CS216519B2 - Method of reducing the contents of impurities in the aluminium melt or aluminium alloys - Google Patents

Method of reducing the contents of impurities in the aluminium melt or aluminium alloys Download PDF

Info

Publication number
CS216519B2
CS216519B2 CS80586A CS58680A CS216519B2 CS 216519 B2 CS216519 B2 CS 216519B2 CS 80586 A CS80586 A CS 80586A CS 58680 A CS58680 A CS 58680A CS 216519 B2 CS216519 B2 CS 216519B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
melt
content
aluminum
gas
hexachloroethane
Prior art date
Application number
CS80586A
Other languages
English (en)
Inventor
Lajos Szabo
Jeneo Horvath
Laszlo Jekisa
Tibor Bartha
Mihaly Stein
Ferenc Szabo
Original Assignee
Magyar Aluminium
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Magyar Aluminium filed Critical Magyar Aluminium
Publication of CS216519B2 publication Critical patent/CS216519B2/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C22METALLURGY; FERROUS OR NON-FERROUS ALLOYS; TREATMENT OF ALLOYS OR NON-FERROUS METALS
    • C22BPRODUCTION AND REFINING OF METALS; PRETREATMENT OF RAW MATERIALS
    • C22B21/00Obtaining aluminium
    • C22B21/06Obtaining aluminium refining
    • C22B21/064Obtaining aluminium refining using inert or reactive gases

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Metallurgy (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Manufacture And Refinement Of Metals (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Description

Vynález se týká způsobu ' snižování ob-, sáhu nečistot v tavenině hliníku nebo hliníkových slitin, především obsahu alkalických kovů, plynného vodíku a pevných nekovových nečistot, zejména kysličníků.
Pro čištění kovů a tavenin kovů jsou známy různé metody, které mají různou účinnost. Ze známých způsobů čištění je poměrně účinný proces, používající aktivních plynů, zejména plynného chloru nebo solí, které vyvíjejí plynný chlor, zejména halogenidů. Proháněním plynného chloru taveninou, popsaným v článku J. P. Tomanyho: The control of aluminium chloride fumes z časopisu Light Metal Age, 1968, č.
9—10, str. 19, 20, se dosahuje snížení obsahu plynného vodíku, kysličníků a alkalického kovu ve většině tavenin, avšak současně se převážná část plynu, přiváděného do taveniny grafitovými trubkami nebo ocelovými trubkami, chráněnými odolným povlakem, nepodílí na procesu čištění a vyvolává určité problémy spojené s jeho neutralizací a absorpcí. V provozech továren, ve kterých se používá plynného chloru, jsou ocelové konstrukce . vystaveny nepříznivému vlivu tohoto agresivního plynu, který vyvolává rychlou korozi kovových součástí a konstrukcí a v průběhu zpracovávání, skladování a neutralizace plynného chloru je trvalé nebezpečí intoxikace, jak je patrno z článku P. Noltinga: Betriebliche Erfahrungen mit der Chlorbehandlung von Aluminiumlegierungen, publikovaném v časopisu Giesserei, 61 1974, č. 1, str. 7 až 10.
Jsou známa také řešení tohoto problému, podle kterých je plyn vháněný do taveniny tvořen směsí plynného chloru a dusíku nebo jednoho ze vzácných plynů ze skupiny obsahující argon, hélium, neon, krypton, xenon, který může být buď samotný,· nebo ve směsi s jiným vzácným plynem.
Také dusík je plynem, který nereaguje s hliníkem.
Obecně používané směsi plynného chloru a dusíku mají následující složení: 10 až 35 proč, objemových plynného chloru a 65 až 90 Oo objemových dusíku.
Účinnost této směsi na odstraňování vodíku z taveniny je menší, než u čistého plynného chloru, avšak je vyšší než u samotného čistého dusíku, jak uvádí P. Presche ve svém článku Behandlung von Aluminiumschmelzen mit Gasgemischen v časopisu Aluminium 48, 1972, č.. 10, str. 677 a 678. Z plynů, které jsou netečné vůči hliníku, snižuje argon obsah vodíku v tavenině účinněji než dusík, jak uvádí H. Ginsberg a A. N. Agrawal ve svém článku Oberprufung der Wirkungsweise gebráuchlicher Entgasungsmethoden fůr Metallschmelzen aus Reinaluminium und Aluminium-Magnesium-Legierungen unter Anwendung der neuen Gasbestimmungsapparaten, III. Aluminium. 41, 1965, č. 11, str. 683 až 687. Argon a jiné vzácné plyny jsou však současně poměrně drahé a z tohoto důvodu dosud nedošlo v širším měřítku k jejich využití v průmyslu, zpracovávajícím hliník.
Zkapalňováním a dělením vzduchu je možno získat levně velké množství dusíku; avšak proháněním dusíku taveninou není dosahováno podstatných výhod, protože v případě slitinového hliníku je stupeň snížení obsahu plynu v tavenině malý a současně se na povrchu taveniny vylučuje vrstva strusky, obsahující poměrně vysoký podíl kovu a obtížně zpracovatelná, takže se tím zvyšuje ztráta kovu. Dusík nesnižuje obsah alkalických kovů v tavenině a tak samotný dusík není vhodný pro čištění tavenin, znečištěných alkalickými kovy a může být používán pouze ve směsi s plynným chlorem, jak uvádí A. G. Szekely v článku The removal of solid particles from molten aluminium in the spinning nozzle inert flotation process, publikovaném v časopisu Metallurgical Transactions, 7B. 1976, str. 259 až 270. Obsah sodíku se nejúčinněji snižuje plynným chlorem, jak je uvedeno v článku B. Lagowskiho: Magnesium loss during chlorination of aluminium melts, publikovaném v Les Plaines III., Trans. Amer. Foundrymenťs Soc. 77. 1969, str. 206 a 207.
Působením plynného chloru, vháněného do roztaveného A1C13, dochází k vázání sodíku:
A1C13 + 3 N----3 3NaC 1 -J-Al
NaCl + AlCh---- (AlChs.NaClj
Soli vytvořené působením plynu, to znamená chloridy, například chlorid manganatý a chlorid zinečnatý, reagují s tekutým hliníkem a tvoří chlorid hlinitý, který je v plynném stavu při teplotě zpracovávání (Marienbach, L. M. — Sokolovskij, L. O.: Plavka slavov cvetnych metalov dlja fasonnovo litija, Moskva 1967, str. 184 až 189 J.
MeClž + 2 A —---- 2 AlCh + 3 Me
Chlorid. hlinitý v plynném stavu snižuje rovněž znečištění taveniny sodíkem.
Pro snižování obsahu nečistot v tavenině hliníku nebo hliníkových slitin se používá také hexachloroethanu, přičemž tento postup je blíže popsán v publikaci L. M. Marienbacha a L. O. Sokolovského: Plavka slavov cvetnych metallov dlja fasonnovo litlja, Moskva 1967, str. 184 až 189.
Reakce hexachlorethanu v tavenině hliníku je následující:
C2CI6 —---- 3 C2CI4 + 3 CI2
AI + 3 C11----- 2 AlCls
C2C16 + 2 A--.—> 3 C2C14 -j- 2 A1C13
Pro prudkost reakce, ke které dochází a pro nebezpečí výbuchu dávky zpracová216519 váného^ materiálu nemůže být celé množství přísad přidáváno do roztaveného kovu najednou. Jsou známy postupy, při kterých se hexachloroethan přidává po velmi malých dávkách do taveniny. Tím' se neúnosně zvyšují provozní náklady a současně je třeba prášek, balený ve fólii nebo stlačený do lisovaných tablet, vpravovat do taveniny ponorným zvonem, což představuje únavnou ruční práci, kterou . není možno mechanizovat.
U pecních jednotek s lázní taveniny, mající velkou plochu hladiny, nemůže být přidávání přísad rovnoměrné . a tak je stupeň využití přidávaného hexachloroethanu nízký a podstatná část přidávaného čisticího' materiálu zůstává nedotčena odpadovými plyny.
Pro čištění tekutého kovu se používá také zpracovávání ve vakuu nebo za sníženého tlaku vzduchu, přičemž jeden z takových postupů je popsán v článku K. Alkera: Aluminiumentgasen im Vakuum. Vakuumbehandlung betriebssicher und umweltfreundlich ais Chlorierungsverfahren, VDI-Nachrichten 27, 1973, č. 22 str. 12. Nevýhodou tohoto procesu je skutečnost, že při něm dochází k odstranění plynu pouze z horní části vrstvy taveniny (G. S. Makarov: Zakonomernosti rasplavněnnovo aljuminija. Techn. Legkich Splavov, 1970, č. 4, str. 37 až 42). Proces je nákladný, protože konstrukce a provoz pecí, ve kterých je možno vytvořit podtlak, vyžaduje vysokéinvestiční a udržovací náklady a také vysoké provozní náklady.
K fyzikálním procesům, používaným ke zpracovávání taveniny, patří také ultrazvukové zpracovávání, při kterém dochází ke snižování obsahu vodíku (V. A. Livanov a kol.: Rafinirovanije aljuminija i jevo splavov ultrazvukovými kelebanijami, Cvetnyje Metally. 1968, č. 6, str. 82 až 84). Tento postup však nemůže být používán v průmyslovém měřítku.
Společnou nevýhodou fyzikálních procesů je skutečnost, že nesnižují obsah alkalických kovů v roztaveném hliníku.
V posledních patnácti letech prošla zařízení k provádění zpracovatelských operací s kovy v plynulém pracovním procesu mimo pec výrazným vývojem. Jednotlivé druhy nově vyvinutých zařízení jsou popsány v další části.
Zařízení s obchodním označením FILD firmy Gautschi kombinuje prohánění taveniny dusíkem s filtrací aktivovanými kuličkami kysličníku hlinitého (Entgasung und Reinigung von Aluminiumschmelzen. Gautsch folder. Aluminium 50. 1974, č. 4, str, 297).
Firma BASF používá kontinuálního zařízení založeného na petrolejovém koksu. Toto zařízení kombinuje proplachování neutrálními plyny s filtrací přes povrchově aktivní filtrační vrstvu (G. Bóhm: Das Filtrieren und Entgasen von Aluminiumschmelzen im Durchlaufverfahren. Aluminium. '1973, č: 11, str. 743 až 747).
Zařízení vyvinuté firmou Carborundum je hlavní filtrační prvek tvořen vloženým filtrem, sestávajícím z pórovitých trubek obchodní značky Aloxit. Vložený filtr je umístěn ve filtrační nádobě, vybavené elektrickým stropním topným tělesem, takovým způsobem, že kov proniká působením* metalostatického tlaku pláštěm a dostává se do sběrného prostoru [Mahesh, C. Manga lick: The Rigid Media Filter — Principles and Applications. Rukopis přednesen na 102. výroční schůzi ΑΙΜΕ v Chicagu v r. 1972).
Firma Union Carbide Corporation používá pro oddělování pevných nečistot místo filtrace vzplavovacího procesu, prováděného zařízením SNIF [A. G. Székely: The Removal of Solid Particles from Molten Aluminium in the Spinning Nozzle Inert Flotation Process. Metallurgical Transactions 7B. 1976, str. 259 až 270).
Zařízení vyvinuté filrmou Alcoa obsahuje dvě filtrační vrstvy, kterými může procházet směs chloru a argonu [L. C. Blayden — K. J. Brondyke: Alcoa 469. Process. Low cost, non-polluting, continuous metal fluxing. Journal of Metals. 1974, únor, str. 25—28).
Všechny tyto postupy jsou výhodné v plynule pracujících provozech, ve kterých je časová perioda lití velmi dlouhá a zpracovávání a působení prostředí pece, které se již neopakuje, nestačí udržovat obsah plynného vodíku ve vsázce na požadované nízké úrovni až do konce lití. Avšak společná nevýhoda těchto- postupů spočívá v tom, že plynné reakční látky se nemohou dostat v důsledku poměrně vysokého průtokového množství taveniny a krátké době zdržení taveniny ve zpracovávací oblasti do celého množství procházející taveniny až k její hladině. Pro dostatečné odstranění tohoto nedostatku se tedy vyvíjely reaktory s několika komorami, avšak rozměry těchto komor a jejich otopný systém jsou podobné rozměrům a vytápění pece, a proto mohou být - takové komory těžko umístěny mezi slévárnu a pec.
Úkolem vynálezu je odstranit tyto nedostatky dosud známých způsobů a vyřešit kontinuální způsob snižování obsahu nečistot z roztaveného hliníku a hliníkových slitin, při jehož použití ' by se zvýšila použitelnost zpracovaného materiálu ve značném rozsahu a proces čištění by se stal mnohem lépe regulovatelný a kontrolovatelný.
Vynález se tedy vztahuje na způsob snižování obsahu nečistot v tavenině hliníku nebo hliníkových slitin, zejména obsahu alkalických kovů, vodíku a pevných nekovových nečistot, především kysličníků, zpracováním práškovitým činidlem, vháněným neutrálním nosným plynem, zejména dusíkem. Podstata vynálezu spočívá v tom, že jakožto práškovité činidlo se vhání hexa216519 chlorethan při tlaku 0,12 až 0,2 mPa do taveniny o teplotě 670 až 860 °C.
Při řešení se objevilo překvapující zjištění, že přiváděním prášku vyvíjejícího plynný chlor do roztaveného hliníku nebo do roztavených hliníkových slitin, oddělených od vzduchu, zejména při přivádění chloridu zinečnatého, chloridu horečnatého, hexachlorethanu nebo chloridu manganatého, smíchaného s inertním plynem, zejména s dusíkem, je možno snížit množství prášku vyvíjejícího plynný chlor, potřebného pro odstraňování určitého množství nečistot, při provádění způsobu podle vynálezu asi o 60 % ve srovnání s množstvím potřebným při dosud známých postupech.
Výhody způsobu podle vynálezu je možno shrnout do následujících bodů. Při využití způsobu podle vynálezu se dosahuje podstatného snížení množství prášku, vyvíjejícího plynný chlor a potřebného pro odstraňování daného množství nečistot, takže se zlepší využití materiálu a sníží se množství nevyužitého materiálu. Tato skutečnost má velký ekonomický význam.
Proces podle vynálezu může probíhat plynule a může být řízen automaticky s velkou přesností. Způsob čištění tak může být proveden s menší spotřebou energie a dobře kontrolovatelným postupem.
Čištění se provádí bez přístupu vzduchu, takže se může vyloučit další znečišťování taveniny kysličníky, které by se jinak mohly vytvářet za přítomnosti vzdušného kyslíku.
Další předností způsobu podle vynálezu je skutečnost, že obsah hliníku ve strusce, vytvořené v průběhu zpracování, je podstatně menší, než např. při zpracování hliníku pouhým dusíkem.
Způsob podle vynálezu je prováděn pomocí zařízení, zobrazeného schematicky v příčném řezu na obr. 1. Obr. 2, 3 a 4 znázorňují grafy účinnosti čištění.
Zařízení sestává z tlakové nádoby 1, která je naplněna materiálem к provádění úpravy kovu, přičemž materiál je přiváděn otvorem 9 v horní části tlakové nádoby 1, uzavřeným uzávěrem. Dávkovačem 4 je materiál přiváděn do mísícího prostoru 5. Rychlost přivádění materiálu do mísícího prostoru 5 může být měněna plynule a je udržována na požadované úrovni pomocí pohonné jednotky 3, která zajišťuje velkou přesnost dávkování. Doplňování materiálu do tlakové nádoby 1 je ovládáno pomocí signálů, vysílaných signálním ústrojím 2.
Nosný plyn je přiváděn do mísícího prostoru 5 přes regulátor 7 tlaku a stabilizátor. Objem přiváděného plynu může být sledován měřičem 6 průtoku. Směs materiálu pro úpravu kovové lázně a plynu, připravená v mísícím prostoru 5, potom prochází ohebnou trubkou 8 do přívodní trubky 10, která je zaústěna do kovové lázně. Materiál této přívodní trubky 10 musí být odolný proti účinkům roztaveného kovu. Čištění kovu pomocí směsi plynu a upravovači látky je prováděno za provozních podmínek při zpracovávání taveniny hliníku nebo hliníkových slitin. Přiváděným zpracovávacím materiálem je hexachloroethan, nosným plynem je dusík.
Způsob podle vynálezu je podrobněji objasněn pomocí následujících příkladů provedení.
Příklad 1
Roztavená slitina hliníku, hořčíku a křemíku je upravována v patnáctitunové vanové plamenné peci pomocí zařízení, zobrazeného v příkladu na obr. 1. Objemový průtok dusíku, tvořícího nosný plyn, používaný pro úpravu taveniny, je 0,4 až 0,5 Nm3/min. Oprava se začíná provádět při teplotě 710 až 720 °C. Do poloviny zpracování se к dusíku nepřidává žádná sůl vyvíjející plynný chlor. Hexachloroethan se dávkuje v množství 2 kg/t taveniny (0,2 proč.). Obsah plynu v tavenině před a po zpracování je znázorněn na obr. 2. Obsah plynu se určuje tak zvanou hrubou probublávací metodou. Dusík je schopen odstranit 9 až 33 % plynného vodíku z taveniny. Přidáním hexachloroethanu jako činidla vyvíjejícího plynný chlor, к plynnému dusíku se obsah plynného vodíku sníží o 48 až 77 %. Vytvořená struska je suchá, prášková a má malý obsah hliníku, zatímco při zpracovávání hliníkové taveniny pouze dusíkem se vytváří kašovitá struska. Přb dáním hexachloroethanu se teplota taveniny nesníží, protože při takovém zpracování se uvolňuje reakční teplo. Při zpracovávání a úpravě taveniny samotných dusíkem docházelo naproti tomu к poklesu teploty O' 15 °C.
Příklad 2
Roztavená slitina hliníku, hořčíku a křemíku je upravována zařízením z obr. 1 v patnáctitunové vanové plamenové peci při zachování parametrů z příkladu 1. Při zpracování je použito práškového hexachloroethanu jako soli vyvíjející plynný chlor. Pro srovnání s jinými příklady byl hexachloroethan přidáván do taveniny ve formě tablet pomocí dávkovacího postupu s ponorovacím zvonem. Množství upravovacího materiálu bylo v obou případech 2 kg na tunu taveniny. Pro srovnání je obsah plynného vodíku vyznačen na obr. 3. Při přivádění plynného vodíku v plynulém proudu se v důsledku lepších reakčních podmínek snižuje obsah plynu v tavenině o 58 až 70 °/o, což je hodnota více než dvakrát větší, než je čisticí účinek dosažitelný při přidávání tablet hexachloroethanu.
Stejný účinek se ukazuje u taveniny, obsahující kyslík. Zatímco koncentrace kyslíku v tavenině je při vhánění práškového hexachloroethanu 10 ppm, při zpracování pomocí tablet se tato hodnota zvyšuje na 18 ppm. Změny obsahu kyslíku v případě přidávání hexachloroethanu ve formě tablet nebo ve formě prášku společně s dusíkem je znázorněna na tabulce 6 a 7.
Příklad 3
Snižování obsahu plynného vodíku v roztavené slitině hliníku, hořčíku a křemíku bylo zkoumáno jako funkce množství práškového hexachloroethanu, přiváděného do taveniny jako činidlo vyvíjející plynný chlor, přičemž к tomuto postupu bylo využito zařízení podle obr. 1.
Obr. 2 a 3 znázorňují účinnost čištění srovnáním účinku zpracovávání pomocí tablet hexachloroethanu s účinkem úpravy taveniny v patnáctitunové vanové peci, prováděné přiváděním práškového hexachloroethanu, vháněného do taveniny společně s dusíkem. Na obr. 2 je znázorněn obsah vodíku v tavenině (ml/100 g) jako funkce specifické spotřeby hexachloroethanu (kg počítáno na 1 tunu taveniny). Na obr. 3 je naopak vyznačen původní obsah vodíku (označený jako Sk a uvažovaný v ml/100 g) jako funkce specifické spotřeby hexachloroethanu, počítané v kg/t taveniny. V tomto příkladu je také uveden obsah vodíku na konci zpracování taveniny, označený Sv. Plné čáry se vztahují к úpravě taveniny práškovým hexachloroethanem společně s dusíkem, zatímco čárkované čáry se vztahují к úpravě taveniny tabletami hexachloroethanu. Účinnost práškového hexachloroethanu, přiváděného společně s dusíkem převyšuje účinnost zpracování pomocí tablet hexachloroethanu. Tato skutečnost je vyznačena na obr. 3 pro výchozí obsah vodíku 0,1 ml na 100 g. Pro dosažení shodného čisticího účinku může dosáhnout spotřeba hexachloroethanu snížení až o 60 %. Při foukání práškového hexachloroethanu v proudu dusíku se ve sledovaném případě snížil obsah kyslíku na 5 ppm.
Příklad 4
Pomocí zařízení z obr. 1 se zpracovává 13 tun náplně roztavené slitiny hliníku, hořčíku a křemíku ve vanové plamenné peci. Bylo zkoumáno složení taveniny a průběh změny obsahu sodíku v průběhu vhánění taveného nebo práškového hexachloroethanu v množství 2 kg na tunu taveniny. V tabulce 3 je srovnán obsah sodíku před a po zpracování, přičemž snížení obsahu dosahuje 27 až 65 %.
Účinnost čištění, dosažitelného zvýšením množství použitého hexachloroethanu ve formě prášku je znázorněno na obr. 4, kde je obsah sodíku zobrazen jako funkce specifické spotřeby hexachloroethanu v kilogramech na tunu taveniny.
Příklad 5
Roztavená slitina hliníku, hořčíku a křemíku je zpracovávána zařízením podle obr. 1 v patnáctitunové vanové plamenné peci. Při zpracování je využito proudu dusíku v množství 0,4 až 0,5 Nm3/min. Teplota taveniny v průběhu zpracování byla 710 až 720 stupňů Celsia.
Tabulka 4 ukazuje obsah kyslíku v tavenině před zpracováním a po něm, přičemž zpracování taveniny se provádělo dusíkem. Obsah kyslíku je stanoven neutronovou aktivační metodou. V průměru nebylo zjištěno snížení obsahu kyslíku, naopak se obsah kyslíku ve většině případů dokonce zvětšil.
Příklad 6
Ve vanové plamenné peci se zpracovávalo 25 tun roztavené slitiny hliníku, hořčíku a křemíku, přičemž tato tavenina se upravovala tabletami hexachloroethanu. Změny obsahu sodíku jsou zaznamenány jako výsledek smíchání 2 kg tablet hexachloroethanu na tunu taveniny s taveninou, přičemž hexachloroethan vyvíjel plynný chlor. Teplota taveniny při zpracování byla 710 až 720 stupňů Celsia.
Obsah sodíku v tavenině před zpracováním a po něm je uveden pro srovnání v tabulce 5. Obsah sodíku se snížil o 14 až 57 proč.
Tabulka 1
Obsah vodíku
Zpracovávání N2 Zpracovávání pomocí N2 + C2C1G
Před zpracová- Po zpracování Snížení Před zpracová- Po zpracování Snížení ním ml/100 g AI ml/100 g AI !%| nímml/lOOgAl ml/100 g AI %
0,23 0,21 9 0,20 0,09 55
0,11 0,08 27 0,26 0,10 62
0,21 0,14 33 0,21 0,06 71
0,27 0,24 11 0,23 0,12 48
0,24 0,17 29 0,22 0,05 77
Tabulka 2
Obsah vodíku
Zpracování pomocí C2C16 v tabletách Zpracování pomocí N2 a práškového C2C16
Před zpracová- Po zpracování Snížení Před zpracová- Po zpracování Snížení
ním ml/100 g AI ml/100 g AI % ním ml/100 g AI ml/100 g AI °/o
0,19 0,16 16 0,20 0,06 70
0,22 0,19 14 0,32 0,11 66
0,32 0,23 28 0,23 0,09 61
0,21 0,19 10 0,26 0,10 62
0,32 0,25 22 0,24 0,10 58
Tabulka 3
Obsah sodíku
Zpracování pomocí N2 + 2 kg/t práškového C2C1G
Před zpracováním ppm Po zpracování ppm Snížení %
15 11 27
6 4 33
20 7 65
10 7 30
7 4 43
T a b u 1 к a 4
Obsah kyslíku
Zpracování pomocí plynného N2
Před zpracováním ppm Po zpracování ppm Snížení nebo zvýšení
30 40 +10
30 65 +35
25 38 +13
25 43 +18
38 30 — 8
40 35 — 5
38 40 + 2
25 30 + 5
40 35 — 5
30 30 0
Tabulka 5
Obsah sodíku
Zpracování pomocí 2 kg/t tablet C2CI6
Před zpracováním ppm Po zpracování ppm Snížení %
8 5 37,0
5 3 40,0
7 4 43,0
8 5 37,0
7 3 57,0
6 4 33,0
9 6 33,0
7 6 14,0
10 _________ __________ 8 20,0
+ a b u 1 k a 6
Obsah kyslíku
Zpracování pomocí tablet C2C16
Před zpracováním ppm Po zpracování ppm Snížení %
30 25 17
55 45 18
35 30 14
40 35 13
45 35 22
Tabulka 7
Obsah kyslíku
Zpracování pomocí N2 + práškového C2-C16
Před zpracováním ppm Po zpracování ppm Snížení %
35 20 43
30 20 33
25 15 40
25 20 20
30 25 17
PŘEDMĚT

Claims (2)

1. Způsob snižování obsahu nečistot v tavenině hliníku nebo hliníkových slitin, zejména obsahu alkalických kovů, vodíku a pevných nekovových nečistot, především kysličníků, zpracováním práškovitým činidlem, vháněným neutrálním nosným plynem, zejména dusíkem, vyznačený tím, že jakožto· práškovité činidlo se vhání hexachloro-
VYNÁLEZU ethan při tlaku 0,12 až 0,2 mPa do taveniny o teplotě 670 až 860 °C.
2. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že do taveniny se přidává práškovité činidlo v množství 0,05 až 10 kg na tunu roztaveného· hliníku nebo roztavené hliníkové slitiny.
CS80586A 1979-02-08 1980-01-28 Method of reducing the contents of impurities in the aluminium melt or aluminium alloys CS216519B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HUMA003106 1979-02-08

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS216519B2 true CS216519B2 (en) 1982-11-26

Family

ID=10999060

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS80586A CS216519B2 (en) 1979-02-08 1980-01-28 Method of reducing the contents of impurities in the aluminium melt or aluminium alloys

Country Status (16)

Country Link
JP (1) JPS55138033A (cs)
AU (1) AU5530780A (cs)
BE (1) BE881572A (cs)
BR (1) BR8000768A (cs)
CA (1) CA1144378A (cs)
CS (1) CS216519B2 (cs)
DD (1) DD149084A5 (cs)
DE (1) DE3004120A1 (cs)
ES (1) ES488417A0 (cs)
FR (1) FR2448576A1 (cs)
GB (1) GB2041982A (cs)
IT (1) IT1150053B (cs)
LU (1) LU82135A1 (cs)
NL (1) NL8000567A (cs)
PL (1) PL221889A1 (cs)
RO (1) RO79075A (cs)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4832740A (en) * 1987-03-30 1989-05-23 Swiss Aluminium Ltd. Process for removing alkali and alkaline earth elements from aluminum melts
IT1229673B (it) * 1989-04-20 1991-09-06 Protecme S R L Dispositivo per la purificazione di metallo fuso, in particolare di alluminio.
US5769924A (en) * 1996-08-14 1998-06-23 Eckert; C. Edward Method of treating aluminum with chlorine produced from chlorocarbon compounds
WO2002022900A2 (en) * 2000-09-12 2002-03-21 Alcan International Limited Process and rotary device for adding particulate solid material and gas to molten metal bath
CN101984098B (zh) * 2010-11-24 2012-07-04 上海电机学院 铝熔体在线除气方法
CN101984099B (zh) * 2010-11-24 2012-05-09 上海电机学院 铝熔体在线除气装置
CN102560160B (zh) * 2011-12-29 2013-04-24 东南大学 铝合金真空静置除气熔炼装置
CN114015954B (zh) * 2021-09-08 2022-07-01 先导薄膜材料有限公司 一种降低铝合金中氧含量的方法

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR724553A (fr) * 1930-12-24 1932-04-29 Alais & Froges & Camarque Cie Procédé de purification des metaux
GB603213A (en) * 1945-07-24 1948-06-10 Foundry Services Ltd Improvements in or relating to the degassing of metals or metal alloys
FR1010723A (fr) * 1948-10-11 1952-06-16 Perfectionnements apportés aux procédés pour éliminer les inclusions solides dans les bains métalliques
FR1038557A (fr) * 1950-02-08 1953-09-30 Affinerie De Juvisy Procédé et dispositif de traitement de charges fondues par des réactifs, en particulier par des gaz
CH491201A (de) * 1966-09-02 1970-05-31 Feichtinger Heinrich Ing Dr Verfahren und Vorrichtung zum Behandeln von Metallschmelzen in Behältern
DE1533078A1 (de) * 1966-10-21 1969-12-04 Riedelbauch & Stoffregen Dr Verfahren zur raucharmen Chlorentgasung von Metallschmelzen
DE2206722A1 (de) * 1972-02-12 1973-08-16 Vaw Ver Aluminium Werke Ag Verfahren und vorrichtung zum reinigen, insbesondere zum entgasen, von schmelzfluessigem aluminium oder seinen legierungen
SE395911B (sv) * 1974-04-16 1977-08-29 Uddeholms Ab Behandling av metallsmelta i keramiskt infordrat reaktionskerl
FR2305502A1 (fr) * 1975-03-27 1976-10-22 Air Ind Procede et installation d'affinage d'un produit metallique, notamment non ferreux
FR2312570A1 (fr) * 1975-05-28 1976-12-24 Servimetal Pastilles composites facilitant l'addition d'elements d'alliages dans l'aluminium et les alliages legers
NL7612653A (nl) * 1976-11-15 1978-05-17 Delfzijl Aluminium Werkwijze voor het verlagen van het na-gehalte in een aluminium-magnesium legering.

Also Published As

Publication number Publication date
DD149084A5 (de) 1981-06-24
LU82135A1 (fr) 1980-05-07
NL8000567A (nl) 1980-08-12
JPS55138033A (en) 1980-10-28
ES8101649A1 (es) 1980-12-16
DE3004120A1 (de) 1980-08-21
IT8019745A0 (it) 1980-02-07
FR2448576A1 (fr) 1980-09-05
PL221889A1 (cs) 1980-11-03
BR8000768A (pt) 1980-10-21
CA1144378A (en) 1983-04-12
IT1150053B (it) 1986-12-10
ES488417A0 (es) 1980-12-16
BE881572A (fr) 1980-05-30
AU5530780A (en) 1980-08-14
RO79075A (ro) 1982-11-30
GB2041982A (en) 1980-09-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3737305A (en) Treating molten aluminum
US4052199A (en) Gas injection method
US4169584A (en) Gas injection apparatus
US5914440A (en) Method and apparatus removal of solid particles from magnesium chloride electrolyte and molten magnesium by filtration
CA2626580C (en) In-line salt refining of molten aluminium alloys
JPS58123841A (ja) 溶融金属の処理方法
CS216519B2 (en) Method of reducing the contents of impurities in the aluminium melt or aluminium alloys
JPS585975B2 (ja) ヨウユウアルミニウムカラ アルカリキンゾクフジユンブツオジヨキヨスルホウホウ
US3737303A (en) Refining molten aluminum with chlorine-activated bodies
US3647359A (en) Recovery of mercury
US4959101A (en) Process for degassing aluminum melts with sulfur hexafluoride
US4144054A (en) Process for the removal of impurities from aluminum melts
US4832740A (en) Process for removing alkali and alkaline earth elements from aluminum melts
US2813787A (en) Method of reducing metal compounds with amalgam
US3087808A (en) Process for cleaning and degassing molten aluminum and aluminum alloys
US4003738A (en) Method of purifying aluminum
WO1989000208A1 (en) Process for degassing aluminum melts, and gas for use therein
JP2002097529A (ja) アルミニウム合金溶湯の脱ガス方法
US5090998A (en) Purification of metal melts with halogen gas generated in an electrolysis cell
Dimayuga Vacuum refining molten aluminum
RU2164258C1 (ru) Способ подготовки карналлита к электролизу
JPH10226510A (ja) 金属珪素粉体の予備処理方法
NO863340L (no) Fremgangsmaate ved behandling av aluminiumssmelter.
JPH02503695A (ja) 塩をベースとする融解方法
CS255677B1 (cs) Způsob čištění hliníku a jeho slitin v taveniné práškovou čisticí směsí na bázi hexachlorbanzenu