Patents

Search tools Text Classification Chemistry Measure Numbers Full documents Title Abstract Claims All Any Exact Not Add AND condition These CPCs and their children These exact CPCs Add AND condition
Exact Exact Batch Similar Substructure Substructure (SMARTS) Full documents Claims only Add AND condition
Add AND condition
Application Numbers Publication Numbers Either Add AND condition

Method of making the derivatives of the 5-phenylselenobenzimidazole

Classifications

C07C391/02 Compounds containing selenium having selenium atoms bound to carbon atoms of six-membered aromatic rings
View 2 more classifications

Landscapes

Show more

CS215073B2

Czechoslovakia

Other languages
English
Inventor
Anthony P Flynn

Worldwide applications
1980 EP ZA NZ AU US DK YU CS ES CA JP

Application CS806831A events

Description

Vynález popisuje způsob výroby nových derivátů benzimidazolu, zejména nových derivátů 5-fenylselenobenzimidazolu, vykazujících anthelmintickou nebo/a fasciolicidní účinnost.
V souhlase s tím se vynález týká způsobu výroby derivátů 5-fenylselenobenzimidazolu obecného vzorce I
R2Se(O)n
H (I) ve kterém
R’ představuje alkylovou skupinu s 1 až 6 atomy uhlíku, o
R2 znamená fenylovou skupinu, poípa substituovanou jednou až pěti, al^xyskupinani, obsahujícími vždy 1 až 6 atomů uhlíku a n má hodnotu 0 nebo 1.
Vhodnými alkylovými skupinami s 1 až 6 . atomy uhHku ve významu symbolu r1 jsou napMklad metylová, etylová, propylová, butylová, pentylová či hexylová skupina, zejména metylová nebo etylová skupina a zvláště pak skupina metylová. Vhodnými alkoxylovými substituenty fenylové ' skupiny ve významu symbolu R2 jsou například metoxyskupina, etoxyskupina, propoxyskupina, butoxyskupina, pentyloxyskupina nebo hexyloxyskupina, zejména metoxyskupina nebo etoxyskupina a zvláště pak metoj^ystaipina· Symbol n má s výhodou hodnotu 0· Výhodnou skupinu derivátů 5-fenylselenobenzimidazolu podle vynálezu tvoří ty sloučeniny shora uvedeného obecného vzorce 1, ve kterém znamená mmtylovou nebo etylovou skupinu, o .
R· představuje fenylovou nebo metoxyfenylovou skupinu a n má hodnotu 0 nebo 1, přičemž zvlášť výhodné jsou ty shora uvedené sloučeniny, v nichž n má hodnotu 0·
Zvlášť výhodnými sloučeninami obecného vzorce 1 jsou metyl-5-fenylseleno-2-benzimidazolkarbamát a oetyl-5-0“Oetoχyfaιцylseleno-2-btnzioiaazolkεr'b8mát·
Sloučeniny obecného vzorce I je možno připravovat metodami o sobě známými pro přípravu chemicky analogických sloučenin.
Předmětem vynálezu je způsob výroby derivátů 5-ftnyl8elenobenzimidazolu shora uvedeného obecného vzorce I, vyznačuje! se tím, že se diamin obecného vzorce II
(II) ve kterém o
R· má shora uvedený význem, nechá reagovat s bisraduktem 2-alkylisothiomočoviny, obsahující 1 až 6 atomů uhlíku v alkylové čásXl, a alkyl-cUlorforoiátu obsahuuícího 1 až 6 atomů uhlíku v alkylové části, obecného vzorce III r'0-C0-NH-C=N-C00r1 (III)
I
SR v němž
R' a R znamonají vždy alkylovou skupinu s 1 až 6 atomy uhlíku, načež se k výrobě sloučeniny obecného vzorce I, ve kterém n má hodnotu 1, odpoovdající produkt obecného vzorce I, v němž n má hodnotu 0, podrobí oxidaci·
Výše zmíněná oxidace se provádí například působením perkarboxylové kyseliny, jako kyseliny 3-cUlorperbenzoové.
Diaminy shora uvedeného obecného vzorce II, které se při shora popsaném způsobu používají jako výcHoz látky, je možno připravit ze známých meziproduktů běžným i reakcemi, které jsou v oblasti organické chemie dobře známé. Pouze jako příklad je možno uvést následnicí popis přípravy digminu odpe^^^ícího shora uvedenému obecnému vzorci II·
5-ChUor-2-natroιalalha níže uvedeného vzorce V se nechá reagovat s aiftaylaisetanaeeo obecného vzorce ' (R2Se)2 ve kterém R2 má shora uvedený význam, za vzniku 5-ftaylaeltao-2-natroalU.liau níže uvedeného obecného vzorce IV, který pak redukcí c^o^dam cínatým poskytne žádaný dia^n obecného vzorce II, ve kterém n má hodnotu 0.
Shora zmíněný postup je možno popsat následujícím reakčním schématem:
(V) (VI)
Jak již bylo řečeno výše, vykazují deriváty benzimidazolu shora uvedeného obecného vzorce I anthelminticlzou účinnost, a to jak proti adultům, tak proti jednotlivým larválním stadiím. Tak například u ovcí přirozeně zamořených různými helminthy se při aplikaci 5 mg na kilogram metyl-5-fenylseleno-2-benzimidazolkarbamátu dosáhne účinného odstranění všech dospělých i nedospělých červů, jak dokazují výsledky sekce provedené po sedmi dnech. Při analogicky prováděných testech byla pro metyl-5-fenylseleninyl-2-benzimidazolkarbamát nalezena minimální účinná dávka 1,25 mg/kg a pro metyl-5-p-metoxyfenylseleno-2-benzimidazolkarbamát pak minimální účinná dávka nižší než 10 mg/kg. Ve všech shora uvedených případech nebyly při aplikaci testovaných sloučenin pozorovány na pokusných zvířatech žádné zřetelné toxické účinky.
Při potírání infekcí helminthy nebo motolicemi rodu Fasciola u domácích zvířat, například u ovcí, hovězího dobytka, koz nebo koní, se benzimidazolové deriváty shora uvedeného obecného vzorce I s výhodou aplikují orálně ve formě nápoje tak, že každé zvíře dostane dávku od 1 do 100 mg/kg, přičemž zvířatům se účinná látka podává ve dvou- až třítýdenních intervalech v údobí, kdy existuje největší riziko zamoření.
Deriváty benzimidazolu shora uvedeného obecného vzorce I se používají ve formě běžných anthelmintickýčh nebo fasciolicidních prostředků obsahujících anthelminticky nebo fasciolicidně účinné množství derivátu 5-fenylselenobenzimidazolu obecného vzorce I spolu s farmaceuticky nebo veterinárně přijatelným ředidlem nebo nosičem. Tyto prostředky rovněž spadají do rozsahu vynálezu.
Výše zmíněné prostředky mohou účelně být ve formě nápojů, bolusů, solných lizů nebo přísad do krmivá, a lze je vyrábět běžnými postupy za použití obvyklých nosných a pomocných látek. Výhodným prostředkem je nápoj obsahující v 1 litru 4 až 50 g metyl-5-fenylseleno-2-benzimidazolkarbamátu.
Vynález ilustrují následující příklady provedení, jimiž se však rozsah vynálezu v Žádném směru neomezuje.
Příklad 1
Směs 11,3 g (43 mmol) 1,2-diamino-4-fenylselenobenzenu a 10,3 g (50 mmol) 1,3-bis(métoxykarbonyl)-2-metylisothiomočoviny v 10 ml ledové kyseliny octové, 100 ml etanolu a 100 ml vody se 2 hodiny zahřívá к varu pod zpětným chladičem, pak se nechá zchladnout, zfiltruje se a pevný produkt se krystaluje ze směsi stejných objemů kyseliny octové a metanolu. Získá se metyl-5-fenylseleno-2-benzimidazolkarbamát o teplotě tání 238 až 240 °C.
1,2-Diamino-4-fenylselenobenzen, používaný při shora popsaném postupu jako výchozí materiál, se připraví následovně.
К 6,2 g difenyldiselenidu v 50 ml etanolu se za míchání v dusíkové atmosféře přidá nejprve 1,6 g natriumborohydridu a pak roztok 6,5 g 5-chlor-2-nitroanilinu v 50 ml tetrahydrofuranu. Směs se za míchání 10 hodin vaří pod zpětným chladičem v dusíkové atmosféře, pak se ochladí, vylije se do 200 ml vody a zfiltruje se. Krystalizaci pevného produktu z etanolu se získá 5-fenylseleno-2-nitroanilin o teplotě tání 126 °C. K roztoku dihydrátu chloridu cínatého (50 g) ve 100 ml koncentrované kyseliny chlorovodíkové se za míchnní a zahrívání na 60 až 70 °C po Čhstech přidh 14,6 g 5-fenylseleno-2-nitroanilinu. Směs se při shora uvedené teplotě 2 hodiny míchá, pak se ochladí a zfiltruje se. Pevný produkt se rozmíchá s · koncentrovaným roztokem hydroxidu sodného a extrahuje se éterem. Íiteržcký extrakt se oddělí a po vysuěení se rozpouštědlo odpaří, čímž se získá žádaný výchozí .nhtcriál (1,2-diamino-4-f*eryflselenoti‘nzen) ve · formě pomalu krystalujícího žlutého oleje.
Příklad 2
Roztok 5,0 g (14,5 mmol) metyl-5-fseylsslseo-2-bsnzimidaznlkarbвmátu v 50 ml kyseliny octové se octoa^ r.a 10 až 15 °C . a při této teplotě se k němu po částech přidá 3,0 g (14,7 r.L-ol) 85% 3-chlnrperll?nzcnvé kyseliny. Výsledný roztok se nechá ohřát . na teplotu místnosti a rozpouštědlo se odpe-ří za sníženého tlaku. Zbytek se rozmíchá s roztokem uhličitanu sodného, směs se zfilmuje a pevný produkt se krystaluje ze směsi stejných dílů kyseliny octové a metanolu. Získá se mstyl-5-fseylssesnie.ye-2-beezimidazolkarbamát tající za rozkladu při 222 °C.
Všechny další 5-fenyeseleeinylbsezimidazolkarbaшáty podle vynálezu je možno vyrobit přesně stejným způsobem s tím, že se · namísto mstye-5-fseylseesnn-2-bsnzimidazolkarbamátu použije vždy příslušný alkyl^^popřípadě substituovaeý)fsnyeseeeeo-2-bcnzimidaznekarbamát obsahující v alkylové části 1 až 6 atomů uhlíku.
Příklad 3
Postup popsaný v příkladu 1 se opakuje s tím, že se jako výchozí diamin použije 1,2-diamino-4-p-mstnxyfsnylsslsnobenzen. Získá se mstye-5-p-metoxyfse.ylssesen-2-bsezimidazoekarbamát a teplotě tání 230 až 232 °C.
Výchozí diamin se připraví postupem popsaným v poslední části příkladu 1 z 5-p-metoxyfeeylsslsno-2-eitrnaeieieu o teplotě tání 120 až 122 °C. Produkt se izoluje jako dihydrochlorid o teplotě tání 162 až 163 °C.
Všechny ostatní 5-fseyessleenbsezimidaznekarbamáty podle vynálezu je možno vyrobit přesně stejným způsobem za použití vždy příslušného 1 ,2-diaIninn-4-(pnpřípadě substituovaný)feeyl;зelsnnbsnzseu namísto 1,2-diιanino-4-fenylselennbsnzseu a vždy příslušné 1,3-bis(alkoxykarbnnyl)-2-mstylisothiomočnviey, obsahující v alkoxylové části 1 až 6 atomů uhlíku, namísto l,3-bis(mstnxykarbnnyl)-2-mstyeisothiomoδoviny.

Claims (1)
Hide Dependent

  1. Způsob výroby derivátů 5-fseyessesenbeezimidaznlu obecného vzorce I
    R2Ss(O)i
    S— NH.COOR1
    H ve kterém
    R‘ p^dstavuje aekУeovou skupinu s 1 až 6 atomy u^íku, (I)
    5 215073
    H2 znamená fenylovou skupinu, popřípadě ·substituovanou jednou až pěti alkoxyslrnpinEmi obalujícími vždy 1 až 6 atomů uhlíku a n má hodnotu 0 nebo 1, vyznačující se tím, že se diamin obecného vzorce II
    R2Se(O)n (II) ve kterém o ,
    R· má shora uvedený význam, nechá reagovat s bis-aduktem 2-alkylisothiomočoviny, obsahuíc! 1 ·až 6 atomů uhlíku v alkylové Části a alkyl-chlorformiátu, obsahujícího 1 až 6 atomů uhlíku v alkylové části, obecného vzorce III r'0-C0-NH-C=N-C00R
    I
    SR (III) v němž r1 a R znamennjí vždy alkylovou sku^nu s 1 až 6 atomy uW-íku, načež se k výrobě sloučeniny obecného·vzorce I, ve kterém n má hodnotu 1, odpovídající produkt obecného vzorce I, v němž n má hodnotu·0, podrobí oxidaci*