CS219335B2 - Covering device for protection of the guiding surfaces on the machine tools - Google Patents

Covering device for protection of the guiding surfaces on the machine tools Download PDF

Info

Publication number
CS219335B2
CS219335B2 CS797477A CS797477A CS219335B2 CS 219335 B2 CS219335 B2 CS 219335B2 CS 797477 A CS797477 A CS 797477A CS 797477 A CS797477 A CS 797477A CS 219335 B2 CS219335 B2 CS 219335B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
guide surface
cover
key
tongue
latching
Prior art date
Application number
CS797477A
Other languages
English (en)
Inventor
Hermann Strack
Original Assignee
Kabelschlepp Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Kabelschlepp Gmbh filed Critical Kabelschlepp Gmbh
Publication of CS219335B2 publication Critical patent/CS219335B2/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B23MACHINE TOOLS; METAL-WORKING NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B23QDETAILS, COMPONENTS, OR ACCESSORIES FOR MACHINE TOOLS, e.g. ARRANGEMENTS FOR COPYING OR CONTROLLING; MACHINE TOOLS IN GENERAL CHARACTERISED BY THE CONSTRUCTION OF PARTICULAR DETAILS OR COMPONENTS; COMBINATIONS OR ASSOCIATIONS OF METAL-WORKING MACHINES, NOT DIRECTED TO A PARTICULAR RESULT
    • B23Q11/00Accessories fitted to machine tools for keeping tools or parts of the machine in good working condition or for cooling work; Safety devices specially combined with or arranged in, or specially adapted for use in connection with, machine tools
    • B23Q11/08Protective coverings for parts of machine tools; Splash guards
    • B23Q11/0825Relatively slidable coverings, e.g. telescopic
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F16ENGINEERING ELEMENTS AND UNITS; GENERAL MEASURES FOR PRODUCING AND MAINTAINING EFFECTIVE FUNCTIONING OF MACHINES OR INSTALLATIONS; THERMAL INSULATION IN GENERAL
    • F16PSAFETY DEVICES IN GENERAL; SAFETY DEVICES FOR PRESSES
    • F16P1/00Safety devices independent of the control and operation of any machine
    • F16P1/02Fixed screens or hoods

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Casings For Electric Apparatus (AREA)
  • Connection Of Plates (AREA)
  • Purses, Travelling Bags, Baskets, Or Suitcases (AREA)
  • Slide Fasteners (AREA)
  • Underground Structures, Protecting, Testing And Restoring Foundations (AREA)

Description

Vynález se týká krycího zařízení k ochraně vodicích ploch na obráběcích strojích, které sestává z několika teleskopicky do sebe zasouvatelných krycích skříní, z nichž každá má krycí stěnu probíhající rovnoběžně s rovinou vodicí plochy, dvě postranní stěny probíhající v podélném směru vodicí plochy a zadní stěnu probíhající kolmo k rovině vodicí plochy, které jsou opřeny vodorovnými svislými smýkadly o vodicí plochu a o strany vodicí plochy, přičemž svislá smýkadla jsou vytvořena k podchycení vodicí plochy jako západky, jejichž zaskakovací jazyky jsou obráceny dovnitř.
Krycí zařízení tohoto druhu jsou známa, například z německého patentu č. 2 047 794. Tato krycí zařízení mají sice tu výhodu, že se dají v úplně smontovaném stavu nasadit zpředu na vodicí plochu, avšak v prostorově omezených poměrech je velice obtížné sejmout krycí zařízení v úplně smontovaném stavu stejným způsobem z vodicí plochy, protože k tomuto účelu se musejí svislá smýkadla uvést v činnost ze spodní strany buď ručně, nebo vhodným nástrojem.
Účelem vynálezu je zlepšit krycí zařízení a zejména její svislá smýkadla vytvořená jako západky tak, aby ovládání zaskakovacích jazyků bylo možné i z čelních stran, aby bylo možno sejmout krycí skříně buď jednotlivě, nebo všechny současně z vodicí plochy.
Podle vynálezu je tato úloha vyřešena tím, že ve svislých smýkadlech vytvořených jako západky je upraven klíčový otvor, částečně zpřístupňující zaskakovací jazyky, a zaskakovací jazyky samotné mají vybrání pro záběr klíče.
V praktickém provedení může mít klíčový otvor tvar rovnoramenného trojúhelníku, jehož základna zpřístupňuje zaskakovací jazyk, zatímco vybrání v zaskakovacím jazyku má tvar písmene „V” otevřeného směrem ke klíčovému otvoru. V tomto praktickém provedení je pak možné použít jako klíče lišty s plochým průřezem, která se zasouvá z čelní strany do klíčového otvoru svislých smýkadel, a kterou se otáčením kolem podélné osy dají natáčet zaskakovací jazyky podobně jako závora zámku pomocí klíče. Když klíčové otvory svislých smýkadel na jedné straně krycího zařízení leží v řadě za sebou, může se lišta sloužící jako klíč zasunout současně do všech klíčových otvorů, takže je možné sejmout krycí zařízení sestávající z několika krycích skříní z vodicí plochy po uvolnění všech zaskakovacích jazyků.
U krycího zařízení popsaného v citova219335 ném německém spise se zaskakovací jazyky posouvají do zablokované polohy pomocí plochého pera upevněného na zadní straně smýkadla. Vynálezu je možné použít ve spojení s těmito smýkadly vytvořenými jako západky. Rovněž však je možné zajistit polohu zaskakovacích jazyků pomocí přídržného ústrojí, které se používá u normálních dveřních zámků. Takové přídržné ústrojí je vytvořeno tak, že se uvádí v činnost zasunutím klíče nebo natočením klíče, takže zaskakovací jazyk se může pohybovat pomocí klíče. Při tomto provedení s provedení s přldržovacím ústrojím není pak nutné přidržovat zaskakovací jazyky v zablokované poloze pružinou.
Vynález bude vysvětlen v souvislosti s příkladem provedení znázorněným na výkrese, kde obr. 1 ukazuje krycí skříň umístěnou na vodicí ploše, v řezu vedeném rovinou
I. _.I z obr. 2,. obr. 2 je krycí zařízení, sestávající ze čtyř krycích skříní, v bokorysném řezu vedeném rovinou II — II z obr. 1, obr. 3 je příklad provedení smýkadla vytvořeného jako západka se zasunutým klíčem v pohledu ze zadní strany, obr. 4 znázorňuje totéž smýkadlo v bokoryse, natočené o 90° a obr. 5 znázorňuje totéž smýkadlo v bokoryse, avšak s odblokovaným zaskakovacím jazykem.
Krycí zařízení znázorněné na obr. 1 a 2 sestává ze čtyř teleskopicky do sebe zasouvatelných krycích skříní А, В, C, D. Každá s nich sestává z krycí stěny 2, která je rovnoběžná s rovinou vodicí plochy 1, ze dvou postranních stěn 3, 4, které jsou rovnoběžné s podélným směrem vodicí plochy a jsou opatřeny dovnitř zahnutými podchycovacími lištami 5, 6, které zabraňují jejich vzájemnému nazdvižení, a ze zadní stěny 7, která je kolmá к rovině vodicí plochy 1. Tyto krycí skříně jsou opřeny na vodicí ploše 1 vodorovnými smýkadly 8 a svislými smýkadly 9.
Svislá smýkadla 9 jsou vytvořena jako západky a mají na dolním konci výřez 10, v němž je uložen zaskakovací jazyk 11. Zaskakovací jazyk 11 má rovněž výřez 12, kterým prochází čep 13 upevněný v tělese smý kadla 9. Výřez 12 omezuje pohyblivost zaskakovacího jazyku 11. Na vnějším volném konci je zaskakovací jazyk 11 opatřen na dolní straně šikmou plochou 14, která při nasazování krycího zařízení na vodicí plochu 1 klouže po její postranní stěně.
V provedení znázorněném na obr. 3 až 5 je na zadní straně smýkadla 9 upevněno ploché pero 15; proti jeho pružícímu účinku se zasouvá zaskakovací jazyk 11 do výřezu 10 smýkadla 9.
V tělese smýkadla 9 je vytvořen klíčový otvor 16, který má tvar rovnoramenného trojúhelníka se zaoblenými vrcholy, a který svou základnou 16a zpřístupňuje výřez 10, a tedy částečně i zaskakovací jazyk 11. Ve volné části zaskakovacího jazyka 11 je upraveno vybrání 17 ve tvaru písmene „V”, které je otevřené směrem ke klíčovému otvoru 16. V důsledku této konstrukce je možné zasunout současně do klíčového otvoru 16 a do vybrání 17 klíč 18, tvořený lištou s plochým průřezem. Natáčením klíče 18 kolem podélné osy se pak může pohybovat zaskakovacím jazykem 11 proti síle plochého pera 15.
Při montáži krycího zařízení se plně smontované krycí skříně А, В, C, D, nasadí shora na vodicí plochu 1. Přitom tlačí vodicí plocha 1 na šikmé plochy 14 zaskakovacích jazyků 11 a zasouvá je tak proti síle plochých per 15 do smýkadel 9. Teprve když zaskakovací jazyky 11 přejdou přes postranní stěny vodicí plochy 1, mohou se znovu vysunout ze smýkadel 9 a podchytit vodicí plochu 1 z dolní strany. Když klíčové otvory 16 všech čtyř smýkadel 9 krycích skříní А, В, C, D na obou stranách krycího zařízení leží v ose za sebou, lze do nich zasunout z čelní strany klíč 18 a posunout na obou stranách současně všechny zaskakovací jazyky 11 směrem ven, aby bylo možné současně zdvihnout všechny čtyři krycí skříně А, В, C, D z vodicí plochy 1. Tuto demontáž krycího zařízení, umožněnou konstrukcí podle vynálezu, lze provádět i v prostorově stísněných poměrech, které se vyskytují prakticky u všech obráběcích strojů nejrůznějších konstrukcí.
PÍEDMĚT
1. Krycí zařízení к ochraně vodicích ploch na obráběcích strojích, sestávající z teleskopicky do sebe zasouvatelných krycích skříní, z nichž každá sestává z krycí stěny probíhající rovnoběžně s rovinou vodicí plochy, ze dvou postranních stěn probíhajících v podélném směru vodicí plochy a ze zadní stěny kolmé к rovině vodicí plochy, které jsou opřeny vodorovnými a svislými smýkadly na vodicí ploše a na stranách vodicí plochy, přičemž svislá smýkadla jsou к podchycení vodicí plochy vytvořena jako západky, jejichž zaskakovací jazyky směřují vynalezu dovnitř, vyznačené tím, že ve svislých smýkadlech (9), vytvořených jako západky, je upraven klíčový otvor (16) částečně zpřístupňující zaskakovací jazyky (11), které jsou opatřeny vybráním (17) pro záběr klíče (18).
2. Krycí zařízení podle bodu 1, vyznačené tím, že klíčový otvor (16) má tvar rovnoramenného trojúhelníka, jehož základna (16a) částečně zpřístupňuje zaskakovací jazyk (11).
3. Krycí zařízení podle bodů 1 a 2, vyzná219335 čené tím, že vybrání (17) v zaskakovacím jazyku (11) má tvar písmene „V” otevřeného ke klíčovému otvoru (16).
4. Krycí zařízení podle bodů 1 až 3, vyznačené tím, že klíč (18) sestává z lišty s plochým průřezem.
5. Krycí zařízení podle bodu 1, vyznačené tím, že klíčové otvory (16) smýkadel
В (9) všech krycích skříní (А, В, C, D) na jedné straně leží v řadě za sebou,
6. Krycí zařízení podle bodu 1, vyznačené tím, že poloha zaskakovacího jazyka (11) je zajištěna přidržovacím ústrojím.
7. Krycí zařízení podle bodů 1 až 6, vyznačené tím, že přidržovací ústrojí je uvolnitelné klíčem (18).

Claims (7)

  1. 213333 3 4 ném německém spise se zaskakovací jazykyposouvají d>o zablokované polohy pomocíplochého pera upevněného na zadní straněsmýkadla. Vynálezu je možné použít ve spo-jení s těmito smýkadly vytvořenými jakozápadky. Rovněž však je možné zajistit po-lohu zaskakovacích jazyků pomocí přídrž-ného ústrojí, které se používá u normálníchdveřních zámků. Takové přídržné ústrojí jevytvořeno tak, že se uvádí v činnost zasu-nutím klíče nebo natočením klíče, takže za-skakovací jazyk se může pohybovat pomocíklíče. Při tomto provedení s provedení s při-držovacím ústrojím není pak nutné přidržo-vat zaskakovací jazyky v zablokované po-loze pružinou. Vynález bude vysvětlen v souvislosti s pří-kladem provedení znázorněným na výkrese,kde obr. 1 ukazuje krycí skříň umístěnouna vodicí ploše, v řezu vedeném rovinou1 ·- I z obr. 2, obr. 2 je krycí zařízení, se-stávající ze čtyř krycích skříní, v bokorys-ném řezu vedeném rovinou II — II z obr. 1,obr. 3 je příklad provedení smýkadla vy-tvořeného jako západka se zasunutým klí-čem v pohledu ze zadní strany, obr. 4 zná-zorňuje totéž smýkadlo v bokoryse, nato-čené o 90° a obr. 5 znázorňuje totéž smý-kadlo v bokoryse, avšak s odblokovanýmzaskakovacím jazykem. Krycí zařízení znázorněné na obr. 1 a 2sestává ze čtyř teleskopicky do sebe za-souvatelných krycích skříní A, B, C, D. Kaž-dá s nich sestává z krycí stěny 2, která jerovnoběžná s rovinou vodicí plochy 1, zedvou postranních stěn 3, 4, které jsou rov-noběžné s podélným směrem vodicí plochya jsou opatřeny dovnitř zahnutými podchy-covacími lištami 3, 6, které zabraňují jejichvzájemnému nazdvižení, a ze zadní stěny 7,která je kolmá k rovině vodicí plochy 1.Tyto krycí skříně jsou opřeny na vodicí plo-še 1 vodorovnými smýkadly 8 a svislýmismýkadly 9. Svislá smýkadla 9 jsou vytvořena jakozápadky a mají na dolním konci výřez 10,v němž je uložen zaskakovací jazyk 11. Za-skakovací jazyk 11 má rovněž výřez 12, kte-rým prochází čep 13 upevněný v tělese smý- kadla 9. Výřez 12 omezuje pohyblivost za-skakovacího jazyku 11. Na vnějším volnémkonci je zaskakovací jazyk 11 opatřen nadolní straně šikmou plochou 14, která přinasazování krycího zařízení na vodicí plo-chu 1 klouže po její postranní stěně. V provedení znázorněném na obr. 3 až 5je na zadní straně smýkadla 9 upevněnoploché pero 13; proti jeho pružícímu účin-ku se zasouvá zaskakovací jazyk 11 do vý-řezu 10 smýkadla 9. V tělese smýkadla 9 je vytvořen klíčovýotvor 16, který má tvar rovnoramennéhotrojúhelníka se zaoblenými vrcholy, a kte-rý svou základnou 16a zpřístupňuje výřez10, a tedy částečně i zaskakovací jazyk 11.Ve volné části zaskakovacího jazyka 11 jeupraveno vybrání 17 ve tvaru písmene „V”,které je otevřené směrem ke klíčovému ot-voru 16. V důsledku této konstrukce je mož-né zasunout současně do klíčového otvo-ru 16 a do vybrání 17 klíč 18, tvořený lištous plochým průřezem. Natáčením klíče 18 ko-lem podélné osy se pak může pohybovatzaskakovacím jazykem 11 proti síle ploché-ho pera 15. Při montáži krycího zařízení se plněsmontované krycí skříně A, B, C, D, nasadíshora na vodicí plochu 1. Přitom tlačí vo-dicí plocha 1 na šikmé plochy 14 zaskako-vacích jazyků 11 a zasouvá je tak proti síleplochých per 13 do smýkadel 9. Teprve kdyžzaskakovací jazyky 11 přejdou přes postran-ní stěny vodicí plochy 1, mohou se znovuvysunout ze smýkadel 9 a podchytit vodi-cí plochu 1 z dolní strany. Když klíčovéotvory 16 všech čtyř smýkadel 9 krycíchskříní A, B, C, D na obou stranách krycíhozařízení leží v ose za sebou, lze do nich za-sunout z čelní strany klíč 18 a posunout naobou stranách současně všechny zaskako-vací jazyky 11 směrem ven, aby bylo možnésoučasně zdvihnout všechny čtyři krycí skří-ně A, B, C, D z vodicí plochy 1. Tuto demon-táž krycího zařízení, umožněnou konstrukcípodle vynálezu, lze provádět i v prostorověstísněných poměrech, které se vyskytujíprakticky u všech obráběcích strojů nejrůz-nějších konstrukcí. pRedmEt
    1. Krycí zařízení k ochraně vodicích plochna obráběcích strojích, sestávající z tele-skopicky do sebe zasouvatelných krycíchskříní, z nichž každá sestává z krycí stěnyprobíhající rovnoběžně s rovinou vodicí plo-chy, ze dvou postranních stěn probíhajícíchv podélném směru vodicí plochy a ze zad-ní stěny kolmé k rovině vodicí plochy, kte-ré jsou opřeny vodorovnými a svislými smý-kadly na vodicí ploše a na stranách vodicíplochy, přičemž svislá smýkadla jsou k pod-chycení vodicí plochy vytvořena jako zá-padky, jejichž zaskakovací jazyky směřují vynalezu dovnitř, vyznačené tím, že ve svislých smý-kadlech (9), vytvořených jako západky, jeupraven klíčový otvor (16) částečně zpří-stupňující zaskakovací jazyky (11), kteréjsou opatřeny vybráním (17) pro záběr klí-če (18).
  2. 2. Krycí zařízení podle bodu 1, vyznače-né tím, že klíčový otvor (16) má tvar rov-noramenného trojúhelníka, jehož základna(16a) částečně zpřístupňuje zaskakovací ja-zyk (11).
  3. 3. Krycí zařízení podle bodů 1 a 2, vyzná- 219333 S čené tím, že vybrání (17) v zaskakovacímjazyku (11) má tvar písmene „V” otevře-ného ke klíčovému otvoru (16).
  4. 4. Krycí zařízení podle bodů 1 až 3, vy-značené tím, že klíč (18) sestává z lišty splochým průřezem.
  5. 5. Krycí zařízení podle bodu 1, vyznače-né tím, že klíčové otvory (16) smýkadel B (9) všech krycích skříní (A, B, C, D) na jed-né straně leží v řadě za sebou.
  6. 6. Krycí zařízení podle bodu 1, vyznače-né tím, že poloha zaskakovacího jazyka (11)je zajištěna přidržovacím ústrojím.
  7. 7. Krycí zařízení podle bodů 1 až 6, vy-značené tím, že přidržovací ústrojí je uvol-nitelné klíčem (18). 2 listy výkresů
CS797477A 1977-01-17 1977-12-01 Covering device for protection of the guiding surfaces on the machine tools CS219335B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19772701698 DE2701698C3 (de) 1977-01-17 1977-01-17 Abdeckvorrichtung zum Schutz von Führungsbahnen an Werkzeugmaschinen

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS219335B2 true CS219335B2 (en) 1983-03-25

Family

ID=5998853

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS797477A CS219335B2 (en) 1977-01-17 1977-12-01 Covering device for protection of the guiding surfaces on the machine tools

Country Status (6)

Country Link
BR (1) BR7800253A (cs)
CS (1) CS219335B2 (cs)
DD (1) DD135582A5 (cs)
DE (1) DE2701698C3 (cs)
PL (1) PL109242B1 (cs)
SU (1) SU694058A3 (cs)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0077456B1 (de) * 1981-10-20 1986-06-11 Heinrich Cremer Abdeckung für das Maschinenbett von Werkzeugmaschinen
DE3927379C1 (cs) * 1989-08-19 1990-10-18 Brose Fahrzeugteile Gmbh & Co Kg, 8630 Coburg, De
DE4111328A1 (de) * 1991-04-08 1992-10-15 Gebr Hennig Gmbh Teleskopabdeckung
DE10011148A1 (de) * 2000-03-07 2001-09-13 Opel Adam Ag Abdeckung für ein Schienenpaar eines Kraftfahrzeugsitzes
IT201800010860A1 (it) 2018-12-13 2020-06-13 Massimo Perdoncin Chiusura per porte di sicurezza / protezione per macchinari

Also Published As

Publication number Publication date
DE2701698A1 (de) 1978-07-20
DE2701698B2 (de) 1979-07-12
DD135582A5 (de) 1979-05-16
PL204028A1 (pl) 1978-11-06
SU694058A3 (ru) 1979-10-28
DE2701698C3 (de) 1980-03-13
BR7800253A (pt) 1978-09-05
PL109242B1 (en) 1980-05-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6342676B1 (en) Safety guard device for electrical wall outlet
US6375235B1 (en) Drawer latch
US5768921A (en) Key box device
JPS6037327B2 (ja) 分離し得る結合装置
US4227388A (en) Security covering box
DE2934359A1 (de) Geraet zum verhindern der unerlaubten entnahme eines kleinen gegenstandes aus einem geschuetzten bereich
US8858245B2 (en) Leakage protection socket with integrated baffle locking mechanism
US20060220503A1 (en) Locking system for top box mounted on roll-away cabinet
US8397547B2 (en) Unlocking device for concealing keyhole of lock and key therefor
CS219335B2 (en) Covering device for protection of the guiding surfaces on the machine tools
US7121853B1 (en) Locking device for electrical plugs and electrical outlets
US4070882A (en) Lock shielding assembly
US3451703A (en) Tamperproof slide lock for doors
CN103124825A (zh) 门闩组件
DE112021003597T5 (de) Kindersicherheitssitz und lösbarer seitenaufprallschutzblock
KR20220136352A (ko) 디지털 카케모노
US6857299B2 (en) Multiple padlock latch
CN112173401A (zh) 闭锁箱
JP2012519243A (ja) 手荷物検査の際に掛け金を切断してその後再施錠することができる、例えば南京錠用の施錠機構
US4852372A (en) Randomly engageable combination locking device
US2867468A (en) Safety-lock door chain
US2967419A (en) Combination lock
US2513483A (en) Safety latch
US4885919A (en) Sliding shackle padlock
GB2044327A (en) Improvements Relating to Interlocking Doors