Patents

Search tools Text Classification Chemistry Measure Numbers Full documents Title Abstract Claims All Any Exact Not Add AND condition These CPCs and their children These exact CPCs Add AND condition
Exact Exact Batch Similar Substructure Substructure (SMARTS) Full documents Claims only Add AND condition
Add AND condition
Application Numbers Publication Numbers Either Add AND condition

Způsob výroby 6-methyl-8-nitromethylergolinu

Landscapes

Show more

CS200484B2

Czechoslovakia

Other languages
English
Inventor
Edmund C Kornfeld
Nicholas J Bach

Worldwide applications
1979 CS

Application CS793204A events

Description

Vynález se týká způsobu výroby nového 6-methyl-8-nitromethýlergolinu.a jeho netoxických, farmaceuticky upotřebitelných edičních solí s kyselinami, kteréžto látky jsou inhibitory prolaktinu.
Již několik staletí jsou známy účinné látky získávané z obilí napadeného námelem, souborně označované jako námelové alkaloidy. Bylo zjištěno, že námelové alkaloidy vykazují širokou paletu cenných fyziologických účinků. Téměř všechny námelové alkaloidy a jejich deriváty jsou si podobné v tom, že obsahují stejný obecný tetracyklický kruhový systém odpovídající vzorci I
Námelové alkaloidy a jejich deriváty, obsahující shora uvedený kruhový systém, se obvykle zařazují do jedné z následujících dvou skupin:
amidy D-S-methyl-e-karboxy-d^-ergolinu (kyseliny lysergové); a deriváty D-6-methyl-8-methyl-^ nebo -ergolinu (klaviny). Sloučeniny klavinové skupiny obecně vykazují určitý stupeň účinnosti jako inhibitory prolaktinu. Vzhledem k této jedinečné účinnosti jsou tyto sloučeniny užitečné pro léčbu stavů závislých na prolaktinu, při nichž sekrece prolaktinu má škodlivý účinek.
V poslední době byl připraven značný počet polosyntetických derivátů námelových alka200484 loidů klavinové skupiny a bylo prokázáno, že tyto látky mají užitečné vlastnosti. Tak například Camerino a spol. připravili a vyhodnotili řadu 8-acylaminomethylergolinů (viz americký patentní spis č. 3 238 211). Erich a spol. připravili širokou paletu 8-acyloxymethylergolinů, vykazujících silné účinky na děložni stahy. Mimoto Arcamone a spol. připravili řadu derivátů ergolinu, včetně derivátů 8-acylaminomethylergolinu (viz americký patentní spis č.
324 133).
Předmětem vynálezu je způsob výroby nových sloučenin námelových alkaloidů, spadajících do skupiny klavinů.
V souhlase s tím je předmětem vynálezu způsob výroby nového 6-methyl-8-nitromethylergolinu vzorce II
a jeho netoxických, farmaceuticky upotřebitelných adičních solí s kyselinami, vyznačující se tím, že se sloučenina obecného vzorce III
ve kterém Q znamená esterový zbytek, jako methansulfonylskupinu nebo p-toluensulfonyloxyskupinu, neché reagovat s dusitanem sodným, a výsledný produkt se popřípadě převede na svoji netoxickou, farmaceuticky upotřebitelnou adiční sůl s kyselinou.
Protože všechny popisované ergoliny obsahují substituent v poloze 8beta, jak je znázorněno ve vzorci II plnou čarou mezi uhlíkovým atomem v poloze 8 ergolinového kruhového systému a substituovanou methylovou skupinou, bude pro .zjednodušení v následujícím textu vynecháván v názvech všech sloučenin symbol beta. Je tedy samozřejmé, že všechny popisované sloučeniny nesou 8beta-subst.methylový substituent.
Sloučeninu vzorce II lze obecně připravit postupy, které jsou odborníkům známé. Výchozí látky, které se používají při přípravě nových ergolinů podle vynálezu, jsou známé a lze je snadno připravit obvyklými způsoby.
Sloučenina shora uvedeného vzorce IX se získá například tak, že se na výchozí ergolin, obsahující snadno odštěpitelnou skupinu navázanou na methylovém substituentu v poloze 8, působí dusitanem sodným v organickém rozpouštědle, jako v dimethylformamidu nebo v dimethylsulfoxidu. Mezi typické ergoliny, používané jako výchozí létky, náleží D-6-methyl-8-(p-toluensylfonyloxy)methylergolin, D-6-methyl-8-brommethylergolin a příbuzné sloučeniny. Substituční reakce s dusitanem se obecně provádí při teplotě v rozmezí zhruba od 0 °C do 100 °C a je obvykle ukončena za 30 až 90 hodin. Produkt, kterým je 8-nitromethylergolinový derivát, lze izolovat buá jako volnou bázi nebo jako adiční sůl s kyselinou a je-li to žádoucí, lze jej vyčistit normálními čisticími operacemi, jako krystalizaci nebo chromatografii.
Sloučenina shora uvedeného vzoroe XI má formu bílé krystalické látky. Zmíněná sloučenina snadno tvoří netoxické, farmaceuticky upotřebitelné soli s libovolnými z řady kyselin, včetně anorganických a organických kyselin. Jako anorganické kyseliny se obvykle používají minerální kyseliny, jako kyselina chlorovodíková, kyselina sírové, kyselina fosforečná, kyselina bromovodíková, kyselina jodovodíková, kyselina dusičná a příbuzné kyseliny. Kromě toho je možno připravovat soli reakcí příslušných derivátů námelových alkaloidů s organickými kyselinami, jako s kyselinou methansulfonovou, kyselinou p-toluensulfonovou, kyselinou n-máselnou, kyselinou isomáselnou, kyselinou malonovou, kyselinou benzoovou, kyselinou maleinovou, kyselinou jantarovou, kyselinou fenyloctovou a kyselinou p-hydroxyfenyloctovou.
Obecně se farmaceuticky upotřebitelné adiční soli ergolinu shora uvedeného vzorce II s kyselinami připravují zavedenými postupy, jako reakcí ergolinové báze s jedním ekvivalentem kyseliny, nebo popřípadě s nadbytkem kyseliny. Reakce se obecně provádí v rozpouštědle, jako v diethyletheru, ethylacetátu, tetrahydrofuranu apod. Alternativně je možno adiční sůl s kyselinou připravit příslušnou úpravou pH reakční směsi přidáním vhodné kyseliny a následující izolací odpovídající soli.
Látky podle vynálezu jsou užitečné jako inhibitory prolaktinu. Inhibíce sekrece prolaktinu, způsobovanou sloučeninami podle vynálezu, dokládá následující pokus:
Samečci krys kmene Spraque-Dawley o hmotnosti okolo 200 g se umístí do klimatizované komůrky s řízeným osvětlením (osvětluje-se od 6 do 20 hodin) a krmí se laboratorní potravou a napájejí vodou ad libitum.
Krysy ze všech pokusů se usmrtí dekapitací, odeberou se vzorky séra o objemu 150 <ul a ty se podrobí zkoušce na obsah prolaktinu. Před aplikací ergolinového derivátu dostane každý krysí sameček intraperitoneální injekcí 2,0 mg reserpinu ve vodné suspenzi (18 hodin . před aplikací ergolinového derivátu). Podání reserpinu má za účel udržet stejnoměrně zvýšenou hladinu prolaktinu. Testovaný ergolinový derivát se rozpustí v 10% ethanolu na roztok o koncentraci 10 ^ug/ml a aplikuje se intraperitoneální injekcí v dávce 50 <ug/kg. Testovaná sloučenina se aplikuje skupině 10 krys, přičemž kontrolní skupině 10 krysích samečků se podá ekvivalentní množství 10% ethanolu. Za 1 hodinu po této aplikaci se všechny krysy usmrtí dekapitací, jejich sérum se shromáždí a podrobí se zkoušce na obsah prolaktinu, jak je uvedeno výše.
Rozdíl mezi hladinou prolaktinu u ošetřených krys a hladinou prolaktinu u kontrolních' krys, dělený hladinou prolaktinu u kontrolních· krys udává pro sloučeninu vzorce II inhibici sekrece prolaktinu v procentech.
Při tomto testu působí D-6-methyl~8-nitromethylergolin podle vynálezu při aplikaci v dávce 10 fug/krysa 48% inhibici prolaktinu.
Jako inhibitory prolaktinu jsou látky podle vynálezu užitečné při léčbě nepřiměřené laktace, jako je nežádoucí laktace po porodu a galactorrhoea. Mimoto je možno tyto sloučeniny použít k léčbě adenokarcinomů závislých na sekreci prolaktinu a k léčbě nádorů hypofýzy vylučujících prolaktin, jakož i k léčbě následujících poruch: Ftsrbes-Albrightova syndromu, Chiari-Frommelova syndromu, gynekomastie jako takové a gynekomastie vyskytnuvší se jako následek podávání steroidů s estrogenním účinkem při hypertrofii prostaty, fibrocystioké choroby mléčné žlázy (benigní uzly), profylace karcinomu mléčné žlázy a nežádoucího zvětšení mléčné žlázy v důsledku podávání psychotropních léčiv, například thorazinu, nebo hypertrofie prostaty,
Nové látky podle vynálezu je možno podávat pacientům k inhibici sekrece prolaktinu. Příslušnou sloučeninu je možno převést na příslušnou lékovou formu a aplikovat pacientovi orálně nebo parenterálně v dávkách pohybujících se zhruba od 0,01 do cca 10 mg/kg tělesné hmotnosti jednou až čtyřikrát denně. Nové sloučeniny podle vynálezu jsou zvlášl vhodné k orální aplikaci a s výhodou se upravují na lékové formy k orálnímu podání, jako jsou tablety, suspenze nebo kapsle. Parenterálně je možno sloučeniny podle vynálezu podávat subkutánními, intravenózními a intramuskulárními injekcemi. Sloučeniny podle vynálezu se upravují na příslušné lékové formy standardními postupy za použití běžných ředidel, pomooných látek a nosičů, jako jsou škroby, laktóza, mastek, stearát hořečnatý nebo jiné pomocné látky, obvykle používané ve farmacii.
’ Reprezentativní provedení způsobu podle vynálezu jsou popsána v následujících příkladech provedení, jimiž se však rozsah vynálezu v žádném směru neomezuje.
Přikladl
Roztok 1,07 g D-6-methyl-8-(p-toluensulfonyloxymethyl)ergolinu ve 25 ml dimethylsulfoxidu obsahujícího 1,5 g dusitanu sodného se 46 hodin míchá v dusíkové atmosféře při teplotě 25 °C. Reakční směs se vylije do 100 ml vody, produkt nerozpustný ve vodě se extrahuje ethylacetátem, organické extrakty se spojí, promyjí se nasyceným vodným roztokem chloridu sodného, vysuší se a rozpouštědlo se odpaří za sníženého tlaku, čímž se získá pěnovítý zbytek. Pěnovítý produkt se nanese na chromatografický sloupec 50 g křemeliny (florisil) a sloupec ee vymývá chloroformem. Frakce eluátu, které podle chromatografie na tenké vrstvě obsahuji žádaný produkt, se spojí a rozpouštědlo se odpaří za sníženého tlaku. Získá se 75 mg D-6-methyl-8-nitromethylergolinu tajícího za rozkladu při 263 až 265 °C.
Pro C,6H19N3O2 . - ' vypočteno: 67,35 % C, 6,71 % H, 14,73 % Nj nalezeno: 67,09 % C, 6,81 % H, 14,93 % N.
Příklad 2
Do roztoku 2 g D-6-methyl-8-nltrometh,ylergolinu, připraveného postupem podle přikladu 1, v 50 ml diethyletheru se za míchání uvádí nadbytek plynného chlorovodíku. Filtrací reakční směsi se získá D-6-methyl-8-nitromethylergolln-hydrochlorid ve formě bílé krystalické pevné látky.

Claims (2)
Hide Dependent

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    1. Způsob výroby 6-methyl-8-nitromethylergolinu vzorce II (II) a jeho netoxických, farmaceuticky upotřebitelných edičních soli s kyselinami, vyznačující se tím,, že se sloučenina obecného vzorce III H CH2Q
    M-CH3 (III) ve kterém Q znamená esterový zbytek, jako methansulfoňyloxyskupinu nebo p-toluensulfonyloxyskupinu, nechá' reagovat s dusitanem sodným, a výsledný produkt se popřípadě převede na svoji netoxickou, farmaceuticky upotřebitelnou adiční sůl s kyselinou.
  2. 2. Způsob podle bodu 1 , k výrobě D-6-methyl-8-nitromethylergolinu, vyznačující, se tím, že se D-6-methyl-8-(p-toluensulfonyloxymethyl)ergolin nechá reagovat s dusitanem sodným.
    Sevrropnfi*. **· p-« «ávod 7. Moet