CS208134B2 - Method of makinb the alcyl-,event arylthiomethylphenols - Google Patents

Method of makinb the alcyl-,event arylthiomethylphenols Download PDF

Info

Publication number
CS208134B2
CS208134B2 CS795940A CS594079A CS208134B2 CS 208134 B2 CS208134 B2 CS 208134B2 CS 795940 A CS795940 A CS 795940A CS 594079 A CS594079 A CS 594079A CS 208134 B2 CS208134 B2 CS 208134B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
reaction
alkyl
mercaptan
mol
hydroxymethylphenol
Prior art date
Application number
CS795940A
Other languages
English (en)
Inventor
Karlfried Wedemeyer
Helmut Fiege
Original Assignee
Bayer Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bayer Ag filed Critical Bayer Ag
Publication of CS208134B2 publication Critical patent/CS208134B2/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C323/00Thiols, sulfides, hydropolysulfides or polysulfides substituted by halogen, oxygen or nitrogen atoms, or by sulfur atoms not being part of thio groups

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Description

V;ynllez te týká nového způsobu výroby alkyl-, popřípadě arylthiometylfenolů. Tyto sloučeniny slouží jako mmeZprodukty pro výrobu prostředků k ochraně rostlin.
Je známo, že lze nappíklad etylthoomeeylfenol získat reakcí 2-chlormeeylfenolu s etylmerkaptanem při teplotě 0 až 10 °C v accetonttilu jako rozpouštědle. Výtěžek však činí pouze 50 % teorie a jako pomocná báze je zappořebí ekvimollrního mnossví meeoxidu sodného (srov. německý patent č. 1 910 588). 2-chlormeeylfenol je dále technicky jen obtížně dostupný, vzhledem k tomu, že jeho výroba chlormeeylací fenolu probíhá neuspokooivě a dále proto, že při jeho výrobě - jako u všech chlormeeylací - nutno pooítat se vznikem chlormeeyléterů, které jsou známé jako silně kancerogemií látky (srov. Houben-Weyl, svazek 6/1c, str. 1 042, 4. vyd. /1976/). .
Aby se předešlo těmto potížto, vychází se z meeylfenolů, jejichž hydroxylová skupina se nejprve chrání esseelfikací. Potom se meeylová skupina takto chráněného fenolu převede ch-orací na chlormetylovou skupinu, ta se potom reakcí s merkaptidem alkaltokého kovu převede na alkyl-hT^omet^yl^o^v^ou skupinu a potom se _ a^ky^lt^iioc^m^t^t^lfen^l uvolní aLkaický^m zmýdeněním esterové skupiny (JA patent í. 74 20 191; C. A. 82, 86 197x /1975/). Tento postup se skládá tedy ze 4 reakčních stupňů, při kterých dochází ke značným ztrátm a postup sám je tedy málo atraktivní.
Dále je známo, že 4-metyl-2,6-bis-butylthiometylftnol se získá reakcí ^mety!-2^-bit-hydroxymetylfenklu (1 mol) s N-butylmerkapaanem (10 mol) v ledové kyselině octové (25 moo). Předpokladem pro průběh této reakce je, že výchozí látky neobsáhlí vodu a pracuje se v přítomnost bezvodého chlorovodíku nebo fluoridu boriéého (I. W. RUDERMAN, Ε. M. FETTES, J. Am. Chem. Soc. 71 /1949/, 2 264). i
208134 2
Nehledě na nízké výtěžky (60 % teorie), dlouhou reakění dobu (2 dny) a technicky málo výhodné podmínky (nepříoomnost vody ve výchozích látkách, použití HC1 nebo BF^, které ve spojení s reakční vodou vedou k velmi korozívní reakění směsi, Spatné výtěžky, vztaženo na'prostor a čas, nákladná regenerace · a odvodňování látek, tj. kyseliny octové a merkaptanu, používaných ve znaěném nadbytku) spočívá podstatná nevýhoda postupu v omezení' na hydroxynetylfenoly s již nereaktivními (substitoovaými) o- a/nebo p-polohami k fenolické OH-skupině.
Dále je známo, že aryl- nebo alkilthiomeeylniaftoli se získají Meanichovou reakcí, tj. reakcí například beta-naftolu s foxmaldelyrdem a aryl- nebo ' alkyrimerkyptaéem (srov. F. POPPELSDORF, S. J. HOLT, J. Chem. · Soc. 1954. · 1 124 a dalěí). Tato reakce však probíhá jen tehdy, když je současně jako pomocná báze příoomen trielyamin, a i potom vyžaduje k dosažení uspokojivých výtěžků reakční doby asi 6 dnů.
P^enees-H se tato reakce na fenol, pak nevzniká jednotný reakční produkt, nýbrž směs isomerů, homologů a prysk^ic (srov. americký patent č. 2 322 376).
Rovněž je známo, že směsi alkylthicmetylfenoiů se získají reakcí diallqrlιminometylfenolů s alkylmerkaptaný (srov. americký patent č. 2 417 118). V tomto případě slouží zřejmě dialkilcminofenol, popřípadě dialkilsmin,který vzniká při reakci jako koprodUct, jako pomocná báze.
Tento postup má rovněž značné technické nevýhody: tak·například vznikaaí při·tomto postupu isomerních a homooogických alkylthiome ty fenolů. Dále pak reakční doby činí až 60·hodin. To má za následek dalěí ztráty výtěžku zpryiáУřičnatSním, vzhledem k tomu, že dialkilřminomeetlfenoly, které elouží jako výchozí látky, nejsou při potřebných reakčních teplotách termicky stabilní a během dlouhé reakční doby zčásti prystyHčnatí.
Dále je známo, že alkyl-, popřípadě arllthioeetllfeeoll je možno získat reakcí dialkyl,aninoomeylfenoiů s S-alkyl“, popřípadě s З-эгу!-^-!! thiokarboxylové kyseliny (srov. DAS č. 2 614 875).
Tento postup má nevýhodu v tom, že S-estery thiokarboxylové kyseliny používané při reakci jsou ve srovnání s mmrkaptanem·relativně cennými reakčními složkami, které se musí připravovat teprve v předchozím reakčním stupni z mmrkaptanu a halogenidu karboxylové kyseliny. Daaší nevýhoda tohoto postupu spočívá v tom, že dialkyliminová složka použitého dialkylιminome-ylf-.nolt se ztrácí jako dialkylamid karboxylové kyseliny. Tato sloučenina se získává při postupu jako koprodukt v znečištěné formě a musí se spálit nebo nákladně zpracovávat. Tento postup je tedy spojen se ztrátou cenných chemikáálí, popřípadě s vysokými náklady.
Není tudíž znám žádný · postup, který by umožžíovvaX vyrábět uspokojivá způsobem alkyl-, popřípadě arilthiometilfenoli bez značných technických nákladů a nákladů na pomocné cheМ!^С^11-.
Nyní bylo zjištěno, že alkyl-, popřípadě arilthiometilfenoli obecného vzorce I,
(I) (R)n (CH2—S—R’)m v němž znamená m číslo 1,,2 nebo 3, n Číslo vzniklé rozdílem (5 - m) a
R jednotlivě a nezávisle na sobě halogen nebo alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku,
R1 alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku nebo popřípadě halogenem substituovanou benzylovou nebo fenylovou skupinu, se získají ve vysokém výtěžku a ve vysokém stupni čistoty reakcí hydroxymetylfenolů obecného vzorce II,
OH (CH2OH)m v němž
R, n, m mají shora uvedený význam, s merkaptany nebo s thiofenoly obecného vzorce III,
R1-S-H v němž r! má shora uvedený význam, (II) (III) které podle vynálezu spočívá v tom, že se provádí při teplotách od 20 do 200 °C, popřípadě v přítomnosti ředidla a v nepřítomnosti katalyzátorů nebo pomocných látek.
Nutno jako vysloveně překvapující označit skutečnost, že při postupu podle vynálezu se tvoří alkyl-, popřípadě arylthiometylfenoly v dobrých výtěžcích. Podle stavu techniky bylo nutno - zejména u hydroxymetylfenolů s volnými ortho- a/nebo para-polohami - počítat za podmínek podle vynálezu se značným zpryskyřičněním, nebol jak známo hydroxymetylfenoly jsou označovány jako termicky a chemicky mimořádně labilní mezistupně při výrobě fenolformaldehydových pryskyřic (srov. H. Wagner a H. F. Sarx, Lackkunstharze, Caři Hanser Verlag, Munchen 1971, str. 35-36). Dále bylo nutno očekávat, že reakce merkaptanu s hydroxymetylovou skupinou vyžaduje přísadu silně kyselých nebo silně bazických pomocných látek (katalyzátorů), které opět podporují zpryskyřičnění.
Postup podle vynálezu má řadu výhod: Tak odpadá použití pomocných látek a katalyzátorů. Jako koprodukt vzniká pouze voda, která se snadno, například deštilativně odděluje. Merkaptany se mohou používat při reakci přímo a nevyžadují převádění na jinou sloučeninu. Používané výchozí látky nemusí být bezvodé. Nevznikají Žádné zvláštní problémy s korozí. Zvolením příslušně vysoké teploty se mohou dosahovat krátké reakční doby a tím také vysoké výtěžky, vztaženo na prostor a čas. Použitím příslušného ředidla je možno pracovat také za atmosférického tlaku. Reakční parametry jsou volitelné v širokých mezích a dají se dobře přizpůsobit technickým poměrům.
Při použití 2-hydroxymetylfenolu a etylmerkaptanu jako výchozích látek lze průběh reakce znázornit reakčním schématem:
,CH2OH + C2H5SH + H2O
Hydroxymetylfenoly používané jako výchozí látky při postupu podle vynálezu jsou obecně definovány vzorcem II. V tomto vzorci znamenají zbytky R jednotlivě a nezávisle na sobě výhodně vodík, alkylovou skupinu s 1 až 6 atomy uhlíku, cykloalkylovou skupinu se 3 až 6 atomy uhlíku, fenylovou skupinu, benzylovou skupinu nebo halogen, zejména chlor.
Hydroxymetylfenoly vzorce II jsou známé nebó se mohou vyrábět známými postupy, například adicí formaldehydu na fenoly (srov. J. F. Walker, Formaldehyde”, Reinhold, New York,
3. vydání, 1964, str. 310 a další) nebo redukcí fenolaldehydů.
Merkaptany používané jako výchozí látky při postupu podle vynálezu jsou obecně definovány vzorcem III. V tomto vzorci znamená symbol R^ výhodně alkylovou skupinu s 1 až 12 atomy uhlíku nebo alkoxylovou skupinou substituovanou alkylovou skupinu, cykloalkylovou skupinu se 3 až 6 atomy uhlíku, fenylovou skupinu, benzylovou skupinu, alkylovou skupinou a/nebo halogenem substituovanou fenylovou skupinu.
Merkaptany vzorce III jsou známé sloučeniny nebo se mohou vyrábět analogicky podle známých postupů.
Při provádění postupu podle vynálezu může množství merkaptanu používané na 1 mol к reakci používané hydroxymetylové skupiny v hydroxymetylfenolu kolísat v širokých mezích. Obecně postačuje množství kolem 1 mol merkaptanu na 1 mol hydroxymetylové skupiny. Vzhledem к tomu, že merkaptan může současně sloužit také jako ředidlo, nejsou pro poměr merkaptanu a hydroxymetylfenolu dány žádné meze.
Při postupu podle vynálezu se může.jako ředidla kromě samotného příslušného merkaptanu používat každé libovolné inertní protické nebo aprotické rozpouštědlo.
Jako ředidla se výhodně používá vody, alifatických, cykloalifetických a aromatických uhlovodíků (které mohou být také chlorovány), například benzinu, petroléteru, toluenu, xylenu, chlorbenzenu, cyklohexanu, metylcyklohexanu, tetralinu, dekalinu, alkoholů, například metanolu, etanolu, isopropylalkoholu, butanolu, cyklohexanolu, metylcyklohexanolu, etylénglykolu, éterů, například dietyléteru, diisopropyléteru, di-n-butyléteru, dioxanu, tetrahydrofuranu, diglymu, éteralkoholů, například matylglykolu, etylglykolu, butylglykolu, metyldiglykolu, etyldiglykolu, fenolů, například fenolu, křesólu, xylenolu, popřípadě fenolu, který je základem hydroxymetylfenolu, ketonů, například acetonu, metyletylketonu, metylisobutylketonu, cyklohexanonu, derivátu karboxylová kyseliny, například dimetylformamidu, dimetylacetamidu, N-metylpyrrolidonu, nitrilů, například acetonitrilu nebo propionitrilu, ostatních dusíkatých organických rozpouštědel, například pyridinu, plkolinu, lutidinu, organických sloučenin obsahujících síru, například dimetylsulfoxidu nebo reakční směsi vznikající podle vynálezu. Používat se mohou také směsi těchto ředidel.
Použití ředidla není nutně předepsáno. V podstatě se používá z reakčně technických důvodů, například aby se zajistila možnost lepšího promíchávání, lepší výměna tepla a aby se zajistil jistější průběh reakce. Poměr ředidla к hydroxymetylfenolu může kolísat v širokých mezích. Výhodný hmotnostní poměr ředidla к hydroxymetylfenolu činí 1:1 až 20:1. Není nutné, aby se všechny výchozí látky a/nebo reakční produkty zcela rozpustily v ředidle, tzn. že směs výchozích látek a/nebo reakční směs může sestávat také z více fází. To může být dokonce výhodné pro zpracování reakčního produktu. Tak například vzniká při reakci ve vodě jakožto ředidle dvoufázová reakční směs, která se může jednoduchým rozdělením fází rozdělit na alkyl-, popřípadě arylthiometylfenol a vodnou fázi. Vodná fáze (po odebrání množství, které odpovídá reakční vodě) se přímo vrací do příátí násady; nemusí se tedy destllačně odstraňovat.
Postup podle vynálezu se může provádět v širokém teplotním rozmezí. Obecně se reakce provádí při teplotách 20 až 200 °C, výhodně 50 až 180 °C.
Reakce se může provádět při atmosférickém tlaku, například také za varu pod zpětným chladičem, nebo za vlastního tlaku v autoklávu. Pracovní postup se řídí tensí par reakční směsi, technickými okolnostmi.a žádanou reakční dobou. Práce pod vlastním tlakem v autoklávu umožňuje vySší. reakční teploty a tím kratší reakční doby. Pracovní postup v autoklávu může být účelný u nízkovroucích merkaptanů a nízkovroucích rozpouštědel, popřípadě ředidel. Vysokovroucí rozpouutSdla a ředidla umožňuuí práci při vyšších teplotách také za atmosférického tlaku.
Pro postup podle vynálezu není zapotřebí, abý se hydroxyneeylfenoly vzorce II předkládaly pro ' reakci podle vynálezu s merkaptany vzorce III v izolované '(volné) formě. Značnou výhodou postupu je, ňe se hldroχlmeylftnol nemusí izolovat ve volné formě, nýbrž jeho reakce s merkaptannem se může popřípadě provádět již v prostředí, ve kterém hylroχlmeeylftnol vzniká při své přípravě nebo izolaci. Tak například lze hldrcχymeylfenol vyrobit reakcí formaldehydu v nadbytečném fenolu a potom se k této reakční :měsi - přidá merkaptan, abý proběhla reakce podle vynálezu za vzniku thiometylfendu. Jako ředidlo slouží v tomto případě v nadbytku použitý fenol, který je základem hldrcχymeylftnolu. ' Tím odpadá izolace hydroxymtylftnolu a reakce probíhá prakticky v jediném stupni mezi formaldehydem,' fenolem a merkaptanem.
Stejný případ je, když se například vhodný fenolaldehyd rozpuutí v alkoholu, fenolaldehyd - se redukuje (Rianey-niklem) na hydro:χymtylfenol a potom (popřípadě po oddělení katalyzátoru) se k reakční směsi přidá merkaptan a provede se reakce podle vynálezu za vzniku thiometylfenolu vzorce I, ~
Izolace vzniklého alkyl-, popřípadě arllthioeetllftnolu se provádí oddělením ředidel známými metodami. Ředidlo je možno při reakci podle vynálezu znovu pouužt. Vveieečí produkty jsou popřípadě zcela nebo částečně odstranitelné běžnými postupy. Voda, která vzniká jako veddejší produkt, se může odstraňovat již během reakce.
Allqy.-, popřípadě arllthiometllftnoll, které se vjyáběěí postupem podle vynálezu, se mohou používat jako meziprodukty pro syntézu prostředků k ochraně rostlin, zejména insekticHně účinných látek, jako například 2-(ttylth0omttyltnnyl)-N-metylkarbεmátu (srov. německý patent č. 1 910 588 a DOS č. 2 122 311).
Postup podle vynálezu ilustrují, avšak nikterak neomeeuuí následující příklady provedení .
Příklad 1
Směs 99,2 g (0,8 mol) 2-hl(droχlmtylftnolu a 124 g ' (2 mol) tУllmtrkaptanu se za míchání zahřívá 5 hodin na 170 °C v autoklávu (VA). Po ochlazení na teplotu místnosti se nezreagovaný etllmerkapУan a voda vzniklá reakcí odc^stiu! při atmosférickém tlaku a potom se 2-tУllthiometylftnol odd^^luje při 20 Pa. Získá se 128 g 2-ttllthiometylftnolu, což odpovídá asi 95 % teorie.
Příklad 2
Směs 49,6 g (0,4 mol) 2-hydroχlmtylfenolu a 124 g (2 mol) etylmerkaptanu se zahřívá 5 hodin na 170 °C v autoklávu, jehož obsah je míchán pomocí míchadla. Zpracování jako . v příkladu 1 skýtá 32,2 g (96 % teorie) 2-ttllthiometllfenclu.
Příklad 3
Smě8 24,β g 2-hydroxymetylfenolu, 124 g etylmerkaptanu a 40 g metanolu ae zahřívá hodin na 140 °C v mísícím autoklávu, potom se ochladí a zpracuje se destilací. Výtěžek 31 ,3 g (93 % teorie) 2-etylthiometylfenolu.
Příklad 4
Směs 49,6 g (0,4 mol) 2-hydroxymetylfenolu, 24,8 g (0,4 mol) etylmerkaptanu a 90 g diisopropyléteru se zahřívá 5 hodin na 170 °C v autoklávu opatřeném míchadlem (autokláv VA). Po ochlazení se oddestiluje nejdříve voda vzniklá při reakcí a rozpouštědlo při atmosférickém tlaku a potom se při tlaku menším než 26,7 Pa oddestiluje 2-etylthiometylfenol. Výtěžek: 60,5 g 2-etylthiometylfenolu, což odpovídá asi 90 % teorie.
Příklad 5
Směs 49,6 g (0,4 mol) 2-hydroxymetylfenolu, 180 g diisopropyléteru a 29,8 g (0,48 mol) etylmerkaptanu se zahřívá v VA-autoklávu 5 hodin za vlastního tlaku na 170 °C a potom se reakční směs zpracuje jako v příkladu 1. Výtěžek 2-etylthiometylfenolu: 95 % teorie, vztaženo na 2-hydroxymetylfenol.
Příklad 6
Směs 450 g fenolu, 0,8 g octanu zinečnatého a 24 g paraformaldehydu se zahřívá 6 hodin na 70 °C v baňce opatřené míchadlem a zpětným chladičem. Potom se к reakční směsi přidá
49,6 g etylmerkaptanu a reakční teplota se v baňce stále zvySuje tak, aby reakční směs stále mírně vřela pod zpětným chladičem. Asi po 12 hodinách, když konečná teplota dosáhla 120 °C, přeruSí se reakce ochlazením a reakční směs se destilačně zpracuje. Fenol se může používat pro příští reakci znovu. Výtěžek Izolovaného 2-etylthiometylfenolu činí 70 % teorie, vztaženo na paraformaldehyd, a asi 95 %, vztaženo na intermediárně vzniklý 2-hydroxymetylfenol.
Příklad 7
Směs 49,6 g (0,4 mol) 2-hydroxymetylfenolu, 24,8 g (0,4 mol) etylmerkaptanu a 200 ml o-dichlorbenzenu se zahřívá v baňce opatřené míchadlem a zpětným chladičem za atmosférického tlaku a od teploty místnosti tak, aby vždy reakční směs mírně vřela pod zpětným chladičem a aby se nepřekročila konečná teplota v baňce asi 125 °C. Celkem se reakční směs zahřívá к varu pod zpětným chladičem asi 20 hodin. Destilačním zpracováním reakční směsi se získá 2-etylthiometylfenol ve výtěžku 87 % teorie. Oddestilovaný o-dichlorbenzen se může dále použít pro příští reakci.
Příklade
Směs 62 g (0,5 mol) 4-hydroxymetylfenolu, 37 g (0,6 mol) etylmerkaptanu a 230 g fenolu se v baňce opatřené míchadlem a zpětným chladičem zahřívá nejprve po dobu asi 15 minut na teplotu 85 °C a potom dále tak, aby reakční směs stále mírně vřela pod zpětným chladičem, a konečně se dosáhne konečné teploty asi 130 °C. Po uplynutí reakční doby 18 hodin při teplotě 85 až 130 °C se reakční směs ochladí a zpracuje se destilací. Získá se 4-hydroxymety1fenol ve výtěžku 65 % teorie.
Příklady 9 až 18
49,6 g (0,4 mol) 2-hydroxyfenolu se nechá reagovat s 24,8 g (0,4 mol) etylmerkaptanu ve 200 ml rozpouštědla nebo ředidla 5 hodin při 170 °C a za vlastního tlaku v mísicím autoklávu (VA). Vždy podle rozpouštědla nebo ředidla skýtá destilační zpracování následující výtěžky 2-etylthiometylfenolu (tabulka 1):
Tabulka 1
příklad δ. rozpouštědlo nebo ředidlo výtěžek 2-etylthiome tylfenolu (% teorie)
9 cyklohexan 91
10 toluen 95
11 o-xylen 91
12 chlorbenzen 87
13 isopropylalkohol 90
14 glykolmonome tylé ter (me tylglykol) 95
15 pyridin 91
16 acetonitril 89
17 dimetylformamid 86
18 voda 73+)
+) Reakční směs se skládá z vodné fáze a 63 g organické fáze. Destilace organické fáze skýtá tento výtěžek.
Př í kl a dy 19 až 24
49,6 g (0,4 mol) 2-hydroxymetylfenolu se zahřívá s 0,4 mol merkaptanu (srov. tabulku 2) v přítomnosti 200 ml diisopropyléteru v autoklávu (VA) 5 hodin pod vlastním tlakem na
170 °C. Po ochlazení na teplotu místnosti se reakční směs zpracuje běžnými způsoby. 2-A1kyl-, popřípadě 2-arylthiometylfenoly, získané vždy podle merkaptanu a jejich výtěžky jsou uvedeny v tabulce 2.
Tabulka 2
příklad č. merkaptan 2-alkyl-, popřípadě 2-arylthiometylfenol druh výtěžek % teorie
19 metylmerkaptan 2-me tylthiome tylfenol 93
20 isopropylmerkaptan 2-i8opropylthiometylfenol 88
21 n-butylmerkapt an 2-n-butylthi ome tylfenolbenzyl 84
22 benzylmerkaptan 2-benzylthiometylfenol 90
23 thiofenol 2-fenylthiometylfenol 91
24 4-chlorthiofenol 2-(4-chlorfenyl)thiometylfenol 70+)
*) reakční směs se zahřívá 10 hodin na 170 °C pod vlastním tlakem.
Příklady 25 až' .28
0,4 mol hydrosxynetylfenolu se nechá reagovat ve 200 ml diisopropyléteru a 0,4 mol etylmerkaptanu na 1 mol hydroxymetylové ' skupiny 5 hodin při 170 °C v mísícím autoklávu. Po ochlazení reakční směsi na teplotu místnost,! se reakční směs zpracuje běžnými pracovními metodami. Etylthiometylfenoly, získané vždy podle použitého hydroxumtylfenolu a jejich výtěžky jsou uvedeny v tabulce 3·
Tabulka 3
příklad č. h^i^jraxy^mej^Ufeno^L e tllthSoee tylfenol druh % teorie
25 4-mety1-2-hydroxymeylfenol 4-meey 3.-2-6^11111 ometylfenol 91
26 4-01^^-6^8 ty 1-2-hydroχyneeylfensl 4-chlsr-6-eθeyl-2-etylthiometylfenol 95
27 4,6-dichlsr-2-iydrsxlmeeylfenol 4,6-^^^^2^ tllthismetylfenol 70
28 4-eβeyl-2,6-bit(hydro xyme tyl) fenol -4-me tyl-2.6-bis(e tylthiomeeyljfenol 94
PŘEDMĚT VYNÁLEZU

Claims (1)

  1. Způsob výroby alkyl-, popřípadě arylthiometylfenolů obecného vzorce I, (Юнон (CH2—S—R1)m (I) v němž znamená m číslo 1, 2 nebo 3, n číslo dané rozdílem (5 - m) a
    R jednotlivě a nezávisle na sobě halogen nebo alkylovou skupinu's 1 až 4 atomy uhlíku, r1 alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku nebo popřípadě halogenem substituovanou benzylovou nebo fenylovou skupinu, ’ reakcí h^i^jroxy^mej^J^lfenol^ů obecného vzorce II,
    OH (CH2OH)m (II) v němž
    R, n a.m mají shora uvedený význam, s merkaptany nebo thiofenoly obecného vzorce III, r1-S-H (III) v němž r1 má shora uvedený význam, vyznačující se tím, že se reakce provádí při teplotách ad 20 do 200 °C, popřípadě v přítomiooti ředidel za nepřítomiasti katalyzátorů nebo pomociých látek.
CS795940A 1978-09-01 1979-08-31 Method of makinb the alcyl-,event arylthiomethylphenols CS208134B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19782838273 DE2838273A1 (de) 1978-09-01 1978-09-01 Verfahren zur herstellung von alkyl- bzw. arylthiomethylphenolen

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS208134B2 true CS208134B2 (en) 1981-08-31

Family

ID=6048506

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS795940A CS208134B2 (en) 1978-09-01 1979-08-31 Method of makinb the alcyl-,event arylthiomethylphenols

Country Status (9)

Country Link
US (1) US4358616A (cs)
EP (1) EP0011091B1 (cs)
JP (1) JPS5535079A (cs)
BR (1) BR7905619A (cs)
CS (1) CS208134B2 (cs)
DE (2) DE2838273A1 (cs)
DK (1) DK366379A (cs)
HU (1) HU178448B (cs)
IL (1) IL58147A (cs)

Families Citing this family (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3125870C2 (de) * 1980-07-09 1994-09-15 William John Louis 3-Aminopropoxyphenyl Derivate, ihre Herstellung und sie enthaltende Arzneimittel
US4558067A (en) * 1984-03-01 1985-12-10 Merck & Co., Inc. Phenylthiomethyl-6-hydroxy-2,3-dihydrobenzo-pyran and analogs thereof useful as anti-inflammatory agents
EP0165209B1 (de) * 1984-06-12 1989-07-19 Ciba-Geigy Ag o,p-Bifunktionalisierte, o'-substituierte Phenole
US4623745A (en) * 1984-07-25 1986-11-18 Ciba-Geigy Corporation Process for producing phenolic thiocarboxylic esters
US4596828A (en) * 1985-03-28 1986-06-24 Merck & Co., Inc. [(2-hydroxy-5-alkoxyphenyl)methylthio]phenylmethanol and derivatives thereof useful as anti-inflammatory agents
US4820756A (en) * 1986-06-26 1989-04-11 Ciba-Geigy Corporation Thioether substituted phenols and their use as stabilizers
EP0273013B2 (de) * 1986-12-24 1996-07-24 Ciba-Geigy Ag Substituierte Phenole als Stabilisatoren
US4707300A (en) * 1987-03-09 1987-11-17 The Goodyear Tire & Rubber Company Autosynergistic phenolic antioxidant reaction product
US5190723A (en) * 1988-02-25 1993-03-02 Ciba-Geigy Corporation Process for inhibiting corrosion
KR100813174B1 (ko) 2006-09-29 2008-03-17 금호석유화학 주식회사 티오메틸페놀 유도체의 제조방법
KR100813173B1 (ko) 2006-09-29 2008-03-17 금호석유화학 주식회사 티오메틸페놀 유도체의 제조방법
EP4407000A1 (en) 2023-01-24 2024-07-31 Seal for Life Global Dutch Holding B.V. Composition for the protection of an article against corrosion

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2831030A (en) * 1953-10-13 1958-04-15 Universal Oil Prod Co Composition of matter
US3179701A (en) * 1962-05-14 1965-04-20 Shell Oil Co (3, 5-dialkyl-4-hydroxyphenyl) (3, 5-dialkyl-4-hydroxybenzyl) sulfides
US3903173A (en) * 1967-03-17 1975-09-02 Ciba Geigy Ag Lower alkylthiomethylene containing phenols
US3553270A (en) * 1967-12-22 1971-01-05 Ethyl Corp Preparation of phenolic thioethers
DE1910588C3 (de) * 1969-03-01 1975-09-11 Bayer Ag, 5090 Leverkusen N-Methyl-0-(2-äthylmercapto-methyl-) phenyl-carbamin-säureester, Verfahren zu seiner Herstellung sowie seine Verwendung als Insektizid
GB1499043A (en) 1975-11-19 1978-01-25 Texaco Belgium Nv Sa Preparation of thioethers
DE2614875C2 (de) 1976-04-06 1978-06-15 Bayer Ag, 5090 Leverkusen Verfahren zur Herstellung von Alkyl- bzw. Arylthiomethylphenolen
DE2936803A1 (de) * 1979-09-12 1981-04-02 Bayer Ag, 5090 Leverkusen Verfahren zur herstellung von 2-alkyl- bzw. 2-arylthiomethylphenol

Also Published As

Publication number Publication date
US4358616A (en) 1982-11-09
BR7905619A (pt) 1980-05-20
HU178448B (en) 1982-05-28
JPS5535079A (en) 1980-03-11
EP0011091A1 (de) 1980-05-28
EP0011091B1 (de) 1981-07-15
DE2960488D1 (en) 1981-10-22
IL58147A (en) 1984-01-31
DK366379A (da) 1980-03-02
DE2838273A1 (de) 1980-03-13
IL58147A0 (en) 1979-12-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS208134B2 (en) Method of makinb the alcyl-,event arylthiomethylphenols
US3303209A (en) Method of making phenolic thioethers
JPH0686397B2 (ja) クロロジフェニルエーテルの製造方法
CS209933B2 (en) Method of making the 4-fluor-3-phenoxytoluen
US4091037A (en) Preparation of alkylthiomethylphenols
FI85974C (fi) Foerfarande foer framstaellning av 5-(2,5-dimetylfenoxi)-2,2-dimetylpentansyra.
HU189465B (en) Process for preparing arylalkyl-ethers
US6206819B1 (en) Halogenation catalyst
US3246039A (en) Alkenyl phenyl thioethers
CN113272286B (zh) 制备4-(2,2,3,3-四氟丙基)吗啉的方法
US4483800A (en) Preparation of 4-(α-alkyl-α-cyano-methyl)-2,6-di-substituted phenols
US2897236A (en) Benzylidene-dialkylamino-hexanones and their acid addition salts
JPH07291885A (ja) 2−ヒドロキシアリールアルデヒドの製法
US3299098A (en) Phenoxathins and their preparation
US4374272A (en) Process for preparing 2-(4'-hydroxyaryl)-2-(4'-aminoaryl)-propanes
US3231623A (en) Propynyl thioether
US3246040A (en) Di (alkylthio) ether
US2519440A (en) Xylylene bis (quaternary ammonium halides)
US4405528A (en) Method of preparing 4-(α-alkyl-α-cyano-methyl)2,6-di-substituted phenols
US3870744A (en) Process for oxygen-alkylation of sterically hindered phenols
US3388167A (en) Beta-bromo-ethyl aryl thio-ethers
CA1081260A (en) Method of preparing 2,3-dichloroanisole
US3153672A (en) Alkanone thioethers
US2881187A (en) 1-ethers, thioethers and esters of 4,5,6,7,10,10-hexachloro-4,7-methylene-4,7,8,9-tetrahydrophthalane
EP0096640B1 (en) Preparation of 4-(alpha-alkyl-alpha-cyano-methyl)-2,6-di-substituted phenols