CS220262B1 - Zariadenie na plynulú elimináciu úbytku rozbrusovacieho kotúča - Google Patents

Zariadenie na plynulú elimináciu úbytku rozbrusovacieho kotúča Download PDF

Info

Publication number
CS220262B1
CS220262B1 CS488381A CS488381A CS220262B1 CS 220262 B1 CS220262 B1 CS 220262B1 CS 488381 A CS488381 A CS 488381A CS 488381 A CS488381 A CS 488381A CS 220262 B1 CS220262 B1 CS 220262B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
cut
cutting disc
cutting
microswitch
loss
Prior art date
Application number
CS488381A
Other languages
English (en)
Slovak (sk)
Inventor
Jan Gutt
Jan Berger
Original Assignee
Jan Gutt
Jan Berger
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jan Gutt, Jan Berger filed Critical Jan Gutt
Priority to CS488381A priority Critical patent/CS220262B1/cs
Publication of CS220262B1 publication Critical patent/CS220262B1/cs

Links

Landscapes

  • Constituent Portions Of Griding Lathes, Driving, Sensing And Control (AREA)

Description

220282
Vynález sa týká zariadenla na plynuláelimináciu úbytku rozbrusovacieho kotúčapři delení tyčového materiálu v rozbruso-vaoom stroji.
Doposial' sa eliminácia úbytku rozhruso-vaciiehio kotúča prevádza zariadením s mě-rným nastavováním vzdiialenosti osli rozbru-sovacieho kiotúča po opotřebení k osl dě-leného tyčového materiálu, skokom po urči-tom opotřebení tak, že obsluha stroja ruč-ně piosunie došku s dvorná proti sebe oto-čenými mikrospínačmi ovládajúclmi stroj-ný posuv rozbrusovacieho kotúča. MikriO'-spínače sú pevne připevněné na poeuvnúdošku a ich vzdialenosf medzi sebou sa rov-ná priemeru rozbrusovaného děleného ma-teriálu. U tohoto spdsobu ručnej skoklovejeliminácie úbytku rozbrusovacieho kotúčadochádza často buď k úplnému neodbrúsie-niiu řezaného materiálu vplyviotn opotrebe-nia rozbrusovacieho kiotúča v případe, žeobsluha včas ručně tento úbyťok neeliminu-je, aleho obsluha zváčší vzdialenosf medzipevne upevněnými mikrospínačmi ovláda-júcimi strojný posuv rozbrusovacieho ko-túča, čím sice zabezpečí dokonale odbrú-senie materiálu, ale za cenu velkých strOj-ných časových strát.
Nevýhody odstraňuje zariadenie na ply-nulá elimináciu úbytku rozbrusovacieho ko-túča podlá vynálezu, kterého podstatou je, žeupíniacie segmenty elektricky Odizolovanéod upínacej čelusti tvorla spolu s upnutýmelektricky vodivým rozbrusovaným materiá-lem a horným mikrospínačom elektrickyobvod malého napátia k avládanlu spatné-ho pohybu elektricky nevodivého rozbruso-vacieho kotúča, pričom k rozbruSovaciemukbtúču je připevněná podávaCia tyč posuv-ná vo vedení posuvu, ku ktorej je připev-něná jednak dtolná páka s dorazom spolu-poSobiacim s dplhou stranou ovládacej doš-ky, jednak horná páka spolupésobiaca vspátnom smere cez tiahlo s hornou stranouovládacej došky, v pracovnom smere s hlav-ným vypínačem a jednak středná páka spio-lupĎsobiacia s dolným mikrospínačom u-pevineným na ovládacej doske, která je vovedení došky fixována cez pružinu brzdou.
Zariadením na plynulá elimináciu úbytkurozbrusovacieho kotúča podlá vynálezu sadocielu úplné odbrúsenie řezaného mate-riálu pri optimálně nastavenej rozbrusova-cej vzdialenoeti bez vplyvu obsluhy stroja.
Na připojených výkresoeh na obr. 1 jeznázorněné upnutie rozbruSovanej delenejtyče v čelustiach zariadenla rozbrusovacie-ho stroja, na obr. 2 je znázorněný schéma-tický princip zariadenia na plynulá elimi-náciu rozbrusovacieho kiotúča.
Neopotrebený rozbrusovací kotúč 1 jepevne spojený s podávacou týčou 3 posuv-nou vo vedení 20 posuvu. PodávaCia tyč 3je pevne spojená; s dblnou pákou 15 ukon-čenou dorazom 17, střednou pákou 14 ahornou pákou 13. Vo vedení 18 došky sa po-súva ovládacia dioska 8 pevne spojená s tiah- lom 16 a na doske 8 je pevne upevněný diol-ný mikrospínač 4. Vo- vedení 18 došky jeziastená poloha ovládacej došky 6 brzdou10, která dotláča pružina 11 (obr. 2). Roz-brusovaný materiál 12 je upnutý pri roz-brusovaní v upínacích segmentech 8, kte-ré sú elektrickou izoláciou 9 odiziliované odupínacích čelusti 7 rozbrusovacieho Stroja(obr. 1).
Rozbrusovaný materiál 12 je v zariadenípři rozbrusování pevne upnutý v upínacíchsegmentech 8 odizolovaných elektrickou izo-láciou 9 od upínacej čelusti 7. Medzi upí-nacími segmentaml 8 sa vol'ne vertikálněpohybuje rozbrusovací kotúč 1. Na odizolo-vané upínacie segmenty 8 je připojený elek-trický prúd o matem bezpečnostnom napa-tí cez horný mikrospínač 5 tak, že elektric-ký okruh je spojený cez rozbrusovaný ma-teriál 12 (obr. 1), ktorý je uzemněný a vply-votm rozbrúsenia — delenia sa tento pře-rušuje, nakoJko rozbrusovací kotúč 1 jevzhTadiom k malému tečúcemu prúdu v e-lektrickom obvode izolátorom. Po přeruše-ní rozbrusovaného materiálu 12 a přeruše-ní elektrického obvodu dá horný mikrospí-nač 5 zariadenla impulz k vráteniu rozbru-sovacieho kotúča 1 do východzej reznej po-lohy, pričom středná páka 14 v nastavenejpolohe zopne dolný mikrospínač 4, čím za-staví rozbrusovací kotúč 1 vo východzej dol-nej polohe. Pri neopotrebení rozbrusovacie-ho kotúča 1 po rozbrúsení rozbrusovanéhomateriálu 12 doraz 17 na dolnej páke 15 sadotkne ovládacej došky 6, pričom ju vio ve-dení 18 došky neposunie. Keď sa riozbruso-vací kotúč 1 opotřebí o hodnotu „x“ přesu-ňte doraz 17 ovládaciu došku 6 s dolným χ mikrospínačům 4 o hodnotu - - nábor a túto polohu zaistí brzda 10 céz pružinu 11.Po rozbrúsení rozbrusovaného materiálu 12sa opáť preruší elektrický obvod s hornýmmikrospínačom 5, ktorý dá impulz k vráte-niu rozbrusovacieho kotúča 1 do východzejpolohy, pričom pevne s ním spojená střed-ná páka 14 zopne dolný mikrospínač 4 už
X posunutý o hodnotu—čím nastaví roz- brusovací kotúč do východzej dolnej rez-nej polohy. Cyklus rozbrusovania zariade-nie neustále opakuje až dio úplného opotre-benia rozbrúsovacieho kotúča 1, keď hornápáka připevněná na podávacej tyči 3 zopnehlavný mikrospínač 21, čím sa cyklus roz-brusovania zastaví a obsluha stroja přesu-ňte opotřebovaný rozbrusovací kotúč 2 diosppdnej reznej, polohy a tento kotúč nahra-dí novým neiopotrebovaným rozbrusovacímkotúčom 1, pričiom horná páka 13 presuniecez tiahlo 18 ovládaciu došku 6 do· dolnejvýchodzej polohy. Pracovný. posuv a odsuvrozbrusovacieho kotúča 1 je zabezpečova-ný prostřed,níctvom podávacej tyče 3, zná-zorněnou na obr. 2 silou P.

Claims (2)

  1. 2202B2 PREDMET Zariadenie na plynulú elimináciu úbytkurozbrusovacieho kotúča při delení tyčovéhoelektricky vodivého materiálu, upnutého vupínacích čelusíťach, s mikrnspínačmi a me-chanickými zarážkami, vyznačené tým, žeupínaciie segmenty (8) elektricky odizlolo-vané od upínacej cellisti (7), tvořila spolus upnutým elektricky vodivým rozbrusoiva-ným materiálem (12) a horným mikrlospí-načotn (5) elektrický obvod malého napá-tia k ovládaniu spatného pohybu elektric-ky nevodivého1 rozbrusovacieho kotúča (1),priičom k rozbrusoivaciemu kotúču (1) je VYNÁLEZU připevněná podáVacla tyč (3) posiuvná vovedení (20) posuvu, ku ktorej je připevně-ná jednak dolná páka (15) s dorazom (17)spolupósobiacim s dolinou stranou ovláda-če j došky (6), jednak horná páka (13) spo-luposobiaca v slpátnom smere cez tiahlo (16)s hornou stranou ovládacej došky (6) a vpracovnom smere s hlavným vypínačem(21) a jednak středná páka (14) spolupó-sobiacia s dolným mikrospínačom (4) u-pevneným na ovládajúcej doske (6), ktoráje vo vedení (18) došky fixovaná cez pru-žinu (11) brzdou (10).
  2. 2 listy výkresov
CS488381A 1981-06-26 1981-06-26 Zariadenie na plynulú elimináciu úbytku rozbrusovacieho kotúča CS220262B1 (sk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS488381A CS220262B1 (sk) 1981-06-26 1981-06-26 Zariadenie na plynulú elimináciu úbytku rozbrusovacieho kotúča

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS488381A CS220262B1 (sk) 1981-06-26 1981-06-26 Zariadenie na plynulú elimináciu úbytku rozbrusovacieho kotúča

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS220262B1 true CS220262B1 (sk) 1983-03-25

Family

ID=5392569

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS488381A CS220262B1 (sk) 1981-06-26 1981-06-26 Zariadenie na plynulú elimináciu úbytku rozbrusovacieho kotúča

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS220262B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
DE3133261C2 (de) Bürstenverschleißanzeiger
CS220262B1 (sk) Zariadenie na plynulú elimináciu úbytku rozbrusovacieho kotúča
FR2409852A1 (fr) Procede et dispositif pour la securite des presses et analogues
DE1552670A1 (de) Querschneidemaschine
GB2130012A (en) Electrical circuit breaker
DE2524088A1 (de) Vorrichtung zum fuehlen der abnutzung einer buerste zur verwendung in einem elektromotor
US5630348A (en) Slicing machine with circular blade
US2692933A (en) Switch-controlled electrode holder
DE709517C (de) Kopierfraesmaschine zum Umrissfraesen
US3061764A (en) Device for controlling the feed-saddle of cutting-machines for paper, cardboard and similar substances
DE835620C (de) Schalter mit mehreren Schaltstellungen mit elektromagnetischem OEffnen und Schliessen der Kontakte
DE732165C (de) Elektrische Kopierfraesmaschinensteuerung mit einem Zwei-Stellungs-Taster
DE906355C (de) Fuehler mit auslenkbarer Spindel fuer selbsttaetige Werkzeugmaschinen beliebiger Art
DE866752C (de) Elektrische Vorrichtung zum Anhalten einer umlaufenden Maschine, insbesondere einer Naehmaschine
DE528748C (de) Hilfskontakt fuer elektrische Schalter, der aus zwei an federnden Zuleitungen sitzenden aeusseren Kontaktkloetzen und aus einem zwischen diese eingefuehrten inneren Kontaktklotz besteht
DE439137C (de) Steuerung fuer elektromotorischen Antrieb von durch Schwingen gelaeuteten Kirchenglocken o. dgl.
SU1360931A1 (ru) Устройство дл импульсной подачи проволоки
DE809925C (de) Drehschalter zum stufenweisen Regeln zweier Heizwiderstaende
AT160290B (de) Vorrichtung zum Aufzeichnen der Aktionsströme lebender Organismen.
DE2213225C2 (de) Kontaktanordnung
US2696545A (en) Welding apparatus
DE344980C (de) Tastapparat, insbesondere fuer Schleifmaschinen
SU735366A1 (ru) Станок дл автоматической мерной резки и разделки плоских проводов и кабелей
DE83854C (cs)
DE926109C (de) Mehrkontaktschalter, insbesondere fuer Kraftfahrzeuge