CS219869B2 - Travelling machine for the track construction mainly the scraper bed cleaner - Google Patents

Travelling machine for the track construction mainly the scraper bed cleaner Download PDF

Info

Publication number
CS219869B2
CS219869B2 CS76128A CS12876A CS219869B2 CS 219869 B2 CS219869 B2 CS 219869B2 CS 76128 A CS76128 A CS 76128A CS 12876 A CS12876 A CS 12876A CS 219869 B2 CS219869 B2 CS 219869B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
chain
track
gravel
guide
conveyor
Prior art date
Application number
CS76128A
Other languages
English (en)
Inventor
Karl Fulser
Josef Theurer
Original Assignee
Plasser Bahnbaumasch Franz
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Plasser Bahnbaumasch Franz filed Critical Plasser Bahnbaumasch Franz
Publication of CS219869B2 publication Critical patent/CS219869B2/cs

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B27/00Placing, renewing, working, cleaning, or taking-up the ballast, with or without concurrent work on the track; Devices therefor; Packing sleepers
    • E01B27/06Renewing or cleaning the ballast in situ, with or without concurrent work on the track
    • E01B27/10Renewing or cleaning the ballast in situ, with or without concurrent work on the track without taking-up track

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Machines For Laying And Maintaining Railways (AREA)
  • Excavating Of Shafts Or Tunnels (AREA)

Description

(54) Pojízdný stroj pro stavbu koleje, zejména čistička štěrkového lože
Pojízdný stroj pro stavbu koleje pro odběr, rozdělování a opětovné přivádění od . sebe oddělených hmot štěrkového lože, zejména v oblasti výhybek, opatřený nekonečným, napříč pod roštem koleje pohyblivým brázdícím řetězem, jehož napříč k podélnému směru koleje upravená vodicí lišta je vytvořena z alespoň dvou v podélném směru brázdícího řetězu nastavitelných, případně zajistitelných částí. Brázdící řetěz je spojen s podpěrným ústrojím, pojízdným nebo posuvným po pláni nebo po odbočné koleji.
Vynález se týká pojízdného stroje pro stavbu koleje, zejména čističky štěrkového lože v oblasti kolejových odboček a výhybek, která je určena pro odběr, rozdělování a opětovné přivedení od sebe oddělených hmot štěrkového lože, jako je od nečistot nebo písku vyčištěný nebo oddělený štěrk, a která je opatřena alespoň jedním nekonečným, napříč pod roštem koleje pohyblivým brázdícím řetězem a rozdělovacím ústrojím, případně vratným přiváděcím ústrojím těchto hmot štěrkového lože.
Známé stroje tohoto druhu mají pro odběr a výškovou dopravu hmot štěrkového lože, jako například znečištěného nebo s pískem smíšeného štěrku na prosévací zařízení nekonečný brázdící řetěz, který je veden ve dvou podélných vodicích lištách brázdícího řetězu a v jedné příčné . vodicí liště, uspořádané pod roštem koleje. ' Na třídiči se oddělují nečistoty · nebo písek od štěrku, přičemž nečistoty se odkládají pásovým dopravníkem podél koleje nebo se nakládají na přistavený vagón a vyčištěný štěrk, případně i písek se nekonečným pásovým dopravníkem znovu přivádějí do odebírací oblasti řetězu a tam se rozděleně odhazují.
Tyto stroje pro stavbu koleje, případně čističky štěrkového lože, jejichž vedení řetězu jsou v průběhu práce a v průběhu přestavné jízdy uvnitř světlého profilu příslušné koleje, se velmi osvědčily při práci na trati. V oblastech s velkou šířku koleje, například při nadměrně dlouhých pražcích nebo v oblastech odbočujících kolejí, jako na výhybkách, křižovatkách a podobně však nemohou tyto stroje pracovat, protože potřebná šířka vyhrabávání podstatně překračuje obvyklou šířku koleje na trati a vzhledem k danému konstrukčnímu uspořádání není možné pod takovými částmi koleje štěrk odebírat, ani jej dopravovat vzhůru,
Je rovněž známý také takový stroj, který umožňuje strojně ošetřovat štěrk i v oblastech koleje s velkou šířkou. Tento stroj má jako balkónový nosník vytvořený, rovnoběžně s rovinou koleje upravený, a pod kolej vykývnutelný hřeblový dopravník, kterým se štěrk pod pražci vyhrabuje a ukládá se bočně vedle koleje v oblasti okraje lože, případně před hlavou pražců. Vedení tohoto hřeblového dopravníku přes relativně širokou oblast koleje však není možné, protože tento hřeblový dopravník je uložen toliko na bočně volně vyčnívajícím ramenu a bylo by proto toto uložení nepřípustně zatěžováno. Proto je nutné zejména při vyhrabování štěrku pod výhybkami vyhrabat štěrk nejprve pod jednou větví koleje a teprve potom ve druhé pracovní operaci pod druhou větví koleje, například pod odbočnou kolejí. Mimoto je při použití tohoto stroje nutné zvláštní zařízení pro odebírání a svislé dopravování vyhrabaného, v oblasti okrajů lože odkládaného štěrku na prosévací zařízení.
Ze zveřejněné přihlášky vynálezu NSR č 2 322 518 je známý návrh, který se snaží odstranit nutnost použít dvě samostatná zařízení pro vyhrabávání a svislou dopravu štěrku lože v oblasti výhybek. Tento návrh se týká pojízdné čističky s nekonečným brázdícím řetězem, jehož záběrová šířka je zvetšitelná nebo zmenšitelná změnou úhlové polohy příčných tvořících vodicích lišt řetězu. Vzhledem k tomu, že délka příčných vodicích lišt řetězu zůstává v průběhu práce na výhybce nebo pod., tedy nezávisle na okamžitě požadované protahovací šířce, nezměněna, je třeba pro řetěz upravit přídavná podpěrná a vodicí ústrojí. Tím se však tento stroj stává svojí konstrukcí relativně komplikovaný a mimo to vyžaduje vysoký výkon pohonu řetězu.
Vynález si klade za úkol vytvořit stroj v úvodu uvedeného druhu, který by mohl pracovat jak na trati tak i v kolejových výhybkách apod., a který by umožňoval relativně jednoduše a rychle proveditelnou změnu záběrové šířky řetězu bez velkých nákladů, aby se tak mohlo hospodárně uskutečnit odebírání, oddělování, opětovné přivádění a případně i čištění hmot lože v uvedených kolejových zařízeních. Mimo . to sleduje vynález i ten cíl, aby takový stroj byl zhotovitelný i při využití konstrukčních součástek těch strojů, které se již v současnosti používají.
Podstata vynálezu spočívá v tom, že pro libovolnou změnu záběrové šířky je napříč k podélnému směru koleje upravena přjčná vodicí lišta nekonečně vedeného brázdícího řetězu vytvořena z alespoň dvou v podélném ' směru brázdícího řetězu navzájem nastavitelných a zajistltelných částí, přičemž brázdicí řetěz je spojen s podpěrným ústrojím, pojízdným nebo posuvným po pláni nebo po odbočné koleji.
Řešení podle vynálezu umožňuje kdykoli provést dokonalé přizpůsobení vodicí délky brázdícího řetězu, zejména v oblasti pod kolejí, jakož i rozdělovacího ústrojí vzhledem k měnícím se záběrovým šířkám při odběru štěrku, například v oblastech výhybek, přičemž lze i při velkých délkách vedení řetězu, ' případně velkých výkyvných pohybech dosáhnout spolehlivého výškového vedení a podepření přitom vznikajících klopných momentů nebo výstředných sil využitím podpěrných ústrojí. Měnitelnou délkou vodicích lišt řetězu a případně i vlastního brázdícího řetězu lze přizpůsobovat hnací výkon pro řetěz okamžitým požadavkům a mimo to lze přizpůsobit .také rychlost pohybu brázdícího řetězu okamžité záběrové šířce. Toto uspořádání ' umožňuje vysokou produktivitu práce i při odběru a výškové dopravě nebo čištění štěrku v obtížných kolejových oblastech, což zajistí hospodárné využití daného stroje. Další výhoda spočívá v tom, že tento stroj lze po práci v uvedených oblastech koleje, to je na výhybkách nebo křižovatkách, použít i na navazujících normálních traťových úsecích nebo podobně bez velkého vynaložení práce a bez velké přestavby, takže se kombinací znaků podle vynálezu poprvé dosahuje univerzálního stroje, který umožňuje strojně zpracovávat jakoukoliv kolej, tedy jak kolejové výhybky, tak i kolej na trati.
Podle dalšího výhodného vytvoření vynálezu je podpěrné ústrojí spojeno, a to zejména kloubově, se sestupným žlabem pro opření pro změnu obvodové délky vytvořeného brázdícího řetězu nebo vedení řetězu, nekonečně v mnohoúhelníku vedeného brázdícího řetězu, na pláni nebo na odbočné koleji.
Tím se i při velkých bočních výchylkách sestupného žlabu, které jsou nutné při velkých záběrových šířkách, umožní přesné výškové vedení příčné vodicí lišty brázdícího řetězu.
Konečně může podle dalšího význaku vynálezu pro oddělování nebo rozdělování směsi štěrku s pískem vyúsťovat jedna výpusť jednoho žlabu, spojeného s jednou síťovou plochou, na jednu polovinu pásového dopravníku a druhá výpusť druhého žlabu, spojeného s další sítovou plochou, opatřenou krytem, na druhou, střední přepážkou oddělenou polovinou pásového dopravníku. Toto opatření je velmi jednoduché a umožňuje dělení nebo rozdělování hmot lože ve velkých množstvích, takže je možné zpracovávat s relativně vysokým výkonem i obtížné úseky koleje.
Vynález je v dalším podrobněji vysvětlen na jednom příkladu provedení ve spojení s výkresovou částí, kde je znázorněna čistička štěrkového lože, přičemž jsou zde uvedeny ještě další výhody.
Na obr. 1 je znázorněn podélný pohled na čističku štěrkového lože, která je určena pro odběr, rozdělování a opětovné přivedení hmot štěrkového lože podle vynálezu a je vhodná zejména pro práci v oblastech výhybek apod. Na obr. 2 je znázorněn půdorys stroje podle obr. 1. Na obr. 3 je znázorněn čelní pohled na uvedený stroj. Na obr. 4 je znázorněno ve větším měřítku pozměněné provedení na obr. 1 znázorněného podpěrného ústrojí pro sestupný vodicí žlab brázdícího řetězu. Na obr. 5 a obr. 6 je znázorněno za třídičem přiřazené rozdělovači ústrojí a vratné přiváděči ústrojí v čelním pohledu, případně v půdoryse podle čáry V—V z obr. 6.
Pojízdný stroj pro stavbu koleje pro odběr, rozdělování a opětovné přivádění hmoty lože, znázorněný na obr. 1, je vytvořen jako čistička štěrkového lože, kterou lze využít jak v oblosti výhybek, tak i pro kolej na trati, přičemž s ní lze současně štěrk čistil. Stroj má rám 1 spodku, který je opřen, případně veden po kolejnicích koleje 3 prostřednictvím podvozků 2. Pro vyhrabávání štěrku pod pražci koleje 3 je upraven brázdící řetěz 4, který je veden v sestup6 ném vodicím žlabu 5, v podélné vodicí liště 6 a v příčné vodicí liště 7. Brázdícím řetězem 4 odebíraný nečistotami nebo pískem apod. znečištěný štěrk se odhazuje v oblasti pohonu 8 brázdícího řetězu 4 na třídič 9. Třídič 9 má tři nad sebou uspořádané sítové plochy 10, na kterých se štěrk odděluje od nečistot nebo písku apod. a současně se čistí. Štěrk padá přes rozdělovači ústrojí 11 na vratné přiváděči ústrojí 12. Ze štěrku oddělené nečistoty však padají na pásový dopravník 13, který jej buď ukládá podél koleje 3, nebo jej nakládá na vagón.
Jak je nejlépe patrno z půdorysu na obr. 2 je příčná vodicí lišta 7 tvořena větším počtem částí 14 příčné vodicí lišty 7, takže lze štěrk současně odebírat pod kolejí 13 a pod odbočnou kolejí 15 a přivádět jej na třídič 9.
Pro vykyvování sestupného vodícího žlabu 5 na stranu a vzhůru jsou upraveny hydraulické válce 16, 17 s pístem a pro vykyvování podélné vodicí lišty 6 hydraulické válce 18, 19 s pístem. Hydraulické válce 16 a 18 >s pístem jsou určeny zejména к tomu, aby v průběhu montáže dalších částí 14 příčné vodicí lišty 7 mohly přestavovat nebo pohybovat sestupný vodicí žlab 5 a podélnou vodicí lištu 6 od sebe napříč к podélnému směru koleje, případně po provedené montáži částí 14 příčné vodicí lišty 7 je pohybovat nebo přestavovat směrem к sobě. Části 14 příčné vodicí lišty 7 se přitom vkládají vždy ve směru sestupného vodícího žlabu 5, takže se při pohledu v pracovním směru příčná vodicí lišta 7 prodlužuje ve směru vpravo, čímž umožňuje vyhrabování materiálu lože pod odbočnou kolejí 15. Části 14 příčné vodicí lišty 7 lze na obou jejich koncích opatřit zrcadlově vytvořenými ve směru к sobě uspořádanými vodícími kusy, takže je lze volitelně řadit za sebou a spojovat je svěnkami, jako například speciálně vytvořenými klíny nebo podobně. Klíny přitom mohou být vytvořeny tak, že mohou jednak umožňovat držení navzájem spojených částí 14 příčné vodicí lišty 7 a jednak zachycovat vznikající ohybová namáhání. Spojení jednotlivých částí 14 příčné vodicí lišty 7 umožňuje montáž těchto částí 14 v pracovním směru, takže ji lze uskutečnit i při povrchově velmi stísněných poměrech. Aby se dosáhlo dokonalého spojení částí 14 příčné vodicí lišty 7 se sestupným vodicím žlabem 5 a podélnou vodicí lištou 6 mají к loži přivrácené konce těchto částí sestupného vodícího žlabu 5 a podélné vodicí lišty 6 stejné odpovídající vodicí kusy, jako části 14 příčné vodicí lišty
7.
Pro napnutí po provedené montáži, případně pro uvolnění brázdícího řetězu 4 před montáží další části 14 příčné vodicí lišty 7 je sestupný vodicí žlab 5 vytvořen ze dvou dílů, přičemž oba tyto díly jsou navzájem posuvné prostřednictvím pohonu v podélném směru brázdícího řetězu 4. Vzhledem k velkému vyložení brázdícího řetězu 4, zejména při odběru materiálu lože při značně odbočujících kolejích, je pro výškové vedení sestupného vodícího žlabu 5 brázdícího řetězu 4 uspořádáno po pláni klouzající nebo se odvalující podpěrné ústrojí 22, které je se sestupným vodicím žlabem 5 kloubově spojeno.
Jak je patrno z obrazu 2, je pásovým dopravníkem 23 tvořené vratné přiváděči ústrojí 12 pro plnění oblasti odbočné koleje 15 rovněž velmi daleko výkyvné. Aby bylo možné zachycovat relativně velké výstředné síly, které vznikají při vychýlení pásového dopravníku 23, lze také vratně přiváděči ústrojí 12 zajistit podpěrným ústrojím 24. Podpěrné ústrojí 24 se přitom může opírat bud o odbočnou kolej 15, nebo, jako tomu bylo u podpěrného ústrojí 22, o pláň 21.
Jak je z půdorysu na obr. 2 dále patrno, lze pásový dopravník 23 vykyvovat z polohy znázorněné plnou čarou do čerchované polohy prostřednictvím hydraulického válce 25 s pístem. K výstupu rozdělovacího ústrojí 11 je přiřazen další pásový dopravník 26, jehož hydraulický pracovní válec s pístem, vytvořený jako pohon, není pro lepší přehlednost na obr. 2 znázorněn. Aby bylo možné stroj a zejména výškové a stranové nastavení brázdícího řetězu 4, jakož i pásové dopravníky 23 a 26 ovládat a kontrolovat co nejjednodušším způsobem, jsou hydraulické válce 16, 17, 18, 19 s písty a pohony pro výškové nastavování podpěrných ústrojí 22 a 24 spojeny ovládacími vedeními a potrubími tlakového prostředí s řídicím panelem, případně s ovládacím a kontrolním ústrojím 27 v kabině stroje. Vychýlení jednotlivých hydraulických válců 16, 17, 18, 19 s písty je dobře patrno z obr. 3, na němž je zobrazen pohled na stroj ve směru práce a na kterém zadní kabina a třídič nejsou znázorněny.
Na obr. 4 je schematicky znázorněno možné vytvoření pásového dopravníku 23, které zajistí při vložené vrstvě písku mezi plání a štěrkovým ložem, kdy se odebírá brázdícím řetězem 4 směs štěrku s pískem a kdy se písek od štěrku odděluje na sítu, oddělené přivádění písku a štěrku v pracovním směru po sobě, jak je to popsáno například ve zveřejněné přihlášce vynálezu NSR číslo 2 331 914. Konec pásového dopravníku 23 je přitom opatřen vodicím plechem 28, který ve směru práce omezuje vyhazovači dálku štěrku, takže se štěrk po uložení písku odhazuje na pískovou vrstvu. Mimoto je v tomto zobrazení ve srovnání s o-br. 1 a 2 odlišně znázorněno podpěrné ústrojí 22, které je v daném případě vytvořeno jako podpěrné ústrojí 29 pro sestupný vodicí žlab 5. Mimoto Je zde patrno ve větším měřítku podpěrné ústrojí 24 pro pásový dopravník 23 podle obr. 1 a 2. Podpěrné ústrojí 29 pro sestupný vodicí žlab 5 ližinovítý nosník 30, který je prostřednictvím vodicí tyče a hydraulického válce 31 s pístem kloubově připojen a výškově přestavitelný na sestupném vodicím žlabu 5. Na nosníku 30 je mimoto uspořádáno vibrační ústrojí, kterým se současně přivedený písek vyrovnává nebo profiluje a kterým se zajišťuje zhutnění pískové vrstvy. Mimoto jím lze uvést do vibrací sestupný vodící žlab 5 a tím i celý brázdící řetěz 4, čímž lze případně usnadnit uvolňování štěrkového lože jak pod kolejí 3, tak i pod odbočnou kolejí 15, takže lze vystačit s relativně malým výkonem pohonu brázdícího řetězu 4 i při jeho prodloužení, tedy při velkých záběrových šířkách.
Na obr. 1 a 2 toliko značně zjednodušeně znázorněné podpěrné ústrojí 24 pro pásový dopravník 23 je tvořeno vedením 32, které se opírá prostřednictvím kol s nákolky o kolejnice odbočné koleje 15, případně je zde výškově vedeno. Na tomto vedení 32 jsou prostřednictvím dvou kladek 33 s oboustranným nákolkem uloženy dva přestavné pohony 34, které jsou svými druhými konci vedeny prostřednictvím kladek v podélném vedení 35 pásového dopravníku 23. Těmito přestavnými pohony 34 lze přestavovat pásový dopravník 23 ve výškovém směru. Aby bylo možné zachycovat velké výstředné síly, případně klopné momenty ve vychýlené poloze pásového dopravníku 23, která je znázorněna na obr. 2, prostřednictvím rámu 1 podvozku, je vedení 32 ve své koncové oblasti, přivrácené ke koleji 3, spojeno . prostřednictvím opěrného válce 36 s rámem 1 podvozku stroje. Uspořádání kladek 33 s oboustranným nákolkem a podélné dělení 35 neomezuje vykyvování pásového dopravníku 23.
Je vsak rovněž možné nevytvářet vedení 32 a upravit konstrukčně odpovídajícím způsobem vytvořené nosné ústrojí 37 (viz obr. 2), případně jej kombinovat s podpěrným ústrojím.
Při oddělené ukládce štěrku a písku podle obr. 4 je pásový dopravník 23 opatřen přídavně uspořádanou střední přepážkou 38, takže lze dopravovat písek a štěrk týmž pásovým dopravníkem 23, avšak navzájem odděleně, a to od sítové plochy 10 až k místu shozu.
Na obr. 5 a 6 je znázorněno vytvoření třídiče 9 a za ním uspořádaného rozdělovacího ústrojí 11. Třídič 9 je pružně prostřednictvím šroubových pružin a příčníků na rámu 1 podvozku. Výkyvným pohonem jej lze vykyvovat kolem střední osy stroje a kolem jeho podélné osy. Hydraulickými motory je možné třídič 9 při jeho nevyváženém uložení uvádět do vibračního pohybu. Výkyvnými pohony je také možné nastavovat třídič 9, a to zejména v zatáčkách s převýšením, do vodorovné roviny, případně je možné jej ve speciálních případech nastavovat rovnoběžně s rámem 1 podvozku. Za třídič 9 jsou zařazeny oba pásové dopravníky 23, 26 a pásový dopravník 13 vratného přiváděcího ústrojí 12, kterým se opět přivádí štěrk, případně i písek do štěrkového lože a kterými se odvádějí nečistoty.
Pásové dopravníky 23 a 26 jsou opatřeny střední přepážkou 38 (viz obr. 4).
Rozdělovači ústrojí 11 má šachtu 39 pro hrubozrnný materiál a usměrňovači prvek 40 štěrku, které jsou přiřazeny nejhořejší sítové ploše 10. Usměrňovači prvek 40 štěrku je spojen s výkyvným pohonem 41, - například s hydraulickým válcem a pístem. Po obou stranách šachty 39 jsou upraveny vždy dva vodicím prvkem - 42 navzájem oddělené žlaby, jejichž výpusti jsou upraveny pro ukládání materiálu na střední ' přepážkou 38 navzájem oddělené poloviny pásových dopravníků 23 a 26 (viz obr. 5j.
Svislá část 44 vodícího prvku 42 je vykývnutelná napříč k podélné ose stroje nastavovacím pohonem 43, což umožňuje regulovat množství hmoty štěrku, které se přivádí na jednotlivé poloviny pásových dopravníků 23, 26, jak je to znázorněno čárkovaně na obr. 5. Mezi třemi sítovými plochami 18 a mezi vodícími prvky 42 oddělenými žlaby jsou uspořádány sítové plochy 10 prodlužující, trojúhelníkovité, šikmo k podélné ose koleje 3 nebo k její rovině upravené a plechovými deskami nebo pryžovými příložkami vytvořené násypné lišty 45. Hrany těchto násypných lišt 45 j.sou upraveny, jak je to patrno z pravé poloviny obr. 6, kolmo k podélné ose kolem svislého uložení 46 výkyvných pásových -dopravníků 23, případně 26, pokud jsou tyto ve své maximální vykývnuté poloze.
V oblasti výpustí vodícími prvky 42 oddělaných žlabů - jsou uspořádány usměrňovači prvky 47, takže lze pásové dopravníky 23, 26 ' dokonale plnit, například i odděleným materiálem pro jejich obě poloviny, a to jak v jejích poloze rovnoběžné s podélným směrem stroje, tak i v jejich poloze maximálního vychýlení. Oběma spodním sítovým plochám 10 je mimoto přiřazen další usměrňovači prvek 48 štěrku, z nichž každý je spojen se společným výkyvným pohonem 49.
V dalším je popsána činnost v příkladu provedení znázorněné čističky štěrkového lože při odebírání, rozdělování a opětovném přivádění při současném čištění štěrku lože v oblasti výhybky, a to na podkladě obr. 1 a 2.
Při provádění práce strojem na výhybce z její úzké strany (viz obr. 2] se délka pražců neustále zvětšuje a s pokračující prací je neustále třeba prodlužovat příčnou vodicí lištu 7, aby se dosáhlo větší záběrové šířky. Při prodlužování příčné vodicí lišty 7 se uvolní spodní konec sestupného vodícího žlabu 5 z příčného vodítka 50, případně od poslední vsazené části 14 příčné vodicí lišty 7 a vykývne se podle obr. 2 nebo obr. 3 směrem vpravo prostřednictvím stranového hydraulického válce 16 -s pístem. Potom se přivede -k brázdícímu řetězu 4 zezadu, tedy v pracovním směru, další část 14 příčné vodicí lišty 7, takže není třeba brázdící řetěz 4 v této oblasti oddělovat, a spojí se s příčným vodítkem 50, případně se sestupným vodicím žlabem 5. Současně s montáží části 14 příčné vodicí lišty 7 se prodlouží i délka brázdícího řetězu 4 mezi sestupným vodicím žlabem 5 a podélnou vodicí lištou 6 vložením řetězových částí v oblasti pohonu 20 -sestupného vodícího žlabu 5.
Délka vodicí lišty 7 se v průběhu práce zvyšuje po krocích, a to tak dlouho, pokud vzdálenost mezi přivrácenými konci pražců nemá hodnotu zhruba 50 až 70 cm, načež se každá kolej 3 začne zpracovávat samostatně. Pro tuto maximální záběrovou šířku je třeba - zamontovat zhruba osm až devět částí 14 příčné vodicí lišty 7, -přičemž velikost záběrové šířky se předpokládá šest až sedm metrů. Tím -se dosáhne jak velmi pružného přizpůsobení délky příčné vodicí 7 místním podmínkám, tak i snadného zacházení s částmi 14 příčné vodicí lišty 7, které nejsou ani příliš dlouhé, - ani příliš těžké.
Brázdícím řetězcem 4 vzhůru dopravovaný štěrk -se potom shazuje v oblasti pohonu 8 brázdícího řetězu 4 na třídič 9. Při čištění štěrku lože se na vibrujících -sílových plochách 10 odděluje štěrk od nečistot, případně i - od hrubých zrn. Nečistoty propadají sítovými -plochami 10 na pásový dopravník 13, který je vyhazuje, například vedle koleje 3. Mají-li se oddělovat i hrubá zrna, upravují se na nejhořejší sítové ploše 10 dva vychylovací -plechy 51 (viz -obr. 6), které přivádějí hrubá zrna do šachty 39 pro hrubozrnný materiál.
Aby bylo možné přivádět vyčištěný štěrk z obou spodních sítových ploch 10 v uspokojivém -množství podle okamžité šířky vyhrabávání na pásový dopravník 23 i pro -odbočnou kolej 15, aby tak bylo možné i v této části výhybky vytvářet normalisovaný profil lože v jedné pracovní operaci, jsou -k oběma spodním sítovým plochám 10 přiřazeny usměrňovači prvky 48 štěrku. Ty lze podle počtu vestavěných částí 14 příčné vodicí lišty 7 vykyvovat dále ve smyslu proti pohybu hodinových ručiček - (viz obr. 6], takže v maximálním případě lze přivádět zhruba dvě třetiny celkového množství vyčištěného štěrku buď na pásový dopravník 23, nebo případně také na pásový dopravník 26.
Další ovládání množství štěrku v rozdělovacím ústrojí 11 lze mimoto uskutečňovat částí 44, výkyvné spojenou s nastavovacím pohonem 43. Pro rozdělování štěrku v oblasti odbočné koleje 15 slouží potom hydraulickým válcem 25 -s pístem výkyvný pásový dopravník 23. Pro umožnění jeho potřebného výkyvu jsou uspořádány násypné lišty 45, které umožňují přizpůsobovat polohu žlabů a množství štěrku požadovaným polohám výkyvu. Výkyvný pohyb pásového dopravníku 23 napříč к podélnému směru koleje lze mimoto seřídit na délku vodicí lišty 7, takže lze i při maximální záběrové šířce přivádět na boky lože, například krátkodobým zastavením ve vykývnuté poloze, dostatek štěrku.
Jak je až z dosud uvedeného patrno, vyčnívá jak sestupný vodicí žlab 5, tak i pásový dopravník 23 při maximální šířce vyhrabání poměrně daleko. Aby bylo možné i při malé váze čističky štěrkového lože dosáhnout vzhledem ke vznikajícím klapným momentům dostatečné stability stroje, jakož i spolehlivého pracovního nasazení, jsou upravena podpěrná ústrojí 22, 24 a 29. Zejména podpěrnými ústrojími 22 a 29 se dosáhne rovněž dokonalejšího výškového vedení brázdícího řetězu 4 a rovnoměrnější hloubky odběru, takže se zabrání poškozování pláně 21. Tím se dále zkrátí doba čištění koleje 3 a zvýší se kvalita čištění. Vyčištěný štěrk lze přídavně к napříč к podélnému směru koleje 3 se vykyvujícím pásovým dopravníkům 23, případně 26 vyhazovat přímo do oblasti koleje 3 také dvěma kolmo к rovině koleje 3 přestavitelnými, zadní stěnu sít vytvářejícími zadními stěnami žlabů, v nichž jsou upravena šoupátka. Ke každému vodicím prvkem 42 rozdělenému žlabu je přiřazeno jedno takové šoupátko, které lze vlastním pohonem výškově přestavovat, jak je to znázorněno čárkovaně v prvé části obrázku 5.
Dále je třeba ještě uvést, že popsaným strojem lze zpracovávat výhybky nejen z jejich úzké strany, jak bylo uvedeno, ale i z opačného směru, tedy i ze široké strany. Tak je možné odebírat materiál lože i pod křižovatkami a podobně. Při takových různých pracovních nasazeních, zejména při využití v oblasti křižovatek lze, pokud to místní poměry umožňují, pracovat průběžně s maximální záběrovou šířkou. Je samozřejmě stejně dobře možné postupně nebo současně odstranit nebo vestavět větší počet částí 14 příčné vodicí lišty 7. V takovém případě nutné prodloužení brázdícího řetězu 4 lze zajistit buď vkládáním kusů řetězu nebo vytvořením napínacího ústrojí s dostatečně velkou napínací délkou. Napínací délka, případně přestavná délka pohonu 20 může být například tak velká, že bez montáže přídavných částí řetězu lze vestavět osm až devět částí 14 příčné vodicí lišty 7.
Pokud se použije popsaný stroj nikoli pro čištění štěrkového lože, avšak pro uložení pfókové vrstvy mezi pláň 21 a štěrkové lože, odstraní se vychylovací plechy 51 z nejhořejší sítové plochy 10 a otvor šachty 39 pro hrubozrnný materiál se uzavře zvonovým krytem 52. Mimoto se uloží na nejhořejší sítovou plochu 10 síto s malou velikostí oka a na střední sítovou plochu 10 pryžo12 vá rohož 53, která je na obr. 5 znázorněna čerchovaně. Tím se dosáhne toho, že na nejhořejší sítové ploše 19 zůstává štěrk a na střední sítové ploše 10 písek. Uspořádáním přídavných vodicích plechů 54 v oblasti střední sítové plochy 10 se dosáhne, že štěrk z nejhořejší sítové plochy 10 padá do jednoho vodicím prvkem 42 odděleného žlabu a písek do druhého žlabu, jak je to znázorněno čárkovanými šipkami na obr. 5. Tak se přivádí na každou střední přepážkou 38 oddělenou polovinou pásového dopravníku 23 a 26 vždy toliko písek nebo toliko štěrk.
Aby se umožnilo dokonalé plnění profilu lože vyčištěným štěrkem, je v takovém případě výhodné, plnit prostory mezi pražci při použití šoupátek v zadní stěně síta, která jsou přiřazena oběma navzájom odvráceným žlabům. Pásovými dopravníky 23, 26 současně, avšak navzájem odděleně dopravovaný písek a štěrk se přivádí působením vodícího plechu 28 (viz obr. 4) odděleně do oblasti podpěrného ústrojí 29. Dík možnosti velkého výkyvu pásových dopravníků 23, 26 lze rozděleně a v potřebném množství dopravovat do oblasti pod odbočnou kolejí 15 také písek. Pro regulaci množství štěrku nebo písku, přiváděného na jednotlivé pásové dopravníky 23, 26, se používají usměrňovači prvky 40 a 48 štěrku.
Aby bylo možné ovládat přívod vyčištěného štěrku lože a jeho rozdělování na oba pásové dopravníky 23, 26 již v oblasti třídiče 9, lze síta prostřednictvím výkyvného pohonu sklonit ve směru к odbočné koleji 15. Mimoto lze podélnou vodicí lištu 6 opatřit v koncové oblasti přivrácené к pohonu 8 brzdicího řetězu 4 šoupátkem, prestavitelným v podélném směru. Jakmile se šoupátko přesune ve směru к příčné vodicí liště 7, lze přivádět všechen materiál, který se odebral z lože, na pásový dopravník 13. Při přestavení šoupátka v opačném směru je materiál lože brázdícím řetězem 4 déle unášen a získá tak zrychlení ve směru napříč к podélnému směru stroje. Tento pohyb štěrku lze podporovat přídavně uspořádaným, šikmo к podélné ose stroje upraveným a výškově výkyvným vodicím plechem (viz obr. 1), takže se materiál lože dostává ve větší míre na tu stranu třídiče 9, která je přivrácena к odbočné koleji 15.
Při práci na výhybkách, kdy se stroj nepohybuje na základní koleji 3, avšak na odbočné koleji 15, může být případně žádoucí přiradit podpěrné vodicí ústrojí 22, případně 29, podélné vodicí liště 6 a podpěrné ústrojí 24 pásovému dopravníku 26. Výhodné však je prodlužovat příčnou vodicí lištu 7 ve směru к sestupnému vodícímu žlabu 5, protože zde se nedopravuje žádný štěrk a proto je klopný moment, působící na stroj, podstatně menší.
V závěru je třeba ještě poukázat na tu skutečnost, že stroj znázorněný v příkladu provedení, případně vytvoření žlabů, ovládacích ústrojí, případně pásových dopravníků a jejich pohonů lze různě obměňovat. Tak je například možné s výhodou využité

Claims (3)

  1. PŘEDMĚT
    1. Pojízdný stroj pro stavbu koleje, zejména čistička štěrkového lože v oblasti kolejových odboček a výhybek, která je určena pro odběr, rozdělování a opětovné přivedení od sebe oddělených hmot štěrkového lože, jako je od nečistot nebo písku vyčištěný nebo oddělený štěrk, a která je opatřena alespoň jedním nekonečným, napříč pod roštem koleje pohyblivým brázdícím řetězem a rozdělovacím ústrojím, případně vratným přiváděcím ústrojím těchto hmot štěrkového lože, vyznačený tím, že pro libovolnou změnu záběrové šířky je napříč к podélnému směru koleje (3) upravená příčná vodicí lišta (7) nekonečně vedeného brázdícího řetězu (4) vytvořena z alespoň dvou v podélném směru brázdícího řetězu (4) navzájem nastavitelných a zajistitelných částí [14], přičemž brázdící řetěz (4) je spojen s podpěrným ústrojím [22], pojízdným nebo posuvným po pláni (21) nebo po odbočné koleji (15).
    hydraulické válce nahradit kladkostroji, uspořádáním s pevným šroubem a pohyblivou maticí nebo podobně.
    YNA LEZU
  2. 2. Pojízdný stroj podle bodu 1, vyznačený tím, že podpěrné ústrojí (22) je spojeno, a to zejména kloubově, se sestupným žlabem (5) pro opření pro změnu obvodové délky vytvořeného brázdícího řetězu (4), případně vedení řetězu, nekonečně v mnohoúhelníku vedeného brázdícího řetězu (4), na pláni (21) nebo na odbočné koleji (15).
  3. 3. Pojízdný stroj podle bodu 1 nebo 2, vyznačený tím, že pro oddělování nebo rozdělování směsi štěrku s pískem vyúsťuje jedna výpusť jednoho žlabu, spojeného s jednou sítovou plochou (10), na jednu polovinu pásového doipravníku (23, 26) a druhá výpusť druhého žlabu, spojeného s další sítovou plochou (10), opatřenou krytem (53), na druhou, střední přepážkou (38) oddělenou polovinu (pásového dopravníku (23,26).
CS76128A 1975-01-10 1976-01-08 Travelling machine for the track construction mainly the scraper bed cleaner CS219869B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT13575A AT342104B (de) 1975-01-10 1975-01-10 Fahrbare gleisbaumaschine, insbesondere weichenreinigungsmaschine

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS219869B2 true CS219869B2 (en) 1983-03-25

Family

ID=3482453

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS76128A CS219869B2 (en) 1975-01-10 1976-01-08 Travelling machine for the track construction mainly the scraper bed cleaner

Country Status (16)

Country Link
JP (1) JPS5929723B2 (cs)
AR (1) AR205066A1 (cs)
AT (1) AT342104B (cs)
BR (1) BR7600052A (cs)
CA (1) CA1036001A (cs)
CH (1) CH601563A5 (cs)
CS (1) CS219869B2 (cs)
DD (1) DD123896A5 (cs)
DE (1) DE2557372C2 (cs)
FR (1) FR2297282A1 (cs)
GB (1) GB1520796A (cs)
HU (1) HU171646B (cs)
IT (1) IT1063727B (cs)
RO (1) RO67928A (cs)
SE (1) SE411923B (cs)
ZA (1) ZA758069B (cs)

Families Citing this family (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT354502B (de) * 1977-03-22 1980-01-10 Plasser Bahnbaumasch Franz Gleisbaumaschine, insbesondere schotterbett- reinigungsmaschine, mit einer foerderkettenan- ordnung
AT349050B (de) * 1977-05-02 1979-03-12 Plasser Bahnbaumasch Franz Fahrbare schotterbehandlungsmaschine
AT375426B (de) * 1982-09-20 1984-08-10 Plasser Bahnbaumasch Franz Foerder- bzw. raeumkettenanordnung fuer eine gleisbaumaschine
AT374847B (de) * 1982-09-20 1984-06-12 Plasser Bahnbaumasch Franz Schotterbett-reinigungsmaschine mit siebanlage
AT377551B (de) * 1983-01-10 1985-04-10 Plasser Bahnbaumasch Franz Foerder- bzw. raeumkettenanordnung fuer gleisbaumaschinen
AT6487U3 (de) * 2003-07-15 2004-10-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Räumkette zum transport von schotter einer gleisbettung
CN108457139B (zh) * 2018-05-27 2023-10-10 内蒙古工业大学 一种可调节工作面长度的铁道清砟机构
DE102020107253A1 (de) 2020-03-17 2021-09-23 Deutzer Technische Kohle Gmbh Verfahren zum Reinigen von Schienen und Messanordnung
CN114481721B (zh) * 2022-02-28 2024-05-28 中铁一局集团有限公司 一种长大桥上有砟线路配砟装置及方法

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR1131069A (fr) * 1953-08-10 1957-02-15 Scheuchzer Fils Auguste Machine à ballast pour les voies ferrées
US3339493A (en) * 1964-08-03 1967-09-05 Jr John F Bryan Railroad ballast handling system
AT317965B (de) * 1969-12-18 1974-09-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Maschine zum Aufnehmen, Reinigen und Wiedereinbringen des Bettungsschotters von Eisenbahngleisen
AT317275B (de) * 1972-09-14 1974-08-26 Plasser Bahnbaumasch Franz Auf Schienen fahrbare Maschine zum Reinigen der Gleisbettung
AT332442B (de) * 1973-04-16 1976-09-27 Plasser Bahnbaumasch Franz Anordnung und verfahren zum stabilisieren des unterbauplanums von gleisbettungen unter verwendung einer solchen anordnung

Also Published As

Publication number Publication date
CH601563A5 (cs) 1978-07-14
CA1036001A (en) 1978-08-08
GB1520796A (en) 1978-08-09
AR205066A1 (es) 1976-03-31
ZA758069B (en) 1976-12-29
IT1063727B (it) 1985-02-11
JPS5191514A (cs) 1976-08-11
HU171646B (hu) 1978-02-28
JPS5929723B2 (ja) 1984-07-23
DE2557372A1 (de) 1976-07-15
ATA13575A (de) 1977-07-15
BR7600052A (pt) 1976-08-03
DE2557372C2 (de) 1985-02-28
RO67928A (ro) 1982-04-12
FR2297282A1 (fr) 1976-08-06
FR2297282B1 (cs) 1980-06-06
AT342104B (de) 1978-03-10
SE411923B (sv) 1980-02-11
DD123896A5 (cs) 1977-01-19
SE7514610L (sv) 1976-07-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS266309B2 (en) Mobile balast screening machine
US4799430A (en) Mobile ballast cleaning apparatus
JP2592819B2 (ja) 軌道の砂利床の清掃機械
SK505387A3 (en) Travelling machine for continual change, or renovation of track
SE451741B (sv) Pa spar korbar anleggning och forfarande for kontinuerlig framstellning av ett mellan det plana underlaget och makadambedden sig streckande sandskikt
US5231929A (en) Ballast cleaning machine with vibrator attached to track lifting unit for vibrating the unit transversely when replacing track on the ballast
PL129824B1 (en) Mobile machine for cleaning aggregate bed of railroad tracks with track lifting feature and methodof cleaning aggregate bed
US5090483A (en) Ballast separating device for ballast cleaning machine
SK278394B6 (en) LEVELING TAMPING AND INCIDENTALLY FLUSHING MACHINE The tamper (1) of the rail has the tamping aggregate (12)
CZ294638B6 (cs) Stroj pro obnovu koleje
CS219869B2 (en) Travelling machine for the track construction mainly the scraper bed cleaner
US4534415A (en) Ballast cleaning machine with two ballast screening installations
CN1066794C (zh) 用于更新或清理道床的机械
ITMI942350A1 (it) Dispositivo di macchine per il trattamento della massicciata di pietrisco di un binario
US4043398A (en) Mobile ballast cleaning machine
CS207692B2 (en) Mobile gravel bed cleaner
HU198308B (en) Movable track constructing machine for picking, cleaning and setting down again ballast
CA1295885C (en) Machine to restore railway road beds with a continuous endless-conveyor riddle
SU1505446A3 (ru) Передвижна щебнеочистительна машина
US4760796A (en) Ballast cleaning machine with compacting device
CZ32094A3 (en) Machine for ballast bed, optionally formation level regeneration
CS232550B1 (cs) Čistička štěrkového lože železničních tratí, zejména pod výhybkami