CS199101B1 - Method of and appararus for manufacturing webs from elementary fibres by melt or wet spinning - Google Patents

Method of and appararus for manufacturing webs from elementary fibres by melt or wet spinning Download PDF

Info

Publication number
CS199101B1
CS199101B1 CS652877A CS652877A CS199101B1 CS 199101 B1 CS199101 B1 CS 199101B1 CS 652877 A CS652877 A CS 652877A CS 652877 A CS652877 A CS 652877A CS 199101 B1 CS199101 B1 CS 199101B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
fibers
supply lines
elementary
gas supply
shaped pieces
Prior art date
Application number
CS652877A
Other languages
English (en)
Inventor
Hans-Juergen Malcomess
Guenter Lasch
Sigurd Schienbein
Klaus Kiesche
Horst Helbing
Hans Liebscher
Rainer Lindner
Original Assignee
Malcomess Hans Juergen
Guenter Lasch
Sigurd Schienbein
Klaus Kiesche
Horst Helbing
Hans Liebscher
Rainer Lindner
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Malcomess Hans Juergen, Guenter Lasch, Sigurd Schienbein, Klaus Kiesche, Horst Helbing, Hans Liebscher, Rainer Lindner filed Critical Malcomess Hans Juergen
Publication of CS199101B1 publication Critical patent/CS199101B1/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D04BRAIDING; LACE-MAKING; KNITTING; TRIMMINGS; NON-WOVEN FABRICS
    • D04HMAKING TEXTILE FABRICS, e.g. FROM FIBRES OR FILAMENTARY MATERIAL; FABRICS MADE BY SUCH PROCESSES OR APPARATUS, e.g. FELTS, NON-WOVEN FABRICS; COTTON-WOOL; WADDING ; NON-WOVEN FABRICS FROM STAPLE FIBRES, FILAMENTS OR YARNS, BONDED WITH AT LEAST ONE WEB-LIKE MATERIAL DURING THEIR CONSOLIDATION
    • D04H3/00Non-woven fabrics formed wholly or mainly of yarns or like filamentary material of substantial length
    • D04H3/02Non-woven fabrics formed wholly or mainly of yarns or like filamentary material of substantial length characterised by the method of forming fleeces or layers, e.g. reorientation of yarns or filaments
    • D04H3/03Non-woven fabrics formed wholly or mainly of yarns or like filamentary material of substantial length characterised by the method of forming fleeces or layers, e.g. reorientation of yarns or filaments at random

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Nonwoven Fabrics (AREA)
  • Spinning Methods And Devices For Manufacturing Artificial Fibers (AREA)

Description

Vynález se týká způsobu výroby rouna z elementárních vláken zvlákňovánim z taveniny nebo roztoku, při němž se zvlákněná soustava elementárních vláken urychluje a současně dlouží v nasávací trysce a na děrovaném pásu klade do rouna.
Vynález se také týká zařízení k provádění tohoto způsobu.
Jsou známy způsoby výroby rouna z elementárních vláken a zařízení pro zvlákňování vlákna vystupují jednotlivě ze zvlákňovacích otvorů, jsou zachycována z taveniny, kde vzduchovými proudy, ochlazována a nakonec kladena do rouna. V přísluěiých zařízeních se používá vzduchu jako chladicího, temperovacího a pohonného prostředku.
КиЦиаое'Ъ získávat pro různé oblasti použití co nejsilněji dloužená elementární vlákna, vedla k vytvoření nákladných sonutrojí, jež jednak kladla vysoké požadavky na mechrniickou výrobu, jednak byla příčinou značných nákladů na provoz. Takové zařízehí je uváděno například v patentovém spise NSR č. 1,303.569 a ve vykládacím spise NSR č. 1,282.590. Podle toho zactyouuí vlákna bezprostředně při zvlákňování jejich soustavy pásma horkého vzduchu, proudící rychle k oběma stranám otvorů zvlákňovací trysky, a přivádějí je k několika vodicím kanálům, rozděleým na komooy, kde působí rovnoběžně a vlákny dalěí vzduchové proudy.
199 101 z
189101
Pod vodícími kanály vstupuje soustava vláken do pásma víření, v němž za současného kmtání sem a tam dochází ke kladení vláken na děrovaný pás.
Patentový spis NSR č. 1,303,569 se zakládá v poddtatě na vykládacím spise NSR č. 1,282.590, přičemž ve vzduchových vodicích kanálech, uspořádaných pod zvlákňovací tryskou, je ve směru vláken dttýchán další vzduch navíc. Tak například vyplývá ' z údajů ve zveřejňováním spise NSR č. 2,048.006 spotřeba m /h vzduchu zhuštěného asi na 3 kp/cm , pro šířku rouna 1 metru. Potužvá-li se kiuíatých trysek, jak je popsáno ve vykládacím spise NSR č. 1,785.158, činí spotřeba vzduchu, zhuštěného na 22 kp/cm2 , asi 1400 mJh pro vlákna v počtu 1500, jeí jsou normálně kladena na jednom · metru šířky rouna. Zde . vede způsob pohonu k používání mnoha jednotlivých vzduchových proudů, jeí vytváářjí velký počet vlákenních soustav, jejich svádění do jednotného plošného útvaru se stejnoměrnými textiniéfyzikálníml vlastnostmi je velmi ztíženo anebo je zcela nemožně. Vysoké náklady. na mechanickou výrobu a značné náklady na pohotovou připravenost velkých dávek stlačeného vzduchu jsou význačnými nevýhodami těchto způsobů.
Bylo již také navrhováno - zvlékněnou soustavu vláken pojímat do jednoho pásma a dlouit přes galety s rozdílnou obvodovou rychlostí. Dloužená vlákna jsou potom zase rozpínána tím, že proudy plynu, vystupující z obloukové štěrbinové trysky, působí na pásmo vláken a vějířovitě je rozepíínai, načež dochází ke kladení na děrovaném pásu do rouna. Nevýhoda tohoto způsobu je v tom, že se při možrných pře trží ch vláken a/nebo elektrostatickém nábooi vláken tvoří náviny, jež činí pochybnou stálost způsobu.
Je také známo nasávat soustavy vláken spolu se vzduchem ve vhodných tryskách, rozmístěných přes celkovou pracovní šíři.
Používání způsobu nasávání má tu výhodu, že lze vyrábět přes velké pracovní Šíře stejnoměrná rouna z elementárních-vláken. Náklady na vytváření a udržování umělého tahu jsou poměrně nízké, což rovněž hovoří pro používání tohoto způsobu.
Až dosud se vycházelo z toho, že mussiy být udržovány přibližně laminární stavy v proudícím plynu za průchodu nasávací tryskou, aby se dosahovalo co nejvyěší rychlosti proudění při vytvořeném podtlaku pod tryskou a. kromě toho aby se zabraňovalo provazování prostupujících elementárních vláken. Takový lineární tok plynného média v nasávací trysce vyíjí potórně nepatrnou dloužící činnost na vytlačovaná elementární vlákna.
Tímto způsobem se dají vyrábět jenom - rouna se středními hodnotami pevnooti při poměrně vysokých protaženích a tloušťkách e^mo^dmí^ vláken, .čímž jsou omezeny oblasti použití.
Vvelku lze konnetatovat, že v této době známé způsoby výroby rouna z elementárních vláken buňto jsou spojeny s velmi vysokými technickými náklady a navíc Ještě s vysokými náklady na provozování kompresorových souu^jí, nebo přinášejí s sebou, Jako u jednoduššího a levnějšího způsobu nasáv tání, omezenou po^žítθljoθt výrobku.
Účelem vynálezu je zaručovat výrobu rouna z elementárních vláken s velkou pevností a milým protažením ve všech směrech namáhá í, t menšími tloušťkami elemntá*ních vláken a velkým plošným pokrytím při malých nákladech.
Údolem vynálezu Je co nejdalekosáileji uskutečnit výhodné vlastnosti výrobku podle účelu vynálezu, jež , byly až dotud dosažitelné jenom t nákladnými způsoby poháněným vzduchem, resp. na poruchovém principu galet, zejména při zachování základní zásady Jednoduchého nákladově příznivého způsobu nasávaným vzduchem. Obbvváště je třeba zшo>0lo0áobit účinek dloužení k dosahování s pomocí vhodných prostředků s nasávaným vzduchem.
Způsobem podle vynálezu Je úkol řešen tím, že elementární vlákna vytlač ováná tryskou jsou uvinit^ nasávací trysky navíc k běžnému proudu nasávání ostříkována Jedno- nsbo oboustranné plynem, jenž vykazuje rychlost 200 až 900 m^s, Je dýchán v úhlu 5 až 175°, zejména 45 až 105% vůči směru ' vláken, a jehož cenové mrážtví či.ní nejvýš 200 na pracovní šíři jednoho meeru.
Při oboustranném ostřik ování se oba proudy , plynu potahují podél elemen0áιrnícl vláken napříč jejich s^ru o hodnotu nejvýše 25 mm rovnoběžně ·a/nebo s rodíliým kMtočtem a/nebo piuLsací v intenzitě ovlivňují časově a místně elementární vlákna.
Zařízení k provádění vynálezu se přitom vyznačuje tím, že urnt? tvarových kusů Jsou upravena plynová přívodní vedení, opatřená výfukovými otvory, jejichž průměry jsou k jejich rozestupu v poměru od 1 : 5 do 1 : 50.
Plynová přívodní vedení mohou být přitom uspořádáha v rozdílné výšce.
Podle dalšího pooetí vynálezu jsou plynová · přívodní ved^iní, vytvořená jako trubky, vložena otáčivě do drážek upravených ve tvarových kusech.
Plynová přívodní vedení mohou být v nasávací trysce bočně posuvná o ho&iotu nejvýše 25 mm.
Podle posledního pojetí vynálezu jsou výfukové otvory zaměřeny úhlově vůči rovině soustavy elementárních vláken.
Vynález bude nyní popsán podle výkresů, na · nichž přededtavu uí:
Obr. 1 schemtické znázornění nejpalssatnějších součáseí zařízení pro výrobu rouna z elementárních vláken od přechodu vytlačovaných zvlákněných vláken až po kladení do rouna, obr. 2 podstatné potoobnoosi pro uskutečnění milenky vynálezu ve tvarovém kusu nasávsc! trysky a obr. 3 řez tvarovými kusy nasávací trysky v mstě A-A se znázorněním dávkovacího zařízení pгotÉl:ιoпaoélo vzduchu, jehož výfukové otvory Jsou zaměřeny pod určitým úhlem vůči rovině soustavy elemenOároích vláken.
SdejmUcky znázorněné zařízení představuje způsob provedení, zejména co se týče uspořádání přívodu plynu ve známé nasávací trysce. , Ze ^^Π^νθοί trysky 1 Jsou vytlačovány soustavy 2 elemtárních vláken. S pomocí nasávacího zařízení 2 Jsou soustavy elementárních vláken, Jak známo, přiváděny do nasávacího pásma J a prostřednictvím nasávací trysky J na odkládací páa 8, kde jsou kladeny jako rouno 10. Uvnitř tvarových kusů 4a, 4b jaou umístěna plynová přívodní vedení 5 a. jež jsou opatřena výfukovými otvory 6 (obr. 2). Plynová přívodní vedení 5a. 5b jaou trubky, jež se otáčivě zasunují do profilu tvarových kusů 4a. 4b do vhodných drážek 11. Přidáváním navíc plynového proudu s vysokými rychlostmi se elementární vlákna vychylují a vlivem panujícího umělého tahu při nasávání se podstatně silněji urychlují, Je výhodné vyfukovat proud plynu z obou tvarových kusů 4a, 4b. Jfik úhel vůči směru vláken, tak i úhel vůči rovině jejich soustavy 2, jakož i poloha výfukových otvorů 6 v obou tvarových kusech .4a, 4b se dají vůči sobě měnit, čímž lze dosahovat zejména pro odtahové aíly a také pro kladení vláken výhodných účinků. Tyto úhly jsou a výhodou ostré.
Aby se mohly výfukové otvory 6 uspořádat jednou přímo naproti a po krátkém ěase, může se celé dmýchací zařízení a výfukovými otvory 6 posunovat osově o hodnotu nikoli větší než 25 mm-
1. Zařízení výroby rouna z elementárních vláken zvlákňováním z tavenlny nebo roztok při němž se zvlákněná soustavy elementárních vláken urychluje a současně dlouží v nasávací trysce a na děrovaném pásu klade do rouna, vyznačující se tím, že elementární vlákna vytlačovaná tryskou jsou uvnitř nasávací trysky navíc к běžnému proudu nasávání ostřikována jedno- nebo oboustranně plynem, jenž vykazuje rychlost 200 až 90C m/s, je

Claims (7)

  1. PfiEDMÉT VYNÁLEZU dmýchán pod úhlem 5 až 175°, zejména 45 až 105°, vůči směru vláken, a jehož celkové množství činí nejvýše 200 m^/h na pracovní šíři jednoho metru.
  2. 2. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že ae oba proudy plynu pohybují podél elementárních vláken napříč jejich směru o hodnotu nejvýše 25 mm rovnoběžně a/nebo s rozdílným kmitočtem a/nebo pulsací v intenzitě ovlivňují časově a místně elementární vlákna.
  3. 3. Zařízení к provádění způsobu podle bodu 1 nebo 2, vyznačující se tím, že uvnitř tvarových kusů (4a, 4b) jsou upravena plenová přívodní vedení (5a, 5b), opatřená výfukovými otvory (6), jejichž průměry jsou к jejich rozštupu v poměru od 1 : 5 do 1 : 50.
  4. 4. Zařízení podle bodu 3, vyznačující se tím, že plynová přívodní vedení (5a, 5b) jsou uspořádána v rozdílné výšce.
  5. 5. Zařízení podle bodu 3 nebo 4 vyznačující se tím, že plynová přívodní vedení (5a, 5b), vytvořená jako trubky, jsou vložena otáčivě do drážek (11) upravených ve tvarových kusech (4a, 4b).
  6. 6. Zařízení podle bodů 3 a 5 nebo podle bodů 3 až 5, vyznačující se tím, že plynová přívodní vedení (5a, 5b) jsou v nasávací trysce (7) bočně posuvná o hodnotu nejvýše
    25 mm·
  7. 7. Zařízení podle bodů 3, 5 a 6 nebo podle bodů 3 až 6, vyznačující se tím, že výfukové otvory (6) jsou pod ostrými úhly zaměřeny vůči rovině soustavy (2) elementárních vláken.
CS652877A 1976-10-11 1977-10-07 Method of and appararus for manufacturing webs from elementary fibres by melt or wet spinning CS199101B1 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DD19520176A DD128204B1 (de) 1976-10-11 1976-10-11 Verfahren und vorrichtung zur herstellung von elementarfadenvliesstoff

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS199101B1 true CS199101B1 (en) 1980-07-31

Family

ID=5505949

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS652877A CS199101B1 (en) 1976-10-11 1977-10-07 Method of and appararus for manufacturing webs from elementary fibres by melt or wet spinning

Country Status (7)

Country Link
CS (1) CS199101B1 (cs)
DD (1) DD128204B1 (cs)
DE (1) DE2742068A1 (cs)
FR (1) FR2371537A1 (cs)
GB (1) GB1586242A (cs)
NL (1) NL7710970A (cs)
SU (1) SU896112A1 (cs)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ES2201002T3 (es) * 2000-07-25 2004-03-16 Carl Freudenberg Kg Procedimiento y dispositivo para la fabricacion de napas hiladas.
EP1277867A1 (de) 2001-07-16 2003-01-22 Carl Freudenberg KG Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung eines Spinnvlieses

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NL296015A (cs) * 1962-05-16
DE1282590C2 (de) * 1963-10-25 1975-02-13 Lutravil Spinnvlies GmbH & Co., 8750 Kaiserslautern Vorrichtung zur herstellung von wirrvliesen aus endlosen polymeren fasern
DE1435466A1 (de) * 1964-10-24 1969-03-20 Freudenberg Carl Fa Verfahren zur Herstellung textiler Faserprodukte
AT283575B (de) * 1965-06-30 1970-08-10 Freudenberg Carl Fa Verfahren zur Herstellung von aus endlosen, verstreckten Fäden bestehenden Vliesen
AT292178B (de) * 1967-07-28 1971-08-10 Bunzl & Biach Ag Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung von Faserflächengebilden
DE1760713B2 (de) * 1968-06-22 1973-07-05 Vorrichtung zum herstellen eines wirrfaden-vlieses aus synthetischen faeden
GB1264962A (cs) * 1968-06-25 1972-02-23
DE1785158C3 (de) * 1968-08-17 1979-05-17 Metallgesellschaft Ag, 6000 Frankfurt Runddiise zum Abziehen und Ablegen von Fäden zu einem Fadenvlies
DE2048006B2 (de) * 1969-10-01 1980-10-30 Asahi Kasei Kogyo K.K., Osaka (Japan) Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung einer breiten Vliesbahn
DE2049594A1 (de) * 1970-07-01 1972-01-05 Wtz Textile Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung von Elemeirtarfadenvliesstoff

Also Published As

Publication number Publication date
FR2371537B1 (cs) 1983-10-21
DE2742068A1 (de) 1978-04-20
NL7710970A (nl) 1978-04-13
SU896112A1 (ru) 1982-01-07
DD128204A1 (de) 1977-11-02
FR2371537A1 (fr) 1978-06-16
GB1586242A (en) 1981-03-18
DD128204B1 (de) 1979-05-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3502763A (en) Process of producing non-woven fabric fleece
US8241024B2 (en) Forming melt spun nonwowen webs
US4064605A (en) Method for producing non-woven webs
US4340563A (en) Method for forming nonwoven webs
US3802817A (en) Apparatus for producing non-woven fleeces
US11313386B2 (en) Spatially controllable eductor for managing solid additives and processes using same
US3439085A (en) Process for the production of non-woven elastic polyurethane fabric
RU2003118457A (ru) Способ и устройство для изготовления по существу бесконечных тонких нитей
CA2432790A1 (en) Method and device for producing substantially endless fine threads
JP4549541B2 (ja) 不織布ウェブの製造中に繊維束を開繊し分配する装置
US5571537A (en) Stationary-pressure apparatus for producing spun-bond web
US3554854A (en) Non-woven fabric
US3286896A (en) Method and apparatus for forwarding filaments by jet means
US4753698A (en) Method for the production of spun bonded nonwoven fabrics having a uniform structure
EP1629141B1 (en) Apparatus and method for controlling airflow in a fiber extrusion system
US3698610A (en) Process and device for the manufacture of a non-woven matted web from synthetic yarn
JP2022010113A (ja) スパンボンド不織布
CS199101B1 (en) Method of and appararus for manufacturing webs from elementary fibres by melt or wet spinning
US3736211A (en) Two-planar deflector for dispersing and depositing nonwoven filamentary structures
US3798100A (en) Apparatus for making spunbonded fabrics
US20100084783A1 (en) Non-round spinneret plate hole
GB1271844A (en) Non-woven fabrics
JP2024000952A (ja) メルトブローン型不織布の作製用のプラント
KR800000150B1 (ko) 부직포 웨브의 제조방법
KR20220080481A (ko) 나노섬유 제조 장치