CS210819B1 - Cisternová nádoba pro železniční vozy - Google Patents

Cisternová nádoba pro železniční vozy Download PDF

Info

Publication number
CS210819B1
CS210819B1 CS140179A CS140179A CS210819B1 CS 210819 B1 CS210819 B1 CS 210819B1 CS 140179 A CS140179 A CS 140179A CS 140179 A CS140179 A CS 140179A CS 210819 B1 CS210819 B1 CS 210819B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
tank
container
tank container
longitudinal
cistern
Prior art date
Application number
CS140179A
Other languages
English (en)
Inventor
Ladislav Cimala
Original Assignee
Ladislav Cimala
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ladislav Cimala filed Critical Ladislav Cimala
Priority to CS140179A priority Critical patent/CS210819B1/cs
Publication of CS210819B1 publication Critical patent/CS210819B1/cs

Links

Landscapes

  • Details Of Rigid Or Semi-Rigid Containers (AREA)

Abstract

Vynález se týká cisternové nádoby pro železniční vozy určené pro přepravu tekutých látek a řeší tvarové uspořádání cisterny, dovolující dokonalé a zrychlené zčerpání tekutých látek z cisternové nádoby. Podstatou vynálezu je to, že válcový pláší 2 cisternové nádoby je ve své spodní části opatřen podélným výřezem 3, k němuž je upraven, například svařením, svodný žlab 4, sestávající ze dvou shodných dílů 5, 6, z nichž každý je vytvořen jako podélná úseč kuželového pláště. Obě alternativy vynálezu jsou patrny zejména z obr. 1 a obr. 5 přiloženého výkresu, které znázorňují varianty vyspádování dna cisternové nádoby s jedním a dvěma výpustnými místy·

Description

Vynález se týká cisternové nádoby pro železniční vozy, určené pro přepravu tekutých látek a řeáí tvarové uspořádání cisterny dovolující dokonalé a zrychlené zčerpávání tekutých látek z cisternové nádoby.
V železniční přepravě tekutých materiálů se používá běžně cisternových vozů, opatřených cisternovými nádobami ve tvaru ležatého válce se zaoblenými základnami. U těchto cisternových vozů vznikají při jejich zčerpávání problémy, a to i v případech, kdy kolejiště v prostorech zčerpávání je ideálně vyvážené. Množství nezčerpaných zbytků tekutých látek, které v cisternách zůstávají, jsou závislé zejména na úhlu odklonu podélné osy cisternové nádoby od vodorovné roviny, což je ovlivněno sklonem kolejiště a.technickým stavem cisternového vozu, viskozitě, sedimentaci tekutých látek, době zčerpávání apod. Vzniká tak množství ne zčerpatelných zbytků, které se u některých přepravovaných produktů nenávratně odpaří. Tyto nedostatky se dále zvětšují o zdlouhavé zčerpávání, zvláště v poslední fázi vyprazdňování cisterny, což má nepříznivý vliv na pobytovou dobu cisternových vozů na železničních vlečkách a na oběh vozů. Jsou známy cisterny zvláštního tvarového uspořádání, které z části zabraňují vzniku výše uvedených nedostatků. Tak například v britském patentu č. 1 172 020 se popisuje cisternový kontejner sestávající ze dvou dolních segmentů půlválcového tvaru, které jsou k sobě připojeny v podélné ose základny kontejneru ve tvaru široce rozevřeného písmene V.
Horní polovina kontejneru je tvořena půlválcovým pláštěm, jehož délka se rovná délce spojených segmentů. Vzniklá trojúhelníková mezera mezi dolními segmenty a půlválcovým pláštěm je přeplétovéna pláty a kontejnerová nádoba jako celek je uzavřena obvyklými víky kruhového průřezu. Oba boční pláty jsou zesíleny radiálními žebry, případně podélnými žebry.
I když vytýčeného úkolu je zde vyspádovánim dna dosaženo, je zhotovení takového kontejneru velmi pracné a složité. Podobně v US patentovém spisu č. 3 712 250 se popisuje nádoba cisterny dvojkuželového tvaru, přičemž příčné řezy nádobou jsou elipsoidní, až teprve ve středu kontejneru je průřez nádoby kruhový, přičemž v tomto středu může být vložen mezi oba kónické díly válcový mezikus. V patentovém spise je popisován dále způsob tvarování nádoby tlakováním v šablonových přípravcích. Nevýhodou tohoto řešení zůstává i nadále náročná technologie výroby a poměrně značná velikost stékané plochy.
Výše uvedené nevýhody odstraňuje cisternová nádoba pro železniční vozy opatřená na svých čelech kruhovými víky, jejíž horní část je válcového tvaru a spodní část je vyspádována k rovině její podélné symetrie, a to bučí ke středu nádoby nebo k jejím koncům a podstatou vynálezu je to, že válcový plášl cisternové nádoby je ve své spodní části opatřen podélným výřezem, k němuž je upraven, například svařením, svodný žlab sestávající ze dvou shodných dílů, z nichž každý je vytvořen jako podélná úseč kuželového pláště.
Výhodou tvarového uspořádáni cisternové nádoby podle vynálezu kromě možnosti bezezbytkového odčerpávání kapalin je relativně snadná technologie výroby a také skutečnost, že stékavá plocha vyspédované části dna cisternové nádoby je menší než u spádovaných cisteren jiného provedení, což má pozitivní vliv na úplné vyprazdňování nádoby s viskóznějšími kapalinami, zvláště za snížených teplot.
Vynález je v příkladech provedení znázorněn na připojeném výkresu, kde představuje obr. 1 pohled na cisternovou nádobu se svodným žlabem vyspádovaným k příčné ose symetrie nádoby, obr. 2 a obr. 3 řezy v místech A-A a B-B cisternovou nádobou z obr. 1, obr. 4 pohled ve směru P na cisternovou nádobu z obr. 1 a obr. 5 pohled na alternativní provedení cisternové nádoby se svodným žlabem vyspádovaným k oběma koncům nádoby.
V prvním provedení podle obr. 1 cisternová nádoba sestává z kruhových čelních vík 2 přivařených k válcovému plášti 2, který je ve své spodní části opatřen výřezem 2, k němuž je přivařen dvojdílný svodný žlab 2, kde každý z jeho dílů á 3e vytvořen jako polovina pláště komolého parabolického kužele. V provedení podle obr. 5 jsou oba díly §. svodného žlabu 2 situovány svým nejmenším průřezovým rozměrem ke středu podélné symetrie cisternové nádoby, takže přepravní cisternový kontejner je vybaven v blízkosti svých čel dvěma výpust nými místy, což se jeví jako přednost zejména u velkoobjemových cisternových železničních vozů.

Claims (1)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    Cisternová nádoba pro železniční vozy opatřená na svých čelech kruhovými víky, jejíž horní část je válcového tvaru a spodní část je vyspédována k rovině její podélné symetrie, a to bu3 ke středu nádoby, nebo k jejím koncům, vyznačující se tím, že válcový plášl (2) cisternové nádoby je ve své spodní části opatřen podélným výřezem (3), k němuž je upraven, například svařením, svodný žlab (4), sestávající ze dvou shodných dílů (5, 6), z nichž kaž dý je vytvořen jako podélná úseč kuželového pláště.
CS140179A 1979-03-02 1979-03-02 Cisternová nádoba pro železniční vozy CS210819B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS140179A CS210819B1 (cs) 1979-03-02 1979-03-02 Cisternová nádoba pro železniční vozy

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS140179A CS210819B1 (cs) 1979-03-02 1979-03-02 Cisternová nádoba pro železniční vozy

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS210819B1 true CS210819B1 (cs) 1982-01-29

Family

ID=5348277

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS140179A CS210819B1 (cs) 1979-03-02 1979-03-02 Cisternová nádoba pro železniční vozy

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS210819B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CH642925A5 (de) Flasche mit getrennten abteilungen.
US3479724A (en) Method of expanding a railway tank car by lengthening same
DE3275463D1 (en) Silo, especially for slowly flowing bulk material
US2073358A (en) Self-supporting tank roof
CS210819B1 (cs) Cisternová nádoba pro železniční vozy
US3527503A (en) Pneumatic outlet assembly for hoppers
DE1511976A1 (de) Behaelter zum Abgeben abgemessener Portionen
US4044690A (en) Railway tank hopper car
EP0188472A1 (de) Silo mit kreisrundem grundriss für schüttgüter und einem an einer stützsäule heb-und senkbar angeordneten querförderer.
US569641A (en) Apparatus for casting tubular ingots or iv
US3540115A (en) Method of making a tank structure
US2036791A (en) Barrel rocker
BE742766A (cs)
DE2162236B2 (de) Satellitenkühler für einen Drehrohrofen
EP0344456B1 (de) Whirlpool
US2205154A (en) Hot metal car
DE3402895A1 (de) Vorrichtung zum ausbringen von staubfoermigem und koernigem material aus einem behaelter, insbesondere aus einem eisenbahnbehaelterwagen
US6826A (en) Bahbel-cabriaoke
AT220553B (de) Aufhängung für Müllgefäße
US3153558A (en) Pneumatic discharge hopper arrangement
DE1197808B (de) Zugentleerungsanlage fuer Schuettgueter
AT200494B (cs)
DE967142C (de) Kreisender Schlammraeumer fuer runde Absetzbecken
DE3417749A1 (de) Vorrichtung zum gleitschleifen
SU909170A1 (ru) Устройство дл усреднени сыпучих материалов