CS221504B2 - Polymerous mixture resisting the atmospheric conditions and against the impacts - Google Patents

Polymerous mixture resisting the atmospheric conditions and against the impacts Download PDF

Info

Publication number
CS221504B2
CS221504B2 CS793701A CS370179A CS221504B2 CS 221504 B2 CS221504 B2 CS 221504B2 CS 793701 A CS793701 A CS 793701A CS 370179 A CS370179 A CS 370179A CS 221504 B2 CS221504 B2 CS 221504B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
crosslinked
polycarbonate
copolymer
styrene
acrylonitrile
Prior art date
Application number
CS793701A
Other languages
English (en)
Inventor
Joseph Silberberg
Artur Jun-Shen Yu
Original Assignee
Stauffer Chemical Co
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=25436143&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=CS221504(B2) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Stauffer Chemical Co filed Critical Stauffer Chemical Co
Publication of CS221504B2 publication Critical patent/CS221504B2/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08LCOMPOSITIONS OF MACROMOLECULAR COMPOUNDS
    • C08L51/00Compositions of graft polymers in which the grafted component is obtained by reactions only involving carbon-to-carbon unsaturated bonds; Compositions of derivatives of such polymers
    • C08L51/003Compositions of graft polymers in which the grafted component is obtained by reactions only involving carbon-to-carbon unsaturated bonds; Compositions of derivatives of such polymers grafted on to macromolecular compounds obtained by reactions only involving unsaturated carbon-to-carbon bonds
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08LCOMPOSITIONS OF MACROMOLECULAR COMPOUNDS
    • C08L69/00Compositions of polycarbonates; Compositions of derivatives of polycarbonates

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)

Description

Vynález se týká směsí polykarbonátových pryskyřic a kopolymerního modifíkátoru, · přičemž tyto směsi · mají vlastnosti vhodné ke zpracování, jsou odolné proti rázům a proti působení povětrnostních · vlivů. Výsledné směsi jsou užitečné pro výrobu lisovaných a tvarovaných předmětů s vysokou odolností proti vlivům povětrnostl a proti rázovému namáhání.
Polykarbonátové pryskyřice jsou houževnaté, tuché technické termoplasty, které mají dobrou rázovou houževnatost. Mají však určité vlastnosti, které způsobují obtíže při zpracování, zejména· nedostatečnou tekutost. Z tohoto důvodu byly prováděny pokusy se smícháváním polykarbonátových pryskyřic a polymerních modifikátorů, aby tak vznikly směsi nemající tyto nevýhodné vlastnosti a zachovávající si přitom· pevnost a rázovou houževnatost polykarbonátové pryskyřice.
Roubované kopolymery akrylonitril/butadien/styrén (ABS) byly například smíchávány s polykarbonátovými pryskyřicemi, aby byla získána levná směs s vlastnostmi vhodnými ro zpracování a s velkou rázovou houževnatostí. Tento postup· je· · · ' popsán v ' americkém· pat. spise čís. 3 130177 a v publikaci Plastice Wotrld, listopad 1977, str. 56—56. Rázová houževnatost takových · směsí· se však zhoršuje, když je materiál vystaven působení povětrnostních vlivů, například slunečního světla. · Rovněž známé jsou· změsi · polykarbonátové pryskyřice a akrylostyrénových polymerů, popsané v americkém pat. spise čís. 3655 826 a v japonském pat. spise čís. 52-94349.
Vynález se týká směsí polykarbonátové pryskyřice a kopolymerního modifíkátoru, který obsahuje zesítěný (meth)-akrylát, zesítěný styrén-akrylonitril a nezesítěnou styrén-akrylonitrilovou póly měrní složku; tyto směsi jsou odolné proti povětrnostním vlivům a mají vysokou ' rázovou houževnatost a přitom se lépe· zpracovávají než samotný polykarbonát. Speciální typ kopolymeru, použitého jako jedna složka ve směsích podle vynálezu, způsobuje toto zlepšení vlastností týkajících se zpracování směsí, a dává těmto· směsím- lepší odolnost proti ·pov<^1trnostním vlivům ve srovnání s· běžnými pryskyřicemi ABS, přičemž · udržuje přijatelnou a někdy i velice· vysokou rázovou houževnatost ve srovnání s běžnými · polymery obsahujícími akrylovou kyselinu a styrén.
Směsi podle vynálezu obsahují · polýkarbonátovou pryskyřici a kopolymerní · modlfikátor obsahující zesítěný (meth)-akrylát, zesítěiný styrén-akrylonitril a· nezesítěnou styrén-akrylonitrilovou· polymerní složku.
Pojem „polykarbonátová pryskyřice“ zahrnuje podle· vynálezu pryskyřice· polykarbonátového typu, které se vyrábějí kondenzací dvoumocného fenolu, například 'bis(hydroxyfenyljailkanu, a prekursoru karbonátu, například karbonylhalogenídů, jako hlavních monomerních složek, Podrobnosti .^t^l^iající se· struktury těchto materiálů a postupu jejich výroby jsou uvedeny v řadě pramenů, například pod heslem „Polycarbonates“ v Kírk-Othmerově díle Encyclopedia of Chemícal Technology, druhé vydání, sv. 16, str. 106— —115 · (196'8)|. Podle· potřeby může monomer ní reakční prostředí, používané k výrobě· takových pryskyřic polykarbonátového typu, obsahovat další monomerní reakční složky, které neovlivňují nepříznivě základní charakteristiky ·polykarbonátové · pryskyřice. Příkladem· takových přídavných monomerních reakčních složek jsou reaktivní monomerní retardéry hoření, monomerní přenášeče řetězce, monomery rozvětvující řetězec apod. Některé z různých typů reakčních složek, kterých lze použít k výrobě těchto polykarbonátových pryskyřic, jsou poipsány v amerických pat. spisech č. 3· ' 766 1139, čís. 3 931 108 a čís. 27 682.
Termín „kopolymerní modifikátor obsahující zesítěný styrén-akrylonitril a nezesítěné styrén-akrylonitrilové složky“ zahrnuje typ· kopolymerních sloučenin popsaných v americkém pat. spise čís. 3 944 ·631. Tyto kopolymerní sloučeniny se vyrábějí následujícím· typem třístupňové postupné polymerace:
První stu,peň spočívá v emulsní polymeraci monomerní vsázky, která bude v následujícím nazývána . (meth)-akrylát, alespoň jednoho alkylakrylátu se· 2 až 10 atomy uhlíku v alkylu, alkylmethakrylátu s 8 až 22 atomy uhlíku v alkylu nebo· z jejich slučitelné směsi, ve vodném polymeračním prostředí v přítomnosti účinného množství zesilovacího činidla se· dvěma nebo více ethylenickými nenasycenými vazbami, které jej· vhodné prd · tento typ monomeru; přitom se dává přednost alkylakrýlátům se 4 až ·8 atomy uhlíku v · alkylu, které představují výhodné (meth)-akrylové monomery.
Druhý stupeň' - zahrnu je emulsní polyme•raci monomerní Vsázky styrénu a akrylonitřilu ve vodném polymeračním· prostředí, rovněž ' v přítomnosti ' účinného · množství vhodného ze-síťovacího činidla se dvě-ma nebo více ' ethylenickými ..•vazbami; tato polymerace se provádí ' v přítomnosti produktu z prvního stupně, ' takže zesítěný (meth)-akrylát a zesítěný styrén-akrylonitril tvoří kopolymer, kde jednotlivé fáze se vzájemně obklopují a pronikají.
Třetí stupeň spočívá v emulsní nebo suspensní polymerací monomerního styrénu a akrylonitrilu v nepřítomnosti zesíťovacího činidla a v přítomnosti produktu z druhého stupně. Podle potřeby lze stupně· 1 a '2 v uvedeném postupu zaměnit.
Vzniklý produkt, který slouží jako kopolymerní modifikátor ve směsích podle vynálezu, obsahuje obecně od 5 do asi 50 hmot, procent alespoň jednoho shora uvedeného zesítěného (methj-akrylátu, od 5 asi do 35 hmot, procent zesítěné styrén-akrylonitrilové složky a od 15 asi· do 90 hmot, procent nezesstěné styrén-akrylonitrilové složky. Do221504 chází v něm- к nepatrnému stupni roubované polymerace mezi kopolymerem styrénu a akrylonitrilu a zesítěným (meth)-akrylátem. Podrobnosti týkající se· tohoto typu polymerních směsí jsou popsány v americkém pat spise čís. 3 944 631.
Srníchávání uvedené polykarboinátové pryskyřice a kopolymerního modifikátoru lze provádět jakýmtóli známým způsobem· vhodným k promícrávárn potymerů např. · na dvouválcovém stroji nebo na hnětači typu Banbury, vytlačováním pomocí jednoduchého nebo dvouchodého šnekového vytlačovacího stroje nebo jakoukoli jinou metodou, která dodává dostatečné teplo a působí dostatečným střihovým namáháním na polymerní složku, tedy na polykarbonátovou pryskyřici a kopolymerní modifikátor, aby vznikla směs podle vynálezu.
Obecně lze směsi s žádoucími vlastnostmi vytvořit smícháním polymemfc-h složek směsi při teplotách asi od 176,7 do 315,6· °C; nejlepších výsledků se dosahuje při teplotách v rozmezí asi 204,4 až 28'7,8 °C, poněvadž při · nižších teplotách je nebezpečí zhoršení rázové houževnatostí směsi zatímco při vyšších teplotách by mohlo dojít k degradaci kopolymerního· modifikátoru. Mimo _ to mícMm při vyšších teplotách je nákladnější, poněvadž vyžaduje větší množství tepelné energie.
Užitečné, dobře zpracovatelné a proti vlivům povětrnosti odolné směsi polykarbonátové pryskyřice a uvedeného kopolymerního modifikátoru lze vyrobit při hmotnostních poměrech polykarbonátu ke kopolymeru v rozmezí asi od 90· : 16 · do 5 : 95, s výhodou v rozmezí od asi 70 : · 30· do 30: 70, což závisí na žádaných fyzikálních vlastnostech výsledného výrobku. Lze použít běžných postupů jako je vstřikovací lisování, vytlačování, vytlačování plochého listu a následujícího· formování teplem, lisování tlakem a rotačrnho tváření
Podle potřeby lze výsledné předměty obsahu/cí směsi podle vynálezu vyrobit přímo z práš pol^arbonáto a kopolymeru bez předchozího míchání, a to buď přímým vytlačováním·, nebo vstř ikovacím lisováním směsí těchto prášků.
Menší množství kopolymerního modifikátoru dává obecně směs, která ma vyšší houževnatost a vyšší teplotu, při které nastává pruhyb teplem. Použití většího množství modifikátoru dává naopak směs, která se lépe zpracovává. Bylo zjištёnO‘, že vzorky vyrobené vstřteovacím Usovánta směsí obsa^jícmh nižší · podH modifikátoru mají větší rázovou houževnatost než vzorky vyrobené prostým lisováním. Používá-li se lisování tla^m; mají směsi obsahujím vysoké nebo· ma množsM moditíWoru menší rázovou houževnatost oproti směsím, které obsahují polykarbonát a kopolymerní modifikátor v poměru 40 : 60 až 60 : 40.
Následující příklady vysvětlují výhodná provederá směsí podle vyrálezu a u^vaj některé jejich vlastnosti.
Příklad 1
Tento íklad vysvětluje způsob výroby kopolymermho modif^átoru obsahujícího zesítěný · akry lát, · zesítěný styrén-akrylonitrtí a nezesítěný styrén-akryloщtril, a· to typu popsaného v citovaném americkém pat. spise čís. 3 944- ·631; tento kopolymerní modifikátor byl použit ve směsích · podle příkladu 2.
Při třístupňové emulsní polymeraci bylo použito následujících složek:
Stupeň 1
Složky
Množství (g) monomerní butyla.krylát 5.4^^34,5 butyiengrykotoiakrylát-zesíťovará ěintolo dieonizovaná voda 41.172,1 am-onium. persutfát-inimátor hatrium-téóde-cylsutf osukc iinát-emulgátor · (AEROSOL A-268, výrobek firmy Američan Cyanamid)
50% (hmtot.) · · roztok8-5,3 kyselý uhličitan sodný-pufr21,3
Stupeň 2
Složky -,
Množství (g) monomerm styrén 1 414,1 monomerní akrylonitril523 divinylbenzen-zesíťovací činidlo 55°%ní (hmot.) roztok
Stupeň 3
Složky Množství (g) •monomerní· styrén 1916,77 monomerní akrylomiril716,3 natrium-laurylsulfát-emulgátor (SIPEX UB, výrobek firmy Alcolac)
30%’ní (hmot.) roztok persíran amonný — iniciátor24·· terc.dodecylmerkaptan — přenášeč řetězce29,1
Dodatečné · zpracování
Složky Množství (g) butylovaný hydroxytoluen
0,2% hmot. roztok 38,7'3 stabilizátor proti oxidaci a teplu na bázi bráněného fenolu (IRGANOX, výrobek firmy Ciiba-Geigy),
0,05!% hmot. roztok j9,69
Byl-o použito následujícího polymeračního postupu:
Stupeň 1 · a 2
1. Předběžně byl promícltan monomerní butylakrytet a zesilovací .činidlo tvořené butylglykoldiak?ylátem.
2. Všechny přísady z prvního stupně pak byly vloženy do* reaktoru opatřeného míchadbm a byly promícvány při ED až WO ot/min.
3. Reaktor byl ©vakuován na dobu 5 min a pak do· něj byl vpuštěn plynný dusík, aby se zvniteku reaktoru vypudH' veškerý kysMk. Tento pochod byl jednou opakován.
14. Reakční směs pak byla zahřívána na °C · a tato teplota byla udržována tak dlouho, až obsah pevných látek ve směsi dosáhl 11 hmot, procent.
5 Vnitřek reaktoru pak byl vyčer,pán a styrén, akrylonitril a dlvinylbenzen ze stupně 2 byly přidány k jeho obsahu. Potom· se tlak vrátit na normální hodnotu.
6. Reakční směs byla udržována na teplotě 60 °C tak dlouho, až obsah pevných látek dosáhl 14 · hmot, procent.
Stupeň 3
7. Reaktor byl opět vyčerpán a byly do něj přidány složky pro stupeň 3. P^tom byl znovu obnoven normální tlak.
8. Teplota byla udržována na hodnotě 60 stupňů Celsia tak dlouho, až obsah . tuhých tetek dosáte 31 hmot procent což znamená v podstatě ukončení reakce.
9. Reakční směs se pak nechala zchladnout.
Dodatečné zpracování
10. P^tom byly do reaktoru vloženy příHrnot % ve směsí
Modifikátor
Polykarbonát sady uvedené pro dodatečné zpracování, aby se úplně skončila reakce a aby se produkt stabilizoval proti degradaci -oxidací a teplem, a směs byla míchána po dobu 15 min.
11. Pak byla reakční směs přefiltrována, přes síto, aby se oddělila sraženina vzniklá v reaktoru.
12. Latex zbylý po. · odfiltrování pak byl sražen přísadou síranu hořečnatého· při hodnotě pH rovné 3,5, a směs byla odstředěna a -dvakrát promyta. dražený produkt pak byl vysušen.
Příklad 2 Tento příklad vysvětluje o«becně postup použitý při výrobě směsí polykarbonátu a kopolymerního m-odifikátoru vyrobeného způsobem· popsaným v příkladě 1 Směsi by ly určeny ke zkušebním účelům.
McdiftWor z pnkladu 1 a potykairbcmátová pryskyřice (LEXAN 101, výrobek firmy Generál Electric Company) byly oba sušeny při teplotě 110 “C několik hodin. Zvolená množství každé z těchto sloučenin pak byla promíchána ve- formě peletek a ibyla vyttečována dvakrát •při teplotě 260 °C a 60 ot/ /min· ve vyttečovacím stroji s dvojcbodým šnekeιm, který měl proměř 3,81 cm a poměr dé’lky k průměru 20: 1. Dvojchodý · vyttečovací šnek měl poměr stlačení 2 : 1. Zvolená množství byla rovněž lisována vstřikováním pH tepotech na předním okraji. v rozmezí od 2’3|2 do 288 °C, přičemž tato teplota · závisela na obsahu polykarbonátu.
Teploty zkušebních vzor při lisování tlakem ležely v rozmezí od 204 do 232 °C, přemž bylo použito tteku 900 Mpa a byly vyrobeny desky o rozměru 15,24 X15,24:X X · 0,3175 cm.
Následující tabulka uvádí směsi, které byly vyrobeny a jejich fyzikální vlastnosti.
Rázová zkouška Izod (J/m) , vstřik, lis. Tlak. lis.
10O 0 182 224
75 25 432 438
50 50 598 598
25 75 689 470
0 100 993 85
zová zkouáka Izod . byla . prováděna podle ASTM-D256, metoda A vzorek tlouštíky 0,3175 cm. Zkratea J/m znamená Joule/m. Vyšší čísla jsou žádoucnější.
Průhyb teplem při zatížení * *) při teplotě
Hmot. % ve směsi modif. polykarb.
Mez průtaž. (MP'a)x)
Souč. pruž, v tahu**) (GPa)
100 0 41,3 1,74 87
75 25 45,8 1,82 94
50 50 50,3 2,05 104
25 75 54,3 2.08 126
0 1CO 59,9 2,16 1:36
*) Vzorky vyrobené vstřikovacím lisováním· byly zkoušeny podle normy ASTM-D638 •s tím rozddem, že· měly prMez s rozměry 0,32 X 0'22 cm a délku 1,42 cm. Vyšší hodnoty MPA jsou žádoucí.
**) ^ufebrn teM-shra. vyrobená .tlakovým lisováním byla zkoušena podle předpisů ASTM-D7S0, metoda I, postup A, přičemž průřez vzorku byl 1,27 X 0,32 cm, rozpětí 5.03. a podle předpisů ASTM D-648, při zatížení 1,82 MPa, a při tloušťce vzorku 0,32 cm. Vyšší hodnoty GPa. jsou žádoucnější.
Příklad 3
Tento příklad vysvětluje způsob přípravy «npha. konolvmerního modifikátoru typu popsaného v cirovanem aiuermnern pat. spise čís. 3 944 631, který obsahuje menší množství latexu než modifikátor podle příkladu 1. ' Tohoto. modifikátoru pak bylo použito k přípravě směsí v příkladu 4.
Ve třístupňové emulsní polymerací bylo použito následujících složek:
Stupeň 1
Složky MnožsM (g) monomerní butylakrylát butylen^koldakrylát-zesdovad činidd deionizovaná voda 13 720 persíran amonný — iniciátor natriumtisodecylsulfosukcinát — emulgátor (AEROSOL A-268)
50% hmot roztok28,4 kyselý uhh-čitan sodný — pufr7,1
Stupeň 2
Složky Množství (g) monomerní styrén471,4 monomerní - akrylonitril174,3
-dMnyltenzen — zesítovam činidto
55% hmot roztok
Stupen 3
Složky Množství (g) monomerní styrén 11 255 monomerm akrytonitril deionizovaná -voda 24 239 naaium-taurylsulfát-emulgátor (SIPEX UB) , 30% hrno-L roztok386 kyselý uhličitan sodný — midátor terc.dodecyimerkaptan — preneč řetězce
Dodatečné zpracování
Složky Množství (g) butylovaný hydroxytol uen
O 2% hmot roziokЗ· stabilizátor pro^ti oxidaci a teplu na bázi bráněného· fenolu (IRGANOX) . -0/,-05% hmot, roztok8.9
Bylo použito tohoto polymeračního postupu·:
Stupně 1 -a 2 popsané v příkladě 1 byly opakovány, avšak bylo použito reaktoru s objemem· 18,9).2. 1.
Postup stupně 3 byl následující:
1. Voda, emulgátor a- iniciátor pro 3. stupeň byly vloženy - do- reatooru o- obsahu 75,7 litru a směs byla- mfctóna při Ш -až IDO ot./ /min.
2. Latex vyrobený ve 2. stupni pak byl přidán do tohoto -reaktoru -společně -se- styrénem a akryloinitrílem.
3. Reaktor byl vyčerpán a pak bylo vakuum nahrazeno plynným - dusíkem.. Tento postup byl jednou opakován.
4. Pa.k byl obnoven normální -tlak a směs byla zahřáta na 60 qC. »
5. Reakce -se nechala -probíhat tak dlouho, až bylo dosaženo 32 hmot. % -tuhých Ыtek produktu.
6. Bylo použito stejného dodatečného- zpracování -ako v příkladě 1.
7. Produkt byl koagulován síranem- hlinitým, byl - dvakrát promyt a vysušen jako v •příkladě 1.
Příklad 4
Tento příklad udává výsledky zkoušek různých směsí, - z nichž některé obsahují modifikátor z příkladu 3.
Bylo použito zkušebních postupů popsaných v příkladě 2.
11 12 Rázová zkouška Izod (J/m)
Hmot. % ve směsi Modifikátor Polykarbonát
Vstřik, lis. Tlak. lis.
100 0 '21
50 50 502 288
0 100 993 85
Hmot. % ve směsi
Modifikátor Polykarb. Mez .průtaž. Souč. pruž. (MPa) v tahu (GPa) Tepelný průhyb při zatížení při teplotě
(°C)
100 o 2 51 94
5'0 50 59,2 2 84 103
O 100 59,9 2,ie 136
Příklad 5
Tento příklad uvádí mechanické vlastnosti řady směsí polykarbonátu a různých typů modifikátorů.
Vzorek č. 1 je směs 60 hmot. % polykarbonatu a 40 hmot. % modiHkátoru z příkla du 1 Vzorek č. 2 je směs 60 hmoí. % polykarbonátu a· 40· hmot ·%' modiHkáitorů z příkladu 3., Vzorek č. 3 je běžně prodávána směs 60 taot % potykarbonátu a 401 hmot. procent kopolymerů ABS. ·Tento vzorek je uvede«n*ké! srovnávacím· účelům.
Vzorek č. Mez průtažnosti (MPa) 1 · * Součinitel pružnosti v tahu (GPa)
1 51,9 2,16
2 61,5 ' 2,45
3 (srov.) 58,9 2,45
Vzorek č. Tepelný průhyb p-ři zatížení při teplotě Tvrdost (Barool)
(°C)
1 102 70
2 107 77
3 (srov.) 108 76
Vzorek č. Rázová zkouška Izod
s vrubem opačný vrub
J/m
1 587 1869
2 566 2630
3 (srov.) 480 3043
P ř í k 1 a d · 6
Všechny tři druhy vzorků z příkladu 5 byly podrobeny v přístroji pro umělé stárnutí po různou dobu osvětlení xenonovou výbojkou, a na. ozářených stranách byla zkoušena jejich rázová houževnatost pomocí běžného Izodova přístroje na vzorku s vrubem a obráceným vrubem. Směsi podle vynálezu (vzorek č. 1 a · 2) si udržely vysokou· rázovou houževnatost ve srovntaí se vzorem č. 3, což je běžná směs polykarbonátu a ABS.
Vzorek č. Směr vrubu Rázová . zkouška Izod (J/m) počát. 25 h z toho
1 dopřed. 587 €09 603
zpět. 1879 1795 1281
2 dopřed. 566 582 555
zpět. 2678 2947 24314
3 (srov.) dopřed. 480 3'95 315)·
zpět. 3032 12^331 59'8
Vzorek č. Směr vrubu 300 h 800 h
1 dopřed. 512 491
zpět. 988 918
2 dopřed. 448 43»
zpět. 582 555
3 (srov.) dopřed. 224 96*)
zpět. 235 160·*)
*) Došlo ke křehkému lomu
Příklad 8
Tento příklad udává viskozitu .taveniny pro několik materiálů. Nižší hodnoty příslušejí materiálům, které se snadněji zpracovávají.
Běžně dostupná směs obsahující 60 hmot, proč. polykarhonátu a 40' hmot. % ABS má viskózitu 310° Ps při l000 s-1. · což je pouze nepatrně méně než viskozita směsi 601 2: 40 připravené podle vynálezu.
Uvedené příklady vysvětlují určitá výhodná provedem vynálezu. nepředstavují však jeho omezení.
Materiál
Viskozita taveniny (P’ois při 1000 s) podykarbonát (kontrolní'9200 kopolymerní -modifikátor z příkladu 1 (kontrolní)2030 kapolymerrn modffikátor
60' hmot % polykarbonátu a 40 hmot. % modifikátoru z příkladu 13300

Claims (4)

1. Polymerní směs odolná proti vlivům* povětrnosti a proti rázům. vyznačená tím. že obsahuje polykarbonátovou pryskyřici a kopotymerrn modiHkátor obsahující 5- až 50 hmot. % zesítěné (meth)-akrylátové stéžky. 5 až 35 hmot. % zesítěné styrén-akkylonitrilové složky a T590 hmot. % nezesítěné styrén-akrylonitrilové složky. přičemž, hmotnostní poměr polykarbonátu ke kopolymeru leží v rozmezí 90 : 10 až 5 : 95.
2. Směs podle bodu 1 vyznačená tím. že hmotnostní poměr polykarbonátu ke kopolymeru je v rozmezí 70 : 30 až 30 : 70.
3. Směs podle bodu 1 . vyznačená tím. že (meth)-akrylátová složka je zvolena ze skupiny zahrnujftf zesítěné· alkytakryláty s 2 až 10 atomů uhlíku v alkylovém zbytku. zesítěné alkylmetakryláty s 8 až 22 atomy - uhlíku v alkylové skupině a jejich slučitelné směsi.
4. Směs podle bodu 3 vyznačen tím.. že· (meth)-akrylátová složka je tvořena zesítěným alkylakrylátem se 48 atomy u-hHku v alkylové skupině.
CS793701A 1978-06-15 1979-05-29 Polymerous mixture resisting the atmospheric conditions and against the impacts CS221504B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US05/915,704 US4148842A (en) 1978-06-15 1978-06-15 Blends of a polycarbonate resin and interpolymer modifier

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS221504B2 true CS221504B2 (en) 1983-04-29

Family

ID=25436143

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS793701A CS221504B2 (en) 1978-06-15 1979-05-29 Polymerous mixture resisting the atmospheric conditions and against the impacts

Country Status (16)

Country Link
US (1) US4148842A (cs)
EP (1) EP0006291B2 (cs)
JP (1) JPS55776A (cs)
KR (1) KR840001362B1 (cs)
AR (1) AR217368A1 (cs)
AU (1) AU523078B2 (cs)
BR (1) BR7903682A (cs)
CA (1) CA1133172A (cs)
CS (1) CS221504B2 (cs)
DD (1) DD144273A5 (cs)
DE (1) DE2963925D1 (cs)
FR (1) FR2428661A1 (cs)
IL (1) IL57181A (cs)
MA (1) MA18430A1 (cs)
MX (1) MX150173A (cs)
NO (1) NO791430L (cs)

Families Citing this family (42)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4148842A (en) * 1978-06-15 1979-04-10 Stauffer Chemical Company Blends of a polycarbonate resin and interpolymer modifier
US4260693A (en) * 1979-08-27 1981-04-07 General Electric Company Polycarbonate compositions
US4245058A (en) * 1979-08-27 1981-01-13 General Electric Company Polycarbonate compositions
US4263416A (en) * 1979-08-27 1981-04-21 General Electric Company Polycarbonate compositions
US4299928A (en) * 1980-03-14 1981-11-10 Mobay Chemical Corporation Impact modified polycarbonates
US4539358A (en) * 1980-03-20 1985-09-03 General Electric Company Polycarbonate compositions
US4342846A (en) * 1981-03-09 1982-08-03 Stauffer Chemical Company Blends of a polyester resin and impact resistant interpolymer
US4360636A (en) * 1981-07-27 1982-11-23 Stauffer Chemical Company Blends of a sulfone polymer and impact resistant interpolymer
DE3175474D1 (en) * 1981-08-10 1986-11-20 Gen Electric Polycarbonate compositions
US4430475A (en) 1981-12-31 1984-02-07 Mobay Chemical Corporation Alkylated aromatic polycarbonate compositions of improved impact strength
JPS59734A (ja) * 1982-06-28 1984-01-05 Hitachi Ltd プロセス制御装置
US4448930A (en) * 1982-08-02 1984-05-15 Mobay Chemical Corporation Polycarbonate blends having an improved impact strength
US4464487A (en) * 1982-12-17 1984-08-07 The Dow Chemical Company Process for preparing additive concentrates for carbonate polymers
JPH0616241B2 (ja) * 1983-02-04 1994-03-02 株式会社日立製作所 計算機制御装置の制御方法
JPS59197903A (ja) * 1983-04-22 1984-11-09 Kokuyo Kk 物品製造仕様情報発生装置
JPS6056743B2 (ja) * 1983-06-14 1985-12-11 呉羽化学工業株式会社 熱可塑性樹脂組成物
US4579909A (en) * 1984-12-18 1986-04-01 General Electric Company Ternary combination of acrylate-styrene-acrylonitrile terpolymer, poly methyl methacrylate and polycarbonate
US4831082A (en) * 1986-12-03 1989-05-16 General Electric Company Impact modified aromatic carbonate compositions
DE3750328T2 (de) * 1986-12-03 1995-03-09 Gen Electric Schlagmodifizierte Zusammensetzungen von aromatischem Karbonat.
US4902737A (en) * 1986-12-23 1990-02-20 General Electric Company Resin blends exhibiting improved impact properties
EP0272422A3 (en) * 1986-12-23 1989-05-10 General Electric Company Ultraviolet radiation stabilized polycarbonate resin and interpolymer modifier blends
US5037889A (en) * 1986-12-23 1991-08-06 General Electric Company Resin blends exhibiting improved impact properties
EP0272425B1 (en) * 1986-12-23 1993-01-27 General Electric Company Resin blends exhibiting improved impact properties
NL8803173A (nl) * 1988-12-27 1990-07-16 Gen Electric Polymeermengsel dat een aromatisch polycarbonaat en een polyalkyleentereftalaat bevat en daaruit gevormde voorwerpen.
US4868244A (en) * 1988-12-27 1989-09-19 General Electric Company Low-gloss carbonate polymer blends
US4885335A (en) * 1988-12-27 1989-12-05 General Electric Company Low gloss thermoplastic blends
JP2927484B2 (ja) 1989-01-25 1999-07-28 株式会社日立製作所 プログラムの自動生成方法及び装置
US5068285A (en) * 1989-03-08 1991-11-26 The Dow Chemical Company Molding compositions with acrylonitrile-styrene-acrylate rubber copolymers
EP0462185A4 (en) * 1989-03-08 1992-08-19 The Dow Chemical Company Molding compositions comprising carbonate polymer, rubber modified vinyl aromatic-nitrile graft copolymer and methyl(meth)acrylate-butadiene-styrene graft copolymer and blow molding and thermoforming processes using such compositions
DE3928661A1 (de) * 1989-08-30 1991-03-07 Bayer Ag Polycarbonatformmassen, ihre herstellung und verwendung
JP2722851B2 (ja) * 1991-05-07 1998-03-09 横河電機株式会社 プロセス制御装置
EP0635547A3 (en) * 1993-07-23 1995-05-10 Gen Electric Flame retardant, impact resistant thermoplastic compositions with reduced gloss.
KR100360727B1 (ko) * 1994-08-22 2003-04-16 더 다우 케미칼 캄파니 충진된카보네이트중합체블렌드조성물
US6124399A (en) * 1997-04-24 2000-09-26 Bz Amoco Corporation High impact strength polysulfones
US6476126B1 (en) 1999-04-07 2002-11-05 Bayer Corporation Weatherable molding composition having improved surface appearance
KR100557684B1 (ko) * 2003-12-23 2006-03-07 제일모직주식회사 내피로 특성이 우수한 폴리카보네이트계 수지 조성물
KR100694456B1 (ko) * 2004-10-20 2007-03-12 주식회사 엘지화학 열가소성 수지 조성물 및 그의 제조방법
KR100684425B1 (ko) * 2004-10-21 2007-02-16 주식회사 엘지화학 스티렌-부타디엔계 라텍스의 제조방법
KR100625306B1 (ko) * 2004-10-28 2006-09-18 제일모직주식회사 내화학성이 우수한 폴리카보네이트계 수지 조성물
KR100666797B1 (ko) * 2005-11-29 2007-01-09 기아자동차주식회사 고충격성 및 내후성을 가지는 저광택도 폴리카보네이트수지 조성물
US20070129489A1 (en) * 2005-12-01 2007-06-07 Bayer Materialscience Llc Thermoplastic composition and articles having high impact strength and good appearance
US9260603B2 (en) * 2013-03-15 2016-02-16 Sabic Global Technologies B.V. Polymer compositions, method of manufacture, and articles formed therefrom

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3239582A (en) * 1958-05-21 1966-03-08 Dow Chemical Co Blend of polycarbonate resin and alkenylaromatic resin
US3130177A (en) * 1961-03-24 1964-04-21 Borg Warner Blends of polycarbonates with polybutadiene, styrene, acrylonitrile graft copolymers
US3345434A (en) * 1965-06-04 1967-10-03 American Cyanamid Co Blend of particles of crosslinked thermoplastic polymers with non-crosslinked thermoplastic polymers
US3655826A (en) * 1969-05-08 1972-04-11 Rohm & Haas Acrylic elastomer impact modifier
US3843390A (en) * 1972-04-19 1974-10-22 Baychem Corp Coated polycarbonates
JPS49353A (cs) * 1972-04-17 1974-01-05
US3896185A (en) * 1972-07-29 1975-07-22 Mitsubishi Gas Chemical Co Flame resistant molding resin composition
JPS5230973B2 (cs) * 1972-11-18 1977-08-11
DE2353382A1 (de) * 1973-06-09 1975-05-15 Bayer Ag Thermoplastische massen
US3944631A (en) * 1974-02-01 1976-03-16 Stauffer Chemical Company Acrylate-styrene-acrylonitrile composition and method of making the same
US4148842A (en) * 1978-06-15 1979-04-10 Stauffer Chemical Company Blends of a polycarbonate resin and interpolymer modifier

Also Published As

Publication number Publication date
US4148842A (en) 1979-04-10
KR840001362B1 (ko) 1984-09-20
AR217368A1 (es) 1980-03-14
IL57181A0 (en) 1979-07-25
MX150173A (es) 1984-03-29
AU523078B2 (en) 1982-07-08
EP0006291A1 (en) 1980-01-09
AU4632479A (en) 1979-12-20
EP0006291B1 (en) 1982-10-27
FR2428661A1 (fr) 1980-01-11
NO791430L (no) 1979-12-18
EP0006291B2 (en) 1986-03-12
FR2428661B1 (cs) 1984-05-11
JPS55776A (en) 1980-01-07
MA18430A1 (fr) 1979-12-31
JPS6363585B2 (cs) 1988-12-07
IL57181A (en) 1981-11-30
DD144273A5 (de) 1980-10-08
BR7903682A (pt) 1980-02-05
DE2963925D1 (en) 1982-12-02
CA1133172A (en) 1982-10-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS221504B2 (en) Polymerous mixture resisting the atmospheric conditions and against the impacts
US4605699A (en) Thermoplastic molding compositions containing polycarbonate and an acrylate graft copolymer
CA1330605C (en) Vinyl chloride resin composition
EP3363833B1 (en) Thermoplastic resin and thermoplastic resin composition
DE2249870B2 (de) Zusammensetzung aus einem PoIyphenylenäther und einem mit Acrylharz modifizierten Acrylnitril-Butadien-Styrolharz (ABS-Harz)
EP0144231B1 (en) Polymer composition
EP0264721B1 (en) Thermoplastic resin composition
KR101743816B1 (ko) 내열성 스티렌계 공중합체 및 이를 포함하는 스티렌계 수지 조성물
KR101743817B1 (ko) 내열성 스티렌계 공중합체 및 이를 포함하는 스티렌계 수지 조성물
EP0096527B1 (en) A process for producing a rubber-modified thermoplastic resin
US5274032A (en) Polymer alloys
US3062777A (en) Graft copolymers of styrene on butadiene rubbers and method for making same
US4132684A (en) Graft copolymer composition of styrene-polyphenylene ether and preparation thereof
US4158028A (en) Polyphenylene ether-styrene graft copolymer composition and preparation thereof
EP0129376A1 (en) Thermoplastic composition of copolymers
EP0468462A2 (en) Resin compositions excellent in impact resistance and heat stability
EP0247257B1 (en) Polymer composition containing polycarbonate, a styrenic/maleimide/cyclic anhydride terpolymer and a terpolymer grafted to a polymer matrix
US6855786B2 (en) Method for preparing graft copolymer of methylmethacrylate-butadiene-styrene having superior anti-stress whitening properties
JP3256806B2 (ja) 低分子量ハロゲン化エポキシ化合物を含有する抗発火性カーボネートポリマーブレンド
JP3086493B2 (ja) 耐衝撃性に優れたポリアミド樹脂組成物
GB2228942A (en) Multi-layer structure polymer and resin composition
US5112909A (en) Blends of polymers particularly polycarbonates acrylate-modified rubber compositions and additional polyacrylates
JPS60120734A (ja) 透明な耐熱耐衝撃性樹脂組成物
KR20190043404A (ko) 열가소성 수지 조성물 및 이로부터 제조된 성형품
JPS59193950A (ja) 艶消しされたポリカ−ボネ−ト系樹脂組成物