CS210606B2 - Equipment for lining of tunnels and drift and entries - Google Patents

Equipment for lining of tunnels and drift and entries Download PDF

Info

Publication number
CS210606B2
CS210606B2 CS792376A CS237679A CS210606B2 CS 210606 B2 CS210606 B2 CS 210606B2 CS 792376 A CS792376 A CS 792376A CS 237679 A CS237679 A CS 237679A CS 210606 B2 CS210606 B2 CS 210606B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
frames
provisional
rungs
longitudinal
reinforcing
Prior art date
Application number
CS792376A
Other languages
English (en)
Inventor
Wilhelm Altheler
Alfred Zitz
Original Assignee
Voest Alpine Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Voest Alpine Ag filed Critical Voest Alpine Ag
Publication of CS210606B2 publication Critical patent/CS210606B2/cs

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E21EARTH OR ROCK DRILLING; MINING
    • E21DSHAFTS; TUNNELS; GALLERIES; LARGE UNDERGROUND CHAMBERS
    • E21D11/00Lining tunnels, galleries or other underground cavities, e.g. large underground chambers; Linings therefor; Making such linings in situ, e.g. by assembling
    • E21D11/14Lining predominantly with metal
    • E21D11/18Arch members ; Network made of arch members ; Ring elements; Polygon elements; Polygon elements inside arches

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mining & Mineral Resources (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • General Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Geochemistry & Mineralogy (AREA)
  • Geology (AREA)
  • Lining And Supports For Tunnels (AREA)
  • Excavating Of Shafts Or Tunnels (AREA)

Description

Vynález se týká vyztužování tunelů a chodeb při jejich ražení, tj. zařízení opatřeného provizorními výztužnými rámy tvaru U se štfopnlcovým dílem a rožtažitelnými bočními díly. Vynález řeší vytvoření provizorní výztuže vhodné při ražení chodeb za působení tláiku ze všech stran, kdy je nutné použít obvodově uzavřených trvalých výztužných rámů. Podstata vynálezu spočívá v tom, že provizorní výztužné rámy, jejichž stropnicové díly sestávají ze dvou obloukových ramen spojených horním hydraulickým válcem a pístem, jsou ve své osazené poloze uzavřeny dole počvovými příčlemi prostřednictvím podélných oper, kterými jsou spojeny mezi sebou sousední počvové příčle na obou svých koncích, přičemž spodní konce osazených iprovizorních výztužných rámů jsou připojeny к podélným operám v jejich střední části. Počvové příčle jsou použitelné rovněž pro nasazení trvalých výztužných rámů.
Vynález se týká zařízení na vyztužování chodeb nebo tunelů, - ražených chodbovým razicím strojem, například brázdícím strojem, provizorními výstrojovými rámy a později trvalými výztužnými rámy, majícími stropnicový střední díl a k němu kloubově připojené boční díly s prodlužov.acím· agregátem, tvořeným přímočarým hydromotorem, které tvoří - společně se středním stropnicovým dílem výstrojový dílec tvaru U, který může být zmenšen na velikost rámu, která je menší než světlý profil osazeného provizorního· rámu a světší než největší příčný průřez razícího stroje.
Tímto zařízením, které je již v základním řešení známo, je možno vytvářet provizorní výstroj z rámů, sestávajících ze stropnicových dílů a stojek, uspořádaných na bocích chodby. - U některých druhů hornin je však třeba při ražení chodeb očekávat horninový tlak, působící ze všech stran, a v takových případech musí být trvalá výztuž vytvořena z rámů, které jsou kolem dokola uzavřené. Obvykle se taková výztuž hotoví ve formě prstencové výztuže, tvořené prstencovými rámy s kruhovým uzavřeným obrysem. V takových případech však představuje dosud používaná - provizorní výztuž, - sestávající pouze ze stropnic a stojek uspořádaných podél boků chodby, - značné nebezpečí.
Úkolem vynálezu je proto snížit nebezpečí plynoucí z používání dosud známých provizorních výztuží.
Tento úkol je vyřešen zařízením na - vyztužování tunelů a chodeb podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, - že uzavřené výztužné rámy jsou tvořeny prvním dílem tvaru U a druhým dílem spodní příčle, spojující navzájem spodní konce ramen prvního dílu tvaru U buď přímo, nebo prostřednictvím podélných oper. Spodní příčle - trvalého výztužného rámu je současně spodní příčlí provizorního výztužného rámu. Tato spodní příčle se ukládá na počvu chodby do blízkosti čelby před razící stroj. Tím, že mezerou mezi osázenými výztužnými rámy a razicím strojem se musí dopravovat pouze dílce tvaru U, přepravované dopředu k čelbě, je takový transport umožněn bez potřebných dalších opatření, přičemž spojením těchto dílců tvaru U se spodními příčlemi, předem· uloženými na počvu, je nyní možno vytvořit provizorní výztužný rám, který má charakter ze všech stran uzavřeného rámu, který ' je již schopen zachycovat horninové tlaky, působící ze všech stran, takže prostor zajištěný těmito provizorními rámy je již dostatečně zabezpečen proti nebezpečí závalu.
Potom se může ukládat obvyklými - postupy trvalá výztuž, tvořená prstencovými uzavřenými rámy. V takovém případě však musí být vyražen profil chodby nebo tunelu v kruhovém tvaru. Aby se připravila pojezdová dráha pro - razící stroj, musí být spodní část . vyraženého· profilu ve tvaru kruhové úseče opět vyplněna násypem z vylá maného materiálu, přičemž .. ve - většině případů je tento spodní segment pro hotovenou chodbu nebo tunel nadbytečný. Proto- je výhodnější, mohou-li mít také trvalé výztužné rámy stejný základní tvar jako provizorní výztužné rámy, aby spodní segment kruhového profilu chodby nebylo třeba razit. V takovém případě mohou spodní příčle zůstat ležet na počvě a být použity jako součást trvalých výztužných rámů.
Podle vynálezu jsou stropnicové díly provizorních rámů, majících tvar písmene U, přibližně Uprostřed rozděleny na dvě části, které jsou vzájemně spojeny agregátem ob-, sáhujícím přímočarý hydromotor. Tak je vyhověno požadavku kladenému na výztužné rámy uzavřené ze všech stran a spočívajícímu v tom, že rám má mít možnost rozepnout se do stran a dotlačit se na boky chodby. První díl provizorního rámu s tvarem písmene U může proto- v osazené poloze určovat dostatečně přeisně kruhový profil ražené chodby a může vyvozovat tlak na boky výlomu, což je u výstroje ze všech stran uzavřené důležité; tento tlak do boků je vyvozován hydraulickým válcem pod stropem a je zachycován jako reakce v oblasti počvy spodní příčlí.
Podle výhodného provedení předmětu vynálezu je spodní příčle na obou svých koncích opntřena nahoru směřujícími - upínacími lištami, jejichž horní - volné konce jsou přípojnými místy pro připojení volných konců ramen trvalého výztužného rámu tvaru U, přičemž upínací lišty dvou sousedních příčlí jsou vzájemně spojeny podélnou opěrou, k jejíž střední části jsou připojitelné volné konce prvního dílu tvaru U, jež je součástí provizorního výztužného rámu. Jestliže spodní příčle zůstávají ležet - na počvě a budou součástí trvalých výztužných rámů, pak tvoří jejich spodní uzavírací část. Přímé nebo jen mírně zakřivené spodní příčle jsou však méně odolné proti horninovým tlakům působícím zdola, než tomu bylo u zakřivených obloukových dílů prstencové uzavřené výztuže. Tím, že první díly trvalých výztužných rámů tvaru U jsou přichyceny k horním koncům nahoru vystupujících- upínacích lišt na obou koncích spodních příčlí, jsou do spodních příčlí vnášeny ohybové momenty, které se snaží - vyklenout příčli směrem dolů, a tedy proti působení horninových tlaků. Proto nemusí mít spodní příčle velkou tuhost a postačují stejné' ' -dimenze příčného průřezu, jaké mají obvyklé výstrojové oblouky a chodbové výztuže. Při plenění provizorních výztužných rámů však má již být výlom zajištěn trvalými výztužnými rámy; tím, že první díly tvaru U, jež - jsou součástí provizorních rámů, jsou podepřeny o střed podélných opěr, je umožněno osazování trvalých výztužných rámů doprostřed mezi dva sousední provizorní rámy, do středu jejich - rozteče. Výhodné je přitom takové uspořádání, že podélné opěry, probíhající rovnoběžně s podélnou osou chodby nebo tunelu, jsou uloženy šikmo zdola nahoru a jsou uloženy šupinovitě na sebe, přičemž konce podélných opěr obrácené směrem k čelbě přesahují horní konce nahoru obrácených upínacích lišt a jsou vůči nim zajištěny proti bočním posuvům, zatímco· konce podélných opěr odvrácené od čelby jsou připojeny ke spodní části upínací lišty. · Tím jsou připravena místa připojení trvalého* výztužného rámu na spodní príčli, nacházející se za posledním osazeným rámem směrem k čelbě, takže provizorní výztužné rámy se musí plenit teprve potom, když je ve vzdálenosti rovné polovině vzájemně rozteče za nimi již uložen trvalý výztužný rám. Tímto postupem osazování trvalých výztužných rámů a plenění provizorních výztužných rámů je dosaženo nejvyšší možné bezpečnosti tím, že spodní podélné opery, na které jsou rázové díly tvaru U provizorních výztužných rámů napojeny, jsou vůči spodním příčlím zajištěny proti bočním posuvům, mohou tyto podélné opery a současně s nimi také volná ramena obloukových rámových dílů · tvaru U provizorních rámů zachycovat ze stran působící horninové tlaky, takže provizorní výztužné rámy mohou odolávat ze všech stran působícímu horninovému tlaku v téměř stejné míře jako trvalé výztužné rámy.
V těch případech, kdy mají · být štoly vystrojeny trvalou výztuží s přibližně kruhovým tvarem, se jednoduše podélné opěry · po plenění provizorních výztužných rámů odstraní a znovu použijí pro provizorní výztuž.
Příklad konkrétního provedení zařízení na vyztužování v chodbách nebo tunelech jsou zobrazeny na výkresech, kde značí obr. 1 pohled na provizorní výztužný rám vedený ve směru rovnoběžném s podélnou osou chodby směrem k čelbě a ve směru šipky I z obr. 2, boční pohled ve směru šipky II z obr. 1 na dva osazené výztužné rámy, které jsou provizorními rámy, a obr. 3 detailní pohled na koncovou ěást spodrn piřícle rámu.
Provizorní výztužné rámy 1, kreslené plnými čarami, jsou v provozní poloze. · Cerchovanou čarou je naznačen vyražený profil chodby, ve kterém se pohybuje razící stroj 3, jehož maximální obrys je vyznačen plnými čarami.
Provizorní výztužné rámy 1 sestávají z obloukových dílů tvaru U, jejichž spodní konce 4 obloukových ramen 6 jsou spojeny s počvovou příčlí 5. Obloukový díl tvaru U sels-tává · ze dvou obloukových ramen 6, · která jsou přibližně uprostřed stropu vzájemně spojena hydraulickým válcem 7 s pístem· 8, překrytým · a chráněným ochranným plechem 9. Oblouková ramena 6 jsou pomocí čepů 10 kloubově připojena k bočním dílcům 11, které jsou rovněž opatřeny druhým hydraulickým válcem 12 a druhým pístem 13, takže boční dílce 11 se mohou podobně jáko stojky délkově prodlužovat. Spodní příčle 5 je na obou svýdh koncích opatřena přivařenými a nahoru obrácenými upínacími lištami 14, které jsou na obr. 3 detailněji zobrazeny. Horní konce upínacích lišt 14 jsou opatřeny vždy jednou dírou 15, která slouží k připojení spodních konců 4 obloukových ramen 6 výztužných rámů pomocí čepů, jestliže je pro trvalé rámy zvolena podobná forma připojení, čímž vzniknou po celém obvodu uzavřené výztužné rámy.
Provizorní výztužné rámy 1 · musí být podle postupu ražení dopravovány dopředu ve směru k čelbě. Aby jejich přepravě nepřekážely ani již osazené provizorní rámy ani razící stroj 3, zmenší se rozměry obloukového dílu na velikost naznačenou na obr. 1 čerchovanými čarami, která je vhodná pro transport provizorního rámu mezerou mezi již osazenými provizorními výztužnými rámy 1 a obrysem razícího stroje 3. Při tomto zmenšování rozměrů se píst 8 hydraulického válce 7 zatáhne, takže oblouková ramena 6 se posunou do polohy vyznačené čerchovanými čarami a také boční dílce 11 zaujímají novou polohu. Při razícím postupu se zajišťování chodby provádí tak, že vždy poslední provizoriu výztužný rám 1 za razicím strojem· 3 se stáhne na velikost vyznačenou čerchovanými čarami (obr. 1), dopraví se k čelbě a tam· se opět roztáhne a upne do stěn. Při osazování se píst 8 vysouvá z hydraulického válce 7, do kterého je přiváděna tlaková kapalina. Boční dílce 11 se vykloní do stran a zajistí se ve své poloze zajišťovacími čepy · 16. Druhé písty 13 se vysunou z druhých hydraulických válců 12, takže spodní konce 4 obloukových ramen 6 mohou být spojeny s počvovou spodní příčlí 5.
Druh spojení spodního konce 4 obloukových ramen 6 s počvovou spodní příčlí 5 je zobrazen na obr. 2, kde jsou tyto volné spodní konce 4 připojeny k podélným opěrám 17. Konce 18 podélných · opěr 17 odvrácené od čelby jsou vidlicovitě upraveny a objímají ze dvou stran upínací lištu 14, která je opatřena otvorem 19, takže konec 18 podélné opěry 17 může být spojen s upínací lištou 14 pomocí spojovacího čepu 20. Počvová spodní příčle 5 má tedy upínací lištu 14 opatřenou otvorem 19, rovnoběžným s její podélnou osou, a dírou 15, která je na tuto osu kolmá. Podélné opěry 17 jsou tvořeny trubkami a jisou na svých koncích přivrácených , k čelbě opatřeny výřezem 21, takže podélná opěra 17 může být uložena na upínací liště 14 počvové spodní příčle 5, která je uložena blíže k čelbě. Podélné opěry 17 jsou · tedy na obou svých kocích zajištěny proti posunům do stran, tj. kolmo na podélnou osu chodby, takže tvoří pevnou oporu pro podepření volných spodních konců 4 obloukových ramen 6. Ve své střední části je každá podélná opěra 17 opatřena příčnou dírou, zatímco spodní konce 4 obloukových ramen 6 jsou opatřeny vidlicí 22, která je nasazena kolem podélné opěry
18 6 О 6 a spojena š ní pomocí spojky 23. Tímto způsobem jé horní konec upínací lišty 14 počvové spodní příčle 5 vzdáleně j sí od čelby uvolněn pro· připojení trvalého výztužného rámu, který se připojuje pomocí hlavního čepu 24, procházejícího dírou 13 upínací lišty 14; tím je spodní část trvalého rámu spojena s počvovou spodní příčlí 5 do rámu že všech stran uzavřeného. Tímto řešením je umožněno provádět Osazování trvalých výztužných rámů ještě před pleněním provizorních výztužných rámů 1 v poloviční vzdálenosti; než je jejich vzájemná rozteč. Přemísťovací zařízení, kterým se obloukové díly ve Staženém tvaru dopravují kolem razícího stroje 3 k čelbě, není v příkladech provedení zobrazeno.
Sestávají-li trvalé výztužné rámy; podob ně jako provizorní výztužné rámy 1; ž obloukového dílu tvaru U a ze spodní počvové příčlé 5; nemusí být profil chodby ražen na větší rozměr, než je naznačen čérchovánůu čarou. Potom je postačující uložit ňá půčvu chodby zásýp jen do Grbvúě horní strany počvových spodních příčlí 5, to žnaměňá do úrovně čárkované čáťy 2β, aby šé vytvořila pojezdová dráha přó pojezd razícího nebo brázdícího zařízení. Je však možná také taková alternativa, · kdy po vyplnění provizorních výztužných rámů se osadí prstencové výstrojové rámy kruhového tvaru. V takovém případě musí být vyražen kruhový profil chodby, načež še však musí podstatně větší část profilu zasypat, aby se vytvořila pojezdová dráha pro pojezd rážičího stroje 3.

Claims (4)

1. Zařízení na vyztužování tunelů a chodeb při jejich ražení, které se provádí razícím strojem, například brázdícím strojem, tvořené provizorními výztužnými rámy; po jejichž osazení se montují trvalé výztužné rámy, přičemž provizorní výztužný rám, který má tvar U, je tvořen stropnicovým středním dílem a s ním kloubově spojenými bočními díly, opatřenými přímočarými hydromdtory pro změnu délky, vyznačené tím, že provizorní výztužné rámy (1), jejichž stropnicové díly sestávají ze dvou obloukových ramen (6) spojených horním hydraulickým válcem (7) a horním pístem (8), · jsou ve své osazené poloze uzavřeny dole počvovými příčlemi (5) prostřednictvím podélných opěr (17), kterými jsou spojeny mezi sebou sousední počvové příčle (5) na obou svých koncích, · a spodní konce (4) osazených provizorních výztužných rámů (1) jsou připojeny k podélným operám (17) v jejich střední části.
vynAlézů
2. Zařízení podle bodu 1, vyznačené tím, že podélné opěry (17) jsou spojeny s počvovými příčlemi (5) prostřednictvím upínacích lišt (14) připevněných k počvovým příčlím (5) na obou jejičh koncích.
3. Zařízení podle bodů 1 a 2, vyznačené tím, že podélné opěry (17) jsou uspořádány podél tunelu nebo chodby šikmo ža sebou se šupinovitým ·' přesazením, přičemž · na svých koncích přivrácených k čelbě j-sou uloženy na horním konci upínací lišty (14) bližší k čelbě a jsou zde zajištěny proti posunutí do· strany, zatímco na opačných koncích jsou s upínací lištou (14), vzdálenější od čelby, spojeny v jejich spodní čálsti.
4. Zařízení podle · bodů 1 až 3, vyznačené tím, že podélné opěry (17) jhou upraveny snímatelně z počvových příčlí (5) pro nasazení na počvové příčle (5) trvalých výztužných rámů (25).
CS792376A 1978-05-31 1979-04-06 Equipment for lining of tunnels and drift and entries CS210606B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT396378A AT355534B (de) 1978-05-31 1978-05-31 Grubenausbau fuer strecken oder tunnels

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS210606B2 true CS210606B2 (en) 1982-01-29

Family

ID=3557793

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS792376A CS210606B2 (en) 1978-05-31 1979-04-06 Equipment for lining of tunnels and drift and entries

Country Status (17)

Country Link
US (1) US4302133A (cs)
JP (1) JPS554493A (cs)
AT (1) AT355534B (cs)
AU (1) AU4566579A (cs)
CA (1) CA1108419A (cs)
CS (1) CS210606B2 (cs)
DE (1) DE2914499C3 (cs)
ES (1) ES479535A1 (cs)
FR (1) FR2427464A1 (cs)
GB (1) GB2022650A (cs)
HU (1) HU179077B (cs)
IN (1) IN149235B (cs)
MA (1) MA18458A1 (cs)
PL (1) PL215857A1 (cs)
SE (1) SE7904722L (cs)
YU (1) YU122479A (cs)
ZA (1) ZA791481B (cs)

Families Citing this family (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3026837C2 (de) * 1980-07-16 1983-09-08 Klöckner-Werke AG, 4100 Duisburg Nachgiebiger Streckenausbau für Grubenstrecken o.dgl.
GB2223044A (en) * 1988-09-22 1990-03-28 Coal Ind Setting mine roof arches
DE8915533U1 (de) * 1989-02-28 1990-10-18 Buddenberg, Heinrich, 4130 Moers Ortsbrustsicherung
CN101749035B (zh) * 2008-12-10 2012-06-06 同济大学 圆形隧道应急抢修快装拱型支护钢架
WO2011021942A1 (en) * 2009-08-17 2011-02-24 Voelstad Ove Charles Method and device for assembly of an arch structure
CN102052083B (zh) * 2010-12-09 2013-05-22 中国矿业大学 多边形液压主动支护支架
CN103527221B (zh) * 2013-10-24 2016-02-17 中南大学 一种用于矿山深部支护工程的底板钢管梁及其使用方法
CN104500107B (zh) * 2014-12-11 2016-07-20 中铁西南科学研究院有限公司 一种既有铁路隧道病害整治用衬砌钢拱架安装槽开槽机
CN108708758A (zh) * 2018-03-25 2018-10-26 姚燕明 盾构隧道施工中的抢险方法
WO2020172195A1 (en) * 2019-02-21 2020-08-27 TopEng Inc. System and method for simultaneous excavation and segment erection of tbm by thrust shell
CN110030019B (zh) * 2019-05-28 2021-12-31 中国五冶集团有限公司 一种隧道初期支护钢拱架快速定位放样方法
CN111425216B (zh) * 2020-04-09 2021-07-30 山东建筑大学 一种复合式支护结构、施工系统及方法
CN112593980A (zh) * 2020-12-03 2021-04-02 中国十九冶集团有限公司 隧道拱架及其施工方法
CN113006836A (zh) * 2021-02-22 2021-06-22 湖南人文科技学院 一种防止煤矿采空后地面发生沉陷的方法

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BE503016A (cs) *
DE965845C (de) * 1951-03-21 1957-06-27 Karl Gross Dr Ing Nachgiebiger Gelenkausbau in Stahl fuer Strecken, Querschlaege u. dgl.
GB1111715A (en) * 1964-09-18 1968-05-01 Coal Industry Patents Ltd Mine roof supports
FR1505728A (fr) * 1965-12-15 1967-12-15 Coal Industry Patents Ltd Support du toit des galeries de mines
JPS4983227A (cs) * 1972-12-18 1974-08-10
DE2646552C2 (de) * 1976-10-15 1984-10-11 Gewerkschaft Eisenhütte Westfalia, 4670 Lünen Spreizschild, insbesondere Dachschild, zum Auffahren unterirdischer Hohlräume, wie vor allem von Strecken in Bergbau-Untertagebetrieben

Also Published As

Publication number Publication date
ES479535A1 (es) 1980-01-01
CA1108419A (en) 1981-09-08
GB2022650A (en) 1979-12-19
ZA791481B (en) 1980-04-30
DE2914499A1 (de) 1979-12-06
ATA396378A (de) 1979-08-15
YU122479A (en) 1982-10-31
AU4566579A (en) 1979-12-06
MA18458A1 (fr) 1979-12-31
FR2427464A1 (fr) 1979-12-28
DE2914499B2 (de) 1981-06-19
AT355534B (de) 1980-03-10
JPS554493A (en) 1980-01-12
US4302133A (en) 1981-11-24
PL215857A1 (cs) 1980-02-25
SE7904722L (sv) 1979-12-01
DE2914499C3 (de) 1982-02-11
HU179077B (en) 1982-08-28
IN149235B (cs) 1981-10-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS210606B2 (en) Equipment for lining of tunnels and drift and entries
US20210388724A1 (en) Method of treating tunnel collapse using pavilion support
WO2018101790A1 (ko) 암반 tbm 터널의 단층파쇄구간 보강방법
CN105443143A (zh) 一种煤矿采空区巷道支护装置及其施工方法
KR101479267B1 (ko) 터널 벽체를 선시공한 후 터널 내부를 굴착하는 비개착 터널 시공방법
CN109139049A (zh) 一种地铁暗挖车站二衬扣拱施工方法
US6102628A (en) Arch useful for withstanding effect of rockburst occurring in underground mines/tunnels
GB2044333A (en) Temporary Tunnel Support for Holing Operations in Tunnels of Underground Mines
CZ95796A3 (en) Advancing support
CN105971631A (zh) 一种隧道含钢筋拱墙的卡具型端头模板及安装方法
ITMI971500A1 (it) Procedimento costruttivo per l'allargamento di gallerie stradali autostradali o ferroviarie senza interrompere il traffico
AU2018328611B2 (en) Reinforcement system for the concrete lining of the inner shell of a tunnel construction
CN110259489A (zh) 一种吊顶支护机器人
JP3864377B2 (ja) 既設トンネル拡幅工法
CN115628066A (zh) 大盾构密闭空间过站始发基座与反力架组合结构及方法
JPH03241200A (ja) トンネル用プレキャスト板の据え付け方法およびその装置
ITMO20080240A1 (it) Metodo per la realizzazione e la posa in opera di una armatura per costruzioni, particolarmente per la costruzione di gallerie stradali o simili, ed armatura cosi' ottenibile
KR101646389B1 (ko) 비개착식 터널 구조물 시공용 선단구조체
CN112219013A (zh) 安装在选择性联合机执行机构上的支架升降平台,以及形成可保障支撑连续性的支架悬伸部分的悬臂式金属拱架构件
EP0989285A1 (en) Tunneling device
JP7004580B2 (ja) パイプルーフと発進側トンネルの接続構造
KR20050103552A (ko) 투 아치터널 및 이의 시공방법
JPH06129195A (ja) 移動覆工型枠
GB1576269A (en) Tunnel drive shield
US3890793A (en) Support advancing apparatus for mines