CS202016B2 - Weft inserter picking motion for weaving looms - Google Patents

Weft inserter picking motion for weaving looms Download PDF

Info

Publication number
CS202016B2
CS202016B2 CS784945A CS494578A CS202016B2 CS 202016 B2 CS202016 B2 CS 202016B2 CS 784945 A CS784945 A CS 784945A CS 494578 A CS494578 A CS 494578A CS 202016 B2 CS202016 B2 CS 202016B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
cam
picking
spring
disc
disc cam
Prior art date
Application number
CS784945A
Other languages
English (en)
Inventor
Erwin Pfarrwaller
Original Assignee
Sulzer Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Sulzer Ag filed Critical Sulzer Ag
Publication of CS202016B2 publication Critical patent/CS202016B2/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D03WEAVING
    • D03DWOVEN FABRICS; METHODS OF WEAVING; LOOMS
    • D03D49/00Details or constructional features not specially adapted for looms of a particular type
    • D03D49/24Mechanisms for inserting shuttle in shed
    • D03D49/26Picking mechanisms, e.g. for propelling gripper shuttles or dummy shuttles
    • D03D49/28Driving mechanisms for the picker stick
    • D03D49/32Driving mechanisms for the picker stick operated by previously-loaded spring or equivalent
    • DTEXTILES; PAPER
    • D03WEAVING
    • D03DWOVEN FABRICS; METHODS OF WEAVING; LOOMS
    • D03D47/00Looms in which bulk supply of weft does not pass through shed, e.g. shuttleless looms, gripper shuttle looms, dummy shuttle looms
    • D03D47/12Looms in which bulk supply of weft does not pass through shed, e.g. shuttleless looms, gripper shuttle looms, dummy shuttle looms wherein single picks of weft thread are inserted, i.e. with shedding between each pick
    • D03D47/24Looms in which bulk supply of weft does not pass through shed, e.g. shuttleless looms, gripper shuttle looms, dummy shuttle looms wherein single picks of weft thread are inserted, i.e. with shedding between each pick by gripper or dummy shuttle

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Looms (AREA)

Description

Vynález se týká prohozního· zařízení pro· zanášecí orgán útku, s prohozní pružinou dodávající energii pro útek a s napínacím ústrojím pro prohozní pružinu, kteréžto ústrojí obsahuje jednostranně působící hnací spojku. V dalším textu bude z důvodu jednoduchosti používán obvyklý výraz — prohozmí zařízení — pro urychlovací zařízení zanášecího orgánu útku.
U známého zařízení uvedeného druhu (DE — patentní spis 556 458) je upevněna prohozní pálka na torzní tyčové pružině. P.rohozní páka a pružina jsou poháněny klikovým pohonem. Při prohozu opustí klikový pohon jednu svou úvrať, načež se prohozní páka přesune do polohy druhé úvratě při současném, uvolnění ipružiny a vzniku vůle v hnací spojce. U tohoto provedení se nemůže pružina uvolnit během určité řízené operace, nýbrž jednotlivé části se přesunou nejrychlejším způsobem a po nejkratší dráze přes polohu druhé úvratě do klidové polohy, ve které setrvají, dokud s k nim nepřiblíží část hnací spojky a nenapne je pro příští prohoz.
Úkolem vynálezu je vytvořit v tomto směru zlepšené prohozní zařízení.
'Vyináleiz spočívá v tom, že napínací ústrojí obsahuje nejméně jednu volně otočně uloženou kotoučovou vačku, která je v čin2 ném spojení s prohozní pákou pro ovládání prohozního prvku zanášecího orgánu, přičemž kotoučová vačka je opatřena na svém obvodu křivkovým urychlovacím úsekem, na něj navazujícím druhým křivkovým úsekem pro střádání energie a na něj navazujícím třetím křivkovým úsekem pro- uvolnění energie.
Výhodnost uspořádání podle vynálezu spočívá v tom, že je možné řídit vypínací proces prohozní pružiny po prohozu, resp. jej žádoucím způsobem ovlivňovat. Uvolněná energie prohotzní pružiny, která se uvolňuje při jejím vypnutí, se převede v otočnou energii kotoučové vačky, přičemž kotoučové vačce přiřazená polovina spojky, například unášeč, předběhne hnací stranu poloviny spojky, tvořenou například rovněž unášečem.
Další přednost řešení podle vynálezu spočívá v tom, že v důsledku použití kotoučové vačky je možno· vypínací proces například uspořádat tak, že výkyvná páka při začátku prohozu se dostane do prudce klesajícího prohloubení kotoučové vačky, což má za následek velké urychlení zanášecího orgánu. V následujícím úseku s nepatrným spádem se může provést uvedená přeměna energie, načež se může provést znovu dílčí napnutí pružiny pro následující prohoz v důsledku částečného - ' stoupání . \ křivky -' 'kotoučové vačky. Toto· částečné - stoupání .může dosáhnout pouze -takové výšky, aby ’ se mohla přeměnit otočná energie, která zůstala v křivkové, resp. v kotoučové vačce, v potenciální energii částečně napnuté pružiny. Otočná páka může se . přitom pohybovat v samosvorním úseku křivky kotoučové vačky. Kotoučová vačka se nemůže pohybovat ve zpětném směru.
Pohon pomocí kotoučové vačky imá oproti kl-kcovému pohonu tu přednost, že .se může přizpůsobit časový průběh vzájemné výměny energie mezi otočnou pákou, to je prohozní pákou a kotoučovou vačkou stanoveným požadavkům. Jednotlivé pohybové fáze otočné páky v daném časovém- intervalu jsou u pohonu pomocí kotoučové vačky časově i druhově měnitelné, zatímco při klikovém pohonu jsou konstantní.
Vynález bude v dalším -textu blíže objasněn na příkladech provedení za pomoci připojených výkresů.
Na obr. 1 je znázorněno v - perspektivním pohledu -prohozní zařízení podle vynálezu, přičemž část tohoto zařízení je znázorněna jen schematicky, na obr. 2 je znázorněn řez podle -přímky II—II v . -obr. 1, na obr. 3 stejný řez, avšak v jiné poloze některých částí, na obr. 4 odpovídající řez obměněného provedení zařízení podle vynálezu, na obr. 5 a 6 jsou znázorněny další konstrukční obměny, na obr. 7 je znázorněn další příklad provedení, odpovídající znázornění podle obr. 1, .na obr. 8 je znázorněn řez podle přímky VIH—VIII v obr. 7, na o-br. 9 je znázorněn další detail konstrukční obměny v řezu.
Ve stojanu 2 neznázorněného tkacího stroje je otočně uložen hřídel 10 ise středem O, který je poháněn hlavním hřídelem tkacího stroje ve směru šipky 33. Na tomto hřídeli 10 je upevněna objímka 32, opatřená unášečem 12, které tvoří hnací polovinu jednostranně působící zubové spojky. Dále je na hřídeli . 10, pohánějícím prohozní zařízení otočně uloženo. pouzdro 9, opatřené unášečem 11 a .spojené s kotoučovou vačkou 8 a které tvoří poháněnou polovinu .spojky.
V místě 35 je ve .stojanu 2 stroje uložena torzní pružná tyč 1, která tvoří prohozní pružinu a která je na konci opatřena čtyřhranem 34, 34a a je prostřednictvím dvou ložiskových kroužků 6 otočně uložena v ložisku, upraveném na stojanu 2 stroje. Mezi ložiskovými kroužky 6 je upravena na pružné tyči 1 prohozní páka 3, která se také může nazývat otočná páka. Na jejím volném koníci 45 je -otočně upraven prohozní prvek 4 pro zanášecí orgán 5, tvořený skřipcem, který se má při -zanášení útku prohodit prošlupem 46. Zanášecí orgán táhne za sebou útek - 36. Na druhém konci 47 prohozní páky 3 je uspořádná kladka 7 odvalující se na kotoučové vačce 8. Tato -kladka 7 je během provozu v důsledku -působení napnuté pružné tyče 1 udržovaná v dotyku s kotoučovou vačkou 8.
Pouzdro 9 se pohybuje v -aretačním kotouči 13 uspořádaným neotočně ve stojanu 2 tkacího stroje a -opatřeným šikmými plochami 15. Aretační kotouč 13 až 15 tvoří aretační ústrojí proti zpětnému - chodu, takže se pouzdro 9 a kotoučová vačka 8 mohou otáčet jen ve směru šipky 33 nikoliv však obráceně.
Funkce zařízení -podle vynálezu je následující.
Při tkaní je konec 34a pružné tyče 1 natočen -pátým kruhovým úsekem F—A -kotoučové vačky 8, který tvoří napínací úsek a který má poloměr R, ve -směru šipky 37,; čímž se tyč zkroutí a -napne. Prohozní páka 3 .se nachází v zadní poloze podle obr. 1, 2 krátce před započetím, prohozu. V následujícím příkře klesajícím prohozním úseku, tvořeným -prvním křivkovým urychlovacím úsekem A—B - celkového· prohloubení A—D se prohozní páka 3 a zanášecí orgán 5, tvořený například -kkipcem, urychlí a sice ve -směru šipek 37a, 37b, to je prohozu a vnesení útku 36. Ve druhém křivkovém úseku B—C pro střádání energie, který má pozvolný spád, se prohozní páka při přenášení rotační energie z .pružené tyče 1 na kotoučovou vačku 8 opozdí, takže . kotoučová vačka 8 se urychluje až k nejhlubšímu bodu C. Unášeč 11 se pohybuje před hnacím unášečem 12, který se otáčí ve stejném směru, do· polohy 11a podle obr. 3. Mezi -oběma unášeči 11, 12 vznikne vůle 38.
Při -dalším otáčení -částí v úseku C—D pro zpětné -přenášení energie při -současném brzdění kotoučové vačky 8 se .přenese rotační energie z kotoučové vačky 8 na pružnou tyč 1 s opětovným zkroucením pružné tyče 1 podle šipky 37, takže pružná tyč 1 je opět částečně napnuta. Nyní následující čtvrtý kruhový úsek D—E má menší poloměr r než pátý kruhový úsek F—A, tak, aby kladka 7 se dostala nejméně až k bodu D a kotoučová vačka. 8 se mezi body D a E zastavila nebo -se otáčela pomaleji než -hřídel 10.
Nyní dostihne hnací unášeč 12 hnaný unášeč 11, se kterým přijde do - styku a kotoučová vačka 8 se dále -pootočí. Ve vzestupném úseku E—F se přivede z pohonu energie, chybějící k úplnému napnutí -pružné tyče 1, která odpovídá kinetické energii přenesené Skřipci (při posledním zanesení útku. Všechny části jsou nyní opět ve výchozí poloze podle - obr. 1, 2 a ppipraveny pro- následující zanesení útku.
Jestliže v důsledku zvýšené spotřeby energie při prohozu, například -při zvýšeném tření prohozního orgánu 5, tvořeného například skřipcem, nestačí energie, přenesená ve druhém křivkovém úseku B—C na kotoučovou -vačku 8 k tomu, aby se kladka 7 v následujícím úseku C—D dostala až к bodu D, pak je aretačním ústrojím 13 až 15 pro· zabránění zpětného chodu zabráněno tomu, - aby -se kotoučová vačka 8 působením torzní energie pružné tyče 1 otáčela zpět. Kotoučová vačka 8 zůstane stát například v bodě Di tak dlouho, dokud hnací unášeč 12 nepřijde do styku s hnaným unášečem 11 a způsobí další otáčení kotoučové vačky 8.
Při konstrukci podle obr. 4 leží bod D2 kotoučové vačky 8a na stejném poloměru R, jako bod A. Kladka 7 musí se tudíž zastavit například již v bodu D3, pokud již předtím nedostihl hnací unášeč 12 hnaný unášeč 11 a dále ho- nepootočil. U kotoučové vačky 8a chybí úsek D—E, to je čtvrtý kruhový úsek, který - je -samo-svorný pro zabránění zpětného chodu a který je upravena na kotoučové vačce 8 podle obr. 2, 3 před úsekem E—F pro· přenos ztrátové energie a který má menší poloměr r. Kotoučová vačka 8 . se ale nemůže otáčet zpět již v důsledku aretačního ústrojí 13 a 15 pro zabránění zpětného chodu z klidové polohy D3 znázorněné v obr. 4.
U provedení podle obr. 5 je s kotoučovou vačkou 8 spojen setrvačník 18. Jeho velikost a účinnost· se může přizpůsobit optimálnímu průběhu pohybu - všech částí.
' U provedení podle obr. 6 má . kotoučová vačka 8b počínaje bodem D slabé stoupání při vzrůstajícím poloměru z hodnoty r až - do hodnoty R, přičemž toto stoupání zasahuje až -k nejvyššímu bodu F. Spirálový úsek D—F tvoří v důsledku svého -samosvorného· působení aretační ústrojí pro zabránění zpětného chodu pro kotoučovou vačku 8b.
U příkladu podle obr. 7, 8 je na prohozní páce 3 upraveno- další rameno 47a, které nese pomocnou kladku 25. Tato- spolupracuje s pomocnou kotoučovou vačkou 26, která je vytvořena přídavně ke kotoučové vačce 8, takže prohozní páka provádí .nucený pohýb.
U konstrukce podle obr. 9 je pružná tyč 1 uložena jednostranně otočně ve stojanu 2 stroje v místě 35. Při uvolňovacím, resp. vypínacím procesu - může se konec 34 .ve tvaru čtyřhranu natočit o- jistý úhel v důsledku toho, že vybrání 52 ve stojanu 2 stroje má kruhový tvar, přičemž toto natočení probíhá ve směru šipky 53. Tím lze -zabránit zkracování pružné tyče v obráceném směru.
U znázorněných příkladů je torzní pružná tyč 1 vždy v pátém - kruhovém úseku F — A pro< plné napnutí prohozní pružiny, udržovaná zcela -napnutá. V bodě C nemá pružná tyč 1 žádné napnutí. V obráceném směru zkrucování pružnou tyč napnout nelze.
Prohozní zařízení je vhodné také například pro urychlení člunků s útkovými cívkami automatických tkacích stavů, u kterých - je zpravidla po- obou stranách prošlupu 46 upraveno vždy jedno takovéto- prohozní zařízení.
Mezi prohozní pákou 3 s kladkou, spolupracující s -kotoučovou vačkou 8 a mezi prohozním prvkem 4 mohou se případně zařadit další členy, přenášející prohozní pohyb, například další páky, ozubené -segmenty, nebo podobně. Místo torzní pružné tyče 1 může se také použít spirálová pružina 55, která je čárkovaně znázorněna v oibr. 7, a která je v záběru -s pákou 3. Může se také použít kotoučová vačka s uzavřenou křivkovou drážkou, ve které je kladka 7 (obr. 1, -2) nucené vedena.
Místo prohloubení A, B, C, D na obvodu kotoučové vačky 8 odchylujícího- se cd středu O hřídele 10, může se také použít jiný druh -kruhové odchylky pro zpětné - získání energie, totiž výstupek na obvodu kotoučové vačky 8. Tomu pak odpovídají -obrácené poměry napnutí torzní pružné tyče 1.

Claims (7)

pRedmět vynalezu
1. Prohozní zařízení .pro: zanášejí orgán útku tkacího stroje, s prohozní pružinou, dodávající energii pro útek a s napínacím ústrojím pro· prohozní pružinu, které obsahuje jednostranně působící spojku, vyznačující se tím, že napínací ústrojí obsahuje nejméně jednu volně otočně uloženou kotoučovou vačku (8, 8a, 8b), která je v činném spojení s prohozní pálkou (3) pro · ovládání prohozního· prvku (4) zanášecího orgánu (5), přičemž kotoučová vačka (8, 8a, 8b) je opatřena na svém· obvodu prvním křivkovým urychlovacím úsekem (A — B), na něj navazujícím druhým křivkovým úsekem (B—C) pro střádání energie a na něj navazujícím třetím křivkovým úsekem (C—Dl) pro· uvolnění energie.
2. Prohozní zařízení podle bodu 1 vyznačující se tím, že kotoučová vačka (8, 8a, 8b) je opatřena aretačním ústrojím.
3. Prohozní zařízení podle bodu 2 vyznačující se tím, že aretační ústrojí je tvořeno samosvorným· čtvrtým kruhovým úsekem (D—E) nebo spirálovým úsekem (D—F) kotoučové vačky (8, 8a, 8b), který má menší poloměr (r), než je poloměr (R) pátého kruhového· úseku (F—A) pro · plné napnutí prohozní pružiny tvořené torzní pružnou tyčí (1).
4. Prohozní zařízení podle bodu 1 vyznačující se tím, že na ložisku kotoučové vačky (8, 8a, 8b) je upraven aretační · kotouč (13), který je opatřen šikmými plochami (15) a vloženými aretačními válečky ,(14).
5. Prohozní ústrojí podle bodu 3 vyznačující se tím, že torzní pružná tyč (1) je na jednom konci (35) jednostranně otočně uložena.
6. Prohozní zařízení podle bodu 1 vyznačující se tím, že s kotoučovou vačkou (8) je přídavně spojen setrvačník (18).
7. Prohozní zařízení podle bodů 1 až 6 vyznačující se tím, že prohozní páka (3) má další rameno (47a), které spolupracuje s další vačkou (26), uspořádanou přídavně ke kotoučové vačce (8).
CS784945A 1977-08-24 1978-07-25 Weft inserter picking motion for weaving looms CS202016B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CH1036077A CH622836A5 (cs) 1977-08-24 1977-08-24

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS202016B2 true CS202016B2 (en) 1980-12-31

Family

ID=4362380

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS784945A CS202016B2 (en) 1977-08-24 1978-07-25 Weft inserter picking motion for weaving looms

Country Status (9)

Country Link
JP (1) JPS5442460A (cs)
AT (1) AT361871B (cs)
CH (1) CH622836A5 (cs)
CS (1) CS202016B2 (cs)
DE (1) DE2742088C2 (cs)
FR (1) FR2401247A1 (cs)
GB (1) GB2003198B (cs)
IT (1) IT1098135B (cs)
SU (1) SU917703A3 (cs)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB2127858A (en) * 1982-09-28 1984-04-18 Shu Lien Liou A method of raising capability of a shuttleless loom and the like
DE3273224D1 (en) * 1982-10-26 1986-10-16 Sulzer Ag Warp tensioning device on a weaving loom
DE3735353A1 (de) * 1987-10-19 1989-05-03 Wangner Gmbh Co Kg Hermann Schlagvorrichtung fuer das schusseintragorgan einer webmaschine
JPH05168819A (ja) * 1991-12-26 1993-07-02 Hitachi Plant Eng & Constr Co Ltd 浄水処理方法及びその装置
EP0908547A1 (de) * 1997-10-07 1999-04-14 Sulzer Rüti Ag Eintragvorrichtung für einen Schussfaden in einer Webmaschine und Webmaschine mit einer derartigen Vorrichtung
WO2002046663A1 (fr) 2000-12-08 2002-06-13 Daikin Industries, Ltd. Refrigerateur
ITMI20040862A1 (it) * 2004-04-29 2004-07-29 Promatech Spa Dispositivo perfezionato per l'inserzione della trama in un telaio a proiettile e telaio a proiettile dotato di tale dispositivo
EP1777329A1 (de) * 2005-10-01 2007-04-25 Markus Farner Projektil-Webmaschine
JP6708405B2 (ja) 2014-12-22 2020-06-10 イテマ・ソチエタ・ペル・アツィオーニITEMA S.p.A. 織機における横糸の挿入システム
JP6894191B2 (ja) 2015-03-31 2021-06-30 イテマ・ソチエタ・ペル・アツィオーニITEMA S.p.A. プロジェクタイル織機に横糸を挿入するための電磁装置

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE656458C (de) * 1936-03-04 1938-02-05 Moessinger Albert Schuetzenschlagvorrichtung
FR1068406A (fr) * 1952-07-22 1954-06-24 Dispositif pour imprimer un mouvement de chasse au fouet sur un métier à tisser
DE1036773B (de) * 1952-11-03 1958-08-14 Sulzer Ag Schuetzenschlagvorrichtung fuer Webmaschinen mit einem die Schlagkraft liefernden kraftspeichernden Mittel
CH332768A (de) * 1953-09-03 1958-09-30 Sulzer Ag Schützenschlageinrichtung an einer Webmaschine, bei welcher eine Torsionsstabfeder den Schlaghebel antreibt
FR1298168A (fr) * 1961-08-21 1962-07-06 Firme Heinrich Schmid Dispositif de chasse pour métiers à tisser
FR1304285A (fr) * 1961-10-20 1962-09-21 Sulzer Ag Dispositif de lancement des navettes d'un métier à tisser
US3274838A (en) * 1964-05-05 1966-09-27 Kienzle Apparate Gmbh Arrangement for transforming a rotary motion into a reciprocating motion

Also Published As

Publication number Publication date
GB2003198B (en) 1982-01-13
CH622836A5 (cs) 1981-04-30
GB2003198A (en) 1979-03-07
DE2742088A1 (de) 1979-03-08
FR2401247B1 (cs) 1983-11-25
AT361871B (de) 1981-04-10
IT7826912A0 (it) 1978-08-22
SU917703A3 (ru) 1982-03-30
DE2742088C2 (de) 1983-09-22
IT1098135B (it) 1985-09-07
JPS6325101B2 (cs) 1988-05-24
FR2401247A1 (fr) 1979-03-23
ATA666977A (de) 1980-08-15
JPS5442460A (en) 1979-04-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS202016B2 (en) Weft inserter picking motion for weaving looms
US7857011B2 (en) Drive for a web machine
US2817367A (en) Weaving machine
US4223703A (en) Picking mechanism for a shuttle of a weaving machine
NO811055L (no) Anordning for aa sette hjul i rotasjon i en spilleautomat
JPS6410613B2 (cs)
US3875974A (en) Device for controlling gripper shuttles in looms
US2813549A (en) Shuttle picking mechanism for weaving machines
US1564386A (en) Loom
US4386683A (en) Brake for a weaving machine
US3464458A (en) Method and apparatus for tensioning a slack weft thread
US5090455A (en) Dual torsion bar picking mechanism for a loom
US3378041A (en) Shuttle drive
US998003A (en) Clutch for feeding mechanism for carding-machines.
US2788022A (en) Device for transporting gripper shuttles in a loom
US756334A (en) Loom.
US4015642A (en) Shuttleless loom of the type having unidirectional weft thread carriers
JPS59228048A (ja) 杼無織機におけるよこ糸插入機構のクランプ強制作動装置
GB502538A (en) Improvements in and connected with driving and reversing mechanism for weaving looms
GB191023312A (en) Improvements in Looms having Weft Replenishing Motions.
US878813A (en) Automatic stop mechanism for looms.
SU1687667A1 (ru) Механизм отпуска и нат жени основы ткацкого станка
US414854A (en) Stopping mechanism for looms
US343732A (en) Orren a
SU461996A1 (ru) Устройство дл намотки уточной нити на катушки челноков в многозевном ткацком станке&#34;