CS196147B1 - Trojrozměrné výrobky - Google Patents

Trojrozměrné výrobky Download PDF

Info

Publication number
CS196147B1
CS196147B1 CS781798A CS179878A CS196147B1 CS 196147 B1 CS196147 B1 CS 196147B1 CS 781798 A CS781798 A CS 781798A CS 179878 A CS179878 A CS 179878A CS 196147 B1 CS196147 B1 CS 196147B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
web
fabric
fibers
dimensional
dimensional article
Prior art date
Application number
CS781798A
Other languages
English (en)
Inventor
Vladimir Hanyk
Vladimir Nekuda
Ivan Petras
Jiri Vaverka
Karel Fremel
Original Assignee
Vladimir Hanyk
Vladimir Nekuda
Ivan Petras
Jiri Vaverka
Karel Fremel
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vladimir Hanyk, Vladimir Nekuda, Ivan Petras, Jiri Vaverka, Karel Fremel filed Critical Vladimir Hanyk
Priority to CS781798A priority Critical patent/CS196147B1/cs
Publication of CS196147B1 publication Critical patent/CS196147B1/cs

Links

Landscapes

  • Laminated Bodies (AREA)

Description

Vynález se týká trojrozměrných výrobků, například klobouků, fezů, baretů, hrudních košíčků, svršků obuvi, potahů sedadel atd.
Uvedené výrobky se zhotovují bud z plstí klasickým plstěním na formě požadovaného tvaru, anebo z plošných textilií jejich tvarováním.
Jak vyplývá například z popisu vynálezu k čs. autorskému osvědčení č. 182 884, je výroba látkových klobouků celkem úspěšně vyřešena použitím pleteniny, jejíž vazba umožňuje tvarování všemi směry.
Plstěné výrobky, zejména klobouky, se původně zhotovovaly jen z králičí a zaječí srsti, které se však již delší dobu nedostává a její nedostatek se stále zvětšuje. Nepřekvapuje proto, že nejprve vznikaly postupy, např. podle čs. patentových spisů č. 111 477 a 124 124, které nahrazují část srsti textilními vlákny. Nevýhodou těchto známých provedení je zachování celého zdlouhavého a pracného klasického postupu výroby plstěných klobouků.
Později se objevily postupy, které opouštějí klasickou technologii výroby plstěných klobouků a snaží se ji nahradit technologií vpichování, převzatou z oboru netkaných textilií.
Tak například z britského patentového spisu č. 888 146 je známý klobouk a svršek obuvi, které obsahují vlákenné rouno sestávající ze spodní vrstvy termoplastických syntetických vláken a z horní vrstvy vlněných vláken. Obě vrstvy jsou zpevněny vpichováním, potom tvarovány srážením a napínáním a fixovány pařením, aby se dosáhlo požadovaného stálého tvaru. Nevýhodou této plsti je její pouze rounová struktura, která i když využívá vrstvy termoplastických vláken, často nesnese námahu vznikající při tvarování. Důsledkem toho je nejistota výsledku tvarování, zaviněná vznikem nestejnoměrné tlouštky vylisované plsti nebo protržením plsti.
Tuto nevýhodu se snaží odstranit klobouk, známý z francouzského patentového spisu č.
065 872, který využívá pružné pěnové hmoty, do níž jsou vpichováním zakotvena přírodní nebo syntetická vlákna. Nevýhodou tohoto klobouku je jeho přílišná měkkost a pěnová hmota, která časem degraduje a zapáchá.
Konečně je z popisu vynálezu k čs. autorskému osvědčení č. 182 582 známý způsob výroby klobouků ze vpichované textilie obsahující nejméně 20 % chemických vláken, ' tepelně nezafixovaných nebo/a částečně fixovaných při teplotě 80 až 130 °C a textilie se v průběhu prostorového tvarování zafixuje při teplotě 150 až 280 °C. Také tento vynález se musí potýkat s potížemi výše popsaného britského patentu č. 888 146, přičemž situace je komplikovanější, protože rouno není vytvořeno ze dvou odlišných vrstev vláken, nýbrž ze směsi sráživých a nesráživých syntetických vláken, pevně spolu provázaných vpichováním.
Na základě jak podrobného rozboru nevýhod právě popsaného známého stavu, ověřovaného řadou pokusů, tak i poznatků získaných při vývoji letního klobouku z pleteniny, vznikl úkol vyvinout trojrozměrný výrobek blížící se svým vzhledem i užitnými vlastnostmi známým kla196147 sickým plstěným výrobkům, přičemž jeho technologie výroby musí uspořit zaječí nebo králičí srst, a musí být výrazně produktivnější a méně namáhavější, než je známá klasická výroba plstěných klobouků nebo jiných trojrozměrných výrobků z plsti.
Tyto podmínky si kladou za úkol splnit trojrozměrné výrobky, například klobouky, fezy, barety, hrudní košíčky, svršky obuvi, potahy sedadel, které odstraňují výše popsané nevýhody známých podobných výrobků a jejich podstata spočívá podle vynálezu v tom, že obsahují textilní útvar sestávající z termoplastické nosné plošné textilie, vytvořené nejméně z jedné soustavy nití a opatřené alespoň na jedné své straně vlákenným rounem, které je po celé své ploše zpevněné a současně provázané s termoplastickou nosnou plošnou textilií množstvím vazných bodů, např. 100 až 300 vazných bodů/cm2, sestávajících ze svazků částí délek vláken, vytažených z rouna a protažených alespoň částí tlouštky textilního útvaru.
Nosná plošná textilie je ze sráživého termoplastického vlákenného materiálu, stávajícího se plastickým při teplotě nižší, než je teplota, při které se narušují vlákna v rouně, např. je z polyvinylchloridu nebo polypropylenu, kdežto rouno je např. z polyesteru nebo vlny.
Trojrozměrné výrobky podle vynálezu mohou pro textilní útvar použít různého provedení nosné plošné textilie. Nejvhodnější je pletenina vytvořená vazbou ze základní řady osnovních vazeb, tj. vazbou řetízkovou, trikotovou, suknovou, saténovou, atlasovou a podobně, anebo kombinací těchto vazeb. Pletenina je obzvláště vhodná pro svou strukturu, která umožňuje stejnoměrné roztažení nebo smrštění všemi směry. Pleteninu je možno nahradit pletotkaninou nebo i tkaninou; jejich použití závisí na tvaru výrobku a na materiálu, z něhož jsou zhotoveny.
Vlákenné rouno v textilním útvaru může obsahovat bud vlákna stejné jemnosti a nejméně jedné barvy, anebo může sestávat i ze směsi obsahující vlákna alespoň dvou jemností a nejméně jedné barvy. Vlákenné rouno může být opatřeno vzorem vytvořeným z vláken rouna, které např. sestává ze dvou na sebe položených vrstev lišících se barvou. Alespoň některá vlákna v rouně mohou být sráživá. Povrch textilního útvaru může být vlasový, nebo zvrásněný a může obsahovat vzájemně svařená vlákna.
Z uvedeného vyplývá, že vynález využil dobrých tvarovacích vlastností sráživé termoplastické nosné plošné textilie, zejména pleteniny, která při tvarování textilního útvaru drží rouno množstvím vazných bodů, vytvořených provázáním svazků vláken rouna s nosnou plošnou textilií, a zabraňuje tak jeho ztenčení nebo dokonce roztržení. Tím, že nosná plošná textilie je opravdu nosným prvkem textilního útvaru, jemuž dodává požadovanou pevnost a potřebnou, poměrně stejnoměrnou hmotnost, je možné zpevnit rouno menším počtem vpichů. Toto je velmi důležité, protože nižší stupeň provázání vláken v rouně se příznivě projevuje při tvarování, kdy vlákna při natahování textilního útvaru po sobe kloužou, posouvají se, aniž by se trhala. Zde je třeba upozornit na další přednost struktury textilního útvaru. Množství vazných bodů jsou, možno říci, vlákenné knoty tvořící zásobu vláken, která při napínáni textilního útvaru na formu umožňují svým povytažením k povrchu textilního útvaru měnit tvar tohoto útvaru bez narušení jeho struktury.
Tyto vazné body, neboli vlákenné knoty jsou ohraničeny á od sebe odděleny stěnami, tvořenými nitmi pleteniny nebo tkaniny, takže při tvarování textilního útvaru nedochází ke shlukování vazných bodů.
Další výhody vynálezu názorněji vyniknou z popisu příkladů několika provedení trojrozměrných výrobků a z postupu jejich výroby.
Příklad 1
Trojrozměrný výrobek, například hrudní košíčky nebo svršky pro lehkou obuv, se zhotoví takto:
Nejprve se na mykacím složení vyrobí vlákenné rouno o hmotnosti 300 g/m2 z režných polyesterových vláken o jemnosti 1,7 dtex, délce 38 mm a sráživosti do 30 %.
Potom se rouno klade na pleteninu o hmotnosti 200 až 220 g/m2, zhotovenou z jádrové příze 50% PVC^/50% PESs vazbou protisměrného trikotu. Vrstvený útvar se zpevní a spojí na vpichovacím stroji, osazeném plstícími jehlami, intenzitou 200 vpíchů/cm2 při hloubce vpichu 19 mm. Při vpichování vykonává vrstvený útvar vratný boční pohyb, tzv. šanžírování11, aby nevznikaly krátery a řádkování, což jsou nežádoucí stopy od vpichů jehel. Vpichováním se přemístí část vláken z převážně horizontální polohy do převážně vertikální polohy, přičemž Část vláken je vtažena do tlouštky vrstveného útvaru, nebo dokonce protažena až na jeho odvrácenou stranu, kde vytváří vlákennou vrstvu, alespoň částečně zakrývající pleteninu.
Vpichovaný vrstvený útvar se vysráŽí přímou parou na perforované pařící desce dlouhé 75 cm, při rychlosti postupu vrstveného útvaru 2 až 7 m/min, tlaku páry 0,3 až 0,6 MPa a teplotě 96 až 98 °C', měřené na povrchu pařiči desky potažené suknem. Srážení lze však provést i jiným známým způsobem využívajícím jako srážecího média horké vody nebo horkého vzduchu.
Nakonec se vysrážený vpichovaný útvar tvaruje při teplotě zajištující termoplasticitu pleteniny; zde bylo použito teploty do 240 °C po dobu 45 s.
Příklad 2
Trojrozměrný výrobek ve tvaru klobouku těžšího typu se zhotoví takto:
Z polyesterových vláken o jemnosti 1,7 dtex, délce 38 mm a sráživosti do 30 % se připraví dvě rouna, každé o hmotnosti 400 g/m2, přičemž mohou být odlišné barvy. Rouna se předzpevní 50 vpichy/cm2 pří hloubce vpichu 15 mm. Použije se jehel číslo 15x18x38x3,5 RB NKU.
Potom se jedno z těchto předzpevněných roun klade na pleteninu o hmotnosti 240 až 260 g/m2, zhotovenou z polyviny1chloridového hedvábí kombinovanou vazbou tríkot/sukno, a vrstvený útvar še zpevní a spojí na vpichovacím stroji, osazeném plstícími jehlami jako při předvpichování, intenzitou 100 vpichů/cm2 při hloubce vpichu 19 mra. Vpi’ chuje se ze strany rouna.
Vpichovaný dvouvrstvý útvar se obrátí pleteninou nahoru, na kterou se položí druhé předzpevněné rouno o hmotnosti 400 g/m , a takto vzniklý trojvrstvý útvar se vpichuje jako při předešlém vpichování dvouvrstvého útvaru. Při obou vpichováních vykonává vrstvený útvar vratný boční pohyb, tzv. šanžírování.
Je však možné provést vpichování v jedné operaci za předpokladu, že se použije vpichovacího stroje pro současné vpichování z obou stran. V tom případě se pochopitelně přivádí do vpichovacího stroje trojvrstvý útvar sestávající ze dvou roun, mezi nimiž je uložena pletenina. Vpichuje se intenzitou
100 vpichů z každé strany, t j . celkem
200 vpichů/cm2.
Srážení i tvarování na požadovaný tvar se provádí jako v příkladě 1. Povrch klobouku se může počesat.
Příklad 3
Trojrozměrný výrobek ve tvaru klobouku lehčího typu s hrubým vlasem se zhotoví takto:
Z vlákenné směsi, sestávající z 90 hmot. procent režných polyesterových vláken o jemnosti 1,7 dtex, délce 38 mm a sráživosti do 30 Z a z 10 hmot. Z hnědo obarvených polyesterových vláken o jemnosti 18 dtex a délce_90 mm,se připraví rouno o hmotnosti 250 g/m .
Toto rouno se nejprve předzpevní 50 vpichy/cm2, a potom se klade na pleteninu o hmotnosti 260 až 300 g/m , zhotovenou z jádrové příze PVC/POP vazbou sukno/sukno.
Vlákenný útvar se zpevní a spojí na vpichovacím stroji, osazeném plstícími jehlami 15x18x36x3RB NKU, oboustranným vpichováním intenzitou 100 až 150 vpichů/cm2 z každé strany a při hloubce vpichu 19 mm.
Při vpichování. nevykonává vrstvený útvar vratný boční pohyb, takže vpichovaný vrstvený útvar vykazuje na obou stranách výrazné řádkování.
Srážení vpichovaného vrstveného útvaru se provádí jako v příkladu 1. Řádkování při srážení se ještě více zvýrazní.
Tvarování se provádí při teplotě do 240 °C ρφ dobu do 60 s na požadovaný tvar. Nakonec se klobouku dodá vlasová nebo jiná známá vhodná úprava.
Příklad 4
Trojrozměrný výrobek ve tvaru vzorovaného klobouku se vyrobí takto:
Připraví se 96 hmot. Z režných polyesterových vláken o jemností 4 dtex, délce 38 mm a sráživosti do 30 Z, která tvoří první složku, a z 5 hmot. Z tmavo obarvených polyesterových vláken o jemnosti 18 dtex a délce 90 mm, která tvoří druhou složku. Obě složky se nesměšují, ani se nečechrají společně, nýbrž na podávacím stole před mykacím složením se na první složku nahodile přidává druhá složka ve fromě spojených vloček. Tyto vločky vytvářejí při mykání v pavučině nahodile uspořádaná výrazně barevná místa. Pavučina se vrství do rouna o: hmotnosti 250 g/m .
Rouno se nejprve zpevní 50 vpichy/cm , a potom se klade na pleteninu o hmotnosti 240 až 260 g/m2, zhotovenou z polyvinylchloridového hedvábí kombinovanou vazbou trikot/sukno. Vrstvený útvar se zpevní a spojí na vpichovacím stroji, osazeném plstícími jehlami č. 15x18x36x3 RB NKU, oboustranným vpichováním intenzitou 100 až 150 vpichů/cm2 při hloubce vpichu 19 mm.
Srážení i tvarování se provádí jako v příkladu 1. Povrch klobouku se upraví počesáním.
Příklad 5
Trojrozměrný výrobek ve tvaru vzorovaného klobouku nebo fezu se vyrobí takto:

Claims (10)

  1. PŘEDMĚT V
    1, Trojrozměrné výrobky, například klobouky, fezy, barety, hrudní košíčky, svršky obuvi, potahy sedadel, vyznačující se tím, že obsahují textilní útvar sestávající z termoplastické nosné plošné textilie, vytvořené nejméně z jedné soustavy
    Z vlákenné směsi, sestávající z 50 hmot. procent režných polyesterových vláken o jemnosti 13,2 dtex a délce 90 mm a z 50 hmot. Z režných polyesterových vláken o jemnosti 18- dtex a délce 90 mm se připraví první vlákenné rouno 0 hmotnosti 180 až 250 g/m2, které se pře.dzpevní plstícími jehlami č. 15x18£32x3 RB intenzitou 50 vpichů/cm2 při hloubce vpichu 17 mm.
    Potom se připraví druhě vlákenné rouno o hmotnosti 180 až 250 g/m2 z tmavo obarvených polyesterových vláken o jemnosti 18 dtex a délce 90 mm. Také toto rouno se předzpevní stejným způsobem jako první vlákenné rouno.
    Na předzpevněné první vlákenné rouno se položí předzpevněné druhé vlákenné rouno a navrstvená rouna se vpichují ze strany druhého vlákenného rouna vidličkovými plstícími jehlami č. 15x18x25x2,5V kterýmkoliv vzorovacím způsobem vpichování. Zde bylo použito tzv. technologie NEFE, známé z popisů vynálezů k čs. autorským osvědčením č. 156 587 a 164 108. Tento způsob využívá opěrného roštu ve tvaru válce, na kterém jsou výstředně nasazeny kotouče, které při otáčení válce nadzvedávají rouno do různé výše, čímž se mění hloubka vpichu plstících jehel, a tím dochází k rozdílnému stupni protažení vláken druhého vlákenného rouna na povrch prvního vlákenného rouna, kde vytvářejí vzor. Při vzorovacím vpichování dojde také ke spojení obou vlákenných roun.
    Na obě strany pleteniny o hmotnosti 300 až 350 g/m2, zhotovené z polyvinylchloridového hedbábi vazbou sukno/kladení pod jehlami, še přiloží stranou vzoru obě vlákenná rouna spojená vzorovacím způsobem vpichování a trojvrstvý útvar se zpevní a spojí vpichováním intenzitou 150 vpichů/cni z každé strany pomocí plstících jehel Č. 15x18x36x3,5 RB NKU při hloubce vpi chu 17 mm.
    Vpichovaný trojvrstvý útvar se vysráží jako v příkladu 1, přičemž dojde k výraznému zhuštění řádkového vzoru. Tvarování se provede pří teplotě do 240 °C po dobu do 30 s.
    Příklad 6
    Trojrozměrný výrobek se zhotoví podle kteréhokoliv z popsaných příkladů 1 až 5 jen s tím rozdílem, že místo pleteniny se použije pletenotkaniny nebo tkaniny.
    V právě popsaných příkladech se používá k přípravě rouna jen polyesterových vláken. Ke zhotovení trojrozměrných výrobků podle vynálezu se však může použít i jiných vláken přírodních nebo syntetických za předpokladu, že bez narušení snesou vyšší teplotu, než je teplota plastifikující termoplastický materiál, z něhož je vytvořena nosná plošná textilie, kterou se zde rozumí zejména pletenina, pletotkanina a tkanina. Vlákenné rouno proto může být i ze směsi vláken, např. přírodních a syntetických. Volba vláken pro rouno závisí na povaze trojrozměrného výrobku a na jeho použití, a jednak na materiálovém složení nosné plošné texti- . lie. A naopak: materiál nosné plošné textilie závisí na materiálu použitém na přípravu rouna.
    YNÁLEZU nití a opatřené alespoň na jedné své straně vlákenným rounem, které je po celé své ploše zpevněné a současně provázané s termoplastickou nosnou plošnou textilií množstvím vazných bodů, např. 100 až 300 vazných bodů/cm , sestávajících ze svazků částí délek vláken, vytažených z rouna a protažených alespoň částí tlouštky textilního útvaru.
  2. 2. Trojrozměrné výrobky podle bodu 1, vyznačující se tím, že nosná plošná textilie je ze sráživého termoplastického vlákenného materiálu, stávajícího se plastickým při teplotě nižší, než je teplota^ při které jsou narušována vlákna v rouně, např. je z polyvinylchloridu nebo polypropylenu, kdežto rouno je např. z polyesteru nebo/a vlny.
  3. 3. Trojrozměrné výrobky podle bodů 1 a 2, vyznačující se tím, že nosnou plošnou textilií je pletenina vytvořená vazbou ze základní řady osnovních vazeb, tj. vazbou řetízkovou, trikotovou, suknovou, saténovou, atlasovou nebo podobně, nebo kombinací těchto vazeb.
  4. 4. Trojrozměrné výrobky podle bodů 1 a 2, vyznačující se tím, že nosnou plošnou textilií je pletenotkanina nebo tkanina.
  5. 5. Trojrozměrné výrobky podle bodů 1 až 4, vyznačující se tím, že vlákenné rouno sestává z vláken stejné jemnosti a nejméně jedné barvy.
  6. 6. Trojrozměrné výrobky podle bodů 1 až 4, vyznačující se tím, že vlákenné rouno sestává ze směsi obsahující vlákna alespoň dvou jemností a nejméně jedné barvy.
  7. 7. Trojrozměrné výrobky podle bodů
    1 až 6, vyznačující se tím, že vlákenné rouno obsahuje vzor vytvořený z vláken rouna.
  8. 8. Trojrozměrné výrobky podle bodů 1 až 7, vyznačující se tím, že rouno obsahuje alespoň část sráživých vláken.
  9. 9. Trojrozměrné výrobky podle bodů 1 až 8, vyznačující se tím, že alespoň vnější strana textilního útvaru je vlasová.
  10. 10. Trojrozměrné výrobky podle bodů 1 až 8, vyznačující se tím, že vnější strana textilního útvaru je zvrásněná a na svém povrchu sestává ze vzájemně svařených vláken.
CS781798A 1978-03-22 1978-03-22 Trojrozměrné výrobky CS196147B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS781798A CS196147B1 (cs) 1978-03-22 1978-03-22 Trojrozměrné výrobky

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS781798A CS196147B1 (cs) 1978-03-22 1978-03-22 Trojrozměrné výrobky

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS196147B1 true CS196147B1 (cs) 1980-03-31

Family

ID=5353261

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS781798A CS196147B1 (cs) 1978-03-22 1978-03-22 Trojrozměrné výrobky

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS196147B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP3107411B1 (en) An article of footwear incorporating a woven or non-woven textile with durable water repellant properties
US3538564A (en) Method of making a nonwoven fabric
US3950587A (en) Non-woven textile fiber products having a relief-like structure
Gong et al. Fabric structures: Woven, knitted, or nonwoven
US3856602A (en) Method of producing non-woven textile fiber products having a relief-like structure
US3835512A (en) Method of producing relief patterned nonwoven textiles
NO125283B (cs)
US3616124A (en) Composite nonwoven fabric
CN114606644B (zh) 通过使用化学粘合剂提高抗起球性的复合非织造织物
US20100024489A1 (en) Weaving method using nonwoven as yarn
US6281150B1 (en) Textile support for reinforcing an item of clothing or pieces of clothing
CN110938933A (zh) 具有形状记忆功能的纤维制品及其制备方法
NO158388B (no) Borehull-loggesystem.
CN106149342B (zh) 一种羊毛衫针刺接缝的加工方法
EP3225727B1 (en) High-strength fabric system
US8807175B2 (en) Method for manufacturing weaving material from nonwoven
CS196147B1 (cs) Trojrozměrné výrobky
US3779852A (en) Textile fabric and method of producing same
Patel et al. Nonwoven technology
RU2318935C2 (ru) Многослойный материал
KR19990041259A (ko) 3층 구조를 갖는 의류용 섬유 시이트 및 그의 제조 방법
ES2225234T3 (es) Fabricacion de un forro interior para la industria del calzado.
JP3047536U (ja) 凸状パイル柄の縦編み素材
CN117802675A (zh) 双面毛绒面料及其制备方法
HU192198B (en) Stepped textile fabric with finishing effects of lisle characters