CS207463B2 - Způsob výroby termoplastického elastomeru - Google Patents

Způsob výroby termoplastického elastomeru Download PDF

Info

Publication number
CS207463B2
CS207463B2 CS774289A CS428977A CS207463B2 CS 207463 B2 CS207463 B2 CS 207463B2 CS 774289 A CS774289 A CS 774289A CS 428977 A CS428977 A CS 428977A CS 207463 B2 CS207463 B2 CS 207463B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
hexanediol
carbon atoms
segments
molecular weight
glycol
Prior art date
Application number
CS774289A
Other languages
English (en)
Inventor
Giorgio D Fortuna
Luciano Zotteri
Original Assignee
Anic Spa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Anic Spa filed Critical Anic Spa
Publication of CS207463B2 publication Critical patent/CS207463B2/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08GMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED OTHERWISE THAN BY REACTIONS ONLY INVOLVING UNSATURATED CARBON-TO-CARBON BONDS
    • C08G63/00Macromolecular compounds obtained by reactions forming a carboxylic ester link in the main chain of the macromolecule
    • C08G63/68Polyesters containing atoms other than carbon, hydrogen and oxygen
    • C08G63/685Polyesters containing atoms other than carbon, hydrogen and oxygen containing nitrogen
    • C08G63/6854Polyesters containing atoms other than carbon, hydrogen and oxygen containing nitrogen derived from polycarboxylic acids and polyhydroxy compounds
    • C08G63/6856Dicarboxylic acids and dihydroxy compounds
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08GMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED OTHERWISE THAN BY REACTIONS ONLY INVOLVING UNSATURATED CARBON-TO-CARBON BONDS
    • C08G69/00Macromolecular compounds obtained by reactions forming a carboxylic amide link in the main chain of the macromolecule
    • C08G69/44Polyester-amides

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Polyamides (AREA)

Description

Vynález se týká způsobu výroby termoplastických elastomeru, tvořených střídavě uspořádanými kopolyesteramidy.
Jsou známy početné kofpolymery, které se získají polykondenzací diesteru s nízkomolekulárním glykolem a polyglýkolem, obecně polyoxyialkylenglykolem o molekulové hmotnosti od 1000 do 3000. Tyto materiály mají zcela speciální morfologii, protože jsou tvořeny tvrdými krystalickými zónami (tvrdé segmenty), ponořenými do amorfních regionálních oblastí, majících elaistomerní povahu (měkké segmenty). Takovéto „tvrdoměkké“ struktury způsobují, že tyto jsou zatřiďovány mezi elastoplastické materiály, to je materiály, které se mohou převést na konečné výrobky, mající pružné vlastnosti, které jsou lepší než tyto vlastnosti u obvyklých plasticO O r‘OC—C—R“—C—NH—R“‘ ve kterém R‘ je alkylový zbytek s 1 až 8 . uhlíkovými atomy a/nebo arylový zbytek s až 10 uhlíkovými atomy a/nebo cykloalkylový zbytek se 4 až 10 uhlíkovými atomy a R“ a R“‘ jsou dvojvazné uhlovodíkové zbytky se 2 až 30 uhlíkovými atomy, jehož kých materiálů, pomocí rychlých a laciných zpracovatelských postupů. Zpracovatelské postupy typické p.ro tuto skupinu polymerátů jsou: injekční vstřikování, vytlačování, lisování, rotační tváření, vyfukování a podobně.
Předmětem předloženého vynálezu je způsob výroby termoplastického elastomeru na bázi pravidelně uspořádaného kopolyesteramidu tvořeného 2 až 80 % hmotnostními segmentů odvozených od 1,6-hexandiolu, 93 až 20 o/o hmotnostními segmentů odvozených od polyoxyalkylenglykolů o střední molekulové hmotnosti mezi 400 až 3500, přičemž tyto segmenty jsou vzájemně spojeny esterovými vazbami prostřednictvím zbytku odvozeného od diesterdiamidu, obsahujícího předem vytvořené amidové vazby, majícího obecný vzorec
O O —-NH—C—R“—C—OR‘ , podstata spočívá v tom, že se zahřeje směs tvořená výše uvedeným diesteramidem a polyoxyalkylenglykolem s přebytkem 1,6-hexandiolu při teplotě mezi 220 °C až 240 °C a takto získaná směs se destiluje v teplotním rozmezí mezi 250 °C až 270 °C.
Tyto dva typy makromolekulárnich složek mohou být například znázorněny následujícími vzorci:
Ά.)
O-PAG-O-C- R-C'1 II O O
h)
-O-A-O-C-R-CII li O O to v nichž PAG je dvojvazný zbytek odvozený od polyoxyalkylenglýkolů o molekulové hmotnosti v rozmezí 400 až 3500, A je dvojvazný zbytek odvozený od 1,6-hexandiolu s molekulovou hmotností menší než 250, R je dvojvazný zbytek diesteramidu výše uvedeného obecného vzorce, substituenty R“ a R“‘ jsou vybrány z dvojivazných uhlovodíkových zbytků se 2 až 30 uhlíkovými atomy, jako jsou například:
a) alkylenové zbytky typu:
— (CH2Jm— , — (CH2Jm—C—(iOH2Jm— ,
CH2—CH3 ch3 ch3 ch3 ch3 — (CH2)m—CH—CH(CH2)m— , kde m je celé číslo mezi 2 až 20;
b) arylenové zbytky jako je para-fenylen nebo meta-fenylen, para-xylylen nebo meta-xylylen;
c) alicýklické zbytky jako je 1,4-cyklohexylen, 1,3-cyklohexylen, 2-methyl-l,4-cyklohexylen, 2-meihyl-l,3-cyklohexylen, dicykloarylmeťhylen a jiné.
Výše uvedené diesteramidy se vyrábějí pomocí následující obecné reakce
R'O-C-R-C- CR‘+ H N-R-NH->
II π A Λ.
o o
-* R'O-C-RC-NH-R-NH-C~RII O II
OO o
-C- OR'+ 2 R‘CH li O jak je nárokováno v italském patentovém spisu č. 908 843 a 908 844 téhož přihlašovatele. Substituenty R‘, R“, R“‘ mají dříve uvedený význam.
Použití diesteramidů v termoplalstických elalstomerech umožňuje získat vysoce krystalické tvrdé fáze, které mají vysokou teplotu tání a vysokou krystalizační rychlost. Navíc je teplota tání málo citlivá na změny velkého kolísáni entalpie tání, které jisou charakteristickými vlastnostmi polymerů, které mají krystalické fáze s vodíkovými vazbami.
Je vhodné, aby makromolekulární složky typu b] nazývané dříve „tvrdými segmenty“ byly obsaženy v polymeru v procentickém obsahu mezi 20 až 80 % hmotnostními. Jsou vytvořeny opakujícími se jednotkami s molekulovou hmotností přibližně 500 a získají se reakcí diesteramidu s nízkomolekulárním dlolem (molekulová hmotnost menší než 250).
Makromolekulární složky typu a) se získají reakcí dielsteramidu s polyoxyalkylenglykoly, které miají molekulovou hmotnost v rozmezí od 400 do 3500. Charakteristickými příklady takovýchto polyoxyalkylenglykolů jsou póly (1,2-proipylenoxy) glykol, póly (1,3-propy lenoxy) glykol, póly (fetramethy lenoxy) glykol, dihydroxylem zakončené kopolymery ethylenoxidu a 1,2-propylenu buď statistického, nebo blokového typu a kopolyglykoly tetrahydrofuranu a methyltetrahydrofuranu.
Produkty, které mají dobré technologické vlastnosti, se rovněž získají současným zreagováním polyoxyalkylenglykolu s dvěma rozdílnými typy diesterdiamidů a nízkomolekulárních glykolů.
Kopolyeisteramid, který je nejvýhodnější pro cíle tohoto vynálezu, je kopolyesteramld, který se získá z N,N‘-dikarbomethoxybenzoylhexanmethylendiaminů (6NTJ, 1,6-hexandiolu a polytetramethylentherglykolu o molekulové hmotnosti v rozmezí 600 až 2000.
Polymery, jak jsou popsány v tomto vynálezu, se připraví transesterifikačním a polykondenzačním postupem. Tento postup se provádí zahříváním směsi tvořené dlesterdia,midem a polyoxyalkylenglykolem s přebytečným mhožstvím 1,6-hexandiolu v přítomnosti katalyzátoru při teplotě od 220° Celsia do 240 °C. V tomto stavu dochází k destilaci methanolu, který byl vytvořen během tirahsesterifikace. Reakce se provádí za inertní atmosféry za intenzivního míchání a pokračuje do té doby, dokud se nezíská teoretické množství methanolu. Tato doba je funkcí teploty, druhu použitého katalyzátoru a přebytku použitého glykolu.
Tento sthpeň postupu vede k nízkomolekulárnímu předpolymeru, který se převádí na polymer o příslušné molekulové hmotnosti destilací při vysokých teplotách (250 až 270 °C) za míchání a za podtlaku nižšího 1,33.102 Pa, přebytku nízkomolekulárního glykolu a glykolu, který byl vytvořen během polykondenzace, přičemž destilace je do207463 provázena redistribucí kopolyestarových jednotek, přičemž tato redistribuce vytváří statistické rozdělení těchto jednotek v makromolekulární oblasti.
Trvání polykondenzace, jako funkce pracovních podmínek, které se použijí, se obvykle pohybuje mezi 1 až 4 hodinami.
I když se mohou použít katalyzátory různých typů, zvlášť výhodné se ukázaly být alkoholáty titanu a zejména tetraisopropylát titaničitý, který se přidá pro lepší odměřování zředěný v isopropanolu.
Oba stupně tohoto postupu, transeistarifikace a kondenzace, se obvykle provádějí bez rozpouštědel, materiály jsou v roztaveném stavu.
Stabilita kopolymerů podle vynálezu je zejména u některých typů podmíněna přítomností tepelných a UV stabilizátorů.
Mechanické vlastnosti těchto kopolyesteramidů se mohou pozměňovat přídavkem některých anorganických přísad, jako jsou saze, silikagel, kysličník hlinitý, skleněná vlákna, čímž se zlepší modul pružnosti materiálu.
Kopolyesteramidy podle tohoto vynálezu, vzhledem k tomu, že obsahují ve své molekule předem vytvořené amido.vé skupiny, které vytvářejí vodíkové můstky, mají mechanické vlastnosti, které jsou lepší než mechanické vlastnosti konvenčních podobných termoelastomerních materiálů, které mají výlučně polyesterový základ, protože přítomnost tohoto typu vazby mezi řetězci ve skutečnosti podporuje separaci mezi krystalickou a amorfní fází, jejíž existence, jak bylo uvedeno výše, je speciální vlastností těchto elasitomerů.
V následujících příkladech jsou procenta uváděna na hmotnostním základě, vnitřní viskozita (IV) je vyjádřena v decilitrech na gram (dl/gj a byla měřena v roztoku fenolu a tetrachlorethanu 50 : 50 v hmotnostními poměru, při 25 °C, přičemž koncentrace byla 0,5 °/o.
Teplota tání byla určována diferenční termickou analýzou za použití teploty, která odpovídala minimu endotermní křivky, která byla získána při rychlosti zahřívání 10 °C za minutu.
Pro určení technologických vlastností vzorků polymeru uvedených v některých příkladech byly použity následující způsoby: zatížení na mezi trvalé deformace pevnost v tahu trvalé deformace při
100% prodloužení
DIN-53504/53
Clash-Bergův modul ASTM D 478/DIN III zkrutu trvalé přetvoření tlakem
Izodova rázová zkouška
Sbore tvrdost D botnání v oleji, ASTM Typ 3 botnání v palivu B botnání v palivu C
ASTM D 395/Meth. B ASTM D 256/56
ASTM D 2240
ASTM D 471.
Do výše uvedených zkoušek byly zavedeny následující změny:
1. Když se určuje přetvoření tlakem, získání vzorku po deformaci se provádí při teplotě zkoušky a ne při teplotě místnosti.
2. Botnací zkoušky se prováděly na vzorcích měřících 1 x 4 x 12 mm.
3. Tahové zkoušky se prováděly při rychlosti natahování 50 mm za minutu.
Vzorky býly připraveny lisováním: při teplotách v rozmezí 20 až 30 °C nad teplotou tání toho určitého polymeru. Předtím byly vysušeny při 100 °C po dobu 5 hodin ve vakuu.
Příklad 1 až 3
500ml trajhrdlá baňka vybavená míchadlem, přívodní trubicí pro inertní plyn a nástavcem pro destilaci methanolu a hexandiolu se naplní 100 g N,N‘-dikar’bomethoxybenízoylhexamethylendiaminu (6NT),
56,8 g 1,6-h.exandiolu, 0,05 milimolu tetraisopropylátu titanicitého a různými množstvími polyoxyethylenglykolu (průměrná molekulová hmotnost 1500) tak, aby se získala počáteční reakční směs 5 mol %, 10 mol °/o a 15 mol o/o (vztaženo na 6NT monomer) polyoxyethylenglykolu. Baňka byla opakovaně evakuována a naplněna vždy dusíkem. Pak byla položena na lázeň fluidovaného písku, která byla předehřátá na 240° Celsia a pak, jakmile se hmota začala tavit, bylo zahájeno míchání. Reakce začíná ihned s uvolněním methanolu a provádí se v inertní atmosféře. Po· 40 minutách je transesterifikace ve skutečnosti dokončena a nastává polykondenzace, která probíhá při teplotě 270 QC a za tlaku 0,67.102 Pa.
Jakmile se získá polymer požadované viskozity, baňka se uvede do podmínek okolního tlaku inertním plynem a rychle se přenese na vodní chladicí lázeň. Polymer po vychlazení má vzhled bílé hmoty, která se pak rozdrtí v rotačním lopatkovém! mlýnu.
Technologická a fyzikálně-chemické vlastnosti některých vzorků ):sou uvedeny v tabulce 1.
TABULKA 1
Příklad 1
molární % (PEG) 5
doba polykondenzace (min.) 70
relativní viskozita (1 °/o, 25 °C) 2,81
teplota tání °C (DSC) 259
zatížení na mezi trvalé 30
deformace (MPa)
pevnost v tahu (MPa) 42
tažnost (°/o) 400
trvalé přetvoření tlakem, 31,2
při 25 °C (%)
trvalé přetvoření tlakem 5,5
při 100°C (%)
15
110
3,01 3,03
253 250
28.5 21,5
29
530 600
35,1
49.5 56,9
Příklad 4
Stejným^ postupem, jako v předešlých příkladech se nechalo zreagovat 100 g 6NT s
56,8 g 1,6-hexandiolu a 45,4 g polyoxyethylenglykolu o průměrné molekulové hmotnosti 1000. Bylo přidáno 0,05 milimolu tetraisopropylátu titaničitého a 187 mg N,N-bis(jS-naftylj-p-fenyldiaminu jako tepelného stabilizátoru.
Po 135 minutách reakce se získal polymer o vnitřní viskozitě (I V) 1,35 a tavící teplotě 248 qC. Měl následující technologické vlastnosti:
tvrdost podle Shere D 59
zatížení na mezi trvalé
deformace (MPa) 26
pevnost v tahu (MPa) 31.
tažnost (%) 300
trvalé přetvoření tlakem
při 25°C (%) 36
trvalé přetvoření tlakem při 100 (1%) 58 .
Příklady 5 a 6
Stejným postupem jako v příkladu 1 až 3 se nechalo zreagovat 100 g 6NT s 36 g 1,6-hexandiolu a rozdílnými množstvími polytetramethylenetherglykolu o průměrné molekulové hmotnosti 2000. Bylo přidáno 0,05 milimdlů tetraisopropylátu titaničitého jaiko katalyzátoru spolu se 184 mg 4,4‘-bis(a,a-dimethylbenzyljdifenylaminu jako tepelného stabilizátoru pro polymer.
Fyzikálně-chemické vlastnosti a technologická specifikace jsou uvedeny v tabulce 2, ve které je také uvedeno složení polymeru ve hmotnostních % makromolekulárních segmentů, které obsahují tvrdorázový (FHj nízkomolekulární diol.
TABULKA 2
Příklad doba polykondenzace (min.) vnitřní viskozita (dl/gj teplota tání (°C) tvrdá fáze (%) zatížení na mezi trvalé deformace (MPa) peivhost v tahu (MPa) tažnost (%)
V zařízení popsaném v předešlých příkladech a stejným postupem byly připraveny kopolyesteramidy, které měly rozdílná složení, reakcí 6NT a 1,6-hexandiolu (molární poměr 6NT k 1,6-hexandiolu 1:2,1) s rozdílnými množstvími polyoxytetramethylenglykolu, který měl průměrnou molekulovou hmotnost 1000.
6
95
1,19 1,48
260 255
61,8 38,5
27,6 15,0
45
400 700
Jako katalyzátor byl použit tetraisopropylát titaničitý v množství 0,022 mol o/o vůči BNT a jako tepelný stabilizátor byl použit 4,4‘-bis('a,a-dimet;hylbenzyl)difenylamin v množství odpovídajícím, 0,14 %, počítáno na konečný polymer.
Tabulka 3 uvádí technologické a fyzikálně-chemické vlastnosti vzorlků.
10
TABULKA 3
Příklad 7 8 9 10
polykondenzační doba (min.) 63 75 81 85
vnitřní viskozita (dl/g) 1,30 1,48 1.55 1,70
teplota tání (°C) 256 251 246 238
tvrdá fáze (%J (nalezeno) 77 64,7 51,2 35,8
tvrdost podle Shore (D) 76 70 65 56
zatížení na mezi trvalé 47,8 31,6 23,5 18
deformace (MPa)
pevnost v tahu (MPa) 38,4 34 38,8 45,4
tažnost (%) 53 750 530> 660
přetvoření tahem při 12,5 7 5 4
:25% prodloužení (%)
přetvoření tahem při 71 57 46
100% prodloužení (%)
přetvoření tlakem při 25 °C 46 34 35 35
(%)
přetvoření tlakem při 100 °C 55 50 50 50
('%)
změna objemu AV (%) v oleji 3 6 8 12
při 100 °C po 7 dnech
změna objemu AV (°/o) 4 10 12 17
v palivu B po 70 hodinách při teplotě místnosti
změna objemu AV (%) 4 12 14 19
v palivu C po 70 hodinách při teplotě místnosti
modul zkratu při 25 °C (MPa) 578 195 87 63
Izodova ráz. zk. při 25 °C —- žádné přetržení * žádné přetržení
Izodova ráz. zk. při —40 °C —“ žádné přetržení žádné přetržení
P ř í k 1 a d 11
Technologické vyhodnocení kopolyeísteramidových vzorků bylo provedeno na vylisovaných vzorcích, které byly ochlazeny proudící vodou, zatímco· byly stále pod tlakem.
Jaik je známo, vlastnosti 'seimikrystailických materiálů jsou funkcí množství krystalické fáze. Úroveň krystalinity vzorku je funkcí chladicí rychlosti a rychlosti krystalizace při různých teplotách.
Aby se ukázala vysoká rychlost krystalizace kopolymerů, které jsou předmětem tohoto vynálezu, kterážto vysoká rychloíst je příčinou možnosti použití standardních tvarováních postupů u těchto polymerů, byla měřena krystalinita u vylisovaných vzorků a po ochlazení při teplotách, které byly 40° Celsia pod teplotou tání (teplota maximální rychlosti krystalizace) po časových intervalech mezi 10 až 30 minutami. Procenta krystalinity byla vyhodnocena rozdílnými kalorimetrickými měřeními.
Tabulka 4 uvádí výsledky.
TABULKA 4
Příklad 7
vnitřní viskozita (dl/g) 1.
tvrdá fáze (%) 77
teplota tání (°C) 256
krystalinita ('%) 40
% vykrystalizovaných 50
tvrdých segmentů
8 9 10
1,48 1,55 1,70
64,7 51,2 35,8
251 246 238
37 33 24
55 59 59
Procento krysitalinity nebylo v podstatě ovlivněno typem chlazení. Jak je zřejmé z tabulky 4, je možné u těchto kopolymerů jednoduchými postupy bez jakýchkoli zvláštních postupů chlazení nebo ochlazování získat velké procento krystalické tvrdé fáze.
Příklad 12
Ja.k je známo pro elastoplásticiké materiály, dvěma klíčovými prvky pro jejich vytvoření jsou rovnoměrnost modulu pružnosti při různých teplotách a šířka teplotního in207463 tervalu, ve kterém modul má hodnoty, které jsou zajímavé pro praktické aplikace.
U kopolyesteramidů odlišných složení byly vyhodnoceny moduly pružností při různých teplotách, které byly porovnány s těmito moduly pružnosti u kopolyesteru (tedy bez uhlovodíkových vazeb), který má analogické složení jako tvrdé a měkké segmenty.
Hodnoty modulu uvedené v tabulce 5 byly měřeny Rheovibron dynamickým viskoelastometrem na prstencových vzorcích, při použití příslušně modifikovaných svorek a bez provedení jakýchkoli změn délky vzorku.
Údaje ukazují, že změna modulu pružnosti jako funkce teploty je menší pro kopolymery, které obsahují aminové skupiny, které mají možnost vytvořit vodíkové vazby.
TABULKA 5
Vzorek
Kontrola A 2
Kontrola B tvrdá fáze (%) modul pružnosti při
800 °C (MPa) modul pružnosti při 360
100 °C (MPa) modul pružnosti při 250
150 °C (MPa) modul pružnosti při 180
200 °C (MPa)
Příklad 13 (A—B—C)
500ml tříhrdlá baňka vybavená míchadlem, přívodní trubicí pro inertní plyn a nástavcem pro oddestilování methanolu a hexandiolu se naplní 100 g 6NT monomeru,
56,8 g hexandiolu, 0,05 milimoly tetraisopropylátu titariičitého, 45,4 g polyoxyethylenglykolu (PEG) o průměrné molekulové hmotnosti 1000 (20 mol % ve vztahu k 6NT) a 1135 mig Naugardu 445, což je 4,4‘-bls((α,ια-dimethylbenzyl) dif enylamin.
Baňka se opakovaně evakuuje a naplní pokaždé dusíkem. Pak se baňka umístí na lázeň fluidovaného písku, která byla přehřátá na teplotu 240 °C a jakmile se hmota roztaví, zahájí se míchání. Reakce začne
80,5 51,2 61,4
500 360 750
140 220 260
85 160 160
neurčitelný 100 70
ihned s vývojem methanolu a probíhá při tlaku okolí v atmosféře inertního plynu.
Po 40 minutách se úplně skončí transeisterifikace a začne pblykondenzace, která probíhá při teplotě 270 °C a zbytkovém tlaku asi 0,67.102 Pa. Jakmile se získá polymerní hmota požadované viskozity, baňka se převede na okolní tlak zavedením inertního plynu a rychle se přenese na vodní chladicí lázeň.
Polymer získaný po ochlazení je bílá hmota, která se rozdrtí v rotačním lopatkovém mlýnu. Využitím stejného postupu a změnou množství reakčních činidel byla připravena série kopolymérů, majících rozdílná složení, technologické a fyzikálně chemické vlastnosti těchto látek jsou uvedeny v tabulce 6.
TABULKA 6
Příklad A B C
molární % (PEG) 20 30 50
doba polykondenzace (min.) 210 295 275
vnitřní visk ožita při 25 °C 1,36 1,25 1,21
(dl/g)
tavící teplota (°C) 242 227 207
tvrdé segmenty (hmotnostní 58,9 45,5 26,4
procenta)
zatížení na mezi trvalé 24,4 18,8 11,0
deformace (MPa)
pevnost v tahu (MPa) 42,6 35,6 22,9
tažnost (%) 445 550 525
tvrdost Shore D 66 59 50
přetvoření tahem při 25,0/o 10 8 8
prodloužení (%)
přetvoření tahem při 100% 60 52 44
prodloužení
Příklad 14 (D—E—F)
Stejným postupem jako v předešlých příkladech, rozdílná množství 6NT polyhydroxyethylenglykolu o střední molekulové hmotnosti 1500, hexandiol (ED) (průměrný pozreagovat a byly získány kopolymery různých složení a vlastností, jak je uvedeno v tabulce 7. Při všech zkouškách byl obchodní produkt Naugard 445 použit jako antioxidant v množství odpovídajícím. 2,5 % hmot. ve vztahu na polyhydroxyethylengly-
měr hexandiolu k 6NT byli 2,1) se nechaly kol zavedený do reakce.
TABULKA 7
Příklad D E F
molární % PEG 21,7 32,6 43,4
doba polykondenzace (min.) 195 300 290
vnitřní visikozita při 25 °C 1,43 1,39 1,32
fdl/g)
teplota tání (°C) /243 .219 210
tvrdé segmenty (hmot. %) 50,4 36,7 26,9
zatížení na mezi trvalé 18,7 11,3 8,3
deformace (MPa)
pevnost v tahu (MPa) 3-2,3 27,4 23,4
tažnost (%) 525 635 735
přetvoření tahem při 23% 9 8 7
prodloužení (%)
přetvoření tahem při 100% 51 38 34
prodloužení ('%)
Shore tvrdost D 57 ' 49 44
Příklad 15 (G—Η—I) propylát titaničitý v množství , které odpo-
vídalo 0,022 mol. % počítáno na 6NT a jako
Se stejným zařízením, které bylo popsáno tepelný stabilizátor byl použit 4,4 -bis («,a-
výše, a stejnými postupy jako v předešlých dimethylbenzyl Jdifenylamin (Naugard 445)
příkladech byly připraveny kopolyesterami- v množství odpovídající 0,95 % hmot. ve
dy, které měly nízký a různý obsah tvrdé vztahu k PTMEG ve zkouškách G a H a
fáze, reakcí 6NT, 1,6-hexandiolu (molární v množství odpovídajícím 3,3 o/o hmot. ve
poměr 1,6-hexandiolu k 6NT = 2,1) s roz- vztahu k PTMEG ve zkoušce 1.
dílnými polyoxytetrameťhylenglykolu (PT- Tabulka 8 uvádí technologické a fyzikál-
MEG), který měl střední molekulovou hmot- ně-chemické vlastnosti produktů.
noist 1000. Jako katalyzátor hy,l použit iso-
TABULKA 8
Příklad G H I
molární % PTMEG 60 80 90
doba polykondenzace (min.) 120 145 240
vnitřní vlskozita při 25 °C 1,79 1,53 1,62
(dl/g)
teplota tání (°C) 210 189 177
tvrdé segmenty (hmot. %) 19,3 8,3 3,8
Shore tvrdost D 48 45 44
zatížení na mezi trvalé 13,0 11,1 11,2
deformace (MPa)
pevnost v tahu (MPa) 41,0 22,7 25,4
tažnost ('%) 820 690 865
přetvoření tahem při 25% 6 4 8
prodloužení
přetvoření tahem při 100% 39 42 46
prodloužení

Claims (1)

  1. PŘEDMĚT
    VYNÁLEZU
    1. Způsob výroby termoplastického elastomeru :na bázi pravidelně uspořádaného kopolyeisteramidu tvořeného 2 až 80 procenty hmotnostními' segmentů odvozených od
    1,6-hexandiolu, 98 až 20 % hmotnostními segmentů odvozených od polyoxyalkylengly0 O
    R‘oc—c—R“—C—NH—R“‘ ve kterém R‘ je alkyloivý zbytek s 1 až 8 uhlíkovými atomy a/nebo arylový zbytek s 6 až 10 uhlíkovými atomy a/nebo cykloalkylový zbyjtek se 4 až 10 uhlíkovými atomy,
    R“ a R“‘ jsou dvojvazné uhlovodíkové zbytky se 2 až 30 uhlíkovými atomy, vyznačený kolů o Střední molekulové hmotnosti mezi 400 a 3500, přičemž tyto segmenty jsou vzájemně spojeny esterovými vazbami prostřednictvím zbytku odvozeného od diesteramldu, obsahujícího předeim vytvořené amidové vazby, majícího obecný vzorec
    O O
    NH—C—R—C—OR‘ , tím, že se zahřeje směs tvořená výše uvedeným diesteramidem a polyoxyalkylenglykolem s přebytkem 1,6-hexandiolu při teplotě mezi 220 °C až 240 °C a takto získaná směs se destiluje v teplotním rozmezí mezi 250 °C až 270 °C.
CS774289A 1976-07-21 1977-06-29 Způsob výroby termoplastického elastomeru CS207463B2 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT25548/76A IT1065095B (it) 1976-07-21 1976-07-21 Elastomeri termoplastici di policondensazione costituiti da copoliesterammidi alternate

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS207463B2 true CS207463B2 (cs) 1981-07-31

Family

ID=11217057

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS774289A CS207463B2 (cs) 1976-07-21 1977-06-29 Způsob výroby termoplastického elastomeru

Country Status (5)

Country Link
BE (1) BE857005A (cs)
CS (1) CS207463B2 (cs)
IT (1) IT1065095B (cs)
SU (1) SU1003760A3 (cs)
ZA (1) ZA774410B (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
BE857005A (fr) 1978-01-20
IT1065095B (it) 1985-02-25
ZA774410B (en) 1978-06-28
SU1003760A3 (ru) 1983-03-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Zeng et al. A novel biodegradable multiblock poly (ester urethane) containing poly (L-lactic acid) and poly (butylene succinate) blocks
US7262260B2 (en) Segmented urea and siloxane copolymers and their preparation methods
JP6392787B2 (ja) テレケリックn−アルキル化ポリアミドポリマーおよびコポリマー
JPH04227632A (ja) 新規なポリエーテルアミド及びその製法
JPH0115532B2 (cs)
JP6084465B2 (ja) 溶融加工処理可能なコポリエーテルアミドエラストマー
US4820796A (en) Transparent polyamide elastomer from carboxy polycaprolactam and poly(tetramethylene oxy)glycol
US4105640A (en) Polycondensation thermoplastic elastomers composed by alternatingly arranged copolyesteramides
JP4190882B2 (ja) 変性ポリアミド、これらのポリアミドを主体とする組成物及びこれらを得るのに有用である高分子化合物
EP0161549A1 (en) Acid halide functional materials
JPS627728A (ja) 酸ハライド官能性物質およびアシルラクタム官能性物質
CS207463B2 (cs) Způsob výroby termoplastického elastomeru
WO2019096365A1 (en) Composition containing a polymer and an additive
Qiao et al. Synthesis and shape memory behavior study of hyperbranched poly (urethane-tetrazole)
Schmidt et al. Synthesis and mechanical and thermal properties of multiblock terpoly (ester-ether-amide) thermoplastic elastomers with variable mole ratio of ether and amide block
JP6189630B2 (ja) ステレオコンプレックス結晶性ポリ乳酸プレポリマー組成物
JP5261513B2 (ja) 新規な重合体及びその用途
Kultys et al. Polyesters containing sulfur. II. Products of reaction of polyesters with elemental sulfur
JP4842566B2 (ja) 帯電防止剤
CN115725074B (en) Bio-based long carbon chain polyamide elastomer and preparation method thereof
US12024613B2 (en) Composition containing a polymer and an additive
JP2875346B2 (ja) ポリアミドイミドエラストマーの製造方法
Wang et al. Preparation and properties of a liquid crystalline segmented block copolyester
Cawse et al. Novel precursors suitable for RIM polyurethane networks
EP3617251A1 (en) Thermoplastic composition comprising a polysiloxane bearing diaminotriazine moieties