CS212798B2 - Method of and apparatus for manufacturing sand moulds - Google Patents

Method of and apparatus for manufacturing sand moulds Download PDF

Info

Publication number
CS212798B2
CS212798B2 CS774047A CS404777A CS212798B2 CS 212798 B2 CS212798 B2 CS 212798B2 CS 774047 A CS774047 A CS 774047A CS 404777 A CS404777 A CS 404777A CS 212798 B2 CS212798 B2 CS 212798B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
container
molding
valve
molding material
vessel
Prior art date
Application number
CS774047A
Other languages
English (en)
Inventor
Max Wernli
Original Assignee
Fischer Ag Georg
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from CH815176A external-priority patent/CH602225A5/de
Priority claimed from CH618177A external-priority patent/CH610789A5/de
Application filed by Fischer Ag Georg filed Critical Fischer Ag Georg
Publication of CS212798B2 publication Critical patent/CS212798B2/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B22CASTING; POWDER METALLURGY
    • B22CFOUNDRY MOULDING
    • B22C15/00Moulding machines characterised by the compacting mechanism; Accessories therefor
    • B22C15/23Compacting by gas pressure or vacuum
    • B22C15/24Compacting by gas pressure or vacuum involving blowing devices in which the mould material is supplied in the form of loose particles

Description

Vynález se týká způsobu výroby pískových licích forem za použití tlakového média přiváděného za účelem zhutnění na povrch formovací hmoty, přičemž se formovací hmota působením tlakového média nanáší na 'modelové zařízení a zhutňuje se, čímž se vytváří negativ modelu.
Je znám způsob zhutňování formovací hmoty, 'volně nasypané na modelní desku do formovacího rámu, u něhož se působí na formovací hmotu krátkodobě tlakovým vzduchem proudícím z nádrže na stlačený vzduch, umístěné nad formovacím rámem, a vystupujícím uzavíratelnými otvory v modelní desce.
Nedostatkem, tohoto způsobu je, že část formovací hmoty, na kterou přímo působí tlakový vzduch, dosáhne většího zhutnění než část, která přiléhá k modelu.
Vynález si klade za cíl vytvořit postup výroby licích pískových forem, kterým je možno- dosáhnout optimálního zhutnění formovací hmoty nezávisle na jednotlivých částech modelu, přičemž k největšímu zhutnění dochází na všech plochách, přicházejících do- styku s tave-ninou, jakož i v dělicí rovině formy a zhutnění se zmenšuje směrem od dělicí roviny formy k její vnější straně.
Uvedené nevýhody odstraňuje způsob vý roby licích pískových forem za použití tlakového média přiváděného za účelem zhutnění na povrch formovací hmoty, přičemž se f ormovací hmota působením tlakového média nanáší na modelové zařízení a zhutňuje se, čímž se vytváří negativ modelu. Podstatou vynálezu je, že přes dávku formovací hmoty se nejprve nasává vzduch směrem cd modelového· zařízení, způsobující soudržný stav formovací hmoty, načež se na formovací hmotu působí tlakovým médiem pro udělení zrychlení a převedení do formovacího rámu.
Je výhodné, když se formovací hmota před převedením do- formovacího rámu umístí v prostoru ji částečně obklopujícím, a když se tento· prostor před zrychlením formovací hmoty odvzdušní.
Podstatou zařízení podle vynálezu je, že obsahuje tlakovou nádrž spojenou s jednostranně otevřenou nádchou, mezlstěnou s ventilem., přičemž při otevřené straně nádoby je pohyblivě umístěn formovací rám, který spo-lu s pohyblivě uleženým: modelovým zařízením a s nádc-bou tvoří kom ořu pro přijetí formovací hmoty obsažené v nádobě.
Je výhodné, když k nádobě je přiražen zásobník formovací hmoty, jehož vydávací otvor a/nebo otevřená strana nádoby jsou navzájem pohyblivé, a když nádoba spolu s tlakovou nádrží a mezis-těnou jsou otočné kolem osy kolmé k jejich společné ose souměrnosti. Nádoba a/nebo zásobník mohou bý.t přitom pohyblivé ve směru jejich společné osy souměrnosti. Je rovněž výhodné, když vnitřní plochy nádoby ss směrem k formovacímu rámu postupně rozšiřují, případně jsou uspořádány v podstatě kolmo k průřezu otevřené strany nádoby.
Průřez vnitřního prostoru formovacího rámu může být v rovině rovnoběžné s modelovým- zařízením v podstatě shodný s průřezem. komory . nádoby ležícím v rovnoběžné rovině. Výhodným se jeví také to, že spojení mezi formovacím, rámem a modelovým zařízením a . mezi formovacím rámem a nádobou je plynotěsné. Podle vynálezu je také výhodné, když modelové zařízení je pohyblivé ve všech .směrech, a když komora je spojena s agregátem podtlaku. V neposlední řadě Je také výhodné, když nad ventilem. je ve vnitřním prostoru nádoby děrovací · vložka, která může být pohyblivá ve směru k modelovému zařízení.
Přednosti způsobu podle vynálezu -spočívající především v tom, že lze dosáhnout z hlediska slévárenské techniky podstatně lepší zhutnění formovací hmoty, přivedené do vhodného soudržného stavu .a v důsledku toho· · zvýšení kvality takto vyráběných licích forem. Další přednost vyplývá z toho, že konstrukční díly jsou zde navrženy jako poměrně áela.ké, čímž jsou .síly potřebné k vyvození pohybu těchto dílů malé a analogicky je malá i .spotřeba energie. Rovněž je předností, že zařízení může pracovat v .libovolné úhlové poloze a postup lze použít jak k výrobě bezskříňový-ch forem, tak i k výrobě pískových licích forem, vytvářených ve formovacích skříních. pj
Příklady provedení vynálezu jsou znázor-j něny na 'výkresech, kde značí obr. 1 svislýg ošový řez . zařízením s .nádobou pro dávku formovací .hmoty, o-br. 2 tentýž řez tímtéž zařízením· při formovací operaci, při níž je k . nádobě přiložen formovací rám a modelové zařízení, obr. 3 tentýž řez zařízením při další o.perací, při níž je formovací hmota přenášena do formovacího rámu, obr. 4 zvětšený řez zařízením· podle obr. 3, obr. 5 svislý osový řez -dalším příkladným provedením zařízení s připojeným zásobníkem formovací hmoty, obr. 6 tentýž řez zařízením při formovací operaci s nádobou naplněnou formovací hmotou, obr. 7 tentýž řez zařízením při další formovací operaci s formovacím rámem. a modelovým zařízením přiloženým. k nádobě, obr. 8 tentýž řez zařízením při následující operaci s formovací hmotou přenesenou· do· formovacího· rámu, obr. 9 tentýž řez zařízením s hotovou licí formou, obr. 10 zvětšený řez zařízením podle obr. 9, obr. 11 svislý osový řez zařízením ve schematickém vyobrazení s náplní formovací hmoty a obr. 12 tentýž řez zaří4 zením formovací hmotou, zhutněnou na modelu.
Obr. 1 až 4 ukazují při jednotlivých operacích zařízením s nádobou 1 k přijímání a vydávání nadávkovaného. množství formovací hmoty 20 k výrobě licí formy. Nádoba 1 je připojena k mezistěně 2 s průchozím otvorem. 3, který je na straně odvrácené od nádoby 1 opatřen sedlem 5a pro- . přilehnutí Zdvíhátka 4, které společně se . sedlem 5a vytváří ventil 5.
K mezistěně 2 je připojena tlaková nádrž 6 na stlačený .plyn, který se do. . tlakové nádrže 6 přivádí potrubím 7. K tlakové nádrži 6 je připojeno. pneumaticky nebo hydraulicky ovládané pohonné ústrojí 8 se suvným pístem 9, Sck^terý je spojen se zdvihátkem 4 ventilu 5. Toto spojení je .s výhodou provedeno jako· kloub 10. Od neznázorněného řídicího ústrojí se uskutečňuje ovládacími potrubími 11, 11a ovládání pohonného ústrojí 8 se suvným. pístem 9.
K bokům mezistěny 2 jsou připojeny čepy 12a a 12 včetně uložené v ložiskách 13 a 13a, což umožňuje, aby nádoba 1, mezistěna 2, tlaková nádrž 6 a pohonné ústrojí 8 se suvným pístem. 9 byly jako jeden celek otočné .kolem osy čepů 12 a 12a.
V ose jednoho- z čepů 12 a 12a je uspořádáno· sací potrubí 14 ústící do průchozího otvoru 3 v mezistěně 2. Vy-ústění sacího potrubí 14 je s výhodou provedeno ja^k^os prstencový kanál 15, který je opatřen porézním krytem. 16. Vnější konec sacího potrubí 14 je .prostřednictvím sacího ventilu 18 na řídicím. ústrojí celého formovacího zařízení, připojen na neznázc-rněný sací agregát, například na ventilátor.
Od sedla 5a ventilu 5 k prstencovému kanálu 15 jsou uspořádány spojovací otvory , pro čištění porézního krytu 16 prstencové^ho kanálu 15 zpětným· vyplachováním. | Druhý z čepů 12 a 12a je spojen se stavecím. pohonem 17, pro otáčení mezistěny 2 s .nádobou 1 a tlakovou nádrží 6 s pohonným ústrojím 8 jako jedním celkem kolem osy čepů 12, 12a.
Nad tímto celkem je umístěn zásobník 19 formovací hmoty, z něhož může být dlo nádoby 1 během. jedné operace, jak je zřejmé z . obr. 1, přivedena .dávka formovací hmoty 20.
Na .opačné, straně zásobníku 19, formovací hmoty 20 je v ose zařízení pres výrobu pískových licích forem umístěno modelové zařízení 21, kterým lze pohybovat ve svislém směru pomocí fluidního pohonu 23, ovládaného prostřednictvím. tlakových potrubí 22, 22a. Zařízení pro výrobu pískových licích forem. je opatřeno nosným ústrojím 25, k němuž je připojen formovací rám 24 přestavitelný do· polohy, ve které se Skryje s nádobou 1 na jedné straně a s modelovým zařízením 21 na druhé straně.
Při první formovací . operaci — obr. 1 — je nádoba 1 . otočena svou . otevřenou stranou 26 k zásobníku 19 formovací hmoty 20 a v této poloze se naplní dávkou formovací hmoty 20. Poté se otevře sací ventil 18 . sacího potrubí 14, čímž v .prstencovém kanálu 15 vznikne podtlak a ve formovací hmotě 20 sací proudění, které způsobí, že formovací hmota 20 zůstane v soudržném stavu.
Při tomto stavu formovací hmoty 20 se nádoba 1 spolu s ostatními k ní připojenými částmi otočí působením stavěcího pohonu 17 . do směru k modelovému zařízení 21 a v této. poloze nádoby 1 se přestaví formovací rám. 24 do polohy, kryjící se s .nádobou
1. V této poloze .se činností fluidního pohonu 23 přisune k formovacímu .rámu 24 modelové zařízení 21, čímž formovací rám . 24, nádoba 1 a modelové zařízení 21 vytvoří komoru 27.
Pak se uvede do činnosti pohonné ústrojí 8, a to jeho suvný píst 2, který zvedne s ním spojené zdvihátko 4 ze sedla 5a ventilu . 5, čímž tlakové médium přiváděné do tlakové nádrže 6 potrubím 7, vystupuje s přetlakem z průchozího otvoru 3. Tím. se uděluje formovací hmotě 20 ve směru k modelovému zařízení 21 zrychlení potřebné ke zhutnění formovací hmoty 20. Tato je přiváděna do zrychleného pohybu a při nárazu na .modelové zařízení 21 je tímto modelovým. zařízením- 21 a částečně formovacím. rámem 24 zbrzděna. Před zvednutím zdvihátka 4 ze sedla 5a ventilu 5 nebo během . jeho zvedání nebo· po dokončení jeho zdvihu se uzavře sací ventil 18.
Po přivedení formovací hmoty 20 na modelové zařízení 21 se modelové zařízení . 21 působením fluidního pohonu 23 odsune ' od formovacího rámu 24 a licí forma, vytvořená ve formovacím rámu 24, se pomocí nosného . ústrojí 25 přivede do dalšího formovacího zařízení. Během .odsouvání licí farmy, držené ve formovacím rámu 24, se okraji 28 — obr. 4 — otvoru nádoby 1 odhrne přebytečná část formovací hmoty 20 z licí formy. Tra tento úkon může být však stejným účinkem použit odhrnovač písku.
Při dalším postupu se nádoba 1 s částmi s ní spojenými v jeden celek otočí prostřednictvím stavěcího· pohonu 17 do výchozí polohy — obr. 1 — přičemž zdvihátko 4 ventilu 5 zaujme těsnicí polohu na sedle 5a ventilu 5. Tím. se vytvoří výchozí poloha pro. další formovací cyklus.
Obir. 5 až obr. 10 ukazují ve formovacích -oppeacích jednu variantu zařízení s .nádobou 30 ik přijímání a vydávání dávkovaného množství formovací hmoty 31 k výrobě licí formy. Nádoba 30 je opět připojena k mezistěně 32, s průchozím. otvorem 33, který je na straně odvrácené od nádoby 30 opatřen sedlem 34a pro přilehnutí zdvihátka 35, které společně se sedlem 34a vytiváří ventil 34.
K mezistěně 32 je připojena tlaková nádrž 36 na .stlačený plyn, který se do tlakové nádrže 36 přivádí potrubím 37. K tlakové nádrži 36 je připojeno pneumaticky nebo hydraulicky . ovládané pohonné ústrojí 38 . . se suvným. pístem. 39, který je spojen, se zdvihátkem 35 ventilu 34.
Místo pohonného ústrojí 38 se suvným pístem 30 může být použito neznázorněné elektrické nebo mechanické ústrojí.
Spojení nosného pístu 30 se zdvihátkem ventilu 34 je s výhodou provedeno jako kloub 40. Ovládání pohonného ústrojí 38 se suvným pístem 30 se uskutečňuje prostřednictvím ovládacích potrubí 41 a 41a neznázorněným řídicím ústrojím, ovládajícím. celé formovací zařízení.
Nádoba 30, mezistěna. 32, tlaková nádrž a pohonné ústrojí 38 se suvným pístem ve vzájemném spojení vytvářejí jeden celek se společnou osou souměrnosti.
Přibližně kolmo k ose souměrnosti tohoto celku vede mezistěnou 32 sací potrubí 42 ústící do průchozího otvoru 33 v mezistěně 32. Vyústění .sacího potrubí 42 js s výhodou provedeno jako prstencový kanál 43, který je opatřen porézním krytem. 44. Sací potrubí 42 je .-prostřednictvím sacího ventilu 45, ovládaného z řídicího ústrojí spojeno s .neznázorněným .sacím agregátem, například s ventilátorem.
Od sedla 34a ventilu 34 k prstencovému kanálu 43 jsou uspořádány spojovací otvory pro čištění porézního krytu 44 zpětným vyplachováním přiváděným tlakovým plynem z tlakové nádrže 36 při otevřeném. ventilu 34 k zadní straně porézního krytu 44.
Pro přívod dávkovaného množství formovací hmoty 31 je určen zásobník 46 formovací hmoty 31, který je spojen s přistavovacím ústrojím 47, . určeným pro pohyb zásobníku 46 formovací hmoty 31 cd složiště formovací hmoty 31 do polohy, v níž íse kryje s nádobou 30. Fluidním pohonem 48, provedeným, jako součást přistavovacího ústrojí 47, se může zásobník 48 formovací hmoty pohybovat ve směru esy souměrnosti celku k otvoru 40 . — obr. 0 — v nádobě 30. V souladu s .velikostí vyráběné licí formy může být volen průřez otvoru zásobníku 46 formovací hmoty 31 větší, než je maximální průřezová plocha nádoby 30 — obr. 5 takže zásobník 46 formovací hmoty 31 se může navléci na nádchu 30 — .obr. 6. Tím je zabezpečeno, že se otevřená strana 50 zásobníku 46 formovací hmoty 31 přizpůsobí otvoru 40 nádoby 30, takže lze zásobník 46 formovací hmoty 31 nechat pomocí fluidního pohonu 48 dosednout na nádobu 30. Je také možno provést maximální plochu průřezu zásobníku 46 formovací hmoty 31 menší, než je průřez komory 51 v nádobě 30, takže zásobník 46 formovací hmoty 31 je pak suvný v nádobě 30. V dalším. případu provedení může být nádoba 30 se všemi s ní spojenými částmi uležena pohyblivě směrem k zásobníku 46 formovací hmoty 31, přičemž mohou být opět použity uvedené tvary průřezu zásobníku 46 formovací hmoty 31.
Tvar průřezové plochy nádoby 30 a analogicky .zásobníku 46 formovací hmoty 31 od povídá tvaru průřezové plochy vyráběné licí formy, přičemž objem nádoby 30, jakož i zásobníku 46 formovací hmoty 31 v souladu s objemem: licí formy.
Pro zabezpečení sacího proudění formovací hmotou 31 se uvažuje s porézním opláStěním zásobníku 46 formovací hmoty 31, přičemž s výhodou může být porézní jen jedna část, například dno 52.
V ose souměrnosti nádoby 30 je umístěno modelové zařízení 53, které je modelovou stranou 54 přivráceno к otvoru 49 nádoby 30. Modelové zařízení 53 je ve směru zmíněné osy souměrnosti, tedy ive svislém směru pohyblivé pomocí fluidního pohonu 55, připojeného к modelovému zařízení 53. 0vládání fluidního pchonu 55 se děje ovládacími potrubími 56 a 56a z neznázorněného řídicího ústrojí.
Formovací rám 58 je držen nosným ústrojím 57 a zasune se při jedné formovací operaci do polohy, v níž se kryje s nádobou 30 na jedné straně a s modelovým· zařízením 53 na straně druhé. Zároveň se mezi formovací rám. 58 a nádobu 30 vsadí oldhrnoivací rám- 59 pro přebytečnou část 31a formovací hmoty 31. Místo odhrnovacího rám:u 59 může být využita obvodová hrana otvoru 49 nádoby 30 nebo dodatečně připojený neznázorněný odhrnoivač písku.
Při .první formovací operaci se naplní zásobník 46 formovací hmotou 31 a prostřednictvím přistavovacího zařízení 47 zasune do polohy, v níž se kryje s nádobou 30. Pak se otevře ovládací ventil 45 sacího potrubí 42 a zároveň se přivede zásobník 46 formovací hmoty 31 fluidním pohonem 48 do spojení s nádobou 30. Přitom se v prostoru mezi prstencovým kanálem 43 a stranou formovací hmoty 31 přivrácenou к prstencovému kanálu 43 vytvoří podtlak, který se zachovává sacím prouděním formovací hmotou 31, přičemž formovací hmota 31 se tak dopraví do nádoby 30. Formovací hmota 31 v nádobě 30 uchovává soudržný tvar. Podle provedeného tvaru zásobníku 46 formovací hmoty 31 se tento během· nebo po předání formovací hmoty 31 do nádoby 30 od ní oddělil a vzdálí se od ní.
Poté se formovací rám 58 dopraví nosným ústrojím 57 do .poldhy, v níž se kryje s nádobou 30 a modelovým zařízením 53 a zároveň se vsadí odhrnovací rám 59 mezi formovací rám 58 a nádobu 30.
Činností fluidního pohonu 55 se pak modelové zařízení 53 přisune к formovacímu rámu 58, čímž modelové zařízení 53, formovací rám 58, shrnovací rám 59 a nádoba 30 vytvoří komoru 51.
Během dalšího· pochodu se uvede do činnosti pohonné ústrojí 38, a to jeho suvný píst 39, který zvedne s ním Spojené zdvihátko 35 ze sedla 34a ventilu 34, čímž tlakový plyn, přiváděný potrubím: 37 do tlakové nádrže 36 vystupuje s přetlakeim z průchozího otvoru 33. Tím se uděluje formovací hlmotě 31 zrychlení ve směru к mode lovému zařízení 53, potřebné ke zhutnění formovací hmoty 31. Formovací hmota 31, uvedená do zrychleného pohybu, se při nárazu na modelové zařízení 53 a částečně na formovací rám 58 zabrzdí. Před zvednutím zdvihátika 35 ze sedla 34a ventilu 34 nebo· během jeho zvedání nebo po· skončení jeho zdvihu se sací ventil 45 uzavře.
Po přivedení formovací hmoty 31 se modelové zařízení oddálí pomocí fluidního pohonu 55 a licí forma vytvořená ve formovacím rámu 58 se nosným ústrojím 57 zavede do dalšího formovacího zařízení. Během oddalování licí formy, držené ve formovacím rámu 58, se odhrnovacím rámem 59 nebo jiným konstrukčním prvkem o stejné funkci odhrne přebytečná část 31a formovací hmoty 31 z licí formy.
Zároveň s vytvořením licí formy se přivede do zásobníku 46 formovací hmoty 31 nadávkované množství formovací hmoty 31 pro další formovací cyklus.
Zařízení znázorněné schematicky na obr. 11 a 12 je tvořeno tlakovou nádrží 62, která je mezistěnou 63 spojena s nádobou 61 pro přijetí formovací hmoty. Tlaková nádrž 62, nasazená na nosný díl 65 formovacího stroje, je spojena potrubím 66 tlakového plynu přes první ovládací ventil 67 s neznázorněným zdrojem tlakového plynu. Místo tlakového plynu mohou být použity i jiné prostředky pro vyvození síly, například mechanické zařízení, působící pružnými prvky. Od prvního ovládacího ventilu 67 vede ovládací potrubí 68 к ústřednímu řídicímu ústrojí 69 formovacího· stroje.
V mezistěně 63 je potrubí 88 vedoucí v blízkosti ventilu 70 do vnitřního prostoru nádoby 61, a které je spojeno s druhým podtlakovým ventilem 89, který je ovládacím potrubím 90 připojen к ústřednímu řídícímu ústrojí 69. Potrubím 88 a druhým· ventilem podtlakovým 89 může být podle potřeby během cyklu formovacího procesu provedeno vyrovnání tlaku mezi prostorem, vytvořeným formovací hmotou 64 a mezistěnou 63 a okolní atmosférou. Druhý podtlakový ventil 89 může však být také napojen dalším potrubím 91 na neznázorněný sací agregát, například na ventilátor, kterým je prostor ohraničený nádobou 61 a mezistěnou 63 před formováním ©vakuován, čímž je formovací hmota 64 udržována ve stálé poloze. Tím je dosaženo, že zařízení je použitelné v libovolné úhlové poloze.
Nádoba 61 je na straně přivrácené к mezistěně 63 provedena jako otevřená. Vnitřní plochy nádoby 61 jsou uspořádány kolmo к průřezu otevřené strany nádoby 61; mohou však být uspořádány šikmo a tak rozšiřovat prostor nádoby 61 nebo tvořit zvláštní geometrický tvar. Spojení mezistěny 63 s nádobou 61 a tlakovou nádrží 62 je provedeno plynotěsně, přičemž spojení lze použít jak rozebíratelné, tak 1 nerozebíratelné spojovací pnvky.
V blízkosti ventilu 70 je v nádobě 61 u212798 místěna děrovaná vložka 77, která je provedena například jako rošt. Tato děrovaná vložka 77 může být vsazena buď pevně, nebo s omezenou pohyblivostí ve směru k otevřené straně nádoby 61.
Návazně na nádobu 61 je pohyblivě umíistěn formovací rám 78, který je spojen s nosným ústrojím 79 -ovládaným formovacím strojeta. Místo formovacího: rámu 78, který je s výhodou používán- u bezskříňových forem, - může být použita formovací skříň, přizpůsobená procesu formování.
Na formovacím rámu 78 může přiléhat modelové zařízení 80 s modely 81, které je přídavně vybaveno- běžnými formovacftni - zařízeními. Modelové zařízení 80, které je provedeno jako všestranně pohyblivé, je například -spojeno s pístnicí 82 neznázorněného ovládacího ústrojí, které představuje jeden díl formovacího stroje.
Spojení formovacího· rámu 78 s modelovým. zařízením 80 na jedné straně a s nádobou 61 na druhé straně je projedeno- plynotěsně.
Modelové zařízení 80, formovací rám 78 a nádoba 61 tvoří ve vzájemném spojení komoru 83, která je zčásti určena -k přijetí formovací hmoty 64. Podtlakovým potrubím 84 a přes první podtlakový ventil 85 je komora 83 spojena -s neznázorněným sacím agregátem, například s podtlakovým- prostorem. První podtlakový ventil 85 ik -ovládání podtlaku je napojen prostřednictvím ovládacího potrubí 86 na ústřední řídicí ústrojí 89. Průřez vnitřního prostoru formovacího rámu 78 je v rovině rovnoběžné s modeloPŘEDMĚT
1. Způsob výroby licích pískových forem za použití tlakového média přiváděného za účelem zhutnění na povrch formovací hmoty, přičemž se formovací hmota působením tlakového· média nanáší na modelové zařízení a zhutňuje se, čímž se vytváří negativ modelu, vyznačující se tím, že přes -dávku formovací hmoty se nejprve nasává vzduch směrem- od modelového zařízení, způsobující soudržný stav formovací hmoty, načež se na formovací hmotu působí tlakovým- médiem pro udělení zrychlení a- převedení do formovacího rámu.
2. Způsob podle bodu 1 vyznačující - se tím, -že formovací hmota se před- převedením do- formovacího rámu umístí v prostoru, který ji částečně obklopuje.
3. Způsob podle bodu 1 vyznačující se tím, že profetor obklopující formovací hmotu se před jejím zrychlením -odvzdušní.
4. Zařízení k provádění způsobu podle bodu 1 vyznačující se tím, že obsahuje tlakovou nádrž (6, 36, 62) spojenou -s- jednostranně -otevřenou nádobou (1, 30, 61) mezlstěnou (2, 32, -63) s ventilem (5, 34, 70), přičemž při otevřené straně nádoby (1, 30, 61) -je pohyblivě umístěn- formovací -rám (24, 58, 78), který spolu s pohyblivě ulože vým- zařízením 80 přibližně -shodný s průře zem komory 83 nádoby 61, ležícím v rovnoběžné rovině.
Písková licí forma se při tomto· řešení zhotoví taik, že dávkované množství formovací hmoty 64 se přivede do· nádoby 61 -a- s výhodou uloží na děrovanou vložku 77. Z ústředního řídicího’ ústrojí 69 přijde pak impuls do nosného ústrojí 79, načež v- cyklu fortnovacího stroje se přisune formovací rám- 78 -do zákrytu s nádobou 61. Potom se přesune modelové zařízení 80 -do- zákrytu s formovacím rámem 78, čímž se -plynotěsně uzavře komora 83, která se otevřením, podtlakového ventilu 85 vystaví podtlaku. V určené časové posloupnosti je ovládán první ovládací ventil 67 a -druhý ovládací ventil 76, čímž tlakový plyn -vystupuje z tlakové nádrže 62 přes ventil 70 a působí na stranu formovací -hmoty 64, přivrácenou k ventilu 70. Tím se uděluje formovací hmotě 64 zrychlení potřebné k jejímu -zhutnění, načež se zrychlující se pohyb formovací hmoty 64 ve směru k modelovému zařízení 80 zbrzdí nárazem na modelové zařízení 80, čímž dojde k vytvoření poloviny -licí formy. Během toho- nebo návazně na to následuje v určené časové posloupnosti Ovládání prvního -Ovládacího ventilu 67, druhého- ovládacího ventilu 76, podtlakového ventilu 85 a -sacího- ventilu 89, čímž se vytvoří předpoklady - pro zvednutí - -modelového zařízení 80 ze zhutnění licí formy -a této licí formy z nádoby 61. Zařízení je pak připraveno k dalšímu formovacímu- cyklu.

Claims (1)

  1. VYNÁLEZU ným modelovým zařízením (21, 53, 80) a s nádobou (1, 30, 61) tvoří komoru (27, 51, 83) pro přijetí formovací hmoty (20, 31, 64), -obsažené v nádobě (1, 30, 61).
    5. Zařízení podle bodu 4 vyznačující se tím, že k nádobě (1, 30, 61) je přiřazen zásobník (19, 46) formovací hmoty (20, 31, 64), jehož vydávací otvor a/nebo otevřená strana nádoby (1, 30, 61) jsou navzájem pohyblivé.
    6. Zařízení podle bodu 4 vyznačující se tím, že nádoba (1, 30, 61) spolu s tlakovou nádrží - (6, 36, - 62) -a -mezistěnou (2, 32, 63) jsou otočné kolem osy kolmé k jejich společné ose souměrnosti.
    7. Zařízení podle bodu 4 vyznačující se tím, že nádoba (1, 30, - 61) a/nebo zásobník (46) jsou pohyblivé ve směru jejich společné osy souměrnosti.
    8. Zařízení podle bodu 4 vyznačující -se tím, že vnitřní plochy nádoby- (1, -30, 61) se směrem k formovacímu rámu (24, 58, 78) postupně rozšiřují.
    9. Zařízení podle bodu 4 vyznačující se tím, že vniiřní plochy nádoby (1, 30, 61) jsou uspořádány v podstatě 'kolmo- -k průřezu otevřené strany nádoby (1, 30, 61).
    10, Zařízení podle bodu 4 vyznačující se tím, že průřez vnitřního prostoru formovacího rámu (24, 58, 78) je v rovině - rovnoběžné is modelovým zařízením (21, 53, 80) v podstatě shodný s průřezem komory (27, 51, 83) nádoby (1, 30, 61) ležícím v rovnoběžné rovině.
    11. Zařízení podle bodu 4 vyznačující se tím, že spojení mezi formovacím·, rámem (24, 58, 78) a modelovým· zařízením , (21, 53, 80) a mezi formovacím -rámem· (24, 58, 78) a nádobou (1, 30, 61) je plynoitěsné.
    12. Zařízení podle bodu 4 vyznačující se tím, že modelové zařízení (21, 53, 80) je pohyblivé ve všech směrech.
    13. Zařízení podle bodu 4 vyznačující se tím, že komora (27, 51, 83) je spojena s agregátem podtlaku.
    14. Zařízení podle bodu· 4 , vyznačující se tím, že nad ventilem (70) je ve vnitřním prostoru nádoby (61) -děrovaná vložka (77).
    15. Zařízení podle bodu 14 vyznačující se tím, že děrovaná vložka (77) je pohyblivá ve směru k modelovému zařízení (80).
    4 listy výkresů
CS774047A 1976-06-25 1977-06-20 Method of and apparatus for manufacturing sand moulds CS212798B2 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CH815176A CH602225A5 (en) 1976-06-25 1976-06-25 Sand moulding machine
CH618177A CH610789A5 (en) 1977-05-18 1977-05-18 Process and apparatus for producing foundry sand moulds

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS212798B2 true CS212798B2 (en) 1982-03-26

Family

ID=25699129

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS774047A CS212798B2 (en) 1976-06-25 1977-06-20 Method of and apparatus for manufacturing sand moulds

Country Status (15)

Country Link
US (2) US4144925A (cs)
JP (1) JPS5812096B2 (cs)
AT (1) AT358749B (cs)
BR (1) BR7704141A (cs)
CA (1) CA1076318A (cs)
CS (1) CS212798B2 (cs)
DD (1) DD130452A5 (cs)
DE (1) DE2727297C3 (cs)
DK (1) DK282477A (cs)
ES (1) ES459974A1 (cs)
FR (1) FR2355590A1 (cs)
GB (1) GB1559637A (cs)
IT (1) IT1080607B (cs)
PL (1) PL110719B1 (cs)
SE (1) SE7707277L (cs)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS55147462A (en) * 1979-05-08 1980-11-17 Sintokogio Ltd Molding method of lower mold and squeeze plate device
DE2842912C2 (de) * 1978-10-02 1983-06-01 Alfelder Maschinen- und Modell-Fabrik Künkel, Wagner & Co KG, 3220 Alfeld Verfahren und Vorrichtung zum Herstellen von Sandgießformen o.dgl.
JPS5855149A (ja) * 1981-09-28 1983-04-01 Sintokogio Ltd ガス硬化式主型造型装置
DE3506752A1 (de) * 1985-02-26 1986-08-28 Alb. Klein Gmbh & Co Kg, 5241 Niederfischbach Verfahren und vorrichtung zum fuellen eines formkastens o.dgl. gefaesses mit formstoff
DE3518980A1 (de) * 1985-05-25 1986-11-27 BMD Badische Maschinenfabrik Durlach GmbH, 7500 Karlsruhe Vorrichtung zum verdichten von giesserei-formstoff mittels druckgas
CH674812A5 (cs) * 1986-10-06 1990-07-31 Fischer Ag Georg
DE10315433A1 (de) 2003-04-03 2004-10-14 Basf Ag Verfahren zur Herstellung von gut in Wasser redispergierbaren und mit Wasser benetzbaren Polymerisatpulvern
KR102583145B1 (ko) * 2022-04-14 2023-09-27 주식회사 네오스트 이동 로봇의 배터리 자동 교체 시스템

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1594598A (en) * 1922-09-28 1926-08-03 Donald J Campbell Air-operated molding apparatus
DE1961234C3 (de) * 1969-12-05 1975-02-06 Kramatorskij Nautschno-Issledowatel' Skij I Projektno-Technologitscheskij Institut Maschinostrojenija, Kramatorsk (Sowjetunion) Verfahren und Vorrichtung zum Verdichten von GieBereiformmassen
US3807483A (en) * 1971-01-08 1974-04-30 E Buhler Methods and apparatus for producing sand molds

Also Published As

Publication number Publication date
CA1076318A (en) 1980-04-29
DE2727297B2 (de) 1979-10-25
DK282477A (da) 1977-12-26
BR7704141A (pt) 1978-03-28
US4144925A (en) 1979-03-20
JPS5812096B2 (ja) 1983-03-07
AT358749B (de) 1980-09-25
US4231415A (en) 1980-11-04
ES459974A1 (es) 1978-11-16
IT1080607B (it) 1985-05-16
SE7707277L (sv) 1977-12-26
PL110719B1 (en) 1980-07-31
FR2355590B1 (cs) 1982-04-16
DD130452A5 (de) 1978-04-05
DE2727297C3 (de) 1980-07-10
ATA445777A (de) 1980-02-15
PL199121A1 (pl) 1978-02-27
FR2355590A1 (fr) 1978-01-20
JPS531630A (en) 1978-01-09
GB1559637A (en) 1980-01-23
DE2727297A1 (de) 1977-12-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3556196A (en) Method for automatic production and transportation of flaskless sand moulds in metal casting
US4724888A (en) Method and apparatus for the production of flaskless foundry molds
CS212798B2 (en) Method of and apparatus for manufacturing sand moulds
JP2012176441A (ja) 無枠鋳型造型機
US2112910A (en) Method and apparatus for making molds
US2791013A (en) Sand blowing machine
EP0122116A2 (en) A machine for the production of flaskless, horizontally divided casting moulds of sand or similar material
WO2005068107A1 (ja) 造型機のための鋳枠及びそれを用いた造型方法
SU1757447A3 (ru) Способ изготовлени формованных изделий
PL125526B1 (en) Moulding machine for making parts of sand casting moulds,in particular mould halves and method of packing the sand used in such moulding machine
US3989086A (en) Method of and apparatus for the production of mold parts for foundries
JPS646855B2 (cs)
US2956317A (en) Apparatus and method of making molds
US3648759A (en) Machine for making sand molds
US4199020A (en) Pattern device for foundry molds
SU741784A3 (ru) Многопозиционна формовочна машина дл изготовлени литейных форм
CA1127823A (en) Method of and apparatus for molding a drag mold part
US3433285A (en) Pneumatic impact-molding machine with shuttle hopper
GB2050892A (en) Method and apparatus for the compacting of foundry molding sand
JPS6321577B2 (cs)
US3030675A (en) Foundry machine
JPS6222283Y2 (cs)
KR20220112130A (ko) 중자 기계 모래 주입 장치
RU2022684C1 (ru) Формовочная машина
JPS6047031B2 (ja) 鋳型造型機