CS202095B2 - Method of feeding crust leathers into fleshing machine for flesching and device for making the method - Google Patents

Method of feeding crust leathers into fleshing machine for flesching and device for making the method Download PDF

Info

Publication number
CS202095B2
CS202095B2 CS781676A CS167678A CS202095B2 CS 202095 B2 CS202095 B2 CS 202095B2 CS 781676 A CS781676 A CS 781676A CS 167678 A CS167678 A CS 167678A CS 202095 B2 CS202095 B2 CS 202095B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
leather
machine
conveyor
worked
waiting
Prior art date
Application number
CS781676A
Other languages
English (en)
Inventor
Erich Gabelmann
Richard Kroen
Kasimir Hoffmann
Horst Zaepfel
Original Assignee
Arenco Bmd Maschfab
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from DE19772711647 external-priority patent/DE2711647A1/de
Priority claimed from DE19772740550 external-priority patent/DE2740550A1/de
Priority claimed from DE19782805871 external-priority patent/DE2805871A1/de
Application filed by Arenco Bmd Maschfab filed Critical Arenco Bmd Maschfab
Publication of CS202095B2 publication Critical patent/CS202095B2/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C14SKINS; HIDES; PELTS; LEATHER
    • C14BMECHANICAL TREATMENT OR PROCESSING OF SKINS, HIDES OR LEATHER IN GENERAL; PELT-SHEARING MACHINES; INTESTINE-SPLITTING MACHINES
    • C14B17/00Details of apparatus or machines for manufacturing or treating skins, hides, leather, or furs
    • C14B17/06Work feeding or clamping devices
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C14SKINS; HIDES; PELTS; LEATHER
    • C14BMECHANICAL TREATMENT OR PROCESSING OF SKINS, HIDES OR LEATHER IN GENERAL; PELT-SHEARING MACHINES; INTESTINE-SPLITTING MACHINES
    • C14B1/00Manufacture of leather; Machines or devices therefor
    • C14B1/02Fleshing, unhairing, samming, stretching-out, setting-out, shaving, splitting, or skiving skins, hides, or leather

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Treatment And Processing Of Natural Fur Or Leather (AREA)
  • Finish Polishing, Edge Sharpening, And Grinding By Specific Grinding Devices (AREA)
  • Apparatuses For Bulk Treatment Of Fruits And Vegetables And Apparatuses For Preparing Feeds (AREA)
  • Specific Conveyance Elements (AREA)

Description

Vynález se týká způsobu zaváděníneopracovaných usní domízdřicího stroje k odmízdření a zařízení k provádění tohoto způsobu, přičemž se usně z přípravného mí.sta přivádějí do mízdřicího stroje tak, že každá useň se v prvním pracovním postupu zavádí mezi otevřené nástroje mIzá^icího stroje, kde se po uzavření nástrojů opracuje na své jedné polovině a vychází z mízdřicího stroje ven, načež se useň obrátí, a v tomto stavu se při druhém pracovním postupu useň svou neopracovanou polovinou zavede opět do mízdřicího stroje, takže při následujícím výstupu z mízdřicího stroje je useň zcela^ opracována a odvede se na určené místo. .
. Vynález se dále týká zařízení, k provádění tohoto způsobu. ч , Odmízdřování usní je nepříeemnou a těžkou prací. I když se toto odmizdiřovtání usní, to jest odstraňování zbytků masa a vaziva, zcela provádí válcovými nástroji mízdřicího stroje, přece jen přivádění usní, jejich rozprostírání, vyjímání a opětné přivádění usní je namáhavou ruční prací, kterou musí provádět personál obsluhující mízádicí stroj,. Tyto práce jsou neobyčejně namáhavé , zejména jedná-li se o velké hovězí usně. Usně jsou po předchozím zpracování mokré a těžké, a kromě toho jsou špatně ručně uchopitelné. * /
Vzhledem k těmto vedlejším ručním pracím je vyžití mízdřicího stroje velmi neuspokojící , a to jen asi na 40 %; to značí, že mízzřicí stroj je využít jen ze 40 % celkové provozní doby. Příslušně k tomu je i prosazení mízdřicího stroje mmlé. Při ulehčení ručních prací jsou známa zařízení , uvedená například ve spisu DOS č. 2 325 542, kterými se provádí obracení usní a jejich zdvihání, přidržování usní při jejich vkládání do mlízdicího stroje a jejich opětném vyjímání z něho. Známá zařízení jsou opatřena hák;/, které jsou uloženy na opěrách tvaru šibenice nad mízdřicím strojem, které lze zdvihadlem nadzdvihnout nebo spustit. .Teto zařízení sice ulehčují lidskou práci, 'avšak nevedou k . podstatnému zvýšení stupně využití míz<dřioího stroje.
Úkolem vynálezu je zvýšit podstatně stupeň časového vejití mízdřicího stroje a ulehčit ruční práci.
Tento úkol se v technickém smyslu řeší tak, že způsob zavádění ne opracovaných usní do do mizdiřicího stroje k odmízddení, které se přiváděěí z přípravného místa, přičemž každá useň v prvním pracovním' postupu se zavede do mízádicího s^oje, kke se useň oorecuue až dc poloviny, a pc opracování této polovinnvychází u seňz míddiicho stroje se tato useň po svém obrácení v dalším pracovním postupu zavádí svou nepracovanou polovinou znovu do mízddicího stroje, kde se zezcaoprpcujua odvede mez mnho men, pdieemž počletata způsobu zavádění spočívá v tom, žeu sesecpo*pcovaná-z j kdnépo0lrenn m s zavede na čekací místo nachOzeeíjí se před mízdřicím strojem, načež se do mlzc^icího stroje střídavě zav^t^é^jí· z přípravného místa neop^^vané usně a z čekacího místa napol^ic opracované usně.
Napolovic opracovaná useň se v oblasti čekacího místa před opětovným zavedením do mízdřicího stroje obrátí. ,
Usně se z přípravného místa, případně z čekacího místa, do mizejícího stroje dopravují ve visuté poloze, a to střídavě zavěšené neopracované a napolovic opracované usně, přičemž napolovic opracované usně se zavěští za svou opracovanou polovinu.
Neopracované a napol^ic opracované usně se dopravvjí · na . uzavřené dríze, hromadí se mezi příprvvným místem, případně čekacím místem a mízdřicím stro;)em a z tohoto jejich nahromadění se v pracovním taktu přivádějí do mízdřicího stroje.
. ’ i
Zařízení k provádění způsobu zavádění nepracovaných usní do mízá^c:^ stroje, přičemž podetctc vynálezu spočívá v tom, že mezi přípaavrýfa místem a mízdřicím strojem je uspořádán závěsný dopravník přietdёjíjí do ^Í2^<dř^:Lcí^0^r stroje ^opracované a . ^polovic opracované usně od nízád^ího stroje do čekacího místa, které je shodné s příprvvným místem.
Závěsný dopravník je okružní dopravník s nekonečnou dráhou.·;
Jednak mezi přípravným místem a mízdřicím strojem, jednak mmzi· čekacím místem, které je shodné s přípaavrým místem a mízdřicím ttrojeíJjsou upraveny závěsné dopravníky..
Každý závěsný dopravník je opatřen nejméně dvěma pojízdnými kočkami se závěsnými· prostředky pro usně.·
Zpětný dopravník, upravený pro napol^ic · . opracované usně · je šikmým dopravníkem, jehož koncová podávači strana je uspořádána před mízdřicím strhem.
Koncová odváděči strana zpětného dopravníku je · umístěna nad schránkou postavenou na příprvvném místě, která vytváří čekací místo pro napol^ic . opracované usně.
Šikmý dopravník je opatřen šikmou drahou a na ní se pohybuSícím korytem, jehož šířka je menší než pracovní Šířka mídzdicího stroje a jehož čelní strana je otevřená · pro uložení napol^ic opracované usně eychOtenící z mízdřicího stroje.
Zpětný dopravník jako šilmý dopravviík_je upraven v prodloužení·střední osy mízdřicího stroje. .
Šikmý dopravník je uspořádán mezi oběma závěsnými dopravníky.
Úsek okružního dopravníku nacházející se ·mezi mízdřicím strojem a čekacím místem, které je shodné s přípavvným místem, · je současné zpět rým dopravníkem pro napolovic opracované usně. '.···.·,.·
Okružní dopravník sestává ee tří úseků, a to e prvního úseku mezi příprvviýfa místem a mízdřicím stroeem, z druhého úseku mezi mízdřicím · strojem a čekacím místem a z třetího úseku vytvářejícího prázdnou dráhu mezi čekacím místem a příprvviým· místem, přičemž první a druhý úsek je v oblasti ·čekacího místa veden · rovnoběžně jeden vedle druhého, a v této oblaslti jsou napolovic opracované usně převěsitelné ea současného obrácení z druhého úseku na první úsek. .
Z každé dvojice · ea sebou následujícíchpojízdných koček je opatřena·pohonem pouze jedna, přičemž druhá pojízdná kočka· je spojena například ··řídicí tyčí s· poháněnou pojízdnou kočkou, přičemž·na edvihadlo jedné z pojízdných·koček je zavěsitelná neopracovaná useň a na zdvihadlo druhé kočky spojené s první pojízdnou kočkou je zavěsitelná napolovic opracovaná useň.
Mezi čekacím místem a stroeem je k · okružnímu dopravníku'upraven paralelně a lineárně probíhající druhýzávěsný dopravník, který je opatřen vratně ·se · póhytbijící pojízdnou kočkou, pro převěšeni napolovic opracovaných usní z okružního dopravníku, přičemž pojízdné kočky okružního dopravníku a pojízdná kočka · druhého závěsného dopravníku jsou upraveny ,pro střddavý pohyb k mízdřicímu stroji a od něho.
V obbasti čekacího místa jsou · druhý úsek okružního dopravníku a závěsný dopravník uspořádány vedle sebe.
U zařízení pro dva mízeřicí stroje, jehož závěsný dopravník ve svém prvním úseku je uspořádán z přípravného místa k prvnímu mízdřicímu stroji, je závěsný dopravník ve svém· druhém úseku uspořádán pro dopravu z prvního · mízdřicího stroje do čekacího místa před druhým mízdřicím strojem a ve svém třetím úseku pro dopravu·od mízdřicého stroje k příprav\ nému místu, přičemž do prvního mízdřicího stroje jsou zaváděny jen neopracované usně a do druhého mízdřicího stroje jen napolovic opracované usně z prvního mízdřicího stroje pro úplné opracování usní ve druhém mízdřicím stroji.
Paralelně k drahému úseku závěsného dopravníku je mezi čekacím · · místem a druhým mízdřicím á-rojem uspořádán druhý lineární závěsný dopravník pro převěšování napolovic opracovaných usní z prvního závěsného dopravníku.
Výhodou vynálezu je, že dosud nepohodlný pracovní postup, Xo jest obracení napolovic opracované usně pro současné vkládání zpět do mízdřicího stroje, je vyjmut z pracovního cyklu mízdřicího stroje a je přeložen do zpětné dopravy napolovic opracované usně z mízdřicího stroje do čekacího místa. · Tím se · dosáhne zavádění·jedné usně po druhé bez přerušení do mízdřicího stroje.
Každá useň prodělává tedy od surového stavu až k opracovanému stavu úplný kruhový oběh z přípravného místa do mízdřicího stroje. Lze tudíž bezprostředně za · sebou zavádět do mízddícího stroje neopracované a i napolovic opracované usně, takže mrtvým časem pro míízdicí stroj je pouze doba, ve které se zavádí useň do mízdřicího stroje.
Poožijjeli se pro dopravu usní z přípravného místa, případně z čekacího místa k mízdři^cmu stroji dopravníků dopravu jících usně v zavěšeném stavu, navěšují se podle vynálezu na závěsný dopravník d^davě neopracované a napolovic opracované · usně, přičemž napolovic opracované usně se návěští na^ své opracované straně. Takovým závěsným dopravníkem lze . neopracované a napolovic opracované usně z přípravného místa, případně z čekacího msta; odebbrat podle pracovního cyklu·mízdřicího stroje. '
K provádění způsobu podle.vynálezu je mezí přípravné místo a mízdřicí stroj upraven závěsný dopravník, přivádějící usně řo ^±2^diř:ieí^^o stroje a zpětný dopravník dopravující napolovic opracované usně oř mízdřicího stroje řo čekacího místa. Je tedy zapotřebí uchopit ručně'usně na příprvvném místě, u mízdřicího stroje a na čekacím místě jen jednou, a . to na příprvvném - místě pro zavěěení na závěsný dopravník, .u míz&řicího stroje pro zavedení usně do mezery mezi rozevřené nástroje mízdřicího stroje a na čekacím místě pro její př-věš-ní, přičemž se useň současně obrátí svou opracovnou polovinou - vzhůru.
Poouijj-li se k odmízdiření dvou -mízddicích strojů, upraví se - uzavřený závěsný dopravník, který je - veden z přípravného k prvnímu mízdřicitou stroji, - odtud k druhému mízdřicímu stroji, případně na čekací místo před druhým mízdřicím strojem,- odkud je veden zpět k příprvvnámu místu.- Na prvním mízdřicím strojise vždy opracovává jen spodní polovina nepracované - usně, - na druhém mízdřicím - stroji se opracovává druhá polovina usně, přičemž s- useň na dráze mezi přvním a druhým mízdřicím strojem převěj-ním obrátí vzhůru.
Tyto obě základní koncepce zařízení podle vynálezu lze - uskutečnit v několika provedeních, z nichž některá jsou v dalěz^m blíž- popsána a znázorněna v přiložených výkresech, v nichž značí:
obr.- 1 schematický bokorys prvního provedení zařízení, obr. 2 schematický půdorys závěsného dopravníku, , obr. 3 schematický bokorys druhého provedení zařízení, obr. 4 schematický půdorys zařízení z obr. 3, obr. 5 půdorys druhého zařízení pozměněného proti obr. 3 a 4, obr. 6 půdorys dalšího provedení zařízení, .
obr. 7 zařízení podobné jako na obr. 6, se dvěma mízdřicími stroji, obir. 8 další provedení se dvěma lineárními závěsnými dopravníky v perspektivním pohle du, obr. 9 půdorys provedení zařízení podle obr. 8a.
• obr. 10 bokorys detailu zařízení podle obr. 8 - a 9.
Na obir. 1 j- schemaaicky znázorněn známý mizcldicí stroj 1 s pracovním místem 2, na kterém se nachází nejméně jeden pracovník 3 obbllUhUjcí mízddicí stroj 1. Mízdřicí stroj _1_ j- opatřen dvěma nehybně uloženými válci 2 a nehybně uloženým, avšak kolem své osy otáčejícím se válcovým nástrojem J_0, jakož - i pružným podkladem - Ц.
který- spolupracuj- s válcovým nástrojem 10. a dál- dopravním válcem 12 spolupracujícím s pevnými válci - - přičemž - jak přitlвčuurcí pružný podklad 11, tak 4 dopravní vál-c 12 jsou' na obr. 1 vyznačeny plnými čarami ve - své odtažené poloze, takže mezi nimi vznikne vstupní mezera 5. a do své pracovní polohy - jsou výkyvné, jak vyznačeno čárkovaně.
Vpředu mízdřicího stroje 1 je upraveno přípravné místo 2, na kterém pracovní síla může odebírat n-opracované usně 31 ' z nádoby 18 nebo z přímo z pal-ty. Mezi příp^rným místem 2. в pracovním místem 2 u mízdřicího stroje 1 je uspořádán závěsný- dopravník 3, opatřený pojízdnými kočkami -20. například s el-ktrcdými navijáky, na nichž je upevněno více háků 19 na jednu kočku 20. Každá pojízdná kočka 20 j- opatřena dvěma smyčcovými sběrači 33 , 34 pro odběr proudu. - Závěsný dopravník 3 (obr. 2) j- opatřen dvěma'zádržnými místy 6, 21. z nichž první místo 6 j- umístěno nad přípravným místem 2 a druhé 'nad pracovním místem 2 pro obsluhu mízdřicího stroje j.· V těchto zádržných místech £, 21 jsou uspořádány - dotykové kolejnice -22 23. které lze ručními spínači 24 ovládat pro spouštění nebo zdvihání háků 22.
Mezi zádržiými místy £ a 21 j- na závěsném dopravníku 2 - vytvořeno místo 15 - pro nahromaděné zavěšené usně. .
Pod mízdřicím. strojem 1 je upraven skluz Ц, jehož 8Umá plocha H de skloněna k podávacímu konci - zpětného dopravníku 16'tvaru dopravního pásu. Zpětný dopravník 16 j- uložen stoupavě vzhůru a jeho výstupní konec se nachází bezprostředně nad ,nádobou 17· ' která ·vytváří čekací místo 45, které je skoro shodné s přípravným místem 2·
Nad mizdřicm strojem 2 je umístěn dopravník 27, s obíhajícími háky , 29· jehož podávači konec se nachází bezprostředně nad vstupní mezerou 5 mízdřicího stroje 2·- ·Za mízdřicím strojem 2 je umístěna paleta 28 pro hotově opracované usně. .
Činnost zařízení podle vynálezu je tato: , - ·
Pracovní síla stojící na přípravném místě 2 zavěsí jednu neopracovanou useň nacházející se v nádobě 18 nebo ležící na paletě na spuětěný hák 19 pojízdné kočky 20 její hlavovou nebo ocasní stranou. Potom se uvede v činnost,spínač 24 a hák 19 se zdvihne, až useň volně visí. Uvolněním zarážky 36 uspořádané v žádržném místě 6 dospěje surová useň na místo 15 pro nahromaděni usní a lze ji po uvolnění zarážky 26 ·posunout až do zádržného bodu 21, kde ji uchopí,za její spodní visící okraj pracovník J, mohou to · být případně i dva pracovníci, pro obsluhu mízdřicího stroje 2 a při odtaženém výkyvném přitlčoovacím pružném podkladu 11 do válcového nástroje 10 a odtaženém dopravním válci 12 od pevných válečků 2 ji zavedou do vstupní mezery J.
Hák 19 se pak spouští tak dlouho, až se useň svou podélnou střední rovinou nachází v dopravního válce 22· Poté se přisunou přitaačovací pružný podklad 11 k válcovému nástroji 10 a dopravní válec 12 k pevným válečkům ,, jak vyznačeno čárkovaně na obr. 1· Přitom se dále spouětí hák ,29· takže pracovník J pro obsluhu mízdřicího stroje J může uvolnňt useň ž háku 22· a useň spadne vpřed před mízddicí stroj 2· Po opracování dolní poloviny usně·37 vychází tato opět z mízdřicího stroje 2 ven, přičemž useň svou stranou, kterou předtím visela na háku 22· dospěje po ·šikmé straně 14 skluzu 13 na zpětný dopravník 16 a je jako·íipoIovíc opracovaná useň 38 dopravena do nádoby 17. přičemž do uvedené nádoby 17 nejdříve spadne strana usníš, která není ještě odmízdřena· Opracovaná strana usně leží naproH tomu nahoře·
Pracovní síla 8 může proto uchopit napolovic opracovanou useň 38 za opracovanou polovinu , a navvsit ji na hák 22· Navěšování usní · na přípravném místě 2 se provádí tak, že na místě , 15 pro nahromadění usní stále visí střídavě napolovic opracované usně 30, á nepracované usně 31 , přičemž napolovic opracované usně 30 jsou zavěšeny na hácích 19 svou opracovanou polovinou 22·
Pokaždé nepracované usni zavádí pracovník j pro obsluhu m^^c^iřic^^o ,stroje 2 napolovic opracovanou useň 30 do mízdřicího stroje 2, přičemž tato useň 30 se zavádí,do,vstupní mezery J· Na háku 19 visející useň 30 zpracovanou,stranou zavěsí pracovník J -pro obsluhu mízdřicího stroje 2 na hák 29 dopravníku,27· Vychááííli druhá polovina usně 30 po svém opracování z mzdřicího stroje 2, dopravuje se, současně dopravníkem 27 ve směru na stohovací paletu 28· Pojízdná kočka 20 s uvolněrým hákem 19 v zádržném místě 21 se po uvolnění zarážky 35 vrací zpět do zádržného místa 6· Závěsný dopravník 4 je proto vytvořen jako okružní dopravník (ob]?· 2)· .
U , provedení zařízenípodle obr· 3 a 4 jsou nástroje, to jest pevné válečky 2, válcový nástroj 22, pritlačovací pružný podklad 11 a dopravní vá-lec 12 znázorněny v pracovní poloze· Toto provedení se liší od dříve popsaného provedení tm, že pojízdné kočky 20 jsou poháněny pnjumílihky vzduchotlakým motorem, který,je napájen z vnitropodnikové sítě tlakového vzduchu, i , jsou opatřeny pneu^e^a-ic^k^ý^mL kleštěmi 39 namísto háků 22· Dále je vypuštěn zpětný dopravník 16 jako dopravní pás pro napolovic opracované usně 38· Zpětný dopravník 16 je zde tvořen úsekem 41 okružního dopravníku £0, nacházejícím se mezi mízdřicím stroěem 2 a příprwným , místem 2· .
Toto zařízení pracuje tak jako dříve, přičemž jsou uvedeny jen rozdíly , oproti funkci dříve popsaného provedení· .
202095 6
Neopracovaná ·useň 21, která se posunula do zádržného místa 21 ’nad pracovním místem 2 pro obsluhu mízdřicího stroje £, se spustí pojízdnou kočkou 20 a zavede se mezi nástroje mízdřicího stroje 1, to jest mezi pevné válečky 2, válcový nástroj £0, přítlačný pružný podklad 11 a dopravní válec £2, ' až do své polohy. Pak se provede opracováni spodní poloviny usně 21,přieemž useň zůstane viset · v kleštích 39 a vytáhne se z mízdřicího stroje £ ven. Kleště 39 se přitom zvedaj, až napolovic opracovaná useň 38 opět visí pod okružním dopravníkem £0. Potom zavede pojízdná kočka 20 useň na úsek 41 okružního 'dopravníku 40 až do ·zádržného · mls-La 6, které na své vertikále spadá v jedno s příprvvým místem 2·
Napolovic opracovaná useň se na této dráze otočí o £30° kolem·své podélné osy, jak je vyznačeno na obr. 3 u usně 38. Potom se napolovic opracovaná useň 38 svým spodním, volně visejícím okrajem zavěsí na kleště 39 sousechií pojízdné kočky 20. načež se tyto', kleště 39 zdvihnou a sousední kleště 39 se současně spuaSí. Po - vyjmutí usně 38 ze spodních kleští 39 je useň obrácena o 130° kolem své příčné osy, takže useň visí svou masovou stranou · opět ve správné pploze, jak je vyznačeno u usně 30 (obr. 3 uprostřed) a přesune · se na místo · 15 pro nahromadění usní (ob]?. 4), na uvolněné kleště 39 se zavěsí další neopracovaná- useň ze stohu £3. Jak vyznačeno na obr. · 4, nachází se přípravné · místo 2 u m^ádícího stroje £ blízko, takže je obsluhujícím personálem mízdřicího stroje £ nejkratší cestou snadno dosažitelné.
Budiž zde ještě připomenuto, že na obr. 3 je znázorněna useň, která se právě v ιπίζίβΊcím stroji £ opracovává v druhé své polovině a zavěsí se na dopravník 27, který místo vyznačených háků 29 může být opatřen kleštěmi.
Na obr. 5 a 6 je opět znázorněn mízdřicí stroj £ o známé výstavbě. Před· mízdřicím strojem·£ se nachází · přípravné místo 2, jehož vzdálenost závisí na provozních poměrech. Neopracovaná useň 50 se dopravuje z přípravného místa 2 k mízdřicímu stroji £ okružním dopravníkem 42.
Zcela opracovaná useň 5£ se dopravuje závěsným dopravníkem 52 na·ukládací místo , například na paletu 23·
Závěsný dopravník 42 je konstruován jako· uzavřený okruh, který má svůj první úsek 43 mezi přípavvým místem 2 a mízdřicím stroéem £, druhý úsek 44 mezi mízdřicím strojem £ a čekacím místem 45 umístěným bezprostředně před mízdřicím stroeem £ a třetí úsek 46 mezi tímto, čekacím místem 45 a přípavvným místem 2· V ohlassi čekacího místa 45 je Čás, tečný úsek 47 závěsného dopravníku 42 (obr. 5), spooující druhý úsek 44 s třetím úsekem 46 uspořádán vedle prvního úseku 43 . kdežto v ostatních oblastech může být okružní dopravník 42 uspořádán libovolně a· zejména přizpůsoben provozním poměrům.
Okružní dopravník 42 je opětně opatřen pojízdrými kočkami 48 pro zavěšování·usní. Pojízdné kočky 48 jsou výhodně poháněny pnewnmticky, čímž se vyloučí drahá - bezpečnostní opatření, nutná v koželužnách pro elektrický pohon s ohledem na mokrý provoz. ‘
U znázorněného příkladu provedení jsou pojízdné kočky 48 sdruženy vždy do dvojc, například jsou vzájemně spojeny, takže jen jedna pojízdná kočka 48 každé dvojce je opatřena · pohonem. Avšak spojení dvou pojízdných koček 48 není nutné a jedna pojízdná kočka může posunovat druhou pojízdnou kočku.
Činnost zařízení je tato:
Na - přípravném místě 2 se zavěsí neopracovaná useň .50 svou masovou stranou‘v dopravním směru do · spuštěných kleští·pojízdné kočky 48'. načež se táhne nahoru. Pojízdná kočka 48' i s přidruženou · druhou pojízdnou kočkou 48 najede po prvním úseku 43 závěsného dopravníku 42 k mízdřicímu - stroji 1, případně k přípravnému mstu 2, a tam se zabrzdí.
Dvě vedle sebe u mízdřicího stroje £ stojící osoby uchopí useň za její cípy vzniklé stažením noh zvířete a zavedou ji asi do poloviny do mízdřicího stroje·£. Po uzavření nástrojů mízdřicího stroje _1_ se useň opět vytahuje vzhůru, přičemž se provede opracování polov i.ny usně. Po proběhnutí usně mízdřicím strojem 4 se ' najede s napolovic opracovanou usní na druhý úsek 44 k částečnému úseku 47 okružního dopravníku 42 na místo 45·' Tam se pojízdné kočky 48'. 48'' zabrzdí. Napolovic opracovaná useň visí svou opracovanou polovinou dolů a zavěstí se . tímto koncem na spuštěné pojízdné kočky 44 ,· která se nachází.na protějším úseku 43 závěsného dopravníku 42· Kleště této · kočky 48 se ·zdvihnou a ·současně se spustí kleště pojízdné kočky 48', stojící na částečném úseku 42· Useň se z těchto kleští uvolní, takže pojízdná kočka 48' spolu s pojízdnou kočkou 43'' může odjet po úseku' 46 opět do přípravného místa 2· Při převěšování usně z částečného · úseku 47 na úsek 43 závěsného dopravníku 42 · mučí být zbylá masová poloviční strana usně obrácena dopředu. Useň se tedy při převěšování obrací kolem svých obou os.
Napolovic opracovaná useň se · posune, podobně jako nejprve neopracovaná useň 30, k mízdřicímu stroji _1, spuutí · se až do poloviny do mízdřicího stroje. 1 a svým opracovaným koncem se zavěsí na hák nebo kleště dopravníku 52 pro její odložení jako hotově opracovanou useň 51 na paletu 53 . Pojízdné kočky 43' .pojíždějí na úseku 46 a pojízdné kočky 48'' na úsecích 44 a 46 závěsného·dopravníku 42 prázdné.
Na obr. 6 je v silně schematizovírném ·znázornění popsán půdorys dalšího . provedení z zařízení podle vynálezu, přičemž stejné, případně stejně působící souččsti jsou označeny stejnými vztahovými značkami .jako na obr. 4 a 5. Opproi příkladům provedení podle obr. 4 a 5 jsou zde upravena tři přípravná místa 2· Mezi přípravnými místy 2 a mízdřicím stroeem 1 je opět upraven nekonečný uzavřený závěsný dopravnnk'42. jehož trasa je ·přizpůsobena provozním poměrům. Ve svém prvním·úseku 43 vede z přípravných míst 2 k mízdřicímu stroji 1, odtud v druhém . úseku 44 k čekacímu místu 45 a odtud opět ve třetím, úseku 46. k přípravnýfa místům 2· ·Pro dopravu usní jsou opět na závěsném.dopravníku 42 uspořádány pojízdné kočky 48 se zdvihadly a kleštěmi. Oorrti příkladu provedení, znázorněnému na obr. 5, · jsou zde však uspořádány jen jednotlivě poolždějící pojízdné kočky, přičemž jejich počet se řídí podle délky jízdní dráhy a pracovního · taktu mízddicího stroje J_.
' Y oblasti bezprostředně · před mízdřicím strhem 4 je rovnoběžně s · úsekem 43 závěsného dopravníku 42 upraven přímý závěsný dopravník 49 jen s ·jednou pojízdnou kočkou 54 se zdvihadlem a kleštěmi. Přímý závěsný dopravník 49 je upraven jednak mezi čekací polohou j 55 na úseku 43, případně . mezi čekacím místem 45 na úseku 44 a jednak mízdřicím strojem 4· Pojízdná kočka 54 pooíždí vratně nad . mízdřicím· strojem 4 mezi plně vytaženou a čárkovaně vyznačenou polohou.
Činnost tohoto zařízení je tatol '
Na přípravných místech. 2 se zavěsí na pojízdné kočky 48 neopracované usně a dopraví se po úseku 43 závěsného dopravníku 42 do polohy nad mízdřicím strojem j_> v němž se zpracují dalů visející půlky usní. Potom se napolovic opracovaná useň dopraví po úseku 44 do čekacího mis-ta 45 a .tam . se ve směru šipky.36 převěsí na přímý závěsný dopravník 42· Přiom se opět opracovaný.konec . usně zavěsí na spuštěné kleště pojízdné kočky 54 . -přímého závěsného dopravníku 49 tak, že masová strana je opět obrácena dopředu. Kleště pojízdné kočky 24 se ..zdvihnou, kdežto kleště pojízdné kočky 48 stojící na .čekacím . místě 45 se spuutí, neopracovaný conec usně se uvolní a.useň na pojízdné kočce 54 visí . obráceně. Meeztím.najede další pojízdná kočka 48 s neopracovanou usní na úsek 43 závěsného dopravníku 42 . avšak zadrží se v čekací poloze 55 a současně se meeitím přisune napolovic opracovaná.useň visející na pojízdné kočce 54 k mízdřicímu stroji 4, v němž se na své neopracované polovině opracuje a předá se na dopravník 52 pro odložení hotově opracované usně 51 na paletu 53.
Zatímco pojízdná kočka 54 jede zpět do své výchozí polohy, odvolá se neopracovaná useň nachnzij j'íCíSj v čekací poloze 55 a přivede se k mízdřicímu . stroji 4· Řízení pojízdné kočky 54 lze jednoduše provádět.koncovými spínači, výhodně ' umístěnými na pojízdné kočce 24· U znázorněného příkladu provedení je přímý závěsný dopravník 49 upraven vně zá202095 věsného dopravníku 42. Může však být upraven i uvnitř závěsného dopravníku 42· U příkladu provedení zařízení podíle obr. 7 jsou opět upravena tři přípravná místa 2. > avšak dva uiííddící -stroje 4 a Σ7·
Závěsný dopravník 42 probíhá ve svém prvním úseku 43 od přípravných míst 2 k’ prvnímu mízdřícímu stroji 57. ve ' _ svém druhém· úseku 44 k čekacímu místu 45 před druhým mízdřicím strojem 4 a odtud ve svém třetím úseku 46 - opět k příprvvným místům J. Pro dopravu usní jsou opět - na závěsném dopravníku 42 upraveny pojízdné kočky 48. Mezi příprvvým místem 2 a druhým mízdřicím strojem 4 je upraven přímý závěsný dopravník 49 spojízdnou kočkou 54. kdežto za druhým mízdřicím strojem 1 nachází se opět dopravník 52 a paleta 53 pro hotově opracované usně 51 ·
Neopracované usně se přivádějí k mízdřícímu stroji 57 pojízdrými kočkami 48 po - prvním' úseku 43 závěsného dopravníku 42. v němž se otdnízddí na jedné polovině a zaváddjí se po druhém úseku 44· áo čekacího místa 45. Tam se převěsí na pojízdnou kočku 54 přímého dopravníku 49jza současného obrácení se dopraví k- drunému mízdřicímu stroji 4> v němž se zcela opracují, načež se odloží na paletu 53. <
Na obr. 8 je znázorněn další příklad provedení zařízení podle vynálezu. Před mízdřicím strojem 4 je- na podlaze uspořádán šikmý dopravník 64 a na stropě nebo na stoj snu jsou uspořádány dva lineární závěsné dopravníky 62, 63. Za mízdřicím strojem 4 je ve směru dopravy uspořádán další - závěsný dopravník 65 pro odaun hotově opracovaných usní.
Závěsné dopravníky .62, 63 jsou vytvořeny z kolejnic 66, 67 . na nichž pooíždí - vždy jedna kočka 618, 42· Každé pojízdná kočka 613, 69 je na svém zdvihacím řetězu opatřena » pneumatickým chapačem 70? 71. Kolejnice 66? 67 jsou , jak znázorněno na obr. 9, upevněny na stojinu sestávajícím z podélníků 22, příčníků 73 a -opěr 74. Kolejnicj 66 _ závěsného dopravníku 62 probíhá z přípravného místa 2» v němž jsou naskládány neopracované usně, x mízdřicímu stroji 4, kdežto kolejnice 67 druhého závěsného dopravníku 63 se nachází mezi čekacím místem 76 a mízdřicím stroeem j_. Konce kolejnic 66, 67 odvrácené od mízdřicího stroje 4 jsou směrem ven zakřivené, kdežto uvedené kolejnice přímo před mízdřicím stroeem X probíhají rovnoběžně. Tyto kolejnice 66 , 67 mohou se však - také přímočaře rozbíhat.
Z mízdřicího ' stroje' X je na obj?. 9 schemmticky znázorněn jen pracovní válec 77 a postranní . skříně 78·
Mezi oběma kolejnicemi ,.66, 67 je v prodloužení .střední osy 79 mízdřicího stroje 2 uspořádán šikmý dopravník 64 , který je blíže znázorněn na obr. 10. *
Na obr. 10 je rovněž schemmaicky znázorněn pracovní válec 77. který je v mízdřicím stroji 2 pevně uložen a na svém obvodu je opatřen nožovit.ými nástroji 80. S pracovním válcem 77 spolupracuje přítaačný pružný polštář 81· Před tímto přítačnjým pružrým polštářem 81 je. upraven stolec 82. Nad tímto stolcem 82 je umístěn dopravní válec 83.
Přítlačný pružný pooštář 81. stolec 82 a dopravní válec 83 mohou vy^ývnout vpřed z polohy znázorněné šrafovaně do otevřené - polohy mízdřicího stroje 4· Zatímco druhá - poloha (nešrafovaná) značí pracovní polohu mízdřicího stroje 4· šikný dopravník 64 má svůj níže umístěný podávači konec 84 bezprostředně uložen před . mízdřicím stroeem __. Tento šikmý dopravník 64 je opatřen vzhledem k svému výstupnímu konci 85 šikmou drahou 86, na níž pooíždí Koryto 87. které je taženo řetzoovým nebo lanovým pohonem 88. Koryto 87 je vytvořeno jako bočně otevřený žlab.
' ' t.
Nad mízdřicím strojem 4 začínaa^í a za tento stroj vedoucí dopravník 65 (obr ·8) sestává ze dvou rovnoběžných pojízdných kolejnic 89. 90 a z pojízdného vozíku 91 se - závěsnými prvky 92. Pojízdné -..kolejnice 89, 90 jsou upevněny ve. stojanu 93 tvaru šibenice.
Z obr. 8 je seznatelný provoz zařízení:
Na přípravném místu ]_ se neopraeovaná useň 94 navěsí na chapač 70 pojízdné kočky 68, vytáhne se do výšky a přisune se к mízdřicímu stroji 2» kde ji obsluhující personál uchopí za spodní konec, rozprostře, vloží ji do mízdřicího stroje 1 (obr. 10) a pojízdnou kočkou 68 se spustí až do své poloviny. Po uzavření nástrojů , vyvěšení usně a zapnutí pohonu nástrojů mízdřicího stroje J_ vystoupí useň z mízdřicího stroje j. ven, přičemž spadne do koryta 87 stojícího dole před mízdřicím strojem , a to svojí neopracovanou polovinou napřed, takže opracovaná polovina usně se nachází nahoře. Koryto 87 odjede do výše položené čekací polohy 76, vyznačené na obr. 8. Tam se useň 95 svou opracovanou polovinou zavěsí na chapač 71 pojízdné kočky 69. takže useň visí svou neopracovanou polovinou směrem dolů. Během této doby se další neopraeovaná useň zavěsí na chapač 70 pojízdné kočky 68 . která mezitím přijela do přípravného místa 2 a useň se dopraví к mízdřicímu stroji 2· Po tomto úvodním cyclu se pak do mízdřicího stroje 2 zavádějí střídavě neopracované a napolovic opracované usně. Hotově opracovaná useň se po opuštění mízdřicího stroje 2 chapačemi 92 naloží na vozík 91 pojízdného na traverzách nacházejících se nad mízdřicím strojem 2 dozadu, kde se odloží na stoh 96 , paletu nebo podobně.

Claims (20)

1. Způsob zavádění neopracovaných usní do mízdřicího stroje к odmízdření, které se přivádějí z přípravného místa, přičemž každá useň v prvním pracovním postupu se zavede do mízdřicího stroje, kde se useň opracuje až do poloviny, a po opracování této poloviny vychází useň z mízdřicího stroje, načež se tato useň po ^svém obrácení v dalším pracovním postupu zavádí svou neopracovanou polovinou znovu do mízdřicího stroje , kde se zcela opracuje a odvede se z něho ven, vyznačující se tím, že useň opracovaná z jedné poloviny se zavede na čekací místo nacházející se před mízdřicím strojem, načež se do mízdřicího stroje střídavě zavádějí z přípravného místa neopracované usně a z čekacího místa napolovic opracované usně.
2. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že napolovic opracovaná useň se v oblasti čekacího místa před opětovným zavedením do mízdřicího stroje obrátí.
3- Způsob podle bodů 1 a 2, vyznačující se tito, že usně se z přípravného místa, případně z čekacího místa, do toízdřicího stroje dopravují ve visuté poloze, a to střídavě zavěšené neopracované a napolovic opracované usně, přičemž napolovic opracované usně se zavěšují na svou opracovanou polovinu.
4. Způsob podle bodů 1 až 3 > vyznačující se tím, že neopracované a napolovic opracované usně se dopravují na uzavřené dráze , hromadí se mezi přípravným místem , případně čekacím místem a mízdřicím strojem a z tohoto jejich nahromadění se v pracovním taktu přivádějí do mízdřicího stroje.
5. Zařízení pro provádění způsobu podle bodů 1 až 4 , vyznačené tím, že mezi přípravným místem (7) a mízdřicím strojem (1) je uspořádán závěsný dopravník (4) přivádějící do mízdřicího stroje (1) neopracované a napolovic opracované usně (30, 31) a zoětný dopravník (16) dopravující napolovic opracované usně (38) od mízdřicího stroje (1) do čekacího místa, které je shodné s přípravným místem (7).
6. Zařízení podle bodu 5· vyznačené tím, že závěsný dopravník (4) je okružní dopravník (42) s nekonečnou drahou.
7. Zařízení podle bodu 5> vyznačené tím, že.jednak mezi přípravným místem (7) a mízdřicím strojem (1), jednak mezi čekacím místem, které je shodné.s přípravným místem (7), a mízdřicím strojem (1) jsou upraveny závěsné dopravníky (4).
202095 Ю
8. Zařzení podle bodů 6 a 7, význačené tím, že každý závěsný dopravník (4) je opatřen nejméně dvěma pojízdnými kočkami (20) se závěsnými prostředky (19) pro usně.
9. Zařízení podle bodů 5 až 8, vyznačené tím, že zpětný dopravník (16), upravený pro napolovic opracované usně (38) je šikmým dopravníkem (64), jehož koncová podávači strana je uspořádána před mízdřicím strojem (1).
10. Zařízení podle bodu 9, vyznačené tím, že koncová odváděči strana zpětného dopravníku (16) je umístěna nad schránkou (17) postavenou na přípravném místě (7), která vytváří čekací místo (45) pro napolovic opracované usně (38).
11. Zařízení podle bodů 9 a 10, vyznačené tím, že šikmý dopravník (64) je opatřen šikmou drahou (86) a na ní se pohybujícím korytem (87) , jehož šířka je menší než pracovní šířka mízdřicího stroje (1), a jehož čelní strana je otevřená pro uložení napolovic opracované usně vycházející z mízdřicího stroje (1).
12. Zařízení podle bodů 5 až 10, vyznačené tím, Že zpětný dopravník (16, 64) jako šikmý dopravník (64) je upraven v prodloužení střední osy mízdřicího stroje (1).
13. Zařízení podle bodů 7 a 12, vyznačené tím, že šikmý dopravník (64) je uspořádán mezi oběma závěsnými dopravníky (62, 63).
14. Zařízení podle bodů 5 a 6, vyznačené tím, že úsek (41) okružního dopravníku (40) nacházející se mezí mízdřicím strojem (1) a čekacím místem, které je shodné s^přípravným místem (7), je současně zpětným dopravníkem pro napolovic opracované usně.
15. Zařízení podle bodu 6, vyznačené tím, že okružní dopravník (42) sestává ze tří úseků, a to z prvního úseku (43) mezi přípravným místem (7) a mízdřicím strojem (1), z druhého úseku (44) mezi mízdřicím strojem (1) a čekacím místem (45) a z třetího úseku· (46) vytvářejícího prázdnou dráhu mezi čekacím místem (45) a přípravným místem (7) , přičemž první a druhý úsek (43, 44) je v oblasti čekacího místa (45) veden rovnoběžně jeden vedle druhého, a v této oblasti jsou napolovic opracované usně (3θ) převěsitelné za současného obrácení z druhého úseku (44) na první úsek (43).
16. Zařízení podle bodů 8 a 15 , vyznačené tím, že z každé dvojice za sebou následují- cích pojízdných koček je opatřena pohonem pouze jedna, přičemž druhá pojízdná'kočka (48””) je spojena například řídicí tyčí 8 poháněnou pojízdnou kočkou (48*), přičemž na zdvihadlo jedné z pojízdných koček (48*, 48*”) je zavěsitelné neopracovaná useň (31) a na zdvir hadlo druhé kočky (48**) spojené s první pojízdnou kočkou (48”) je zavěsitelné napolovic opracovaná useň (38). «
17. Zařízení podle bodů 5 Q 6, vyznačené tím, že mezi čekacím místem (45) a mízdřicím strojem (1) je к okružnímu dopravníku (42) upraven paralelně a lineárně probíhající druhý závěsný dopravník (49), který je opatřen vratně se pohybující pojízdnou kočkou (54) pro převěšení napolovic opracovaných usní (38) z okružního dopravníku (42), přičemž pojízdné kočky (48”) okružního dopravníku (42) a pojízdná kočka (54) druhého závěsného dopravníku (49) jsou upraveny pro střídavý pohyb к mízdřicímu stroji (i) a od něho.
18. Zařízení podle bodu 17, vyznačené tím, že v oblasti čekacího místa (45) je druhý úsek (44) okružního dopravníku (42) a závěsný dopravník (49) uspořádán vedle sebe.
19. Zařízení podle bodu 5 a 17 pro dva mízdřicí stroje, jehož závěsný dopravník ve svém prvním úseku je uspořádán z přípravného místa к prvnímu mízdřicímu stroji, vyznačené tím, že okružní dopravník (42) je ve s\/ém druhém úseku (44) uspořádán pro dopravu od prvního mízdřicího stroje (57) do čekacího místa (45) před druhým mízdřicím strojem (1) a ve svém třetím úseku (43),pro dopravu od mízdřicího stroje (1) к přípravnému místu (7), při11 čemž do prvního . mízdřicího stroje (57) jsou zaváděny.jen neopracované usně (31) a do druhého mízdřicího stroje (1) . jen napolovic opracované usně (38) z prvního mízdřicího stroje (57) pro úplné . opracování usní ve druhém mízdřicím stroji (1).
20. Zařízení· podle bodu 19, -vyznačené tím,. že paralelně1 k druhému úseku (44) ' okružního dopravníku (42) je mezi čekacím místem (45) a druhým mízdřicím strojem (1) uspořádán druhý lineární závěsný dopravník (49) pro převěšování napolovic opracovaných usní (38) z prvního okružního dopravníku (42). .
CS781676A 1977-03-17 1978-03-16 Method of feeding crust leathers into fleshing machine for flesching and device for making the method CS202095B2 (en)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19772711647 DE2711647A1 (de) 1977-03-17 1977-03-17 Verfahren zum entfleischen von haeuten und vorrichtung zur durchfuehrung des verfahrens
DE19772740550 DE2740550A1 (de) 1977-09-08 1977-09-08 Verfahren zum entfleischen von haeuten und vorrichtung zur durchfuehrung des verfahrens
DE19782805871 DE2805871A1 (de) 1978-02-11 1978-02-11 Verfahren zum entfleischen von haeuten und vorrichtung zur durchfuehrung des verfahrens

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS202095B2 true CS202095B2 (en) 1980-12-31

Family

ID=27187144

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS781676A CS202095B2 (en) 1977-03-17 1978-03-16 Method of feeding crust leathers into fleshing machine for flesching and device for making the method

Country Status (5)

Country Link
JP (1) JPS53115801A (cs)
CS (1) CS202095B2 (cs)
FR (1) FR2384025A1 (cs)
GB (1) GB1568792A (cs)
IT (1) IT1093383B (cs)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2638762B1 (fr) * 1988-11-07 1991-05-03 Allamanche Roger Procede et appareil de manutention de peaux ou de cuirs
FR2659835B1 (fr) * 1990-03-21 1992-07-24 Abattage Vitreenne Ste Dispositif mecanique et automatique de nettoyage, de salage et de pliage des peaux d'animaux de boucherie, avant et apres abattage.
JP6296492B2 (ja) * 2014-01-14 2018-03-20 協伸株式会社 原皮の保存方法

Also Published As

Publication number Publication date
FR2384025A1 (fr) 1978-10-13
FR2384025B1 (cs) 1984-02-03
GB1568792A (en) 1980-06-04
JPS53115801A (en) 1978-10-09
IT7821230A0 (it) 1978-03-15
JPS5746480B2 (cs) 1982-10-04
IT1093383B (it) 1985-07-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
DE102007040465B3 (de) Vorrichtung zum Zuführen von Wäschestücken zu einer Wäschebehandlungseinrichtung, insbesondere einer Mangel
CA2911836C (en) Mat washing system
CZ25194A3 (en) Process of automatic separation of goods and apparatus for making the same
US7422894B2 (en) Apparatus for use in vermiculture
CS202095B2 (en) Method of feeding crust leathers into fleshing machine for flesching and device for making the method
EP0329631B1 (en) Pulling-off the hide or skin of animal carcasses
US6334811B1 (en) Line for stripping meat from cattle fore and hind quarters
US5597351A (en) Carcass deboning
US20230172219A1 (en) Machine and method for conveying fowl giblets
US3317949A (en) Apparatus for dressing slaughtered animals
CN210709253U (zh) 一种物流运输封闭环型输送线装置
DE4037208A1 (de) Schlachtanlage
US20040245074A1 (en) System for removing dead animals
EP0907754B1 (en) A system for handling of substantially flat and flexible items, particularly skin elements
US5050409A (en) Method and apparatus for handling skins or hides
FI105144B (fi) Menetelmä ja laitos osan erottamiseksi ruhosta
DE2711647A1 (de) Verfahren zum entfleischen von haeuten und vorrichtung zur durchfuehrung des verfahrens
CN217706448U (zh) 一种按钮自动包覆系统
CN220617405U (zh) 一种皮革分流传送装置
AU2003269606B2 (en) Apparatus for use in vermiculture
CN209582952U (zh) 圆棒自动挡料装置
CN208326727U (zh) 一种水爆捞渣回收装置
RU2038017C1 (ru) Способ снятия шкуры или кожи с туш животных и устройство для его осуществления
SU1728102A1 (ru) Конвейерна система линии технологической обработки
JPH0712337Y2 (ja) ハンガー移行装置