALEZU
1. Způsob výroby N-substituovaných N-acetyl-2,6-dialkylainilinů obecného vzorce I ve kterém
Ri a R2 nezávisle na sobě znamenají vždy methylovou skupinu,
A představuje 1,2-etlhylenovou skupinu, popřípadě substituovanou jednou nebo dvěma methylovými skupinami, dále 2-oxo-l,2-etlhylenovou skupinu inebo l-imethyl-2-oxo-1,2-«ethylenovou skupinu,
R3 znamená alkylovou skupinu s 1 až 3 atomy uhlíku a
X představuje atom chloru nebo alkoxyskupinu s 1 až 3 atomy uhlíku, reakcí N-substituovaného 2,6-dialkylanilinu obecného vzorce II ve kterém
Ri, Rz, R3 a A mají význam jako v obecném vzorci I, s acetylchloridem obecného vzorce III
X—CH2—CO—Cl (III), ve kterém
X má význam jako v obecném vzorci I, vyznačující se tím, že se reakce N-substituovaného 2,6-dialkylanilinu obecného vzorce II s acetylchloirideim obecného vzorce III provádí v přítomnosti nadbytku 1 až 19 mol acetylchloridu obecného vzorce III jako rozpouštědla při teplotě od 70 °C do varu reakční směsi pod zpětným chladičem, nadbytek acetylchloridu obecného vzorce III se pak oddělí destilací, získaný N-substituovaný N-acetyl-2,6-dialkylanilin obecného vzorce II se promyje vodou do neutrální reakce a vysuší se.
2,6-dialkylanilinu obecného vzorce II použije 4 až 8 mol acetylchloridu obecného vzorce III.
2. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že se na každý mol N-substituovaného
3. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že se reakce N-substituovaného 2,6-dialkylaniliinů obecného vzorce II s acetylchloridem obecného vzorce III provádí za varu reakční směsi pod zpětným chladičem.
4. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že se po oddělení nadbytku acetylchloridu obecného vzorce III získaný N-substituovaný N-acetyl-2,6-dialkylanilin obecného vzorce I proimyje při teplotě 50 až 100 °C vodou.
5. Způsob podle bodů 1 až 6, vyznačující se tím, že se pH promývací vody upraví přídavkem alkalického činidla ina hodnotu 4 až 10.
CS682881A 1979-04-16 1981-09-16 Method of preparing n-substituted n-acetyl-2,6-dialkylaniline CS226439B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US3057479A 1979-04-16 1979-04-16

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS226439B2 true CS226439B2 (en) 1984-03-19

Family

ID=26156020

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS682881A CS226439B2 (en) 1979-04-16 1981-09-16 Method of preparing n-substituted n-acetyl-2,6-dialkylaniline

Country Status (9)

Country Link
AT (1) ATE14013T1 (cs)
BR (1) BR8106119A (cs)
CS (1) CS226439B2 (cs)
DE (1) DE3171128D1 (cs)
DK (1) DK157077C (cs)
ES (1) ES8204982A1 (cs)
HU (1) HU188691B (cs)
IL (1) IL63827A (cs)
ZA (1) ZA816351B (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
ATE14013T1 (de) 1985-07-15
BR8106119A (pt) 1983-05-03
ZA816351B (en) 1982-09-29
IL63827A0 (en) 1981-12-31
ES505611A0 (es) 1982-06-01
IL63827A (en) 1984-08-31
DK393881A (da) 1983-03-08
DE3171128D1 (en) 1985-08-01
DK157077B (da) 1989-11-06
ES8204982A1 (es) 1982-06-01
HU188691B (en) 1986-05-28
DK157077C (da) 1990-04-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5124451A (en) Process for the n-alkylation or ureas
US2654738A (en) Organic derivatives of phosphonic acids and method of preparing the same
SU688123A3 (ru) Способ получени производных анилина
SU514569A3 (ru) Способ получени производных пиридазина
US4317916A (en) Process for producing N-substituted-N-acetyl-2,6-dialkyl-anilines
US4554358A (en) 4-Chloro-4-methyl-5-methylene-1,3-dioxolane-2-one
CS226439B2 (en) Method of preparing n-substituted n-acetyl-2,6-dialkylaniline
IE51269B1 (en) Process for the preparation of 1-carbamoyl-3-(3,5-dichlorophenyl)-hydantoins and an intermediate therefor
US4058549A (en) N-substituted cyanoalkane-sulfenyl (and thiosulfenyl)-N-alkyl carbamoyl halides
US4267356A (en) Process for the preparation of N-(1'-alkoxycarbonylethyl)-2,6-dialkylanilines
US5696290A (en) Synthesis of penta-substituted guanidines
US2449440A (en) Aryl esters of tertiary carbamic acid
US4948905A (en) Synthesis of vinyl lactones
US4481151A (en) Process for the preparation of dialkylphosphinic acid halides
US3308132A (en) 6, 8-dithiooctanoyl amides and intermediates
HU184823B (en) Process for preparing s-alkyl-phosphono-dithionic acid halogenides with brandhed chains
KR940009935B1 (ko) N-벤조일-c-티오펜옥시이미도일 클로라이드 유도체 및 그 제조방법
US4266071A (en) Process for the preparation of N-(1-alkoxycarbonylethyl)-2,6-dialkylanilines
US4448975A (en) Process for the preparation of substituted amidines
US3547992A (en) Cof-substituted-n-trifluoromethyl-phenylsulfenamides
US4086226A (en) Process for the synthesis of thiolcarbamates
US3699102A (en) Production of ureidomethylphosphonyl halides
KR0129789B1 (ko) N-알로일-c-(n-메틸아닐리노)이미도일클로라이드유도체및그제조방법
JPS6324508B2 (cs)
DK153472B (da) Fremgangsmaade til fremstilling af alfa-anilinocarboxylsyrenitriler