CS209506B2 - Appliance for galvanic metal coating of the loosely poured objects of the mass production - Google Patents

Appliance for galvanic metal coating of the loosely poured objects of the mass production Download PDF

Info

Publication number
CS209506B2
CS209506B2 CS787105A CS710578A CS209506B2 CS 209506 B2 CS209506 B2 CS 209506B2 CS 787105 A CS787105 A CS 787105A CS 710578 A CS710578 A CS 710578A CS 209506 B2 CS209506 B2 CS 209506B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
drum
drums
clutch disc
unit
clutch
Prior art date
Application number
CS787105A
Other languages
English (en)
Inventor
Hans Henig
Richard Tscherwitschke
Original Assignee
Wegolyt Chemie Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Wegolyt Chemie Gmbh filed Critical Wegolyt Chemie Gmbh
Publication of CS209506B2 publication Critical patent/CS209506B2/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C25ELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PROCESSES; APPARATUS THEREFOR
    • C25DPROCESSES FOR THE ELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PRODUCTION OF COATINGS; ELECTROFORMING; APPARATUS THEREFOR
    • C25D17/00Constructional parts, or assemblies thereof, of cells for electrolytic coating
    • C25D17/16Apparatus for electrolytic coating of small objects in bulk
    • C25D17/18Apparatus for electrolytic coating of small objects in bulk having closed containers

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Electrochemistry (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Metallurgy (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Electroplating Methods And Accessories (AREA)

Description

Zařízení ke galvanickému pokovování volně sypaných, zejména drobných předmětů hromadné výroby v rotujícím perforovaném bubnu. Sestává z agregátu zavěšeného na anodové nebo katodové tyči, s hnacím motorem a svislým hřídelem, který pohání třecím záběrem nejméně jeden spojkový kotouč uložený na agregátu, a z bubnů různého objemu a s různou perforací. Spojkový kotouč tvoří víko bubnu, který je · opatřen přídavným spojkovým dílem k zachycení okraje spojkového kotouče a zajištěn proti uvolnění pružným uzávěrem. Buben je výměnný a použitelný jako koš pro předběžné a dodatečné zpracování předmětů, např. odmašťování, leptání atd. S výhodou jsou na agregátu umístěny dva spojkové kotouče a tedy dva bubny proti sobě nebo tři kotouče do hvězdy. Všechny bubny mají stejný průměr, aby byly zaměnitelné, a jsou z husté mřížky nebo tkaniny z plastické hmoty, zejména z polypropylenu.
Vynalez se týká zařízení ke galvanickému pokovování volně sypaných předmětů hromadné výroby nejméně v jednom rotujícím bubnu, který sestává z perforovaného protáhlého pláště a dvou čel kolmých к ose otáčení, z nichž jedno je jako dno pevně spojeno s pláštěm a druhé tvoří odnímatelné víko к plnění a vyprazdňování bubnu.
Taková zařízení se používají obecně ke galvanickému pokovování poměrně malých množství velice drobných předmětů hromadné výroby, jaké se vyskytují zejména v elektronickém, hodinářském a šperkařském průmyslu. Drobné předměty, které se mají zpracovávat, se vyskytují obvykle v malých množstvích, to znamená v malých šaržích, vyznačují se však značnou růzností druhů a vyžadují v důsledku svých obvykle velmi malých rozměrů jemnou perforaci bubnu. Předměty, například tranzistory, mohou být velice citlivé na mechanické poškození. Drobné předměty hromadné výroby různého druhu a s různou velikostí šarží vyžadují tedy v první řadě bubny odlišného objemu, dále různé rychlosti otáčení bubnu, různé systémy katodového napájení a v neposlední řadě různé perforace bubnového válce.
Známá zařízení sestávají v podstatě z válcového bubnového tělesa, které rotuje mezi dvěma nosnými rameny vyčnívajícími svisle do elektrolytu. Obě nosná ramena mají ložiska к uchycení bubnu a jsou na horních koncích upevněna na rámu, který dosedá na katodové případně anodové tyče elektrolytické vany, v níž je elektrolyt. Rám nese elektrický hnací motor potřebný pro rotační pohyby bubnového tělesa. Kroutící moment se přenáší z motoru na buben přes sadu ozubených kol, přičemž na motoru je hnací pastorek, na jednom z nosných ramen je vložené kolo a na čelní straně bubnu je ozubené kolo. Elektrický proud potřebný ke galvanizaci se přenáší přes rám z katodové tyče, obecně pomocí dvou kabelů, které procházejí oběma dutými ložisky bubnu do jeho vnitřku, a vede se ke galvanizované šarži předmětů.
Běžná praxe při galvanickém pokovování velice drobných předmětů hromadné výroby nutí к tomu, aby použivatel měl к dispozici velký počet různých bubnových aparátů, které se vyznačují především různým objemem jednotlivých bubnových válců, různými perforacemi pláště válců a různými katodovými systémy pro přívod proudu do bubnu. Velký počet různých bubnových přístrojů je nákladný jak co do pořizovací ceny, tak co do údržby a má nevýhodu, pokud jde o praktickou manipulaci a o provádění jednotlivých technologických pochodů postupně v různých pracovních roztocích.
Jsou známa zařízení, která umožňují výměnu bubnového válce upevněného mezi oběma nosnými rameny. Bubnový přístroj je tedy rozdělen na agregát, který sestává v podstatě z obou nosných ramen, z rámu s motorem, z ozubeného převodu a z katodového přívodního systému, a na bubnový válec. Agregát slouží výlučně к uchycení a otáčení bubnu v pracovní poloze а к přívodu galvanizačního proudu dovnitř bubnu.
Jeden ze známých přístrojů je opatřen vodícími drážkami na obou nosných ramenech; do těchto vodicích drážek se zasouvají oba ložiskové čepy bubnového válce v pracovní poloze. Výkyvná ložisková příložka aretuje každý z ložiskových čepů v pracovní poloze. Když se uvolní svěrací šroub, kterým je tato ložisková příložka upevněna, může se ložisková příložka vykývnout směrem ven a bubnový válec se může z agregátu sejmout.
V jiném přístroji tohoto druhu se jedno z deskových nosných ramen překlopí do strany kolem kloubu a bubnový válec se osovým směrem zasadí do agregátu nebo se z něj vyjímá.
Popsaná známá zařízení umožňují sice použití bubnů s různými perforacemi a jediného hnacího a přídržného agregátu; nedávají však možnost záměny bubnů různého objemu, což je zdaleka první technologickou nezbytností. Známé bubnové přístroje nerespektují ani značně různou povahu předmětů hromadné výroby, které se vyskytují většinou v malých šaržích a musejí se galvanicky pokovovat odděleně podle jednotlivých druhů.
Rovněž jsou známá zařízení, která jsou upevněna na okraji vany obsahující elektrolyt. Tato zařízení se vyznačují velice dlouhým hřídelem, který směruje od okraje vany ke dnu pod úhlem asi 45°, přičemž na konci tohoto hřídele je upevněna košovitá nádoba obsahující galvanizované předměty. Hřídel je souosý s košem obsahujícím šarži určenou ke galvanickému pokovení, a hřídel i koš rotují synchronně. Velký sklon koše má za následek, že může být vyplněn jenom malý díl jeho objemu zpracovávanými předměty. Nevýhodný sklon koše znemožňuje účinné promíchávání jednotlivých předmětů v šarži a má za následek nestejnoměrný galvanický povlak jednotlivých předmětů. Aby byl účinek galvanické lázně stejnoměrnější, musí se tedy velikost šarží podstatně zmenšit.
Účelem vynálezu je vytvořit zařízení, které by umožňovalo galvanické pokovení nejrůznějších, v praxi se vyskytujících předmětů drobných až velice drobných rozměrů v různých velikostech šarží hospodárným způsobem při minimálních nárocích na zařízení.
Podstata vynálezu spočívá v tom, že na agregátu nesoucím hnací motor a hnací hřídel je otočně uložen nejméně jeden spojkový kotouč, poháněný třecím záběrem od hnacího hřídele, a na bubnu je na čelní straně upraven přídavný spojkový díl opatřený na jedné straně nosem pro zachycení okraje spojkového kotouče a na bubno209506 vém plášti je upevněn úchyt pro pružný uzávěr, zapadající do· zářezu na obvodu spojkového kotouče. K plnění a vyprazdňování se tedy buď celý buben, nebo: jeho válcový plášť s pevným dnem vyjímá z agregátu vysunutím ze spojky.
Konstrukce bubnového galvanizačního přístroje závisí na určitém počtu definovatelných ovlivňujících veličin. Konstantními veličinami je držení bubnu v předem stanovené pracovní poloze v elektrolytu, jeho otáčení v této pracovní poloze a přívod galvanizačního proudu do vnitřku bubnu i katodové napájení jednotlivých předmětů uvnitř bubnu. Za proměnné veličiny, které se s velkou pravděpodobností mění od jednoho· konkrétního případu ke druhému, lze považovat primárně velikosti šarží — a tedy nezbytnost bubnů různého objemu — a sekundárně perforaci pláště bubnu, která závisí na velikosti zpracovávaných předmětů.
Podle vynálezu jsou konstantní veličiny spojeny v uzavřeném agregátu a od něho odděleně je upraven buben, který je na něm nezávislý a realizuje proměnné celého zařízení. V důsledku toho lze podle okamžitého konkrétního případu vyhledat vždycky buben s nejúčelnějším objemem· a připojit jej uvolnitelnou spojkou na agregát. Jednotlivé různé bubny jsou tedy podle potřeby volitelné a v bubnovém přístroji podle vynálezu libovolně zaměnitelné.
Ukázalo· se, že pro promíchávání šarže i elektrolytu je účelné, když osa otáčení bubnu svírá s podélnou osou agregátu ostrý úhel a je skloněna vůči vodorovné rovině o úhel menší než 30°.
Podle vynálezu je účelně po každé straně agregátu umístěn jeden spojkový kotouč pro buben. Umístění dvou protilehlých bubnů přináší řadu překvapujících praktických i technologických výhod, které ve svém účinku podstatně převyšují účinek známých zařízení. Označí-li se délka jednoho bubnu jako I,·, zdvojnásobí se při umístění dvou stejných bubnů po obou stranách agregátu jejich celková délka na 2 lb a tím se zdvojnásobí i objem, který je k dispozici pro uložení galvanicky pokovovaných předmětů. Bubnový přístroj má v tomto tandemovém provedení dvojnásobný výkon. Umístění dvou bubnů na jednom agregátu, přičemž tyto· bubny se uzavírají každý jedním víkem, umožňuje mimo· to současné galvanické pokovování dvou různých šarží odlišných druhů předmětů, aniž by se tyto šarže promíchaly.
Zdvojnásobení velikosti šarže, případně současné galvanické pokovování dvou vzájemně odlišných šarží, znamená snížení náruční práce je nezbytná pro· průchod jedkladů na manuální práci na polovinu; tato notlivých šarží všemi potřebnými pracovními rozloKy při pokovování. Snížení pracnosti znamená současně přibližné poloviční snížení mzdových nákladů nebo zdvojnáso bení rychlosti prosazení pro stejná množství pokovovaných · drobných předmětů.
Kolem agregátu mohou být analogickým způsobem uloženy do hvězdice tři spojkové kotouče, přičemž osy otáčení · dvou sousedních bubnů v půdorysném pohledu svírají úhel 120°. Zvýšení výkonu oproti dosavadnímu stavu techniky odpovídá analogicky shora uvedeným údajům. V rámci vynálezu lze kolem agregátu umístit současně čtyři bubny. S výhodou se osy otáčení bubnů protínají v jednom bodě s podélnou osou agregátu.
Podle výhodného provedení vynálezu je spojkový díl upraven na otevřené čelní straně bubnu a spojkový kotouč tvoří odnímatelné víko bubnového pláště. Odpojený buben sestává tedy pouze z válcového· bubnového pláště a z pevného dna.
Podle vynálezu mají spojkové díly všech bubnů stejný průměr. Toto opatření zajišťuje, že každý buben se dá nezávisle na své · délce li, na průměru d, nebo na průřezu připojit k jednotnému spojkovému kotouči agregátu.
Bubny podle známého stavu techniky mají všeobecně děrovaný plášť, zatímco, čela nejsou perforovaná. Podle vynálezu je naopak alespoň dno bubnu opatřeno perforací. Buben má například v praktickém provedení přístroje podle vynálezu délku 150 milimetrů a průměr rovněž 150 mm. Perforace dna má za následek, · že celková volná plocha, která je otevřená perforací pro průchod galvanizačního proudu a pro výměnu elektrolytu, se na plášti bubnu zvětší z
7,1 dm2 na 9,8 dm2, tedy přibližně o 26 %. Galvanizační výkon, který je úměrný intenzitě proudu,' vzrůstá ve stejném poměru. Současně se podstatně zlepšuje stejnoměrnost a jakost elektrolyticky vyredukované kovové vrstvy.
Podle dalšího význaku vynálezu je spojkový kotouč uložený na agregátu a vytvořený jako víko· k plnění a vyprazdňování bubnu opatřen rovněž perforacemi. V uvedeném praktickém příkladu provedení je povrch pláště 7,1 dm2; když jsou obě čelní strany perforované, vzroste volná průchozí plocha, která je otevřena pro průchod galvanizačního proudu a pro· průtok elektrolytu, na celém plášti bubnu na 10,60 dm2 to znamená asi o 50 °/o. Galvanizování v takovém bubnu představuje tedy skokový pokrok oproti známému stavu techniky.
K dalšímu zvýšení galvanizačního· účinku sestává podle vynálezu stěna a dno bubnového pláště ze syntetické tkaniny nebo vytlačované mřížky, například z polypropylenu. Značné technologické výhody tohoto opatření jsou zřejmé: Velice hustá síť droboučkých ok nebo perforací představuje téměř otevřené plochy pro galvanizační proud a pro výměnu elektrolytu. Zkušenosti prokázaly, že se bubny se stěnou a dnem ze syntetické tkaniny s velikostí ok · 0,53 mm,
0,36 mm a dokonce 0,18 mm · . výborně hodí ke galvanickému pokovování nejdrobnějších stavebních elektronických prvků, zejména tranzistorů. Takové drobné a těsně vedle sebe ležící otvory ve stěně bubnu nelze vyrobit mechanickými postupy, jako je například vyvrtávání malých otvorů v deskách z plastických hmot.
Syntetická tkanina nebo vytlačovaná mřížka ze syntetické plastické hmoty je napnuta na kostře, která může být rovněž z plastické hmoty, takže celý buben lze vyrobit v jediném pracovním pochodu vstřikováním, přičemž syntetická tkanina tvořící stěny bubnu se vloží do formy. Buben je tedy ve svém celku jednotným vstřikovaným odlitkem, který nemá štěrbiny a je naprosto homogenní. Spojkový díl na bubnu, který je tvořen prstencovým kotoučem upevněným soustředně na vnější otevřené straně bubnu, lze vyrobit současně se vstřikováním pláště a je nedílnou součástí bubnového· pláště. Jako hmoty pro kostru bubnového pláště jsou vhodné termoplastické hmoty, konkrétně polypropylen. Možnost výroby bubnu vstřikováním je z technologického hlediska velice důležitá. Složitá výroba bubnů, která je podle dosavadního stavu techniky velice drahá, je nahrazena jediným pracovním pochodem, který vede od surovin, totiž od granulátu plastické hmoty, a od polotovarů, tedy od syntetické tkaniny, k hotovému jednodílnému předmětu, tedy k bubnu včetně spojkového dílu.
Nehledě ke kvalitativnímu a kvantitativnímu zvýšení galvanizačního· výkonu, ke kterému dochází podstatně vyšším galvanizačním proudem a rychlejší výměnou elektrolytu stěnou bubnu z tkaniny, se optimalizuje i další složka postupu: Nepatrná tloušťka stěny a hladký povrch tělesa bubnu bez štěrbin snižuje na minimum množství elektrolytů a jiných pracovních roztoků, které jsou obvykle vynášeny z lázně. Toto· snížení je důležité ze dvou hledisek. Zmenšuje ztráty elektrolytu, které jsou zejména při galvanickém pokovování v lázních ze vzácných kovů velmi značné, a dále značně snižuje zatížení a umožňuje zmenšení rozměrů neutralizačních a detoxikačních zařízení pro odpadní vody.
Je známé, že dloužená vlákna z polymerů, například z polypropylenu, mají specifickou pevnost, která se rovná pevnosti některých kovů, jsou odolná proti ohybu a nárazům, odolávají alkáliím a kyselinám . a pro· svou tepelnou zatížitelnost se hodí k použití v elektrolytech. Jediným podstatným nedostatkem těchto vláken, a tedy syntetické tkaniny nebo vytlačované mřížky z těchto vláken, je jejich nepatrná mechanická odolnost proti otěru povrchu.
Při otáčení bubnu dochází k neustálému posouvání mezi nakupenými drobnými předměty a pláštěm bubnu. Vznikající relativní pohyb může vyvolat . silný otěr pláště. Životnost syntetické tkaniny se zkracuje obzvlášť značně při zpracování ostrých nebo hranatých předmětů.
Podle vynálezu je tato· nevýhoda odstraněna tím, že ve vnitřku bubnu je rovnoběžně s jeho osou umístěna nejméně jedna lišta, která je pevně spojena s bubnovým pláštěm, přičemž lišty jsou rovnoměrně rozloženy po obvodu bubnového pláště. Relativní pohyb mezi vsázkou a pláštěm z tkaniny — a tedy klouzání jednotlivých předmětů po· stěně bubnu ve směru otáčení — se . tím zmenší a otěr se úplně odstraní. Tvar lišt, které vyčnívají do vnitřku bubnu, je zvolen tak, aby se zařízly do hmoty převalujících se drobných předmětů a aby je unášely · bez skluzu při rotačním pohybu. Zvýšená rychlost a četnost cirkulace jednotlivých předmětů vede k podstatnému zvýšení účinku promíchávání, a tedy ke stejnoměrnějšímu galvanickému pokovení všech drobných předmětů. Podle výhodného provedení vynálezu je vně bubnu upevněno držadlo rovnoběžné s jeho· osou. Pomocí tohoto držadla se zjednoduší připojování a odpojování bubnu od základního agregátu. Tvar držadla odpovídá běžnému uchu. Buben opatřený držadlem · lze použít jako koš, zejména pro předběžné a dodatečné zpracování pokovovávané šarže v různých pracovních roztocích. Průchod lehkých šarží s malou hmotností pracovními roztoky pro předběžné a dodatečné zpracování, například při odmašťování, leptání, oplachování a podobně, v bubnu odděleném od agregátu urychluje a · usnadňuje praktické provádění celého zpracování. Agregát představuje co do hmotnosti i · co do prostoru · několikanásobek bubnu, a mimo· to vynáší z vany značné množství roztoku.
Podle dalšího význaku vynálezu je v oblasti otevřeného čela bubnu na jeho vnější straně uložena dvojice proti sobě ležících ok, do kterých lze případně zasunout nosný třmen, který je nezávislý na bubnu a probíhá napříč přes jeho· otvor. Nosný třmen lze nasadit pouze tehdy, když je buben sejmut z agregátu. Buben může být v tomto případě například použit jako leptací koš nebo k jiným účelům. '
Středem spojkového kotouče agregátu, upevněného na vratně pohyblivé katodové tyči, prochází dutý čep pro průchod kabelu do vnitřku bubnu, přičemž horní konec kabelu ležící mimo elektrolyt je připojen k kontaktem.
Hlavní výhoda zařízení podle vynálezu spočívá v tom, že podstatně snižuje investiční náklady, protože ke splnění všech požadavků kladených na galvanické pokovování velice drobných předmětů není třeba velký počet bubnových přístrojů, nýbrž stačí jediný agregát a · sada bubnů různé délky, odlišného průměru a nestejné perforace. Současné připojení několika bubnů k jednomu agregátu snižuje provozní náklady, a dokonalá cirkulace elektrolytu v bubnech zajišťuje dobrou kvalitu galvanického* povlaku.
Vynález bude vysvětlen v souvislosti s příklady provedení znázorněnými na výkresu, kde znázorňuje obr. la nárys a obr. 1b bokorys samotného agregátu, který tvoří součást zařízení podle vynálezu, obr. 2a bokorys agregátu se dvěma připojenými bubny, obr. 2b, 2c a 2d dolní část agregátu ponořenou v elektrolytu, k níž jsou připojeny bubny různé · délky 1, a různého· průměru d,, obr. 3 v půdorysu pricipiální umístění tří bubnů do· hvězdy kolem agregátu jako středu, obr. 4a podélný řez bubnem podle vynálezu a detailem dolní části agregátu, na niž je buben napojen, obr. 4b podélný řez a obr. 4c příčný řez bubnem podle obr. 4a, j a obr. 5 pružný uzávěr bubnu ve třech pohledech.
Agregát 1 je upevněn na katodových tyčích 2 pomocí svěracího šroubu 3 s hvězdi5 covou hlavou. Hnací motor 4, s výhodou ‘stejnosměrný elektromotor, je umístěn na horním konci agregátu 1, a převod pro otáčení bubnů 15 na jeho dolním konci. Konstrukční jednotky motoru 4 a převodu jsou spojeny svislou trubkovou skříní 5 hřídele.
Kryt 6 chrání motor 4 proti vystřikování elektrolytu. Rukojeť 7 umožňuje manuální přenášení bubnového přístroje od jednoho ♦ pracovního roztoku do druhého a z jedné pracovní stanice do· následující.
S hřídllem motoru 4 je souosý hnac í hiř-del 8, který je k němu připojen a prochází skříní 5. Na konci hnacího hřídele 8 je upevněn šroubem pastorek 9, .na kterém je nasazen o .kroužek 10 z pružného materiálu.
Z každé strany skříně 5 je umístěn jeden buben 15. Víko axiálního otvoru bubnu 15, který slouží k zavádění a vyjímání šarže drobných předmětů, je tvořeno spojkovým kotoučem 11, který je umístěn na agregátu 1.
Pastorek 9 a spojkový kotouč 11 tvoří dvojici vzájemně přiřazených třecích kol. Pastorek 9 přenáší kroutící moment na spojkový kotouč 11 tím, že se pružný o-kroužek . 10 vtlačí do rýhované drážky tvaru písmene V v povrchu spojkového kotouče 11. Dutý čep 14 tvoří ložisko spojkového kotouče 11 ώ a je upevněn na skříni 5.
Šipky na obr. 1b znázorňují smysl otočného pohybu spojkového kotouče 11. Jeho otáčky n jsou měnitelné, takže se dají v záэ vislosti na provozním napětí motoru 4 spojitě volit v rozsahu od 2 do· 10 ot/min, a mohou tedy splňovat optimální podmínky pro galvanické pokovení.
Přívod galvanizačního proudu do vnitřku bubnu 15 probíhá přes kabely 12 ' zakončené hruškovými kontakty 13. Kabely 12. jsou vedeny dutými čepy 14 do vnitřku každého z bubnů 15.
Agregát 1 je nasazen na katodové tyči 2 a odebírá z ní přes zásuvné kontakty galvanizační proud, který se pak vede do ka10 belů 12. Katodové napájení drobných předmětů, které jsou v rotujícím bubnu 15, se může provádět jak přes hruškové kontakty 13, tak přes jakékoli jiné běžné katodové kontaktní elementy.
Agregát podle vynálezu splňuje- jako samostatná konstrukční jednotka dodržení všech konstantních funkčních veličin, jimž musí bubnový přístroj vyhovovat, a to udržuje buben v předem stanovené pracovní poloze v elektrolytu, uvádí jej do rotačního pohybu potřebnou rychlostí· s libovolně volitelnými otáčkami a přivádí galvanizaění proud do vnitřku bubnu a zajišťuje katodové napájení zpracovávaných předmětů.
Buben 15, který je doplňkem agregátu 1, zajišťuje splnění proměnlivých funkčníeh veličin, které se mění od jednoho konkrétního příkladu ke druhému, a to různé objemy bubnů, tedy bubny různé délky a různého průměru, a různé velikosti perforace.
Podle vynálezu jsou tedy všechny bubny, které jsou nezbytné pro· různé galvanizační pochody, volitelné podle potřeby a dají se k základnímu agregátu · libovolně připojovat a od něj odpojovat rovněž podle potřeby. Používatel tedy nemusí mít k dispozici větší počet bubnových přístrojů, které vyhovují všem požadavkům při galvanickém pokovování, nýbrž stačí jediný agregát jako základní přístroj a sada · různých bubnů, které se dají k agregátu libovolně připojovat a vyměňovat.
Různá provedení bubnů 15 vhodných k připojení k agregátu 1, jsou znázorněna na obr. 2a až 2d. Základní přístroj neboli agregát 1 zůstává vždy tentýž; sada zmíněných bubnů 15, které patří k agregátu 1, má například různé délky li, lz, ls aha různé průměry di a dz. Bubny 15 mohou mít rovněž různé perforace.
Přístroj podle znázorněného provedení podle obr. 2a má dva bubny 15 stejné délky h. Objem přístroje podle vynálezu odpovídá tedý objemu běžného přístroje, Jehož buben má při stejném průměru di délku rovnou 2 li. Umístění vždy jednoho bubnu 15 po obou stranách agregátu 1 zdvojnásobuje tedy výkon přístroje podle vynálezu oproti dosavadnímu stavu techniky. Současná existence dvou uzavřených bubnů 15 umožňuje současné galvanické pokovování dvou různých šarží vzájemně odlišných drobných předmětů, aniž by došlo k jejich promíchávání. Přitom jedna šarže může být současně velmi velká a druhá šarže velice · malá, jak je znázorněno na obr. 2b nebo 2c.
Obr. 2c a obr. 3 znázorňují příklady dalších možných provedení vynálezu. Podle tohoto provedení ja možno současně galvanizovat tri různé šarže nestejných velikostí, sestávajících z odlišných drobných předmětů. Černá šipka na obr. 3 značí otáčky· nw a smysl otáčení hnacího hřídele 8, zatímco šipky přiřazené bubnům 15 označují jejich otáčky nT a smysl otáčení. Pracovní úspory zařízení s několika bubny jsou v galvanizačním provozu s vysokými mzdami zřejmé.
Jednotlivé bubny 15 jsou připojeny k agregátu 1 spojkou. Spojkový kotouč 11 ve znázorněném příkladu provedení je na agregátu 1 a doplňkový spojkový díl 16, který má., rovněž kotoučový tvar, je na bubnu 15. Obr. 4a znázorňuje podrobně mechanismus připojování a odpojování bubnu 15 a agregátu 1.
Spojkový kotouč 11 tvoří jak čelní stranu bubnu 15, tak jeho víko k uzavírání čelního otavoru bubnu 15, jenž slouží k jeho plnění a vyprazdňování. Vnější průměr spojkového kotouče 11 a spojkového dílu 16 je přibližně stejný. Spojkový díl 16 je tvořen v podstatě prstencovým kotoučem, který je soustředný s bubnovým pláštěm 17 a je umítěn na jeho·· . vnější straně kolem plnicího otvoru. Spojkový díl 16 tvoří současně okrajovou výztuhu bubnového pláště 17 na jeho otevřeném konci. Druhý konec bubnového pláště 17 je uzavřen dnem 18 bubnu 15, které je neodpojitelně spojeno s bubnem 15. Spojkový díl 16 má vhodně vytvořený nos 19, který sahá při připojeném bubnu 15 agregátu 1 přes obvodový okraj spojkového kotouče 11. Diametrálně proti nosu 19 je úchyt 20, který je nasazen zvnějšku na bubnovém plášti 17.
Obr. 2a znázorňuje buben 15 v připojeném stavu a obr. 4a v odpojeném stavu. Když se buben 15 nasune na spojkový kotouč. 11, přičemž se současně nejprve nos 19 nechá zaskočit před její vnější obvod, upne se mezi zářez, který je vyfrézován na obvodu spojkového kotouče 11, a mezi výřez na úchytu 20 pružný uzávěr 21, například z . pryže. Zářez na spojkovém kotouči 11 je patrný z obr. lb. Uzávěr 21 je znázorněn na obr. 5; čerchovaná čára označující uzávěr 21 na obr. 4a ukazuje jeho pracovní polohu při zapojeném bubnu . 15. Vznikajícím tahovým napětím se přitáhne úchyt 20, a tím· se buben 15 přitiskne ke spojkovému kotouči 11, a je v této poloze upevněn na agregátu 1.
. Popsané zablokování bubnu 15 zajišťuje jeho. pevné uchycení na agregátu 1. Pro odpojení bubnu 15 stačí odtáhnout příložku 22 . na . uzávěru 21 v osovém směru a sejmout buben 15 ze spojkového kotouče 11.
. . . Podle vynálezu je spojkový díl 16 na všech bubnech . 15 jednotný, to znamená je vytvořen podle . předem·· .stanovené normy. Toto opatření . zajišťuje, že každý buben 15 . se' může . nezávisle na své délce 1,, průměru d, a ·.. průřezu připojit a nasunout na spojkový kotouč . 11 agregátu 1, který je rovněž tvarem· . normován. Speciální případ tvoří buben 15 . . na obr. 2d. Třebaže jeho průměr d? je podstatně menší než průměr di všech ostatních bubnů, které se dají připojit k agregátu 1, lze tento buben 15 pomocí vhodně normovaného spojkového dílu 16 připojit ke stejnému agregátu 1.
K usnadnění a urychlení připojování a odpojování bubnu 15 k agregátu 1 je buben 15 opatřen držadlem 23 ve tvaru ucha. Buben 15 opatřený takovým držadlem 23 je použitelný i . jako koš, zejména pro předběžné a dodatečné zpracovávání galvanicky pokovovaných předmětů v různých pracovních lázních.
V oblasti otvoru bubnu 15, který slouží pro plnění a vyprazdňování bubnu 15, jsou podle vynálezu upravena diametrálně proti sobě oka 24, do kterých. lze zasadit nosný třmen 25. Tento nosný třmen je oddělen od bubnu 15 a probíhá po. zasazení do ok 24 napříč přes otvor bubnu 15. Odnímatelný nosný třmen 25 se dá nasadit pouze tehdy, když je buben 15 sejmut z agregátu 1. Toto provedení vynálezu je znázorněno na obr. 4a, 4b, 4c. Buben 15 se dá v tomto případě použít například jako leptací koš nebo k těm pracovním pochodům, které nevyžadují nezbytně agregát 1, jako je například bezproudové pokovování plastických hmot.
Dno 18, které je neodnímatelně spojeno s bubnovým pláštěm 17, . je podle vynálezu vždy perforované.
Osa otáčení bubnu 15 je vodorovná nebo v podstatě vodorovná. Skloněná osa, která svírá s vodorovnou rovinou úhel menší než 30°, přichází v úvahu pouze tehdy, když není spojkový kotouč 11 děrovaný. Lehký sklon bubnu 15 směrem k perforovanému dnu 18 způsobuje částečné přemísťování šarže, totiž jejího těžiště v tomto směru, to znamená do té oblasti vnitřku bubnu 15, která má převážně perforovanou stěnu.
Podle obzvláště výhodného provedení vynálezu je stěna bubnového pláště 17 a dno 18 vyrobeno z tkaniny 26 ze syntetických vláken nebo z mřížky s jemnými oky, vyrobené vstřikováním. Nejvýhodnějším materiálem k tomuto. účelu je polypropylen. Jednotlivá oka mřížky nebo . otvory tkaniny tvoří v podstatě otevřené stěny bubnu 15 pro· průchod galvanizačního proudu a elektrolytu. Velikost ok může být zcela nepatrná, například 0,18 mm. Syntetická tkanina 26 nebo mřížka je napjata na kostře 27 a tvoří s ní buben 15. Buben 15 se vyrábí vstřikováním, to znamená, že v jediném pracovním pochodu vstřikování se vyrobí jak kostra 27 bubnového pláště 17, tak jeho. dno 18, . přičemž syntetická tkanina 26 je vložená do formy. Tkanina 26 je zalita do jednotlivých výztuh kostry 27 nebo je k nim přilepena plastickou hmotou. Nejvhodnějším materiálem je rovněž polypropylen.
Aby se znemožnilo mechanické opotřebení a otěr tenkých vláken tkaniny 26 působením drobných předmětů, které při rotaci bubnu 15 kloužou nebo se odvalují po bubnovém plášti 17, jsou uvnitř bubnového. pláště 17 uloženy lišty 28 rovnoběžné s osou bubnu 15.
Při výrobě bubnu 15 vstřikováním se rov209506 něž vyrábí spojkový díl 16, nos 19, úchyt 20, držadlo 23, oka 24 a lišty 28. Výroba - všech těchto součástí bubnu 15 probíhá tedy současně. ·
Podle výhodného provedení vynálezu je po obou stranách agregátu 1 umístěn vždy jeden buben 15. Když nastane případ, že ' je ke galvanizaci potřebí pouze jeden z obou bubnů 15, připojí se k agregátu 1 pouze jediný buben 15 a horní konec kabelu 12 se na té straně agregátu 1, kam nebude buben 15 připojen, vysune ze zásuvného kontaktu. Přívod galvanizačního proudu ke hruškovému kontaktu, který není v tomto případě v provozu, je - tím přerušen. Přístroj podle vynálezu lze tedy použít i s jediným bubnem 15 ke galvanickému pokovování.
Kabely 12 se na horním konci podle dosavadního stavu techniky připojují šroubovým spojem. Šroubové spoje korodují působením par stoupajících z různých pracovních roztoků a působením kondenzátu, který se na nich, usazuje. Z tohoto ’ důvodu jsou šroubové spoje galvanizačních přístrojů již po krátké době velmi těžko uvolnitelné. Podle vynálezu je šroubový spoj pro horní konec kabelu 12 nahrazen zásuvným , spojem. Konec kabelu 12 se dá v důsledku toho- podle potřeby rychle a bez jakéhokoli nástroje vysunout a zasunout do zásuvného kontaktu.
Na , obr. 2a je pod katodovou tyčí 2 znázorněna dvojitá šipka, která ukazuje vratný periodický .pohyb katodové tyče 2 v obou směrech osy. Je známé, že předměty upevněné na katodových tyčích 2 a určené ke galvanickému pokovování se uvádějí v elek trolytu do pohybu, aby se na jejich povrchu působením zvýšené výměny elektrolytu vytvořil v kratší době kvalitativně lepší kovový povlak. Bubnový - přístroj podle vynálezu je upevněn na katodové tyči 2 a je uváděn ve směru dvojité špiky rovněž do vratného pohybu.
Perforované dmo 18 -a zejména použití tkaniny 26 pro- potažení bubnového- pláště 17 i dna 18 umožňuje využití popsaného- pohybu poprvé i u bubnů, a zajišťuje tedy při velice účinné výměně elektrolytu využití všech technologických výhod, které z toho vyplývají.
Obr. Ia a 1b dále ukazují, že přístroj podle vynálezu je vhodný i k použití v tzv. galvanizačním automatu. Agregát 1 je upevněn na katodové tyči 2 nosníku 29, který je automaticky veden celým mechanickým zařízením pomocí dopravního mechanismu s naprogramovanou dráhou a časem, takže zpracovávané předměty procházejí postupně všemi fázemi zpracování.
Normované spojkové díly 16 umožňují libovolné připojování bubnů 15 jakéhokoli průměru d, a jakékoli délky lj nebo perforace. Toté platí i pro různé druhy katodového napájení šarží zpracovávaných předmětů v bubnech 15.
Pod pojmem bubny 15 se rozumějí i perforované nádoby sloužící k naplnění - šarží drobných předmětů, které mají tvar zvonu nebo- koše. Perforovaný plášť bubnů 15 není tedy pouze válcový, nýbrž může být i kuželový, hranolový nebo může mít jakýkoli jiný tvar.

Claims (15)

  1. PŘEDMĚT VYNALEZU
    1. Zařízení ke galvanickému pokovování volně sypaných předmětů hromadné výroby nejméně v jednom rotujícím bubnu, který sestává z perforovaného protáhlého- pláště a dvou čel kolmých k ose otáčení, z nichž jedno je jako dno pevně spojeno s pláštěm a druhé tvoří odnímatelné víko k plnění a vyprazdňování bubnu, vyznačující se tím, že na agregátu (1) nesoucím hnací motor (4) a hnací hřídel (8) je otočně uložen nejméně jeden spojkový kotouč (11), poháněný třecím záběrem od hnacího hřídele (8), a na bubnu (15) je na čelní straně upraven přídavný spojkový díl (16) opatřený na jedné straně nosem (19) pro zachycení okraje spojkového kotouče (11) a na bubnovém plášti (17) je upevněn úchyt (20) pro pružný uzávěr (21), zapadající do zářezu na obvodu spojkového kotouče (11).
  2. 2. Zařízení podle bodu 1, vyznačující se tím, že osa otáčení bubnu (15) svírá s podélnou osou agregátu (1) ostrý úhel a je skloněna vůči vodorovné rovině o úhel menší než 30°.
  3. 3i Zařízení - podle bodů 1 a 2, vyznačující se tím, že po každé straně agregátu (1) je umístěn jeden spojkový kotouč (11) pro buben (15).
  4. 4. Zařízení podle bodů 1 a 2, vyznačující se tím, že kolem agregátu (1) jako- středu jsou uloženy do hvězdice tři spojkové kotouče (11) pro- bubny (15).
  5. 5. Zařízení podle bodů 1 až 4, vyznačující se tím, že osy otáčení bubnů (15) se protínají v jednom bodě s podélnou osou agregátu (1).
  6. 6. Zařízení podle bodů 1 až 5, vyznačující se tím, že spojkový díl (16) j.e upraven na otevřené čelní straně bubnu (15) a spojkový kotouč (11) tvoří odnímatelné víko bubnového pláště (17).
    -. Zařízení podle bodů 1 až 6, vyznačující se tím, že spojkové díly (16) všech bubnů (15) mají stejný průměr.
  7. 8. Zařízení podle bodu 6, vyznačující se tím, že spojkový kotouč (11), uložený na agregátu (1) a vytvořený jako víko bubnu (15), je opatřen perforací.
  8. 9. Zařízení podle bodů 1 až 8, vyznačující se tím, že dno (18) bubnu (15) je opatřeno perforací.
  9. 10. Zařízení podle bodů 1 až 9, vyznačující se tím, že stěna a dno (18} bubnového pláště (17) sestává ze syntetické tkaniny (26) nebo vytlačované mřížky.
  10. 11. Zařízení podle bodů 1 až 10, vyznačující se tím, že ve vnitřku bubnu (15) je rovnoběžně s jeho osou umístěna nejméně jedna lišta (28), která je pevně spojena s bubnovým pláštěm (17), přičemž lišty (28) jsou rovnoměrně rozloženy po obvodu bubnového pláště (17).
  11. 12. Zařízení podle bodů 1 až 11, vyznačující se tím, že rovnoběžně s osou je vně bubnu (15) upraveno držadlo (23).
  12. 13. Zařízení podle bodů 1 až 12, vyznačující se tím, že v oblasti otevřeného čela bubnu (15) jsou na vnější straně bubnové ho pláště (17) upravena dvě proti sobě ležící oka (24) k uchycení konců nosného třmene (25).
  13. 14. Zařízení podle bodů 1 až 13, vyznačující se tím, že buben (15) sestává z výlisku . z plastické hmoty.
  14. 15. Zařízení podle bodu 1, vyznačující se tím, že středem spojkového kotouče (11) prochází dutý čep (14) pro průchod kabelu (12) do vnitřku bubnu (15), přičemž horní konec kabelu (12) ležící mimo elektrolyt je připojen k přívodu galvanizačního proudu zásuvným kontaktem.
  15. 16. Zařízení podle bodu 1, vyznačující se tím, že agregát (1) , je upevněn na vratně pohyblivé katodové tyči (2).
CS787105A 1977-10-31 1978-10-31 Appliance for galvanic metal coating of the loosely poured objects of the mass production CS209506B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19772748763 DE2748763A1 (de) 1977-10-31 1977-10-31 Galvanisieraggregat mit wahlweise austauschbaren, ankuppelbaren trommeln

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS209506B2 true CS209506B2 (en) 1981-12-31

Family

ID=6022701

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS787105A CS209506B2 (en) 1977-10-31 1978-10-31 Appliance for galvanic metal coating of the loosely poured objects of the mass production

Country Status (6)

Country Link
US (1) US4162951A (cs)
JP (1) JPS5471731A (cs)
BR (1) BR7807095A (cs)
CS (1) CS209506B2 (cs)
DE (1) DE2748763A1 (cs)
SU (1) SU772488A3 (cs)

Families Citing this family (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3023405C2 (de) * 1980-06-23 1982-04-08 Siemens AG, 1000 Berlin und 8000 München Vorrichtung und Verfahren zum galvanischen Abscheiden von Aluminium
DE3151244A1 (de) * 1981-12-22 1983-06-30 Schering Ag, 1000 Berlin Und 4619 Bergkamen Vorrichtung fuer das automatische oeffnen und schliessen der deckel von transport- und behandlungstrommeln
US4680099A (en) * 1986-04-07 1987-07-14 Raymund Singleton Electroplating apparatus
JPH0657879B2 (ja) * 1987-10-31 1994-08-03 日大工業株式会社 バスケット式電着塗装装置
US5639306A (en) * 1995-09-27 1997-06-17 Whyco Chromium Company, Inc. Barrel for chemically treating parts
ATE184923T1 (de) * 1996-04-01 1999-10-15 Sonopress Prod Galvanische abscheidungszelle mit einem trägerhalter
EP0799910B1 (de) * 1996-04-01 2000-03-15 Sono press, PRODUKTIONSGESELLSCHAFT FÜR TON- UND INFORMATIONSTRÄGER mbH Galvanische Abscheidungszelle mit Justiervorrichtung
US6306269B1 (en) * 1999-03-18 2001-10-23 Ronald Landrette Method and apparatus for efficiently wet plating and processing small parts
CH694619A5 (de) * 1999-07-12 2005-04-29 Wmv Appbau Gmbh & Co Kg Verfahren und Vorrichtung zur elektrochemischen Behandlung.
CN106119940B (zh) * 2016-08-17 2018-08-28 河南平高电气股份有限公司 滚镀方法及实现该方法的电镀笼
IT201900002173A1 (it) * 2019-02-14 2020-08-14 Lm Ind S R L Macchina per la movimentazione di contenitori porta-oggetti
US11802510B2 (en) 2020-04-24 2023-10-31 Mitsubishi Heavy Industries, Ltd. Heat insulating material assembly and gas turbine

Family Cites Families (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2500861A (en) * 1945-06-30 1950-03-14 Udylite Corp Machine for treating articles in bulk
US2860099A (en) * 1955-01-28 1958-11-11 F B Stevens Inc Lift arm assembly
US2865831A (en) * 1955-12-06 1958-12-23 Ransohoff Inc N Electroplating machine
US3038851A (en) * 1959-12-03 1962-06-12 Udylite Corp Barrel plating machine
DE1223223B (de) * 1963-03-11 1966-08-18 Hans Henig Galvanisiertrommel
US3270855A (en) * 1964-04-08 1966-09-06 Hanson Van Winkle Munning Co Barrel treatment machine for small articles
US3328278A (en) * 1964-12-11 1967-06-27 Daniels Plating Barrel & Suppl Plating apparatus with removable barrel
DE1947356U (de) * 1966-04-25 1966-10-06 Decker Geb Galvanisiertrommel.
US3472753A (en) * 1966-07-07 1969-10-14 Sterling Systems Ltd Electroplating barrel
US3498902A (en) * 1967-03-27 1970-03-03 Sterling Systems Ltd Portable unitary electroplating assembly
DE1757413A1 (de) * 1968-05-04 1971-04-22 Wimmer Pharma Gummi Gmbh Abreisskappe fuer Behaelter
DE2251507A1 (de) * 1972-10-20 1973-11-08 Linnhoff Ohg Wilhelm Vorrichtung zum galvanisieren von kleinteilen in rotierenden tauchtrommeln
US4098665A (en) * 1974-09-17 1978-07-04 Office National D'etudes Et De Recherches Aerospatiales (O.N.E.R.A.) Device for preparing fibrous metal materials by electrolytic deposition and the resulting fibrous metal material

Also Published As

Publication number Publication date
US4162951A (en) 1979-07-31
BR7807095A (pt) 1979-05-08
DE2748763A1 (de) 1979-05-03
DE2748763C2 (cs) 1990-01-18
SU772488A3 (ru) 1980-10-15
JPS6142000B2 (cs) 1986-09-18
JPS5471731A (en) 1979-06-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS209506B2 (en) Appliance for galvanic metal coating of the loosely poured objects of the mass production
US3803007A (en) Method for treating workpieces in bulk
HU206138B (en) Process and equipment for electrolytic coating of sheet metal strips
US4559122A (en) Continuous-cycle electroplating plant
KR101908887B1 (ko) 배럴형 도금장치
CN220284272U (zh) 挂镀用挂镀池
JPH0249400B2 (cs)
US4390399A (en) Method and apparatus for plating articles
US3699918A (en) Galvanizing apparatus
KR101595717B1 (ko) 초음파 도금 시스템
KR101503471B1 (ko) 드럼 회전식 도금 장치
CA1239533A (en) Apparatus for cleaning, plating and/or coating articles
US1865767A (en) Electroplating equipment
CN209741300U (zh) 改进的涂镀设备
RU2398918C2 (ru) Установка для обработки поверхностей металлических деталей, в частности, электролизом
DD202460A5 (de) Vorrichtung zum galvanischen abscheiden von aluminium
US3340174A (en) Apparatus for electroplating
JP2797285B2 (ja) 表面処理用バレルの蓋板ロック機構および該蓋板ロック機構を備えたバレルに被処理物を出入れする方法
SU537634A3 (ru) Устройство дл нанесени гальванических покрытий
JPH01294898A (ja) 電気メッキ用引掛け装置
CZ58393A3 (en) Process of preliminary treatment of light metals and a bath for making the same
KR200188821Y1 (ko) 배럴을 이용한 전착도장장치
JPH0116772Y2 (cs)
JP2954516B2 (ja) バレルめっき用電極装置
US6306269B1 (en) Method and apparatus for efficiently wet plating and processing small parts