CS220323B2 - Spinning rotor of steel for open-end spinning machines - Google Patents

Spinning rotor of steel for open-end spinning machines Download PDF

Info

Publication number
CS220323B2
CS220323B2 CS791220A CS122079A CS220323B2 CS 220323 B2 CS220323 B2 CS 220323B2 CS 791220 A CS791220 A CS 791220A CS 122079 A CS122079 A CS 122079A CS 220323 B2 CS220323 B2 CS 220323B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
rotor
spinning
wall
steel
spinning rotor
Prior art date
Application number
CS791220A
Other languages
English (en)
Inventor
Fritz Goebe
Gustav Stahli
Herbert Stalder
Original Assignee
Rieter Ag Maschf
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rieter Ag Maschf filed Critical Rieter Ag Maschf
Publication of CS220323B2 publication Critical patent/CS220323B2/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01HSPINNING OR TWISTING
    • D01H4/00Open-end spinning machines or arrangements for imparting twist to independently moving fibres separated from slivers; Piecing arrangements therefor; Covering endless core threads with fibres by open-end spinning techniques
    • D01H4/04Open-end spinning machines or arrangements for imparting twist to independently moving fibres separated from slivers; Piecing arrangements therefor; Covering endless core threads with fibres by open-end spinning techniques imparting twist by contact of fibres with a running surface
    • D01H4/08Rotor spinning, i.e. the running surface being provided by a rotor
    • D01H4/10Rotors

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Spinning Or Twisting Of Yarns (AREA)

Description

Vynález se týká spřádacího rotoru z oceli pro stroje na předení s volným koncem к výrobě příze ze střížových vláken, s tenkostěnnou rotorovou stěnou, opoatřenou v místě největšího vnitřního průměru spřádacího rotoru sběrnou drážku pro vlákna.
Jak je známo, jsou při rotorovém předení s volným koncem rozvolněná, do spřádacího rotoru přiváděná vlákna ukládána ve tvaru vlákenného prstence do sběrné drážky, přičemž se spřádací rotory otáčejí velmi vysokou rychlostí, aby bylo dosaženo hospodárnosti výroby, následkem čehož však působí na spřádacích rotorech velmi vysoké odstředivé síly. U známých spřádacích rotorů uvedeného druhu lze po vyrobení z oceli a po vyrovnání na potřebnou kruhovitost obdržet hotGvé tělo rotoru к přímému použití ná stroji na předení s volným koncem, které, ačkoliv je vzhledem к vysoké specifické hmotě provedeno jako tenkostěnné, vykazuje požadovanou odolnost proti deformaci při působení zmíněných odstředivých sil. Nekalená ocel zpracovaná do tvaru rotoru však nemá potřebné vlastnosti, které by zamezovaly opotřebení sběrné drážky pro vlákna. V důsledku vysokých odstředivých sil dochází v oblasti sběrné drážky pro vlákna, např. vlivem cizích těles ve vlákenňém materiálu nebo abrazívně působících látek chemických vláken, kysličníku titanu, к rozežírání oceli ve sběrné drážce pro vlákna. To může vést к předčasnému zeslabení stěny rotoru, к jeho roztržení a tím к poškození stroje. Pokračujícím opotřebením se však během provozu mění především geometrie sběrné drážky pro vlákna, stanovená ke spřádání požadované příze, takže tím trpí jakost příze.
Z uvedených důvodů nebyly к výrobě přízí v praxi doposud používány spřádací rotory z nekalené oceli. Spíše byly používány spřádací rotory z hliníku, jejichž životnost nebo spřádací rotory upravené povrstvením dosahuje přibližně 5000 provozních hodin, snižujícím opotřebení, čímž však bylo možno zvýšit jejich životnost jen asi na 10 000 provozních hodin. Použití známých spřádacích rotorů proto vede к jejich předčasné výměně na ještě nevyběhaných ložiskách, které mají delší životnost než spřádací rotory.
Při dosavadních řešeních, má použití vložky z kalené oceli v základním těle spřádacího rotoru, sledující zamezení opotřebení, tu nevýhodu, že vložka vyrobená původně z nekalené oceli, nemůže být po zakalení ocelového těla do něho vsazena bez dodatečného opracování, což — jak je známo — je nutno přičíst zkřivení oceli, tj. zdeformování geometrického tvaru vložky v důsledku tepelného namáhání při kalení.
Proto je úkolem vynálezu vytvoření spřádacího rotoru z oceli pro stroj na předení s volným koncem zmíněného typu, který nemá nevýhody doposud známých spřádacích rotorů a který, přesto že je vyroben z ne kalené oceli, má sběrnou drážku pro vlákna odolnou proti opotřebení při spřádání vlákenného materiálu a nezávisle na době provozu má zajistit zachování geometrického tvaru sběrné drážky pro vlákna a přitom vykazovat prodlouženou životnost.
Podstata řešení podle vynálezu spočívá zejména v tom, že rotorová stěna je v omezené zóně, v níž je umístěna sběrná drážka, zakalena.
U spřádacího rotoru podle vynálezu je místně omezeným zakalením tenké stěny rotoru dosaženo toho, že sběrná drážka vykazuje odolnost proti obrušování, která vylučuje její funkčně rušivé opotřebení přibližně po dobu životnosti ložiska rotoru, která v praxi u dnes používaných rotorů může dosahovat například při 45 000 ot/min. až 40 000 hodin. Následkem toho zůstává stanovený geometrický tvar, potřebný ke spřádání požadované příze, po tuto dobu zachován. Spřádací rotor podle vynálezu vyrobený vzhledem ke specifické hmotě oceli s nepatrnou tloušťkou jeho stěny má proto nejen výhody pevnosti samotné oceli, nýbrž vykazuje na svém největším vnitrním průměru, to znamená v oblasti, která je při předení oděrem nejvíce namáhána, takovou odolnost proti opotřebení, jakou u známých spřádacích rotorů nelze například ani pracným a nákladným tenkým povrstvením stěny dosáhnout; jestliže se povrstvení na jednom místě vydře, stává se rotor v důsledku hluboké místní koroze okamžitě nepoužitelným a musí být oproti ložisku rotoru předčasně vyměněn. Spřádací rotor podle vynálezu má naproti tomu životnost, která odpovídá přibližně životnosti dnes používaných ložisek rotorů, je tedy přibližně 5 až lOkrát delší než u doposud používaných spřádacích rotorů. Proto odpadá nutnost opatřovat dosud nevyběhaná ložiska novým rotorem a jednotku skládající se z rotoru a ložiska znovu vyvažovat. Spíše je možno ložisko a rotor přiobjednat jako vyváženou jednotku u výrobce a instalovat ji místo jednotky s vyběhaným ložiskem, aniž by bylo nutné zpětné zasílání výrobci, povlékání starého rotoru a nové vyvažování jednotky. Jednotku se spřádacím rotorem podle vynálezu může přádelna v případě vyběhaného ložiska zahodit, poněvadž rozdíl mezi očekávanou životností rotoru a ložiska není tak velký, aby hospodářsky opodstatňoval výměnu jednoho z těchto dílů.
Místním zakalením omezeným na oblast sběrné drážky pro vlákna se především zabrání tomu, že se spřádací rotor, obzvláště jeho tenká stěna, při procesu kalení zkroutí, případně zdeformuje, к čemuž by nevyhnutelně došlo při kalení celého spřádacího rotoru.
Proto může být spřádací rotor s výhodou vytvořen z nekalené oceli v požadovaném, případně po vyrovnání kruhovitosti, tj. vyvážení, konečném geometrickém tvaru к použití na stroji na předení s volným koncem a potom může být stěna rotoru v oblasti největotoo vnttřmho průmeru, obsahuμω sběrnou ptechu pro vtakna, zatlena, pričemž v sledku mtetního zakalení zůstane hotový tvar zactován. V mině omezené zóně existuje jen jiná struktura než v části spřádacího rotoru, která nelbyta kaleni upravena, a která zajišťuje po^dovanou odolnost proti obrušování, jejíž vytvoření však neovlivňuje tvar rotoru.
Zakalená zóna, ležící napriWad mezi nekalenými otoastmi a/nebo na tuto navazuji stěna spřádacího rotoru může mít neměnnou Houdku stén^ čímž může být dosaženo stejnoměrného šíření tepla při kalení a tím stejnoměrného zakalení bez deformování spřádacího rotoru.
Zakalená zóna nebo spřádací rotor mohou též být uvnitř a/nebo vně povtečeny prostoedkem prott rezavěný ne^sobícrn škodlivě na vlákenný materiál při předený například pozinkovány.
Vynález je v jeho dalších provedeních blíže popsán v následujícím popisu a znázorněn na výkresech kde oto. 1 edstavuje schéma spřádacího rotoru z oceli pro stroj na předení s volným koncem v řezu, obr. 2 zvětšený potoed na části spřádacího rotoru podle výřezu A na obr. 1 a obr. 3 schéma jiného provedem spMdatího rotoru z oceli pro stroj na předení s volným koncem v řezu.
Spřádací rotor 1 z nekatoim oceli pro stroj na předení s volným koncem má základní tělo 2 a rotorovou stěnu 3, která má uvnitř spřádacího rotoru 1 sběrnou drážku pro vlákna ve tvaru V, s úhlem a otevření pnbližně 30 až toOý toorenou dvěma rameny 5 a 5a, stýkajícnni. se pod úhlem a v místo největšího vnitrního průměru B spřádacího rotoru 1. Ramenem 5a tvoří rotorová stěna 3 jednak spolu se základním tělem 2 stěnu 6 dna a jednak s vodným koncem ramena 5 okraj 7 jednostranně otevřeného spřádacího rotoru 1. Spřádací rotor 1 ' je souose uložen na hřídeli 8, jímž je uváděn do rotačního pohybu. Do sběrné drážky 4 pro vlákna opatřené dnem, 4b o poloměru R, který může mít rozsah 0,1 až 2 mm, se pri přední ukládají ^edtím rozvolněná vtekna ve toaru vtakennébío prstence 9, která jsou odtahována ve tvaru zakroucené příze 10 — obr. 2. Vzhledem k vysoké specifické hmotě oceli je rotorová stěna 3 vytvořena pro vysoké otáčky spřádacího . rotoru 1, které zpravidla dosahují více než 40 000 ot./min., jako tenkostěnná, s neměnící se tloušťkou a stěny v obou ramenech a 5a, která se podle požadované pevnosti a podle druhu oceli může pohybovat v rozmezí od 1 do 2 mm a s výhodou obnáší 1,5 milimetru. Spřádací rotor 1 může být soustružen z plnéhto materiáhi nebo vyroben tvářením napřiad protlačováním, lisováním nebo podobně. Může to však být i známé, z ocelového plechu utvá řené tělo spřádacího rotoru 1 se stejnou tloušťkou stěny 6 dna i rotorové stěny 3, které je upevněno na základním těle 2, pevně uloženém na hřídeli 8.
V místně omezené zóně 11, v níž je největší vnitřní průměr B se sběrnou drážkou 4 pro vlákna, je rotorová stěna 3 po celém obvodu a v celé tloušťce a zakalena, takže je vytvořen zakalený strukturní prstenec s rotačrn plochou C ve tvaru písmene V\ obsahuji sběrnou drážku 4 pro vtekna. Na rotorové stěně 3 vyrobené z jednoho kusu se omezená zóna 11 prostírá mezi nekalenými oblastmi 12 a 12a od dna 4b sběrné drážky 4 do obou ramen 5 a 5a na délce D rotorové stěny 3, tj. na šířce prstence, která je menší než celková délka rotorové stěny 3 od okraje 7 spřádacího rotoru 7 až k základnímu tělu 2, takže vlákenným prstencem 9 obložená sběrná drážka 4 pro vlákna leží uvnitř zakalené zóny 11 — obr. 2. Rozměr délky D rotorové stěny 3 je s výhodou volen tak, aby přesahoval přes bezprostředně na dno 4b sběrné drážky 4 navazující vlákenným materiálem obložené oblasti ploch 4a rotorové stony 3, tj. přes ttoušt^u E vlákenného prstence 9. Přitom existuje vztah mezi tloušťkou E a poloměrem R sběrné drážky 4. Mezi omezenou zónou 11 se strukturním zakatením a _ nezakalenými ot)lastmi 12 a 12a leží vždy omezený strukturní přechod 11, který vzniká vlivem teploty v ocelovém materiáto pří. kalení.
Omezená zóna 11, vytvořená po celém obvojako zakatený strukturní prstenec, může být vyrobena elektrickým mdukčrnm kalením; v důsledku strmého ponesu teptety v oblastech ležich mrno ostoe otoarnctenó elektrické poto vznikají výrazné přechody 13, které jsou například na metalografickém výbrusu doe rozeznatelné j pouhým okem. Indukčrn katem může být prováděn° pomocí zcela uzavřené, nepřekrývám se induní mvk^á která se priMádá na část spřádacího .rotoru 1 která má být katena, například na jeho vnejší ohvoh tae omezená zóna 11 je vytvořena bez švu, tj. bez výskytu stykového mfeta nebo pfetaytí. Dílčí . zakalení rotorové stony 3 v omezené zóně 11 může být například podle druhu oceli, tloušťky a rotorové stěny 3, požadované délky D omezené zóny 11 krátkodobě prováděno příslušně upravenou intenzitou, například vysokofrekvenčmm nebo středofrekvenčním indukčním katernm. Vys°kofrekvenčním katením může být například při tloušťce a rotorů stony 3 v rozsahu 1 až 2 mm dosažíeno zakatený u něhož se kalením vzniklá struktura v každém z ramen 5 a 5a může prostírat — měřeno od vnitomho průmeru B — na détee F, dosahující až 3 mm, zatímco středofrek.venčním ka lením může být každé z ramen 5 a 5a zakaleno na délce F v rozsahu 3 až to mm, mě řeno rovněž od vniťřmho průměru B. Strukturní katení však může být provát™ také pomocí svazku elektronů, laserovými paprsky nebo plamenem. Podle tvaru spřádacího rotoru 1 a podle způsobu kalem může být toto prováděno na požadované délce F, a tím na délce D rotorové stěny 3, buď z vnější nebo vnitřní strany spřádacího rotoru, přičemž v posledně jmenovaném případě je možno katoní provést jen na části tlousřky a rotorové stěny 3.
Z hlediska druhu oceli je výhodně použito ohněm kalitelné oceli. K tomuto účelu jsou vhodné například ocel Cf 45, Cf 53, Cf 70 nebo 49 CrMon
Omezenou zenou 11 je v jinak nekalené rotorové stěně 3 vytvořena pro sběrnou drážku 4 pro vlákna odolnost prott oděr^ která odolává opotřebení vlákenným materiálem a společně s mm iváděnými mzími, abrazívně působícími tělesy, aniž by bylo zapotřebí dodatečné přizpůsobování spřádacího rotoru 1 požadovanému tvaru nebo kruhovitosti, např. dodatečným opracováním.
V . sledku lčího zalcatorn rotorové stony 3 zůstává její tvar zachován .a v omezené zóně 11 je jen kalením vzhiklá struktura. Vzhledem k vysoké odolnosti omezené zóny 11 proti oděru odpadá _ také případné opravné opracovávání sběrné drážky 4 spřádacího rotoru 1 po určité době provozu.

Claims (8)

  1. PŘEDMĚT
    1. Spřádací rotor z oceli pro stroje na předení s volným koncem k výrobě příze ze střížových vláken, s tenkostěnnou rotorovou stěnou, opatřenou v místě největšího vnitřního průměru spřádacího rotoru sběrnou drážkou pro vlákna, vyznačující se tím, že rotorová stěna (3, 17) je v omezené zóně (11, 21), v níž je umístěna sběrná drážka (4, 20'), zakalena.
  2. 2. Spřádací rotor podle bodu 1 vyznačující se tím, že omezená zóna (11, 21) je umístěna mezi nekalenými oblastmi (12, 12a) rotorové stěny (3, 17).
  3. 3. Spřádací rotor podle bodu 1 vyznačující se tím, že omezená zóna (11, 21) je zakalena v celé tloušťce (a, b) rotorové stěny
    17).
  4. 4. Spřádací rotor podle bodu 1 nebo 2 vy
    Celkově je životnost spřádacího rotoru 1 v důsledku omezené zóny 11 podstatně prodloužena, tj. přibližně na životnost ložiska při otáčkách popadajících v úvahu.
    U provedení podle obr. 3 je spřádací rotor 14 z nekalené oceli pro stroj na předení s volným koncem, se . základním tělem 15, nesen hřídelem 16, jímž je také uváděn do rotačního pohybu. Tento spřádací rotor 14 má rotorovou stěnu 17 stálé tloušťky b, která horizontální částí 18 stěny dna navazuje na základní tělo 15 a má z této stěny směrem ven vyto^é krátké rameno I3, které se stýká s ramenem 19a, vyhnutým dovnitř ve směru spřádacího rotoru 14. V místě styku ramen 19 a 19a je opět největší vnitřní průměr G spřádacího rotoru 14, v němž je sběrná drážka 20 pro vlákna s ostrým úhlem β otevření. Rotorová stěna 17 je na její části v oblasti styku ramen 19 a 19a zakalena, takže je opět vytvořena zakalená, místně omezená zóna 21 na kterou navazují části rotorové stěny 17 z nekalené oceli. V případě potřeby se může omezená zóna 21 prostírat přes celé krátké rameno 19 a například také na navazující části 18 stěny dna. I u tohoto provedení má rotorová stěna 17 tloušťku b v omezené zóně 21 v rozmezí 1 až 2 mm, s výhodou 1,5 mm.
    značující se tím, že rotorová stěna (3, 17), navazující na omezenou zónu (11, 21), má státou ttoustRu b).
  5. 5. Sádací rotor podto bodu 1 nebo 4 vyznačující se tím, že rotorová stěna (3, 17) má v omezené zóně (11, 21) tloušťku (a, b) v rozmezí 1 až 2 mm.
  6. 6. Spřádací rotor podle bodu 5 vyznačující se tm že Ooušťka b) omezené ztay (11, 21) je 1,5 mm.
  7. 7. Spřádací rotor podle bodů 1 až 6 vyznačující se tím, že ocel, z níž je vyroben, je opatřena antikorozní vrstvou.
  8. 8. Spřádací rotor podle bodu 1 vyznačující se tím, že omezená zóna (11, 21) má délku (D), přesahující dno (4b) sběrné drážky (4) a zasahující do bezprostředně navazujících ploch (4a) rotorové stěny . (3, 17).
CS791220A 1978-02-24 1979-02-22 Spinning rotor of steel for open-end spinning machines CS220323B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CH202578 1978-02-24

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS220323B2 true CS220323B2 (en) 1983-03-25

Family

ID=4224154

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS791220A CS220323B2 (en) 1978-02-24 1979-02-22 Spinning rotor of steel for open-end spinning machines

Country Status (19)

Country Link
EP (1) EP0009497A1 (cs)
JP (1) JPS55500140A (cs)
AR (1) AR220742A1 (cs)
AT (1) AT372119B (cs)
AU (1) AU529171B2 (cs)
BE (1) BE874424A (cs)
BR (1) BR7906846A (cs)
CA (1) CA1106246A (cs)
CS (1) CS220323B2 (cs)
DE (1) DE2936565A1 (cs)
FI (1) FI64955C (cs)
GB (1) GB2036098A (cs)
IL (1) IL56641A (cs)
IN (1) IN151789B (cs)
IT (1) IT1111526B (cs)
NL (1) NL7901186A (cs)
PT (1) PT69263A (cs)
WO (1) WO1979000659A1 (cs)
ZA (1) ZA79747B (cs)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS6059133A (ja) * 1983-09-09 1985-04-05 Toyoda Autom Loom Works Ltd オ−プンエンド精紡機用ロ−タ
DE4441087A1 (de) 1994-11-18 1996-05-23 Rieter Ingolstadt Spinnerei Offenend-Spinnvorrichtung
DE19910277B4 (de) 1999-03-09 2010-11-04 Oerlikon Textile Gmbh & Co. Kg Spinnrotor für Offenend-Spinnmaschinen
KR20030072092A (ko) * 2002-03-05 2003-09-13 장동우 정방기용 로우터 및 그의 제작방법

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IT1080587B (it) * 1976-07-17 1985-05-16 Schubert & Salzer Maschinen Rotore di filatura per filatoi ad estremita' aperta con un corpo base e un inserto anulare che forma le superfici interne del rotore di filatura
GB1591192A (en) * 1977-02-25 1981-06-17 Platt Saco Lowell Ltd Open-end spinning apparatus
JPS5824531A (ja) * 1981-08-06 1983-02-14 Sumitomo Chem Co Ltd 新規二価フエノ−ル誘導体とその製造法

Also Published As

Publication number Publication date
ATA105479A (de) 1983-01-15
FI64955C (fi) 1984-02-10
EP0009497A1 (en) 1980-04-16
DE2936565A1 (en) 1980-11-27
IL56641A (en) 1982-03-31
JPS55500140A (cs) 1980-03-13
IT1111526B (it) 1986-01-13
CA1106246A (en) 1981-08-04
NL7901186A (nl) 1979-08-28
AU4452179A (en) 1979-08-30
BR7906846A (pt) 1980-02-26
FI64955B (fi) 1983-10-31
IN151789B (cs) 1983-07-30
WO1979000659A1 (en) 1979-09-06
GB2036098A (en) 1980-06-25
AR220742A1 (es) 1980-11-28
AU529171B2 (en) 1983-05-26
FI790617A (fi) 1979-08-25
AT372119B (de) 1983-09-12
ZA79747B (en) 1980-05-28
BE874424A (fr) 1979-08-23
PT69263A (pt) 1979-03-01
IT7920339A0 (it) 1979-02-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP4680380B2 (ja) ピストンリング及びその製造方法
US4193253A (en) Spinning pot
US4167846A (en) Steel rotor with hardened fibre collecting groove and method of manufacture thereof
CS220323B2 (en) Spinning rotor of steel for open-end spinning machines
EP0879302B1 (en) Method of protectively coating yankee dryer drums against wear and yankee dryers comprising said drums
US5547709A (en) Surface treatment of opening rollers for open end spinning
JP2002510755A (ja) リング精紡機およびリングねん糸機のためのリング
ATE211512T1 (de) Verfahren zur herstellung eines garniturdrahts für das open-end-spinning
JPS6128029A (ja) 紡機用トラベラ
US20040182065A1 (en) Coated textile machinery parts
Jiang et al. Natural lubrication and wear of textile spinning rings
RU2007479C1 (ru) Способ обработки готовых изделий
JPS616331A (ja) 紡機用トラベラ
JPS6392734A (ja) 紡機用トラベラ
JPH0482923A (ja) 紡機用リング
JPS6289841A (ja) 紡機用金属トラベラ
JPH0525718A (ja) 紡績機用ロータリーリングおよびその製造方法
JPS616332A (ja) 紡機用リング
JPS62136543A (ja) 紡機用リング
JPH0547645B2 (cs)
JPS6112935A (ja) 紡機用リング
JPS60252728A (ja) 紡機用リング加撚装置
JPS6112853A (ja) 紡機用リング
JPH05148724A (ja) 紡機用トラベラの製造方法
JPH0545692B2 (cs)