CS202161B1 - Zařízení k podávání akumulátorových elektrod - Google Patents

Zařízení k podávání akumulátorových elektrod Download PDF

Info

Publication number
CS202161B1
CS202161B1 CS771794A CS179477A CS202161B1 CS 202161 B1 CS202161 B1 CS 202161B1 CS 771794 A CS771794 A CS 771794A CS 179477 A CS179477 A CS 179477A CS 202161 B1 CS202161 B1 CS 202161B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
rod
electrodes
jack
piece
feeding
Prior art date
Application number
CS771794A
Other languages
English (en)
Inventor
Ivan A Kolosov
Jurij J Ivanatov
Michajl M Dickin
Original Assignee
Ivan A Kolosov
Jurij J Ivanatov
Michajl M Dickin
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ivan A Kolosov, Jurij J Ivanatov, Michajl M Dickin filed Critical Ivan A Kolosov
Priority to CS771794A priority Critical patent/CS202161B1/cs
Publication of CS202161B1 publication Critical patent/CS202161B1/cs

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02PCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES IN THE PRODUCTION OR PROCESSING OF GOODS
    • Y02P70/00Climate change mitigation technologies in the production process for final industrial or consumer products
    • Y02P70/50Manufacturing or production processes characterised by the final manufactured product

Landscapes

  • Secondary Cells (AREA)

Description

Vynález se týká výroby akumulátorů, a to zařízení k podávání akumulátorových elektrod kus po kuse do podávacího zařízení montážních strojů, například u automatické třídičky elektrod, u automatů k balení elektrod do separačního materiálu a jiných automatů, které patří k automatizované lince pro montáž akumulátorů.
Uvedené zařízení může být použito k automatizaci různých pracovních operací, jako třídění, balení a jiné při výrobě článků, obsahujících ploché prvky.
Nej efektivnější je použití uvedeného zařízení při automatizaci montážních operací ve výrobě nikl-kadmíových akumulátorů se zvýšenou specifickou kapacitou, obsahujících obzvláště tenké elektrody s nepatrnou tuhostí a pevností, například do baterií v letectví, u elektromobilů.
Problém automatizace montážních operací při výrobě akumulátorů s obzvláště tenkými elektrodami spočívá v tom, že nepatrná tloušťka a nedostačující pevnost takových elektrod nedovoluje použít známá a například při výrobě olověných akumulátorů rozšířená zařízení pro přívod elektrod kus po kuse do montážních strojů jejich postupným zasouváním do pracovních orgánů stroje.
Proto se většina montážních operací při výrobě akumulátorů se zvýšenou specifickou kapacitou provádí buď ručně, nebo na poloautomatických zařízeních s ručním podáváním součástek do stroje.
Podle dostupných údajů se při výrobě těchto akumulátorů nepoužívají automatická zařízení k přívodu kus po kuse tenkých, lehce lámavých elektrod do montážních strojů.
Je známo zařízení k podávání akumulátorových desek kus po kuse při jejich přívodu do pracovních orgánů stroje posunem desek pod vedeních (viz např. SSSR autorské osvědčení č. 358 739, 1971 tř. H 01 m 37/00, H 01 m 35/00), se zásobníkem k uložení svazku desek s posouvacím mechanismem ve formě krokového dopravníku, který se nachází ve spodní části zásobníku a každým pracovním pohybem smykadla podává po jedné desce. Smykadlo vykonává horizontální pohyb vpřed a vzad a přitom zachycuje spodní desku ve svazku, pracuje však spolehlivě jen při tloušťce desek nejméně jeden milimetr, přičemž desky musí mít rovinné, hladké a dostatečně pevné boční hrany. Z tohoto důvodu nemůže být toto zařízení použito k přivádění tenších a lámavějších elektrod.
Známy jsou též mechanismy k přivádění desek a separátorů ze zásobníků na místo montáže pomocí vakuového zvedáku, který vždy zvedne jednu desku z vrchu zásobníku a položí ji na svazek desek na místě montáže. Tyto mechanismy se používají v montážních zařízeních akumulátorových bloků (viz např. NSR patent, spis č. 935 374,1949, a SSSR autorské osvědčení č. 125 587, 1960, tř. H 01 m 37/00). Tyto mechanismy mají vakuový zvedák —sací hlavici, který je uspevněn na klikovém ojnicovém ústrojí, poháněném vačkovým hřídelem a popsaném v autorském osvědčení SSSR, č. 125 587, 1960, tř. H 01 m 37/00. Toto ústrojí je opatřeno tyčí a vykonává vratné pohyby nad svazkem v podavači, přičemž uchopí horní desku ve svazku, načemž se vakuový zvedák pohybuje s deskou ze zásobníku na místo montáže a odloží tam desku na svazek desek. Vakuový zvedák je umístěn na konci tyče uvedeného ústrojí, která pod jeho vlastní tíhou klesá na svazek desek.
Tyto mechanismy však ňemají žádné zařízení k horizontálnímu posunu elektrod po vedeních a nemohou být použity pro přívod elektrod do pracovních orgánů stroje vsunutím, například k podávání do automatů k balení elektrod do separačního materiálu, k třídění elektrod podle tloušťky a podobně. Použití samostatných zařízení pro zasouvání elektrod do pracovních orgánů činí stroj komplikovanější a nezajišťuje pohyblivost zařízení k podávání akumulátorových elektrod kus po kuse.
Úkolem vynálezu je odstranění uvedených nedostatků známých zařízení a konstrukce jednoduchého a spolehlivého zařízení k podávání tenkých a lámavých akumulátorových elektrod kus po kuse a jejich vsouvání do pracovních orgánů stroje bez podstatných deformací elektrod. Toto zařízení umožní automatizovat mnoho montážních operací při výrobě akumulátorů se zvýšenou kapacitou novým uspořádáním manipulátoru se zvedákem a krokovým dopravníkem.
Vytčený úkol řeší zařízení k podávání akumulátorových elektrod kus po kuse, sestávající ze stolu se svazkem elektrod, z ústrojí umístěného v blízkosti stolu a obsahujícího otočnou tyč s držákem, na jehož konci je upevněn zvedák a z krokového dopravníku s táhlem, jehož podstata podle vynálezu spočívá v tom, že svislá a vlastní tíhou ve svislém směru přestavítelná otočná tyč je opatřena souose uloženým smykadlem dosedajícím na dolní konec otočné tyče a k střední části této tyče je připevněna dvouramenné páka s kladkami, kinematicky spojená s táhlem krokového dopravníku, přičemž konec táhla je opatřen pravoúhlou drážkou, jejíž vnější pracovní hrana je kratší než vnitřní pracovní hrana.
Zařízení k podávání akumulátorových elektrod kus po kuse podle předloženého vynálezu umožňuje automatizaci montážních operací při výrobě například nikl-kadmiových akumulátorů se zvýšenou kapacitou, které obsahují obzvláště tenké, lehce lámavé elektrody, a to tím, že zvedák je umístěn na otočné tyči, která pod vlastní tíhou klesá dolů a tím vyvíjí konstantní tlak na elektrody, nezávisle na výšce svazku, přičemž otáčení tyče je vyvoláno vzájemným působením páky tyče s drážkou v táhle krokového dopravníku a posuv elektrody na krokovém dopravníku je zajištěn narážením elektrody čelní stěnou na vodicí lišty krokového dopravníku, což vylučuje možnost deformace elektrod v průběhu jejich vsouvání do pracovních orgánů automatu.
V dalším je vynález objasněn na příkladu provedení s odkazy na výkresy, kde značí obr. 1 kinetické schéma zařízení k podávání akumulátorových elektrod kus po kuse a obr. 2 kinematické schéma záběru táhla s kladkou dvouramenné páky.
Zařízení k podávání akumulátorových elektrod kus po kuse podle vynálezu zahrnuje stůl 1 (obr. 1), na němž jsou umístěny vertikální kolejničky 2, které fixují polohu svazku elektrod 3 na čelních stěnách. V blízkosti stolu 1 se nachází manipulátor, který zahrnuje otočnou tyč 4 s držákem 5, na jehož konci je upevněn zvedák 6, který je například vytvořen jako pneumatická přísavka. Otočná tyč 4 je umístěna v kluzných vedeních 7 souose se smykadlem 8, vykonávajícím vertikální vratný pohyb, například pomocí neznázorněné poháněči vačky. Pod úhlem například 15° k čelní stěně stolu 1 jsou položeny vodicí lišty 9 krokového dopravníku.
Krokový dopravník zahrnuje také páku 10 se smykadlem 11 na jednom konci a s kyvným uložením 12 na druhém. Páka 10 se nachází v jedné rovině s vodícími lištami 9 a vykonává kývavý pohyb v této rovině.
Ve spodní části páky 10 nad kyvným uložením 12 je upevněna kladka 13. Ve výši kladky 13 je umístěna válcová vačka 14, jejíž osa je rovnoběžná s rovinou kyvu páky 10. Vzájemné působení kladky 13 a drážky ve vačce 14 během rotace vačky 14 umožňuje vratný pohyb smykadla 11 po vodicích lištách 9.
Na jednom hřídeli s vačkou 14 se nachází vačka, která vyvolává vertikální vratný pohyb smykadla 8.
V rovině kyvu páky 10 je v ložiskách 15 uloženo táhlo 16 (obr. 1, 2), jehož jeden konec je pohyblivě spojen s pákou 10. Na druhém konci je vytvořena pravoúhlá drážka, která má jednu vnitřní pracovní hranu 17 a jednu vnější pracovní hranu 18 a jednu k nim kolmo položenou hranu 19 (obr. 2). Ve střední části tyče 4 (obr. 1) je ve stejné výši s táhlem 16 při nejvyšší poloze tyče 4 upevněna dvouramenné páka 20. Na jednom ramenu dvouramenné páky 20 (obr. 2) je na vertikální ose upevněna kladka 21, která spolupůsobí s pracovními hranami 17, 18 a 19 pravoúhlé drážky táhla 16 v nejvyšší poloze táhla 16 a přitom způsobuje otáčení tyče 4 kolem její osy. Na druhém ramenu dvouramenné páky 20 je umístěna kladka 22, jejíž osa je kolmá k ose kladky 21. V horní poloze se tyč 4 opírá při svém otáčení kladkou 22 o horizontální plochu 23 vodicí kolejnice 24 ve tvaru U, jejíž drážka probíhá vertikálně v cestě kladky 22 při pohybu tyče 4 směrem dolů vlivem její vlastní tíhy za klesajícím smykadlem 8 (obr. 1).
Zařízení k podávání akumulátorových elektrod kus po kuse podle vynálezu pracuje takto: Tyč 4 se nachází na počátku v nej vyšší poloze. Kladka 21 (obr. 2) dvouramenné páky 20 je v tomto okamžiku položena tak, že táhlo 16 pohybující se nazpět je vedeno po posunutí elektrody 3 pomocí páky 10 (obr. 1) smykadlem 11 mimo kladky 21 (obr. 2), přičemž se dotýká hranou 19 povrchu kladky 21 až po naražení na pracovní hranu 17, která je delší než pracovní hrana 18.
Při dalším pohybu táhla 16 se vychýlí pracovní hrana 17 páky 20 do nejkrajnější pravé polohy. Spolu s dvouramennou pákou 20 se otáčí i tyč 4 s držákem 5 (obr. 1) a zvedákem 6, který nese elektrodu 3 a odkládá ji na vodicí lišty 9 krokového dopravníku.
Je vhodné, aby zvedák 6 byl konstruován tak, aby jej bylo možno odpojit vnějším zásahem. Je možno provést zvedák 6 též v podobě vakuové komory. Přitom se doporučuje vytvořit držák 5 a tyč 4 jako duté, napojit hadicí vakuového čerpadla na hrdlo, nacházející se ve spodní části tyče 4 a mezi hrdlem a zvedákem 6 umístit přepínací ventil za účelem odpojení dutého prostoru tyče 4 a umožnění spojení komory zvedáku 6 s atmosférou vlivem vnějšího zásahu.
Zvedák 6 lze rovněž provést v podobě magnetu, elektromagnetu a podobně, který se odpojí, jakmile se elektroda 3 při svém sestupu dotkne krokového dopravníku.
-Krokový dopravník může být též proveden v různých variantách, například v podobě ozubené tyče. Je však důležité, aby byl zabezpečen vratný pohyb táhla pro otáčení tyče 4.
Po odložení elektrody 3 mezi vodicí lišty 9 před smykadlo 11, nacházející se v nejzazší poloze, začíná se páka 10 pohybovat dopředu a posunuje elektrodu 3 pomocí smykadla 11 podél vodicí kolejnice 24 do pracovních orgánů stroje. Zároveň se nohy buje táhlo 16, táhne sebou pomocí vnější hrany 18 (obr. 2) dvouramenné páky 20 a otáčí tyč 4 spolu se zvedákem 6 do krajní levé polohy. Přitom je krajní poloha zvedáku 6 nad krokovým dopravníkem určována vzdáleností táhla 16 od pracovní hrany 17 až po připojovací místo na páce 10. Úhel otáčení zvedáku 6 do krajní levé polohy závisí na poloze hrany 19, která je určena délkovým rozdílem hran 17 a 18 a jejich polohou vůči kladce 21.
Z tohoto důvodu je účelné vytvořit zařízení tak, aby délka táhla 16 a poloha její drážky vůči ose otáčení tyče 4 byla regulovatelná.
Jakmile zvedák 6 dosáhne krajní levé polohy, vyjde kladka 21 (obr. 2) ze záběru s drážkou na pracovní hraně 19 a kladka 22 zůstane stát nad drážkou vodicí kolejnice 24 ve tvaru U. V témže okamžiku začíná smykadlo 8 (obr. 1) svůj pohyb dolů, tyč 4 jej následuje vlivem vlastní tíhy až do výšky elektrod 3 ve svazku, opře se zvedákem 6 o svazek a zůstane v této poloze.
Při vzestupném pohybu smykadla '8 přijde jeho kulové ložisko· do styku s čelní stranou tyče 4 a pohybuje jí spolu s elektrodou 3 na zvedáku 6 do nejvyšší polohy. Zároveň vykonává páka 10 zpětný pohyb a táhlo 16 vchází svou drážkou do záběru s kladkou 21 (obr. 2) a otáčí tyč 4 (obr. 1) do krajní pravé polohy zvedáku 6. Elektroda 3 je odložena na vodicí lišty 9 krokového dopravníku a cyklus se opakuje.
Účelně se přenášejí pohyby pomocí vaček, které jsou nasazeny na společném hřídeli, spojeném s pohonem stroje, na němž je popsané zařízení namontováno.
Použití separátního pohonu by zatížilo soulad pracovního cyklu popsaného zařízení s cyklem stroje.
Otáčení tyče 4 při pracovním pohybu ústrojí pomocí, táhla 16 krokového- dopravníku spolupůsobením pracovních hran 17, 18 a 19 s kladkou 21 otočné tyče 4 podstatně zjednodušuje zařízení a činí je mobilním, což umožňuje použít zařízení podle vynálezu k automatizaci přivádění elektrod 3 na již existujících poloautomatických strojích. Vzhledem k jednoduchosti a provozní spolehlivosti zařízení podle vynálezu lze očekávat, že toto zařízení nalezne široké použití při výrobě libovolných výrobků, které obsahují ploché prvky, při automatizaci třídicích, balicích a jiných operací.

Claims (1)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    Zařízení k podávání akumulátorových elektrod kus po kuse, sestávající ze stolu se svazkem elektrod, z ústrojí umístěného v blízkosti stolu a obsahujícího otočnou tyč s držákem, na jehož konci je upevněn zvedák, a z krokového dopravníku s táhlem, vyznačující se tím, že svislá a vlastní tíhou ve svislém směru přestavitelná otočná tyč (4) je opatřena souose uspořádáným smykadlem (8) dosedajícím na čelní konec otočné tyče (4) a k střední části této tyče (4) je připevněna dvouramenná páka (20) s kladkami (21, 22), kinematicky spojená s táhlem (16) krokového dopravníku, přičemž konec táhla (16) je opatřen pravoúhlou drážkou, jejíž vnější pracovní hrana (18) je kratší než vnitřní pracovní hrana (17).
CS771794A 1977-03-18 1977-03-18 Zařízení k podávání akumulátorových elektrod CS202161B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS771794A CS202161B1 (cs) 1977-03-18 1977-03-18 Zařízení k podávání akumulátorových elektrod

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS771794A CS202161B1 (cs) 1977-03-18 1977-03-18 Zařízení k podávání akumulátorových elektrod

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS202161B1 true CS202161B1 (cs) 1980-12-31

Family

ID=5353214

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS771794A CS202161B1 (cs) 1977-03-18 1977-03-18 Zařízení k podávání akumulátorových elektrod

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS202161B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN107283166B (zh) 一种燃油泵自动装配线及其操作方法
CN207876810U (zh) 一种推送料盘装置
JPS6411539B2 (cs)
CN207497640U (zh) 全自动上料机构及绕线系统
EP2374553B1 (en) Plant for bending metal bars with automatic loading of the bars, and loading method used in said plant
CN110302980B (zh) 一种铝电解电容静态测试机
US7762759B2 (en) Feeder device for bars and relative feeding method
CN109896280A (zh) 一种继电器自动装盘机
JPH06127672A (ja) トレイの移送方法とその装置
CN110911236B (zh) 磁组件焊接设备
CN112024809A (zh) 一种全自动弹簧铆接机
CN108928525B (zh) 用于手电筒的包装设备及包装工艺
CS202161B1 (cs) Zařízení k podávání akumulátorových elektrod
CN112123800B (zh) 眼镜腿插针设备
CN107696393B (zh) 手机钢片自动塑化系统
US5193967A (en) Device for transferring a workpiece
CN108942144A (zh) 一种电磁阀组件装配方法
CN212171431U (zh) 一种纸盒成型设备的上料装置
CN211916381U (zh) 一种盘类零件磨削自动化循环上下料系统
US9963811B2 (en) Device for separating needles
CN107309650B (zh) 一种燃油泵自动装配线的智能化直线式拔料装配系统
CN208601016U (zh) 电磁阀组件装配设备
CN214690589U (zh) 一种袜子折叠机
CN214730306U (zh) 一种双转盘叠袜机
CN209737761U (zh) 一种线路板精冲机