CS195379B1 - Process for preparing polyolefinic waxes conaining oxygen - Google Patents

Process for preparing polyolefinic waxes conaining oxygen Download PDF

Info

Publication number
CS195379B1
CS195379B1 CS623773A CS623773A CS195379B1 CS 195379 B1 CS195379 B1 CS 195379B1 CS 623773 A CS623773 A CS 623773A CS 623773 A CS623773 A CS 623773A CS 195379 B1 CS195379 B1 CS 195379B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
oxidation
oxygen
weight
melt
polyolefin
Prior art date
Application number
CS623773A
Other languages
English (en)
Inventor
Klaus-Dieter Ebster
Werner Eifert
Gerhard Kotte
Original Assignee
Ebster Klaus Dieter
Werner Eifert
Gerhard Kotte
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ebster Klaus Dieter, Werner Eifert, Gerhard Kotte filed Critical Ebster Klaus Dieter
Publication of CS195379B1 publication Critical patent/CS195379B1/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08FMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED BY REACTIONS ONLY INVOLVING CARBON-TO-CARBON UNSATURATED BONDS
    • C08F8/00Chemical modification by after-treatment
    • C08F8/06Oxidation
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08FMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED BY REACTIONS ONLY INVOLVING CARBON-TO-CARBON UNSATURATED BONDS
    • C08F2800/00Copolymer characterised by the proportions of the comonomers expressed
    • C08F2800/20Copolymer characterised by the proportions of the comonomers expressed as weight or mass percentages

Description

Vynález se týká způsobu výroby polyolefinových vosků obsahujících kyslík oxidací nasycených polyolefinů o molekulové hmotnosti 800 až 10 000.
Oxidovátélnost polyo 1efinových vosků je oproti parafinovým uhlovodíkům podstatně menší. Jednoduché přenesení reakčních podmínek oxidace parafinů není proto možné. Neučiní-li se zvláštní opatření, musí se počítat s dlouhými reakčními dobami a získají se produkty, které oproti výchozím látkám mají značně .změněné vlastnosti, jako menší tvrdost, žlutou až hnědou barvu, pronikavý zápach a značně zvýšenou viskozitu taveniny, a tím jsou pro další zpracování neupotřebiCelné.
Tyto nedostatky se snaží obejít několik známých způsobů se speciálními technologickými podmínkami.
Je např. známo, že polyethylenové vosky lze oxidovat v roztaveném stavu kyslíkem nebo plyny obsahujícími kyslík při odpovídajícím řízení teploty až na Číslo kyselosti 50 bez uvedených nedostatků, avšak tento způsob vyžaduje teploty od 130 do 190 °C, které znamenají poměrně velký přísun energie .
Dále je známé získání oxidovaných polyolefinových vosků s čísly kyselosti až 100 a provádění oxidace kyslíkem v kapalné fázi při poměrně nízkých teplotách max. 130 °C. Tento způsob však předpokládá malé viskozity tavenin, které jsou k dispozici obecně jen u polyolefinů o malé molekulové hmotnosti. Viskozita reakční směsi se musí přitom udržovat regulací přísunu kyslíku na hodnotě, která nepřevyšuje hodnotu vis kozity použitého polyo1efinového vosku. Tímto způsobem lze sice získat produkty s dobrými emulgačními vlastnostmi, avšak reakční rychlost je při teplotách pod 130 °C tak malá, že pro dosažení čísla kyselosti 20 až 30 jsou zapotřebí reakční doby od 12 do 20 hodin.
Dále je známo provádění reakcí při teplotách mezi 130 a 250 °C za zvýšeného tlaku a silného míchání za účelem zvýšení příjmu kyslíku a tím oxidovat vyššími reakčními rychlostmi a bez stoupání viskozity. Dosahuje se reakčních rychlostí od 2 do 4 kg O2/IOO kg vosku/hod, přičemž míchací výkony pod 1 kW/100 kg vosku vedou ke žlutým produktům, delším reakčním dobám a vysokým viskozitám taveniny. Nedostatkem jsou kromě toho vysoká spotřeba energie, nákladná bezpečnostní technika a přitom dosažitelný malý stupeň energetické účinnosti. Velká část elektrické energie se přeměňuje přes míchadlo na teplo, které se přídavným chlazením musí z reakční nádoby opět odvádět.
Pro rychlé překonání indukční periody a k urychlení oxidačního pochodu jsou známy katalyzátory. Jako katalyzátory se hodí např. peroxidové sloučeniny, azosloučeníny a čerstvě oxidované polyolefiny. Nedostatek těchto způsobů spočívá v tom, že použité přísady mají nepříznivý vliv na vlastnosti prozduktu, protože poskytuji nízkomolekulární štěpné produkty a tím usnadňují sítovací reakce.
Jako katalyzátory jsou dále použitelné sloučeniny známé z oxidace parafinů, jako např. určité sloučeniny těžkých kovů manganu nebo kobaltu, případně jejich alkalic195379
Í95379 kých sloučenin nebo sloučenin alkalických zemin, např. ve formě mannanis-tanu draselného. Tyto katalyzátory sice’urychlují oxidační reakce, nezabraňují vsak vzniku různých provozních nedostatků, jako zbarvení produktu, zesilováni, zhoršení vůně. Vznik zesíšovaných produktů se projevuje např. tak, že viskozita oxidační taveniny se podle - podmínek pozvolna nebo také velmi náhle a většinou již při poměrně ^ižší^c^h oxidačních stupních zvýší na vysoké hodnoty a produkty konečně i gelu!, tj. stanou se ne tavitelné, nerozpustné a'tím neupoořebitelné.
Aby se vznik zesítěných podílů udržel na nízké úrovni, lze tyto způsoby použžt pouze u nízksmSl^l<ι^járiích vosků, přičemž je často nutné udržovat vitkozitu taveniny po lyolefinů přísadou uhlovodíkových vosků na nízkém stupni. S ohledem na sítovací tendenci s pootupnuicí oxidací dosahnuí se v praxi pouze poměrně nízké oxidační stupně.
Z toho důvodu umoož^i^uí známé způsoby výrobu snadno emuugovvtelných , poměrně tvrdých • polyolefínových vosků, avšak s viskozitami tavenin, které nejsou vyšší než viskozity výchozích produktů. Kromě toho maj produkty bud pouze nízká nebo žádná esterová čísla a tím špatné technické vlast^o ti, nebo je jejich výroba spojena s dlouhými dobami, případně se spotřebou energie.
Účelem vynálezu je výroba snadno, emulgovatelných po ^yolefň^í^i^^ch vosků, které maaí větší obsah kyslíku než známé emulgovatelné vosky, s velkými výtěžky na objem a časovou jednotku.
Úkolem vynálezu je výroba emuugowLelných po lyolefnnových vosků o mooekulové hmoonooti od 800 do 10 000 a čísle kyse 1 osti až asi 150 a esteoovém čísle až 150. Přitom -se má dosáhnout toho, že se ostatní vlastnosti nízkomolekulárnóch výchozích látek, jako tvrdoot, vitkszitt a teplota tuhnuuí, nepříznivě nezměnn.
Uvedený úkol je podle vynálezu řešen tím způsobem, že se oxidace provádí v přitomanou 0,01 až 2 hmoonnotních 7,, vztaženo na pouUitý nízkomooiekuarní pooyooefinový polymer, směsi 0,01 až 0,9 hmoStistních Z soli těžkého kovu skupiny VHa pe riodické soustavy a 0,01 až·1,0 hmoSnistní 7» soli kovu skupiny IVb periodické soustavy . o
Jako sůl těžkého kovu skupiny VHa periodické soustavy přichází v úvahu s výhodou oktoan nebo stearan mani;gaitý’. Jako solí kovů skupiny IVb periodické soustavy se pouužvaaí s výhodou cínaté nebo olovnaté soli karboxylových kyselin s více než 8 atomy uhlíku, například · oktoan cínatý a -^пгпп olovnatý.
Způsobem podle vynálezu se oxiduuí po lyolefinové vosky, zejména polyethylenové vosky, získané po-lymeeací ethylenu. Dále se mohou způsobem podle vynálezu oxidovat polypropylen nebo kopolymery ethylenu s ít-oo-efiny o mooekulové hmoonnotí od 800 do 10 000.
Shora uvedenými op a třeními jsou zapoořebí o^1^<^oti stavu techniky při téměř stejném teplotním profilu podstatně kratší ·reakční doby a. lze získat dobře emuUggžote1né pólysllfinsvé · vosky s čísly kyse!ooti od 1 do 50 a esterovými čísly hd 1 do 200, Naaříklad při reakční době kratší než 5 hodin te dosahиjí na ·0,5 kg vosku a průtoku 0,05 Nm^ 02/h čísla kyse!osti nad 100, Ukázalo se jako účelné upravit ve vyráběném emuUgovatelném polyo1efinovém , vos ku poměr čísla ky s; e i o o si k esteoovému Číslu od 1,0 do 2,0, s výhodou 1,1 až 1,6.
Způsob podle vynálezu umožňuje výrobu . mo0Sfikovnnýih po^olennových vosků, u nichž oiskρzita taveniny během reakce nestoupá, nýbrž stále klesá a tím jsou tyto vosky snadno zpracovaa^^. Dále vzniká způsobem podle vynálezu výhoda, že tvrdost produktů až do čísla kyy e Ioo ti 50 podd tatně neklesá,·nýbrž je libovolně nastavitelná.
Oxidaci podle v^i^^lezu lze provádět také za tlaku mezi 0 až 10 MPa v příoomnooti Sitplrgačních činidel netečných vůči kyslíku např. v přítomnooti , vody nebo vhodných karboxylových kyselin, přičemž lze použžt nízkomooekuUár^ch voskových polyolefinů o mooekulové hmosnioti mezi 10 000 a 20· 000 nebo vyssksmoSlkkjáriích polyolefinů s charakterem plastické hmoty o mooekulové hmosnisti mezi asi 20· 000 a 2,000 000.
Vlaa meo ti polyolefinických oxidačních produktů, vyrobených' způsobem podle vynálezu, jsou určovány dotaženým oxidačním stupněm, strukturou, a m^oekulovou hmoSni>sSí výchozího po lyolefinu. S přihlédnutím k těmto zvláštnoseem je možné vyrobit produkty, které se svými výbornými vlastnostmi daní průmyslově všestranně osujít, ntpř. jako so,učást textilních úprav, ve formě vodných . em^Uzí jtko prostředku pro úpravu a natírání papíru, v prům^í^lu stavebních hmo, v kožedělném průmyytu, v průmyylu plastckkých hmot a kovoprůmyylu a jako základní mtee].“ ály pro leštící, ^^jstovtcí a vosky. Získané produkty jtou přizpůsobeny nejrŮznějšim požadavkům praxe. ,
Způsob podle vynálezu je blíže vysvětlen v následnících příkladech. DeHnice výchozích a konečných produktů je dána nájtledujícími parametry: .
číslo kys eIoo ti TGL 8418 /mgK0H/g vosku/
es terové číslo TGL 8418 /mgK0H/g vosku/
vi-kozita taveniny TGL 0-51 562 /cSt/
při 140 °C
penetrace TGL 12 622 /10_1mm/
500 p/20 °C/30 s
Příklad !
350 g polyethylenového vozku o vit-kozitě taveniny 275 cSt, měřeno při 140 °-, vyrobeného radikálovou polymeeací ethylenu 'při·vysokých tlacích, se roztaví v plástové koloně /0 45 mm, výška 500 mm/ při 160 °-. Po přídavku 0,35 g -teamnu manganatého a 0j35 g oktoanu Hnatého se zavádí do taveníny polyethylenového vosku fil ^ační svíčkou mooikuuární kyslík v mnnsžtví 50 1/h při 160 až 165 °-. .
V časových intervalech uvedených v tabulce se odeberou vzorky a analyz^í , te. Výsledky jsou uvedeny v tabulce 1.
19537 9
Tabulka 1
Doba oxidace /min / Čslo · ky s se 10 s 1ti /mgK0H/g/ Esterové číslo /mgK0H/g/ Barva podle •j 0 dové s tupnice /TGL 8418/ Viskooitr taveniny /cSt/
0 0 0 0 275
30 9,54 8,1 - . 192,3
50 22,17 24,13 1 .125,4
70 26,65 ' >22,3 - 115,1
1 00 50,79 51 ,63 3 100,2
1 1 5 61,73 56,12 - 94,9
175 90,60 72,5 -
235 '101,4 83,2 - .
265 130,9 107,61 4 93,6
P říkla d 2 /srovnávací pokus/ davku solí těžkých kovů IV. hlavní skupiny
periodické soustavy, ukazuj e níže uvedená
Oxidací stejného polyethylenového vosku tabulka 2.
za shora uvedených podmínek, avšak bez pří-
Tabulka 2
Doba Čslo Es terové Barva podle Vis к o o. ita
oxidace kyselos ti číslo j odové taveni, ny
stupnice ‘
/min/ /mgKOH/g/ . /mgK0H/g/ /TGL 8418/ / c.S t /
0 0 0 . 0 275
30 6,73 - - -
40 14,31 8,84 - 132,0
70 23,01 1 8,10 ' - 1 27,3
100 23,62 23,99 4 142,2
130 33,39 29,04 - 151,9
1 60 37,59 32,0 5 -
1 90 4 3,77 36,90 10 253,8
220 47,40 41 ,5 -
240 51,07 50,56 15 . 635 , 1
Příklad 3
7,0 kg polyethylenového vosku jako v příkladu 1 se roztaví v kádince o obsahu 10 litrů, ohřívané dvěma topnými tělesy vytlačovacího stroje po 2200 W.
Po přídavku 3,5 g stearanu maaggnatého a 10,5 g stearanu cínatého Se tavenina póly· ethylenového vosku zahřeje na 160 °C a zavádí se do ní filtrační svíčkou /velikost pórů 5 až 15 /um/ 250 litrů 02/hod při 160 až 165 °C. Reakční teplo se odvádí přes zavěšený vlásenkový vodní chladič. Průběh oxidace je zachycen v tabulce 3.
Tab ulka · 3
Doba oxidace /min/
20
180
210
270
Číslo kyselosti /mgKOH/g/
Esterové . Penn trace Visko ozta
číslo taveniny
/mgKOH/g/ /cSt/
3,09
21,32
37,6
69,03
82,78
99,89
116,41
- 14,2 275
2,5 17,0 205,1
17,96 20,4 . 138,6
29,74 27,7 99,6
64,26 41,5 99,3
68,74 74,0 99,0
75,49 91,0 ' 99,2
104,67 105 99,6
Příklad 4
V pláštové koloně /0 45 mm, výška 500 mm/ se roztaví při 140 °C po 300 g polyethylenového vosku jako v příkladu 1. Po přídavku po 0,30 g stearanu mannana 1tého a po 0,60 g oktoanu cínatého se zavádí do tavenigy polyethylenového vosku filtrační svíčkou 50 1/h molekulárního kyslíku při 130 °C a 140 až
145 °C. V časových intervalech uvedených v tabulkách 4a a 4b se odebírají vzorky a analyzují’ se. Výsledky jsou uvedeny v těchto tabulkách. '
Příslušné srovnávací pokusy bez přídavku určitých m^nožtíví solí těžkých kovů ukazují tabulky 4c a 4d.
Tabulky 4a až 4d
Oxidační Doba Číslo Es terové Viskozita Penetrace
teplota oxidace kyše los ti číslo taveniny 101 mm při 500 p
,/°c/ / min/ /mgKOH/g/ /mgK0H/g/ /cSt/ 20 °C, 30 s
a/ 0 0 . 0 2 7 5,0 14,2
'30 7.5 7,1 - -
60 19,08 1 3 ,'1 9 112,8 19,8
90 32 19,3 7 9,9 22,1
140 až 1 20 46,02 29,5 70,9 26,4
1 50 58,91 - 62,0 27,3
145 °C 1 80 74,92 37,32 50,2 55,8
210 95,93 - ’ 45,4 92,0
240 120,3 79,20 36,6 101
270 132 103,5 · 35,0 105 '
Ooídační Doba Číslo Esterové Viskozi ta P^i^ť^ttrace
teplota oxidace kyselosti číslo taveniny 10~1 mm při 500 p
/°C/ /min/ /mgK0H/g/ /mgK0H/g/ /cSt/ 20 °C, 30 s
b/ 0 0 0 27 5,0 14,2
30 2,52 - - -
- 60 5,89 - - -
90 7,86 7,5 . 177,0 17,3
130 °C 1 20 11,2 - . -
150 15,4 . < - - - ·
1 80 19,6 12,36 134,6 19,3
210 25, 95 - - -
240 ' 33, . 95 20,7 85,6 22,6
270 46,2 41 ,32 65,0 25,3
c/ 0 0 0 27 5,0 14,2
30 7,6 3,9 179 16,1
140 až 145 °C 60 15,4 10,9 155 19,7
srovnávací t 90 20,8 17,1 1 1 9 24,2
pokus 1 20 27,49 25,0 1 10 28,0
/bez přísady 150 32,26 30,4 92 3 1,0
cínu/ 180 37,04 33 , 1 89 36,5
Oxidační Doba Čslo Es terové. ViskozZta Penntrace
teplota oxidace kyše los ti číslo taveniny 10“1 mm při 500 p
/°c/ . /min/ /mgKOH/g/ /mgK0H/g/ /cSt/ 20 °C, 30 s
d/ 0 0 0 ’ 275,0 14,2
' 30 0,28 0,30 - _ -
130 °C be- 90 0,42 0,51 - -
přísady těžkých 1 50 0,56 0,68 260 -
kovů 210 1 ,68 1,9 - -
270 3,64 3,9 231 15,5
Příklad 5
350 g polyethylenového vosku jako v přikladu 1 se roztaví v plástové koloně /0 45 mm, výška 500 mm/ při 160 °C. Po přídavku 0,35 g stearanu manganatého a 0,70 g oktoanu olovnatého se zavádí do taveniny polyethylenového vosku filtrační svíčkou /velikost pórů 5 až 15 ^tí^f molekulární kyslík při teplotě 140 až 145 °C.
V časových intervalech uvedených v tabulce 5 se odeberou vzorky a analyzuj se Výsledky jsou uvedeny v tabulce'5.
Tabulka 5
Dob a Číslo Esterové Viskozi ta Penetrace
oxidace kyse1oo ti číslo taveniny 500 p, 20 oc
/min/ /mgKOH/g/ • /mgKOH/g/ /cSt/ 30 s
0 · 0 0 275 14,2
30 7,29 8,14 ‘ - - .
60 17,12 17,96 154,4 16,8
90 33,39 22,73 110,2 19,5
1 20 54,44 39,56 79,6 28,3
1 50 74,64 51,63 67,4 45,8
180 95,12 57,81 49,2 - 66,9
210 109,43 55,95 41,8 100,0
195379.
Příklad 6
Po 359 g polyethylenového vosku vyrobeného radikálovou polymerací z ethylenu za vysokých tlaků o různé molekulové hmotnosti se v samostatných pokusech roztaví v plástové koloně podle příkladu 1 při 140 °C. Po přídavku po 0,35 g stearanu manganatého a po 35 g oktoanu cínatého se zavádí do tavenin polyethylenového vosku filtračními svíčkami /velikost pórů 5 až 15 <um/ 30 litrů 02/hod při 140 až 145 °C. V časových intervalech uvedených v tabulce 6 se odeberou vzorky a analyzují se. Výsledky zkoušek jsou rovněž uvedeny v tabulce 6.
Tabulky 6a až 6c
Doba Číslo Esterové Vískožita Penetrace
oxidace . kyselosti číslo taveniny 5Ó0 p, 20 °C
při 140 °C 30 s
/min/ /mgKOH/g/ /mgKOH/g/ /cSt/
a/ r-
0 0 0 409 14,5
30 4,07 - 363 13,9
60 7,15 - 301 15,0
90 14,59 - 224 17,0
1 20 25,54 16,55 1JD7 ,7 20,6
150 47, 98 26,38 76,2 27, 1
180 60,03 3 1,0 63,5 33,7
210 76,88 36,76 56,9 43,9
240 92,57 54,3 46,6 57,3
270 100,45 60,91 45,8 68,9
Dob a Číslo Es terové Viskozita Penetrace
oxidace kýselos ti číslo taveniny 500 p, 20 °C
při 140 °C 30 s
/min / /mgKOH/g/ /mgKOH/g/ /cŠt/
b/
0 0 0 570 11,1
60 7,01 9,82 334,5 13,7 '
90 15,15 12,91 201,2 14,5
1 20 25,93 22,69 137,1 17,2
1 50 32,55 24,97 115,0 18,7
180 43,21 3Z, 55 88,0 20,5
210 53,59 39,01 80,7 23,9
240 - - - -
270 72,39 52,48 62,8 32,6
с/
0 0 0 7 7 2,7 10,7
30 0,70 - - -
60 0,98 - - -
90 3,79 - - -
1 20 9,54 7,29 356,4 12,8
1 50 16,83 9,82 234,7 14,3
180 22,45 16,83 215,9 17,4
210 30,02 20,49 ' 138,7 17,5
240 43,21 25,54 100,4 20,2
P ř í к 1 a d 7 oxidace se do taveniny zavádí filtračními
svíčkami molekulární kyslík v množství
Po 350 g ethy.len-vinylacetátovém vosku 50 litrů/hod při teplotě 140 až 145 °C.
/obsah vinylacetátu 15,08 Z hmot. viskozi ta V časových intervalech uvedených v tabulce
taveniny při 140 °C 521,6 cSt/, vyrobeného 7 se odebírají vzorky a analyzují se. Vý-
radikálovou kopolymerací ethylenu a vinyl- sledky jsou uvedeny v tabulce 7b a 7c.
acetátu při vysokých tlacích se roztaví Srovnávací pokus při 140 °C bez přísady
v pláštové koloně podle příkladu 1 1 při urychlovačů oxidace z achycují výsledky
140 °C. Po přídavku různých urychlovačů v tabulce 7a.
Tabulky 7a až 7c
U rychlovač oxidace
D ob a Číslo Es terové Viskozi ta Penetrace
oxidace kyselosti číslo taveniny 500 p, 20 °C,
/min/ /mgK0H/g/ /mgK0H/g/ /cSt/ 30 s
a/ bez
0 0 90 522 31,1
30 0,84 - -
60 1,40 -
90 2,52 -
1 20 6,17 -
1'50 9,54
180 18,79 -
210 27,78 90 138 4 7,6
12
Urychlovač Doba Číslo Es terové • Viskoz ita Penetrace
oxidace .oxidace kys sloo t i číslo taveniny 500 p, 20 °C
při 140 °C i 30 s
/ min/ /mgKOH/g/ /mgKOH/g/ / cSt/
b/
0 0 90 522 3,1
30 1 , 96 o o - . ’
0,1 ' Z hmot. 60 2,24 o o ' -
s tearanu 90 5,33 96,53 370,5 32,2
manganatého 1 20 7,0 1 o o o
1 50 11,22 . 97,09 219,8 36,4
1 80 16,55 o o o
2 10 28,06 98,22 122,1 50,2
240 .41,81 106,91 88,2 75,4
c/ 0 0 90 522 31,1
0,1 Z hmooi 30 1 ,4 o 501
tteat^r^ou manga~ 60 5,75 o o ' o
natého 90 12,35 97,08 225 ,1 37,6
1 20 21,04 o o o
0,1 Z hmo o i 1 50 37,6 101 ,3 100,2 67,4
oktoanu 1 80 55,28 101,85 73 ,7 103
cínatého 210 70,71 108,87 62,1 105
P říkl a. d 8
350 g polypropylenového vosku /číslo kyselosti = 0, teplota mékknti138 °C, moOekulová hmoOnost 4300/ se podle příkladu 1 roztaví v pláštové koloně při 150 °C. Po přídavku 0,5 g oktoanu mmnganatého a a 0,5 g stearanu olovnatého se do voskové
Tabulka 8 taveniny zavádí pomoci filtrační svíčky, podle příkladu 1, kyslík /20 až 50 . 1/h/kg/ a reakční teplo se odvádí p.iástém koOonýi Po určitých dobách byly odebrány vzorky a ty to ianalyzováni ' • Výýledky zkoušek jsou uvedeny v následující tabulce .
Doba oxidace Číslo kyys Ioo ti Esterové číslo . MoOekulová
/min/ /mgK0H/g/ /mgKOH/g/ hmotnost
0 0 0 4 300
1 5 . 0,3 0,1 o
30 0,4 0,3 o
60 1,0 . 1,5 o
90 2,0 4,0 o
1 20 3,8 6,3 o
1 50 ' ' 7,7 8,1 2 '200
1 80 7 , 8 9,7
210 9,3 1-0,7 o
240 10,1 11,1 2 050
kg polypropylenového vosku /číslo kyselos ti \ teplota mmě^í 138 °C/ se roztaví podle příkladu 1 -- - „
155 °Ci
0, mooekulová hmoi^t^íst 4300, v pláštové koloně , při 150 až
Po přídavku 3,5 g sternnu mmnganatého a 3,5 g oktoanu cínatého a 4,0' g sternnu olovnatého se do taveniny zavádí pomocí čltační svíčky, podle příkladu 1, kyslík tak dlouho, 8. Mnoitví ai se dosáhne Čísla ky s e 1 o o ti kyslíku činí 10 až 25
Qa/kg/h.
Tabulka 9
Okamžik:
číslo kysslossi:
Mol^l^i^lová hmoonootí
300
Okami ik :
210 min
Číslo k^ye^el^oti:
8,4 mgK0H/g
Mooekulová hmoOnc>ot:

Claims (4)

  1. PŘEDMĚT
    VYNÁLEZU
    1. Způsob výroby polyolefóooýých vosků obsahu^ach kyslík s čísIcž kyy e ti 3 až 150 mg K^H/g vosku, esteowým Uísb^m 3 až 150 mg KOH/g vosku, oxidací nasycených polyolefinů o moOekulové hmoOnnoti mmzi 800 a 10 000, čistým kyslíkem nebo plyny obsahujícími kyelík, popřípadě za přídavku ozonu při teplotách 120 až 170 °C, s výhodou 130 až 150 °C, v tavenink v přítomnooti solí těžkých ' kovů, vyznnÍSuujcí se tím, že se oxidace provádí v příoomnooti 0,01 až 2,0 Z himonnosnich, vztaženo na použitý nízkomooeekuární polyolefi nový polymer, smě si 0,01 až 0,9 Z hmoOnnotníc.h soli těžkého kovu skupiny Vila periodická soustavy a 0,01 až 1,0 Z hmotnostních soli kovu skupiny IVb periodické soustavy.
  2. 2. Způsob podle bodu 1, vyznačený tím, že se jako soli těžkého kovu skupiny Vila periodické soustavy používá oktoanu nebo stearanu manganatého.
  3. 3. Způsob podle bodů 1 a 2, vyznačený tím, že se jako solí kovů skupiny IVb perio dické soustavy používá cínaté nebo olovnaté soli karboxylových kyselin s více než 8 ato my uhlíku, například oktoanu cínatého a ste aranu olovnatého.
  4. 4. Způsob podle bodů 1 až 3, vyznačený tím, že se ve vyráběném emulgovatelnem póly olefinovém vosku upravuje poměr čísla kyselosti к esterovému číslu od 1,0 do 2,0, s výhodou od 1,1 do 1,6.
CS623773A 1972-09-08 1973-09-07 Process for preparing polyolefinic waxes conaining oxygen CS195379B1 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DD16554872A DD102712A1 (cs) 1972-09-08 1972-09-08

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS195379B1 true CS195379B1 (en) 1980-01-31

Family

ID=5488134

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS623773A CS195379B1 (en) 1972-09-08 1973-09-07 Process for preparing polyolefinic waxes conaining oxygen

Country Status (9)

Country Link
BE (1) BE804113A (cs)
BG (2) BG21095A1 (cs)
CS (1) CS195379B1 (cs)
DD (1) DD102712A1 (cs)
DE (1) DE2334868A1 (cs)
FR (1) FR2198964B1 (cs)
GB (1) GB1429012A (cs)
HU (1) HU166883B (cs)
SU (1) SU540875A1 (cs)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4981605A (en) * 1987-06-08 1991-01-01 Mitsui Petrochemical Industries, Ltd. Liquid modified ethylenic random copolymer and its uses
JPH02245069A (ja) * 1989-03-17 1990-09-28 Nippon Oil Co Ltd 塗膜保護用水性組成物

Also Published As

Publication number Publication date
FR2198964B1 (cs) 1976-03-05
HU166883B (cs) 1975-06-28
BG21095A1 (cs) 1976-03-20
BG21936A1 (cs) 1976-11-25
BE804113A (fr) 1973-12-17
FR2198964A1 (cs) 1974-04-05
DD102712A1 (cs) 1973-12-20
GB1429012A (en) 1976-03-24
SU540875A1 (ru) 1976-12-30
DE2334868A1 (de) 1974-03-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3756999A (en) Sprocess for the preparation of oxidation products of ethylene polymer
US6211303B1 (en) Process for the oxidation of polyethylene waxes
DE1720566C3 (de) Verfahren zur Herstellung von emulgierbaren Poly-α-olefinen
JP5542803B2 (ja) 溶媒をベースとするコーティングのためのシリコーンを含まない消泡剤
US3060163A (en) Process for the oxidation of high molecular weight aliphatic waxes and product
US2443735A (en) Emulsion copolymerization of unsaturated alkyd resins
US3577365A (en) Novel blends of chlorinated carboxyl group containing polymers and ethylene-vinyl acetate copolymers
US4239546A (en) Hydrocarbon polymers to improve the hardness of waxes
JPS6025412B2 (ja) 炭化水素ポリマ−の製造方法
CA2156437C (en) Ethylene-vinyl acetate emulsions with and improved balance of adhesive properties
BG63397B2 (bg) Водно - редуцируем състав, метод за неговото получаване и приложението му
US3278513A (en) Production of emulsifiable waxes
RU2224768C2 (ru) Способ получения сополимера этилена и сложных виниловых эфиров и при необходимости других виниловых сомономеров, предназначенного для получения концентратов пигментов
US2928816A (en) Process for increasing the emulsifiability of a polyethylene/isopropanol telomer wax
CS195379B1 (en) Process for preparing polyolefinic waxes conaining oxygen
EP0734399A1 (en) Process for the maleation of polyethylene waxes
EP3470440B1 (en) Oxidized polyethylene wax
US3519609A (en) Method for making polyolefin waxes by thermal degradation of higher molecular weight polyolefins in the presence of organic acids and anhydrides
US9315694B2 (en) Vinyl acetate/vinyl 3,5,5-trimethylhexanoate copolymer binder resins
US3258438A (en) Addition polymer compositions and methods of producing them
US2754278A (en) Ethylene-higher alkanol polymer wax
JPS6128685B2 (cs)
JP2935517B2 (ja) エチレンとアルケンカルボン酸またはアルケンカルボン酸誘導体またはその混合物とからの共重合体
EP0028384A1 (de) Oxidationsprodukte von Äthylen-Copolymerisaten und deren Verwendung
JP4234582B2 (ja) α−オレフィンダイマー−無水カルボン酸共重合体及びその製造方法