CS215067B2 - Insecticide and/or acaricide means and method of making the active substances - Google Patents

Insecticide and/or acaricide means and method of making the active substances Download PDF

Info

Publication number
CS215067B2
CS215067B2 CS805076A CS507680A CS215067B2 CS 215067 B2 CS215067 B2 CS 215067B2 CS 805076 A CS805076 A CS 805076A CS 507680 A CS507680 A CS 507680A CS 215067 B2 CS215067 B2 CS 215067B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
spec
test
active substance
active
solvent
Prior art date
Application number
CS805076A
Other languages
English (en)
Inventor
Rainer Fuchs
Ingeborg Hammann
Bernhard Omeyer
Wolfgang Behrenz
Wilhelm Stendel
Original Assignee
Bayer Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bayer Ag filed Critical Bayer Ag
Publication of CS215067B2 publication Critical patent/CS215067B2/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01NPRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
    • A01N53/00Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing cyclopropane carboxylic acids or derivatives thereof

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Agronomy & Crop Science (AREA)
  • Pest Control & Pesticides (AREA)
  • Plant Pathology (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Dentistry (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)
  • Polysaccharides And Polysaccharide Derivatives (AREA)

Description

Vynález se týká nových stereoisomerů alfa-kyan-3-fenoxy-4-fluorbenzylesterů 2,2-dimethyl-3-(2,2-dichlorvinyl)cyklopropan-1-karboxylové kyseliny, způsobu jejich výroby a jejich použití jako insekticidů a akaricidů.
Je již známo, že směsi (*)-alfa-kyan-3-fenoxy-4-fluorbenzylestenů (-)-cis- a (-)-trans-forem 2,2-dimethy1-3--(2,2-dichlorvinyl)cyklopropan-1-karboxylové kyseliny jsou insekticidně a akaricidně účinné (viz DOS č. 2 709 264).
Nyní byly nalezeny nové individuální stereoisomery alfa-kyan-3-fenoxy-4-fluorbenzylesteru 2,2~dimethyl-3~(2,2-dichlorvinyl)cyklopropan-1-karboxylové kyseliny obecného vzorce I,
ve kterém asymetrické atomy uhlíku (T} ® a @ mají následující konfigurace:
isomer čbsolutaí konfigurace na centru 1 3
al R R R
bi R R . S
cl R S s
dl R S R
al S s S
f) S s R
gl s R S
hl s R R
isomery c a d pak obecVýše zmíněné isomery a a i je možno popsat obecným vzorcem Ila, ným vzorcem lib
CH3 (Ha)
(Hb)
Sloučeniny odppoídaaící vzorci Ila je tedy možno oznaait jako (R,S)-alfa-kyan-3-fenoxy-4-fluorbenzylestery (1R)-cis-2,2-dimeehyl-3-(2,2-dichlorvinyl)ckklopropan-1-karboxylové kyseliny, sloučeniny o^i^ooíd^aaiíc:d vzorci lib pak jako (R, S)-alfa-kyen-3-fenlycc c^floobbemzylester (1R)-trans-2,2-aimettwl-(3-((2,2-dichl0lvínyC)cyklrorlOβn-(1ckčrblyylOíé kyseliny. Vzorce Ha a lib pochooOtelnč rovněž označili i individuální (R)- a (S)-alfac (tyan-3-fen□rylC-flllrbenzzlesterl.
Nové (R,S)-člfč-klčnc3cfenlyc-(4-flι^orbenzylestePl (IR)lCis-, popřípadě (IRÍ-transc c2,2cdimethyi-c3c(2,2-dichlOívalyl)cy01opoočnc-(-karblУlllíé kyseliny vzorců Ha a lib se vyznaa^í zvláší 'vysokou insekticidní a akaalcidní účinnoosi.
Nové sloučeniny podle vynálezu překvapivě vykazzuí značně vyšší insekticidní a akapicidní účinek než z dosavadního stavu techniky známé smměi isomerů alfa-kyčac3cfealyy-4cfluorbeazylesteru 2,2-dimeethllЗ-(2,2-dlchlorvinal)cykllorločn-1ckčrboylllíé kysce!^. PřUom vykazuj jednonivé otereoisomery odlišné spektrum účinku.
Předmětem vynálezu je tedy inse^tci-dní nebo/a akaaicidní prostředek, vyznaa^íc^ se tím, že jako účinnou látku obsahuje alespoň jeden isomer shora uvedeného vzorce Ha nebo lib.
215067 Předmětem vynálezu je rovněž způsob výroby sloučenin vzorců II a lib vyznačující se tím, že se chlorid (1R)-cis-, popřípadě (1R)-trans-2,2-dimethyl-3--(2,2-dichlorvinyl)cyklopropan-1-karboxylové kyseliny vzorce III, popřípadě IV
(III) (IV) nechá reagovat s (R)-, (S)- nebo (R,S)-alfa-kyan-3-fenoxy-4-fluorbenzylalkoholem, v přítomnosti činidla vážícího kyselinu á popřípadě v přítomnosti ředidla.
Reakci podle vynálezu je možno popsat například následujícím reakčním schématem:
(1R-cis)
HO
-HCI (S—</)
(Ha) [(Ь) - alfa-i somer]
Všechny ostatní isomery vzorců Ha a lib je možno připravit analogickým způsobem. Namísto jednotlivých stereoisomerních alkoholů je možno použít racemické směsi (R,S)-alkoholu.
Chlorid (1R)-éis-, popřípadě (1R)-trans-2,2-dimethyl-3-(2,2-dichlorvinyl)cyklopropan-1-karboxylové kyseliny vzorce III, popřípadě IV, používaný jako výchozí materiál, je možno připravit ze známé (IR)-cis-, popřípadě (1R)-trans-2,2-dimethyl“3-(2,2-dichlorvinyl)cyklopropan-1-karboxylové kyseliny, tj. (+)-cis-, popřípadě (+)-trans-2,2-dimethyl-3-(2,2-dichlorvinyl)cyklopropan-1-karboxylové kyseliny (viz Pestic. Sci. 1974, 5, 791 až 799) obvyklým způsobem, například reakcí s thiony1chloridem, popřípadě v přítomnosti ředidla, jako tetrachlormethanu, při teplotě mezi 10 a 100 °C.
R-alfa-kyan-3-fenoxy-4-fluorbenzyl- a S-alfa-kyan-3-fenoxy-4“fIuorben2yIalkohol, které se používají jako další výchozí látky, jsou nové. S-alfa-ky^n-3-fenoxy-4-fluorbenzylalkohol se připravuje například analogicky, jak je popsáno v DOS č. 2 902 466 pro přípravu
S-alfa-lýrtui-^fenoxybenžylalkoholu, e to tak, ie a* (R,S)-elfi*kyáA-3-feno3gF-4-flúórbei!zylalkohol neehá v přítomnou. kýselého činidla reagovat 8 1 aktoonee с11-2,2-^1Мее^13^/711hydroxyrneehyl)cyklopropan-1R-karboxylové kyseliny,'takto vzínkká smée dittteeeomerů te chromátgraaicky rozdělí. a získaný (1R,5S)-6,6-diiieehhli(4R)-[[(S)-Kryn-(3z-í“eno3Xi4-fluorfenyl) eethoxl]-3‘-oxabicyklo[2,1 ,o] hexan-2-on te v Kyselém prostředí hydrojlyzuje na S-a^:fa-kiar^-^(^-^(fen<^3^y(^-(fl^u^ox^be^2^j^l^i^jlko^<^]..
R-alfa-kya[i-3-fenojQr-4-fluorbonzylelkhol te připraví analogickým způsobem.
Jako výchozí eaaterál používaný (R,S)-elfa-lyen-3-fenlχl-4зfluorbenzylelkslll je známý (viz DOS č. 2 709 264). '
Způsob výroby nových sloučenin vzorců Ha a lib se s výhodou provádí za poožiií ředidel. Jako tato ředidla přicházeeí v úvahu prakticky všechna inertní organická rozpouštědla, k nimi náležeeí zejména a.d^:^fi^tccl^é a aroeetické, popřípadě chlorované uhlovodíky, jako pentan, hexan, heptan, cyklohexan, benzen, toluen, xylen, meeih-ennhlloid, chloroform, tetrachlorethan, chlorbenzen a o-dichlorbenzen, ethery, jako diethylether, dihutylether, tetralydalfuren a dioxan, ketony, jako aceton, meei-hrbttylketon, eeetlrlitlprlpylketln a eeetllisobutylketln, jakož i nitrily, jako acceooitail- a pac^dlta!!.
S výhodou se shora uvedená rozpouštědla, která nejsou eísitelná s vodou, po^ivaa. v koeebnaci s vodou jako druhou složkou rozpouštědlové smeěs, tzn, ie ' se reakce provádí. ve dvoufázovém systému.
V daném případě je možno podívat jako katalyzátor sloučeniny, které obvykle slouží při reakcích prováděných ve vícefázových prostředcích jako pomocná činidle, k fázovému přenosu reakčních složek. Jako tyto katalyzátory se uváděěí zejména tetraalkyl- e triaHy!aгellφ·eeeoniové soU, jako například tetaabulyaem.on:l1шbaoeid, eeehlltaloklyeemonilmchllrid a taimetlylbeenzyaeelnižLe,lddalrenulfát.
Reakční teplota se obecně pohybuje eeei 0 a 100 °C, s výhodou mezi 10 a S0 °C. Reakce podle vynálezu se obecně provádí za noaeálního tlaku.
K práci způsobem podle vynálezu se výchozí látky obvykle po^^aa! v ekviedárních e^nožst^ích. Nadbytek některé z reakčních komponent nepřináší žádné podstaenбlší výhody. Reakce se obecně provádí ve vhodném ředidle, popřípadě v příooепоШ katalyzátoru. Reakční směs se někdik hodin míchá při potřebné teplotě, pak se k ní přidá organické rozpouštědlo, například toluen, a organická fáze se obvyklým způsobem zpracuje proertíe, vysušením a oddeesilováníe rozpouštědla.
Nové sloučeniny vzorců Ila a Hb rezultují v dejovité í^omě a nedaaí se deesilovat bez rozkladu, čistí.se však tzv. dodeesilováníe, tj. delším,záhřevee za sníženého tlaku na středně zvýšenou teplotu, jíež se zbaví posledních zbytků těkavých poddlů.
K chθe«ak.erizeci těchto sloučenin slouží 'h-NKR spektrum.
Nové (R,S)-elfa-lyen-3-fenlχy-4-fluorbenzylestery (IR)-cis-, . popřípadě (IR)-trans-2,2-dieethy1-3-(2,2-diclllгvnryιl)lkklPalPe^nl·-1-karblx:ylové kyseliny, jakož i individuální (R)- a (S)-elfe.-iloeerl, se vyzná a^í, jak již bylo uvedeno výše, vysokou insekkicidní a acaaicidní účinností.
(R,S)-elfe-klen-3’(fenαχl-4-flulabenzyle8kery vzorců Ha a lb je možno alterna^ně připravit také tak, že se cdoaid (1R)-cis-, popřípadě (1R)-trens-2,2-dieeethl-3((2,2-dicllLorvnnyl)cylloprpenn11kaaгbo:yrlové kyseliny shora uvedeného vzorce III, popřípadě IV, nechá reagovat s 3-fenoχy-4-:fllabeθУealelУydee vzorce V
v přítomnosti nejméně ekvimolárního množství kyanidu alkalického kovu, popřípadě v přítomnosti katalyzátoru a popřípadě za použití ředidel, při teplotě mezi 0 a 100 °C.
Tuto reakci je možno popsat následujícím reakčním schématem:
(1R-cis)
(Ha) [(R,S)-směs]
Jako výchozí materiál používaný 3-fenoxy-4-fluorbenzaldehyd vzorce V je známý (viz DOS Č. 2 709 264).
Jako kyanidy alkalických kovů se používají s výhodou kyanid sodný a kyanid draselný.
(R,S)-alfa-kyan-3-fenoxy-4-fluorbenzylestery odpovídající vzorcům Ila a lib, ai už připravené způsobem podle vynálezu nebo výše popsaným alternativním postupem, je možno rozštěpit na individuální (R)- a (S)-alfa-kyan-3-fenoxy-4-fluorbenzyleetery vzorců Ila a lib (viz rovněž příklady provedení).
Účinné látky podle vynálezu mají dobrou snáěitelnost pro rostliny a příznivou toxicitu pro teplokrevné a hodí se к hubení škůdců, zejména hmyzu a 8viluškovitých v zemědělství, lesním hospodářství, při ochraně zásob a materiálů, jakož i v oblasti hygieny. Zmíněné látky jsou účinné proti normálně citlivým i rezistentním druhům, jakož i proti všem nebo jen jednotlivým vývojovým stadiím škůdců. К výše zmíněným škůdcům patří:
z řádu stejnonožců (Isopoda) například stínka zední (Iniscus asellus), svinka obecná (Armadillidium vulgare), stínka obecná (Porcellio scaber);
z třídy mnohonožek (Diplopoda) například mnohonožka slepá (Blaniulus guttulatus);
215067 6 z třídy stonožek (Chilopoda) například zomivka (Geophilus carpopha^s), strašník (Scutigort spec.);
z ' třídy stonoženok (SympPila) například ScuUigerella immocuata;
z řádu ' šupinušek (Tliysanuira) například rybenke domácí (Lepisma saccierina) ;
z řádu civos'toskoků (Collembola) například larvěnka obecná (Oitychiurus arootus);
z řádu rovnpkřídlýci (Ootioptera) například šváb obecný (Blattt oriontalis), šváb americký (Peripitnott aeeoicana), Leucophaea ooddrae, rus domácí (Blittolio germanice), cvrček domácí (Acheta domeottcus), krtonožka (Gj^Clotalpa spec.), saranče stěhovavá (Locusta mggatorit eiiгatopioide8), MeOanoplus differentielis, saranče pustinná (Schistocorca grogarit);
z řádu škvorů (Dermeppdra) například škvor obecný (Forficulo a^i^ici^].ť^i^jLa);
z řádu všekazů (Isoptora) například všekaz (ReOiculitermes spec.);
z řádu vší' (Anoopura) nap příklad oOička (Pliflloxera vastatrix), dutiikt (Pomphigus ' spec.), veš šatní (Pediculus b^anus corppois), Haemoappinus spec., Linognatius spec.;
z řádu všenok (Maaiopiage) - například všenka (Triciodectos spec.), Damolinot spec.;
z řádu ^d^^^íd^ci (T^hr8anopPera) například třásněnkt inědonobá (H^e^<^i^L^(^t^li*ips fomortL-s), třásněnkt zairadn^í . (Turips ttboci);
z řádu ploštic (HeOeroptort) například kněžico (Euuyygtter spec.), Dredercus interoedius, sítěnkt řepná (Piosea quardratt), štěnice domácí (Cimex lectu^Larius), Riodnius prolixus, Triatoma spec.;
z řádu stejno^^^ci (Homootera) například eooice zelná (Alourodes brtssicto), Bemi* sit tabtci, eooico skleníková (Trialeurodes vopero^o^o), oOico bavlníková (Aphis rossycpi), mšice zelná (Brevicoryno brtssicto), oOico rybízová (Crytepmyzut ribis), oOico maková (Dportis fabto), mOice jabloňová (Doorais pom), vinatka krvavá (Eriosoma i argone), oOice (HcOopterus trunddnis), ΜβαΓΡ^ρΙκο avenae, Myzus spec., mšici cioelová (Piorodon * iumeui), mšice střemciová (^ора^^рЬю padi), pidikřísek (EmotP8ca spec.), křísek (EueceLis biiobatus), NeptoPeetix cincti-cops, Lecanium corni, puklice (Saissetit oleae), Laoddlpiax staiteeilus, Niltptrvttt lugons, ApoILíciHo аигааШ1, štítenkt břečlanová (Asppdiotus ioderae), červec (Pteudocpccut spec,), oera (Psyllt sp<^<^·);
z řádu eooýlů (Lepidoptera) například Pectinptipra rPS8yptella, píňtlkt tm^i^c^i^lk^rnáč (Bupalus ^ΙαΓ^), Chcimoopbia brumota, klíněnkt jabloňová (LithopcPietis bltacaαdillt), mol jabloňová (Hyponomouta paddOlt), předivka ' polní (Plutelit от^ИреШв ) bourovoc trteétčieý (Malacosoma nems^a), bokyně pižmová (EuutapCit .^^βΟΓ^οββ), bokyně (Lymantrit spec.), Biuccuitrix t^rba^eHa, iisoovníček (PhyCioρntiSis citroHt), osonico (Agrotis spec.), osonico (Euxoa spec.), FeOtit spec·, Earias instant, šodavka (HeOiotbis spec.), biýskavka čorvivcová (Lathygmβ oxigua), můra zelená (MarnosTa brassicao), můra sos^kat (PaíoIís flammeal, Prodenia iiturt, Spoddopera spec., Trichiplusit ni, Caгtocaptα - poimonOla, bělásek (Pieris spec.), Chilo spec., ztvíjoč kukuřičný (Pyrausta rnubialis), mol moučný (Eppeotia ^1^16010), zavíjoč voskový (Gatlerit οβΟθοηΟΙβ), obaleč (Cacoecia podana),- Capua rotilitnt, CCepasepneuaa fueiferana, Clysia aobb^guOla, Homona таарнатбоа, obaloč dubový (Tootrix viaiittt);
z řádu brouků (Cooeoptera) například červotoč proužkovaný (Anobium punctatum), korovník (Riizopertia dpmeitca), Bnuchidius obtectus, zrnokaz (Accathepsdidet obtectus), tosořík krovový (HyCPtrutet bajulus), bázlivoc olšový (A^gOe^ts^iLct aLnL), oenndLinka bramborová (Leptinotarsa decemlineata), mandelinka řeřišnicová (Phaedon cochleariae), Diabrotica spec., dřepčík olejkový - (Psylliodes chrysocephala), Epilachna varivestis, maločlenec (Atomaria spec.), lesák skladištní (Oryzaephilus surinamensis), květopas (Anthonomus spec.), pilous (Sitophilus spec.), lalokonosec rýhovaný (Otiorrhynchus sulcatus), Cosmopolites sordidus, krytonosec šešulový (Ceuthorrhynchus assimilis), Hypera postica, kožojed (Dermestes spec.), Trogoderma spec., rušník (Anthrenus spec.), kožojed (Attagenus . spec.), hrbohlav (lyctus spec), blýskáSek řepkový (Meligethes.aeneus), vrtavec (Ptinus.spec.), vrtavec plstnatý (Niptus hololeucus), Gibbium psylloides, potemník (Tribolium spec.), potemník moučný (Tenebrio molitor),.kovařík (Agriotea spec.), Conoderus spec., chroust obecný (Melolontha melolontha), chroustek letní (Amphimallon solstitialis), Costelytra zealandica;
z řádu blanokřídlých (Hymehoptera) například hřebenule (Diprion spec.), pilatka (Hoplocampa spec·^ Mravenec (Lasius spec.), MonomoHum pharaonis, sršeň (Vespka spec.);
Z řádu dvoukřídlých (Diptera) například komár (Aedes spec.), anofeles (Anopheles spec.), komár (Culex spec.), octomilka obecná (Brosophila melanogaster), moucha (Musea spec.), slunilka (Fannia spec.), bzučivka obecná (Calliphora . erythrocephala), bzučivka (Lucillia spec.), Chrysomyia spec., Cuterebra spec., střeček (Gastrophilus spec.), Hyppobosca spec., bodalka (Stomoxys spec.), střeček (Oestrus spec.), střeček (Hypoderma spec.), ovád (Tabanus spec.), Tannia spec., muchnice zahradní (Bibio hortulanus), bzunka ječná (Oscinella frit), Phorbia spec., kvštilka řepná (Pegomyia hyoscyami), vrtule obecná (Ceratitis capitata), Daucus oleae, tiplice bahenní (Tipula paludosa);
z řádu Siphonaptera například blecha morová (Xenopsylla cheopis), blecha (Ceratophyllus spec.);
z řádu Arachnida například Scorpio maurus, snovačka (Latrodectus mactans);
z řádu roztočů (Acarina) naíklad zákožka svrabová (Acarus s^o^ klíŠÍák (Argas spec.), Ornithodoros spec., čmelík kuří (Dermanyssus gallinae), vlnovník rybízový (Eriophyes НЬ!^^ phyllocoptruta oletoora, kšť (Boophilus spec.), R^pHeptolus piják (Amblyomma spec.), Hyelomma spec., klíště (Ixodes spec.), prašivka (Psoroptes spec.), strupovka (Chorioptes spec.), Sarcoptes spec., roztočík (Tarsonemus spec), sviluška rybízová (Bryobia praetiosa), sviluška (Panonychus spec.), sviluška (Tetranychus spec.).
Účinné látky se mohou převádět na obvyklé prostředky, jako jsou roztoky, emulze, suspenze, prášky, pěny, pasty, granuláty, aerosoly, přírodní'a syntetické látky impregnované účinnými látkami, malé částice obalené'polymerními látkami . a obalovací hmoty pro o8ivo, dále na prostředky se zápalnými ^Hedami., jako jsou kouřové patrony kouřové dózy, kouřové spirály apod., jakož i na prostředky ve formě koncentrátů účinné látky pro rozptyl mlhou za studená nebo ze tepla.
Tyto prostředky se připravují známým způsobem, například smísením účinné látky s plnidly, tedy kapalnými rozpouštědly, zkapalněnými plyny nacházejícími se pod tlakem nebo/a pevnými nosnými látkami, popřípadě za použití povrchově aktivních činidel, tedy emulgátorů nebo/a dispergátorů nebo/a znovacích ^nl-de].. V ípadě použití vody jako plnidla je možno jako pomocná - rozpouštědla používat . ' . například také organická rozpouštědla. Jako kapalná rozpouštědle přicházejí v podstatě v úvahu: aromáty, jako xylen, toluen nebo alkylnaftaleny, chlorované aromáty nebo chlorované alifatické uhlovodíky, jako chlorbenzeny, chlorethyleny nebo methylenchlorid, alifatické uhlovodíky, jako cyklohexan nebo parafiny, například ropné frakce, alkoholy, jako butanol nebo glykol, jakož i jejich ethery a estery, dále ketony, jako aceton, methylethylketonu, methylisobutylketon nebo cyklohexanon, silně polární rozpouštědla, jako dimethylformamid a dimethylsulfoxid, jakož i voda.
Zkapalněnými plynnými ' plnidly nebo nosnými látkami se míní takové kapaliny, které jsou za normální teploty a normálního tlaku plynné, například aerosolové' propelanty, jako halogenované uhlovodíky, jakož' i butan, propan, dusík'a kysličník rthičitý. Jako pevné nosné látky přicházejí'v úvahu: přírodní kamenné moučky, jako kaoliny, alum-ny, maatek, křída křemen, attapi^li^it, monnmoririooit nebo křemeeina, a syntetické kamenné moučky, jako vysoce disperzní kyselina křemičití, kysličník hlinitý a křemičitany. Jako pevné nosné látky pro přípravu granulitů přichlzeeí v úvahu drcené a přírodní kamenné ma^ellly, jako vápenec, mramor, pemza, sepio^t' a dolomit, jakož i syntetické granulity z anorganických a organických mouček a granulity z organického ralteilll, jako z pilin, skořápek kokosových ořechů, kukuřičných palic a ' tabákových stonků.
Jako emulátory nebo/a zpěňovací činidla přicházejí v úvahu neionogenní a anionické вш^ё1огу, jako polyoxyethylenestery mastných kyseein, pilyoχyetUyleietUery mastných ' alkoholů, například alkylarylpilyglykiletUer, alkylsulf onUy, alkylsulflty, arylsulflty a hydrolyzlty bílkovin a jako dispergUtory například lignin, snímové odpadní louhy a m^t^hylcelulóza.
Prostředky podle vynálezu mohou obsahovat adhezíva, jako klrb(i:^χrmiβhylccβulózl, přírodní a syntetické práškové, zrnité nebo latexovité polymery, jako arabskou gumu, polyvin/lalkoho! a polyvinylacetlt.
Dále mohou tyto prostředky obsOiovat barviva, jako anorganické pigmenty, například kysličník žálezitý, kysličník tileniUitý a feroolyr amidovou modř,.a organická barviva, jako iHzi^^vI barviva a kovoví azoiftlloxyliinivl barviva, jakož i stopové prvky, například' som železa, manganu, boru, шШ, koháku, molybdenu a zinku.
Konncenráty obsahuj obecně meei 0,1 a 95 % s výhodou meei 0,5 a 90 % hmoonoosními účinné lítky.
Účinné lítky podle vynálezu je možno používat ve formě obchodních preparátů nebo/a v aplikačních f o mích připravených z těchto preparátů.
' Obsah účinné lítky v aplikačních formách připravených z obchodních preparátů se může pohybovat v Širokých meeích. Koncentrace účinné lítky v aplikačních formách se může pohybovat od 0,0(^00001 až do 100 ' % hrncom) osních, s výhodou od 0,01 do 10 % UmoOnoiSních·
Aplikace se provádí běžným způsobem připp^oberým použité aplikační formě.
Při pooHtí prom Škůdcům v oblassi hygieny a pro o i skladištním škůdcům se účinné lítky podle vynálezu vyznačuj vynikajícím ^^^1^^ účinkem na dřevě a hlíně a dobrou staHHtou ' vůči Ukálím na vápenných podkladech.
Účinné lítky podle vynálezu se hodí rovněž k pobrání ektoparaaztů a endonplalitp v oM-assi veterinární meiciny.
Ve veterinární ^bean se účinné lítky podle vynálezu appikijí o sobě známým způsobem, jako orálně, ve formě například tablet, kapplí, nápojů nebo granulitů, dermálně, ve foině například ponořovacích lízni, postřiků, prostředků k polévání (poup-on a spat-on) a pudrů, jakož i . plrenterlliě, ve foraě například injekcí.
Způsob výroby účinných lltek podle vynálezu ilustrují nás^d^ící příklady provedení, jimiž se však rozsah vynálezu v žádném směru
Příklad 1
CIk Λ CN
CH3
20,9 g (0,0967 mol) 3-fenoxy-4-fluorbenzalde0ydu a 22,0 g (0,0967 mol)‘ chloridu (1R)-cis-2,2-dimethyl-3-(2,2-dichlorvinyl)cyklopropankarboxylové kyseliny se za míchání .při teplotě 20 až 25 °C přikape k směsi 7,5 . ' g kyanidu sodného, 11,5 ml vody, 300 ml n-hexanu a 2,5 g tetasUuCyiaíoonimibromidu, reakční směs se 4 hodiny míchá při teplotě 20 až 25 °C, pak se k ní přidá 400 ml· toluenu a výsledná Směs se vytřepe dvakrát vždy 300 ml vody.
Orgeaiická fáze se oddděí, . vysuší se símeem hořečnatým a rozpouštědlo se oddestiluje ve.vakuu vodní vývěvy. Poslední zbytky rozpouštědla se odstraní krátlým dodestilováníu při teplotě lázně 60 °C za tlaku 133 Pa. Získá se 37,4 g. (89,1 % teorie) (ИЗ+э^рсУсрпc3cfsioχcc4-flulrbsnzyCestsou (1R)-cisc2,2-dimethcl-3-(2,2-dichlorvinyl)cykOoolopanУprblχcc lové kyseliny ve formě viskózního ”oleje o specifické optické .rotaci [a]p°= ' +7,7° (c = 2,0 v chloroformu).
1H-NMR spektrum (esutsrochlorofolru/tetrpueehyCsilpn, hodnoty 6 v ppm):
protony dimethylového seskupení: 1,0 až 1,3 (mutiplet, 6H), protony cykll00loailvého kruhu: 1,68 až 2,25 (muutiplet, 2H), proton vinylové skupiny: 6,08 (dublet, 1H), proton bsizylového zbytku: 6,21 (singlet, . H) a 6,26 (singlet, .' . H), arom^a^ické protony: 6,8 až 7,5 (mutiplet, 8H).
Analogiclým způsobem jako' v předcházejícím příkladu se získají následnicí sloučeniny. ·
Příklad 2 (R,S)-plfp-Уypi-3cfenílχcC-CfLuorbeniyCesSer (1R)-CTjpns·c2,2·cdlueSlvУL‘3-(2,2-eichllrc ·>
viiyl)ccУilpooopikaoboxyllvé kyseliny vzorce
o specifické optické ‘ rotaci [o] j = -8,7° (c - 2,0 v chloroformu).
'н-NMR spektum (eeuterochloroforMtstopuethyOsilpi, hodnoty . τ v ppm):
prlUuPicУé protony: 2,43 až 3,17 (mutiplet, 8H), proton bsizylovéhl zbytku: 3,64 (singlet, !/2H) a 3,67 (singlet, 1/2H), proton vinylové skupiny: 4,38 (alfa, 1/2H) a 4,41 (alfa, 1/2H), proton ccklopгopaiюvéhl kruhu: 7,53 až 8,5 (muutiplet, 2H), protony dimethylového seskupení: 8,6 až 8,9 (mutiplet, 6H).
(R,S)-alfa-kyan-3-fenoxr-A-fluorbenzylester (1 ^*cis-2,2-<timthll*-3(2,2-dichlorviiwl)cyklopropankarboxylové kyseliny vzorce ,
Příklad 3
Příklad 4
Dělení alfa-R a alfa-S diasteroomerů 1-R-esterů g alfe-(R,S)-Jyran-3-fenoxy-4-fluorbenzyle8teru cis-J-^^-dichlorviiyl^^ddimetlylcyklopropan-1R-karboxylové kyseliny se podrobí preparativní vysokotlaké kapalinové clrommaografii.
Sloupec: 23,4 mm x 250 mm,. silikagel o zrnění 7 <um, mooblní . fáze: 48 % n-lexanu, 47 % cyklolexanu, 5 % diethyletleru, průtočné mnoosSví: 30 ml/min, nástřik: 100 mg, doba dělení: frakce I : 8,5 min, , frakce II: 9,5 min.
Obě frakce se pak.ve vakuu zbaví rozpouštědla.
Jako frakce I se získá 1,6 g alfa-(R)-kyao-3-frooχy-4-flubrien»ylβвteru cis- 3-(2,2-dicllorv0]ylll)2 2,2-diretlylcyklopboaon-1R-kabboxylové kyseliny ve formě bezbarvélo oleje o specifické optické rotaci [«] = -15,0° (c = 1,0 v clloroformu).
1h - NMR spektrum (deuterbclllorbfbrmtetreneel‘lУ.8ilan, lodnoty τ v ppm):
-CHCN: 3,72 (singlet, 1).
v“3 /Чн3 : 8,70 (singlet, 6H).
Jako frakce II se získá 1,5 g alf a-(S)-lyao-3-fenoχl.·4-ilubrirnzyles toru cis-3-(2,2-dicllorvinyl)-2,2-direlУyllkkbcrbopш^-1R-karbbXllové kyseliny ve formě bezbarvýcl krystalů o teplotě tání 50 až 52 °C.
Produkt má · specifickou optickou rotacifa] ® = +24,5° (c = 1,0 v сМог^отаи).
H - NMR spektnm (druteroclllbroformtetramee]lrl8ilan, lodnoty τ v ppm):
CHCN: 3,68 (singlet, 1H),
: 8,72 (singlet, 3H) a 8,78 (singlet, 3)
Násseduuící příklady dokládají účinnost sloučenin podle vynálezu.
Jako standardní srovnávací látka se ve všech příkladech používá směs všech možných isomerů alfa-kyan-3-fenoxy-4-fluorbenzylesteru 2,2-dimethyl-3-(2,2-dichlorvinyl)cyklopropan-1-karboxylové kyseliny, známá z naŠeho československého patentu č. 196 ·422.
Příklad A LD Ю0—test pokusný hmyz: pilous (Sitophilus granarius) počet exemplářů pokusného hmyzu: 25 rozpouštědlo: aceton hmotnostní díly účinné látky se rozpustí v 1 000 objemových dílech rozpouštědla a takto získaný roztok se pak dalším rozpouštědlem zředí na žádanou koncentraci.
2,5 ml roztoku účinné látky se odpipetuje do Petriho misky, na jejímž dnu je položen filtrační papír o průměru cca 9,5 cm. Petriho miska se nechá tak dlouho otevřená, až se rozpouštědlo úplně odpaří. V závislosti na koncentraci roztoku účinné látky je množství účinné látky, vztažené na m2 filtračního papíru, různě vysoké. Do Petriho misky se pak přenese příslušný počet exemplářů pokusného hmyzu a miska se přikryje skleněným víčkem.
Stav pokusného hmyzu se kontroluje za 3 dny po začátk:u přiČemž se zjišťuje mortalita v %· Hodnota · 100 % znamená, že byly usmrceny všechny exempláře pokusného hmyzu, hodnota 0 % znamená, že nebyl usmrcen žádný exemplář pokusného hmyzu.
Účinné látky, koncentrace účinných látek a dosažené výsledky jsou uvedeny v následující tabulce A.
Tabulka A kD100 - test
účinná látka koncentrace účinné látky v roztoku (%) mortalita v %
známá: směs isomerů 0,002 100
0,0002 60
podle vynálezu: 1R,3S,aRS-isomer 0,00002 100
0,000002 50
Příklad· B
LT|QQ-test·na dvoukřídlé pokusný hmyz: moucha domácí (Musea domestica; resistentní), komár (Aedes aegypti) počet exemplářů pokusného hmyzu: vždy 25 rozpouštědlo: aceton fanotnostní díly účinné látky se rozpustí v 1 000 objemových dílech rozpouštědla a takto získaný roztok te- pak dalším rozpouštědlem zředí na žádanou nižší konceeOraci.
2,5 ml roztoku účinné látky te odpipetuje do Petriho mitky, na jejímž dnu je položen fittrační papír o průměru cca 9,5 cm. Petriho mitka te nechá tak dlouho otevřená, až te rozpouštědlo úplně o^j^p^aří. V závislosti na konceenraci roztoku účinné látky je mwoství účinné látky, vztažené na m filRanního papíru různě vytoké. Do Peeriho mitky ee pak přenete přítlušný počet exemplářů pokutného hmyzu a mitka te přikryje tkleněrým víčkem.
Stav pokutného hmyzu se průběžně kontroluje a zjišťuje ee čat potřebný k dotažení 100% ochromnícího účinku (knock-doow^oíffeect.
Účinné látky, koncentrace účinných látek a dotažené výtledky jtou uvedeny v následnicí tabulce B.
Tabulka B
LTiQ0*tett na OvouUkíOlé
účinná látka pokutný hmyz koncentrace . účinné látky v roztoku (%) Μ100
známá:
tmět ito- Musea dsmostica 0,0002 6 h = 60 %
merů (гсх^)^^!)
Aedet ae&fppi 0,002 60 min
0,0002 180 min
podle vyná-
lezu:
1R,3S,aRS- Musea domestica 0,00002 120 min
-toomer írezitteotoí)
Aedet aeeyypi 0,0002 60 min
0,00002 120 min
Příklad C
Test mezní koncentrace/lmyz žijící v půdě pokutný hmyz: květilke Phorbia antiqua - larvy žijící v půdě rozpouštědlo: 3 hmoSnostní díly acetonu emmUgááor: 1 hrnoonnotní díl alkylarylíslygly-sletheru
K přípravě vhodného účinného írsttřeOku te tmísí 1 hmo^nnottní díl účinné látky t uvedeným m^c^Ž^c^ttví^m rozpouštědla, přidá te udané minoetví emuugátoru a konceenrát te zředí vodou na žádanou konccnnraci.
Účinný írsttřeOek te důkladně promís! t půdou. Koncentrace účinné látky v prottředku nehraje prakticky žádnou roli, rozhoduje! je pouze množtví účinné látky na jednotku objemu půdy, které te udává v ppm (m/litr). Ošetřenou půdou te naplní květináče, které te po naplnění nechaaí ttát při teplotě místnooti.
Po 24 hodinách te.do ošetřené půdy přenete pokutný hmyz a po Oa.ších 2 až 7 dnech te ttanoví proceňtni ttupeň účinku účinné látky tpočtením mrtvých a živých exemppářů pokusného hmyzu. Při usmrcení všech exemplářů je účinnost 100%, 0 % pak znamená, že počet Živých exemplářů hmyzu je stejný jako v kontrolním pokusu.
Účinné látky, koncentrace účinných látek a dosažené výsledky jsou uvedeny v následující tabulce C.
TabulkaC
Test mezní koncentrace (larvy Phorbia antiqua v půdě) účinná látka mortalita v % při koncentraci účinné látky
1,25 ppm známá:
směs isomerů 0 % podle vynálezu:
IR,3S,aRS-isomer 100 %
Příklad D
Test mezní koncentrace/hmyz žijící v půdě pokusný hmyz: potemník moučný (Tenebrio molitor - v půdě) rozpouštědlo: 3 hmotnostní díly acetonu emulgátor: 1 hmotnostní díl alkylarylpolyglykoletheru
К přípravě vhodného účinného prostředku se smísí 1 hmotnostní díl účinné látky s uvedeným množstvím rozpouštědla, přidá se udané množství emulgátoru a koncentrát se zředí vodou na žádanou koncentraci.
Účinný prostředek se důkladně promísí s půdou. Koncentrace účinné látky v prostředku nehraje prakticky žádnou roli, rozhodující je pouze množství účinné látky na jednotku objemu půdy, které se udává v ppm (mg/litr). Ošetřenou půdou se naplní květináče, které se po naplnění nechají stát při teplotě místnosti.
Po 24 hodinách se do ošetřené půdy přenese pokusný hmyz a po dalších 2 až 7 dnech se stanoví procentní stupeň účinku účinné látky spočtením mrtvých a Živých exemplářů pokusného hmyzu. Při usmrcení všech exemplářů je účinnost 100 %, 0 % pak znamená, že počet živých exemplářů hmyzu je stejný jako v kontrolním pokusu
Účinné látky, koncentrace účinných látek a dosažené výsledky jsou uvedeny v následující tabulce D.
Tabulka D
Test mezní koncentrace (larvy Tenebrio molitor v půdě) účinná látka mortalita v % při koncentraci účinné látky ppm známá:
smě8 isomerů 0 % pokračování tabulky D
účinná látka oootaaita v % při koncentraci účirmé látky 5 ppm
podle vynálezu:
1R, 35,аКэ-^(>иег 100 %
Příklad E
Test na rezistentní svilušku snovací (Tetranychus urticae) rozpouštědlo: 3 hmoonootní díly acetonu emuUígtor: 1 hmoonootní díl alkylarylpolyglykoletheru
K přípravě vhodného účinného prostředku se smísí 1 hmoonootní díl přísuušné účinné látky s uvedeným oioostvíu rozpouštědla, obsaauuícího shora zmíněné uinossví emuugátoru, a získaný konceenrtt se zředí vodou na Stdanou konccetraci.
Roosiiny fazolu obecného (Phaseolus vulgaris), silně zamořené všemi vývojovými stadii svilušky snovací (Tetramychus urticae), se ošetří ponořením do účinného prostředku o žádané konceetraci.
Po přísuušné době se zjistí moottlita v %. 100 % znamená, Se všechny svilušky. byly usmrceny, ' 0 % znamená, Se Sádná ze svilušek nebyla usmrcena.
Účinná látka, její koncentrace a dosažené výsledky jsou uvedeny v následnicí tabulce E.
Tabulka E
Test na rezistentní Tetranychus urtpae
účinná ' látka koncentrace účirmé látky v % motali! a v % po 2 dnech
podle vynálezu:
1R, 3S, aKSisomer 0,1 100
0,02 100
0,004 99
Příklad F
Test'na předivku polní (Pluté11a uoluUipeшlit) rozpouštědlo: 3 hmoonootní díly acetonu
1 hmoonootní díl llkyllryliolyglykolttheru
K přípravě vhodného účinného prostředku se smísí 1 hmoonnotní díl účinné látky s uvedeným moostvím rozpouštědla a uvedeným unoostvím emuUlgtoru, a konceetrát se zředí vodou na Sádatou konocetraci.
Listy kapusty (Brassica oleracea) se ošetří pohořením do prostředku obsahujícího účinnou látku v žádané koncentraci a pak se na ně ještě za vlhka přenesou housenky přediv» ky polní (Pluttella maculipennis).
Po příslušné době se zjistí mortalita v %, přičemž 100 % znamená, že byly usmrceny všechny housenky, zatímco 0 % znamená, že žádná z housenek nebyla usmrcena.
Účinné látky, koncentrace účinných látek a dosažené výsledky jsou uvedeny v následující tabulce F.
Tabulka F
Test na předivku polní (Plutella maculipennis)
účinná látka koncentrace účinné látky v % mortalita v % po 3 dnech
známá: směs isomerů 0,001 100
0,0001 50
0,00001 0
podle vynálezu: 1R,3R,a RS-isomer 0,001 100
0,0001 100
0,00001 45
Příklad G
Test mezní koncentrace pokusný hmyz: larvy osenice (Agrotis segetum) v půdě rozpouštědlo: 3 díly hmotnostní acetonu emulgátoř: 1 díl hmotnostní alkylarylpolyglykoletheru
К výrobě vhodného účinného prostředku se smísí 1 díl hmotnostní účinné látky s uvedeným množstvím rozpouštědla, přidá se uvedené množství emulgátoru a koncentrát se zředí vodou na požadovanou koncentraci.
Účinný prostředek se důkladně smísí s půdou. Přitom nehraje koncentrace účinné látky v prostředku prakticky Žádnou roli, rozhodující je pouze množství účinné látky na jednotku objemu půdy, které se udává v ppm (3 mg/1). Půda se naplní do květináčů a ty se ponechají stát při teplotě místnosti.
Po 24 hodinách se do ošetřené půdy přidají exempláře pokusného hmyzu a po dalších 2 až 7 dnech se v % určí účinnost účinné látky spočtením mrtvých a žijících exemplářů pokusného hmyzu. Účinnost je 100 %, jestliže všechen pokusný hmyz byl usmrcen, a 0 když počet živých exemplářů pokusného hmyzu je přesně tak velký jako v neošetřeném kontrolním pokusu.
Účinné látky, koncentrace účinných látek a dosažené výsledky jsou uvedeny v následující tabulce G.
T sb ulks G
Test mezní koncentrace (larvy Arotis - segetim v půdě)
účinná látka moottlitl v % při koncenarlci účinné látky 1,25 ppm
podle vynálezu: IR,35,aRSsisomer 100
Příklad H
Test s parazitujícími dospěle! mouchy Musea autumnais . .
rozpouštědlo: koemofor
K přípravě vhodného účinného prostředku se příslušná účiaaá látka smísí s výše zmíněným rozpouštědlem v pommru 1:2 a takto získaný konacrrtrát se zředí vodou na žádanou konacnaraci.
dospělých exemplářů mouchy Musea autumnais se vnese ' do Petriho misek obsahujících sendviče, které byly den před započetím testu napuštěný 1 ml testovaného účinného prostředku. Po 3 hodinách - se zjistí moortlita v procentech. 100 % znamená, že byly usmrceny všechny pokusné mouchy, 0 % znamená, že nebyla usmrcena žádná pokusná moucha.
Účinné látky, koncentrace účinných látek a dosažené výsledky jsou shrnuty . do následnicí tabulky H.
Tabulka H '
Test s parazitujícími dospělci mouchy Musea autummais
účinná látka koncentrace účinné látky v ppm mooOalitl v %
podle vynálezu:
1R,3S,aRS-isomer 10 100
3 0
Příklaal .
Test s parazitujícími dospěle! bodalky stájové (Stomoxys calcitranš) rozpouštědlo: ' kremofor í
K přípravě hodného účinného prostředku se příslušná účinná látka sdí^:í s výše zmíněným rozpouštědlem v pommru 12i takto získaný koi^c^^r^nt^iát se zředí vodou ne žádanou dospělých exem^pl^iřů bod alky stájové (StomoKys dlctt-ranš) se vnese do Petriho misek obecnících sendviče, které byly den před započetím testu napuštěny 1 ml tepovaného účinného prostředku. Po 3 hodinách se zjistí moo0tlitl v procentech. 100 % znamená, že byly usmrceny všechny pokusné bodalky, '0 % znamená, že žádná bodalka nebyla usmrcena.
Účinné látky, koncentrace·: účinných látek a dosažené výsledky jsou uvedeny v následující tabulce I:
Tabulka I
Test s parazitujícími dospělci bodalky stájové (Stomoxys calcitrans) účinná látka koncentrace účinné látky v ppm podle vynálezu:
1R,3S,aRS-isomer 10 mortalita v %
100 >50 >50
PříklaaJ
Test s rezistentními larvami bzučivky (Lucilia čupřina) rozpouštědlo: 35 hmotnostních dílů ethylenglykolmonomethyletheru hmotnostních dílů nonylfenolpolyglykoletheru
K přípravě vhodného účinného prostředku se smísí 3 hmotnostní díly účinné látky se hmotnostními díly shora uvedené směsi rozpouštědel a takto získaný koncentrát se zředí vodou na Žádanou koncentraci,
Asi 20 larev bzučivky (Lucilia čupři.na·) se umísH do zkumavky obsahující cca 1 cm3 kons svaloviny a 0,5 ml úěinného prostředku. Po 24 hodinách se zjis mortaHta.
Účinné látky, koncentrace účinných látek a dosažené výsledky jsou uvedeny v následující tabulce <J.
TahbulaJ
Test s rezistentními larvami bzučivky (Lucilia čupřina) účinná látka koncentrace účinné mortalita v % látky v ppm podle vynálezu:
1R,3S,aRS-isomer 10 100 >00
0
Příklad K
Test na klíště (Boophilus microplus) - rezistentní kmen Biarra rozpouštědlo: 35 hmotnostních dílů ethylenglykolmonomethyletheru hmotnostních dílů nonylfenolpolygklykoletheru
К přípravě vhodného účinného prostředku se smísí 3 hmotnostní díly účinné látky se 7 hmotnostními díly shora uvedené směsi rozpouštědel a takto získaný koncentrát se zředí vodou na žádanou koncentraci.
Do shora připraveného účinného prostředku se na 1 minutu ponoří 10 dospělců klíštěte Boophilus microplus (rezistentní kmen Biarra). Po přenesení do kádinky z plastické hmoty a následujícím uchovávání v klimatizované komoře se pak zjistí mortalita.
Účinné látky, koncentrace účinných látek a dosažené výsledky jsou uvedeny v následující tabulce K.
Tabulka К
Test na klíště Boophilus microplus - rezistentní kmen Biarra
účinná látka koncentrace účinné látky v ppm mortalita v %
podle vynálezu: IR, 3S,aRS-isomer 10 100
3 >50
1 >50
0,3 0
Příklad L LT100~test pokusný hmyz: moucha domácí (Musea domestica) a potemník (Tribollum confusum) rozpouštědlo: aceton hmotnostní díly dčirqpé látky se rozpustí v 1 000 objemových dílech rozpouštědla a roztok se zředí dalším rozpouštědlem na žádanou nižší koncentraci.
2,5 ml roztoku účinné látky se odpipetuje do Petriho misky, na jejímž dně je položen kruhový filtrační papír o průměru cca 9,5 cm. Petriho miska se nechá odkrytá stát tak dlouho, až se rozpouštědlo zcela odpaří. V závislosti na koncentraci roztoku účinné látky je množ8tví účinné látky, vztažené na m2 filtračního papíru, různě vysoké. Do Petriho misky se pak přenese asi 25 exemplářů pokusného hmyzu a miska se přikryje skleněným víčkem.
Stav pokusného hmyzu se průběžně kontroluje a pak se zjištuje čas potřebný к dosažení 100% ochromení hmyzu (knock-down effect).
Účinné látky, koncentrace účinných látek a dosažené výsledky jsou uvedeny v následující tabulce L.
Tabulka L
LT100-test
účinná látka pokusný hmyz koncentrace účinné látky v roztoku - (%) Wi00
známá:
směs isomerů Musea domestica
normálně rezistentní 0,00032 6 h = 35 %
Tribolium confusum 0,008 6 h
podle vynáleuu*.
1R,3R,aRS-isomer Musea domestica
normálně rezistentní 0,00032 120 min
Tribolium confusum 0,008 210 min
Příklad ' M '
LT100-test pokusný hmyz: Blatella germanica 99 (rus domácí)
Periplaneta aneriicaa? (šváb americký)
Z účinných látek se připraví roztoky, Z každého roztoku se pak odpipetuje 2,5 ml na kruhový filtrační papír o průměru 9,5 cm, položený v Petriho misce. Roztok do filtračního papíru vsákne a Petriho miska se nechá tak dlouho otevřená, až se rozpouštědlo úplně odpaří. Bo Petriho misky se pak vloží 25 exemplářů pokusného hmyzu e miska se přikryje skleněným víčkem.
Stav pokusného hmyzu se průběžně kontroluje po dobu 6 hodin a pak znovu po 24, 28 a 72 hodinách, přičemž se zjištuje čas potřebný k dosažení 100·% ochromujícíHo účinku (knock-down effect). Jestliže se po . 72 hodinách nedosáhne LT^, zjistí se množství ochromených exemplářů pokusného hmyzu - v %.
Účinné látky, koncentrace účinných látek a dosažené výsledky jsou uvedeny v následující tabulce M.
Tabulka M * LTl°0 test
účinná látka pokusný hmyz koncentrace LT100
účinné látky
v roztoku . (»)
známá:
směs isomerů Blatta φ 9
germanica 0,000128 2 h = 0 %
Periplaneta 9
aměricana 0,0016 150U min
podle vynálezu:
1R,3R,aRS-isomer Blatta 9 9
germanica 0,0000128 72 h
Periplaneta ?
americana 0,0016 105 min
i
Příklad N LT100-test pokusný hmyz: moucha domácí (Musea domeatica) a potemník (Triboliuo coofusum) rozpouštědlo: acaton hmotnootní díly účinné látky se rozpustí v 1 --- objemových dílech rozpouštědla a roztok ta zředí dalším rozpouštědlem na žádanou nLžSí konccnOraci.
2,5 ml roztoku účinné látky se odpipetuja do Petriho misky, oa jejímž dnu je položen kruhový filtrační papí-r o průměru cca 9,5 cm. Petriho miska se nechá odkrytá stát tak dlouho,-až se rozpouštědlo zcela odpaaí. V závislosti oa koncenOraci roztoku účinné látky je mnoožtví účinné látky, vztažené oa m2 filtrččního papírní, různě vysoké. Do Petřiho misky sa pak přenese asi 25 exemplářů pokusného hmyzu a miska se přikryje skleněným víčkem.
Stav pokusného hmyzu se průběžně kontroluje a zjišťuje sa čas potřebný k dosažení 100% ochromění hmyzu (koock-dowo effect).
Účiooé látky, koncentrace účinných látek a dosažené výsledky jsou uvedeny v následnicí tabulce N. .
Tabulka N ' LTj00 —test »
účiooá látka pokusný hmyz koncentrace účiooé látky v roztoku (%) LT100
známá:
směs isomerů Musea domeaSica
normálně citlivá 0,00032 6 h = 25 %
T^bo^um coofusum 0,008 6 h
podle vynálezu:
1R, 3Η,(^3-1^οθγ Musea domoasica
normálně citlivá 0,00032 120 aio
/ Triboiuím - coofusum 0,008 210 mio
Příklad O
Test účinnosti při aerosolové aplikaci , pokusný hmrz: moucha domácí (Musea domma^^ - rezistentní) rozpouštědlo: aceton
K přípravě vhodného účinného prostředku se účinné látky rozpuutí v rozpo^těd^.
Do středu plynotěsoé komory o objemu 1 m3 sa - zavěsí drátěná klen, v oíž je 25 . exemplářů pokusného hmyzu. Po uzavření komory se do oí rozpráší 2 ml účinného prostředku. Stav pokusného hmyzu se průběžně vizuálně kontroluje zvenčí komory přes skleněné - stěny a zjišíuje se čas potřebný k 100% ochromení zvířat (koock-dowo effect). Po 60 minutách se pokusný hmyz z testovací komory vyjme,- dála se uchovává v rteosféře prosté účiooé látky a po 24 hodinách se soovu konOroluje.
Účinné látky, použitá množství účinných látek a časy, v nichž se projeví 100% ochromující účinek, vyplývají z následující tabulky 0.
Tabulka O
Test účinnosti při aerosolové aplikaci na mouchu domácí (Musea domestica - rezistentní)
účinná látka pokusný hmyz koncentrace účinné látky v mg/m^ vzduchu LTioo
známá: směs isomerů Musea domestica rezistentní 0,1 1 h = 55 %
podle vynálezu: IR,3R,aRS-isomer Мцзса domestica rezistentní 0,1 34 min
PŘEDMĚT VYNÁLEZU

Claims (2)

PŘEDMĚT VYNÁLEZU
1. Insekticidní nebo/a akaricidní prostředek, vyznačující se tím, Že jako účinnou látku obsahuje nejméně jeden stereoisomer alfa-kyan-3-fenoxy-4-fluor-benzylesteru 2,2-dimethyl-3-(2,2-dichlorvinyl)cyklopropankarboxylové kyseliny vzorce Ila nebo lib.
2. Způsob výroby účinných látek podle bodu 1, vyznačující se tím, že se chlorid (IR)-cis-, popřípadě (1R)-trans-2,2-dimethyl-3-(2,2-dichlorvinyl)cyklopropan-1-karboxylové kyseliny vzorce III, popřípadě IV
H
H
CH3 (IV) nechá reagovat s (R)-t (S)- nebo (R,S)-alfa-kyan-3-fenoxy-4-fluorbenzylalkoholem, v přítomnosti činidla vážícího kyselinu a popřípadě v přítomnosti ředidla.
CS805076A 1979-07-18 1980-07-17 Insecticide and/or acaricide means and method of making the active substances CS215067B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19792928986 DE2928986A1 (de) 1979-07-18 1979-07-18 (+)-cis und (+) trans-2,2-dimethyl- 3-(2,2-dichlor-vinyl)-cyclopropan-1- carbonsaeure-(+-) - alpha -cyano-3-phenoxy4-fluor-benzylester, verfahren zu ihrer herstellung sowie ihre verwendung als insektizide und akarizide

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS215067B2 true CS215067B2 (en) 1982-07-30

Family

ID=6076016

Family Applications (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS805076A CS215067B2 (en) 1979-07-18 1980-07-17 Insecticide and/or acaricide means and method of making the active substances
CS805077A CS221972B2 (en) 1979-07-18 1980-07-17 Method of preparation of the 4-fluor-3-brombenzoylfluoride

Family Applications After (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS805077A CS221972B2 (en) 1979-07-18 1980-07-17 Method of preparation of the 4-fluor-3-brombenzoylfluoride

Country Status (23)

Country Link
US (1) US4287208A (cs)
EP (1) EP0022970B1 (cs)
JP (1) JPS5616459A (cs)
AT (1) ATE3637T1 (cs)
AU (1) AU531349B2 (cs)
BR (1) BR8004470A (cs)
CA (1) CA1151665A (cs)
CS (2) CS215067B2 (cs)
DD (1) DD152047A5 (cs)
DE (2) DE2928986A1 (cs)
DK (1) DK308780A (cs)
EG (1) EG14335A (cs)
ES (1) ES8105974A1 (cs)
GR (1) GR69689B (cs)
HU (1) HU186366B (cs)
IL (1) IL60602A (cs)
MA (1) MA18910A1 (cs)
NZ (1) NZ194343A (cs)
PH (1) PH15796A (cs)
PL (1) PL130984B1 (cs)
PT (1) PT71519A (cs)
TR (1) TR20978A (cs)
ZA (1) ZA804325B (cs)

Families Citing this family (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS5987547A (ja) * 1982-11-12 1984-05-21 Hitachi Ltd マイクロアドレス拡張方式
GB8422872D0 (en) * 1984-09-11 1984-10-17 Ici Plc Insecticidal product
JPS6168458A (ja) * 1984-09-12 1986-04-08 Sumitomo Chem Co Ltd α−シアノベンジルエステルの製造方法
CA1275108A (en) * 1985-01-16 1990-10-09 Laszlo Pap Insecticidal composition comprising more than one active ingredients
GB2187385A (en) * 1986-03-07 1987-09-09 Shell Int Research Method of combatting colorado beetles using chemical compounds and compositions containing the chemical compounds
US4997970A (en) * 1987-06-15 1991-03-05 Fmc Corporation Conversion of pyrethroid isomers to move active species
US5028731A (en) * 1989-11-17 1991-07-02 Fmc Corporation Preparation of mixtures of cypermethrin or cyfluthrin isomers enriched in more active species
US5223536A (en) * 1991-07-23 1993-06-29 Fmc Corporation 1,4-diaryl-1-cyclopropyl-4-substituted butanes as insecticides and acaricides
DE4216535A1 (de) * 1991-08-21 1993-02-25 Bayer Ag Formkoerper zur bekaempfung von schaedlingen
CN1090611C (zh) * 1999-08-18 2002-09-11 广东省化州市农药厂 3-溴-4-氟甲苯法生产氟氯氰菊酯的方法
CN1096445C (zh) * 1999-08-18 2002-12-18 广东立威化工有限公司 对氟苯甲醛法生产氟氯氰菊酯的方法

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2615435C2 (de) * 1976-04-09 1984-02-09 Bayer Ag, 5090 Leverkusen Substituierte Phenoxybenzyloxycarbonylderivate, Verfahren zu ihrer Herstellung und ihre Verwendung als Insektizide und Akarizide
NZ184241A (en) * 1976-06-16 1979-12-11 Ici Ltd A process for the preparation of certain cyano-substituted ester -cyano-3-phenoxybenzyl 3-(2,2-dichl-orovinyl)-2,2-dimethyl-cyclopropane carboxylate insecticidal composition
DE2709264C3 (de) * 1977-03-03 1982-01-21 Bayer Ag, 5090 Leverkusen Substituierte Phenoxybenzyloxycarbonylderivate, Verfahren zu ihrer Herstellung und ihre Verwendung als Insektizide und Akarizide sowie neue Zwischenprodukte

Also Published As

Publication number Publication date
CS221972B2 (en) 1983-04-29
US4287208A (en) 1981-09-01
GR69689B (cs) 1982-07-08
CA1151665A (en) 1983-08-09
EP0022970A2 (de) 1981-01-28
PL130984B1 (en) 1984-09-29
PH15796A (en) 1983-03-25
EP0022970A3 (en) 1981-02-25
IL60602A0 (en) 1980-09-16
HU186366B (en) 1985-07-29
PL225697A1 (en) 1983-03-28
EP0022970B1 (de) 1983-06-01
MA18910A1 (fr) 1981-04-01
ES493483A0 (es) 1981-07-01
TR20978A (tr) 1983-03-10
DE3063604D1 (en) 1983-07-07
JPS5616459A (en) 1981-02-17
PT71519A (en) 1980-08-01
DE2928986A1 (de) 1981-02-05
AU531349B2 (en) 1983-08-18
IL60602A (en) 1984-08-31
DK308780A (da) 1981-01-19
ATE3637T1 (de) 1983-06-15
NZ194343A (en) 1982-09-14
AU6032980A (en) 1981-01-22
BR8004470A (pt) 1981-01-27
ES8105974A1 (es) 1981-07-01
ZA804325B (en) 1981-07-29
DD152047A5 (de) 1981-11-18
EG14335A (en) 1983-09-30
JPH0128016B2 (cs) 1989-05-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JPS6218538B2 (cs)
JPS6221777B2 (cs)
JPS6316377B2 (cs)
HU176198B (en) Insecticide and acaricide preparations containing substituted phenoxy-benzyloxy-carbonyl-derivatives and process for preparing the substituted phenoxy-benzyloxy-carbonyl-derivatives
CS215067B2 (en) Insecticide and/or acaricide means and method of making the active substances
US4423066A (en) Combating arthropods with perfluorobenzyl 2,2-dimethyl-3-vinyl-cyclopropane carboxylates
CA1156254A (en) 4-fluoro-3-phenoxy-benzyl 3-alken-1-yl-2,2-dimethyl- cyclopropanecarboxylates, a process for their preparation and their use in pest-combating agents
KR940010766B1 (ko) 비닐사이클로프로판카복실산 에스테르의 제조방법
JPH0150222B2 (cs)
CA1280764C (en) Tetramethylcyclopropanecarboxylates
EP0057384B1 (de) 4-Fluor-3-halophenoxy-benzylester, Verfahren zu deren Herstellung und deren Verwendung in Schädlingsbekämpfungsmitteln sowie neue Zwischenprodukte und Verfahren zu deren Herstellung
EP0034731B1 (de) Trifluormethylbenzylester, ihre Zwischenprodukte, Verfahren zu ihrer Herstellung und deren Verwendung in Schädlingsbekämpfungsmitteln
JPS6257177B2 (cs)
EP0040742B1 (de) 3-(2-Chlor-3,3,4,4,4-pentafluor-1-butenyl)-2,2-dimethyl-cyclopropancarbonsäureester, Verfahren zu deren Herstellung und deren Verwendung in Schädlingsbekämpfungsmitteln
JPS6341381B2 (cs)
US4874781A (en) Pesticides
JPS636057B2 (cs)
KR860000558B1 (ko) 2,2-디메틸-3-(2,2-디클로로비닐)-사이클로프로판-1-카복실산 α-시아노-3-페녹시-4-플루오로-벤질 에스테르의 입체 이성체의 제조방법
JPS6321655B2 (cs)
EP0020954A1 (de) Fluor-substituierte Oxyalkenyl-cyclopropancarbonsäureester, Verfahren zu ihrer Herstellung, Zwischenverbindungen dafür, deren Herstellung, die Endprodukte enthaltende Insektizide und/oder Akarizide, deren Herstellung und Verwendung
KR820001845B1 (ko) 2, 2-디메틸-3-(2-브로모-2-페닐비닐)-사이클로 프로판 카복실산 3-펜옥시 벤질에스테르의 제조방법
JPS6147436A (ja) 殺中剤に関する改良
HUT51634A (en) Insecticides, acaricides and nematocides containing s-(halogenous-alkyl)-dithiophosphoric(phosphonic) acid ester and process for producing these compounds
GB2195997A (en) Improvements relating to pesticides