CS218030B1 - Způsob přípravy ureido derivátů polosyntetických penicilinů - Google Patents

Způsob přípravy ureido derivátů polosyntetických penicilinů Download PDF

Info

Publication number
CS218030B1
CS218030B1 CS677081A CS677081A CS218030B1 CS 218030 B1 CS218030 B1 CS 218030B1 CS 677081 A CS677081 A CS 677081A CS 677081 A CS677081 A CS 677081A CS 218030 B1 CS218030 B1 CS 218030B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
formula
acid
solution
ester
carbonylamino
Prior art date
Application number
CS677081A
Other languages
English (en)
Inventor
Ludvik Novak
Original Assignee
Ludvik Novak
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ludvik Novak filed Critical Ludvik Novak
Priority to CS677081A priority Critical patent/CS218030B1/cs
Publication of CS218030B1 publication Critical patent/CS218030B1/cs

Links

Landscapes

  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Abstract

Vynález se týká způsobu přípravy ureidoderivátů potosyntetických penicilinů, zejména ze skupiny tzv. ureidcpenicilinů, a to především· azlocilinu a mezlocilinu, reakcí kyseliny 6-aminopenicilanové s novým pentahalogenfenylesterem, s výhodou pentachlorfenylesterem, kyseliny (imídazolidincnylkarbonylaminoj-fenyloctové.

Description

Vynález se týká způsobu přípravy ureidoderivátů polosyntetických penicilinů obecného vzorce I
/SX/CHa
CHCONH-CH-CH c'Cu I | I LHb CO-N-CHCOOH
NH o
I Jí
CO-N^N-R fu ve kterém R značí: atom vodíku nebo methansulfonylskupinu; tzv. ureidopenicilinů.
Ureidopenicillny, mezí které patří například klinicky užívané preparáty azlocilin a mezlocilin, představují skupinu polosyntetických antibiotik, odvozených od aminopenicilinů, zejména úmpicilinu. Mají rozšířené antimikrobiální spektrum, doplněné zejména u azlocilinu o antipseudomonádovou účinnost.
Známý způsob přípravy těchto antibiotik spočívá obvykle v acylaci ampicillnu N-karbonylchlorldem 2-amidazolidinonu, což je však látka nestálá a zdraví škodlivá (rozkladem vzdušnou vlhkostí uvolňuje plynný chlorovodík], popřípadě v reakci kyseliny
6-aminopenicilanové s halogenidem, obvykle chloridem, příslušně substituovaného fenylglycinu. Tato látka je však obtížně přístupná v čistém stavu a práce s ní je značně nepříjemná.
Při hledání výhodnější cesty, snadno realizovatelné i v provozním měřítku, bylo nalezeno přijatelné řešení v použití nových látek, esterů ureidofenylglycinu s pentahalogenfenoly, zejména s pentachlorfenolem, což je levná, komerčně snadno dostupná látka.
Předmětem vynálezu je tedy způsob přípravy ureido derivátů polosyntetických penicilinů obecného vzorce I, jehož podstata spočívá v tom, že se nejprve kyselina D-a- [ (imldazoli'din-2-oni-l-yl Jkarbonylamino] -fenyloctová obecného vzorce II σ CHCOOH U O ,Λ
NH I
CO-N (II) ve kterém R značí totéž co· ve vzorci I, převádí reakcí s pentahalogenfenolem obecného vzorce III
ve kterém X značí atom chloru nebo fluoru, v příslušný ester cbecného vzorce IV
XX
CHCOO
NH O JL
CO-N N-R ve kterém R značí totéž co ve vzorci I a X totéž co ve vzorci III, jímž se potom acyluje kyselina 6-aminopenicilanová.
Reakce kyseliny D-«-[(imidazolidin-2-on-l-yl)-karbonylamino]-fenyloctové obecného vzorce II s pentahalogenfenolem obecného vzorce III se nejlépe provádí v prostředí dimethyliformamldu, v přítomnosti dlcyklohexylkarbodiimidu; následující acylace kyseliny 6-aminopenicilanové esterem obecného vzorce IV se s výhodou uskutečňuje v přítomnosti trlethylaminu, v prostředí methylenchloridu.
Způsob podle vynálezu představuje nový výhodný přístup ke skupině ureidopenicilinů, které se získávají v dobrém výtěžku a zejména ve vysoké čistotě. Další výhodou je rychlý a hladký průběh acylační reakce.
Bližší podrobnosti vyplývají z následujících příkladů provedení, které však tento způsob pouze ilustrují, ale nijak neomezují. Příklad 1
Kyselina D-a-[ (imidazolidin-2-on-l-ylj karbonylamino] -fenyloctová
21,9 g D-( —j-fenylglycinu se rozpustí ve 100 ml vodného roztoku, který obsahuje 15,9 g uhličitanu sodného a 9 g hydroxidu sodného. Kalný roztok se vyčiří filtrací přes vrstvičku křemeliny, potom se přidá tlučený led, 50 ml etheru a 23,6 g krystalovaného N-karbonyl-'Chlorid-2-imidazotidinonu, což je provázeno rychlým· poklesem původní hodnoty pH asi z 12,7 na asi 9,7. Potom' se reakční směs míchá 10 min, vyčiří aktivním uhlím a okyselí zředěnou kyselinou chlorovodíkovou na hodnotu pH asi 1. Nejprve se vyloučí mazlavá hmota, z odlitého roztoku vykrystaluje asi 8,0 g produktu ve formě jehlic s t. t. 98 až 101 °C. Mazlavá hmota se rozpustí za horka v methanolu, methanol se odpaří ve vakuu, odparek se rozpustí v chloroformu a chloroformový roztok se vysuší bezvodým síranem hořečnatým, zfiltruje se a odpaří k suchu. Zbylý olej po rozmíchání v benzenu zkrystaluje a poskytne 1 g látky s t. t. 101 až 115 °C. Celkový výtěžek je
3,9 g. Analýza prokázala, že 8 g bezbarvých jehlic představuje zcela čistý monohydrát žádané ureidokyseliny a zbývající látka její bezvodou formu.
Příklad 2
Pentachlorfenylester kyseliny D-a-[ (imidazolidin-2-on-l-yl) karbonylamino]-fenyloctové
7,8 g předchozí bezvodé ureidokyseliny se rozpustí ve 25 ml dimethylformamidu za vzniku čirého roztoku, do kterého se přidá
7,8 g pentachlorfenolu a po· jeho rozpuštění
6,6 g dicyklohexylkarbodiimidu. Z roztoku vykrystaluje okamžitě N,N‘-dicyklohexylmočovina. Ta se odsaje a promyje malým množstvím dimethylformamidu. Dlmethylformamidové roztoky se spojí a vlijí do 200 ml vody, kde se produkt vysráží ve formě polotuhého oleje, který se vyjme do chloroformu. Chloroformový roztok se promyje 5% vodným roztokem hydrogenuhličitanu sodného, vodná vrstva se oddělí, chloroformová se vysuší bezvodým síranem hořečnatým a po filtraci se chloroform oddestiluje ve vakuu. K odparku se přidá 100 ml ethylacetátu, načež produkt zkrystaluje. Získá se 2,7 g žádané látky s t. t. 192 až 196 ° C, z matečných louhů ještě 2,7 g.
Příklad 3
Pentafluorfeny lester kyseliny D-a-[ (imidazolidin-2-on-l-yl) -karbonylamino] -f enyloctové
1,3 g ureidokyseliny z příkladu í se rozpustí v 10 ml dimethylformamidu a k roztoku se za míchání přidá roztok 0,9 g pentafluorfenolu v 5 ml dimethylformamidu a potom 1,05 g dicyklohexylkarbodiimidu. Z čirého roztoku vykrystaluje záhy N,N‘-dicyklohexylmočcvina, která se po 1 h odsaje, promyje malým množstvím dimethylformamidu a spojené dimethylformamidové roztoky se vlijí do 300 ml vody. Vyloučený produkt se vyjme do ethylacetátu a ethylacetátový roztok se promyje 5% vodným roztokem hydrogenuhličitanu sodného a zfiltruje. Ethylacetát se oddestiluje ve vakuu a odparek se rozmíchá s petroletherem. Získá se
1,3 g produktu s t. t. 130 °C, za předchozího měknutí.
P ř í k 1 a d 4
D-«- (l-imidazolidin-2-onkarbonylamino ] -benzylpenicilin
a) Ke zfiltrovanému roztoku 0,14 g trlethylaminu a 0,15 g kyseliny 6-aminopenicilanové v 10 ml methylenchloridu se přidá methylenchloridový roztok 0,3 g pentafluorfenylesteru kyseiny D-a-[(imidazolin-2-on-l-yl) karbonylamino·)-fenylcctové, připraveného v příkladu 3. Po '15 minutách míchání vznikne čirý roztok. V míchání se pokračuje další 2 hodiny, potom se methylenchloridový roztok vytřepe 3krát po 10 ml vody, vodné výtřepky se spojí, zfiltrují a zbaví zbytků methylenchloridu. Hodnota pH tohoto vodného roztoku se upraví zředěnou kyselinou chlorovodíkovou na 2,5. Po odsátí vyloučeného produktu a vysušení na vzduchu se získají 0,2 g zcela čistého azlocilinu.
b] K roztoku 0,93 g kyseliny 6-amlnopenicilanové a 0,86 g triethylaminu v 10 ml methylenchloridu se přidá roztok 2,2 g pentachlorfenylesteru kyseliny D-a- [ (imidazolidin-2-on-l-yl )ka'rbonylamino ] -fenyloctové v minimálním množství methylenchloridu. Roztok se nechá stát přes noc, potom1 se vytřepe 3krát po 10 ml vody, vodné výtřepky se spojí, zfiltrují přes vrstvičku křemeliny' a okyselí zředěnou kyselinou chlorovodíkovou na pH 2,5. Zpracováním jako v příkladu 4a) se získá 1,4 g azlocilinu s t. t. 165 až 175 °C, identického s autentickým vzorkem.
Příklad 5
Kyselina D-a-[ (3-methansulfonylimidazolidin-2-on-l-yl) karbonylamino]-fenyloctové
Ve 14 ml vodného roztoku obsahujícího
2,18 g uhličitanu sodného a 1,24 g hydroxidu sodného se rozpustí nejprve 3,1 g D-( —)-fenylglycinu, potom se přidá 4,5 g N-karbonylchlorid-N-methansulfonyl-2-imidazolidinonu a reakční směs se míchá při teplotě místnosti 30 min. Potom se vyčiří uhlím, zfiltruje přes vrstvičku křemeliny a filtrát se okyselí kyselinou chlorovodíkovou na pH 1. Vyloučená kyselina se odsaje, promyje ethanoiem a usuší. Získá se 6 g produktu s t. t. 108 °C, po překrystalování 5 g s t. t. 115 °C.
Příklade
Pentachlorfenylester kyseliny D-a-[(3-methansul'fonylimiidazolidin-2-cn-l-yl)karbonylamino ] fenyloctové
3,6 g kyseliny z příkladu 5 a 2,7 g pentachlorfenolu se rozpustí ve 30 ml dimethylformamidu a přidá se 2,1 g dicyklohexylkarbodiimldu. Po 1 hodině se odsaje vylouiSSm čená dicyklohexylmočovina a promyje se dímethylformamidem. Spojené dimethylformamidové roztoky se vmíchají do 1 litru vody a produkt se extrahuje chloroformem. Extrakt se vysuší bezvodým síranem hořečnatým, rozpouštědlo se odpaří ve vakuu, odparek se rozpustí v ethylacetátu a přidáním petroletheru se vyvolá krystalizace. Po izolaci a vysušení se získá 4,6 g esteru s t. t. 188 °C (za předchozího měknutí). Po krystalizaci ze směsi ethylacetát-petrolether se t. t. zvýší na 196 °C.
Příklad 7
Pentafluorfenylester kyseliny D-a-[(3-methansulf onylimidazolidln-2-on-l-y 1) karbonylamino] -fenyloctové
V 15 ml dimethylformamidu se rozpustí 0,9 gramu pentafluorfenolu a 1,8 g kyseliny z příkladu 5, potom se přidá 1,1 g dicyklohexylkarbodiimidu a dále se postupuje jako v příkladu 6. Získají se 2,0 g esteru s t. t. 158 °C (při zahřívání látka mění krystalický tvar a přechází v jehlice).
Příklad 8
D-a-[ (3-methansulfonylimidazolidin-2-on-l-yl) karbonylamino] benzylpenicilin
a) K roztoku 0,43 g 6-aminopenicilanové kyseliny a 0,38 g triethylaminu ve 20 ml methylenehloridu se přidá roztok 1,0 g pentafluorfenylesteru z předešlého příkladu v 10 mililitrů methylenchoridu. Zpracováním jako v příkladu 4 se získá 0,5 g zcela čistého mezlocílinu.
b) K roztoku 1,3 g kyseliny 6-aminopenicilanové a 1,2 g triethylaminu ve 20 ml methylenchloridu se přidá 3,5 g pentachlorfenylesteru z příkladu 6 a po zpracování jako v příkladu 4 se získají 3,0 g zcela čistého mezlocílinu.

Claims (3)

1. Způsob přípravy ureidoderivátů polosyhtetických penicilinů obecného vzorce I j^j-CHCONH-CH-CH /Sx/CH»
CO-N-CHCOOH
NH O ' Jí ϋΟ-Ν'ΊΊ-Β
I-1 (I) ve kterém R značí atom vodíku nebo methansulfonylskupinu, vyznačující se tím, že se nejprve kyselina D-a-[ (imldazolidin-2-on-1-yl ] karbonylamino ] -fenyloctová obecného vzorce II σ CHCOOH »» JL
CO - N^N-R (II) ve kterém R značí totéž co ve vzorci I, převádí reakcí s pentahalogenfenolem obecného vzorce III ve kterém X značí atom chloru nebo fluoru, na ester obecného vzorce IV
X X (IV) ve kterém R značí totéž co ve vzorci I a X totéž co ve vzorci III, jímž se potom acyluje kyselina 6-aminopenicilanová.
2. Způsob podle bodu 1 vyznačující se tím, že se reakce kyseliny D-a-[ (imidazolidin-2-on-l-yl) karbonylamino] -fenyloctové obecného vzorce II s pentahalogenfenolem obecného vzorce III provádí v prostředí dimethylformamidu, v přítomnosti dlcyklohexylkarbodiimidu.
3. Způsob podle bodu 1 vyznačující se tím, že se acylace kyseliny 6-aminopenicilanové esterem obecného vzorce IV provádí v přítomnosti triethylaminu, v prostředí methylenchloridu.
CS677081A 1981-09-14 1981-09-14 Způsob přípravy ureido derivátů polosyntetických penicilinů CS218030B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS677081A CS218030B1 (cs) 1981-09-14 1981-09-14 Způsob přípravy ureido derivátů polosyntetických penicilinů

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS677081A CS218030B1 (cs) 1981-09-14 1981-09-14 Způsob přípravy ureido derivátů polosyntetických penicilinů

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS218030B1 true CS218030B1 (cs) 1983-02-25

Family

ID=5415474

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS677081A CS218030B1 (cs) 1981-09-14 1981-09-14 Způsob přípravy ureido derivátů polosyntetických penicilinů

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS218030B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
FR1449628A (fr) Procédé de préparation d'indoles polynucléaires désacylés, notamment d'esters de la série de la désacétyl-vincaleucoblastine et de la désacétyl-vincristine
CZ281102B6 (cs) Způsob výroby a/nebo čištění kyseliny klavulanové nebo její farmaceuticky přijatelné soli nebo esteru
US5831086A (en) Production of cefotaxime and new sodium salts
FR2496666A1 (fr) Nouveaux derives de cephalosporine et composition pharmaceutique les contenant
CS218030B1 (cs) Způsob přípravy ureido derivátů polosyntetických penicilinů
EP0044238B1 (fr) Dérivés de céphalosporines sulfoxydes, procédé de préparation et compositions pharmaceutiques en contenant
EP1667987B1 (en) Process for the production of mycophenolate mofetil
US3367948A (en) Novel d-threo-1-phenyl-2-amino-propane-1, 3-diol-derivatives
GB2210370A (en) Phosphinic acids used in preparing ace inhibitors and intermediates produced thereby
SU417944A3 (ru) Способ получения алкалоидов
US5602264A (en) Highly reactive, water soluble carbodiimides, intermediates and derivatives thereof
US4075219A (en) Epimerization process
CH670824A5 (cs)
EP0018732B1 (en) An alpha-methyl-4(2'-thienyl-carbonyl)phenyl acetic acid derivative, process for its preparation and its pharmaceutical use
EP0269841B1 (fr) 1-Hydroxyalkylxanthines, leurs procédés de préparation et médicament les contenant
JPS61145187A (ja) セフアロスポリン類
US4459415A (en) Process for the preparation of 1-(4-chlorobenzoyl)-5-methoxy-2-methyl-3-indoleacetoxyacetic acid
US4458085A (en) Preparation of 3-benzothienylglycines
US4366098A (en) Process for preparing aminopenicillins
KR0184037B1 (ko) 세펨 유도체의 제조방법
RU2030403C1 (ru) Способ совместного получения тиоэфиров и амидов карбоновых кислот
KR890001851B1 (ko) 아미노알칸올에스테르의 신규 제조방법
CS218031B1 (cs) Způsob výroby nových esterů N-karbonyl-2-imidazolidinonů
JPH07116213B2 (ja) 新規なn▲上6▼,2′―o―ジ置換―アデノシン―3′,5′―環状リン酸及びその製法
BE891687A (fr) Composes heterocycliques contenant un groupe c-acetyle et leur procede de preparation