Vynález se týká závěsu s dvojitou závěskou pro- zavěšení pružnice na kolejovém vozidle, zejména na Otočném podvozku nebo· pojezdovém ústrojí, přičemž závěsky jsou uspořádány po, dvojicích mezi -okem pružnice· a koníkem a jsou na nich zavěšeny prostřednictvím kamenů a čepů, a závěsky jsou -uloženy v zaobleních kamenů, které --mají tvar části válce, výkyvné v příčném směru a jsou kyvné v podélném směru závěskami kolem čepů pružnic, popřípadě kolem čepů koníků, a každá závěska má s výhodou tvar -čtyřúhelníkového oka -s kruhovým průřezem ramen, vytvářejícím hraník.
Známé závěsy závěsek -pro- zavěšení pružnic tvořených svazkem plochých pružin jsou opatřeny po dvojicích uspořádanými závěskami mezi koníkem a - pružnicí. Zavěšení závěsek na pružnici a -na koníku se při tom uskutečňuje prostřednictím čepů a kamenů. U těchto- známých uspořádání jsou závěsky uloženy výkyvné v podélném směru vozu prostřednictvím kamenů a čepů pružnic a výkyvné v -příčném· směru vozu prostřednictvím kamenů -a závěsek. Rozdíl vzdálenosti mezi čepy pružnic a mezi dosedacími plochami závěsek - na kamenech závěsek je přitom určen požadovaným -nejmenším -materiálovým -průřezem- mezi dosedací plochou kamene závěsky a jeho otvorem pro- ulo2 žení čepu pružnice. Rozdílná vzdálenost- čepů -pružnic a dosedacích. ploch závěsek na kamenech závěsek vytváří i rozdílnou délku výkyvu v podélném- a příčpém směru vozu.
Toto známé uspořádání zabezpečuje v podstatě radiální polohu jednotlivých soukolí v kolejovém oblouku. Poměrně velká délka výkyvu v příčném směru vozu -zajišťuje výhodně nízkou vlastní příčnou frekvenci.
V podélném směru vozu je však třeba větší než známými uspořádáními vytvářené vratné síly pro- -dosažení stabilního chodu soukolí, aniž by se- -tím nějak podstatněji omezoval radiální běh- soukolí v kolejovém oblouku.
Tuto nevýhodu lze odstranit tak, že se použije -závěs tvořený -dvojicí závěsek, přičemž spodní závěsky jsou ve svém -uložení na koníku v podélném směru vozu nepohylivé a v příčném směru vozu výkyvné. Přitom má úložná šířka spodních závěsek na jejich uložení -alespoň takovou velikost, která odpovídá -oblasti vymezené prodloužením spojnice oka pružnice -a mezikusu při maximálním podélném pohybu pružnice. Přitom jsou na mezikusu pro spojení horních závěsek se spodními -závěrkami -alespoň spodní závěsky uloženy nepohyblivě v podélném směru vozu.
Vynález -si klade - za úkol dále zjednodušit popsaný -závěs s -dvojitou závěskou, zmenšit jeho počet konstrukčních prvků a. zajistit jeho levnější výrobu.
Tento úkol se řeší závěsem, jehož podstata spočívá podle vynálezu v tom, že vzdálenost dosedací plochy jednoho kamene hraníku od podélné osy k němu přiřazeného čepu pružnice nebo čepu koníku je jiná než vzdálenost dosedací plochy druhého kamene od podélné osy k němu přiřazeného čepu koníku nebo čepu pružnice.
Podle dalšího. výhodného vytvoření vynálezu jsou čepy pružnice a kameny hraníku uspořádány na oku pružnice s menší vzdáleností.
Podle jiného výhodného vytvoření vynálezu je ta dosedací plocha kamene hraníku, která má větší vzdálenost od podélné osy k němu přiřazeného čepu pružnice nebo čepu koníku, delší než odpovídající dosedací plocha . druhého kamene hraníku s menší vzdáleností - od podélné osy -k němu přiřazeného čepu koníku nebo čepu pružnice a že braníky mají tvar· lichoběžníku.
Uspořádání podle vynálezu poskytuje při příčném výkyvu výhodně velkou délku výkyvu mezi dosedacími plochami závěsky na kamenech závěsky, zatímco délka podélného výkyvu se udržuje· malá dík malým roztečím čepů pružnice. Zvětšená .dosedací plocha na každém kamenu závěsky - se zvětšenou vzdáleností mezi čepy pružnice a mezi dosedacími plochami zajišťuje podélné navrácení pružnice ještě před tím, než dojde ke klopnému účinku závěsky. Přitom se výhodně zmenší počet konstrukčních součástí. Současně se zvětší hospodárnost tohoto uspořádání a zjednoduší se montáž.
Výhoda závěsu závěsky podle vynálezu spočívá dále v tom, že se zvětší vzdálenost mezi čepem pružnice a mezi jeho doisedací plochou pro závěsku, protože tak lze závěisku vytvořit ve tvaru lichoběžníka. Toto· li^c^t^o^b^ěžníkovité vytvoření závěsky umožňuje, aby její boční ramena byla namáhána jen prostým tahem· a tlakem, zatímco- při pravoúhlém vytvoření závěsky vznikají přídavné ohybové momenty od příčných sil při působení podélných vodicích sil. Namáháním na tah a tlak se zmenšuje pružnost závěsky a tím se zdokonaluje vedení soukolí.
Vynález je v dalším podrobněji vysvětlen na jednom příkladu ve spojení s výkresy, kde je na obr. 1 bokorys závěsu závěsky podle vynálezu při uspořádání na rámu -otočného podvozku a na obr. 2 - řez podle čáry II—II z obr. · · 1.
Podle obr. 1 a 2 je závěs závěsky uspořádán na koníku 2 rámu 1 otočného podvozku. Tento závěs je tvořen braníkem 3, kameny 4, 5 hraníku 3, -čepem 6 pružnice 10 a závěsnými kusy 8. Cepy 6 pružnice· 10 a čepy 7 koníku 2 jsou přitom uspořádány -tak, jako u všech obvyklých a dříve známých provedení v -příčném směru -otočného podvozku a k -sobě navzájem skloněné tak, že vzájemná -vzdálenost mezi čepy 6 pružnice 10 je menší než vzájemná -vzdálenost mezí čepy 7 koníku 2. Čep 6 pružnice 10 nese prostřednictvím Oka 9 pružnice 10 -pružnici 10.
Vpravo· a vlevo od pružnice 10 je- uspořádán -vždy na kamenu 4 uložený braník 3. Cep 7 koníku 2 je -uložen svým -středem v -oku 11 koníku 2 a je opatřen po- obou stranách tohoto - oka 11 vždy jedním spodním kamenem 5 pro vždy tentýž hraník 3, který přísluší hornímu kamenu 4.
Horní kameny 4 hraníku 3 -mají obvyklé provedení. Jsou vytvořeny tak, že po opotřebení jedné z -dosedacích ploch lze kámen 4 vykývnout kolem čepu 6 pružnice 10 o 180°, takže lze využít i jeho - druhou dosedací plochu, uspořádanou ve stejné vzdálenosti vzhledem k čepu 6 pružnice 10. U spodních kamenů 5 je- vzdálenost mezi čepy 7 koníku 2 -a mezi dosedacími plochami pro braníky 3 zvětšena, čímž -se dosáhne podstatného- zvětšení rozdílu mezi vzdáleností úložných ok, to je oka 9 pružnice 10 a oka 11 koníku 2, a vzdáleností dosedacích ploch pro hraníky 3. Vzájemná rozteč mezi čepem 6 pružnice 10 a- mezi -čepem 7 -koníku 2 se tak zmenší až na konstrukčně možné minimum- nebo na hodnotu žádoucí z hlediska techniky jízdy, zatímco vzájemná vzdálenost mezi -dosedacími -plochami se -zvětší až na téměř -konstrukčně možné konstrukcí -rámu otočného podvozku omezené - maximum.
Při podélném, výkyvu pružnic 10 -se vychýlí spojnice -mezi - čepem 6 pružnice- 10 -a mezi čepem 7 koníku 2 z přímého směru působením odvalování mezi čepem 6 pružnice 10, kameny 4 a oky 9 pružnice 10, popřípadě mezi čepem 7 koníku 2, spodními kameny 5 a okem 11 koníku 2. U úzkých braníků 3 s rovnoběžně -uspořádanými podélnými - rameny by spojnice, to je -přímka, ve které působí přenášené -síly, u spodního kamene 5 s -prodlouženou -vzdáleností mezi -čepy 7 koníku 2 a -dosedací plochou -tuto· dosedací plochu buď vůbec -neprotínala, nebo by ji protínala v oblasti, ve - které by vznikaly tendence překlopit hraník 3 z dosedací plochy na- spodním, -kamenu - 5. Aby -se účinně působilo proti -tomuto -efetu, je dosedací plocha spodního- kamene 5 a na- ni dosedající rameno hraníku 3 při prodloužené vzdálenosti mezi čepem 7 koníku 2 -a -dosedací plochou rovněž prodloužené. Tato změna -délky dosedací plochy je -alespoň tak -velká, aby spojnice při maximální výchylce -pružnice 10 protínala -dosedací - plochu . uvnitř oblasti, která zabrání - překlopení hraníku 3 ze spodního- kamene 5.
Podle dalšího, - neznázorněného příkladu provedení lze lichoběžníkovitý hraník 3 při dostatečně velkém prostoru, -který je k dispozici, pootočit -o 180°. Tím je kámen 5 -uspořádán - mezi čepem a mezi dosedací plochou na pružnici -se zvětšenou vzdáleností.
Podle dalšího, rovněž neznázorněiného- příkladu provedení, lze zvětšit -vzdálenost mezi čepem 6 pružnice 10 a čepem 7 koníku 2 a mezi dosedacímí plochami obou kamenů 4, a. 5. U tohoto uspořádání jsou potom příslušným způsobem prodlouženy dosedací plochy obou kamenů 4 a 5 a dosedající ramena braníku 3, přičemž boční ramena braníku 3 jsou opět uspořádána navzájem rovnoběžně.