CS201721B1 - Suspension of the travelling wheel for the selfrunning ^round machines - Google Patents

Suspension of the travelling wheel for the selfrunning ^round machines Download PDF

Info

Publication number
CS201721B1
CS201721B1 CS433878A CS433878A CS201721B1 CS 201721 B1 CS201721 B1 CS 201721B1 CS 433878 A CS433878 A CS 433878A CS 433878 A CS433878 A CS 433878A CS 201721 B1 CS201721 B1 CS 201721B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
wheel
suspension
input shaft
axle
fork
Prior art date
Application number
CS433878A
Other languages
English (en)
Inventor
Josef Veverka
Vaclav Miratsky
Jiri Vondrak
Vilem Holas
Frantisek Hunal
Original Assignee
Josef Veverka
Vaclav Miratsky
Jiri Vondrak
Vilem Holas
Frantisek Hunal
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Josef Veverka, Vaclav Miratsky, Jiri Vondrak, Vilem Holas, Frantisek Hunal filed Critical Josef Veverka
Priority to CS433878A priority Critical patent/CS201721B1/cs
Priority to SU797770652A priority patent/SU929024A1/ru
Priority to BG7944078A priority patent/BG32421A1/xx
Priority to DD21411279A priority patent/DD150306A3/xx
Publication of CS201721B1 publication Critical patent/CS201721B1/cs

Links

Landscapes

  • Steering-Linkage Mechanisms And Four-Wheel Steering (AREA)
  • Vehicle Body Suspensions (AREA)

Description

Vynález se týká závěsu pojezdového kola» zejména pro samojízdné terénní stroje» opatřené zařízením pro vyrovnávání sklonu do vodorovné polohy.
Provedení závěsu pojezdového kola u samojízdných strojů Je určováno funkcí tohoto pojezdového kola» které může být řídící» hnané a naklápěcí. Uspořádání musí zajíštovat řiditelnost a pohon stroje a u speciálních terénních strojů i naklápéní pojezdových kol z důvodů dobrých Jízdních vlastností a stability stroje na svazích· U většiny známých provedení samojízdných strojů Jsou nápravy upraveny tak» že na Jedné z náprav Jsou upravena v závěsech pouze řiditelná kola a na druhé nápravě kola hnací· Protože Žádné z pojezdových kol není současné hnací a řiditelné» Je nutno zajistit provedení závěsů tak» aby bylo zajištěno naklápéní kol pouze v Jedné rovině. Tato provedení však nejsou vhodná pro samojízdné stroje» pracující no svazích» protože nezajíšiují dostatečnou stabilitu stroje» dobré Jízdní a záběrové vlastnosti a snadnou manévrovAtelnost. Pro zajištění těchto podmínek u samojízdných strojů pracujících na svazích Je třeba» aby všechna pojezdová kola byla hnací a naklápěcí a alespoň na Jedné nápravě řiditelná. Těmto požadavkům musí odpovídat i provedení závěsu pojezdového kola» který umožní pohyb kola v obou rovinách a přenos kroutícího momentu. Jestliže Je pojezdové kolo hnací a řídicí» potom Je třeba zajistit přenos kroutícího momentu na toto kolo tak» aby schopnost přenosu byla neměnná při naklápéní i natáčení pojezdového kola v obou rovinách. Je známe provedení závěsu pojezdového kola» které Je knacl, Malci a nfckHpkí, Ш &řMWi muticího BOienU na kolo j· proveden nfikolika ku201 721
201 721 želovými soukolími. Kuželové kolo náhonu je v záběru S pastorkem» s nímž spoluzabírá další kuželové kolo» náklínováné na pomocném hřídeli» ze kterého Je kroutící moment přenášen na kolo další· kuželovým soukolím. Toto uspořádání závěsu pojezdového kola umožňuje Jeho pohyb v obou rovinách» provedení má však hlavní nevýhody ve značně složitosti a nákladnosti в vysokým požadavkem na přesnost výroby» přičemž však dochází ke značnému snížení účinnosti přenosu kroutícího momentu vlivem několikanásobného kuželového převodu. Jedním z dalších možných způsobů řešení problému Je zajištění pohonu z pojezdového kola hydromotorem» umístěným přímo v kole» toto provedení Je však značně nákladné.
tčelem vynálezu je vytvořit takový závěs pojezdového kola, který výše uvedené nedostatky do značné míry odstraňuje a umožňuje, aby pojezdové kolo bylo současně hnací» řídicí a naklápěcí. Při Jízdě na svahu musí provedení závěsu umožňovat, aby pojezdové kolo bylo udržováno ve svislé poloze pro zajištění dobrých Jízdních vlastností, záběrových podmínek a rovnoměrného zatížení obou kol na nápravě, čímž se zvětší také směrová stabilita a sníží nebezpečí ujíždění kola.
Podstata vynálezu spočívá v tom, že ve vidlici rámu nápravy je prostřednictvím naklápěcích Čepů uložen kyvný věnec, na němž Je přes rejdové Čepy upraveno vidlicové těleso» kterým prochází vstupní hřídel, propojený Jednak kloubovou spojkou s předlohovým hřídelem, uloženým ve válcovém tělese připojeném к rámu nápravy. Jednak koncovým převodem s pojezdovým kolem» uloženým přes čep kola na vstupním hřídeli.
Na připojených výkresech je schematicky znázorněn jeden příklad provedení závěsu pojezdového kola pro samoJízdné terénní stroje podle vynálezu, kde na obr. 1 Je půdorys závěsu kola a obr. 2 představuje detail závěsu v částečném příčném řezu.
Závěs pojezdového kola pro samojízdné terénní stroje je upraven na rámu nápravy U opatřený vidlicí 2, v němž je uspořádána rozvodovka 3 propojená hlavním náhonem 4 s neznázorněným energetickým zdrojem, například motorem. Z rozvodovky 3 Je přenášen kroutící moment kardanem 5 na předlohový hřídel 7, uložený ve válcovém tělese 6, které je spojeno s rámem nápravy JL. Předlohový hřídel 7 je prostřednictvím kloubové spojky 8 spojen se vstupním hřídelem 9, na nějž navazuje koncový převod 10, například planetový, zajištující pohon pojezdového kola 11, uloženého na čepu kola 15, Jímž prochází vstupní hřídel 9. Ve vidlici 2 jsou uloženy dva naklápěcí čepy 12, nesoucí věnec 13, ve kterém Jsou upraveny dva rejdové Čepy 16 s vidlicovým tělesem 14, jehož středem prochází vstupní hřídel 9. S vidlicovým tělesem 14» je spojena řídicí páka 17» opatřená řídicí tyčí 18 a na vidlicovém tělesu 14 Jsou vytvořeny výstupky 20, mezi nimiž se na věnci 13 nachází doraz 19, čímž Je vymezeno natáčení vidlicového tělesa 14 pomocí řídicí tyče 18. Na věnci 13 Je vytvořena Jednak dorazová plocha 23, jednak držák 21, sloužící к omezení naklápění věnce 13 vůči zarážkám 24, upravených na rámu nápravy 1 nebo tělese 6, přičemž na držák 21 Je napojeno táhlo 22 naklápění pojezdového kola 11. Předlohový hřídel 7 má osu z a vstupní hřídel 9 má osu x\ naklápěcíni čepy 12 prochází osa χ a rejdovými čepy 16 prochází osa z, kterážto osa z Je v příkladném provedení na obr. 2 odkloněna od svislice o úhel X, přičemž otvory pro naklápěcí čepy 12 a rejdové Čepy 16 jsou umístěny po obvodě věnce 13 po 90° a osy £ a z jsou na sebe kolmě. Průsečík os £ a z tvoří střed S pohybu sférického mechanismu závěsu, tvořeného zejména vidlicí 2, věncem 13, vidlicovým tělesem 14 a kloubovou spojkou 8, spojující před3
201 721 lohový hřídel 7 a vstupní hřídel 9. Poloha os x a x‘ se mění v závislosti na poloze pojezdového kola 11 a rámu nápravy 1, vždy - však osy x a x se protínají v průsečíku os - a z a průsečík všech os x, x#, χ, z tvoří střed S sférického mechanismu závěsu pojezdového kola; za určitého vychýlení pojezdového kola 11 mohou být osy x a x' v jedné rovině.
Usppo^ádAni závěsu pojezdového kola podle vynálezu pracuje následovně: pojezdové kolo 11 je poháněno od neznázorněného energetického zdroje stroje hlavním náhonem 4 přes rozvodovku 3., kardan 5, předlohový hřídel 7, kloubovou spojku 8, vstupní hřídel 9 a koncový převod 10, upravený v pojezdovém kole .11, jehož čep kola 15 spočívá na vstupním hřídeli 9. Při jízdě na svahu nebo přejíždění terénních nerovnnotí strojem, opatřeným zařízením pro vyrovnávání polohy rámu stroje s kabinou do vodorovné polohy, působí táhlo 22, ukotvené na rámu stroje přes držák 21 na věnec 13, který se natáčí kolem naklápěcích čepů 12. Vyvdaná změna polohy os x a . x^ však nepůsobí nepříznivě na přenos kroutícího momentu do pojezdového kola 11, protože průsečík os x, *, χ, z zůstává neustále ve středu S pohybu sférického mechanismu. Moonnst natáčení věnce 13 je vhodné oιвenit z bezpečnootních a provozních důvodů v příkladném provedení znázorněném na obr. 2 je to pomocí držáku 21 nebo dorazové plochy 23 vytvořených na věnci 13, které' dosednou na zarážku - 24 vytvořenou na rámu nápravy JL· Při potřebě změny směru jízdy působí obsluha řídicí tyčí 18 přes řídicí páku 17 na vidlicové' těleso 14. které se natáčí kolem rejdových čepů 16. Tím dochází ke změně polohy osy x vstupního hřídele 9, přičemž věak průsečík es x, x, jř. z zůstává've středu S a nastalé změny vzájemné polohy předlohového hřídele 7 a vstupního hřídele 9 se vyroviiávvjí kloubovou spojkou 8. Pro oeenení natáčení pojezdových kol 11 Jsou na věnci 13 vytvořeny výstupky 20 a na vidiccovém tělese 14 doraz .19, omezení může být provedeno i Jiným neznázorněným provedením, například vůči rámu nápravy 1 nebo na řídicí tyči 18. S výhodou být na ose z rejdových čepů 16 proveden příklon ' za účelem zmmnnení poloměru rejdu.
Toto provedení závěsu pojezdového kola je výhodné pro moonnst současného pohonu, naklápění a řízení pojezdového kola, při použití přenosu kroutícího momemtu prostřednictvím kardanů. Lze Je s výhodou pouužt pro všechny terénní stroje, u nichž Je vyžadována velká svahová dostupnost, dobré jízdní vlastnosti a snadná ovladatelnost a eaanévrcvtejnoct.

Claims (2)

1. Zévíěs pojezdového kola,- ze^éna pro samoízdné terénní stroje, ostřené hnanými pojezdovými kdy, uloženými ve vidlicích rámu nápravy a vybavené zařízením pro vyrovnávání sklonu, vyznačený tím, že ve vidlici (2) rámu nápravy (1) Je prostřednictvím naklápěcích čepů (12) uložen kyvný věnec (13), na němž Je přes rejdové čepy (16) upraveno vidlicové těleso (14), kter^ prochází vstupní hřídel (9), propojený jednak kloubovon spojkou (8) s předlohovým hříd^im (7), uloženým ve válcovém tělese (6), připojené· k rámu nápravy (1), jednak koncovým převodem (10) s pojezdovým kolem (11), uloženým přes čep kola (15) na vstupním hřídeli (9).
2. Závěs podle bodu 1, vyznačený tím, že na kyvném věnci (13), který Je svým držákem (21) ukotven prostřednictvím táhla (22) k r^u stroje. Jsou upraveny Jednak dorazové plochy
201 721 (23) pro styk se zarážkani (24) vytvořený·! na ráau nápravy (1) Jednak dalií doraz (19) pro styk a výstupky (20) vidlicového tělesa (14).
CS433878A 1978-06-30 1978-06-30 Suspension of the travelling wheel for the selfrunning ^round machines CS201721B1 (en)

Priority Applications (4)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS433878A CS201721B1 (en) 1978-06-30 1978-06-30 Suspension of the travelling wheel for the selfrunning ^round machines
SU797770652A SU929024A1 (ru) 1978-06-30 1979-06-26 Подвеска ходового колеса,предназначенна дл полевых самоходных машин
BG7944078A BG32421A1 (en) 1978-06-30 1979-06-26 Hanging of travelling wheel, especially for field selftravelling machine
DD21411279A DD150306A3 (de) 1978-06-30 1979-06-29 Laufradaufhaengung speziell fuer selbstfahrende landmaschinen

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS433878A CS201721B1 (en) 1978-06-30 1978-06-30 Suspension of the travelling wheel for the selfrunning ^round machines

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS201721B1 true CS201721B1 (en) 1980-11-28

Family

ID=5385887

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS433878A CS201721B1 (en) 1978-06-30 1978-06-30 Suspension of the travelling wheel for the selfrunning ^round machines

Country Status (4)

Country Link
BG (1) BG32421A1 (cs)
CS (1) CS201721B1 (cs)
DD (1) DD150306A3 (cs)
SU (1) SU929024A1 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
BG32421A1 (en) 1982-08-16
SU929024A1 (ru) 1982-05-23
DD150306A3 (de) 1981-08-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3414072A (en) Vehicle capable of articulating about roll, pitch, and yaw axes
KR101029244B1 (ko) 트랙터의 조향 장치
ZA200603774B (en) Driven steer carriage
KR940010688B1 (ko) 전륜(前輪)구동 오프-하이웨이(off-highway)차량
US3161250A (en) Multiple-wheel articulated drive axle and vehicle
US3349863A (en) Oscillating axle suspension
US4296826A (en) Vehicle having bogie mounted wheels
CS201721B1 (en) Suspension of the travelling wheel for the selfrunning ^round machines
KR101029371B1 (ko) 트랙터
US4865142A (en) Load carry caterpillar and front wheel driven steerable vehicle
US4209072A (en) Vehicle drive and suspension system
US3299981A (en) Chain-driven articulating frame vehicle
US3301572A (en) Suspensions for the front steerable wheels of a vehicle
JPS61188275A (ja) 4輪駆動車の操舵装置
KR101195206B1 (ko) 트랙터
JPS631654Y2 (cs)
JPH0618822Y2 (ja) 四輪駆動型作業車輌
SU755665A1 (ru) Транспортное средство повышенной проходимости 1
USRE29197E (en) Shovel loaders
JPH0627465Y2 (ja) 操向輪増速装置を有する車輌の安全装置
JPH08295144A (ja) 駆動操向車輪の支持部構造
JPH0715786Y2 (ja) 四輪トラクタ
JP2000062486A (ja) 農作業機の前車軸ケース支持構造
JP2000128011A (ja) 後輪操舵装置
JPH04328013A (ja) 不整地移動車