CS222684B2 - Breakage device for interruption of the roving on the spindle spinning machine - Google Patents

Breakage device for interruption of the roving on the spindle spinning machine Download PDF

Info

Publication number
CS222684B2
CS222684B2 CS80769A CS76980A CS222684B2 CS 222684 B2 CS222684 B2 CS 222684B2 CS 80769 A CS80769 A CS 80769A CS 76980 A CS76980 A CS 76980A CS 222684 B2 CS222684 B2 CS 222684B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
base body
rotation
support
yarn
guide
Prior art date
Application number
CS80769A
Other languages
English (en)
Inventor
Colin E Gore
Original Assignee
Wool Dev Int
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Wool Dev Int filed Critical Wool Dev Int
Publication of CS222684B2 publication Critical patent/CS222684B2/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01HSPINNING OR TWISTING
    • D01H13/00Other common constructional features, details or accessories
    • D01H13/14Warning or safety devices, e.g. automatic fault detectors, stop motions ; Monitoring the entanglement of slivers in drafting arrangements
    • D01H13/16Warning or safety devices, e.g. automatic fault detectors, stop motions ; Monitoring the entanglement of slivers in drafting arrangements responsive to reduction in material tension, failure of supply, or breakage, of material
    • D01H13/1616Warning or safety devices, e.g. automatic fault detectors, stop motions ; Monitoring the entanglement of slivers in drafting arrangements responsive to reduction in material tension, failure of supply, or breakage, of material characterised by the detector
    • D01H13/1658Associated actuators with mutual actuation, e.g. for two or more running yarns

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Spinning Or Twisting Of Yarns (AREA)
  • Ropes Or Cables (AREA)
  • Catching Or Destruction (AREA)
  • Manufacture, Treatment Of Glass Fibers (AREA)
  • Preliminary Treatment Of Fibers (AREA)

Description

Vynález 8e týká přetrhového ústrojí pro vřetenové dopřádací stroje, vytvářející přízi ze dvou zkracovaných přástu, přičemž ústrojí podle vynálezu má zabraňovat tvorbě vadné příze při přetrhu jednoho z přáatů.
Podstata přetrhového ústrojí spočívá v v tom, že ústrojí sestává ze základního tělesa, otočně uloženého na podpoře a natáčivého ze střední polohy o první úhel natočení v rozsahu 5° až 30° do první mezní polohy pro vyrovnávání nerovnoměrnosti při vedení přástu a o druhý úhel natočení v rozsahu od 30° do 180° do druhé mezní polohy, ve které dochází к přetrhu zbývajícího přástu jeho vedením klikatou vodicí drahou mezi vodícími prostředky, které jsou upevněny ne základním tělese e mezi nimiž jsou při provozu vedeny dva přásty, sbíhající se mezi vodicí prostředky ze dvou stran·
/
Vynález se týká přetrhového ústrojí pro přerušování přástu да vřetenovém dopřádací m stoji, které má zabraňovat vytváření vadné příze v případě, kdy dojde к přetrhu jednoho z přástů, zejména ze dvou přástů, z nichž je zakrucována příze pomocí společného krutného vřetena postupem obecně nazývaným dvoupřástovým dopřádáním. Při tomto postupu dosud při přetrhu jednoho přástu pokračoval dopřádací proces pouze s druhým nebo s dalšími zbývajícími přásty, takže vytvářená příze obsahovala vlákna pouze jednoho přástu místo dvou a byla tedy vadná. Při zpracování příze některým dalším výrobním postupem, například tkaním, nemohly mít tyto vadné části příze dostatečnou pevnost, aby odolaly namáhání, které je na ně vyvozováno v průběhu dalšího zpracování a nutně v těchto místech docházelo к přetrhům příze.
Dokonce i malé úseky vadné příze jsou dostačující к tomu, aby učinily celý návin příze na cívce nepoužitelným, protože takové cívky s návinem vadné příze jsou neprodejné. Proto by bylo výhodné vytvořit takové ústrojí, které v případě přetrhu jednoho přástu přetrhne i druhý přást a přeruší vytváření vadné příze. Přetrhnou-li se oba přásty., nemůže se vytvářet vadná příze, tj. příze obsahující vlákna pouze jednoho přástu. Těmito ústrojími, která zabraňují tvorbě vadné příze, jsou přetrhová ústrojí pro přerušování přástu.
Byla již vyřešena některá přetrhová ústrojí pro dopřádací stroje, která byla opatřena odřezávacími hranami nebo třecími plochami, které měly za úkol odříznout nebo přetrhnout druhý přást v případě, že se první přást přerušil. Avšak tato známá ústrojí mají nevýhody spočívající především v tom, že nepůsobí dostatečně účinné a mohou při přerušení vytvořit odletky, které mohou ovlivnit průběh dopřádání a ucpat ústrojí, přičemž ústrojí s odřezávacími hranami, břity nebo noži jsou nebezpečné pro obsluhu stroje, zejména jestliže je třeba provádět navazování.
Oddělovací ústrojí s nožovými břity nebo jiným přidržovacím a odstřihovacím prostředkem mohou mít rovněž nevýhodu spočívající v tom, Že po odříznutí přástu může volný odříznutý konec přástu odlétnout a zasáhnout sousední přásty a tak narušit průběh dopřádacího procesu na sousedních dopřádacích místech dopřádacího stroje.
Přechod mezi dílčím obvodovým výřezem a plnou částí jednoho válečku je náhlý, takže přást se obtížně dostává z mezery mezi oběma válečky, kterou volně prochází, do svěrné oblasti mezi povrchy obou válečků s třecím povrchem, takže v některých případech zůstává přást na boku výřezu а к přetrhu nedojde.
Nedostatky těchto dosud známých zařízení jsou odstraněny přetrhovým ústrojím podle vynálezu, kterým se zabezpečuje přetržení druhého přástu při přetrhu prvního přástu a zamezuje se vytváření vadné příze při jejím zakrucování na společném krutném vřetenu ze dvou přástů; podstata vynálezu spočívá v tom, že sestává ze základního tělesa, otočně uloženého na podpoře a natáčivého v rovině otáčení ze střední základní polohy o první úhel natočení do první mezní polohy na obě strany a o druhý úhel natočení do druhé mezní polohy, která je přetrhovou polohou, přičemž základní těleso je opatřeno vodicím! prostředky pro vedení dvou vlákenných přástů mezi sebou, sbíhajících se ze dvou stran a ze dvou směrů, vzájemně protilehlých vzhledem к ose mezery mezi vodicími prostředky, a druhá mezní poloha je takovou polohou, ve které je mezi vodicími prostředky vymezena deformovaná vodicí dráha pro zbývající nepřetržený přást.
Podle konkrétního výhodného provedení vynálezu je druhý úhel natočení základního tělesa do přetrhové polohy větší než první úhel natočení a má hodnotu v rozmezí 30° až 180°, přičemž první úhel natočení základního tělesa má hodnotu v rozmezí 5° až 30°.
Vodicí prostředky základního tělesa jsou podle dalšího výhodného provedení vynálezu umístěny po stranách od dráhy obou přástů a ve střední stabilní poloze jsou vodicí prostředky umístěny souměrně od osy průchodu přástů a od osy proložené osou otáčení základního
Podle jiného konkrétního provedení vynálezu jsou vodicí prostředky tvořeny vodicím! kolíky, vzájemné rovnoběžnými a vystupujícími.ze základního tělesa kolmo ná .rovinu otáčení základního tělesa a vodícími plochami obou vodicích kolíků jsou čásSi jejich obvodové plochy, obrácené k sousednímu vodicímu kolíku. Základní . těleso může být opatřeno krytem, pohyblivým ze zadní polohy do funkční polohy pro zamezení přívodu přástu mezi vodicí kolíky. ’
Podle dalšího význaku vynálezu je rovina otáčení základního tělesa rovnoběžná s rovinou, proloženou drahou přástů, přiváděných meei vodicí kolíky, a je skloněna k vodorovné rovině pro natáčení základního tělesa pro překonání základního odporu a přetočení za hodnotu první^h^o úhlu natočn^ tj. o více než0 vzhledem к základní plloze, půsotondlm vlastní tíže do druhé polohy, která je skloněna k základní poloze o Úhel 100° až 11ů°.
Základní těleso může být podepřeno ne horní ploěe podpory, která je rovinná a je na obou koncích ve směru pohybu základního tělesa opatřena sraženými hranami pro usnadnění natočení základního tělesa do druhé přetrhové polohy pro překonání prvního úhlu natočení, ve kterém je ještě vlastní tíhou základního tělesa kladen odpor proti natáčení. Šířka horní povrchové plochy podpory ve směru natáčení základního tělesa je tak velká, že základní těleso je na ní podepřeno alespoň svou hranou úložné plochy až do natočení základního tělesa o první úhel natočení.
Sražené hrany horní podpory jsou podle dalšího provedení .vynálezu tvořeny válcovými plochami, soustřednými s osou otáčení základního tělesa, kolem níž je základní těleso otočné do druhé přetrhové polohy pro překonání odporu proti překlopení kolem okrajové hrany dosedací plochy.
U jného konkrétního vytvoření zařízení podle vynálezu je rovina otáčení základního tělesa, tvořeného opěrnou destičkou, přičá k dráze příze, vedené průchodem vytvořerýfa ve vodicích prostředcích opěrné destičky. Orérná destička je za normálních podmínek podepře na na druhé opěrné ploše podpory a při přetrhu jednoho z přástů je natočena přes okrajové hrany druhé opěrné plochy na boční opěrné plochy podpory, svírající s druhou opěrnou ptochou větší čel než je první mezní čel, který má hodnotu v rozmezí 5° až 30°.
Podle jného provedení vynálezu je podpora opatřena otočný^ čepem, jehož dřík prochází základním . tělesem, vystupuje z jeho zadní strany a je uložen v pevné čássi dopřádací jed- . notky, přččemž čep je opatřen hlavou, jejíž část povrchové plochy je podpěrnou plochou základního tělesa, které je opatřeno podlouhlým výřezem, obklopujícím'čep, přičemž druhá podpěrná plocha je vytvořena na hlavě čepu v odstupu od základní podpěrné polohy a od podlouhlého výřezu.
Hlava čepu, tvořeného zejména šroubem, má na větší čiássi svého obvodu kruhový píůřezv a opěrná plocha pro dosedací plochu základního tělesa ve střední stabilní poloze je tvořena tětivou válcové úseče, přičemž vodícími prostředky jsou dva vodi-dť. kolíky, vystupující ze základního tělesa.
Přetrhové ústrojí podle vynálezu má jednoduchou konstrukci a sp dehtově reaguje na přetrh jednoho z přástů bezprostředním přetržením druhého přástu, aby se při zkracování původně dvou přástů nevytvářela vadná příze. Jeho základní těleso se může působením nestejných napěěí v obou přástech vyklánět do stran od střední polohy o úhel 5° až 30°, . aniž by doSlo k překlopení do druhé přetrhové polohy. Pi vyrovnání tahových sil obou . přástů se základní těleso opět Vrátí působením vlastní tíže do střední polohy. ’
Základní těleso tedy připouští kolísání napětí v přáatech a jejich posuvy do stran, protože není žádoucí, aby takové kolísání vedlo k přetrhťm. Také při poklesu napětí v přástech na nulovou hodnotu se základní těleso vrací samooinně do střední polohy a je připadeno k obnovení zakruclvlní přástů, takže při každém začátku této operace ned potřeba opravovat polohu základního tělesa. Za předpokladu. Že spřádací stroj je opatřen obvykle asi 400 spřádacími místy, je zřejmé, že přednosti konstrukce podle vynálezu jsou výrazné. Základní těleso je třeba ručně nebo pomocí obsluhovacího ústrojí překlopit do základní polohy jen po přětrhu obou přástů a při opětném zavádění přástů do zkracovací jednotky.
Příklady provedení přetrhového ústrojí к přeraěování přástů na prstencovém spřádacím stroji podle vynálezu jsou zobrazeny na výkresech, kde znázorňují obr. 1 pohledem na první příkladné provedení přetrhového ústrojí zepředu, obr. 2 svislý řez přetrhovým ústrojím, vedený rovinou II-II z obr. 1, obr. 3 axonometrický pohled na drahé příkladné provedení přetrhového ústrojí, zobrazeného v rozloženém stavu, obr. 4 čelní pohled na třetí příkladné provedení přetrhového ústrojí, obr. 5 boční pohled na třetí příklad provedení přetrhového ústrojí z obr. 4, obr. 6 čelní pohled na čtvrté příkladné provedení přetrhového ústrojí a obr. 7 boční pohled na příkladné provedení přetrhového ústrojí z obr. 6.
Přetrhové ústrojí 22 je umístěno před předními válečky 10 průtahového ústrojí, například- řemínkového průtažného ústrojí, a kratné vřeteno 12 dopřádacího zařízení (obr. 1). V zobrazeném příkladu provedení je na zařízení' předena dvoupřástová příze ze dvou přástů 14. 16. které jsou odděleně přiváděny průtažným ústrojím a jsou spřádány na společném krutném vřetení 12. které jim uděluje potřebný zákrut.
Přásty 14. 16 se spolu sbíhají v bodě £8, od kterého jsou již dohromady zkracovány do příze 20. Kromě akacího zákrutu je každému samostatnému přástu ještě udělován nepravý zákrut.
Přetrhové ústrojí 22 sestává ze základního tělesa 24. uloženého na otočně kolem otočného čepu 26 na podpěrném bloku 28, který je zase uložen na nosné tyči 30. upevněné к ráímu spřádacího stroje. Hlavní základní těleso 24 je opatřeno na svém horním konci dozadu I vystupující přírubou 32. která spočívá na horní povrchové ploše 34 podpěrného bloku 28, přičemž spodní plocha příruby 32 dosedá plnou plochou na horní povrchovou plochu 34 podpěrného bloku 28. jestliže je základní těleso 24 ve své střední stabilní poloze (obr. 1). Po stranách je horní plocha 34 podpěrného bloku 28 zakončena sraženými hranami 35.
Otočný čep 26 je tvořen zejména Šroubem, který prochází podlouhlým výřezem 36 v hlavním základním tělese 24, aby toto základní těleso 24 mělo volnost pohybu kolem otočného Čepu 26 v rovině, která je v podstatě svislá; otočný čep 26 je kolmý к rovině, která svírá se svislicí úhel přibližně 15° a ve které jsou vedeny oba přásty 14. 16 a také zakroucená příze 20. procházející kolem základního tělesa 24. Příze 20 je vedena kolem vystupujících vodicích kolíků 38. mezi nimiž je vytvořen průchod pro přízi 20 a které tvoří vodicí prostředky základního tělesa 24. Sklonění roviny, ve které jsou vedeny přásty 14. 16 i příze 20, se pochopitelně může lišit od tohoto příkladu provedení.
Při vytváření příze 20 jsou dva přásty 14. 16 přiváděny od předních válečků 10 průtažného ústrojí к bodu £8, ve kterém se spolu spojují, zakrucují ve formě zakroucené příze 20 procházejí mezi vodicími kolíky 38 к běžnému spirálovému vodícímu očku 40 a potom jsou vedeny na kratné vřeteno 12. Jestliže se například druhý přást 1.6 náhle přetrhne, zaujme první přást 14 polohu vyznačenou na obr. 1 čárkovanou Čarou 14a. Tento pohyb prvního přástu 14 do strany pochopitelně přemístí základní těleso 24 do strany o druhý úhel natočení větší než 30°, aby se zvedlo proti působení gravitační síly z podpěrného bloku 28 a aby zadní příruba 32 sklouzla přes sraženou boční hranu horní povrchové plochy 34 podpěrného bloku 28.
Základní těleso 24 po takovém pootočení přes sraženou hranu 35 ztratí oporu a potoč/ se kolem otočného čepu 26 působením vlastní tíže o úhel 100° až 110°, kdy se zachytí na zbývajícím nepřetrženém přástu 14. pro který vytvoří mezi svými vodicími kolíky klikatou vodicí dráhu, která tvoří bariéra zamezující přenosu zákrutu z ki-utného vřetena £2 přes vodicí kolíky 38 к předním válečkům 10 průtažného ústrojí. V úseku mezi vodicími
222664 kolíky 36 a předními válečky 10 průtažného ústrojí zůstává první.přást 14 nezakrouceny a navíc na něj působí tahová síla vyvozovaná tíhou natočeného základního tělesa .24, takže v tomto úseku dojde velice ’rychle k přetrhu zbyvaaícího přástu JJ, který zamezí dalšímu spřádání příze 20 pouze z jednoho zbývaaícího přástu .14, jako je tomu u známých zařízení.
Po přetrhu dokončí základní těleso 24 otáčivý pohyb kolem otočného čepu 26 a působením I vlastní tíže spadne do spodní polohy, ve které vykonalo pohyb do polohy, svírající se základní polohou druhý del natočený který činí ΙβΟ0,
Dříve než zadní příruba 32 opussttí horní povrchovou plochu 34 podpěrného bloku 23, musí se základní těleso 24 mírně zvednout a tak překonat gravitační sílu, přčeemž pro umožnění tohoto pohybu směrem vzhůru je v základní poloze 24 vytvořen kolem otočného čepu 26 podloriilý výřez 36, ve kterém je otočný čep 26 uložen. Přesouvv-li první přást 14 základní těleso 24 do strany, nutí horní povrchová plocha 34 podpěrného bloku 26 základní těleso 24 ke zvedacímu pohybu, probíhají čímu tak dlouho, dokudzadrní příruba 32 nevyjde z kontaktu s horní povrchovou plochou 34 v místě sražené boční hrany 35, načež základní těleso 24. padá působením vlastní tíže,
Střední polohou tělesa 24 je tedy stabilní základní těleso 24 má samo snahu se vystředit mezi krajními mezitím! body svých pohybů, vzdálených stejně na obě strany od střední polohy, přčeemž mezi těmito krajními mezními polohami se může těleso 24 volně pohybovat, jak to vyžadduí přioozené odchylky v napětí přástu 14, 36, Při těchto malých posuvech zůstává zadní příruba 32 tělesa 24 v částečném záběru s horní povrchovou plochou 34 podpěrného bloku 28, Poměrně velké přesunutí prvního přástu 14 do strany při přetržení druhého přástu 16 je dostatečné k tomu, aby překonalo 'odpor zvedaaícího se tělesa 24 a přesunulo je do polohy, ve které se již samo překlopí·
Účel podlouhlého výřezu 36 je dvíUÍ· V prvé řadě, jak již bylo řečeno, umožňuje zvedání tělesa 24 při jeho otáčivém pohybu, kdy se zadní příruba 32 posouvá po rovinné horní povrchové ploše 34, V normáání pracovní poloze, která je zobrazena na obr, 1, je však otočný čep 26 urtístěn těsně nade dnem podlouhlého výřezu 36, Když dojde k přetrhu a těleso 24 se přemístí tak, že zadní příruba opustí horní povrchovou plochu 34, těleso klesá volně dolů, dokud otočný čep 26 nedosáhne horního konce podlouhlého výřezu 36, To má za následek zkrácení poloměru otáčení tělesa 24 a těleso se může snaaději a rycHeji potoočt do své spodní poloty, Větší poloměr otáčení by přivedl vodicí kolíky 36 ppi liš daleko do strany od nové dráhy prvního přástu 14, vyznačené čárkovanou Čarou 14a, úměrné íeSikusSi takového přídavného vysunuí, přčeemž pokud by poloměr otáčení byl příliš velký, mohla by poloha prvního přástu 14 zabrTátít otření tělesa 24 o putřebných WO0 a pře trh přástu 1_4 by se nemusel vs]klVθZnnt.
Při zastavení stroje vrátí saníuSřeZicí působení tvaru tělesa 24 a podpěrného bloku 28 těleso 2J, opět do střední polohy a není třeba provádět žádné časově náročné pracovní . operace, kterými by se vracelo těleso 24 do střední polohy ručně,
Na obr, 3 je znázorněno druhé příkladné provedení přetrhového ústroj podle vynálezu, které nahrazuje běžná spirálová vodicí očka,. např, vodicí očko 40 z obr, 1, Msto pevně uchyceného vodícího očka je ússrojí opatřeno otevřeiýto vodicím očkem £2, které se může otáčet kolem výčnělku.44 spodního bloku 46, Opačný konec 46 otevřeného vodícího očka 42 je vytvořen ve formě podlouhlé sr^Zky, obklopujcí výčnělek 44, Spodní blok 46 je po stranách opatřen bočními opěrnými plochami £0, 52, gj, z pichž o druhou . boční opěrnou plochu 52 je. při normálním provozu opřena opěrná destička 56, spojená se stvolem otevřeného vodícího očka J2· Nad . spodním blokem Jg, je uložen horní blok .56, ' podobně tvarovaný jako spoZní blok Jg, který je připevněn ke spodnímu bloku 46 i k rámu stroje šroubem 60, přč^^mž vystupujttí yý^^ělek JJ za jíluje volnost iurybů otevřené^ vodícího očka 42 me^ uběml btoty £6, 56, , Pretrhové ustrojí má následující funkci. Pi běžném průběhu dopřádacího , procesu příze
20, ve které je vyvíjeno· zakruicovacím. ústrojím, ' například krutrým vřetenem £2, napětí, se opírá o otevřené ·· vodící očko 42 a vyvozuje sílu směrem k blokům 46, 58, která přitaačuje opěrnou destičku 56 na druhé opěrné ploše 52 spodního bloku 46 a na odupovduaící boční opěrné ploše horního bloku ,28. Jestliže je opěrná destička 56 v dotyku s boi^j^zdíi plochami £2 obou bloků £6, .£8, je otevřené vodicí očko 42 ve · své střední stabilní poloze. Malé změny napětí přástů mohou způsobovat natáčivé pohyby otevřeného vodícího očka 42 kolem výčnělku ££, přččemž opěrná destička 56 přitom zůstává stále alespoň v částečném dotyku s bočními opěrnými plochami 52 mezi oběma krajními polohami · a v rozm^z^^í meeních poloh natočení. JesHiže však dojde k přetrhu jednoho z přástů £4, £6, zbýva^cí přááťj£ se přesune na jednu nebo druhou stranu od své normáání dráhy a účinek tohoto přesunu se projeví na otevřeném vodicím očku 42 tím, že opěrná destička 56 překročí mezní bočití, posuv a dostane se mimo boční op-ěrné plochy £2, ,
Energie nahromaděná v napjaté přízi £0, držené otevřený vodicím očkem 42 mimo přímou dráhu, se uvolní a otevřené vodicí očko se spolu se svým stvolem pootočí o větší úhel, nappíklad o 90°, takže opěmá ^stí-čto 56 může Osednout na první opěrnou plochu 50 nebo třetí opěrnou plochu 54 a přísuušné opěrné plochy horního bloku 28, V této druhé poloze otevřeného vodícího očka 42 se zvýší podstatně tření tažené příze £0, které způsobí rychlé přetržení zbývajícího přástu 14,
Aby mohla opěrná destička 56 překonat roh bočních opěrných ploch 52 a přeeít přes hranu meei druhou opěrnou plochou 52 a . první opěrnou plochou £0, popřípadě ígzč druhou opěrnou plochou 52 a třetí opěrnou plochou £4, musí se otevřené vodicí očko 42 o malou vzdálenost posunout směrem od obou bloků £6, £8, přččemž tvar smyčky na opačném konci 48 stvolu má být volen tak, aby dovoloval tento posuv, Tím je přetrhové ússrojí také stabilní ve své střední poloze a,při mmaých výkyvech, způsobených běžným kolísáním napětí přástů 14, £6, se vodicí očko vrací samo do své střední polohy, Avěak po přetrhu musí obsluha navázat konce přetržených přástů £4, 16 a přitom by boční síly, nevylmutelně pGsobbcí na vodicí očko , 42 . v průběhu této operace, měly snahu překlápět v průběhu navazování vodicí očko 42 na jednu nebo druhou stranu, pokud by konstrukce přetrhového ústrojí · doi^nt ručně ovládaným blokovacím mechanismem, kterým by měla obsluha možnost aretovat vodicí očko £2 v poloze vhodné pro navazování a po dokončeném navázání by se mohlo vodicí očko 42 opět uvvtnit.
Na obr, 4 a 5 je zobrazen třetí příklad provedení přetrinového ústrojí podle vynálezu, které je také opatřeno tělesem 62, nesoucím dvvnlci vodicích kolíků £4, íoz! nimiž je vytvořen průchod pro přízi 20 jako u předchozích příkladů, Těleso 62 má ltupňotittu přední plochu, na které je vytvořena dosedací plocha 66, kterou spočívá těleso £2 na horní rovirrné ploše šestiboké hlavy šroubu &3, jestliže se těleso 62 nachází.ve své střední poloze, která je polohou Šroub 68 tvoří otočný člen pro těleso fó, která je opatřeno ve své zeslabené čásH podlouhlým výřezem £0, . jež může být tvořen příkladně jen oválnou dírou a který dovoluje otáčivé pohyby tělesa 62 se současným mírným zvedáním, kolmým na horní rovinnou plochu hlavy šroubu 68 při otáčetí, Šroub 68 se šestibokou hlavou má stupňovitý dřík, takže po zašroubování do slepé díry 72 na podpěrné tyči, spojené s rámem dopiřá— dacího zařízení, vymeeuje jeho osazení 74 hloubku zašroubován do slepé díry 72, Výstupky 78, vytvořené na zeslaben částí. itě^esa 62 koeem ^dloutolého výřezu J°, zajišfají potřebnou vůli tělesa 62 meei hlavou šroubu 68 i podpěrnou tyčí, takže těleso 6£ nemůže při svém otáčení po přetrhu narážet na žádnou ze sousedích SoujááSÍ.
Funkce tohoto přetriiového úst,rojí je podobná jako u příkladu· z obr, 1, Pi normálním průběhu dopřádacího · procesu prochází příze, vytvořená ·ze dvou přástů, meei vodícími kolíky 64, tvořícími průchod, Běžné kolísání napě^ přástů může způsobovat mírné vykyvování tělesa 62 na horní rovinné ploše šestiboké hlavy šroubu 68, přičemž dosedscí plocha 66 tělesa 62 zůstává alespoň v částečném dotyku s horní plochou Mary šroubu 68 a naklonění se pohybuje meei dvěma krajními mezními polohami na obou stranách od střední . stabilní polohy, JwUl že dojde k přetrhu jednoho z přástů, napětí zbývajícího přástu přesune přást do strany, takže těleso se aysune za saou mezní'polohu a spadne dolů, přičemŽ se pootočí asi o 180° do druhé polohy, ae které vodicí kolíky 64 vytvoří bariéru, která přivodí přetrh zbývajícího přástu.
Čtvrté příkaacfrié provedení, zobrazené na obr. 6 a 7, je podobné příkladu z obr. 4 a 5 přieemž taar tělesa 62 je poněkud jiný ' a šestiboká hlava šroubu 68 je nahrazena válcovou hlavou, opatřenou rovinnou ploškou 80, tvořící tětivu.válcové úseie a současně podpěrnou plochou pro dosedací plochu 66 tělesa .62. Navíc tyto příklady zobrazuuí pouuití ochranného ússrojí, které má zamezovat nahodilému navazování při uložení tělesa 62 ve spodní poloze.
Ochranné ússrooí je tvořeno páskem, vytvarovným do tvaru hranatého písmene U, sestávajícího ze základny 82 a dvou řemen 84. 86, které jsou uchyceny na podpěrné tyči rámu dopřádacího zařízení pomocí dvou souosých iepů #7» 88· Ochranný pásek má na koncích ramen 84. 86·vytvořeny dopředu vystupp^ící nosy £0, .22. V normální pracovní poloze, · zobrazené na obr. 7 plnými čarami, je kryt udržován meei těeeeem 62 a blokovací tyčkou .24. upevněnou k podpěrné tyči. Po přetrhu přástu, kdy se těleso.otáčí kolem své osy otáčení a padá působení^m vlastní tíže do spodní polo^ která je nato^na o 18°0 prot,i normální pracovní ^loze, přidde těleso 62 do styku s jedním z vystupujících nosů .20. .22. Tím se kryt dostane do íztáčivéhr pohybu kolem souosých čepů 87. 88 a spadne působením vlastní tíže do skloněné polohy, ve které jeho základna 82 spočine na vodicích kolících · 64. jak je znázorněno čerchovanými čarami na obr. 7.
V této poloze zabraňuje kryt zavedení příze οθζ! vodicí kolíky .64, takže navázání 1 přetržených konců přástů se nemůže uskuueennt dříve, dokud se těleso 62 opět nenatoČÍ do svislé polohy, přičemž při zvedání přichází těleso 62 do styku s rameny 84, 86 krytu a zvedá je opět do horní polohy, ve které se kryt opře o blokovací tyčku 94 a není v dotyku s vodícími kolíky 64. Kryt může být odlišně zbarven, aby u^oonniL snadnněSÍ optickou kontrolu dopřádacích míst a snacdrněš indikaci msta, kde došlo k přetrhu přástů.
I když v příkaadech provedení byly popisovány konstrukce přetriiových ússrojí pro dopřádací zařízení, vytvářející přízi ze dvou přástů,. mohou být konstrukce podle vynálezu používány i u těch dopřádacích zařízení, která aytaářejí přízi z více než dvou přástů, pokud jsou přásty vedeny průchodem οθζ! vodícími členy v úhlech, které při nor^áních provozních podmínkách udržují těleso meei krajními mezními polohami od střední stabilní polohy a pokud přetrh jednoho z přástů, popřípadě i ně^c^oika přástů způsobí vyswnuuí tělesa ze stabAní polohy za mezní body do polohy, ve které vodicí členy vytvoří bariéru, zabranuuící průchodu zbi^ý^e^ajících přástů a způsoouuící přetrh všech zbývaa^ích přástů. -

Claims (22)

1. Přetrhové ^^s^rr^íjí pro přerušování přástu na vřeeenovém dopřádacím s^rr^ori a zamezo- vání zkracování vadné příze při přetrhu jednoho ze dvou vlákenných přástů, ze kterých je příze zkracována na společném krutném vřetenu, vyznač^ící se tím, že základní těleso (24, 62) je otočně uloženo na podpoře a natáčivé v rovin? ze střední základní polohy o první .
úhel natočení na obě strany do první mezní polohy a o drahý úhel natočení do drahé mezní polohy, která je přetrhovou polohou, přičemž je opatřeno vadícími prostředky pro vedení dvou vlákenných přástů (14, 16), obUhačících se ze dvou si^rů, vzájemně protieehlých vzhledem k ose meeery meei vodicími prostředky, sebou, a ve druhé mezní poloze základ* ního tělesa (24, 62) je meei vodicími prostředky vymezena deformovaná vodicí dráha pro zbývající nepřetržený přást (14, 16). ·
2. . Přetrhové ústředí podle bodu 1, vyz^a^ící se tím, že druhý úhel natočení základního tělesa (24, 62) ze střední stabAní polohy do přetrhové polohy je větší než první úhel natočení a má hodnotu v rozmezí od 30° do 180°, přičemž první úhel natočení základního tělesa (24, ' 62) má hodnotu v rozmezí 5° až 30°. <
3. Přetrhové ústrojí podle bodů . 1 a 2, vyznačující se tím, · že vodicí prostředky základního · tělesa · (24, ·62) jsou umístěný po stranách od dráhy obou přástů (14,' 15) a ve střední stabilní poloze základního tělesa (24, 62) 'jsou · vodicí prostředky · umístěny euměimě od'osy průchodu a od'osy, procházzjící osou otáčení základního tělesa (24, 620.
4. Přetrhové ústrojí podle bodu 3,- vyznačující se tím, že vodicí prostředky jsou tvořeny dvěma vzájimně . rovnoběžnými kolíky /38, 64), vystup^ícími ze základního tělesa (24, . 62)., ' jejichž vodícími plochami jsou části jejich obvodové plochy, obrácené k sousednímu vodícímu kolíku (38, 64).
5. Přetrhové ústrojí podle bodu 4, vyznájujjcí se tím, že základní těleso (62) je opatřeno Ochranným krytem, výkyvným ze zadní polohy do funkční polohy při překlopení základního tělese (62) pro zamezení přístupu přástů (14, 16) meei vodicí kolíky (64).
6. · Přetrhové ústrojí podle bodů 1 .. až 5, vyznačující se tím, že rovina otáčení základního tělesa (24, 62) je skloněna k vodorovné rovině pro překlápění základního tělesa (24, 62) do druhé přetrhové · polohy pro překonání prvního úhlu natočení působením vlastní tíže.
7. Přetrhové ústrojí podle bodů 1 až 6, vyznačujcí se tím, že rovina otáčení základního tělesa (24, 62) je rovnoběžná s rovinou proloženou přásty (14, 16), přiváděnými mezi dvojici vodicích kolíků (38, 64).
8. Přetrhové ' ústrojí podle bodu 6, vyznaí-čuíczí se tím, že‘základrcí těleso (24, 62) je podepřeno ve své základní stabblní poloze na horní povrchové ploěe podpoiry.
9. Přetrhové ústrojí podle bodu 8, vyznačujjcí se tím, že horní povrchová plocha podpory je rovinná a základní těleso (24, 62) má stupeň volnosti pohybu kolem své osy otáčení pro omezené natáčení záklačtoho tělesa (24, 62) v rozmeeí prvního úhlu natočení v rozsahu 5° až 30° a v rovině kolmé ha horní povrchovou plochu
10. Přetrhové ústrojí podle bodu 9, vyznаčujíCí se tím, že šířka horn povrchové plochy podpory je větší než šířka plochy základního tělesa (24, 62) ve směru natáčení pro jeho podeppřání při výkyvech v rozsahu prvního úhlu natočení základního. tělesa (24, 62).
11. Přetohové. ústrojí podle bodu 10, vyznaC^ící se tím, že horní povrchová plocha (34) podpěrného bloku (28) je na obou stranách, kolmých na rovinu otáčení základního tělesa (24) zakončena sraženými hranami (35) pro snadnšě&í přechod základního tělesa (24) do druhé mezní přetrhové polohy.
12. Přetrhové ústrojí podle bodu 11, vyznajující se tím, že horní ' povrchová plocha (66) podpory po obou stranách, kolmých na rovinu otáčen základního tělesa (62), na válcové. plochy, jejichž oea je shodná · osou otáčení základního tělesa (62).
13. Přetohové ússrooí podle bodů 1 · až 3, vyzná ač^cí se tím, že rovina otáčen základ- ního tělesa, tvořeného opěrnou destičkou (56), je příčná k dráze příze (20), vedené průchodem · tytvořeiým vodicím! prostředky opěrné destičky (56). .
14. Přetrhové ústrojí podle bodu 13, vy!značujíc:ř 'se tím, že opěrná destička (56) je v pracovní poloze podepřena na druhé opěrné ploše (52) podpory a při přetrhu jednoho z přástů (14, 16) je přemasitelná přes okrajové hrany · druhé opěrné plochy (52) na boční opěrné plochy (50, 54) podpoory, stírající scidruhou opěrnou plochou (52) větší úhel než je první mezní úhel netočení, dosftoující hodnoty 5° až 30°, pro vymezení stupně volnosti pohybů opěrné destičky (56).
15. Přetrhové ústrojí podle bodu 14, vyznačující se tím, že tři boční opěrné plochy (50, 52, 54) podpory, tvořené dvěma opěrnými bloky (46, 58), jsou svislé a základní těleso je otočné ve vodorovné rovině kolem své osy.
16. Přetrhové ússrojí podle bodů 13 až 15, vyznačující se tím, že vodicí prostředky pro vedení příze (20) jsou tvořeny otvorem vodicího očka (42), spojeného s opěrnou destoUkou (56).
17. Přetrhové ússrojí podle bodů 1 až 12, vyznaačuící se tím, že vodicí prostředky pro vedení přástů (14, 16) jsou místěny na opačné straně od dosedací plochy (66) základního tělesa (62) než je osa otáčení základního tělesa,(62).
18. Přetrhové ústrojí podle bodu 17, vyznačující se tím, že podpora je opatřena otočným čepem, jehož dřík prochází základním těleeem (62), vystupuje z jeho zadní strany a je uložen v pevné částo dopřádací jednotky, jMemž čep í’s opatřen hlavou, jejíž část povrchové plochy je podpěrnou plochou základního tělesa (62), které je opatřeno podlouhlý výřezem (70), obklopujícím čep, pro umožnění posuvného a otáčivého pohybu základního tělesa (62), a druhá plocha je vytvořena na hlavě čepu v odstupu od základní podpěrné plochy a od podlouhlého výžezu (70).
19. Přetrhové úst-rojí podle bodu 18, vyznaačuící se tím, že hkva čepu, tvořeného zejména šroubem (68), má příčný průřez na většině svého obvodu kruhový a opěrná plocha pro dosedací plochu (66) základního tělesa (62) ve střední stabilní poloze je tvořena těěivou válcové úseče.
20. Přetrhové podle bodů 17 až 19, vyzne^^ící se tím, že vodicím! prostředky jsou dva vodicí kolíky (64), vy stupnici ze základního tělesa (62).
21. Přetrhové ústrojí podle bodů 17 až 20, vyznaačuící se tím, že k podpore je připevněno ochranné úst,rojí s kryeem otočiým kolem osy kolmé k ose otáčení základního tělesa (62) a opatřeném prostředky pro udržování mimopracovní polohy krytu při stabilní poloze základního tělesa (62), které jsou při natočení základního tělesa (62) do druhé přetrhové polohy mimo záběr se základním těleeem (62) pro překlopení do funkční polohy a zamezení přívodu přástů (14, 16) meei vodicí kolíky (64).
22. Přetrhové ústrojí podíle bodů 17 · a 18, vyznaačuící se tím, že podpora je tvořena blokem, ííčícíí první opěrnou plochu a opatřeným čqpem, vystupujícím rovnoběžně s opěrnou plochou, na kterou dosedá svou dosedací plochou (66) základní těleso (62), opatřené na jddnom konci · ·otvorem, kteým prochází čep bloku.
CS80769A 1979-02-06 1980-02-05 Breakage device for interruption of the roving on the spindle spinning machine CS222684B2 (en)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB7904177 1979-02-06
GB7914066 1979-04-23
GB7926777 1979-08-01

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS222684B2 true CS222684B2 (en) 1983-07-29

Family

ID=27260660

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS80769A CS222684B2 (en) 1979-02-06 1980-02-05 Breakage device for interruption of the roving on the spindle spinning machine

Country Status (29)

Country Link
US (1) US4292798A (cs)
EP (1) EP0016512B1 (cs)
KR (1) KR830001945B1 (cs)
AR (1) AR220441A1 (cs)
AU (1) AU521012B2 (cs)
BG (1) BG38789A3 (cs)
BR (1) BR8000687A (cs)
CA (1) CA1121671A (cs)
CS (1) CS222684B2 (cs)
DD (1) DD149091A5 (cs)
DE (1) DE3068985D1 (cs)
DK (1) DK48880A (cs)
EG (1) EG14229A (cs)
ES (1) ES487937A0 (cs)
FI (1) FI69320C (cs)
GR (1) GR73902B (cs)
HK (1) HK58083A (cs)
IE (1) IE49245B1 (cs)
IL (1) IL59181A (cs)
MX (1) MX149455A (cs)
NO (1) NO149667C (cs)
NZ (1) NZ192620A (cs)
PH (1) PH17065A (cs)
PL (1) PL221836A1 (cs)
PT (1) PT70774A (cs)
RO (1) RO81869A (cs)
SG (1) SG13983G (cs)
TR (1) TR21287A (cs)
YU (1) YU42321B (cs)

Families Citing this family (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3021614A1 (de) * 1980-06-09 1982-01-07 Zinser Textilmaschinen Gmbh, 7333 Ebersbach Spinnmaschine
DE3114919A1 (de) * 1981-04-13 1982-10-28 Zinser Textilmaschinen Gmbh, 7333 Ebersbach Geraet zum erschweren oder blockieren der drehungsfortpflanzung von faeden
DE3273156D1 (en) * 1981-06-12 1986-10-16 Baulip Fil Sarl Method and apparatus of manufacturing a doubled yarn
DE3146380A1 (de) * 1981-11-23 1983-05-26 Zinser Textilmaschinen Gmbh, 7333 Ebersbach Spinn-zwirnmaschine
DE3204936A1 (de) * 1982-02-12 1983-08-25 Zinser Textilmaschinen Gmbh, 7333 Ebersbach Fadenbrechvorrichtung an einer spinn-zwirnmaschine
DE3214996A1 (de) * 1982-04-22 1983-10-27 Zinser Textilmaschinen Gmbh, 7333 Ebersbach Vorrichtung zum spinnzwirnen
CN100427658C (zh) * 2006-08-30 2008-10-22 上海市毛麻纺织科学技术研究所 纺纱中的磁性棒击断装置
CN108754641B (zh) * 2018-08-21 2024-02-27 江西东华机械有限责任公司 一种便于生头的凝固浴水槽
JP7019186B2 (ja) * 2018-09-14 2022-02-15 株式会社三渡工業所 制動可能な長寸ヒンジ

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE239055C (cs) *
US1599837A (en) * 1925-02-28 1926-09-14 Clarence A Pierce Device for preventing singles
US1995730A (en) * 1933-10-11 1935-03-26 Abbott Machine Co Winding machine
US2494490A (en) * 1946-11-27 1950-01-10 Ind Rayon Corp Strand severing device
GB788906A (en) * 1955-05-04 1958-01-08 I & I Calvert Ltd Appliances for automatically stopping delivery of roving and yarn in textile apparatus
GB817248A (en) * 1956-11-10 1959-07-29 Antonio Pauli Grifoll Improvements in or relating to a device for use in controlling the passage of rovings to a spinning machine
FR1267655A (fr) * 1959-11-07 1961-07-21 Mueller Franz Maschf Casse-fil à compensation pour bobinoirs à fils croisés ou analogues
US3759026A (en) * 1971-03-24 1973-09-18 W Hope Yarn breaker and switch for spinning frames
CA1081931A (en) * 1976-05-13 1980-07-22 John D. Feehan Break-out apparatus for fault prevention in the production of multi-strand yarns

Also Published As

Publication number Publication date
ES8102216A1 (es) 1980-12-16
AU521012B2 (en) 1982-03-11
NO149667C (no) 1984-05-30
EG14229A (en) 1984-06-30
FI800115A (fi) 1980-08-07
PH17065A (en) 1984-05-24
IE49245B1 (en) 1985-09-04
PL221836A1 (cs) 1980-11-03
KR830002072A (ko) 1983-05-21
EP0016512B1 (en) 1984-08-22
PT70774A (en) 1980-03-01
RO81869B (ro) 1983-05-30
BR8000687A (pt) 1980-10-14
IL59181A0 (en) 1980-05-30
NO800303L (no) 1980-08-07
NO149667B (no) 1984-02-20
DD149091A5 (de) 1981-06-24
AR220441A1 (es) 1980-10-31
BG38789A3 (en) 1986-02-28
YU42321B (en) 1988-08-31
SG13983G (en) 1983-09-16
MX149455A (es) 1983-11-08
DK48880A (da) 1980-08-07
US4292798A (en) 1981-10-06
EP0016512A1 (en) 1980-10-01
IE800063L (en) 1980-08-06
TR21287A (tr) 1984-03-22
AU5485780A (en) 1980-08-14
FI69320C (fi) 1986-01-10
HK58083A (en) 1983-11-25
DE3068985D1 (en) 1984-09-27
FI69320B (fi) 1985-09-30
YU25280A (en) 1983-01-21
GR73902B (cs) 1984-05-18
NZ192620A (en) 1983-02-15
IL59181A (en) 1983-05-15
ES487937A0 (es) 1980-12-16
CA1121671A (en) 1982-04-13
KR830001945B1 (ko) 1983-09-26
RO81869A (ro) 1983-06-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS222684B2 (en) Breakage device for interruption of the roving on the spindle spinning machine
GB1565282A (en) Apparatus for waxing yarn
US4110963A (en) Break-out apparatus for fault prevention in the production of multi-strand yarns
DE3335187C2 (de) Doppeldrahtzwirnspindel
US2840979A (en) Yarn twisting apparatus
US2434091A (en) Knot or slub catcher
US1599837A (en) Device for preventing singles
CN106400217A (zh) 用于细纱机的牵伸装置
GB2042600A (en) Strand Break-Out Device
KR100260221B1 (ko) 2중연사기 및 2중연사방법
US3369357A (en) Device for automatically separating a pair of yarn guiding rollers
DE7912423U1 (de) Fadenbruchwächter
US1790818A (en) Chine works
EP0041484A1 (en) Feeding of rovings to spinning machines
US1850207A (en) Stop motion for twisting machines
US699491A (en) Spinning or twisting frame.
US369868A (en) Thread-guiding and tension-regulating device for spooling and winding machines
KR930003252Y1 (ko) 와이어 로우프 드럼 권취 유도기의 로울러
US413746A (en) Kink-arrester for spinning-frames
KR101845686B1 (ko) 바잘트 섬유포의 불량방지와 제직성향상을 위한 섬유사 공급장치
US936346A (en) Twisting-machine.
DE1804243A1 (de) Faden- oder Garnfournisseur fuer Textilmaschinen
US690634A (en) Spinning or twisting machine.
HU183055B (en) Thread branch breaking device for eliminating the fault position because of thread branch breakage
DE3139394C2 (cs)