CS219190A2 - Method of recovered foundry sand treatment - Google Patents

Method of recovered foundry sand treatment Download PDF

Info

Publication number
CS219190A2
CS219190A2 CS902191A CS219190A CS219190A2 CS 219190 A2 CS219190 A2 CS 219190A2 CS 902191 A CS902191 A CS 902191A CS 219190 A CS219190 A CS 219190A CS 219190 A2 CS219190 A2 CS 219190A2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
sand
neutralization
process according
acid
solution
Prior art date
Application number
CS902191A
Other languages
English (en)
Inventor
Hermann W Dr Sommer
Original Assignee
Saz Sommer Aluminium Zug Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Saz Sommer Aluminium Zug Ag filed Critical Saz Sommer Aluminium Zug Ag
Publication of CS219190A2 publication Critical patent/CS219190A2/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B22CASTING; POWDER METALLURGY
    • B22CFOUNDRY MOULDING
    • B22C5/00Machines or devices specially designed for dressing or handling the mould material so far as specially adapted for that purpose
    • B22C5/18Plants for preparing mould materials
    • B22C5/185Plants for preparing mould materials comprising a wet reclamation step
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B22CASTING; POWDER METALLURGY
    • B22CFOUNDRY MOULDING
    • B22C1/00Compositions of refractory mould or core materials; Grain structures thereof; Chemical or physical features in the formation or manufacture of moulds
    • B22C1/16Compositions of refractory mould or core materials; Grain structures thereof; Chemical or physical features in the formation or manufacture of moulds characterised by the use of binding agents; Mixtures of binding agents

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Mold Materials And Core Materials (AREA)
  • Molds, Cores, And Manufacturing Methods Thereof (AREA)
  • Processing Of Solid Wastes (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Treatment Of Sludge (AREA)

Description

Vynález se týká způsobu zpracování regenerovanéhoslévárenského písku.
Mokrá, mechanická, termická anebo takto kombinovanáregenerace slévárenského písku, jakým je například písekkřemenný, olivinický, zirkonový a chromitový v kombinacis organickými nebo anorganickými pojivý, je známa. Cílemtěchto regeneračních postupů je získat upravený písek, kte-rý může být opětovně použit jako částečná nebo úplná ná-hrada nového písku. Regenerací použitých pískových formo-vacích směsí se rovněž dosáhne toho, že potom není nezbyt-né vyvážet tento životní prostředí ohrožující balastní ma-teriál na skládky. U organicky pojeného písku stačí obvykle provést pouze tepelnou regeneraci za předpokladu, že tento orgá-ne ob sáhu je nicky pojený písek/také další bázické, kyselé a další ru-šivé složky, které se z písku při uvedené tepelné regene-raci neodstraní spálením nebo oddestilováním.
Anorganicky pojený homogenní nebo směsný písek,a to zejména písek, který byl původně ostříkán bentonitem,musí být regenerován tepelně a mechanicky za účelem získá-ní písku, který by byl schopen opětovného použití ve slé-várenských formovacích směsích.
I
Nevýhoda těchto známých regeneračních postupů spo-čívá v tom, že například při použití organických pojivo-vých systémů se špatně eliminovatelrými nebo neeliminova-telnými bazickými nebo kyselými složkami a zejména u homo-genního nebo směsného písku s anorganickými pojivý má tak-to regenerovaný písek vlastnosti, které se liší od vlast-ností nového písku. Jedná se zejména o hodnotu pH, elektric v kou vodivost, obsah kalové složky a stupen oolitizace. Tímdochází ke zhoršení vlastností takto získaných regenerova-ných písků, a to větší či menší měrou, což se nepříznivěodrazí především při použití takových písků v procesu vý-roby jader. Snížené aplikační schopnosti těchto regenero-vaných písků se projevují především při jejich použitíve funkci jádrového písku pojeného syntetickou pryskyřicía to ve snížené pevnosti pískové směsi, redukované dobězpracovatelnosti pískově směsi, zvýšené spotřebě pojiváa podobně. Cílem vynálezu je proto zlepšit výše uvedené rege-nerační postupy tak, aby se dodatečným zpracováním tepel-ně a/nebo mechanicky regenerovaného písku získal písek,který by byl podobný nebo totožný s novým pískem. Výše uvedené nedostatky značnou měrou eliminuje způsob zpracování homogenního nebo směsného slévárenskéhoan písku,obsahujícího organická a/nebo organická pojivá, po- -3- dle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že se písek,obsahující organická pojivá, po tepelné regeneraci, popří-padě písek, obsahující anorganická pojivá, po tepelné amechanické regeneraci neutralizuje v závislosti na jehohodnotě pH, stanovené měřením po uvedené regeneraci, vhod-nou bází nebo kyselinou tak, že po neutralizaci má hodno-tu pH mezi 6 a 8.
Způsob podle vynálezu je výhodně vyznačen tím,že hodnota pH písku po neutralizaci leží mezi 6,8 a 7,5*
Způsob podle vynálezu je výhodně vyznačen tím,že se písek po neutralizaci podrobí čištění za mokra anáslednému sušení.
Způsob podle vynálezu je výhodně vyznačen tím,že se při neutralizaci použije NH^OH jako báze, popřípaděkyselina sírová nebo kyselina fluorovodíková.
Způsob podle vynálezu je výhodně vyznačen tím,že se při neutralizaci bázického písku použije koncentro-vaná kyselina sírová v množství 3 až 5θ ml na 1 kilogrampísku.
Způsob podle vynálezu je výhodně vyznačen tím,že se při neutralizaci bázického písku použije koncentro- váná kyselina sírová v množství 8 až 12 ml na 1 kilogrampísku.
Způsob podle vynálezu je výhodně vyznačen tím,že se při neutralizaci kyselého písku použije 3 až 40 ml2% roztoku NH^OH na 1 kilogram písku.
Způsob podle vynálezu je výhodně vyznačen tím,že se při neutralizaci kyselého písku použije 12 ml 25%roztoku NH^OH na 1 kilogram písku.
Způsob podle vynálezu je výhodně vyznačen tím,že se neutralizace a čištění za mokra provádí v uzavřenémcirkulačním systému a střídavě v jediné nádobě.
Způsob podle vynálezu je výhodně vyznačen tím,že se neutralizační roztok čistí po použití filtrací a podoplnění vody se vede zpět do neutralizačního stupně. Předmětem vynálezu je rovněž dodatečně zpracovanýregenerovaný slévárenský písek, který se získá tak, žese v závislosti na obsahu organického nebo anorganickéhopojivá tepelně a/nebo mechanicky regeneruje, načež se neutralizuje tak, že jeho hodnota pH po neutralizaci leží mezi 6,8 a 7,5· - Γ-
Podstata navrženého řešení podle vynálezu spočívátedy zejména v tom, že například písková zrna, jako napří-klad zrna křemenného písku, která byla původně ostříkánaorganickým a/nebo anorganickým /bentonit/ pojivém, se potepelném zpracování a mechanickém dočištění ještě za mokraneutralizují a dočištují za účelem toho, aby se zejménáhodnota pH a elektrická vodivost takto zpracovaného pískutéměř rovnaly nebo rovnaly hodnotě pH a elektrické vodi-vosti nového písku.
Tepelným a mechanickým zpracováním se napříkladorganická sloučenina téměř všechna spálí, zatímco anorga-nické pojivo, jakým je například jíl nebo bentonit, se odpískových zrn dokonale oddělí až po mechanickém zpracová-ní. Podle vynálezu se takoto získaný regenerovaný písekza mokra neutralizuje v nádrži, přičemž k urychlení pro-cesu se směs v této nádrži míchá a nechá cirkulovat.
Množství potřebné neutralizační přísady se s výho-dou stanoví titrací 50 až 100 g vzorku písku, přičemž te-dy se tento vzorek písku odebere až potom, co byl písektepelně a případně mechanicky regenerován.
Pokusy s překvapením ukázaly, že například po při-dání vhodné neutralizační kyseliny k regenerovanému písku,který byl anorganicky pojen, dojde k zakalení vodného po-
•WS .·,’.-»Λα32Λ4*.·χ: -6- což poukazuje na to, že zde v důsledku neutralizace došlozřejmě k oddělení jemných podílů prachu, kalových složeknebo pojivá, které ještě ulpívaly na pískových zrnech. Při-to dochází také ke zrušení případné elektrostatické vazbymezi zrny a na nich ulpělým nánosem.
Takto zpracovaný písek má po uvedené neutralizaci,promytí a následném vysušení jednoznačně čistčí vzhled vesrovnání s pískem, který nebyl takto zpracován. Kromě tohomá takto zpracovaný písek stejné nebo téměř stejné vlast-nosti jako nový písek, což je patrné z následujících pří-kladů 1 a 2.
-V Příklad 1
Regenerovaný křemenný písek: AFS 60,3
Vlastnost Výchozí rege-nerovanýpísek Neutralizace 10 ml konc.H2SO^ na 1 kgpí sku Srovnatelnýnový písek Hodnota pH 9,6 7,4 ca. 0
Elektrická vodivost//uS/cm/ 172 4 ca. 0 Ztráta žíhá-ním /%/ 0,17 0,14 ca. 0 Obsah kalovésložky /%/ 1,04 0,34 ca. 0,3 Stupeň ooliti-zace 1 ,04 0,34 ca. 0,3 Příklad 2
Regenerovaný křemenný písek: AFS 45
Vlastnost Výchozí regenerovanýpísek Neutralizace 12ml NH^OH /25%/na 1 kg písku Hodnota pH 3,6 7,2 Elektrická vodivost//uS/cm/ 189 12
Na připojeném obrázku je schematicky znázorněnneutralizační postup podle vynálezu regenerovaného písku.
Regenerovaný písek je ze zásobníku J_ veden přespásovou váhu 2 /za účelem nastavení hmotnosti přiváděnéšarže/ do neutralizační nádoby 3.· Lo této neutralizačnínádoby s takto předloženým regenerovaným pískem se taképřivádí ze zásobníku 4 přes čerpadlo 2 neutralizační roz-tok. Množství odvedeného neutralizačního roztoku ze zá-sobníku 4. se kontroluje stavoznakem /není zobrazen/. Vprůběhu plnění neutralizační nádoby 3. neutralizačním roz-tokem, jakož i v průběhu samotné neutralizace se směsv neutralizační nádobě 3. míchá a uvádí do cirkulace sche-maticky znázorněným míchadlem.
Po ukončení neutralizace se roztok z neutralizačnínádoby 3. odsává přes filtrační desku 6 a filter 8 čerpad-lem 2. zpět do zásobníku 4.· doplnění neutralizačního roz-toku oplachovou nebo čerstvou vodou a po přídavku novéhomnožství kyseliny nebo báze z nádrže 16 je neutralizačníroztok připraven k opětovnému použití v neutralizační ná-době 3..
Po neutralizaci se provede promytí a čištění neutra- lizovaného regenerovaného písku zaváděním výplachového roztoku ze zásobníku 13 do neutralizační nádoby 3. píi zastat -10 - veném míchání. Potom se směs písku a výplachové vody pře-čerpá z neutralizační nádoby 2 čerpadlem 9. do cyklónu 1 0. V tomto cyklonu 10 se oddělí písek od vody obsahukal.Tato kalová voda se potom čistí přečerpáním čerpadlem 11přes filtr 12. načež se zavádí do zásobníku 13. Přitom sespotřebovaná výplachová voda doplní čerstvou vodou. Oddě-lený vyčištěný a zneutralizovaný písek z cyklónu 1 0 se po-tom vysuší v nátřasné sušičce 14, načež se transportuje do zásobníku 1 5 *
Neutralizace a vypláchnutí, popřípadě čištění pís-ku se provádí střídavě ve dvou uzavřených okruzích. Za úče-lem nastavení neutrální reakce výplachového roztoku napří-klad při neutralizaci kyselinou se přidávají báze a naopak.Uvedená pásová váha může pomocí distribučního pásu plnitněkolik neutralizačních nádob, přičemž může být rovněž po-užito několik cyklónů. Z ekologických důvodů se neutralizační a čistícípostup provádí v uzavřeném okruhu s použitím pokud možnoco nejmenšího množství vody. Neutralizační roztok je poukončení neutralizační reakce odtažen z neutralizační ná-doby společně s odloučeným kalovým podílem a tyto odlouče-né kalové látky se od uvedeného roztoku oddělí na filtru. V případě potřeby se zfiltrovaný upotřebený neutralizačníroztok doplní čerstvou kyselinou, popřípadě bází a čerstvou --//- nebo výplachovou vodou, načež se zavádí například do zá-sobníku zařazeného mezi čerpadlem a neutralizační nádo-bou kde je připraven k dalšímu použití v neutralizačnímstupni. V následující části popisu bude uveden další pří-klad anorganicky pojeného směsného písku, získaného z po-užité pískové formovací směsi tepelnou a mechanickou re-generací a následnou neutralizací a čištěním. V tomtopříkladu je provedeno srovnání pevností obzvláště citlivěreagujících jádrových pískových směsí typu Cold-box a tov jednotlivých zpracovatelských stupních, jakož i v případě nového písku. '<·' Příklad 3 Sítová Bentonit-použitáformovacísměs
I %
Tepelně a me-chanicky rege-nerovaný písek I
II %
Neutralizace10 ml konc.H^SOna 1 kg písku I
III % 0,71 mm 0,2 0 0,1 0,5 mm 0,5 0,7 0,9 0,355mm 3,6 6,1 5,7 0,25 mm 25,1 22,3 21,5 0,18 mm 52,8 48,0 50,2 0,125mm 14,2 21,0 20,0 0,09 mm 3,3 1,8 1,5 0,063mm 0,3 0,1 0,1 0,02 mm 0 0 0 20,02 mm 0 0 0
Tabulka /pokračování/
Hodnota pH 9,8
Elektrickávodivost/yUS/cm/ 976 -13 9,7 165 7,1
Obsah kalo-vé složky/%/
Ztráta žíhá-ním /%/ 8,26 0,93 2,57 0,17
Stupen oolitizace 2,3 0,89 0,32 0,14 0,77 ^SSfeří!®
Srovnání pevnosti box: Písková směs: 3070 2 v ohybu /N/cm / vzorků písku typu Cold- 0,8 0,8 % nového písku, % tepelně a mechanicky regenerova-ného písku % syntetické pryskyřice 352 T 14% syntetické pryskyřice 652 TEA 700.
Testovací doba Písek II Písek III 1 00 Nový pís< Ihned 150 260 230 1/2 h 185 390 340 1 h 190 420 410 2 h 192 440 420 4 h 225 450 460

Claims (10)

  1. :.ι ί·,ν ?'S.íjíIsí’í.’íL· -1S~- PATENTOVÉ
    1. Způsob zpracování homogenního nebo směsného slévá- renského písku, obsahujícího organická nebo/a anorganickápojivá, , vyznačený tím, že se písek, obsahující organic-ká pojivá, po tepelné regeneraci, popřípadě písek, obsa-hující anorganická pojivá, po tepelné a mechanické rege-neraci neutralizuje v závislosti na jeho hodnotě pH, sta-novené měřením po uvedené regeneraci, vhodnou bázi nebokyselinou tak, že po neutralizaci má hodnotu pH mezi 6 a 8.
  2. 2. Způsob podle bodu 1, vyznačený tím, že hodnota pHpísku po neutralizaci leží mezi 6,8 a 7,5·
  3. 3. Způsob podle bodu 1, vyznačený tím, že se písek poneutralizaci podrobí čištění za mokra a následnému sušení.
  4. 4. Způsob podle bodu 1, vyznačený tím, že se při neutra-lizaci použije NH OH jako báze, popřípadě kyselina sírová 4 nebo kyselina fluorovodíková. - 1ζ -
  5. 5. Způsob podle bodu 1, vyznačený tím, že se při neutra-lizaci bazického písku použije koncentrovaná kyselina sí-rová v množství 3 až 50 ml na 1 kilogram písku.
  6. 6. Způsob podle bodu 1, vyznačený tím, že se při neutra-lazaci bázického písku použije koncentrovaná kyselina sí-rová v množství 8 až 12 ml na 1 kilogram písku.
  7. 7. Způsob podle bodu 1, vyznačený tím, že se při neutra-lizaci kyselého písku použije 3 až 40 ml 25% roztoku NH^OHna 1 kilogram písku.
  8. 8. Způsob podle bodu 1, vyznačený tím, že se při neutra-lizaci kyselého písku použije 12 ml 25% roztoku NH^OH na 1 kilogram písku.
  9. 9. Způsob podle bodu 1, vyznačený tím, že se neutrali-zace a čištění za mokra provádí v uzavřeném cirkulačnímsystému a střídavě v jediné nádobě. 10. Způsob podle bodu 1 nebo 6, vyznačený tím, že se ? v //·:?;/νΐ/·-Λ·:<· '>·.'/·λ/·//.///./-//7-^/ :/. - - :' Ϊ..........-................
    neutralizační roztok čistí po použití filtrací a po doplnění vody se vede zpět do neutralizačního stupně.
  10. 11. Dodatečně zpracovaný regenerovaný slévárenský písek,který se získá tak, že se v závislosti na obsahu organické-ho nebo anorganického pojivá tepelně a/nebo mechanickyregeneruje, načež se neutralizuje tak, že jeho hodnota pHpo neutralizaci leží mezi 6,8 a 7,5· Zastupuje:
CS902191A 1990-02-14 1990-05-03 Method of recovered foundry sand treatment CS219190A2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4004553A DE4004553C1 (cs) 1990-02-14 1990-02-14

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS219190A2 true CS219190A2 (en) 1991-09-15

Family

ID=6400137

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS902191A CS219190A2 (en) 1990-02-14 1990-05-03 Method of recovered foundry sand treatment

Country Status (15)

Country Link
EP (1) EP0446402A1 (cs)
JP (1) JPH03238141A (cs)
KR (1) KR910015345A (cs)
CN (1) CN1054021A (cs)
BR (1) BR9003152A (cs)
CA (1) CA2022769A1 (cs)
CS (1) CS219190A2 (cs)
DD (1) DD297087A5 (cs)
DE (1) DE4004553C1 (cs)
DK (1) DK149890A (cs)
FI (1) FI902822A (cs)
HU (1) HUT58008A (cs)
NO (1) NO902410L (cs)
PL (1) PL285083A1 (cs)
PT (1) PT94164A (cs)

Families Citing this family (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4129863A1 (de) * 1991-09-07 1993-03-11 Hanf Carl Elino Ind Ofenbau Verfahren und vorrichtung zur aufbereitung von bentonitgebundenem giesserei-altsand
DE19927107A1 (de) * 1999-06-14 2000-12-21 Fischer Georg Gmbh & Co Kg Verfahren und Vorrichtung zur Verminderung der Geruchsemissionen von Giessereianlagen
EP1222978A3 (en) * 2001-01-15 2007-10-17 Sintokogio, Ltd. A method for making sand covered with bentonite, the sand, and a method for recycling molding sand for a mold using the sand covered by bentonite
DE102007027298A1 (de) * 2007-06-11 2008-12-18 Maschinenfabrik Gustav Eirich Gmbh & Co. Kg Verfahren zur Aufbereitung von Formsand
CN102059319B (zh) * 2011-01-19 2012-12-19 昆明理工大学 一种树脂旧砂的联合再生方法
CN102500458B (zh) * 2011-11-28 2014-07-09 河海大学 一种洗沙方法及其专用装置
CN102615243B (zh) * 2012-03-27 2013-09-18 华中科技大学 一种铸造旧砂湿法间歇式再生方法及其设备
JP2016147287A (ja) * 2015-02-12 2016-08-18 マツダ株式会社 鋳物砂の再生方法および研磨装置
ES2874204T5 (es) * 2018-06-29 2024-10-07 Nemak Sab De Cv Procedimiento para la preparación de una mezcla de arena de fundición
JP7142563B2 (ja) * 2018-12-26 2022-09-27 伊藤忠セラテック株式会社 回収砂の再生方法
EP3797896A1 (en) * 2019-09-27 2021-03-31 Finn Recycling OY Cleaning sand used at foundry

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US414388A (en) * 1889-11-05 emmens
DE2233111C3 (de) * 1972-07-06 1974-11-28 Hermann 2105 Seevetal Jacob Verfahren und Vorrichtung zum Regenerieren von kunstharzgebundenem Gießereialtsand
US4113510A (en) * 1974-06-07 1978-09-12 Societe D'applications De Procedes Industriels Et Chimiques S.A.P.I.C. Process for regenerating foundry sand
CA1050209A (en) * 1974-12-16 1979-03-13 Julius M. Bleuenstein Sand reclamation and purification
JPS5292823A (en) * 1976-02-02 1977-08-04 Hitachi Ltd Old sand cleaning reproduction process
DE2656672C2 (de) * 1976-12-15 1978-09-21 Daimler-Benz Ag, 7000 Stuttgart Verfahren beim Regenerieren von Kernsand
CH631643A5 (de) * 1978-04-14 1982-08-31 Fischer Ag Georg Verfahren zur regenerierung von giesserei-altsand sowie einrichtung zur durchfuehrung des verfahrens und erzeugnis des verfahrens.
US4401638A (en) * 1981-12-21 1983-08-30 Materias Primas, Monterrey, S.A. Process for purifying silica sand
GB8317669D0 (en) * 1983-06-29 1983-08-03 British Ind Sand Ltd Chemical treatment of sand
EP0152230A1 (en) * 1984-02-03 1985-08-21 Steel Castings Research And Trade Association Reclamation of foundry sands

Also Published As

Publication number Publication date
KR910015345A (ko) 1991-09-30
JPH03238141A (ja) 1991-10-23
HUT58008A (en) 1992-01-28
NO902410D0 (no) 1990-05-31
DE4004553C1 (cs) 1991-10-10
FI902822A0 (fi) 1990-06-06
CN1054021A (zh) 1991-08-28
FI902822A (fi) 1991-08-15
NO902410L (no) 1991-08-15
DK149890A (da) 1991-08-15
DD297087A5 (de) 1992-01-02
CA2022769A1 (en) 1991-08-15
PL285083A1 (en) 1991-10-07
BR9003152A (pt) 1991-11-12
EP0446402A1 (de) 1991-09-18
PT94164A (pt) 1991-09-30
DK149890D0 (da) 1990-06-19
HU903815D0 (en) 1990-11-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS219190A2 (en) Method of recovered foundry sand treatment
US5190993A (en) Process to enhance the tensile strength of reclaimed sand bonded with ester cured alkaline phenolic resin using an aminosilane solution
CZ278777B6 (en) Process for removing particles of bentonite and particles containing carbonaceous compounds from dust, obtained when recovering return sand by mechanical way
CA1340508C (en) Process to enhance the tensile strength of reclaimed sand bonded with ester cured alkaline phenolic resin
US5238976A (en) Process to enhance the tensile strength of reclaimed sand bonded with ester cured alkaline phenolic resin
US5395561A (en) Method of producing solid moldings from a by-product of wet limestone-gypsum desulfurization of flue gas
US5082876A (en) Compositions for foundry molding processes utilizing reclaimed sand
US4685973A (en) Reclamation of foundry sands
JP2651537B2 (ja) 生コンスラッジの再使用方法
EP0514577B1 (en) Process for the deironing of ceramic materials
US3374062A (en) Process for refining sands
ES2874204T5 (es) Procedimiento para la preparación de una mezcla de arena de fundición
US5234973A (en) Compositions for foundry molding processes utilizing reclaimed sand
JPS6168320A (ja) A‐ゼオライトの中和方法
JP2001334347A (ja) 回収砂の処理方法およびその補給砂
SU827240A1 (ru) Способ повышени св зующей способностиВОдОРАСТВОРиМыХ лигНОСульфОНАТОВ
RU2114784C1 (ru) Способ получения хлористого калия
WO1995024963A1 (en) Method of treatment of water polluted predominantly by an oily component using bentonite
US4656150A (en) Treatment of sericitic clays to produce an adsorbent, absorbent product
SU829601A1 (ru) Способ получени активированнойглиНы дл фОРМОВОчНыХ СМЕСЕйлиТЕйНОгО пРОизВОдСТВА
SU575805A1 (ru) Способ гранул ции фосфатного сырь
SU1303249A1 (ru) Способ подготовки формовочной смеси дл изготовлени оправок
KR0144348B1 (ko) 락툴로오즈의 제조방법
SU1692717A1 (ru) Способ приготовлени смеси дл изготовлени литейных стержней и форм
PL118351B1 (en) Process for cadmium recovery from cadmium sulfide containing materialsul&#39;fid kadmija