CS212686B1 - Způsob přípravy směsi sodných soli kyseliny ftalové a kyselin chlorftalových s obsahem chloridu sodného - Google Patents

Způsob přípravy směsi sodných soli kyseliny ftalové a kyselin chlorftalových s obsahem chloridu sodného Download PDF

Info

Publication number
CS212686B1
CS212686B1 CS162780A CS162780A CS212686B1 CS 212686 B1 CS212686 B1 CS 212686B1 CS 162780 A CS162780 A CS 162780A CS 162780 A CS162780 A CS 162780A CS 212686 B1 CS212686 B1 CS 212686B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
acid
sodium
sodium chloride
reaction mixture
acids
Prior art date
Application number
CS162780A
Other languages
English (en)
Inventor
Antonin Rejlek
Jaroslav Kroupa
Original Assignee
Antonin Rejlek
Jaroslav Kroupa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Antonin Rejlek, Jaroslav Kroupa filed Critical Antonin Rejlek
Priority to CS162780A priority Critical patent/CS212686B1/cs
Publication of CS212686B1 publication Critical patent/CS212686B1/cs

Links

Landscapes

  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Abstract

Způsob přípravy směsi sodných solí kyseliny ftalové a chlorftálové s obsahem chloridu sodného, přiněmž se suspenze ftalanhydridu ve vodě částečně nechloruje a produkt se izoluje po ochlazení reakční směsi okyselením minerální kyselinou nebo přímým sušením.

Description

Vynález ee týká způsobu přípravy smšsi sodných solí kyseliny ftalová a kyselin chlorftělových s obsahem chloridu sodného.
Směsný produkt připravený způsobem podle vynálezu, který obsahuje až 75 95 hmot. sodných soli kyseliny 4-chlorftalové, až 40 95 hmot. sodných solí kyseliny ftalové, až 10 96 hmot. sodných solí kyseliny 3-chlorftalové a až 25 96 hmot. chloridu sodného, ja používán ve směsi s ftalanhydridem, močovinou, chloridem měSným a dalšími látkami k syntéze stabilizovaných ftalocyaninových pigmentů alfa modifikace. Podle způsobu izolace se jedné zároveň o směs monosodných a disodných soli nebo jenom o produkt obsahující monosodné soli.
' Stabilizace alfa modifikace ftalocyaninu mědi se provádí tak, že část ftalanhydridu při jeho syntéze je nahrazena monosodnou solí kyseliny 4-chlorftalové nebo kyselinou 4-chlorftalovou, které se pak stane součástí ftaloeyaninového skeletu. Její syntéza je prováděna chlorací vodných roztoků ftalové kyseliny nebo jejích solí plynným chlorem při udržování konstantní hodnoty pH reakční směsi přídavkem hydroxidů alkalických kovů nebo uhličitanů alkalických kovů, nebo pomocí tlumicích činidel, jakým je například octan nebo fosforečnan sodný. Izolace produktu z reakční směsi je prováděna bud vysolením nebo lépe vysréžením 4-chlorftalové kyseliny pomocí chloridu vápenatého ve formě vápenaté soli, které je pak přídavkem kyseliny sírové nebo síranu sodného převedena na volnou kyselinu 4-chlorftalovou nebo její monosodnou sůl. Podobně je popsána 1 chlorace pomocí kyseliny chlorné nebo její soli s alkalickým kovem nebo pomocí chlornanu vápenatého. Izolace produktu je v těchto případech prováděna stejným způsobem.
Podstata vynálezu spočívá v tom, že se na 30 až 5096 suspenzi ftalanhydridu ve vodě při teplotě 40 až 80 °C působí pro částečné nechlorování vodným roztokem chlornanu sodného o koncentraci 100 až 180 g NaOCl/1, v množství 60 až 140 96 teoretického množství, počítáno na ftelanhydrid. Způsobem podle vynálezu lze získat směsný produkt, který lze s výhodou použít pro stabilizaci uvedeného ftaloeyaninového pigmentu.
Praktický postup spočívá v tom, že do suspenze ftalanhydridu ve vodě je za míchání při uvedené teplotě přikapán roztok technického chlornanu sodného v množství 60 až 140 ® teorie (počítáno na obsah ftalanhydridu) tak, že první třetina množství chlornanu je přidána během prvé poloviny reakční doby, druhé dvě třetiny v druhé polovině reakční doby. Reakční doba je přitom závislé na způsobu míchání reakční směsi, na velikosti násady a na schopnosti odvádění reakčního odplynu sestávajícího především z chloru uvolňujícího se při reakci. Ten může být využit při absorpci ve vodném roztoku hydroxidu sodného k výrobě roztoku chlornanu sodného pro tento postup.
Izolaci směsného produktu z reakční směsi lze provést buň tak, že je reakční směs okyselena přídavkem minerální kyseliny, například chlorovodíkové nebo sírové na hodnotu pH rovnou 3,5 až 4,0 a pak chlazena na teplotu 5 až 20 °C. Vyloučený produkt je pak izolován filtrací, přičemž obsahuje pouze směs monosodných solí, nebo je reakční směs přímo sušena bez úpravy hodnoty pH na rozprašovací nebo fluidní sušárně. V tomto případě se jedné o směs monosodných nebo dieodných solí.
Výhoda uvedeného postupu je především v tom, že produktivita zařízení je oproti stávajícím způsobům nepoměrně vyšší, nebol se pracuje při podstatně vyšších koncentracích ftalanhydridu, proces lze kontinualizovat a získávat tak produkt o konstantním složení, což je zvláště výhodné pro následující kontinuální zařízení pro výrobu vlastního ftaloeyaninového pigmentu. Rovněž jednoduchý způsob izolace znamená výhodné řešení oproti stávajícím způsobům. Níže uvedená příklady ilustrují provedení podle vynálezu.
Přikladl
Do reaktoru se předloží 80 kg vody a do ní se za mícháni přidá 59,2 kg ftalanhydridu. Vzniklá suspenze se potom vyhřeje na 60 °C a po vyhřátí se připouští během 3 hodin 280,6 kg vodného roztoku chlornanu sodného o.koncentraci 160 g chlornanu v 1 litru roztoku. Chlornan se zpočátku připouští pomalu, protože by nastal velký únik chloru, po vnesení 140 kg chlornanu za 2 hodiny se zbytek připustí rychleji tak, aby veškerý chlornan byl do směsi přidán během 3 hodin. Po skončení přidávání se reakční směs ještě 1 hodinu míché při reakční teplotě, pak se přídavkem 8 kg kyseliny chlorovodíkové upraví pH reakční směsi na hodnotu 3,7 a směs se ochladí za míchání na teplotu 10 °C. Vyloučený směsný produkt se zfiltruje na nuči a důkladně profouké vzduchem na maximální sušinu. Nesmí se promývat vodou. Získé se pasta produktu v množství kolem 130 kg, které po sušení poskytne 76 kg směsného produktu o složení 75 % hmot. monosodné soli kyseliny 4-chlorftalové, 4 2 hmot. monosodné soli kyseliny 3-ehlorftalové, 12 % hmot. hydrogenftalanu sodného a 8 % hmot. chloridu sodného, který lze bez úpravy použít při syntéze stabilizovaného ftalocyaninového pigmentu.
Příklad 2
Do reaktoru bylo předloženo 200 kg vody a do ní za míchání vneseno 149 kg ftelanhydridu. Vzniklé suspenze byla zahřéta na teplotu 60 °C a při této teplotě bylo během 4 hodin přidáno celkem 540 kg vodného roztoku chlornanu sodného o koncentraci 155 g NaOCl/1 tak, že během 2 hodin bylo přidéno pouze 150 kg chlornanu a poté byla teprve rychlost přidávání zvýěena.
Po skončení přidávání byla reakční směs při této teplotě 1 hodinu vymíchéváns a jako suspenze bez úpravy hodnoty pH sušena na rozprašovací sušárně při teplotním režimu 160°/110 °C. Byl získán směsný produkt o celkovém výtěžku 290 kg a složení po přepočtu na volné kyseliny 60 % hmot. kyseliny 4-chlorftalové, 4 % hmot. kyseliny 3-chlorftalové, 6 % hmot. kyseliny ftalové a 29 í hmot. chloridu sodného. Zbytek 1 % hmot. tvoří směs dichlorftalových kyselin. Látky jsou ve směsi obsaženy ve formě směsi monosodných a disodnýeh solí v poměru zhruba 2:1. Produkt byl s úspěchem odzkoušen při syntéze ftalocyaninových pigmentů v kontinuálním reaktoru, ve kterém syntéza za přítomnosti sodných solí probíhá rychleji. V tomto případě je třeba jen provést úpravu poměru nasazovaných složek po předchozí analýze na obsah organicky vázaného chloru v této směsné surovině. Pro syntézu je rozhodující znalost jen této hodnoty.
Příkladů
Do reaktoru bylo předloženo 220 kg vody a do ní bylo za míchání vneseno 149 kg ftalanhydridu. Vzniklá suspenze byla zahřéta na teplotu 70 °C a při této teplotě bylo do ní během 3 hodin nadávkováno 350 kg vodného roztoku chlornanu o koncentraci 170 g NaOCl/1. Dévkovéní bylo provedeno tak, že během 1 hodiny bylo spotřebováno jen 50 kg chlornanu, pak byla rychlost dávkování zvýěena. Po vnesení veškerého množství chlornanu byla reakční směs ještě 1 hodinu vymíchévéna při této teplotě, pak okyselena přídavkem 0,9 kg kyseliny sírové na hodnotu pH 3,7, reakční směs pak byla ochlazena zevně na teplotu 15 °C a vyloučený produkt odfiltrován na nuči. Po vysušení takto získané pasty produktu se získá 165 kg sušiny o složení 45 96 hmot. monosodné soli kyseliny 4-chlorftalové, 40 % hmot. hydrogenftalanu sodného, 6 % hmot. monosodné soli kyseliny 3-chlorftalové, 1 % hmot. monosodné soli kyselin dichlnrftělových a 8 % hmot. chloridu sodného. Použití produktu je stejné jako v příkladu 2.
Příklad 4
Do smaltované kédě bylo předloženo 100 kg vody a do ní za míchání bylo vneseno 75 kg ftalanhydridu. Suspenze byla pak zahřéta na teplotu 40 °C a při této teplotě bylo do ni během 4 hodin konstantním proudem připuštěno 320 kg vodného roztoku chlornanu sodného získaného absorpcí chloru ve vodném roztoku hydroxidu sodného, který obsahoval 145 kg NaOCl/1 vedle ekvimolérního množství chloridu sodného a 5 SS zbytku hydroxidu sodného. Reakční směs byla po přidání veškerého chlornanu jeětě 1 hodinu vymíchévéna, pak zahřéta během 30 minut na teplotu 80 °C a takto získané suspenze směsného produktu byla přímo sušena ve fluidní auěérně.
Bylo získéno celkem 135 kg suchého produktu ve formě bílého prášku, který obsahoval po přepočtu na volné kyseliny 40 % hmot. kyseliny 4-chlorftalové, 36 % hmot. kyseliny ftalové, 5 95 hmot. kyseliny 3-chlorftalové a 19 % hmot. chloridu sodného. Aromatické kyseliny jsou přítomny ve formě směsi monosodnýoh a disodných solí zhruba v poměru 3:1. Vzhledem k tomu, že pro použití je rozhodující obsah organicky vázaného chloru, který se zjištuje před použitím suroviny v kontinuálním reaktoru pro přípravu ftalooyaninových pigmentů, není tento poměr nebo jeho dodržení rozhodující a není ani z tohoto důvodu přesněji sledován.

Claims (1)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    Způsob přípravy směsi sodných solí kyseliny ftalové a kyselin chlorftalových s obsahem chloridu sodného, vyznačený tím, že se na 30 až 5055 suspenzi ftalanhydridu ve vodě při teplotě 40 až 80 °C působí pro částečné nechlorování vodným roztokem chlornanu sodného o koncentraci 100 až 180 g NaOCl v 1 litru roztoku, v množství 60 až 140 96 teoretického množství, počítáno na ftalanhydrid, a produkt se izoluje přímým sušením reakční směsi nebo filtrací po předchozí úpravě pH reakční směsi přídavkem minerální kyseliny na hodnotu 3,5 až 4,0 a ochlazení reakční směsi na teplotu 5 až 20 °C.
CS162780A 1980-03-10 1980-03-10 Způsob přípravy směsi sodných soli kyseliny ftalové a kyselin chlorftalových s obsahem chloridu sodného CS212686B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS162780A CS212686B1 (cs) 1980-03-10 1980-03-10 Způsob přípravy směsi sodných soli kyseliny ftalové a kyselin chlorftalových s obsahem chloridu sodného

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS162780A CS212686B1 (cs) 1980-03-10 1980-03-10 Způsob přípravy směsi sodných soli kyseliny ftalové a kyselin chlorftalových s obsahem chloridu sodného

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS212686B1 true CS212686B1 (cs) 1982-03-26

Family

ID=5351103

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS162780A CS212686B1 (cs) 1980-03-10 1980-03-10 Způsob přípravy směsi sodných soli kyseliny ftalové a kyselin chlorftalových s obsahem chloridu sodného

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS212686B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2035601A1 (en) Process for the continuous preparation of imidoperoxycarboxylic acids
FI104419B (fi) Menetelmä kalsiumsulfaatin valmistamiseksi
JPH035312A (ja) リン酸二カルシウムの製造方法および装置
US3072654A (en) Dichloroisocyanurate process
GB2048842A (en) Process for the Preparation of Inorganic Peroxides
CS212686B1 (cs) Způsob přípravy směsi sodných soli kyseliny ftalové a kyselin chlorftalových s obsahem chloridu sodného
CS215119B2 (en) Method of making the benzothiazolyldisulphide
JPH02221117A (ja) 天然カルシウム化合物を主成分とするカルシウム素材の製造法
CS211874B1 (cs) Způsob přípravy technické monosodné soli kyseliny 4-chlorftalové
US2429531A (en) Process for producing calcium hypochlorite
CN108558790B (zh) 一种2-氨基-4-甲基苯并噻唑的制备方法
JPH03501608A (ja) アミノアリール‐β‐スルファトエチルスルホン‐化合物の製法
SU1456367A1 (ru) Способ получени фосфогипса
SU242153A1 (ru) Способ получения дикальцийфосфата
SU645938A1 (ru) Способ получени карбоната стронци
SU857121A1 (ru) Способ получени натриевой соли м-нитробензолсульфокислоты
SU1544768A1 (ru) Способ получени калиевой соли 1,4-нафтохинон-2-сульфокислоты
SU1395645A1 (ru) Способ получени динатриевой соли дисульфокислоты фталоцианина кобальта
US1362172A (en) Copper-containing compound for treating plant diseases and process of making it
JP3474921B2 (ja) 溶解性を制御した次亜塩素酸カルシウム組成物の製造法
SU68311A1 (ru) Способ получени оксифуксоновых красителей
SU834047A1 (ru) Способ получени железной лазури
SU1117979A1 (ru) Способ получени гранулированного перкарбоната натри
RU2023714C1 (ru) Способ получения модифицированного кальцита
JPS59210057A (ja) ジブロモ−ジシアノブタンの精製法