CS204991B2 - Reciprocatory slay controlling mechanism in weaving machines - Google Patents

Reciprocatory slay controlling mechanism in weaving machines Download PDF

Info

Publication number
CS204991B2
CS204991B2 CS747265A CS726574A CS204991B2 CS 204991 B2 CS204991 B2 CS 204991B2 CS 747265 A CS747265 A CS 747265A CS 726574 A CS726574 A CS 726574A CS 204991 B2 CS204991 B2 CS 204991B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
gear
drive shaft
control device
lever
control
Prior art date
Application number
CS747265A
Other languages
English (en)
Inventor
Howard I Nelson
Original Assignee
Crompton & Knowles Corp
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Crompton & Knowles Corp filed Critical Crompton & Knowles Corp
Publication of CS204991B2 publication Critical patent/CS204991B2/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D03WEAVING
    • D03DWOVEN FABRICS; METHODS OF WEAVING; LOOMS
    • D03D39/00Pile-fabric looms
    • D03D39/22Terry looms
    • D03D39/226Sley control
    • DTEXTILES; PAPER
    • D03WEAVING
    • D03DWOVEN FABRICS; METHODS OF WEAVING; LOOMS
    • D03D27/00Woven pile fabrics
    • D03D27/02Woven pile fabrics wherein the pile is formed by warp or weft
    • D03D27/06Warp pile fabrics
    • D03D27/08Terry fabrics

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Looms (AREA)

Description

Vynález se týká ovládacího ústrojí pro oovládání vratně pohyblivého . bidla tkacího stroje na smyčkové tkaniny, opatřené, rámem, prohozními prostředky pro . prohoz útku prošlupem a prostředky pro přirážení útku k tkanině, ,··.· ses'távajícími z bidla, otočně a výkyvné . upevněného na . rámu stroje, a z ovládacích prostředků pro vykyvování bidla vratnými pohyby, spřažených s řídicím ústrojím pro přemísťování ovládacích prostředků do první polohy pro vykonávání plného přírazu a do druhé polohy pro vykonávání částečného přírazu paprsku.
Smyčková tkanina se tká v cyklech po vložení nejméně tří útků, tj. .po třech prohozech, přičemž bidlo se .při prvních dvou prohozech vykývne do · první polohy, ve které se jen přiblíží k okraji dohotovené tkaniny, ale nepřirazí útek plně k okraji, a při třetím prohozu se vykývne do druhé polohy, kdy . provede úplný příraz třetího útku k okraji dohotovené tkaniny. První dva . jsou tedy částečnými přírazy a třetí je plným přírazem, vytvářejícím smyčky z útků, prohozených mezi oběma po sobě následujícími plnými přírazy.
U dosud .známých stavů na smyčkové tkaniny se částečné přírazy uskutečňují tím, že se paprsek vykyvuje na jednom konci, přičemž v okamžiku částečného přírazu se pa2 prsek vykývne zpět. Částečné vrácení. paprsku se dosud provádí mechanickými prostředky, například pomocí vaček a podobně, načež ... je paprsek tažen například silou . pružiny do -plného přírazu. Při vyšších . rychlostech stroje . vyvolává setrvačnost . · paprsku. problém při dodržování přesné . polohy přírazů. Není-li také lůžko . paprsku dostatečně tuhé, snadno se ohýbá, což má · potom za . následek změnu délky, smyček v celé . šířce tkaniny. . Zhotoví-li se . lůžko. paprsku tužší, vzroste hmotnost bidla, což má za následek zvětšení problémů · se setrvačnými silami, . působícími na hnací ústrojí bidla.
Jiné známé tkalcovské stavy na hotovení smyčkových tkanin jsou opatřeny ústrojími, kterými se posouvá . okraj utkané látky při jednotlivých ; prohozech do různých poloh odpovídajících při stálém výkyvu bidla částečnému nebo plnému přírazu. Nevýhodou tohoto řešení je potřeba . posouvání celé utkané části látky a také celé osnovy, takže pro plný příraz . ss musí . utkaná látka posunout zpět stejně jako . osnova, takže konstrukční úprava musí být provedena jak na zbožovém válu, tak i na osno-vním vratidle. Kromě toho se u tohoto řešení zvyšuje oděr osnovních nití v nitěnkách, protože osnovní niti se musí posouvat stále nitěnkami vpřed a vzad, a zvýšené opotřebení nitěnek.
Hlavním úkolem vynálezu je vytvořit ' jednoduché a spolehlivé ovládací ústrojí pro, ovládání bidla tkacího stroje, kterým by se' odstranily nedostatky dosud známých tkacích strojů.
Tento úkol je vyřešen ovládacím ústrojím pro ovládání vratně pohyblivého bidla podle vynálezu, určeným pro tkací stroje na hotovení smyčkových tkanin, opatřené rámem, prohozními prostředky pro prohoz útku prošlupem, jakož i prostředky pro přirážení útku ke tkanině, sestávající z bidla, upevněného otočně a . výkyvně na rámu stroje, a z ovládacích prostředků pro vykyvování bidla vratnými ' pohyby, spřažených s řídicím ústrojím pro přemísťování ovládacích prostředků do první polohy pro vykonávání plného přírazu a do druhé polohy pro vykonávání částečného přírazu paprsku. Podstata ovládacího ústrojí podle vynálezu spočívá v tom, že ovládací prostředky jsou tvořeny ovládací soustavou, sestávající z prvního ozubeného kola, otočně spojeného pomocí čepu, vzdáleného od jeho středu otáčení, s táhlem, spojeným s bidlem, přičemž první ozubené kolo je v záběru s druhým ozubeným kolem, majícím dvakrát větší obvod než první ozubené kolo pro vykonání jedné otáčky během dvou otáček prvního ozubeného kola a pevně spojeným s prvním hnacím hřídelem.
Ovládací soustav . je spojovací soustavou spojena s řídicím ústrojím pro ovládání pohybu vratně pohyblivé ovládací soustavy, sestávajícím z nejméně jednoho excentrického systému, upevněného na hnacím hřídeli pro ovládání vidlicové páky, spojené spojovacími články s ovládací soustavou pro vykyvování bidla, přičemž na druhém hnacím . hřídeli je upevněn excentr, spojený s ovládacím ústrojím pro ovládání ' ·vodičů útku, . . a spojka pro odpojování · druhého hnacího, hřídele od vstupního . hřídele a uvolňování ' řídícího . ústrojí.
Podle konkrétního výhodného provedení vynálezu je ovládací soustava · pro ovládání . bidla uloženého ve skříni, otočně uložené . na .. prvním hnacím hřídeli, a její první ozubené kolo je otočně připojeno ke skříni · a k · excentrickému čepu prvního ozubeného kola . je připojeno táhlo, otočně připojené vložené páce, která je·pevně spojena s . bidlem . a se skříní, obsahující druhé ozubené kolo, upevněné na prvním hnacím hřídeli. Podle jiného význaku vynálezu je první ozubené kolo ovládací soustavy upevněno na hřídeli, otočně uloženém na výkyvné páce, . na kterém je rovněž upevněna klika, spojená svým volným koncem pomocí čepu s .jedním koncem spojovacího táhla, jehož druhý konec je otočně spojen s bidlem, přičemž výkyvná páka je výkyvně uložena na druhém hnacím hřídeli, na kterém je uloženo druhé ozubené kolo, mající dvakrát větší obvod než první ozubené kolo · pro vykonání jedné otáčky na dvě otáčky prvního ozubeného kola a na dva prohozy útku.
Podle dalšího konkrétního provedení vynálezu je řídicí .ústrojí pro ovládání ovládací soustavy bidla spojeno se skříní ovládací soustavy spojovacími táhly a sestává z kolonové .páky, spojené v bodech · připojení se dvěma rameny, jež jsou součástí excentrů, uložených na kotoučích, uložených excentricky na druhém hnacím hřídeli, přičemž každé rameno je spojeno s opačným koncem kolenové páky, spojené čepem s vnitřními dvěma rameny čtyřramenné · vidlicové páky, jejíž vnější dvě ramena jsou opatřena vodicí drážkou, ve která je veden seřizovači čep dvou spojovacích táhel pro aretování polohy spojovacích táhel v kterémkoliv bodě vodicí drážky. Druhý kotouč · excentru je přitom pootočen vůči prvnímu kotouči prvního excentrů o nejméně 120°.
Řídicí ústrojí pro ovládání ovládací soustavy bidla sestává z kliky, připojené ke hnacímu hřídeli a spojené svým volným koncem s pákou, spojenou druhým koncem s výkyvnýou pákou, nesoucí první ozubené kolo, přičemž hnací hřídel je. otočný jednou za tři přírazy bidla.
Otočný spojkový mechanismus sestává z výstupního . hřídele, otočného konstantní rychlostí a uloženého v přímce s druhým hnacím hřídelem, který je opatřen na konci kolem s nejméně ' jedním zubem, z vypínacího přenosového prvku pro přenášení točivého pohybu z výstupního hřídele na druhý . hnací hřídel, ze zarážky spojené s přenosovým prvkem pro uvolňování přenosového prvku ze záběrové polohy a pro zablokování hnacího hřídele v bodě, ve kterém je ovládací soustava ve své první poloze.
Podle dalšího konkrétního provedení vynálezu je vypínací přenosový prvek tvořen dvouramennou pákou, otočně uloženou na čepu neseném spojkovým kotoučem, spojeným s drphým hnacím hřídelem, přičemž jeden konec jednoho ramene dvouramenné páky je opatřen zubem, zabírajícím do ozubeného kola, a konec druhého ramene dvouramenné páky je . opatřen výstupkem, spolupracujícím s vypínacím prvkem. Vypínací prvek může být tvořen výstupkem na západce, uložené na otočném hřídeli, . upraveným pro zapadnutí do obvodového vybrání spojkového kotouče.
Ovládací soustavu podle vynálezu je možno použít u jakéhokoliv typu stavu, který je opatřen vratně pohyblivým bidlem. Pouze u stavů s vnějším přívodem útku je třeba ústrojí doplnit doplňkovým mechanismem. Ve stavech, kde je útek ukládán zaváděcím ústrojím do zanášače útku, je důležitá vzájemná poloha . zaváděcího ústrojí a zanášeče. Během částečného přírazu . se nemůže zaváděcí ústrojí dostat tak daleko . vpřed jako při plných přírazech, takže se útek nedopraví do zaváděče útku. Z tohoto důvodu musí být u těchto . stavů pohyblivé zaváděcí ústrojí a prostředky pro umístění útku do první polohy při . plných přírazech a do druhé polohy při částečných přírazech.
Ovládací · ústrojí zajišťuje jednoduchou konstrukční úpravou přesné vykývnutí .bidla do první i druhé polohy podle druhu vykonávaného přírazu a nedochází k poruchám ani při velkých pracovních rychlostech stroje.
Příklady provedení ovládacího ústrojí podle vynálezu jsou · zobrazeny na výkresech, ' kde značí obr. 1 boční pohled na tkalcovský stav na hotovení smyčkových tkanin, opatřený vnějším přívodem útku, u něhož jsou některé části vyříznuty pro větší názornost, obr. 2 .svislý řez ovládací soustavou pro ovládání . ' bidla, · vedený rovinou 2—2 z obr. 1, přičemž tato soustava ovládá · výkyvný pohyb bidla, a ve .spodní části je umístěno· řídicí ústrojí pro ovládání pohybu vratně pohyblivé ovládací · soustavy z horní části · obr. 2, obr. 3 svislý řez ovládací soustavou pro ovládání pohybů bidla, vedený . rovinou . 3—3 z obr. 2 . s pohledem ve směru šipek, obr. 4 svislý řez řídicím ústrojím pro ovládání . pohybu vratně pohyblivé ovládací soustavy k . ovládání bidla, vedený . rovinou 4—4 z . obr. - -1, obr. . 5 stejný řez řídicím ústrojím pro . ovládání pohybu ovládací soustavy, . vedený rovinou 4—4 z obr.. . 1, . zobrazující řídicí . ústrojí v poloze pro provedení částečného· přírazu, obr. 6 svislý řez ovládacím ústrojím pro ovládání vodiče útku, vedený rovinou 6—6 z obr. 1, obr. 7 . pohled na ovládací ústrojí . pro ovládání vodiče ..útku, vedený .· ve . směru . šipky 7 z . obr. 6, obr. 8 axonometrický pohled .na. spojku ..pro odpojování druhého hnacího hřídele od . vstupního hřídele . a . uvolňování ·. řídicího ústrojí pro ovládání pohybu vratně pohyblivé ovládací soustavy pro ovládání pohybu . bidla, obr. 9 schematický pohled na . první alternativní provedení řídicího ústrojí bidla a obr. . 10 schematický boční .. pohled na druhé alternativní příkladné provedení . ovládacího ústrojí podle vynálezu.
Ovládací ústrojí . podle vynálezu .je určeno pro tkalcovský stav 12 na výrobu smyčkových tkanin, do jehož prošlupu je útek vkládán z . vnější předlohové . cívky P . zanášečem útku. Stav 12 podle příkladného provedení používá zanášeče útku, který je prohazován . prošlupem pomocí prohozního mechanismu 16 střídavě z obou stran, například pomocí prohozního mechanismu podle patentových spisů Spoj. st. am. č. 3 315 709 a 3 330 305.. Tento typu stavu 12 je znázorněn jen jako příklad, ovládací soustavy podle vynálezu . je . možno použít i pro . jiné druhy stavů s výkyvným bidlem.
Tkalcovský stav . 12 je opatřen rámem 14, na němž je uložen prohozní mechanismus 16, ovládací mechanismus 13 listovky, listové . hrdlo 20 a spojovací prostředky 22 pro spojení listovky a listového brda 20.
Stav 12 je opatřen bidlem 24 (obr. 1 až
4], které je otočně uloženo v trubkových : podpěrách 26 (obr. 3), .nesených rámem 14.
Trubkovými . podpěrami 26 prochází . první hnací hřídel 28 . kolmo na podélnou osu stavu a na osnovní .. niti. Hnací hřídel . 28 je poháněn hnacím. ústrojím tkalcovského stavu 12, které není znázorněno, a vykonává . jednu otáčku . na . každé dva prohozy.
Na prvním hnacím . hřídeli 23 je uložena ovládací soustava 30 pro . ovládání přírazů bidla 24 (obr. 2), . která je uložena ve skříni . 32, otočně . uložené na . prvním . hnacím hřídeli 28, a která sestává z prvního. ozubeného . kola 34, . .. spojeného prostřednictvím táhla 36, připojeného k excentrickému čepu 38 . na . . prvním ozubeném . kole 34, a ' druhého čepu . 42 . k . vložené páce 40, která je spojena pevně . s . bidlem 24. . První ozubené kolo 34 je v záběru s . druhým . ozubeným. kolem 43, . uloženým na prvním hnacím hřídeli 28 a . majícím dvakrát větší obvod než první . ozubené . kolo 3.4, takže při . jedné otáčce druhého . ozubeného kola . 43 vykoná . první ozubené kolo . 34 .. dvě .otáčky, které . se excentrickým . čepem· 33 přenesou .. na . vloženou páku . 40, která . vykonává -výkyv . při . každém přírazu . a. první hnací . hřídel 28 . tedy se ... otočí jednou za dvě otáčky druhého . ozubeného . kola 43 . a za dva . přírazy.
Skříň 32 . s ovládací . soustavou 30 . je . spojena s .řídicím . ústrojím 44 .. pro . ovládání vratně pohyblivého bidla . 24 a vratně pohyblivé ovládací soustavy . 30. 'Řídicí . ústrojí 44 je uloženo na druhém . hnacím hřídeli 46, . který vykonává jednu . otáčku na každé tři .prohozy, .. tj. na ..každé . tři vratné . pohyby . bidla . 24 a sestává .z prvního . kotouče ' 47 a ..druhého kotouče 49, které. . jsou upevněny vedle sebe na druhém . hnacím hřídeli 46 a . jež .. jsou součástí . prvního . excentru . 48 a druhého . .ex• centru 50, . a .z kolenové .páky 52, připojené výkyvně .vloženým čepem 53 ke dvěma vnitřním ramenům 54 čtyřvidlicové páky 56, jejíž vnější dvě ramena . 58 jsou opatřena . podlouhlými vodícími drážkami 60 . pro .. seřizovači čep 65 spojovacího táhla 64; vidlicová páka 56 je upevněna výkyvně na čepu 82, neseném rámem 14 stavu 12. Řídicí ústrojí 44 je dále tvořeno dvojicí spojovacích táhel 64, jejichž spodní konce jsou opatřeny seřizovacími čepy . 65 se seřizov-acími maticemi, pro upevnění ve zvoleném místě vodicí . drážky S0 vnějších ramen 58 vidlicové páky 56 a horní . konce spojovacích táhel 64 jsou . kloubově spojeny pomocí čepů 66 s dvojicí vložených pák 68, výkyvně uložených na čepu 70, . neseném rámem . 14, a s dvojicí spojovacíh táhel 72, jejichž spodní konce jsou čepy 66 spojeny kloubově s vloženými pákami 68 a jejichž horní konce jsou kloubově pomocí horních čepů 74 spojeny s bočními stranami skříně 32 .. ovládací soustavy 30 . pro ovládání výkyvů bidla 24. Excentry 48, 50 jsou opatřeny prvním ramenem 76 a druhým ramenem 78, která jsou spojeny pomocí čepů 80, 82 se . dvěma různými rameny trojramenné kolenové páky 52.
Při otáčení excentrů 43, 50 se vykyvuje kolenové páka 52 a její vložený čep 53 mění svoji polohu, takže se také vykyvuje vidlicová páka 56, jejíž pohyb se přenášejí spojovacím táhlem 64, 72 na skříň 32 ovládací soustavy 30 a způsobují vykyvování bidla 24 kolem prvního hnacího hřídele 23. Protože druhé ozubené kolo 43 je upevněno na prvním hnacím hřídeli 2fl, odvalí se částečně první ozubené kolo 34 po druhém ozubeném kole 43 kolem prvního hnacího hřídele 28.
Jelikož je bidlo 24 pevně spojeno se skříní 32 ovládací soustavy 38, vykývne se rovněž kolem prvního hnacího hřídele 28. Pootočeením celé polohy skříně 32 s ovládací soustavou 30 se změní také koncové a výchozí polohy dráhy bidla 24, takže se vytvoří potřebné přestavení polohy pro plný nebo částečný příraz. Polohy excentrů 48, 50 jsou voleny tak, aby ovládací soustava 30 pro ovládání bidla 24 zaujmula nejprve první polohu, která trvá po dobu provádění jednoho přírazu, tj. plného přírazu, a potom aby zaujmuia druhou polohu pro dva výkyvné pohyby bidla 24 při provádění částečných přírazů.
Na obr. 4 je znázorněna poloha jednotlivých součástí řídicího ústrojí 44 při přestavení ovládací soustavy 33 bidla 24 do první polohy, kdy bidlo vykonává plný příraz. Na obr. 5 je znázorněna druhá poloha jednotlivých součástí řídicího ústrojí 44, při níž se ovládací soustava 30 b!dla 24 nachází ve druhé poloze, kdy bidlo 24 vykonává částečné přírazy. Rozmístění, vzájemné natočení a polohování excentrů 48, 50 je voleno tak, že kolonová páka 52 se vykývne kolem vloženého čepu 53 bez jeho výraznějšího posunu alespoň po dobu, než se excentry 48, 50 natočí o úhel nejméně .120°. Tato druhá klidová fáze nastává při přemístění ovládací soustavy 30 pro ovládání bidla 24 do druhé polohy a trvá od začátku prvního částečného přírazu do konce druhého částečného přírazu.
Středové čáry vodicích drážek 60, vytvořených ve vnějších ramenech 58 vidlicové páky 56 jsou tvořeny kruhovými oblouky se středem v ose čepu 65; je-li ovládací soustava 30 pro ovládání bidla 24 v první poloze, nezmění se posuvem seřizovacího čepu 65 podél délky drážky 60 přírazná poloha bidla 24. Avšak změna polohy seřizovacího čepu 65 ve vodicí drážce 60 změní délku dráhy, kterou může vykonat spojovací táhlo 64 a změní tak polohu, ve které bidlo 24 vykonává částečné přírazy.
Je také možné, aby seřizovači čep 65 byl spojen s čepem 74 na skříni 32 jediným spojovacím prvkem; v takovém případě by střed oblouku, tvořícího středovou čáru vodicí drážky 60, musel být v ose čepu 74, nachází-li se ovládací soustava 30 pro ovládání bidla 24 ve své první poloze. Místo excentrů 48, 50 by také bylo možno použít klik nebo kterýchkoliv ekvivalentních prostřed ků, kterými by byla ramena 76, 78 vedena po kružnici.
Na obr. 6 a 7 je zobrazen vodič 84 útku spolu s ovládacím ústrojím 86 pro ovládání polohy tohoto vodiče 84 útku. Toto vodicí ústrojí tvoří součást vynálezu, použije-li se jej pro tkací stroje s vnějším zaváděním útku, u kterého se útek přivádí z vnější předlohové cívky nejprve к vodiči 84 útku a jím se přivádí к zanášečl útku. Příklad takového stavu je popsán v patentovém spisu Spoj. st. am. č. 3 335 761.
Vodič 84 útku je uložen v bloku 88, který je posuvně uložen ve skříni 90 pro umožnění posunu směrem к okraji 92 dohotovené části tkaniny a směrem od něj.
Ovládací ústrojí 86 pro ovládání vodiče 84 útku sestává z excentrů 94, uloženého na druhém hnacím hřídeli 46, z dvojice navzájem rovnoběžných tyčí 96, uložených vedle sebe ve směru podélné osy druhého hnacího hřídele 46, jejichž spodní konce jsou připevněny к rameni 100 excentrů 94, tvořícím jeho součást a vykonávajícím vratné pohyby ve svislé rovině, vyznačené šipkou 102 (obr. 7j, a z koncového bloku 104, к němuž jsou připevněny horní konce obou tyčí 98, přičemž uložení těchto tyčí 96 v koncovém bloku 104 je posuvné. Koncovým blokem 104 prochází čep 105, který jej kloubově spojuje s jedním ramenem zalomené páky 106, uložené na otočném příčném nosiči 108, jehož konce jsou otočně uloženy na rámu 14 stroje. Mezi dvojicí navzájem rovnoběžných tyčí 96 je uložena střední tyč 110 se závitem po celé své délce, která je upevněna v koncovém bloku 104, prochází volně příčníkem 112, upevněným ke středům navzájem rovnoběžných tyčí 96, a je svým spodním koncem kluzně uložena v rameni 100 excentrů 94. Na horní polovinu střední tyče 110 je navlečena šroubovicová horní pružina 114, která je proti příčníku 112 opřena svým horním koncem o horní zarážku 116, našroubovanou na závitu střední tyče 110. Na spodní polovině střední tyče 110 je navlečena šroubovicová spodní pružina 118, opřená svým spodním koncem o spodní zarážku 120, našroubovanou na závitu střední tyče 110.
Horní konec druhého ramene zalomené páky 106 je opatřen čelním výřezem 122 tvaru U, ve kterém je příčně posuvně veden vodicí blok 124, s nímž je čepem 128 spojen spodní konec úhlové páky 126. Horní konec úhlové páky 126 je pomocí čepu 130 spojen s blokem 88 vodiče 84 útku. Pohyb dvojice navzájem rovnoběžných tyčí 96 směrem vzhůru, vyvolaný pootočením excentrů 94 kolem druhého hnacího hřídele 46, se přenáší příčníkem 112 na horní pružinu 114, která je tlačena vzhůru proti horní zarážce 116 a střední tyč 110 se posouvá nahoru a natáčí zalomenou páku 106 ve směru proti smyslu pohybu hodinových ručiček (obr. 6).
Důsledkem tohoto natočení zalomené pá204991 ky 106 je přestavení - vodiče 84 - útku do - polohy pro' částečný příraz, jak je znázorněno . na obr. 6 čárkovanými čarami. Pohyb dvojice tyčí 96 směrem dolů se ' přenáší příčníkem 112 na spodní pružinu 118, která tlačí na spodní zarážku 120 a současně posouvá střední tyč 110 směrem dolů. Posuvem střední tyče 110 směrem dolů se natočí s ní spojena zalomená páka 106 ve směru pohybu hodinových ručiček (obr. 6) a prostřednictvím úhlové páky 126 se vodič ' 84 útku posune do polohy, připravené k provádění plného přírazu, jak je znázorněno na obr. 6 plnými čarami. Zdvih excentru 94 je postačující k tomu, aby přesunul vodič 84 útku o podstatně větší vzdálenost než je vzdálenost mezi polohami pro plný - příraz i pro částečné přírazy. Zarážky 134, 135 ve skříni 90 jsou nastaveny tak, aby přesně vymezovaly polohu horního konce úhlové páky 126 a tím i koncové polohy vodiče 84 útku pro plný příraz i pro částečné přírazy. Pružinami 114, 118 se vyrovnává mrtvý chod dvojice tyčí 96.
Protože je excentr 94 uložen na druhém' hnacím hřídeli 46 vykonává jeho rameno 100 pohyb nahoru a dolů jednou za tři přírazy. Horní zarážka 116 a spodní zarážka 120 je umístěna na střední tyči 110 tak, že horní pružina 114 je stlačována větším dílem vratného pohybu dvojice tyčí 96 než spodní pružina 118, přičemž tento úsek je o tolik delší, aby vodič 84 setrval v první poloze po dobu dvou přírazů a v druhé poloze po dobu jednoho plného přírazu v průběhu jedné otočky druhého hnacího hřídele 46. Konstrukční úprava s přenášením pohybu pomocí stlačovaných pružin 114, 118 umožňuje vodiči 84 útku dosáhnout první nebo druhou polohu dříve, než by to dosáhl prostým využitím zdvihu excentru 94.
Při tkaní smyčkových tkanin je obvyklé, že část tkaniny, například ručníku nebo podobného výrobku, mají hladké úseky a plochy se smyčkami, přičemž hladké plochy jsou nejčastěji kolem okrajů. Aby bylo možno hotovit i tyto kombinované tkaniny s hladkými plochami bez smyček, musí mít bidlo 24 možnost provádět po určitý časový interval pouze ' plné přírazy. Toho se dosáhne odpojením druhého hnacího hřídele 46 od hnacího ústrojí tkalcovského stavu 12 a nastavením ovládací ' soustavy 30 a řídicího ústrojí 44 pouze do první polohy pro plný příraz.
Mechanismus, kterým se takové odpojení provádí, je znázorněn na obr. 8 a ' je v podstatě jednootáčkovým spojkovým mechanismem. Tato spojka 136 sestává z hnacího členu, kterým je ozubené kolo 138, upevněné na ' vstupním hřídeli 140, který se stále otáčí a který je uložen souose s druhým hnacím hřídelem 46, a ze spojkového kotouče 142, který je upevněn na konci, druhého hnacího hřídele 46.
Spojkový kotouč 142 je na svém, obvodu opatřon obvodovým vybráním 143, zakončeným dvěma radiálními - okraji 164. - Na spojkovém kotouči 142 je ze strany - - -v blízkosti obvodu upevněn čep 146, ' na ' kterém ' je ' uložena výkyvná dvouramenná páka 144. Jeden konec dvouramenné páky ' 144 ' je opatřen zubem' 148 pro záběr - se zuby ' ozubeného kola 138, přičemž do záběru s ozubeným kolem 138 - je dvouramenná - páka 144 - tažena tažnou pružinkou 159. Je-h dvouramenná páka 144 v poloze, - zobrazené na obr. 8, bude se druhý hnací hřídel 46 otáčet ' stejnou ' obvodovou ' rychlostí jako vstupní hřídel 140. Druhý konec dvouramenné páky 144 je - opatřen výstupkem 152.
Součástí - spojky - 136 je také západkové ústrojí 154, jehož západka - - 158 je opatřena výstupkem 156, majícím v podstatě - stejný obrys jako obvodové vybrání 143 spojkového kotouče 142. - Západka 158 je uložena na podélném otočném hřídeli 160. V průběhu tkaní smyček je západkové ústrojí - - 154 - v nečinnosti, to znamená, že spojka 136 je sepnutá a hnací hřídel 46 se otáčí stejnou rychlostí jako vstupní hřídel 140. Změní-li ovládací mechanismus pracovní režim z tkaní smyčkové tkaniny na hladkou tkanmu, přenese se tato změna na spojovací táhlo 162, které ovládá polohu západkového ústrojí 154. Při přechodu na tkaní hladké tkaniny se spojovací táhlo při poloze ústrojí podle obr. 8 posune směrem doprava, otočný hřídel 160 se pootočí ve směru pohybu hodinových ručiček (obr. 8) a spodní výstupek 156 západky 158 zapadne na obvodovou plochu spojkového kotouče 142, po níž klouže tak dlouho, až zapadne do -*eho obvodového vybrání 143; po zapadnutí výstupku 156 do tohoto obvodového - vybrání - 143 spojkového kotouče 142 se zamezí dalšímu otáčení spojkového kotouče 142 a zastaví se také druhý hnací hřídel 46. Zastavením spojkového kotouče 142 a druhého hnacího hřídele 46 se vyřadí z činnosti jak řídicí ústrojí 44, tak také ovládací ústrojí 86 pro posouvání vodiče 84 útku a v činnosti zůstává pouze ovládací soustava 30 pro ovládání výkyvného pohybu bidla - 24, která se -nachází v první poloze, tedy v poloze pro vykonávání plných přírazů. V okamžiku, kdy zapadne spodní výstupek 156 západky 158 do obvodového vybrání 143 na obvodu spojkového kotouče 142, narazí západka 153 na výstupek 152 dvouramenné páky 144 a dvouramenná páka 144 se vykývne ve směru pohybu hodinových ručiček, takže její zub 143 se vysune ze záběru s ozubeným kolem 133. Obvodové vybrání 143 je na obvodu spojkového kotouče 142 umístěn tak, aby -se spojka 136 rozpojila v okamžiku, kdy je ovládací soustava 30 bidla 24 ve své první - poloze pro plný příraz, v níž je přidržována záběrem výstupkem 156 západky 158 zapadlým do obvodového vybrání 143 spojkového kotouče 142.
Je-li ovládacím zařízením opatřen stav s vnějším přívodem útku, vybavený vodičem útku a ovládacím ústrojím 86 pro jeho
204981 polohování, umístěným na druhém •hnacím hřídeli 48, bude vodič 84 útku v poloze k provádění plných přírazů, bude-li spojka 138 rozpojena, to znamená bude-li spodní výstupek 158 západky 158 v obvodovém vybrání 143 spojkového kotouče 142 a koncový zub 148 dvouramenné páky 144 bude vysunut ze záběru s ozubeným kolem 138.
Přechod na tkaní smyčkové tkaniny ' má opět naprogramován ovládací mechanismus 18, z něhož přichází druhý signál spojovacím táhlem 182 na západkové ústrojí 154. Posuvem' . spojovacího táhla 162 na obr. 8 směrem doleva se pootočí otočný hřídel 160 proti smyslu pohybu . hodinových ručiček a spodní výstupek 156 západky 158 se vysune z obvodového vybrání 143 na obvodu spojkového kotouče 142, takže konec západky 158 přestane tlačit na výstupek 152 dvouramenné páky 144, jejíž zub 148 opět zapadne do zubů ozubeného kola 138. Dvouramenná páka 144 se vykloní tahem tažné pružinky 150. Tím se druhý hnací hřídel 46 opět sepne se vstupním hřídelem 140, protože spojka 136 je opět sepnuta.
Příkladné provedení ovládacího ústrojí podle vynálezu může mít i jiné · alternativní obměny. Například na obr. 8 je znázorněno první alternativní provedení řídicího ústrojí 166, kterým je ovládána ovládací soustava 30 a nastavována do první a do druhé polohy pro vykonávání částečného nebo plného přírazu. Toto řídicí ústrojí 166 sestává z druhého hnacího hřídele 168, vykonávajícího jednu otáčku na tři přírazy bidla 24,' z kliky 170, upevněné na . druhém hnacím hřídeli 168, a z ojnlce 172, spojené jedním koncem s koncem kliky 170 a druhým koncem . prostřednictvím . čepu 176 s ovládací soustavou 30 pro ovládání bidla 24. Nachází-li se . klika 170 v poloze znázorněné na obr. 8, je hnací a ovládací soustava 30 bidla 24 ' v první . poloze pro · vykonání plného přírazu. Cep 174, který spojuje konec ojnice 172 s koncem kliky 170, se pohybuje;' po kružnici 178, znázorněné čárkovanou ča-j rou a pro částečné přírazy zaujímá ' polohu. buď v místě prvního bodu 180, nebo ' druhého bodu ' 181 [obr. 9). Tyto dva body jsou od ' sebe vzdáleny o obvodový úhel 120° na kružnici a svírají s čepem 174, nacházejícím . se v poloze podle obr. 8, rovněž středový . úhel 120°.. Dojde-li čep 174 od prvního bodu 180 nebo do druhého bodu 181, bude, ovládací soustava 30 bidla 24 v druhé poloze ' pro provedení částečného přírazu. U tohoto provedení může být klika 170 nahrazena excentrem ' nebo podobným prvkem.
Na obr. 10 je znázorněno schematicky druhé alternativní příkladné provedení ovládacího ústrojí podle vynálezu, přičemž v tomto příkladu je zobrazeno celé ústrojí pro vykonávání přírazu, celá ovládací soustava 182. Tato ovládací · soustava ' 182 obsahuje bidlo 184, uložené výkyvně na hřídeli 186, . neseném rámem 14 stavu 12. ' S bidlem 164 je . spojeno jeho hnací ústrojí 188, sestávající z prvního ozubeného kola 180, uloženého na hřídeli 182, neseném výkyvnou pákou 184, a z kliky 186, upevněné na hřídeli 182, jejíž koncový čep .187 je spojen s ojnicí nebo spojovacím táhlem 108,· jehož druhý konec je kloubově spojen pomocí čepu 200 s bidlem 184. Výkyvná páka 184 je výkyvně uložena na prvním hnacím hřídeli 202, otočně uloženém v rámu 14 Stavu 12. Tento první hnací hřídel 202 je poháněn hnacím ústrojím stavu . . 12 a vykonává jednu otáčku na každé dva prohozy útku. Na prvním hnacím hřídeli 202 je upevněno' druhé ozubené kolo 204, které rovněž koná jednu otáčku na každé dva prohozy útku a které je v záběru s prvním ozubeným kolem 180. První ozubené kolo 180 má dvakrát menší obvod než druhé ozubené kolo 204 a vykoná tedy jednu otáčku na každý prohoz útku.
Ovládací soustava 188 se pemisťuje 'pomocí řídicího ústrojí 206, které sestává z kliky 208, upevněné na druhém hnacím hřídeli 210, a z vidlicové páky 212, jejíž jeden konec je spojen kloubově pomocí čepu 214 s klikou 208 a jejíž druhý konec je pomocí čepu 216 kloubově . spojen .s výkyvnou pákou 184. Druhý hnací hřídel ' 210 vykonává jednu otáčku na každé tři přírazy bidla 184. Klika 208 se nachází v poloze podle obr. 10, nachází-li se bidlo 184 v poloze pro plný příraz, jak je vyznačeno. plnými čarami. Cep 214 na konci kliky 208 se může pohybovat po kružnici, vyznačené čárkovanou čarou, přičemž dostane-li se do polohy prvního bodu 220 nebo druhého bodu 222, je bidlo. nastaveno pro vykonávání částečných přírazů. Spojnice bodů 220, 222 se středem otáčení .spolu svírají ' . úhel 120°, který je stejný jako úhel, který svírají tyto spojnice s klikou 208 v poloze podle obr. 10.
Dostane-li se ' čep 214 do· .polohy souhlasné s některým z obou bodů 220, 222, přesune se výkyvná páka 184 směrem doprava (obr. 10) a první ozubené kolo 180 se částečně odvalí po druhém ozubeném kole 204 a ovládací soustava 188 bidla 184 se přemístí také doprava do druhé polohy, ' ve které se mohou vykonávat částečné přírazy, jak je vyznačeno na obr. 10 čárkovanými čarami.
Klika 208 by mohla být také nahrazena například excentrem nebo jiným ekvivalentním prvkem, přičemž řídicí ústrojí 44 z obr.
by mohlo být také nahrazeno řídicím. ústrojím 206 z obr. 10.

Claims (9)

1. Ovládací ústrojí pro ovládání vratně pohyblivého bidla tkacího· stroje na výrobu smyčkových tkanin, opatřeného rámem, prohozním ústrojím pro prohoz útku prošlupem a prostředky pro· příraz útku k okraji dohotovené tkaniny, sestávající z bidla, upevněného výkyvně na rámu stavu, a z ovládacích prostředků pro vykyvování bidla vratnými pohyby, spřazených s řídicím ústrojím pro· přemísťování ovládacích prostředků do první polohy pro vykonávání plného přírazu a do druhé polohy pro vykonávání částečného přírazu paprsku, vyznačující se tím, že ovládací prostředky jsou tvořeny ovládací soustavou (30, 188), sestávající z prvního ozubeného· kola (34, 190), otočné spojeného pomocí čepu (38,
197) , vzdáleného od středu · otáčení prvního ozubeného· kola (34, 190), s táhlem (36,
198) , spojeným s bidlem (24, 184), přičemž první ozubené kolo (34, 190) je v záběru s druhým ozubeným kolem (43, 204), majícím dvakrát větší obvod než první ozubené kolo (34, 190) pro vykonání jedné otáčky během dvou otáček prvního ozubeného kola (34, 190) a pevně spojeným s prvním hnacím hřídelem (28, 202), a ovládací soustava (30, 188) je spojovací soustavou spřažena s řídicím ústrojím (44, 206) pro ovládání pohybu vratně pohyblivé ovládací soustavy (30, 188) bidla (24, 184), sestávajícím z nejméně jednoho excentrického systému, upevněného na druhém hnacím hřídeli (46, 210), pro ovládání vidlicové páky (56, 212), spojené · spojovacími články s ovládací soustavou (30, 188) pro vykyvování bidla (24, 184), přičemž na druhém hnacím hřídeli (46) je upevněn excentr (94), spojený s ovládacím ústrojím (86) pro ovládání vodičů (84) útku, a spojka (136) pro odpojování druhého hnacího hřídele (46) od vstupního hřídele (140) a uvolňování řídicího ústrojí (44, 206).
2. Ovládací ústrojí podle bodu 1, vyznačující se tím, že ovládací soustava (30) pro ovládání bidla (24) je uložena ve · skříni (32), otočně uložené na prvním hnacím hřídeli (28), a její první ozubené kolo· (34) je otočně uloženo ve skříni (32) a k e^i^i^i^ttrickému čepu (38) prvního ozubeného kola (34) je připojeno táhlo (36), spojené kloubově s vloženou pákou (40), která je pevně spojena s bidlem (24) . a se skříní (32), obsahující druhé ozubené kolo (43), uložené pevně na prvním hnacím hřídeli (28).
3. Ovládací ústrojí podle bodu 1, vyznačující se tím, že první ozubené kolo (190) ovládací soustavy (188) je upevněno na hřídeli (192), který je otočně uložen na konci výkyvné páky (194) a s nímž je spojena klika (196), spojená svým volným koncem pomocí čepu (197) s jedním koncem spojovacího táhla · (198), jehož druhý konec je výkyvně spojen s bidlem (184), přičemž vý
VYNALEZU kyvná páka (194) je výkyvně uložena na druhém hnacím hřídeli (202), na kterém je uloženo· druhé ozubené kolo (204), mající dvakrát větší obvod než první ozubené kolo· (190) pro· vykonání jedné otáčky na dvě otáčky prvního· ozubeného kola (190) a dvou prohozů.
4. Ovládací ústrojí podle bodů 1 a 2, vyznačující se tím, že řídicí ústrojí (44) pro ovládání ovládací soustavy (30) bidla (24) je spojeno se skříní (32) ovládací soustavy (30) spojovacími táhly (64, 72) a sestává z kolenové páky (52), spojené pomocí čepů (80, 82) se dvěma rameny (76, 78), jež jsou částmi excentrů (48, 50), uložených na kotoučích (47, 49), upevněných excentricky na druhém hnacím hřídeli (46), přičemž každé rameno (76, 78) je spojeno· s opačným koncem kolenové páky (52), spojené vloženým čepem (53) s vnitřními dvěma rameny (54) čtyřramenné vidlicové páky (56), jejíž vnější dvě ramena (58) jsou opatřena obloukovou vodicí drážkou (60), ve které je veden seřizovači čep (65) dvou spojovacích táhel (64) pro aretování jejich polohy v kterémkoliv bodě vodicí drážky (60).
5. Ovládací ústrojí podle bodu 4, vyznačující se tím, že druhý kotouč (47) druhého excentrů (48) je pootočen vůči prvnímu kotouči (49) prvního excentrů (50) a spojnice středu druhého kotouče (47) se středem druhého hnacího· hřídele (46) · svírá se spojnicí středu prvního kotouče (49) se středem druhého hnacího hřídele (46) úhel nejméně 120°.
6. Ovládací ústrojí podle bodu 3, vyznačující se tím, že ovládací soustava (188) pro ovládání přírazů bidla (184) je spojena s řídicím ústrojím (206), sestávajícím z kliky (208), připojené k hnacímu hřídeli (210) a spojené volným koncem pomocí čepu (214) s vidlicovou pákou (212), která je svým opačným koncem připojena k výkyvné páce (194), nesoucí první ozubené kolo (190), přičemž druhý hnací hřídel (210) je otočný jednou za tři přírazy bidla (184).
7. Ovládací ústrojí podle bodu 1, vyznačující se tím, že spoka (136) sestává z výstupního hřídele (140), otočného· konstantní rychlostí a uloženého· v přímce s druhým hnacím hřídelem (46), který je opatřen na konci ozubeným kolem (138) s nejméně jedním zubem, z vypínacího přenosového prvku · pro přenášení otáčivého· pohybu z výstupního hřídele (140) na druhý hnací hřídel (46), a ze zarážky, spojené s přenosovým prvkem · pro uvolňování přenosového prvku ze záběrové polohy a pro zablokování hnacího hřídele (46) v bodě, ve kterém se ovládací soustava (30) nachází ve své první poloze pro plný příraz.
8. Ovládací ústrojí podle bodu 7, vyznačující se tím, že vypínací přenosový prvek je tvořen dvouramennou pákou (144), otočně uloženou na čepu (146) neseném spojkovým kotoučem (142), spojeným s koncem druhého hnacího hřídele (46), přičemž jeden konec dvouramenné páky je opatřen žubem (148), zabírajícím do ozubeného kola (138) na konci vstupního hřídele (140), a konec druhého ramene dvouramenné páky (144) je opatřen výstupkem, spolupracujícím s vypínacím prvkem.
9. Ovládací ústrojí podle bodu 8, vyznačující se tím, že vypínací prvek spojky (136) je tvořen výstupkem (156) na západce (158), uložené na otočném hřídeli (160), přičemž pro výstupek (156) západky (158) je na obvodu spojkového kotouče (142) vytvořeno obvodové vybrání (143).
CS747265A 1973-10-23 1974-10-23 Reciprocatory slay controlling mechanism in weaving machines CS204991B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US408702A US3877492A (en) 1973-10-23 1973-10-23 Terry motion for looms

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS204991B2 true CS204991B2 (en) 1981-04-30

Family

ID=23617396

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS747265A CS204991B2 (en) 1973-10-23 1974-10-23 Reciprocatory slay controlling mechanism in weaving machines

Country Status (11)

Country Link
US (1) US3877492A (cs)
JP (1) JPS5732140B2 (cs)
BE (1) BE820787A (cs)
BR (1) BR7408593D0 (cs)
CA (1) CA1006070A (cs)
CH (2) CH592757A5 (cs)
CS (1) CS204991B2 (cs)
DE (1) DE2446225C2 (cs)
FR (1) FR2248351B1 (cs)
GB (2) GB1488869A (cs)
IT (1) IT1021686B (cs)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS59140069A (ja) * 1982-12-28 1984-08-11 Fujitsu Ltd 印字ヘツド駆動方式
DE4306612C1 (de) * 1993-03-03 1994-01-13 Dornier Gmbh Lindauer Kurvengetriebe mit wahlweise schaltbarem konstanten und variablen Hub einer Abtriebswelle
CN102677374B (zh) * 2012-05-18 2014-04-16 浙江理工大学 一种筘动式行星齿轮传动织带机起毛机构

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1688038U (de) * 1954-06-03 1954-12-02 Jean Guesken G M B H Einrichtung zur herstellung von schubnoppengeweben.
US3009485A (en) * 1959-03-16 1961-11-21 Bigelow Sanford Inc Method and apparatus for making patterned rough textured pile fabric floor covering
US3265095A (en) * 1964-10-06 1966-08-09 Draper Corp Loom reed motion
AT264403B (de) * 1965-08-26 1968-08-26 Cannon Mills Co Schützenloser Webstuhl zum Weben von Schubnoppengeweben

Also Published As

Publication number Publication date
CA1006070A (en) 1977-03-01
BE820787A (fr) 1975-02-03
CH613480A5 (cs) 1979-09-28
US3877492A (en) 1975-04-15
GB1488869A (en) 1977-10-12
CH592757A5 (cs) 1977-11-15
JPS5070650A (cs) 1975-06-12
JPS5732140B2 (cs) 1982-07-09
FR2248351B1 (cs) 1978-05-05
FR2248351A1 (cs) 1975-05-16
GB1488870A (en) 1977-10-12
DE2446225C2 (de) 1983-01-27
BR7408593D0 (pt) 1975-08-05
DE2446225A1 (de) 1975-04-24
IT1021686B (it) 1978-02-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3889719A (en) Weaving machine for producing terry cloth
US3428095A (en) Cloth motion in looms
US3064689A (en) Weaving device for bands, belts and like articles
US2817367A (en) Weaving machine
CS204991B2 (en) Reciprocatory slay controlling mechanism in weaving machines
US3240235A (en) Electrically operated terry motion for looms
US3339589A (en) Sley motion for terry loom
GB2063933A (en) Terry motions
US3752195A (en) Loom
US4142559A (en) Device for providing single or double selvedges for looms
CA2118554C (en) Full width power loom, and a method of weaving with the same
US4526212A (en) Actuating device for reciprocating grippers in shuttleless looms
CS197284B2 (cs) Zařízení k dopravě vlasových osnovních nití u tkacích strojů pro vlasovou tkaninu
US3376900A (en) Looms operating with multi-color stationary weft supplies
US2642093A (en) Picking shaft for weaving looms
US4099546A (en) Device for varying the beating-up position of the reed of a textile loom for Turkish towelling
CA1104469A (en) Drive mechanism for beat-up reed and selvedge forming needle in needle loom
JPS5830429B2 (ja) レノイトヨウカイテンカラミオリソウチ
US3425458A (en) Reed control for terry loom
US3920052A (en) Terry warp feeding apparatus
US3289705A (en) Apparatus for weaving and knotting cut-pile fabrics
US3080894A (en) Means for controlling loom harnesses
US3495632A (en) Needle looms
US1925044A (en) Loom
US1762393A (en) Weaving loom, especially for heavy webs such as metallic wire webbing