CS209538B2 - Herbicide means - Google Patents

Herbicide means Download PDF

Info

Publication number
CS209538B2
CS209538B2 CS786613A CS661378A CS209538B2 CS 209538 B2 CS209538 B2 CS 209538B2 CS 786613 A CS786613 A CS 786613A CS 661378 A CS661378 A CS 661378A CS 209538 B2 CS209538 B2 CS 209538B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
triazine
surfactant
herbicidal composition
water
composition
Prior art date
Application number
CS786613A
Other languages
English (en)
Inventor
Robert E Albert
James D Metzger
Original Assignee
Du Pont
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Du Pont filed Critical Du Pont
Publication of CS209538B2 publication Critical patent/CS209538B2/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01NPRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
    • A01N43/00Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing heterocyclic compounds
    • A01N43/64Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing heterocyclic compounds having rings with three nitrogen atoms as the only ring hetero atoms

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Agronomy & Crop Science (AREA)
  • Pest Control & Pesticides (AREA)
  • Plant Pathology (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Dentistry (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)

Description

Vynález se týká herbicidního prostředku se zlepšenými krystalizačními vlastnostmi, pokud se disperguje ve vodě při teplotě pod 37 °C za koncentrací nad mezí rozpustnosti triazinu, sestávající v podstatě z
a) l-methyl-3-cyklohexyl-6-dlmethylamino-s-triazin-2,4- (1H,3H) -dionu a
b) alespoň 2% hmotnostních, vztaženo na . bezvodý triazln, povrchově aktivní látky vybrané ze skupiny zahrnující isopropylnaftaJensulfonovou kyselinu, její alkalickou sůl a její sůl s kovem alkalické zeminy.
Vynález se tedy týká herbicidního prostředku dispergovatelného ve vodě, který se může používat jako postřik. Vynález se zvláště týká takových prostředků, které se mohou používat při vysokých koncentracích, aniž by bylo nebezpečí ucpávání postřikové trysky.
Herbicidy je obvyklé připravovat jako prostředky dispergovatelné ve vodě, které se mohou snadno mísit s vodou a používat za pomoci rozstřikovacích zařízení. Důležitá skupina herbicidů, které se mohou používat tímto způsobem, zahrnuje, symetrické trlazindiony, ze kterých se v nejšlrším rozsahu používá l-methyl-3-cyklohexyl-6-dimethylami2 no-s-triazin-2,4(lH,3H) dion. Směsi tohoto herbicidu jsou na světovém trhu dostupné pod chráněným názvem Velpar ©jprostředky ničící plevel (ochranná známka firmy E.I, du Pont de Nemours and Company, Wilmington, Deiaware, Sp. st. a,).
Potíž s mnoha herbicldními prostředky spočívá v tom, ža účinná složka má omezenou rozpustnost ve vodě, ve které se disperguje za teplotních podmínek, při kterých se provádí postřik. To znamená, že postřiková koncentrace mnoha herbicidů musí být omezena pod jejich mez rozpustnosti, aby se vyhnulo krystalizací uvnitř postřikovacího, aparátu a průvodnímu ucpání postřikové tryssky. K ucpání trysky nejpravděpodobněji dojde, když se dosáhne krystalů o libovolné vehkosti ,od 150, μπι. Ucpávání představuje závažné hospodářské omezení, protože ) pracovní síla musí vynaložit čas na přerušení operace postřiku a odstranění ucpaného materiálu a
2) se musí vyhledat a upravit určitá plocha postříkaná před , ucpáním, která je pravděpodobně pokryta nedostatečně.
Tak se projevuje značná praktická potřeba postřikových , systémů se sníženým sklo209538 nem , k ucpávání, které se přesto mohou používat i při relativně vysokých koncentracích.
Důležitý symetrický triazindion, 1-methyl-3-cyklohexyh6-dimethylaminQ-s-triazm-2,4-(lH,3H)-dion, je jednou z ’ takových sloučenin pro svoji omezenou rozpustnost ve vodě, a často způsobuje ucpávání při použití v koncentraci nad svojí mezí rozpustnosti za teploty pod 37 °C. Z tohoto důvodu kapalné prostředky pro postřik obsahující herbicidní prostředky Velpar Ί5) jsou omezeny na koncentraci asi 2 až 3 % hmotnostní účinných triazinových sloučenin, s výjimkou toho, že by se zahřívaly, aby stoupla mez rozpustnosti.
Předmětem vynálezu je herbicidní prostředek dispergovatelný ve vodě, který jako účinnou složku obsahuje l-methyl-3-cyklohexyl-6-dimethylamino-s-triazin-2,4 (1H,3H) dlon a alespoň 2 % hmotnostní, vztaženo na bezvodý triazin povrchově aktivní látky vybrané ze skupiny zahrnující isopropylnaftalensulfonovou kyselinu, její alkalickou sůl a její sůl s kovem alkalické zeminy.
Základní herbicidní složkou prostředku podle vynálezu je shora uvedený triazindion. Avšak ten se může používat v kombinaci s jinými herbicidy nebo sloučeninami, které mají požadovanou biologickou aktivitu, pokud jiný aktivní materiál nezpůsobuje problém s ucpáváním za podmínek při použití. Triazindionový herbicid se může používat s jinými herbicidy, jako je diuron, terbacil a atrazin.
Většinou je výhodné vyrábět účinnou herbicidní složku obvyklým způsobem v závislosti na druhu směsi. Takové směsné přísady zahrnují smáčitelné prostředky, dispergovatelné prostředky, pojivá, antiflokulační prostředky, prostředky proti spékavosti, plniva, ředidla a podobně.
Při výrobě proostředku pdle vynálezu . povrchově aktivní složka slouží také jako smáčedlo a tak se množství smáčedla, které by běžně bylo zapotřebí, může příslušně snížit o množství shora uvedeného .povrchově aktivního isopropylnaftalensulfonátu.
Minimální množství povrchově aktivní látky vzhledem k triazindionu je velmi důležité a . musí činit alespoň 2 % hmotnostní a s výhodou alespoň 5 % hmotnostních, vztaženo na bezvodou triazinovou sloučeninu, aby se dosáhlo účinné modifikace krystalizačních vlastností triazinové sloučeniny. Horní hranice však není rozhodující, pokud krystaly neovlivňují reologil systému. Pro dosažení přiměřené krystalické modifikace není zapotřebí více než 10 % hmotnostních povrchově aktivní látky vztaženo na · bezvodou triazinovou sloučeninu. Další množství se přesto může použít pro dosažení dalšího smáčení, aniž by se zhoršily krystalizační vlastnosti sloučeniny. Minimální účinné množství uvedené povrchově aktivní látky bude pochopitelně vzrůstat, pokud tato látka obsahuje inertní materiály, jako ředidla a plniva.
S ohledem na shora uvedené omezení, jakým je množství povrchově aktivní látky, sulfonátu v poměru k triazindionům se prostředky podle vynálezu mohou vyrábět obvyklým způsobem. Ten zahrnuje koncentrátové směsi částic ve formě poprašů, granulí, pelet a smáčitelných prášků. Triazinová sloučenina se může zavádět před, během nebo po přidání sulfonátu jako povrchově aktivní látky. Například prostředek může obsahovat jemně rozmělněné částice triazinu a sulfonátu ve . směsi nebo· sulfonát se může vpravit do částic triazinu nebo se tyto částice jím potáhnou.
Podobně prostředek · podle vynálezu se může připravovat jako tekutá suspenze nebo roztok, ve kterých triazin je dispergován nebo rozpuštěn ve vodném roztoku povrchově aktivní látky, sulfonátu. Vysoce. koncentrované prostředky se především používají jako meziprodukty pro další směsi nebo ředí ve vodě na postřik. Směsi mohou obvykle obsahovat · asi 1 až 99 % hmotnostních aktivní složky nebo · aktivních složek a .alespoň jednu další sloučeninu:
a] asi 0,1 až 20 % povrchově ·aktivní látky nebo látek a
b) asi 1 až 99 % pevného nebo kapalného reďdla nebo ředidel.
Uvedeno přesněji, obvykle obsahují tyt?
složky v dále uvedených přibližných poměrech:
Hmotnostní % vztažena na
Aktivní Ředidlo složka nebo ředidla bezvodou bázi
Povrchově aktivní látka nebo látky
Ta bulka
Smáčitelný prášek
Olejové suspenze, emulze, roztoky (včetně emulgovatelných koncentrátů) Vodné suspenze Popraše
Granule a pelety Vysoce koncentrované prostředky
20 až 90 0 až 74 1 až 10
5 až 50 40 až 95 0 až 15
10 až 50 40 až 84 1 až 20
1 až 25 70 až 99 0 až 5
1 až 95 5 až 99 0 až 15
90 až 99 0 až 10 0 až 6
Aktivní složka může pochopitelně být přítomna v nižší nebo· vyšší úrovni v závislosti na zamýšleném použití a fyzikálních vlastnostech sloučeniny. Vyšší poměr povrchově akt:vní látky к aktivní složce je v některých případech žádoucí a dosahuje se vnášením do směsi nebo míšením v zásobníku.
Typická pevná ředidla popsal Watkins a kol. „Handbook of Insocticide Dust Diluents and Carriers“, 2. vyd., Dorland Books, Caldwell, NJ., Sp. st. a. Pro smáčrtelné prášky a hutné prášky pro poraše se dává přednost ředidlům s vetší absorpční schopností. Typická kapalná ředidla a rozpouštědla popsal Marsden, „Solvenis Guide“, 2. vyd., Interscience, New York, Sp. st. a., 1950. Rozpustnost pod 0,1 % je výhodná pro suspenzní koncentráty. Koncentráty v roztoku jsou s výhodou stabilní proti oddělování fází při 0 °C. Přehled povrchově aktivních látek a doporučené použití uvádí publikace „McCutcheoiVs Detergents and Emulsifiers Annual“, MC Publishing Co., Ridgewood, New Jersey, Sp. st. a. stejně jako Sisely a Wood, „Encyklopedia of Surface Active Agents“, Chemical Publ. Co., Inc., New York, Sp. st. a., 1964. Všechny formulace obsahují malé množství přísad pro snížení tvorby pěny, spékavosti, koroze, mikrobiologického růstu a podobně.
Metody pro výrobu takových směsí jsou dobře známy. Roztoky se připravují jednoduše smísením složek. Prostředky tvořené jemnými pevnými látkami se připravují míšením a obvykle mletím, jako v kladivových nebo fluid nich mlýnech. Suspenze se připravují mletím za mokra (viz například Littlerův americký patent: č. 3 661)084). Granule a pelety se vyrábějí rozstřikováním aktivního materiálu na předem vyrobené granule nosiče nebo aglomeračním postupem.
I když prostředky podle vynálezu umožňují, aby byly používány předpokládaným způsobem jako herbicidy při teplotě nad 37 °C, ve aKiilAjGiiooli noní výhodná talwvň vyšší teplota, protože к problému se vznikem velkých krystalů triazindionové sloučeniny nedochází, s výnimkou toho, kdy je sloučenina přítomna v koncentrací nad mezí rozpustnosti při teplotách nižších než zhruba 37 °C. Prostředek podle vynálezu nevyžaduje, aby postřikové prostředí bylo zahříváno nad tuto teplotu.
Významnou stránkou vynálezu je stupeň krystalizace u prostředku s povrchově aktivní látkou sulfonátu.
I když se zkoušela řada povrchově aktivních látek velmi proměnného složení, pouze jediná z irch byla shledána vhodnou pro řičel vynálezu, ti, zabránění růstu velkých krystalů triazindionových herbicidů, a to látka z úzké skupiny zahrnující izopropylnaftaJensulfcnovou kyselinu, její alkalickou sůl a je í sůl s kovem alkalické zeminy.
Izopropylnaftalensulfonová kyselina, která se obvykle podle vynálezu používá jako povrchově aktivní látka, je komerčně dostupná jako komplexní směsi, jejich složení se poněkud mění v závislosti na jejich zdroji. Typické sulfonáty tohoto- druhu obsahují mono-, dl-, tri- a možná i některé polyizopropylsubstituované sloučeniny se substituenty v různých polohách naftalenového kruhu.
Takové povrchově aktivní látky, které obsahují v průměru zhruba 2,5 izopropylové skupiny na molekulu naftalensulfonátu byly shledány jako zvláště vhodné.
Zvláště se zřetelem к zcela překvapujícímu stupni krystalizace prostředku s povrchově aktivní látkou, funkční mechanismus není zcela znám. Avšak předpokládá se, že když vzniká povrch nového krystalu, povrchově aktivní látka ovlivňuje tvorbu některých větších povrchů krystalu. Jiná možnost spočívá v tom, že povrchově aktivní látka sulfonát působí na samotnou matici krystalu. To znamená, že jak krystal roste, sulfonát působí na matici buď uložením clo jádra a zastavením jeho růstu nebo obklopením krystalu a isoluje ho od dalšího růstu.
Obecně se prostředky podle vynálezu používají v rozmezí 2 až 13 kg/ha, vztaženo na bezvodou směs, ve vodě v množství dostateč209538 ném pro disperzi směsi prostředku. Z tohoto hlediska je zajímavé, že bylo- zjištěno, že prostředek podle vynálezu není mimořádně citlivý na normální změnu pH nebo tvrdost vody. Kteréhokoliv použitelného zdroje vody, jinak vhodné pro · agrikulturní · použití, lze používat i pro ředění prostředků podle tohoto· vynálezu na postřik.
Následující příklady ilustrují jak otázku výroby obyčejných triazinových směsí, tak roztoků, které tvoří prostředky podle vynálezu.
Dále popisované zkoušky byly navrženy pro zjištění sklonu herbicidního postřikového prostředku k ucpávání měřením množství krystalů vznikajících za specifických zkušebních podmínek.
Zkoušky se provádějí smícháním změřeného množství herbicidní směsi se změřeným množstvím vody při odlišných teplotách za míchání řízeném jak časově, tak stupněm slřlku. Na konci doby míchání se vodná směs vylije na síío s velikostí ok 100 mesh (150 otvory), horizontálně třepe a podle potřeby poklepe, aby mohla kapalina a krystaly menší než 150 <m procházet sítem. Zbytek ulpělý na sítě se spláchne destilovanou vodou do odvážené misky a potom důkladně suší. Miska obsahující zadržený zbytek se potom opět zváží. Rozdíl mezi hmotností suchého· zbytku obsaženého na misce a hmotností zvážené mlsky je mírou množství materiálu, který by měl sklon k . ucpávání postřikové trysky.
Směsi
Následu ' ící příklady ilustrují typické směsi podle vynálezu a způsob jakým je lze vyrobí. Díly a procenta jsou míněny hmotnostně, pokud není jinak uvedeno.
Směs A, smáčitelný prášek l -^Mott^y^J^-^S-cyk: lohexy 1-6-
-dimethylamino-s-triazin-2,4(lH,3H)dion 66%
Diizopropylnaftalensulfát, sodná sůl 5 %
Hydroxypropylmethylcelulčza 2 %
Granulovaný cukr 2 %
Attapulgitová hlinka 225 %
Směs B, postřikový roztok l-Methyl-3-cyklohexyl-6-di- ohloraml·no-s-triazin-2,4(lH,3H)dion 26 %
Diizopropylnaftalensulfonát 2 % sodná sůl
Ethanol 40 %
Voda 32 %
100 %
Povrchově aktivní látka a triazin se přidají k ethanolu a rozpustí za míchání. Roztok se potom zředí vodou a vede sítem s velikostí ok 74 ^m, aby se odstranil případný cizí materiál.
Směs C, smáčitelný prášek
Směs A, smáčitelný prášek 27 %
3- (3,4-dlchlorfenyl) -1,1-dimethylmočovlna, krystaly 54 %
Jemný syntetický kysličník křemičitý 5 %
Kaolinová hlinka 14 %
100 %
Směs D, suspenze o nízké viskozitě
a) Prášková směs l-Methyl-3-cyklohexyl-6-dimethylamino-s-triazin-2,4- (lH,3H)dion 94%
Hydratovaný sllikoaluminát sodný 3,8 % Granulovaný cukr 1,0 %
Hydro.xypropyImethylceluióza 1,0 %
Natriumdioktylsulfosukolnát 0,2 % ~ 1(Ю,0 %
Suché složky se důkladně promísí a melou v kladivovém mlýně, aby se získala směs o průměrné velikosti částic pod 200 μΐη. Smáčitelný prášek se potom opět promísí.
b) Směs vo formě suspenzo
Smáčitelný prášek ad a) 96 %
Diizopropylliaft.aiensuifonát, sodná sůl 4 % . 100%
Sůl kyseliny sulfonové se přidá k vodě (asi při 10°C) v koncentrovaném zásobníku.
Potom se přidá smáčitelný prášek a míchá po dobu postačující ke vzniku roztoku o
100 %
Suché složky se důkladně promísí a melou v kladivovém mlýně, aby se získala směs o průměrné velikosti částic pod 200 ^m. Smáčitelný prášek se potom opět promísí a balí.
koncentraci 2,5 až 6,0 % hmotnostních. Směs takto koncentrovaného· roztoku se může potom použít jak se vyrobila nebo se může zředit dále pro postřik.
Směs E, postřikový roztok l-Methyl-3-cyklohexyl-6-dimethylamino-s-triazin-2,4(lH,3H)dion 26%
Ethanol 42 %
Voda 32 %
100 %
Triazin se přidá k ethanolu a za míchání rozpustí. Roztok se potom zředí vodou a vede sítem s velikostí ok 74 μΐη, aby se odstranil cizí materiál.
Přikladl
Provede se řada sítových zkoušek s velkým počtem navrhovaných materiálů, které mají změnit krystalizační charakteristiky postřikových prostředků obsahujících shora uvedenou triazinovou sloučeninu.
Při těchto sítových zkouškách se přidá vždy 1 g navrhovaného materiálu ke 100 g směsi E, herbicidního roztoku, a míchá se do· úplného rozpuštění. Roztok herbicidu a navrhovaného materiálu se potom vylije do 300 mililitrů vodovodní vody o teplotě 5 OC naočkované trihydrátem l-methyl-3-cyklohexyl-6-dim ethylamino-s-triazm-2,4 (1H,3H ] dionu, aby se zajistila krystalizace a míchá 15 minut při počtu otáček 300/min, přičemž se udržuje teplota roztoku 5 °C. Výsledný zkušební roztok se potom vylije na síto s velikostí ok 150 μΐη a shora popsanou metodou se změří množství zbytku většího 150 μΐη, které se zadrželo na sítě.
Zkoušely se tyto materiály:
Granulovaný cukr
Močovina
Glycerin
Nízkoviskózní aromatický olej
Sunspray 7E OH, Sun. Co. Marcus Hook, Pennsylvania, Sp. st. a.
Lignosulfonát vápenatý
Lignosol BD, Lignasol Chemicals, Quebec, Kanada
Polyvinylalkohol
Gelvatol 20/30, Monsanto Co., St. Louis, Missouri, Sp. st. a.
Sorbitan monolaurát
Spán 20, Imperiál Chemícal Industries — US, Wilmington, Delaware, Sp. st. a.
Sorbitan tristearát
Spán 65, Imperiál Chemical Industries — US, Wilmington, Delaware, Sp. · st. a.
Ethylenoxidpropylenglykolový adiční polymer ' Pluronic F-68, Wyandotte Chemicals Co., Wyandotte, MI, Sp. st. a.
Polyoxyethylenlaurylether
Brij 30, Imperiál Chemical Industries — US, Wilmington, Delaware, Sp. st. a.
Polyoxyet:hylendodecylether
Surfactant WK, E. I. du Pont de Nemours and Co. Wilmington, Delaware, Sp. st. a.
Polyoxyettlyle-ns(orbitan monopalmitát
Tween 40, Imperiál Chemical Industries —- US, Wilmington, Delaware, Sp. st. a.
Polyoxyethylenstθarát
Myrj 52, Imperiál Chemical industries — US, Wilmington, Delaware, Sp. st. a.
Organofosfát ester
Gafac 510, GAF Corporation, New York, New York, Sp. st. a.
Alkyynaftalensulfonát, sodná sůl
Petro Ag Speciál, Petrochemicals Co·. Fořt Worth, Texas, Sp. st. a.
Alkylnaftalensulfonát, sodná sůl
Petro AA, Petrochemicals Co., Fořt Worth, Texas, Sp. st. a.
Mono- a dlmethylnaftalensulfonát, sodná sůl
Morwet M, Petrochemicals Co., Fořt Worth, Texas, Sp. st. a.
Butylnafta.lensulfonát, sodná sůl Morwet B, Petrochemicals Co., Fořt Worth, Texas, Sp. st. a.
Směsný diisopropylnaftalensulfonát, sodná sůl
Alkanol XC, E. I. du Pont de · Nemours and Co., Wilmington, Delaware, Sp. st. a.
Směsný diisopropylnaftalensulfonát, sodná sůl
Morwet IP, Petrochemicals Co., Fořt Worth, Texas, Sp. st. a.
Diisopropylnaftalensulfonát, sodná sůl Nekal BA 77, GAF Corp., New York, New York, Sp. st. a.
Diisopropylnaftalensulfonát, sodná sůl
Nekal BA 78, GAF Corp., New York,
New York, Sp. st. a.
12
Směsný alkylnaftalensulfonát, sodná sůl
Sellogen HR-90, Diamoud ' Shamrock Chemical Co., Morristown, New Jersey, Sp. st. a.
Směsný alkylnaftalensulfonát, sodná sůl
Sellogen W, Diamond Shamrock, Chemical Co., Morristown, New Jersey, Sp. st. a.
Bylo shledáno, že všechny materiály kromě posledních šesti uvedených byly při zkušebním postupu nedostatečně účinné nebo neměly vůbec účinek při zkušebním postupu, v němž zadržený zbytek činil 47 % hmotnostních nebo více. Naproti tomu u posledních šesti materiálů, obsahujících vždy naftalenovou kyselinu substituovanou isopropylem bylo zjištěno, že jsou alespoň mírně účinné, protože zadržený zbytek činil méně než 40 %. Při zkoušce těchto- materiálů v úrovni 2 g místo koncentrace 1 g použité při původním sítování bylo výsledkem mnohem nižší zadržení zbytku.
Tabulka 1
Zkouška číslo Povrchově aktivní látka Teplota vody (°C) Zadržený zbytek (% hmoot.) *)
Označení Množství (% hmot.) *)
1 žádné 5 75
2 žádné 10 68
3 žádné 15 85
4 Alkanol XC 2 5 2,0
5 Alkanol XC 4 5 1,8
6 Alkanol XC 4 10 1,5
7 Alkanol XC 8 10 1,0
8 Nekal BA 77 8 5 1,2
9 Nekal BA 77 8 15 1,0
*) vztaženo- na bezvodou triazinovou sloučeninu
Údaje uvedené -shora v tabulce 1 ukazují malý účinek teploty na množství zadržených krystalů při teplotě 5 až 15 °C. Avšak přidání tak malého množství povrchově aktivní látky, jako· 2 % hmotnostních, sníží zadržení krystalů na 2,7 % množství zadrženého ve vodném postřiku neobsahujícím povrchově aktivní látku. Tyto údaje také ukazují mírnou výhodu přidání většího množství povrchově aktivní látky, jakmile je přidána potřebná počáteční koncentrace.
Například směs obsahující 2 g směsného· diisopropylnaftalensulfonátu Alkanol f) XC, povrchově aktivní prostředek (chráněné označení firmy Ε. I. Du Pont de Nemours and Company, Wilmington, ' Dělaware, Sp. st. - a.) způsobila zadržení zbytku pouze 0,12 procenta hmotnostních.
Zvláště zajímavá - je skutečnost, že nejen alkylnaftalensulfo-náty jsou materiály, které mají význam, ale účinné jsou i látky - - substituované isopropylem. Jak nižší, tak i vyšší alkylové homology jsou - neúčinné.
Příklad 2
V této řadě zkoušek se provádí pozorování účinku změny teploty vody na postřikové směsi obsahující různá množství povrchově aktivní látky. Při těchto zkouškách se rozmíchá 13 g směsi D -a), smáčitelného prášku ve 100 ml vody při udané teplotě v souladu se shora uvedeným zkušebním postupem. Výsledky jsou uvedeny v - tabulce 1.
Příklad 3
V této řadě zkoušek se studuje účinek teploty vody, zředění a koncentrace povrchově aktivní látky. Při těchto zkouškách se 100- ml postřikového roztoku směsí E rozmíchá v daném množství pevné povrchově aktivní látky a výsledná směs se ředí - udaným množstvím vody při určité teplotě v souladu se shora popsaným zkušebním postupem. Výsledky uvedeny v tabulce 2.
Tabulka 2
Zkouška číslo Povrchově aktivní látka Voda Zadržený zbytek (% hmot. ) *)
Označení Množství (% hmot.) *) Množství (ml) Teplota (°C)
10 žádné 100 5 83
11 žádné 500 5 51
12 žádné 100 10 58
13 žádné 500 10 42
14 žádné 300 5 60
15 Alkanol XC 2 300 5 54
16 Alkanol XC 6 300 5 31
17 Alkanol XC 10 300 5 0,3
18 Nekal BX 78 2 500 15 0,4
19 Nekal BA 77 2 500 15 0,5
20. Sellogen W 8 500 15 0,5
*) vztaženo na. bezvodou triazinovou sloučeninu
Shora uvedené údaje jak se očekávalo· ukazují, že větší zředění zmenší problém krystalizace. Avšak řádově důležitějšího zlepšení se snáze dosáhne přidáním, alkaTcké soli naftalensulfonové kyseliny substituované isopropylem.
Příklad 4
Při této řadě zkoušek se ukazuje, že pří davek diisopropylnaftalensulfouátu k .zabránění vzniku velkých krystalů je účinný i ve velmi tvrdé vodě, například při tvrdosti 840 ppm. Při těchto· zkouškách se 13 g smáčitelného prášku směsi D a) rozmíchá ve 100· ml vody při dané teplotě podle shora popsaného zkušebního postupu. V^jsledky jsou uvedeny níže v tabulce 3.
Tabulka 3
Zkouška Povrchově aktivní látka Teplota Zadržený zbytek číslo Označení Množství (°C) (°/o hmot.) *) (% hmot.) *)
21 žádné 5 86
22 — . žádné 10 83
23 žádné 15 84
24 žádné 25 1,2
25 Alkanol XC 4 5 1,4
26 Alkanol XC 4 10 1,4
27 Alkanol XC 4 15 0,9
28 Alkanol XC 4 25 1,2
| vztaženo na bezvodou triazinovou sloučeninu
Tyto· údaje' ukazují zvláště graficky, že tvrdost vody nemá vliv na schopnost povrchově aktivní látky příznivě změnit krystalizační chování systému. Zvláště zajímavá je skutečnost, že pro dosažení stejného stupně potlačení krystalů · není zapotřebí udržovat směs při teplotě 25 °C nebo vyšší.
P ř í k 1 a d 5
Při této řadě zkoušek se ukazuje, že ob vyklá · změna pH, která by mohla být zjištěna při použití různých zdrojů vody pro 'směsi také . nemá významný vliv na příznivou schopnost povrchově aktivní látky měnit krystalizační charakteristiky systému. Při těchto zkouškách se smíchá 13 g smáčitelného prášku směsi D a 4 % Alkanol (g) XC XC s 300 ml vody, která má uvedené pH. Výsledky jsou uvedeny v tabulce 4 níže.
Zadržený zbytek (% hmot.)
Tabulka 4
Zkouška Teplota vody (°C) číslo pH
29 5 5,1 0,5
30 10 5,1 0,5
31 15 5,1 0,4
32 25 5,1 0,6
33 5 9,0 1,2
34 10 9,0 1,1
35 15 9,0 1,2
36 25 9,0 1,3
PŘEDMĚT VYNALEZU

Claims (9)

1. Herbicidní prostředek se zlepšenými krystalizačními vlastnostmi při dispergování ve vodě při teplotě pod 37 °C a koncentracích nad mezí rozpustnosti triazinu, vyznačený tím, že jako účinnou složku obsahuje l-methyl-3-cyklohexyl-6-dimethylaimno'-s-triazin-2,4(lH,3H) dion a alespoň 2 % hmotnostních, vztaženo na bezvodý triazn, povrchově aktivní látky vybrané ze skupiny zahrnující isopropylnaftalensulfonovou kyselinu, její alkalickou sůl a sůl kovu alkalické zeminy.
2. Herbicidní prostředek podle bodu 1, vyznačený tím, že obsahuje rozmělněné částice triazinového herbicidu, do kterých je inkorporována povrchově aktivní látka.
3. Herbicidní prostředek podle bodu 1, vyznačený tím, že obsahuje rozmělněné částice triazinového herbicidu, které jsou na svém povrchu povlečeny povrchově aktivní látkou.
4. Herbicidní prostředek podle bodu 1, vyznačený tím, že je tvořen disperzí triazino vého herbicidu ve vodném roztoku povrc-hO’ vě aktivní látky.
5. Herb cidní prostředek podle bodu 5, vyznačený tím, že disperzi tvoří tekutá suspenze.
6. Herbicidní prostředek podle bodu 5, vyznačený tím, že triazinový herbicid je rozpuštěn ve vodném roztoku povrchově aktivní látky.
7. Herbicidní prostředek podle bodu 1, vyznačený tím, že obsahuje povrchově aktivní látky alespoň 5 % hmotnostních, vztaženo na bezvodý triazin.
8. Herbicidní prostředek podle bodu 1, vyznačený tím, že povrchově aktivní látka obsahuje průměrně 2,5 isopropylové skupiny na molekulu naftalensulfonátu.
9. Herbicidní prostředek podle bodu 7, vyznačený tím, že povrchově aktivní látka obsahuje průměrně 2,5 isopropylové skupiny na molekulu naftalensulfonátu.
CS786613A 1977-10-12 1978-10-11 Herbicide means CS209538B2 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US84145077A 1977-10-12 1977-10-12
US05/938,631 US4197112A (en) 1977-10-12 1978-09-07 Water-dispersible herbicide compositions

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS209538B2 true CS209538B2 (en) 1981-12-31

Family

ID=27126255

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS786613A CS209538B2 (en) 1977-10-12 1978-10-11 Herbicide means

Country Status (11)

Country Link
US (1) US4197112A (cs)
EP (1) EP0001519B1 (cs)
AU (1) AU527919B2 (cs)
BR (1) BR7806708A (cs)
CS (1) CS209538B2 (cs)
DE (1) DE2861517D1 (cs)
DK (1) DK411278A (cs)
ES (1) ES474152A1 (cs)
FI (1) FI61784C (cs)
GB (1) GB2005541B (cs)
YU (1) YU237978A (cs)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5714439A (en) * 1990-10-31 1998-02-03 Rohm And Haas Company Propanil dispersible granule
CA2054054C (en) * 1990-10-31 2002-11-26 Richard David Houghton Propanil dispersible granule formulation
FI93416C (fi) 1991-09-27 1995-04-10 Kemira Oy Menetelmä rae- tai tablettimuotoisen herbisidituotteen valmistamiseksi
US5651975A (en) * 1991-09-27 1997-07-29 Harju-Jeanty; Pontus Method for the preparation of herbicidal granular products comprising two separate phases
EG20596A (en) * 1992-05-28 1999-09-30 Dow Elanco L L S Aqueaus flowable phenazaquin composition
JP5635887B2 (ja) * 2010-11-30 2014-12-03 北興化学工業株式会社 水面浮遊性除草製剤

Family Cites Families (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2044942A (en) * 1936-06-23 Preparation of finely divided
US2635055A (en) * 1948-07-08 1953-04-14 Hans G Figdor Water repellent composition
US2655445A (en) * 1949-12-06 1953-10-13 Du Pont 3-(halophenyl)-1-methyl-1-(methyl or ethyl) ureas and herbicidal compositions and methods employing same
US2891855A (en) * 1954-08-16 1959-06-23 Geigy Ag J R Compositions and methods for influencing the growth of plants
US3248182A (en) * 1962-11-21 1966-04-26 Intermountain Res & Dev Corp Crystallization of sodium sesquicarbonate in presence of a surfactant and a hydrocarbon oil
US3585230A (en) * 1968-07-17 1971-06-15 Kaiser Aluminium Chem Corp Stable liquid polyisocyanate compositions
GB1290351A (cs) 1969-01-22 1972-09-27
US3989452A (en) * 1969-07-18 1976-11-02 Ciba-Geigy Corporation Stable, concentrated solutions of complex metal compounds of azo dyestuffs
GB1346425A (en) * 1970-08-13 1974-02-13 Agfa Gevaert Method of incorporating photographic compounds into hydrophilic colloids
IL42103A (en) * 1972-05-24 1976-05-31 Du Pont 6-amino-s-triazine-2,4-(1h,3h)-diones and corresponding 4-thio compounds,their preparation and their use as herbicides
US3932224A (en) * 1973-02-22 1976-01-13 Keishin Matsumoto Director-General Of The Agency Of Industrial Science And Technology Method of preventing scale from being deposited in case of producing fresh water from sea water
US3902887A (en) * 1973-04-05 1975-09-02 Du Pont Herbicidal 6-amino-s-triazinediones
US3943059A (en) * 1974-03-05 1976-03-09 Shell Oil Company Process of displacing oil in subterranean reservoir employing aqueous surfactant systems
US3979317A (en) * 1975-04-28 1976-09-07 Xerox Corporation Volatile cleaning solution for photoreceptors

Also Published As

Publication number Publication date
EP0001519B1 (en) 1982-01-06
DE2861517D1 (en) 1982-02-25
DK411278A (da) 1979-04-13
AU4059378A (en) 1980-04-17
GB2005541A (en) 1979-04-25
FI61784B (fi) 1982-06-30
YU237978A (en) 1984-08-31
BR7806708A (pt) 1979-05-08
FI61784C (fi) 1982-10-11
ES474152A1 (es) 1979-10-16
FI783114A (fi) 1979-04-13
US4197112A (en) 1980-04-08
GB2005541B (en) 1982-04-07
AU527919B2 (en) 1983-03-31
EP0001519A1 (en) 1979-04-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0633722B1 (en) Water dispersible granules of liquid pesticides
KR101909781B1 (ko) 과립상 수화제 및 그 제조 방법
JP4018148B2 (ja) 耐雨性を改良した農薬組成物
US8163674B2 (en) Agricultural chemical composition in granular form
KR100766754B1 (ko) 수면부유성 농약고형제제
CN108849952B (zh) 一种吡唑醚菌酯水分散固体组合物及其制备方法
DE69322086T2 (de) Trockene und fliessfähige glyphosatzusammensetzungen, hergestellt ohne trocknung des produktes
CS209538B2 (en) Herbicide means
KR101302235B1 (ko) 과립형 살충 조성물
CA2168039C (en) N-pyridyltoluidine-containing fungicidal water dispersible granules
PL202065B1 (pl) Solwat pimetrozyny, sposób wytwarzania solwatu pimetrozyny oraz kompozycja pestycydowa
CS208694B2 (en) Pesticidal compositions
US20110015066A1 (en) Herbicidal Composition
TWI543709B (zh) 包含祿芬隆及賽洛寧之新穎水性懸乳劑
HU213638B (en) Method for producing herbicidal granular compositions
JPH0692803A (ja) 水溶性農薬顆粒剤およびその製造法
KR20050102662A (ko) 수-분산성 과립의 제조방법
JPH08505368A (ja) 粒状の水溶性または吸湿性の農業用配合物およびその製造法
KR100461573B1 (ko) 과립상 수화제 및 그의 제조 방법
KR19990077488A (ko) 수면적용용농약제제
KR20000076729A (ko) 수면 적용용 농약 제제
JPH10158111A (ja) 安定化された農薬固型製剤
PL126544B1 (en) Liquid herbicide
CZ287109B6 (cs) Ve vodě dispergovatelné granuláty ze suspoemulzí
CZ25696A3 (en) Herbicidal agent, activity promoter for enhancing the herbicide efficiency and culture plant treating method