CS202507B2 - Adhesive taking or throughing steam - Google Patents

Adhesive taking or throughing steam Download PDF

Info

Publication number
CS202507B2
CS202507B2 CS785240A CS524078A CS202507B2 CS 202507 B2 CS202507 B2 CS 202507B2 CS 785240 A CS785240 A CS 785240A CS 524078 A CS524078 A CS 524078A CS 202507 B2 CS202507 B2 CS 202507B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
adhesive
water
weight
polymer
swellable
Prior art date
Application number
CS785240A
Other languages
English (en)
Inventor
Walter Schermann
Arno Holst
Wilhelm Fischer
Original Assignee
Hoechst Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Hoechst Ag filed Critical Hoechst Ag
Publication of CS202507B2 publication Critical patent/CS202507B2/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D06TREATMENT OF TEXTILES OR THE LIKE; LAUNDERING; FLEXIBLE MATERIALS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • D06MTREATMENT, NOT PROVIDED FOR ELSEWHERE IN CLASS D06, OF FIBRES, THREADS, YARNS, FABRICS, FEATHERS OR FIBROUS GOODS MADE FROM SUCH MATERIALS
    • D06M17/00Producing multi-layer textile fabrics
    • D06M17/02Producing multi-layer textile fabrics by applying cellulose derivatives as adhesives
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C09DYES; PAINTS; POLISHES; NATURAL RESINS; ADHESIVES; COMPOSITIONS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; APPLICATIONS OF MATERIALS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • C09JADHESIVES; NON-MECHANICAL ASPECTS OF ADHESIVE PROCESSES IN GENERAL; ADHESIVE PROCESSES NOT PROVIDED FOR ELSEWHERE; USE OF MATERIALS AS ADHESIVES
    • C09J201/00Adhesives based on unspecified macromolecular compounds
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08LCOMPOSITIONS OF MACROMOLECULAR COMPOUNDS
    • C08L2666/00Composition of polymers characterized by a further compound in the blend, being organic macromolecular compounds, natural resins, waxes or and bituminous materials, non-macromolecular organic substances, inorganic substances or characterized by their function in the composition
    • C08L2666/02Organic macromolecular compounds, natural resins, waxes or and bituminous materials

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Adhesives Or Adhesive Processes (AREA)
  • Materials For Medical Uses (AREA)

Description

Tento vynález se týká lepidla se zlepšenou schopností přijímat a propouštět vodní páru s přísadou hydrofilních polymerů, způsobu jeho výroby a použití tohoto lepidla.
Při nánáěení lepidla na substrát a při následném slepování s druhým stejným nebo odlišným substrátem se většinou mezi oběma substráty vytváří vodní páru nepropouštějící bariéra tvořená filmem lepidla. Obzvláště při výrobě a zpracování povrstvených textilií (například pro obleky do jakéhokoliv počasí nebo pro plachty) a přírodních a syntetických usní (například pro obuvnické svrškové materiály, pro obuvnické podšívky, pro účely Čalounické a pro svrchní ošacení) je však rozhodujícím požadavkem, aby materiál přijímal a propouštěl vodní páru, aby se například na těle při nošení vytvářel příjemný pocit a pohodlnost při nošení. Potřebné použití lepidel při výrobě a zpracování těchto materiálů je tedy nutně spojeno s určitými nedostatky shora uvedených vlastností. Proto nechyběly snahy tento nedostatek lepidel odstranit.
Poradované vlastnosti lze dosahovat v podstatě čtyřmi dosud známými způsoby:
1. Perforováním vrstvy lepidla vytvářením nepatrných dírek ve vrstvě. Propustnost lepidlové vrstvy pro vodní páru je. pak však omezena na perforované části vrstvy a ostatní podíly vrstvy zůstávají pro vodní páru nepropustné; tento způsob také neovlivňuje vůbec schopnost vrstvy přijímat vodní páru nebo ji ovlivňuje jen nepatrně.
2. Nanášením lepidla na substrát takovým způsobem, aby byl tento substrát jen nedokonale pokryt, například ve formě jednotlivých skvrn, nátěrů nebo bodů. Tento způsob však ve velké míře ovlivňuje pevnost spojení dvou substrátů, takže je použití tohoto způsobu omezeno na málo zvláštních oborů. Kromě toho zůstávají shora popsané nedostatky na místech pokrytých lepidlem.
3. Při použití lepidel obsahujících rozpouštědlo se rozpouštědlo může z vrstvy lepidla odstranit takovým způsobem, že vznikne určité porosita. Tento způsob poskytuje sice do jisté míry vrstvy lepidla propustné pro vodní páru, dochází к tomu však jen při přesném způsobu provádění v uspokojující míře a vznikají často nerovnoměrně vytvořené vrstvy, takže pevnost lepeného spoje dvou substrátů může být nerovnoměrná. Kromě toho je schopnost přijímat vodní páru také u těchto vrstev velmi omezená.
4· Во lepidla se přimísí hydrofilní polymer, který má vést ke vzniku požadovaných vlastností. Tento způsob je však omezen na určité typy lepidel a poskytuje sice užitečné hodnoty propustnosti pro. vodní páru, nedosahuje se však schopnosti přijímat vodní páru.
V německém patentovém spise číslo 1 006558 je popsáno lepidlo z butadienového směsného polymeru (směsný polymer butadienu a methylisopropenylketonu) a z derivátu celulózy. Jakožto vhodné deriváty celulózy se uvádějí estery celulózy, jako je dusičnan nebo acetát celulózy a ethery celulózy, jako je benzylcelulóza. Množství uvedených, zpravidla filmotvorných derivátů celulózy má být 25 až 75 % hmotnostních se zřetelem na směsný polymer; takto připravená lepidla mají mít vysokou pevnost lepeného spoje.
Při způsobu výroby lepidel na bázi ve vodě rozpustných, vysokopolymerních látek obsahujících hydroxylové skupiny podle BE vyložené přihlášky BAS číslo 10 75 773 se tato látka v jemně rozptýlené formě nechává reagovat se seaílujícím aldehydem nebo ketonem tak dlouho* až je ve vodě nerozpustná nebo až se ve vodě rozpouští již velmi pomalu, je však vodou ještě bobtnatelná a pak se menší podíl takto upravené látky smísí s větším podílem lepidla na bázi derivátů celulózy rozpustných ve vodě. Pro tento způsob mají být vhodné deriváty celulózy, zvláště ethery celulózy, modifikované škroby, rostlinné gumy nebo polyvinylalkohol. Jakožto z hlediska příznivých užitkových a technických vlastností se uvádějí zlepšení roztíratelnosti a hladkosti.
Z DE zveřejziovacího spisu BOS číslo 16 09 124 je známa lepidlová hmota, která obsahuje ve vodě rozpustný nebo vodou bobtnatelný hydrokoloid nebo směs takových hydrokoloidů a ve vodě nerozpustňé, viskózní pojidlo na bázi přírodního nebo syntetického kaučuku. Jakožto vhodné hydrokoloidy se uvádějí polyvinylalkohol, pektin, arabská guma, želatina, algináty, karboxymethylcelulóza, polyethyíenglykoly, karboxypolymethyleny a pólyoxyethyleny. Lepidlová hmota má ihned přilnout na nejrůznější mokré plochy a neztrácet lepivé vlastnosti ani tehdy, jestliže suché, lepidlovou hmotou spojené plochy; zvlhnou.
V DE vyložené přihlášce BAS Číslo 23 64 12 se popisuje lepidlová směs citlivá na tlak, která sestává z 90 až 99 dílů hmotnostních lepidlového коpolymeru z alkylakrylátu, jehož alkylové skupiny obsahují 1 až 14 atomů uhlíku, přičemž střední počet atomů uhlíku je 4 až 12, s monomerem majícím jednu dvojnou vazbu a tedy kopolymerovatelným a z 10 až 1 dílu hmotnostního hydroxyethylcelulózy. Jakožto obor použití se uvádí použití této lepidlové směsi jako lepidlové vrstvy propustné pro plyny a vlhkost na substrátu propustném pro plyny a vlhkost pro vytváření na tlak citlivých, prodyšných lepicích pásů nebo lepivých listových materiálů. Úkolem tohoto vynálezu je navrhnout se zřetelem na stav techniky lepidla se zlepšenou schopností přijímat a propouštět vodní páru, přičemž by lepidlo mohlo obsahovat nejrůznější pojidla v nejrůznějších lepidlových systémech·
Vynález se týká vodní páru přijímajícího a vodní páru propouštějícího lepidla, obsahujícího alespoň jedno organické, ve vodě nerozpustné pojidlo, přísadu alespoň jednoho hydroflíního polymeru a popřípadě organické rozpouštědlo a/nebo vodu, které je.vyznačeno tím, že obsahuje jakožto hydrofilni polymer 5 až 30 % hmotnostních, vztaženo na sušinu lepidla jako celek, bobtnatelných částic o průměru až 250 mikrometrů, alespoň z 50 % hmotnostních ve vodě nerozpustných etherů škrobu nebo celulózy, modifikovaných tepelnou energií, zářením nebo sesítěním přídavnou chemickou sloučeninou.
Bobtnatelným polymerem se míní takový polymer, který bobtná ve vodných kapalinách, které obsahují zvláště více než 50 % hmotnostních vody, nebo jestliže se nějakým jiným způsobem uvádí do styku s molekulami vody (například ve í^oirně vodní páry). Jakožto bobtnatelné, momofikované polymery o malých částicích, to znamená zvláště v práškové formě nebo ve formě vláken, o velikosti částic menší než 250 mikrometrů nebo až 250 mikromeerů, s výhodou menších nebo rovných 150 mikrometrů se pro lepidla podle vynálezu například uvádějí:
Sesítěný polyalkylenoxid podle DE zveřejňovacího spisu DOS číslo 20 48 721; při způsobu výroby tohoto produktu se zpracovávají ve vodě· rozpustné polyalkylenoxidy dostatečně silným ionizujícím zářením k dosažení sesítění a nerozpustnooti polymeru. ' Ozáření se může provádět s polyalkylenoxidem v pevné formě nebo v roztoku.
Absorpční, sesítěný směsný polymer ^вЕОн^с! karboxylové skupiny podle DE .. zveřejňovacího spisu DOS číslo 25 07 011 z alfa,beaannnnasycených kyselin a z acetalu obecného vzorce . (CH2 = CH-CH2-0)2a^CH2-CH2)na^CH2a((^CH2-CH=CH2)2 kde n znamená nuLu, číslo 1 nebo 2.Jakoalfajbeaannnnasycerých kyselin se používá zvláště kyseliny akrylové, methiOrrylové, itakonové, alía-fenyl^rylové nebo alfa-benzylakrylové kyseliny; při výrobě směsného polymeru se s výhodou používá na 85 až 99,9 % jedné z nenasycených kyselin 0,1 až 15 % acetalu.
Hyddokoloidní polymer podle US patentového spisu číslo 3 670731 (odpovídá DE zveřejňovacímu spisu DOS čísLo 16 42 072), který se sesítěním převede do formy nerozpustné ve vodě a který je schopen přijímat a také zadržovat kapaliny; uvádějí se zvláště určité polyakrylamidy, soli hydrolyzovaných polyakrylamidů a alkalických solí a soli alkalických kovů polystymnsulfonátů.
Ve vodě ЬоЬЬпв^с!, sesítány, nerozpustný fyziologicky vhodný polymer podle US patentového spisu číslo 3 669103 (odpovídá DE zveřejňovadmu spisu DOS číslo 16 17 998) ze skupiny poly-N-vinylpymolidonu, polyakrylamidů, polyakrylové kyseliny a polyglykolů.
Podle DE zveřejňovacího spisuDOS číslo 25 41 035 vyráběné alespoň z·větší části ve vodě nerozpustné, vodou SobSnnaící savé polymery, které se tak, že se v homogenní fázi ntherifiOu,j polyhydroxymetlhylen ve vodně alkaliokém roztoku s alfa-halogenkarSoxylovou kyselinou a před ^ΙβγΙ^Ο^, v průběhu etarifikace nebo po ether^i-kaci se nechá reagovat se sesílujícím prostředkem polyfunkčním oproti polyhydroxymethylenu v alkaickkém prostředí.
Zvláště jsou použitelné tyto bobtnatelné, mQlefiOované deriváty uhlohydrátů, v rámci tohoto vynálezu: soli alkalických kovů karSoxyImehhlccnιULÓzy, které se tepelně zpracovávají a jsou bobtnátelné ve vodě podle amerického patentového spisu číslo 2 63923*9. Při způsobu pro výrobu těchto produktů se rozpustnost ve vodě rozpustné soli alkalického kovu karboxymt^}h^l<^í^2.uLÓzy, která má substituční stupeň, to znamená počet substituovaných hydroxylových skupin na anhydro-^JJ^^яlιOcózlvé jednotce 0,5 až asi 1, snižuje tak, že se na tuto suchou sůl v jemně rozptýlené formě působí teplotou asi 130 až 210 °C, čímž se získají vysoce bobtnatelné gelové částice.
Ve vodě nerozpustné, tepelně zpracované OarSoxy8a.kylcelulózy nasávaaící a zadržující kapaliny podle US patentového spisu číslo 3 723413 (odpovídá DE zveřejňovacímu spisu DOS číslo 2 314689); při způsobu výroby tohoto produktu se postupuje tak, že se
a) celulózové maaeriáLy zpracovávají karSoxyalkylačními reaktivním! složkami a tím se vytvoří ve vodě rozpustná Oarblxyalkklcelulóza se středním subeti-určním stupněm větším než 0,35 karbox^i^íLkyL^ových zbytků na anhydrlglukkzlvlu jednotku v celulóze, avšak se špatrými vlastnostmi se zřetelem na savost a zadržování kapalin,
202507'
b) odstraní se takový podíl karboxyallkylační reakční složky a v průběhu reakce vytvořených vedlejších produktů, aby jich zůstalo alespoň asi 3 % hmoonootní, vztaženo na hmotnost ve vodě rozpustné karboxyaDkrlcelulózy a
c) karbOKydakylcelulóza se v přítomnost, zbylých karbo^alkylačních reakčoích složek a vedlejších produktů reakce podrobuje tepelnému zpracování, čímž se stává nerozpustnou ve vodě a získá své vynikaaící vlastnost se zřetelem na savost a zadržování kapalin.
Savá karbox^yneethlcelulózová vlákna, vhodná pro p^v^žii^tí ve vláknitých maleriállch vhodných pro absorpci a zadržování vodných roztoků a v podstatě nerozpustná ve vodě podle US patentového spisu číslo 3 589364 (odpovídá DE .zveřejňovacímu spisu DOS 1 912740); taková vlákna sestávej z vláken sesítěných za mokra ze ' solí karbo:χymlhylceluLÓzy rozpustných ve vodě . se substitučním stupněm asi 0,4 až 1,6 a maj . původní vláknitou strukturu. Jako se slujícího prostředku se s výhodou používá asi 3 až 10 % Ьшс!™:) osních epichlo.rhydrinu.
Chemicky s^ítěný bobtnátelný ether . celulózy podle US patentového spisu číslo 3 936441 (odpovídá DE zveřejňovacímu spisu číslo 2 357079); tento sesítěný ether celulózy, zvláště z klrbtχnilhylc celulózy, karbo:χleelhhИhlrotyllhhlcce-uLÓzy., hУ<iroxχellhll·u--ózy nebo methylhydroxyeth<lceLqúιózl se připravuje tak, že se o sobě ve vodě rozpustný ether v alkaícckém prostředí nechá reagovat se testlljícíi prostředkem, který má. jako funkční skupiny skupinu akryltmidovou CHO=CH-C-N- 2 ,Bi· chlorazomethinovou skupinu -N=C
I |C1| nebo lllyOollatoilthinovou skupinu -N=C-O-CHg-CH=CHg iichltrtcttvou kyselinu nebo f uf oroxy chlorid.
Chemicky moHifikovaný bobtnatelný ether celulózy podle US. patentového spisu číslo 3 965091 (odpovídá DE zveřejňovacímu spisu DOS číslo 2 358150); tyto nikoliv sesítěním motiflkované ethery celulózy se připravší tak, že se o sobě rozpustný ether v alkaickkám reakčním prostředí nechá reagovat s monofunkčně reaktivní sloučeninou, která má .jeden z těchto vzorců: '
i. ch9 = ch ' - co - nh - ch - a, .
I ' a2 kde * znamená R^· hydroxyl^ov^ou skupinu, acylam.noskupp.nu, nebo esterifkovVinnu karbaminoskuppnu a Rg atom vodíku nebo karboxylovou skupinu, nebo
II* CHg = CH - SOg - NHg chemicky šesítěné, bobtnátelné ethery celulózy podle DE zvlřejňtvacího spisu číslo
519927; tyto s^ítěné ethery celulózy se připravují tak, že se nechaj o sobě známé ve vodě rozpustné ethery v alkaickkém prostředí rugo^i^it s bitakryllmidtctovou kyselinou jakožto se se slujícím prostředkem.
Volně tekoucí, zářením sesítěné, ve vodě bobtnatelné ^ddooilní uhohydráty podLe ĎE vyložené přihlášky DA.S číslo 2 264027; tyto produkty se připravují tak, že
a) alespoň jeden ve vodě rozpustný práškoovtý polymeení uho hydrát se tak promísí s takovém možstvím alespoň jednoho práškovitého inertního plnidla, jehož částice jsou men5 ší než částice uhlohydrátu, že je podstatná část povrchu práškovítého uhlohydrátu pokryta, . b) za pokračujícího míšení se směs za důkladného míchání úvádí do styku s jemně rozptýleným proudem vody v takovém množství, aby směs zůstávala ve formě volně tekoucích částic a
c) pak se získaná směs až do sesítgní polymemíhb uhlohydrátu ozařuje ionizačním zářením . '
Za dodržení těchto reakčních stupňů se mohou získat také z určitých jiných polymerů, jako je polyethylenoxid nebo polyvinylalkohol, stejné produkty.
Chemicky sesítěné nebo jinak modifikované bobtnatelné ethery škrobu podle DE přihlášky -Vynálezu Číslo P 26 34 539,1; tyto zvláštní ethery škrobu se připravují tak, že se například jakožto modifikace provádí aesítění se sesíiovacím prostředkem, který má následující fuiikční skupiny reaktivní s hydroxylpvými skupinami:
akrylamidoskupinu, kde znamená Rj atom vodíku nebo methylovou skupinu nebo alfa-halogenepoxyskupinu, kde znamená Hal atom chloru nebo bromu . nebo chlorazomethinovou skupinu nebo
-N = ([ - O - CHg CH = CHg allyloxyazomethinovou skupinu nebo se modifikace provádí fosforoxychloridem nebo se připravují tak, že se modifikace provádí monofunkčními sloučeninami reaktivními za daných podmínek s hydroxylovými skupinami Škrobů nebo etheru Škrobu, které mají tyto obecné vzorce:
к - B2 R3 nebo kde znamená Rj skupinu methylovou nebo atom vodíku, Rg atom vodíku a R^ methylovou skupinu, methoxyskup inu, N-methylenacylemidoakuplnu s . 1 až 3 atomy Uilíku, esteri-fikovnou. N-metthrlankarbamidoskupinu nebo ' Nriarboxymethyleniarbamidosiup:Lnu s 2 až 7 atomy Uh.íiu nebo Rg a R^ znamená methylovou skupinu nebo methoxyskupinu a přičemž R^ a Eg znamená vždy - atom vodíku, nebo R^ znamená atom vodíku a Rg znamená methylovou skupinu nebo R^ a R^ znamená - vždy methylovou skupinu.
Sooi alkalických kovů - kar^bo^^^i^ethhlc^f^l-uLÓzy se . zvýšenou absorpční - a retenční schopností podle US patentového spisu číslo 3 678031 (odpovídá DE zveřejňovacímu spisu číslo 2 - 151 973). Přitom se sice používá etherifkkačních prostředků obsaauuicích karboxylové skupiny, které normálně vedou k rozpustnému etherucelulózy, podmínky reakce se však vo].! tak, aby vznikaly - sooi alka^ol^ch- kovů ktrbkx;ymttulcelulózy se substitučním stupněm 0,4 až 1,2, s podílem rozpustným ve vodě menším než.35 %, s hodnotou zadržování vody asi - 1 000 až 7 000 a s'hodnotou zadržování slané vody asi 400 až 2 - 500.
Ve vodě nerozpustné ' ktrbk:χyIlithulccluLÓzy podle patentového spisu DE díslo 10 79 796 a podle DE vyložené přihlášky BAS číslo 11 51 474, to znamená karbkx;ymttulcβluLÓzy se substitučním stupntta 0,05 až 0,3 a v podstatě nerozpustí ve voí, které m^í rovněž nízký substituční stupeň. .
Ve vodě nerozpustné, výše polymerované karbkx;yllethhlcθluLÓzy a kařb^2^j^e^t^th^3.c<^^l.ul^ózy . s podstatným obsahem volných skupin podle brisekého patentového spisu číslo 725887 (odpovídá DE patentovému spisu číslo 10 37 076), které se připravují zahříváním ve vodě rozpustných, kyselých sloučenin na teplotu480 až 177 °C, čímž se stávej nerozpustnými ve vodě.
FóB-orylkyaná - celulózová vlákna podle DE zveřejňov^ího spisu DOS číslo 24 47 282, která se mohou připravovat reakcí celulózové bmičiny s močovinou a kyselinou fosforečnou za působení tepla, následnou kyselou hydrolýzou a následným převedením na formu
Suclý, .pevný, vodou . bobtnatelný, - ve vodě nerozpustný - absorpční prostředek - podle DE zveřejňova^ho spisu DOS číslo 26 09 144, který sestává z tonického komplexu ve vodě nerozpustného anionického pol^/elektrolytu a z kationtu alespoň t pomocného kovu, jakožto poly• elektrolyty jsou vhodné polyakrylkoá- kyselina, deriváty škrobu -a deriváty- celulózy.
Celulózové roubované polymery podle DE - zveřejňovacího- spisu - DOS číslo 25 16 380, které se připravují tak, že se na - postraní řetězce celulózy naroubují takové zbytky polymerů, které se volí z - ionických a neionických zbytků .polymerů. K.tomu účelu Jsou například vhodné polytkrylooá kyselina, natriιmpokyekiylát, pkllmet]Utcrylkoá kyselina, kaLilmρok;ltmthutkyllá, polyvi]nl.alikhhksuUfát, polyfosforečná kyselina, p^lyvinyl^a^in, poky-(4-oinylpyričii), Uydгklyzkoaný- pokyltkylooiirit> polyeeehhlmethhkiylátt polyvlnylacetát, polystyren, anebo polybutadien.
GranuLované, ve vodě nerozpustné so!.:! alkaicekého kovu karboxylátových soH roubovaných kopolymerů škrobu a akzll.okitrilu podle US patentového spisu číslo 3- 661 815, které se připravší zmfdelněním roubovaných kopolymerů škrobu a tóiryooitrilu zásadou ve vodná alkalickém prostředí.
MoOčfikkoaiý celulózový mmaGeidl se zlepšenou retenční schopniosí jak - pro vodu, tak pro fyziologickou kapalinu podle DB zveřejňovacího spisu DOS číslo 25 28 555, který se.připravuje naroubováním ole-lilcky nenasyceného polymerovatelného monomeru s Uydrklyzooateliýii funkčními skupinami, nebo moukom^!, - který má funkční karboxylové skupiny, na olákiktvoriý celulózový mateelál a hydrí/zou nebo - jiiým zpracováním naroubovaného produktu aLkkáií. ProdUkt se přitom nejdříve převádí do stavu mβtcimilníUk zbobtnáai, pak se ok^«^s^e:í nt hodnotu pH kyselou, přičemž je ve stavu minimálního zbobtniáj, načež se převádí za podmínek ntv^2^uu]ícícU malé zbobtnáiní nt fomu soM t nakonec se suší.
MoOčfikovtiý - polystcharič podle DE - zveřejňovacího spisu DOS číslo 26 47 420, přípravo. 7 202507 váný z . polysacharidu, akrylamidu a z jiného vinylového monomeru a z divinylového · monomeru za radikálních reakčních pbdiránek.
Základní lepidlové hmoty jako takové, způsob jejich výroby a . různé způsoby lepení jsou známy. K lepidowým hmotám v rámci tohoto vynálezu patří zejména:
- RooppuStědlová lepidla obsahující základní hmotu rozpuštěnou v organickém rozpouštědle; spoj fyzikálně odpařením obsaženého rozpc^i^í^ttěi^la· , - Disperzní lepidla obsíOn^ící základní hmotu dispergovanou ve vodě a/nebo v jiné soudržné kapalné fázi; vytvářejí spoj fyzikálně'. odpařením vody a/nebo jiné fáze.
- Dvousložková lepidla sestávající ze dvou lepidlových složek, které se navzájem mísí bezprostředně před použitm a nanášejí se na lepené plochy; jednou z obou složek je například lepidlo na bázi plastické hmoty nebo kaučuku, a druhou z obou složek · je tvrdidlo nebo sesííuojdlu”, například polyisokyaiát; obě složky po svém smísení chemicky reagují, například.se sesí^ují.
- Tavná lepidla, kterými jsou neΌřtvrzovojelné, tavitelné pryskyřice'a jsou zpravidla prostá rozponutědel; lepivý fi.b se získá roztavením a ztuhnutím.
Základními hmotami.pro lepidla podle vynálezu jsou organická, ve vodě nerozpustná pojidla, zvláště na bázi přírodního nebo syntetického kaučuku nebo na bázi polusyxϊtet,ickéUu nebo syntetického polymeru. Jakožto příklady se uvádějí: estery celulózy, jako je nitrocelulóza nebo acetylcelulóza, kaučuk ve fuIтаj latexu nebo v pevné rozdrcené'formě, kaučukové složky a polytsokyanátové složky, směsné polymery butadienstyreήuoé a butadienakrylor nitrilové, polychlorbutadien (= polychloropren), · polyeeter, polytsokyanáty, polyisokyanátové složky a U^’^]to:x^i^c^oi^<^í3terové složky, ' polyurethany, póly viltУ-<eh.oriě,. polyisobutylen, polyvinylacetaly, polyvl.nylacetát, polyviny. ether a estery polyakrylové kyseliny a polymetakrylové kyseliny.
Jako organických rozpouštědel se používá · například těchto rozpouštědel:
Alkoholy, jako je mee.hiajnol nebo ethanol; ketony, jako je aceton, meethy-ethylketonj cyklohexanon nebo methyleykluULexanon; estery, jako je eeehulester kyseliny octové, ethylester, eyklOueeχl.ster nebo eeehulglyloOeeter kyseliny octové; uhlovodíky, jako jsou benziny, benzen, toluen; chlorované uhlovodíky, jako je eee^ulenthUoriě, tetrachlorethan, dicUloretUan nebo tri chlor ethan; te^íh^-d^f^ an nebo sirouh-ík, a to jedno-tlivě nebo ve vzájemných seesíeh dvou·nebo několikatěchto rozpouštědel.
v '
LepCdla mohou obsahovat například také zvLáčno^^(^d.a, prostředky ke zvýšení lepivosti, urychlovače reakce nebo zpomalovaše reakce, ztekucovací prostředky, pLnidLa, nastavovadla nebo barviva.
Ze způsobů lepení jsou použitelné zvláště tyto způsoby:
- Lepení za ^c^o^r^ra, pri kterém se substráty navzájem slepí lepidlem v mokrém stavu, to znamená, že jedna nebo dvě vrstvy lepidla obsahují ještě podstatné mnoství rozpouštědla nebo dispergačního prostředku;
- Kootaktní lepení, při kterém se lepidlo nanáší na obě lepené.plochy dvou substrátů: po určité době (po zaschi^r^t^-í) vytvářejí nanesené vrstvy lepidla,- při dotyku zdánlivě suché, v průběhu určité doby, závislé například na teplotě a na vLU^(^s^s^:l vzduchu (otevřená doba, kontaktní doba lepení) při opájeπmém přiložení za nepatrného tlaku slepý. ihned mě^te^é pevnnosi.
- Teplem'aktivované lepení, při kterém na substrát nanesené lepidlo po zaschnutí nelepivou (n^t^bc^O^uUíc^c:) lepivou vrstvu, která se stává lepivou.při dostat tečném zahřátí a za. tlaku se spojuje s jinou směsí lepidla nebo se druhem substrátem'a po ochlazení'vytváří pevný, trvalý spoj.
-.oozpouštédlem aktivované lepení, při kterém - vytváří na substrát nanesené lepidlo ' po zascimutí nelepivou vrstvu lepidla, které' se stává opět lepivou po . zvlhčení rozpouštědlo a za ' . tlaku se spojuje s jirýfa nátěrem lepidla nebo s - jiiýfa substrátem a po odps£ení rozpouštědla se vytváří pevný, trvalý spoj ,
Podrobně je technologie lepidel a lepení popsána například v pubSikaci . UllOann, Encyklopedie der technischen Chemie. (Encyklopedie technické chemie), ' ' oιUcUaddateství Urban a Schwaazenberg-Miichov 1957, svazek 9, 3. vydtán, heslo Lepidla·· strana 578- a další strany.
Při některých způsobech lepení, například. při nanášení vrstvy lepidla na plošné útvary z rouna je .záměrem kromě vytváření lepivé vrstvy - filmu lepidla také vzájemné slepení částic rouna. Také při tomto ' poouiií postktuuí lepidla podle vynálezu dobré výsledky.
V příkladech praktického provedení se používá zvláště těchto lepidel (díly a procenta jsou míněny vždy hmotanasně): .
Ϊ. polychloroprenové lepidlo ab8shutíeí 19,1 % palyiUlorapreot, 8,0 % fenolové pryskyřLce, 24,9 % toluenu, 24,0 % benzinu a 24,0 % ethylacetátu;
2. polyurethanové lepalo obs¢Uutící 20,0 % polyuretanu (®^οο^Ό1 400, ototodní název společnoosi Bayer, NSR), 40,0 % ethylacetátu .a 40,0 % ootthrletUylUetoou;
3. Disperzní lepidlo na bázi syntetické pryskyřice - obs^hujcí 100 dílů 60% vodné disperze polyvinylacetátu,.50 dílů vody; '
4. Latexové lepidlo na . bázi přírodního kaučuku obs^ujcí 167 dílů 60% přírodního latexu, 10 dílů fenolové . prysk^ice. ·
Pro výrobu lepidel podle vynálezu se do zpracovávané základní lepidlové hmc^íty před jejím zpracováním přidej částice alespoň jednoho bobtnátelného, mo^fi^vaného polymeru, s výhodou v mrnoství 5 až 30 % hmoonoosních, vztaženo na suchou lepidlovou hmotu jako celek, a rovnoměrně se v ní rozptýlí; směs se pak roztírá nebo jinak' tvaruje. Pod pojmem rovnoměrného rozptýlení se míní . statistické rozdělení. '
Při pouuití tepla k urychlení sušení nebo . k aktivaci. lepidla by po modnos! neměla být překročena určitá horní hranice, to znamená,.že by ae lepidlo podle vynálezu.nemělů zadívat déle než asi 10 minut na teplotu asi . oa^im^lně 150 °C a že by se nemělo zahřívat po delší dobu na teplotu nad asi 120 až 130 °C. . Jestliže ^e ' lepidlo ve vodná formě- nebo ve formě vodu jb8εelutící disperzé, doporučuje se z^šit obsah vody v lepidle před přidáni bob t^nate^ého, ooddfikovtoléUo polymeru ve formě jemných částic, aby lepidlo zůstalo v dobře zpracovatelné formě.
Lepidla podle vynálezu mej dobrou. schopnost při-Jimat vodní páru a propouštět vodní páru, která daleko převyšuje efekt přenosu zapracovaných částic. Kromě toho jsou . lepidla také schopná opět uvolňovat vodní páru za určitých podmínek, například v uchoval v jnnéo prostředí. '1
Uvedené vlastnosti lepidel podle vynálezu nejsou založený pouze na významně ném vlivu přísady částic z alespoň jednoho bobtoatelnéUo ocáskovaného polymeru, nýbrž například také na tloušťce lep±čLaoveUo flinu,popřípadě na tloušťce nanesené vrstvy, . a proto se s výhodou vytváří t^uš^a lepidlové ' vrstvy 0,01 až asi 0,5 mo, zvláště tehdy, jestli že . 202507
8Θ vedle dobré schopnosti přijímat vodní páru má dosahovat také dobré propustnosti pro vodní páru.
Lepidel podle vynálezu s uvedenými vlastnostmi se používá 8 výhodou к lepení plošných útvarů při výrobš a zpracování povrstvených textilních materiálů a přírodních a syntetických usní, tedy materiálů, při kterých se uplatňují fyziologické podmínky tělesných kapalin, jako například potu; mezi tyto účely použití patří například svrchní oblečení (oblečení do jakéhokoliv počasí nebo kožené oblečení), obuvnický svrškový materiál, obuvnické podšívky nebo vložky do bot.
Parametry, používané v popise a v příkladech pro charakterizaci lepidel podle vynálezu a bobtnátelných, modifikovaných polymerů v nich obsažených, mají tento význam:
SZV - schopnost zadržovat vodu bobtnatelného, modifikovaného polymeru v % hmotnostních, měřeno v 2 OOOnásobném tíhovém zrychlení, vztaženo na jeho ve vodě nerozpustný podíl; SZV' se stanoví po ponoření vzorku do vody,
VNP - ve vodě nerozpustný podíl bobtnatelného, modifikovaného polymeru,
SS - substituční stupeň, což je počet substituovaných hydroxylových skupin na anhydroГ~>-glukozové jednotce a odpovídá 0 až 3,0,
SC - sací schopnost bobtnatelného, modifikovaného polymeru se zřetelem na 1% roztok chloridu sodného v % hmotnostních jeho celkové hmotnosti; sací schopnost se stanoví po nasání 1% vodného roztoku chloridu sodného vzorkem až do nasycení>
PVP - propustnost pro vodní páru fpodle W. Fischera a W. Schmidta, Bas Leder“, nakladatelství E. Rother, Darmstadt, 27 > átr. 87 a další (1976)]. Uvnitř aparatury je teplota 32°C,.nad vzorkem je normované klima, pokud není jinak uvedeno, 23 °C a 50% relativní vlhkost, které se udržuje stále konstantním mírným prouděním vzduchu prostřednictvím venti' · 2 látoru upraveného nad přístrojem. Volná zkušební plocha odpovídá 10 cm . Také uvnitř aparatury se pomocí magnetického míchadla udržuje Btále у pohybu voda o teplotě 32 °C a nad ní se nacházející atmosféra nasycené vodní páry. PVP se stanoví poklesem hmotnosti zkušební nádoby se vzorkem. Propustnost pro vodní páru se udává v mg/cm . x h (x znamená většinou jednu hodinu, avšak také 8 nebo 24 hodin), ,
SPVP - schopnost přijímat vodní páru (viz také PVP). Schopnost přijímat vodní páru se stanoví současně s měřením PVP, stanovení se provádí zjišťováním hmotnostního přírůstku . vzorku. Pokud není jinak uvedeno, je vzorek propustný Směrem к venkovnímu klima, to znamená, Že není přikryt.
V následujících příkladech je jako reprezentativních modifikovaných, bobtnatelných polymerů použito bisak^ylamidoctovou kyselinou chemicky modifikované natriumkarboxymethylcelulozy s těmito parametry:
! ’ ve vodě nerozpustný podíl větší nebo roven 70 schopnost zadržovat vodu 400 až 700 %, sací schopnost 800 až 1 400 %, substituční stupeň 0,8 až 1,1, velikost částic menší nebo rovná 200 mikrometrů s hmotnostně 90 % částic menších nebo rovných 100 mikrometrů.
Příklad 1 až 4 a srovnávací příklad VI а A2 (tabulka I)
Vytvářejí se filmy lepidel podle vynálezu a zkouší se schopnost propouštět a přijímat vodní páru a porovnává se s filmem stejného lepidla, vyrobeného však bez přísady podle vynálezu.
Lepidla mají toto složení:
příklad VI: polychloroprenové lepidlo bez přísady, příklad 1: polychloroprenové lepidlo s 15 % hmotnostními modifikovaného, bobtnatelného ' polymeru jakožto s přísadou, příklad 2: polychlorprenové lepidlo s 20 % hmotnostními modifikovaného, bobtnatelného polymeru jakožto s přísadou, příklad V2: polyurethanové lepidlo bez přísady, příklad j: polyurethanové lepidlo s 15 % hmotnostními modifikovaného, bobtnatelného polymeru jakožto s přísadou, příklad 4: polyurethanové lepidlo s 20 % hmotnostními modifikovaného, bobtnatelného poly. meru jakožto в přísadou.'
Ve všech případech se v přítomnosti přísady podle vynálezu dosahuje vzrůstu propustnosti pro vodní páru a schopnosti přijímat vodní páru, přičemž se příslušné hodnoty se vzrůstajícím množstvím přísady zvyšují.
Příklad 5 až 10 a srovnávací příklad V5 až V8
Způsobem podle DIN 53273 (v návrhu od března 1976) se stanoví odolnost proti odlupování L lepidel s přísadou podle vynálezu a bez této přísady. Odporem proti odlupování L se míní síla, vztažená na lepený spoj vzorku, které je zapotřebí к oddělení vzorku při zkoušce odlupování. Příslušnými vzorky substrátu jsou pryžový a/nebo usňový povrch; povrchy se očistí a zdrsní a ze substrátu se vyrazí vzorky ve formě proužků o rozměrech 150 mm x 30 шш. Lepidlo se skladuje při teplotě 23 °C ± 2 °C tak dlouho, až získá tuto teplotu a pak se nanáší na substrát nebo na substráty podle své povahy a zpracuje se tak, Že se dva proužky substrátu navzájem pokryjí a v délce 100 mm se slepí· Neslepené konce vzorků se ohnou na obou etranách na délku 20 mm a upnou se do trhacího stroje· Oba konce se od sebe odtahují rychlostí posuvu 100 mm/min. Odolnost proti odlupování L je síla, která se získá jakožto hodnota,popřípadě jakožto střední hodnota při několika zkouškách oddělování, to Znamená hodiióta síly odečtené při oddělování-v N
L = ---------:------------------------------------------:;------------------------------------šířka vzorku v mm
Lepidla mají toto složení:
příklad V3/V4: příklad 5/6:
příklad V5/V6:
příklad 7/8:
příklad V7:
příklad 9:
příklad V8: příklad Ю:
polyurethanové lepidlo bez přísady polyurethanové lepidlo в 15 % hmotnostními přísady modifikovaného, bobtnatelného polymeru polychloroprenové lepidlo bez přísady polychloroprenové lepidlo s 15 % hmotnostními přísady modifikovaného, bobtnatelného polymeru latexové lepidlo na bázi přírodního kaučuku bez přísady latexové lepidlo na bázi přírodního kaučuku s 15 % hmotnostními přísady modifikovaného, bobtnatelného polymeru polyvinylacetátové lepidlo bez přísady polyvinylacetátové lepidlo a 15 % hmotnostními přísady modifikovaného, bobtnatelného polymeru.
Uvedená lepidla poskytují podle DIN 53 273 tyto hodnoty odolnosti proti odlupování v N/mm u lepeného spoje zkušební pryž/zkuŠební pryž.: 9,6 (příklad V3), 9^5 (příklad 5), 8,7 (příklad V5Z), 8,4 (příklad 7); u lepeného spoje zkušební pryž/zkuŠební useň: 8,7 (příklad V4), 8,9 (příklad 6), 8,3 (příklad V6) a 8,4 (příklad 8); u lepeného spoje zkušební useň/zkušební дзеп: 1,5 (příklad V7), 1,5 (příklad 9), 1,3 (příklad V8) a 1,4 (příklad 10). Odolnost proti odlupování se tedy nemění nebo se mění jen nepodstatně, takže pevnost slepu dosaženého lepidly s přísadou podle vynálezu je ovlivněna nejvýše v nepatrné míře.
V následující tabulce’ je velikost vzorku vždy 10 mm.
Tabulka I
Příklad TlouŠtka' vzorku mm Propustnost pro vodní páru . 1 h Schopnost 2 mg/cm .'8 přijímat vodní páru
mg/cm^ . - 8 h mg/cnr h % hmotnostní
V1 0,20 - 0,25 0,79 0,10 0,22 0,60
1 0,30 - 0,35 5,86 0,73 12,91 12,27
2 0,40 16,47 2,06 19,91 40,08
V2 0,40 2,10 0,26 0,22 , 0,39
3 0,40 3,26 0,41 6,95 14,-01
4 0,41 * 6,63 0,83 10,20 20,88
Příklad 11 až a srovnávací příklad V9
Polyesterová stříž (póly e thylenglykol t eref talát
1,3 dtex, délka 38 mm) se na mykacím stroji a na zařízení pro křížové ukládání rouna zpracuje na rouno o plošné hmotnosti asi o . .
150 g/m a na jehlovacím stroji se mechanicky zpevní. Jehlové rouno se váže vodným polyurethan obsahujícím prostředím (obsah pojidla asi 65 až 70 % hmotnostních vztaženo na vlákenný podíl), například na fouláru se impregnuje máčením v lázni obsahující vodnou póly*· urethanovou disperzi, anionický nebo neionický emulgátor, vodný roztok dusičnanu vápenatého, barvivo na useň a přísadou modifikovaného, bobtnatelného polymeru (ve vzorcích podle příkladů, nikoliv však podle srovnávacího příkladu). Polyurethan může přitom vytvářet jak pojidlo rouna, tak také lepidlovou vrstvu na pojeném rounu. Impregnované rouno se pak suší po dobu asi 50 minut při teplotě asi 110 °C.
Příklad 11: přísada 5 % hmotnostních modifikovaného, bobtnatelného polymeru, vztaženo na sušinu pojidla.
Příklad 12: přísada 10 % hmotnostních modifikovaného, bobtnatelného polymeru.
Příklad 13: přísada 15 % hmotnostních modifikovaného, bobtnatelného polymeru.
Příklad V9: bez přísady modifikovaného, bobtnatelného polymeru.
Tabulka II
Příklad Tloušlka vzorku mm i Velikost vzorku mm 2
V9 1,05 50 . 100
11 1J10 50 . 100
12 1,10 50 . 100
13 1,15 50 . 100
Schopnost přijímat vodní páru % hmotnostní po hodinách
4 8 24 mg/cm‘
3,78 4,23. 4,56 5,99
4,55 5,41 6,09 8,16
5,26 6,21 7,02 9,03
5,93 7,48 9,44 12,62

Claims (1)

  1. p Sedmé . τ ' vynálezu ’
    Vodní páru přijímající.a vodní páru propouštějící lepidlo, obsahující alespoň jedno -organické,. ve . Vodě . nerozpustné pojidlo, přísadu alespoň jednoho UydrofilníUo polymeru.a popřípadě organické, rozpouštědlo a/nebo vodu, vyznačené tím, že obsahuje jakožto Uyúrooilní polymer 5 až 30 %'UmoonootnícU, vztaženo na sušinu lepidla jako . celek, 'bobtnatelnýcU částic o průměru až 250 mikrometrů alespoň z 50 ' % UmoUnoutηích ve yodě nerozpustných etherů Škrobu nebo celulózy,, mooifikovanýcU tepelnou energií,. zářením nebo aesítěním'přídávnou chemickou' sloučeninou.( '
CS785240A 1977-08-11 1978-08-10 Adhesive taking or throughing steam CS202507B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19772736147 DE2736147A1 (de) 1977-08-11 1977-08-11 Wasserdampfaufnahmefaehiger und wasserdampfdurchlaessiger klebstoff, ein verfahren zu seiner herstellung und seine verwendung

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS202507B2 true CS202507B2 (en) 1981-01-30

Family

ID=6016113

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS785240A CS202507B2 (en) 1977-08-11 1978-08-10 Adhesive taking or throughing steam

Country Status (12)

Country Link
US (1) US4194995A (cs)
EP (1) EP0000776A1 (cs)
AT (1) AT361590B (cs)
BR (1) BR7805125A (cs)
CA (1) CA1103836A (cs)
CS (1) CS202507B2 (cs)
DD (1) DD138078A5 (cs)
DE (1) DE2736147A1 (cs)
DK (1) DK353878A (cs)
IT (1) IT7850704A0 (cs)
PL (1) PL112854B1 (cs)
RO (1) RO75080A (cs)

Families Citing this family (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2564471B1 (fr) * 1984-05-17 1986-11-21 Roquette Freres Composition amylacee pour melanges a base de liants synthetiques ou naturels mis en oeuvre dans la fabrication de certains produits textiles, paratextiles et notamment du type composites textiles
US4699940A (en) * 1985-06-05 1987-10-13 Protective Treatments, Inc. Compatible bedding composition for organically sealed insulating glass
US4710411A (en) * 1985-06-05 1987-12-01 Protective Treatments, Inc. Compatible bedding compound for organically sealed insulating glass
US5218011A (en) * 1986-03-26 1993-06-08 Waterguard Industries, Inc. Composition for protecting the contents of an enclosed space from damage by invasive water
US5256705A (en) * 1986-03-26 1993-10-26 Waterguard Industries, Inc. Composition with tackifier for protecting communication wires
DE4422864A1 (de) * 1994-06-30 1996-01-04 Hoechst Ag Mit polymeren Aminverbindungen modifizierte synthetische cellulosische Fasern
US5962147A (en) * 1996-11-26 1999-10-05 General Latex And Chemical Corporation Method of bonding with a natural rubber latex and laminate produced
ES2412979T3 (es) 2000-11-10 2013-07-15 Bridgestone Corporation Cis-1,4-polibutadieno altamente funcionalizado preparado usando nuevos agentes de funcionalización
DE10118282A1 (de) * 2001-04-12 2002-12-05 Lohmann Therapie Syst Lts Haftkleber auf Basis von Ethylen-Vinylacetat-Copolymeren und Klebharzen, für medizinische Verwendungszwecke
US20100077529A1 (en) * 2005-09-30 2010-04-01 General Electric Company Article, laminate and associated methods
US20090205116A1 (en) * 2005-09-30 2009-08-20 General Electric Company Article, laminate and associated methods
DE102007059510C5 (de) * 2007-12-07 2011-05-12 Keiper Gmbh & Co. Kg Element für einen Fahrzeugsitz
JP6893086B2 (ja) 2013-03-13 2021-06-23 エーブリー デニソン コーポレイション 接着特性の向上
CN105228598A (zh) 2013-03-13 2016-01-06 艾利丹尼森公司 从粘合剂提高的药物递送

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1072767B (de) * 1960-01-07 Willy Hesselmann, Rosenheim Schnellanziehender Klebstoff, der aus wässerigen Dispersionen von Polymerisatklebstoffen besteht
DE969446C (de) * 1955-05-04 1958-06-04 Hoechst Ag Wasserhaltige Zellulosefasern enthaltendes Klebe- und Bindemittel auf der Basis von waessrigen Kunstharzdispersionen oder -loesungen
US3137664A (en) * 1960-06-21 1964-06-16 Little Inc A Waterproof plastic films of increased water vapor permeability and method of making them
DE1196161B (de) * 1961-08-25 1965-07-08 Grefrath Velour Ges Mit Beschr Verfahren zur Herstellung textiler Oberbekleidungsstoffe
FR1350900A (fr) * 1962-01-05 1964-01-31 Bayer Ag Adhésifs perméables à la vapeur d'eau utilisables comme agents de liaison pour le cuir
DE1298876C2 (de) * 1962-11-13 1974-05-09 Aschaffenburger Zellstoffwerke Verfahren zur Herstellung flaechenfoermiger Cellulose-Kunststoff-Kombination
US4104213A (en) * 1976-11-26 1978-08-01 Cpc International Inc. Starch replacement for latex polymer

Also Published As

Publication number Publication date
DE2736147A1 (de) 1979-02-22
DD138078A5 (de) 1979-10-10
EP0000776A1 (de) 1979-02-21
DK353878A (da) 1979-02-12
RO75080A (ro) 1981-11-04
AT361590B (de) 1981-03-25
IT7850704A0 (it) 1978-08-10
PL112854B1 (en) 1980-11-29
US4194995A (en) 1980-03-25
PL208920A1 (pl) 1979-06-04
ATA579778A (de) 1980-08-15
BR7805125A (pt) 1979-04-10
CA1103836A (en) 1981-06-23

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS202507B2 (en) Adhesive taking or throughing steam
EP0035399B1 (en) Adhesives suitable for application to skin
CN1329445C (zh) 超吸收性热塑性组合物和包括它的制品
KR100801826B1 (ko) 흡수성 윤활성 코팅 및 그것으로 코팅된 물품
EP1485432B1 (de) Polymergemische mit verbesserter geruchskontrolle
JP3549874B2 (ja) 温度帯特異性感圧接着剤組成物および接着アッセンブリ並びにその使用方法
US5532306A (en) Water-sensitive rubber-based hot melt adhesives
DE69632453T2 (de) Bahnförmiger klebstoffgegenstand
CN106459598B (zh) 吸水性树脂颗粒、含有该吸水性树脂颗粒的吸收体和吸收性物品
CH637686A5 (de) Warmschmelzklebstoffsystem sowie seine verwendung.
US4226915A (en) Pressure-sensitive adhesive tape or sheet
EP0397554B1 (en) Process for preparing a permeable adhesive tape
WO2006050859A1 (de) Wasserabsorbierende polymere zur herstellung brandhemmender zusammensetzungen
JPH02145671A (ja) 使い捨て製品のマルチーライン構成接着剤
BR0109653B1 (pt) composição adesiva que compreende um componente termoplástico particulado.
JPS60212162A (ja) 吸収剤
PL110617B1 (en) Polivinyl chloride surface products able to absorbing and passing steam,and process for obtaining polivinyl chloride surface product able to absorbing and passing steam
EP0000775A1 (de) Wasserdampfaufnahmefähiges und wasserdampfdurchlässsiges Flächengebilde aus Kautschuk und ein Verfahren zu seiner Herstellung
FR2504541A1 (fr) Composition adhesive sensible a la pression a base d&#39;un latex de polymere d&#39;une resine, son procede de preparation et substrat revetu de cette composition
DE60031560T2 (de) Wässrige superabsorbierende polymere, sowie verfahren zu deren verwendung
JPS6291577A (ja) 接着剤組成物
KR102040850B1 (ko) 의료용 하이드로 콜로이드 조성물 및 이를 포함하는 의료용 드레싱
CA1322550C (en) Lubricating insolubilizer for paper coating composition
JPH04140139A (ja) 吸水性シートおよびその製造方法
CN114573976A (zh) 一种吸液材料及其制备和应用