CS130792A3 - Machine for lasting side parts and a heel part of a shoe upper - Google Patents
Machine for lasting side parts and a heel part of a shoe upper Download PDFInfo
- Publication number
- CS130792A3 CS130792A3 CS921307A CS130792A CS130792A3 CS 130792 A3 CS130792 A3 CS 130792A3 CS 921307 A CS921307 A CS 921307A CS 130792 A CS130792 A CS 130792A CS 130792 A3 CS130792 A3 CS 130792A3
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- shoe
- heel
- support
- machine
- machine according
- Prior art date
Links
Classifications
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A43—FOOTWEAR
- A43D—MACHINES, TOOLS, EQUIPMENT OR METHODS FOR MANUFACTURING OR REPAIRING FOOTWEAR
- A43D119/00—Driving or controlling mechanisms of shoe machines; Frames for shoe machines
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A43—FOOTWEAR
- A43D—MACHINES, TOOLS, EQUIPMENT OR METHODS FOR MANUFACTURING OR REPAIRING FOOTWEAR
- A43D111/00—Shoe machines with conveyors for jacked shoes or for shoes or shoe parts
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A43—FOOTWEAR
- A43D—MACHINES, TOOLS, EQUIPMENT OR METHODS FOR MANUFACTURING OR REPAIRING FOOTWEAR
- A43D21/00—Lasting machines
Landscapes
- Footwear And Its Accessory, Manufacturing Method And Apparatuses (AREA)
- Transplanting Machines (AREA)
Description
T3 ?!
ř-J <£> - c i03 < XX !<— =- >> 'm >>g
·< mN r< r'
Stroj pro napínání bočních částí a patnn- svršku obuvi_I
Oblast techniky
Vynález se týká stroje pro napínání bočních částí a pat-ní části svršku obuvi, obsahujícího podpěru obuvi pro pode-pření zpracovávané obuvi na kopytu, na kterém je obuv uloženasvou půdou směrem nahoru a stélkou na půdě kopyta, dvě bočnínapínací soustavy, z nichž každá je umístěna na jedné straněpodpěry obuvi, a zažehlovací mechanismus obsahující dvojicizažehlovacích desek, přičemž podpěra obuvi je tvořena kopyto-vým čepem vloženým do úložného otvoru kopyta, špicovou podpě-rou pro podepření špicového konce obuvi, uložené na kopytovémčepu a patním páskovým mechanismem se zachycovacím páskem prozachycení patního konce boty před zpracováním zažehlovacímmechanismem.
Dosavadní stav techniky
Pro zvýšení produktivity tohoto druhu obuvnických strojů,sloužících pro napínání bočních částí a popřípadě také patníčásti obuvi, bylo již v minulosti navrženo opatřit stroj pronapínání patní části a bočních částí obuvi automatickým pře-mísťovacim ústrojím, které je popsáno v US-PS 4 599 759a které po dokončení napínací operace vysune obuv z kopytové-ho čepu a přemístí ji mimo pracovní oblast stroje. Použitítohoto ústrojí však předpokládá přemístění podpěry obuvi mimopracovní oblast stroje, aby obuv při svém odebírání z automa-tického přemisťovacího ústrojí nekolidovala s pracovními ope-racemi, které potom probíhají v této pracovní oblasti stroje. Úkolem vynálezu je proto vytvořit zdokonalený stroj pronapínání patní části a obou bočních částí obuvi v pracovníoperaci, při které je možno po dokončení napínací operacepřemístit obuv rychle a bez spoléhání na samostatné přemísúo-vací ústrojí, vyžadující vysunutí podpěry obuvi, mimo pracov-ní oblast stroje. 2
Podstata vynálezu
Tento úkol je vyřešen strojem pro napínání patní částia obou bočních částí obuvi podle vynálezu, jehož podstataspočívá v tom, že patní páskový mechanismus je osazen otočněkolem osy probíhající příčně k botě, jejíž patní část je tímsevřena a upnuta, a po ukončení napínací operace na patníčásti obuvi a následném zatažení kopytového čepu, zatímcopatní konec obuvi zůstává upnut v patním páskovém mechanismu,se patní páskový mechanismus uvede do otáčivého pohybu proodebrání obuvi z pracovní oblasti stroje, přičemž patním pás-kovým mechanismem držená obuv je uložena v přijímacím ústrojípro přidržování obuvi při otáčení patního páskového mechanis-mu, která je uvolněna na přijímací ústrojí z patního páskové-ho mechanismu. Základní výhoda stroje podle vynálezu spočívá v tom, žestroj nemusí být opatřen žádným přídavným automatickým dop-ravním ústrojím a kromě toho se podpěra obuvi nemusí vysouvatz pracovní oblasti stroje, aby usnadnila odebrání obuvi.
Pro další zvýšení produktivity stroje podle vynálezu jepodpěra obuvi s výhodou opatřena polohovacím mechanismem pronastavení polohy patní části obuvi, sestávajícím z datovéhočlenu, zachytitelného patním koncem obuvi podepřené na kopy-tovém čepu pro nastavení polohy ve směru probíhajícím v po-délném směru obuvi, a z měřicího ústrojí pro měření výškypatní části obuvi pro stanovení výšky půdy obuvi v oblastipaty, přičemž polohovací mechanismus pro nastavení polohypatní části obuvi a patní páskový mechanismus jsou pohyblivémezi pracovní polohou a mimopracovní polohou a jsou uspořádá-ny tak, že polohovací mechanismus je nejprve přiveden do svépracovní polohy, aby tak nastavil polohu obuvi podepřené nakopytovém čepu, a potom se polohovací mechanismus pohybuje dosvé mimopracovní polohy a patní páskový mechanismus se pohy-buje do své pracovní polohy. 3 Při tomto konstrukčním vytvořeni stroje podle vynálezu jepři přemísťování patního páskového zachycovacího mechanismuspolu se zachycenou botou z pracovní oblasti stroje pracovníoblast volná pro uložení další boty, která má být zpracovává-na v další pracovní operaci a která může být přiváděna do po-žadované polohy pomocí polohovacího mechanismu pro nastavenípolohy patní části boty. V dalším výhodném provedení vynálezuse patní páskový zachycovací mechanismus po svěrném zachycenípatní části boty pohybuje do své mimopracovní polohy ještěpředtím, než se uskuteční otáčivý pohyb patního páskovéhomechanismu.
Je také výhodné, že kvůli potřebě uvolnění obuvi nakonci napínací operace v takovém rozsahu, aby bota zůstalasevřena jen patním páskovým mechanismem, musí být kopytovýčep uvolněn z díry, která je pro něj upravena v kopytu.Kopytový čep musí také umožňovat dostatečný rozsah pohybuboty tak, aby se mohla pohybovat do záběru s datovým členempolohovacího mechanismu pro nastavení polohy patní částiobuvi. Pro zajištění obou těchto možností je kopytový čep ne-sen sloupkem, osazeným svisle posuvně v kluzném uložení propřemístěni patní části obuvi, podepřené kopytovým čepem, dopožadované výškové polohy, přičemž svislý sloupek je opatřenblokovacím ústrojím pro zajištění své polohy v kluzném ulože-ní, přičemž kluzné uložení je podepřeno otočně kolem osy pro-bíhající napříč půdou obuvi pro usnadnění pohybu patního kon-ce obuvi do záběru s datovým členem. Při konvenční výrobě obuvi následuje napínání patní částía obou bočních částí obuvi po napínací operaci, při které seprovádí nepínání špičky obuvi, takže po dokončení napínacíoperace na patní části a bočních částech obuvi je obuv plněnapnuta na kopytu. Při konvenčním způsobu výroby je dále tatoobuv převáděna do stabilizačního zařízení, ve kterém senapínací síly, které byly vneseny do svršku obuvi v napínací 4 operaci, mohou uvolnit, takže obuv si zachová svůj tvar, dokterého byla napnuta, i po následném sejmuti s kopyta; tatopracovní operace je známa jako tepelná stabilizační operace.Tepelná stabilizační operace je obecně prováděna v zařízení,ve kterém je usměrňován horký vzduch, často vedený poměrně velkourychlostí, k částem obuvi, do kterých byla vnesena největšínapětí v průběhu napínací operace. Jedno z takových známýchzařízení je popsáno v GB-PS 2 088 195. V tomto zařízení je obuv uložena na dopravním pásu svou půdou směrem dolů.Protože u stroje podle vynálezu se obuv zpracovává v poloze,ve které je držena svou půdou obrácenou směrem nahoru, musíse pomocí patního páskového mechanismu zajistit obráceníboty, která je tak předávána do přijímacího ústrojí vobrácené poloze.
Tepelné stabilizační zařízení je tvořeno vícekanálovýmstrojem, který obsahuje skupinu vzájemně rovnoběžných kanálů,podél kterých může být obuv dopravována zařízením při prová-dění tepelné stabilizační operace. U stroje podle vynálezuobsahuje přijímací ústrojí obuvi ukládací plošinu, která jepohyblivá mezi skupinou poloh, ve kterých je ukládací plošinauložena vždy v ose jedné pracovní stanice dalšího strojea obuv uložená na této ukládací plošině může být přesunuta dopracovní stanice, ke které je ukládací plošina přiřazena. Jemožno považovat za výhodné, že v tomto konkrétním provedenípřijímací stanice je tato stanice upravena pro dopravu po-stupně po sobě zpracovávaných bot do různých pracovních sta-nic tepelného stabilizačního zařízení.
Ukládací plošina je ve výhodném provedení tvořena v pod-statě rovinnou částí ohebného dílu, který je na svém konci,odvráceném od pracovní oblasti stroje, veden kolem kladkynebo podobného ústrojí a část tohoto ohebného dílu za otočnoukladkou nebo podobným ústrojím probíhá v ostrém úhlu od rovi-ny rovinné části ohebného dílu, přičemž při dopředném pohybu 5 ohebného dílu, tvořícího ukládací plošinu, je společněs ohebným dílem unášena obuv uložená na ohebném dílu a po-stupně se vzdaluje z roviny rovinné části a tím uvolňuje obuvdo přiřazené pracovní stanice. Po přijetí obuvi na ukládacíplošinu se ukládací plošina přemístí po dráze postačující projejí uvolněni od patního páskového mechanismu, který se potomotáčí a dostává se z této dráhy. Aby se zajistilo, že se obuvbude pohybovat společně s dopravním pásem, je s ukládací plo-šinou spojen posuvný člen pohyblivý společně s ukládací plo-šinou, který je přemístitelný mezi pracovní polohou, ve kteréje v záběru s obuví uloženou na ukládací plošině, a mimopra-covní polohou. Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude blíže objasněn pomocí příkladů provedenístroje k uskutečnění napínací operace na patní části a boč-ních částech obuvi, zobrazených na výkresech, kde znázorňujíobr. 1 přední axonometrický pohled na stroj podle vynálezu,jehož některé části jsou vynechány a který je určen pro napí-nání bočních částí a patní části svršku obuvi na kopyto,obr. 2 zadní axonometrický pohled na stroj z obr. 1, zobrazu-jící zejména přemísťovací ústrojí stroje pro přesouvání obuvik dalšímu zpracování, obr. 3 boční pohled na podpěru obuvi,která je součástí stroje z obr. 1 a 2, obr. 4 pohled ve směrušipky IV z obr. 3, zobrazující detail podpěrného ústrojí propodepření špičky obuvi, obr. 5 půdorysný pohled na detail po-lohovacího mechanismu pro nastavování polohy patní části obu-vi na podpěře obuvi, obr. 6 boční pohled na některé detailysloupkové podpěrné soustavy, tvořící část podpěry obuvi, obr.7 půdorysný pohled na detail příkladného provedení patníhopáskového mechanismu, tvořícího část podpěry obuvi, obr. 8boční pohled na detail patního páskového mechanismu, přičemžpatní páskový mechanismus je zobrazen ve své pracovní poloze,ve které může zachytit a sevřít patní konec obuvi, osazené nakopytovém čepu, obr. 9 boční pohled na detaily odebíračího 6 systému stroje pro odebírání obuvi, včetně patního páskovéhomechanismu, nacházejícího se v mimopracovní poloze, obr. 10půdorysný pohled na detail příkladného provedení zažehlovacihlavy stroje podle vynálezu, obr. 11 boční pohled na saně, nakterých je uloženo nanášecí ústrojí pro nanášení lepidlaa napínací soustava pro napínání bočních částí obuvi na stro-ji podle vynálezu, obr. 12 boční pohled na detailní provedenínanášecího ústrojí pro nanášení lepidla a obr. 13 půdorysnýpohled na napínací ústrojí pro napínáni bočních částí obuvi. Příklady provedeni vynálezu
Strojem podle vynálezu, který je v příkladném provedenípopsán v další části, je napínací stroj pro napínání patníchčástí a stran obuvi na kopyto v pracovní operaci, při kterése patní část a obě strany svršku obuvi, jehož stélka seukládá na půdu kopyta a který byl již napnut na kopyto ve svéšpicové části, napínají na kopyto. U tohoto stroje je napíná-ní obuvi nejdříve zahájeno v oblastech frontových čar podpat-ku směrem ke špici obuvi, načež se provádí napínání patníčásti obuvi.
Stroj podle vynálezu obsahuje podpěru 20 obuvi, zobra-zenou zejména na obr. 3, která je upravena pro podepření botypůdou směrem nahoru, přičemž zpracovávaná bota je již nasaze-na na kopyto svou přední částí a na stroji má být provedenonapínání patní části a bočních částí boty. Pro tento účel jepodpěra 20 obuvi opatřena výsuvnou sloupkovou jednotkou 22,zobrazenou na obr. 3 a 6 a opatřenou kopytovým čepem 24., kte-rý může vykonávat v omezeném rozsahu posuvný pohyb ve směrukolmém na podélnou střednicovou osu obuvi v prvním kluznémvodítku 26., které je zase upevněno s možností vykonáváníkluzného pohybu po obloukové vodicí dráze, probíhající v pod-statě v podélném směru půdy boty a vytvořené ve formě druhéhokluzného vodítka 28., podepřeného výsuvnou sloupkovou jednot-kou 22. Pomocí tohoto uspořádání horní části podpěrné sousta- 7 vy je možno dosáhnout dokonalého vyrovnání polohy patní částiobuvi vůči zažehlovací rovině stroje, která bude definovánav další části popisu.
Podpěra 20 obuvi také obsahuje špicovou podpěru 30., zob-razenou zejména na obr. 3 a 4, která obsahuje dva první pod-pěrné bloky 32., jejichž vnitřní strany, přivrácené směremk sobě, jsou skloněny a vytvářejí dvojici podpěrných plochs průřezem ve tvaru V pro podepření špicového konce boty.První podpěrné bloky 32 jsou podepřeny spojovací a podpěrnousoustavou obsahující dvě výkyvné páky 34., uložené výkyvnéa natáčející se směrem k sobě nebo naopak směrem od sebe,a spojovací článek 33., kterým jsou vzájemně spojeny obě vý-kyvné páky 34., které jsou tak nuceny se pohybovat vzájemněsouměrným pohybem. Výkyvné páky 34 jsou uloženy výkyvné nasvých otočných čepech 36., které jsou upevněny v druhém pod-pěrném bloku 38 ♦ Výkyvné páky 34 jsou dvouramennými pákamia jejich druhé rameno je opatřeno rozvidleným koncem 34a,přičemž mezi rozvidlenými konci 34a obou vzájemně spřaženýchvýkyvných pák 34 je umístěn první tekutinový válec 40 s pís-tem a pístnicí, pomocí kterého jsou spodní konce druhým ramendvouramenných výkyvných pák 34 tlačeny od sebe nebo naopakpřitahovány k sobě a tak je ovládán pohyb podpěrných bloků32 směrem od sebe nebo naopak k sobě. Mezi spodními koncidruhých ramen dvouramenných výkyvných pák 34 je umístěno spo-jovací táhlo 42, které je pevně uchyceno k jednomu z těchtospodních konců druhých ramen a je posuvně uloženo v blokuupevněném ve druhém z rozvidlených konců 34a spodních ramendvouramenných výkyvných pák 34.. Toto spojovací táhlo 42 tvořičást pneumaticky ovládaného blokovacího ústrojí 44 pro areta-ci polohy spojovacího táhla 42, kterým je tak možno aretovatnastavenou polohu prvních podpěrných bloků 32♦
Pro určení výškové polohy špicového konce boty ve vztahu k druhému podpěrnému bloku 38 je stroj podle vynálezu opatřen 8 opěrnou deskou 54., která je upevněna výkyvné kolem vodorovnéosy na nahoru vystupující konzole 56 druhého podpěrného bloku38. Opěrná deska 54 je tlačena pružinou do své pracovní polo-hy, ve které může být skloněná čelní plocha opěrného břitu54a přivedena do kontaktu se špičkou boty uložené na výsuvnésloupkové jednotce 22, přičemž tento břit 54a tedy představu-je výškovou vztažnou rovinu ’ pro botu uloženou na výsuvnésloupkové jednotce 22. Jak bude ještě podrobněji vysvětlenov další části popisu, s opěrnou deskou 54 je spojen indukčníspínač 58, který při natočeni opěrné desky 54 v důsledku je-jího záběru s uloženou botou vyšle příslušný signál, kterývyvolá pohyb podpěrných bloků 32 směrem k sobě a tím se do-sáhne přitlačení boty směrem nahoru proti opěrnému břitu 54a.
Druhý podpěrný blok 38 se může vysouvat ve svislém směrunastavovacím pohybem v podpěře 20 obuvi, přičemž pro ro tentonastavovací pohyb je zadní konec druhého podpěrného bloku 38.uložen na kluzné tyči 46, která je zase uložena posuvně vesvislém směru ve třetím podpěrném bloku 48. Kluzná tyč 46 jeve své spodní části opatřena šroubovým závitem, který je ulo-žen v kuličkovém šroubu 50, který je spojen s výstupním kon-cem prvního krokového motoru 52, neseného na spodní stranětřetího podpěrného bloku 48.. Ovládáním prvního krokového mo-toru 52 se může ovládat výškový pohyb druhého podpěrného blo-ku 38 a tím také podpěrných bloků 32 a opěrné desky 54. Tímtozpůsobem je možno nastavit výškovou polohu podpěry 20 botypodle konkrétního tvaru zpracovávané boty. Třetí podpěrný blok 48 je uložen posuvně ve směru příč-ném ke půdě boty na hřídeli 60, přičemž rovnoběžně s tímtohřídelem 60 je umístěna neznázorněná tyč s pravoúhelníkovýmprůřezem, která je uložena v odstupu od hřídele 60 a která mástabilizovat polohu třetího podpěrného bloku 48 při jehokluzném pohybu podél hřídele 60. Hřídel 60 je společně s tou-to stabilizační tyčí uložen na saních 64 špicové podpěry 30, 9 jak bude ještě podrobněji popsáno v další části popisu. Proovládání posuvného pohybu třetího podpěrného bloku 48 na hří-deli 60 a tím také pro ovládání posuvného kluzného pohybupodpěrných bloků 32 ve směru šířky boty, která je na nich po-depřena, slouží druhý tekutinový válec 66 s pístem a pístni-cí; touto úpravou je umožněno osazení jak levých, tak i pra-vých bot v podpěrném ústrojí při dodržení polohy podélnéstřednicové čáry patní části boty podélné střednicové osepodpěry 20 a tím je současně zajištěno správné polohovánízpracovávaných oblastí boty v pracovní oblasti stroje. Proomezení tohoto příčného pohybu třetího podpěrného bloku 48 jestroj podle vynálezu opatřen dalšími dvěma opěrami vytvořený-mi ve formě dotykových kolíků 68, z nichž je na obr. 2 zobra-zen jen jeden a které jsou uloženy posuvně v příčném směruv kanálu 70, který také zamezuje otáčivému pohybu těchto do-tykových kolíků 68. Dotykové kolíky 68 jsou uloženy na nezná-zorněné závitové tyči, jejíž jedna polovina je opatřena levýmzávitem a druhá polovina je opatřena pravým závitem, takžeotáčení této závitové tyče vyvolává vzdalování dotykových ko-líků 68 od sebe nebo naopak jejich přibližování k sobě. Závi-tová tyč je uložena na saních 64 a její otáčení je ovládánodruhým krokovým motorem 74., který je rovněž uložen na saních64. Pomocí vhodných signálů, přiváděných na druhý krokový mo-tor 74., je možno ovládat otáčení závitové tyče a tím takévzájemnou polohu dotykových kolíků 68 v závislosti na veli-kosti a zejména na šířce špicové části boty podepřené dvojicipodpěrných bloků 32. S dotykovými kolíky 68 dále spolupracujecep 76., který je nesen třetím podpěrným blokem 48. Je třebazvláště zdůraznit, že záběrem cepu 76 s jedním nebo druhýmdotykovým kolíkem 68 se může nastavit poloha druhého podpěr-ného bloku 48 a tím také poloha obou prvních podpěrných bloků32 ve směru šířky boty. Sáné 64 jsou na jednom svém konci podepřeny kluznou tyčí 78 a na svém druhém konci tyčí 80 pravoúhelníkového průřezu, 10 která probíhá ve směru délky boty uložené na kopytovém čepu24. Saně 64 se tak mohou posouvat v tomto podélném směruvzhledem k výsuvné sloupkové jednotce 22, aby se mohly při-způsobit obuvi různé velikosti a zejména délky. Pro ovládánítohoto podélného posuvného pohybu slouží třetí tekutinový vá-lec 82 s pístem a s pístnicí, který je upevněn na jednom kon-ci k rámové části 83 podpěry 20 obuvi a na druhém konci k sa-ním 64. K rámové části 83 je také upevněn lineární potencio-metr 84., který je svým druhým koncem připojen k saním 64a který vysílá signály odpovídající poloze podpěry 20 obuvive vztahu k výsuvné sloupkové jednotce 22, takže docházík určitému druhu měření délky zpracovávané boty.
Podpěra 20 obuvi obsahuje polohovací mechanismus 86 pronastavení polohy patní části boty, zobrazený na obr. 3 a 5,který obsahuje první odlitek 87, který je nesen druhou rámo-vou částí 88, která je upevněna výkyvné v druhém otočném čepu90. uloženém na rámu podpěry 20 obuvi. Tento polohovacímechanismus 86 pro nastavení polohy patní části obuvi je takupevněn výkyvné mezi pracovní polohou, zobrazenou na obr. 3,a mimopracovní polohou. Pro ovládání tohoto výkyvného pohybuje stroj podle vynálezu opatřen čtvrtým tekutinovým válcem92 s pístem a pístnicí, která je upevněna k druhé rámové čás-ti 88, přičemž čtvrtý tekutinový válec 92 je upevněn k pevnéčásti rámové konstrukce podpěry 20 obuvi.
Na prvním odlitku 87 je podepřen deskový díl 94, kterýmůže přijít do styku s oblastí zadní drážky boty uložené navýsuvné sloupkové jednotce 22 pro získání délkových údajůboty uložené na podpěře 20. Deskový díl 94 je tlačen pružinousměrem k výsuvné sloupkové jednotce 22 kolem otočného čepu96. Po dosednutí na botu je deskový díl 94 tlačen směrem odvýsuvné sloupkové jednotky 22 ve směru pohybu hodinových ru-čiček při pohledu jako na obr. 2 a tím ovládá indukční spínač98, který potom může vysílat jako odezvu na tento pohyb řídi- 11 cx signály, jak bude popsáno v další části popisu.
Na prvním odlitku 87 jsou také osazeny dva svérné díly100, které- jsou oba otočné kolem svislých čepů 102, uloženýchv prvním odlitku 87. Zadní konce švárných dílů 100 jsou navícspojeny s pátým tekutinovým válcem 104 s pístem a pístnicí,přičemž oba svérné díly 100 jsou vzájemně spojeny spojovacítyčí 106. takže se pohybují vzájemné souměrnými pohyby směremk sobě nebo naopak od sebe. Účinkem tohoto souměrného pohybuobou svěrných dílů 100 k sobě a směrem k patní části boty sedosáhne umístění podélné střednicové osy patní části boty dostřednicové osy podpěry 20 obuvi. Každý svěrný díl 100 jeopatřen svěrným polštářkem 108. který je vytvarován souhlasněs tvarem hrany boty v bezprostředním sousedství frontové čárypodpatku.
Na prvním odlitku 87 je také osazeno měřicí ústrojí 110pro měření výšky uložení patní části podepřené boty, které jezejména patrné z obr. 3. Toto měřicí ústrojí 110 je nesenopákou 112, která je uchycena výkyvné na prvním odlitku 87a jejíž pohyb je ovládán šestým tekutinovým válcem 114 s pís-tem a pístnicí, který je upevněn na spodní straně prvního od-litku 87. Měřicí ústrojí 110 je tvořeno zejména fotoelektric-kým spínačem ve formě dálkoměru, kterým může být zjišťovánavzdálenost předmětu od měřicího bodu tohoto dálkoměru. Tytodálkoměry jsou běžného provedení a na trhu jsou obvykle bezproblémů dostupné. Výsuvná sloupková jednotka 22, zobrazená na obr. 3 a 6,obsahuje sloupek 116. na kterém je uloženo druhé kluzné vo-dítko 28 pro umožnění pohybu po obloukové dráze, jak bylopopsáno v předchozí části. Sloupek 116 je posuvný ve výškovémsměru spodku obuvi ve svém uložení, vytvořeném v druhém od-litku 118, který je uložen s možností omezeného výkyvného po-hybu kolem osy 120. zobrazené na obr. 6 a probíhající ve smě- 12 ru šířky boty, jak bude podrobněji popsáno v další části. Proovládání pohybu sloupku 116 ve výškovém směru slouží sedmýtekutinový válec 122 s pístem a pístnicí, který je upevněn kespodní straně druhého odlitku '118 a jehož pístnice je spojenase sloupkem 116. Pohyb sloupku 116 sleduje druhý lineární po-tenciometr 124, kterým se sleduje výšková poloha sloupku 116ve vztahu ke druhému odlitku 1Ί8. Po dosažení požadované výš-kové polohy sloupku 116 je možno sloupek 116 aretovat v tétopoloze druhým pneumatickým blokovacím ústrojím 126.
Pro ovládání omezeného výkyvného pohybu nebo otáčivéhopohybu druhého odlitku 118 kolem osy 120 je použito osméhotekutinového válce 128 s pístem a pístnicí, který je upevněnna rámu podpěry 20 obuvi a který je spojen s tyčí 130. kteráje spojena otočně pomocí otočného čepu 132 s druhým odlitkem118. Osmý tekutinový válec 128 je dvojčinný. S tyčí 130 spo-lupůsobí třetí pneumatické blokovací ústrojí 134 a tím takézajišťuje nastavenou polohu druhého odlitku 118 a výsuvnésloupkové jednotky 22 v nastavené poloze ve směru délky spod-ku obuvi.
Saně 64 podpěry 20 obuvi jsou rovněž opatřeny čtvrtýmblokovacím ústrojím 138. které je zobrazeno na obr. 3. Totočtvrté blokovací ústrojí 138 obsahuje blokovací destičku 140s otvorem, kterým prochází kluzná tyč 78, a která je uloženavýkyvné na podpěrné destičce 142, přičemž výkyvný pohyb blo-kovací destičky 140 je ovládán devátým tekutinovým válcem144 s pístem a pístnicí, která je schopna zablokovat blokova-cí destičku 140 na kluzné tyči 78 v důsledku zpříčení kluznétyče 78 v otvoru destičky 140. Podpěrná destička 142 je samaupevněna na saních 64 a může vykonávat v omezeném rozsahu ký-vavý pohyb kolem otočného čepu 143. přičemž omezení tohotovýkyvného pohybu je dosaženo zarážkovou tyčí, která nenízobrazena. Účinek takového uspořádání je ten, že po aktivová-ní čtvrtého blokovacího ústrojí 138 a natočení blokovací des- 13 tičky 140 do uzamykacího kontaktu s posuvnou tyčí 78 přestozůstává saním 64 zachována možnost určitého omezeného pohybu,vymezeného zarážkovou tyčí 146 ve směru od výsuvné sloupkovéjednotky 22 z důvodu, který bude objasněn v další části popi-su.
Jestliže má být bota napínána na kopyto, obsluha nejprvenasadí botu, která má již napnutou špici, na kopytový čep 2_4a potom tlačí botu směrem k deskovému dílu 94., takže druhékluzné vodítko 28 a současně s ním i první kluzné vodítko 26jsou nuceny vykonávat kluzný pohyb ve směru délky boty. Navícse výsuvná sloupková jednotka 22, která je v této fázi zatí-žena pouze vyvažovači silou vyvozovanou osmým tekutinovýmválcem 128 s pístem a pístnicí, pohybuje směrem k deskovémudílu 94. Na základě kontaktu mezi zadní drážkou boty a desko-vým dílem 94 se sepne indukční spínač 98 a takto generovanýsignál potom vyvolá přemístění měřicího ústrojí 110 pro měře-ní výšky uložení patní části boty z mimopracovní polohy dopracovní polohy a potom se také otevře přívod tlakové tekuti-ny do třetího tekutinového válce 82 s pístem a pístnicí propřesunutí saní 64 a společně s nimi také špicové podpěry 30směrem kupředu k výsuvné sloupkové jednotce 22. Uspořádánítéto soustavy je voleno tak, že nejprve se tekutina přivádípod poměrně velkým tlakem do třetího tekutinového válce 82.aby se vyvolal tento posuvný pohyb, načež se tlak tlakové te-kutiny sníží, ale udržuje se na dostatečné hodnotě pro udržo-vání posuvného pohybu saní 64.. V této fázi jsou první podpěr-né bloky 32 umístěny ve větší odstupu od sebe.
Jakmile dosáhne špicová podpěra 30 špicového konce boty,přijdou obě strany špicového konce do kontaktu s prvními pod-pěrnými bloky 32 a špička špicového konce boty se zasune podopěrný břit 54a opěrné desky 54, načež se opěrná deska 54 vy-kývne v pohledu podle obr. 3 proti směru pohybu hodinovýchručiček, což vyvolá svým pohybem následně příslušný signálv indukčním spínači 58. Na základě tohoto vyslaného signálu 14 se nejprve aktivuje čtvrté blokovací ústrojí 138, aby se takzablokovaly saně 64 ve své poloze, načež se tlaková tekutinapřevede na druhou stranu pístu ve třetím tekutinovém válci82, aby se tak umožnilo odtažení saní 64 od deskového dílu94 při současném vyvolání výkyvného pohybu podpěrné destičky142. Tímto postupem je zpracovávaná bota udržována ve své po-loze, aniž by byla v této fázi tlačena proti deskovému dílu94. Za těchto podmínek je signál, který je vyslán na základěaktivace indukčního spínače 58, schopen vyvolat současně po-hyb prvních podpěrných bloků 32 směrem k sobě a také vysouvá-ní sloupku 116 výsuvné sloupkové jednotky 22, který se vysou-vá účinkem přívodu tlakové tekutiny do sedmého tekutinovéhoválce 122. Výsuvný pohyb výsuvné sloupkové jednotky 22, kterýmůže probíhat bez přitlačování boty směrem na deskový díl94, takže bota může zůstať napnuta na kopytu, je sledován mě-řicím ústrojím 110 pro měření vzdálenosti, které spolupracujes lineárním potenciometrem 124, až se stélka spodku boty dos-tane do výškové úrovně na podpěře 20 boty, která je požadova-ná. Výškový údaj je určen ve vztahu k již zmíněné zažehlovacírovině stroje podle vynálezu. Přibližovaci pohyb obou prvníchpodpěrných bloků 32 slouží k přitlačování špičky boty podspodní stranu opěrného břitu 54a působením svých skloněnýchploch, takže špice boty se ustaví v požadované výškové úrovnia současně je bota účinkem souměrného přibližovacího pohybuprvních podpěrných bloků 32 vystředěna na svém špicovém kon-ci. V této souvislosti je třeba zdůraznit, že stroj je třebapředem seřídit s ohledem na to, zda jsou zpracovávány levénebo pravé boty, přičemž při tomto seřizování se současněupraví poloha třetího podpěrného bloku 48, která je určenavzájemným kontaktem mezi čepem 76 a jedním nebo druhým doty-kovým kolíkem 68. Poloha dotykových kolíků 68 je kromě tohourčena v závislosti na tvaru zpracovávaného modelu obuvi,který také ovlivňuje výšku špicové podpěry 30 pro podepřeníšpicové části obuvi. 15 V této fázi se patní svěrné díly 100 pohybují směremk sobě, takže jejich svěrné polštářky 108 přicházejí do zábě-ru s botou a sevřou ji v úrovni hranové linie v oblasti fron-tové čáry podpatku a tím ji také vystředí. Měřicí ústrojí110 se potom vzdálí. Potom se přeruší přívod tlakové tekutinydo třetího tekutinového válce 82, kterým se odtlačuje špicovápodpěra 30 směrem od výsuvné sloupkové jednotky 22., a prvníblokovací ústrojí 44 se uvede v činnost, aby zablokovalo prv-ní podpěrné bloky 32 v jejich poloze.
Po umístění boty do této polohy je možno "měřit" jejídélku pomocí lineárního potenciometru 84, aby byly k dispozi-ci podklady pro následné napínací operace.
Stroj podle vynálezu také obsahuje patní páskový mecha-nismus 150. zobrazený na obr. 7, 8 a 9, kterým může být při-veden běžný patní přidržovací pásek 152 do záběru s patnímkoncem boty podepřené na podpěře 20 obuvi. Je třeba ovšemzdůraznit, že pro spřávný záběr tohoto páskového mechanismu150 s patním koncem boty je nejprve nutno odstranit patní po-lohovací mechanismus 86 ze záběru s patní částí boty, takžez tohoto důvodu je polohovací mechanismus 86 uložen na druhérámové části 88, na které může vykonávat výkyvný pohyb kolemotočného čepu 90 do mimopracovní plohy a zpět do pracovní po-lohy.
Patní páskový mechanismus 150 obsahuje třetí odlitek154 opatřený dvěma dozadu vybíhajícími nálitky 156. kterýmije tento třetí odlitek 154 uchycen na podpěrném hřídeli 158.probíhajícím ve směru příčném ke spodku obuvi. Na třetím od-litku 154 jsou uloženy dvě lomené páky 160, každá po jehojedné straně, jejichž přední konce, které jsou přivrácenék výsuvné sloupkové jednotce 22, podepírají křídlové částipodpatkového přidržovacího pásku 152. Mezi zadními konci lo-mených pák 160 je umístěn desátý tekutinový válec 162 s pís-tem a pístnicí, který ovládá pohyb předních konců lomených 16 pák 160 směrem k sobě nebo naopak od sebe a tak umožňuje se-vření patního konce boty a následné uvolnění od podpatkovéhopřidržovacího pásku 152.
Podpěrný hřídel 158 je uložena oběma svými konci v rámu164, který je upevněn výkyvné kolem osy 166 probíhající vesměru šířky půdy boty podepřené na podpěrném ústrojí, přičemžpatní páskový mechanismus 150 se může pohybovat mezi pracovnípolohou, ve které může zachytit patní konec boty, podepřenéna kopytovém čepu 24, a mimopracovní polohou. Jedenáctý teku-tinový válec 168 s pístem a pístnicí je upevněn na stacionár-ní části rámu stroje a je spojen s rámem 164 pro ovládání je-ho výkyvného pohybu.
Stroj podle vynálezu obsahuje také zažehlovací mechanis-mus 170. zobrazený na obr. 10, který má v podstatě běžné kon-strukční provedení a obsahuje zažehlovací hlavu 172, která jeposuvná směrem k výsuvné sloupkové jednotce 22 a zase naopaksměrem od ní účinkem neznázorněného tekutinového válce s pís-tnicí. Zažehlovací hlava 172 podepírá dvojici zažehlovacíchdesek 174, které účinkem vačkové desky 176 vykonávají dopřed-ný a vratný zažehlovací pohyb podél patní části boty. Zažeh-lovací hlava 172 je pohyblivá do pracovní polohy, která jeurčena kontaktem bloku 178 se zadní plochou podpatkového při-držovacího pásku 152 a přitlačením podpatkového přidržovacíhopásku 152 na oblast zadního žlábku boty. Tím je zažehlovacíhlava 172 vždy umístěna v požadované poloze vůči patnímu kon-ci boty před zahájením dopředného a dostředného pohybu zažeh-lovacích desek 174. Blok 178 je upevněn na konci vodícíhočepu 180, který je uložen v zažehlovací hlavě 172 a je tlačenpružinou směrem od výsuvné sloupkové jednotky 22, přičemžv bloku 178 je také vsazen nastavitelný zarážkový kolík 182.který je v záběru s povrchem zažehlovací hlavy 172 a tímurčuje polohu bloku 178 ve vztahu k zažehlovací hlavě 172.Blok 178 je opatřen dvěma rameny 178a, vystupujícími z jeho 17 dvou vzájemně odvrácených stran a dosedajícími a přetlačova-nými na zadní plochy podpatkového přidržovacího pásku 152 navzájemně opačných stranách zadní drážky boty. Je třeba připo-menout, že změnou polohy zarážkového kolíku 182 může být pře-dem nastaven vztah mezi výchozími polohami zažehlovacích de-sek 174 před zahájením jejich dopředného a dostředného pohybua tím také rozsah, v jakém se provádí zažehlování zažehlova-cími deskami 174 při napínání svršku obuvi.
Je třeba také zdůraznit, že v důsledku toho, že podpat-kový přidržovací pásek 152 je v závěrečné fázi svého pohybutlačen do záběru s patním koncem obuvi dopředným pohybem za-žehlovacích desek 172. pohybuje se ve směru, který je rovno-běžný nebo v podstatě rovnoběžný s rovinou, ve které je umís-těna pata podešve a tím se omezuje nebezpečí uvolnění svrškuobuvi od kopyta, což se pochopitelně může vyskytnout, jestli-že podpatkový přidržovací pásek 152 sleduje obloukovou dráhudo svěrného záběru se svrškem.
Jakmile je patní konec obuvi opatřen podpatkovým přidr-žovacím páskem 152 popsaným způsobem, uvede se do činnostidesátý tekutinový válec 162. který přitlačí obě křídla pod-patkového přidržovacího pásku 152 svěrnou silou na bočnístrany obuvi.
Podpěra 20 obuvi je kromě toho opatřena navíc ke svěrné-mu dílu 100 dvěma dalšími přídavnými nebo pomocnými svérnýmidíly 184. které jsou na jednom svém konci upevněny na rámo-vých částech podpěry 20 obuvi a které jsou pohyblivé do zábě-ru s botou podepřenou na podpěře 20 účinkem dvanáctého teku-tinového válce 186 s pístem a pístnicí. Pomocné svěrné díly184. jak .bude popsáno v další části popisu, spolupracují sešpicovou podpěrou 30, aby udržovaly botu pevně v podpěře 20obuvi, jestliže se svěrné díly 100 pro sevření paty, kterétvoří součástí polohovacího mechanismu 86 pro zajišťování po- 18 lohy patního konce boty, odtáhnou před přivedením podpatkové-ho přidržovacího pásku 152 do záběru s patním koncem boty.
Stroj podle vynálezu obsahuje také nanášecí ústrojí 190pro nanášení lepidla, které je zobrazeno na obr. 12. Nanášecíústrojí 190 pro nanášení lepidla obsahuje dvě trysky 192.které jsou spojeny se tavící komorou 194 a přívodním mecha-nismem 196, zobrazeným na obr. 1, kterým je lepidlo v tyčkovéformě přiváděno do taviči komory 194. Přívodní mechanismus196 je ve své podstatě popsán v US-PS 4 599 759 a není protov tomto popisu podrobněji objasňován.
Trysky 192 sledují nezávisle na sobě dráhy podél okrajo-vých částí vzájemně protilehlých bočních stran stélky obuvi,přičemž každá z těchto drah je vhodně řízena, zejména progra-movým -vybavením. Obě trysky 192 mají podobné uložení, avšaknikoliv zrcadlové uspořádání, přičemž v další části je popsá-no uložení jen jedné z nich.
Podél vnějších stran hlavního rámu stroje podle vynálezujsou uloženy dvě vzájemně rovnoběžné kluzné tyče 198, zobra-zené na obr. 11 a 12, na kterých jsou uloženy posuvné saně200. Na jednom konci kluzných tyčí 198 je uložen třetí kroko-vý motor 202, který pohání prostřednictvím převodovky 203hnací hřídel 204 nesoucí na obou svých vzájemně protilehlýchkoncích hnací řemenice 205. Kolem každé z hnacích řemenic205 je veden ozubený převodový řemen 206 s vylisovanými zubyna vnitřní straně, který je uchycen k posuvným saním 200.V oblasti protilehlých konců kluzných tyčí 198 jsou umístěnydvě vratné vodicí řemenice 207. Z posuvných saní 200 vystupuje konzola 208. zobrazená naobr. 12, na jejímž vnějším konci je v otočném čepu 209 ulože-na dvouramenná páka 210, jejíž jedno rameno podepírá na svémvolném konci nosný blok 212. Nosný blok 212 nese čtvrtý kro- 19 kovy motor 214, který pohání kuličkový šroub 216 vedenýv blocích 218 upevněných na nosném bloku 212. S kuličkovýmšroubem 216 spolupracuje hnací blok 220, na kterém je uloženadeska 222 upravená pro kluzný pohyb podél kluzných vodicíchtyčí 224 nesených nosným blokem 212. Taviči komora 194 je ne-sena držákem 223. který je upevněn na koncové části desky222 a tak je pohyblivá ve směru probíhajícím příčně k půděboty a její pohyb v tomto směru je ovládán čtvrtým krokovýmmotorem 214. Při tomto uspořádání a při podélném pohybu po-suvných saní 200 pro ovládání pohybu trysek 192 otáčením tře-tího krokového motoru 202 je možno dosáhnout vedení trysek192 ve směru os X a Y podél půdy obuvi.
Aby se mohlo dosáhnout vyrovnání změn výškových polohobrysu půdy boty, natáčí se dvouramenná páka 210 kolem otoč-ného čepu 209. aby se udržoval kontakt mezi tryskymi 192a půdou boty účinkem třináctého tekutinového válce 226 s pís-tem a pístnicí, uloženého na posuvných saních 200.
Stroj podle vynálezu dále obsahuje dvě napínací soustavy230 pro napínání stran obuvi, které jsou umístěny v zrcadlo-vém uspořádání a v příkladech na obr. 8 a 10 je zobrazenapouze jedna z nich. Každá z napínacích soustav 230 pro napí-nání stran obuvi obsahuje napínací váleček 232, jehož konst-rukční provedeni bude popsáno v další části popisu. Každýz napínacích válečků 232 pro napínání stran obuvi je uloženv ložisku 234 a je poháněn hnací soustavou 236 s hnacími ře-meny a řemenicemi, která je poháněna motorem 238. Jednotlivéčásti napínací soustavy 230 pro napínání stran obuvi, kterébyly v předchozí části popsány, jsou uloženy na podpěrné des-ce 240. která je zase uložena s možností výkyvného pohybu ko-lem osy 242 na odlitku 244. Tento výkyvný pohyb je ovládánozubeným segmentem 246. který má střed křivosti ozubené stra-ny v ose 242 a který je uložen na podpěrné desce 240, přičemžtento ozubený segment 246 je v záběru s hnacím pastorkem 20 248. který je poháněn pomocí další pohonné soustavy 250 ozu-bených řemenů a řemenic, která přenáší otáčivý pohyb z pátéhokrokového motoru 252, upevněného na odlitku 244. Pátý krokovýmotor 252 ovládá úhel naklonění napínacích válečků 232 kolemosy 242. přičemž poloha napínacích válečků 232 se tak můžepřizpůsobit šířkovému obrysu půdy boty, která je právě zpra-covávána .
Odlitek 244 je uložen výkyvné na neprůchozích hřídelích254. které vystupují z vnitřních stran koncových nálitků256, vytvořených na podpěrném bloku 258. který je zase uloženna nosném hřídeli 260. uloženým oběma svými konci v nosnýchnálitcích 262, které jsou vytvořeny na posuvných saních 200.Na nosném hřídeli 260 mezi nosnými nálitky 262 je uchycenamontážní jednotka 263 pro čtrnáctý tekutinový válec 264, je-hož pístnicí je odlitek 244 tlačen v takovém směru, že napí-nací váleček 232 je přitlačován ke spodku boty v průběhu je-jího postupného zpracovávání.
Stroj podle vynálezu je dále opatřen ústrojím pro ovlá-dání otáčivého pohybu podpěrného bloku 258 kolem nosného hří-dele 260, přičemž toto ústrojí obsahuje dva tekutinové válce,totiž patnáctý tekutinový válec 266 a šestnáctý tekutinovýválec 268. které jsou uloženy na posuvných saních a které pů-sobí pomocí desky 270 na dovnitř směrované rameno 272, kteréje vytvořeno vcelku s podpěrným blokem 258. Patnáctý tekuti-nový válec 266 je obecně ovládán tak, že pístnice je plně vy-sunuta a v tomto případě je napínací váleček 232 udržovánsvým předním koncem na podélné střednicové čáře nebo v blíz-kosti podélné střednicové osy podpěry 20 obuvi, jak je zobra-zeno plnými čarami na obr. 10. Za těchto podmínek je pístnicešestnáctého tekutinového válce 268 ve své střední poloze,takže může být z této polohy plně vysunuta nebo zatažena zpětpo ukončení přívodu tlakové tekutiny do patnáctého tekutino-vého válce 266. Tímto způsobem je šestnáctý tekutinový válec 21 268 schopen ovládat natáčivý pohyb podpěrného bloku 258, cožse projeví v přitlačování napínacího válečku 232 za středni-covou čáru, to znamená za podélnou střednicovou osu podpěry20 obuvi, jestliže se vysune pístnice šestnáctého tekutinové-ho válce 268, jak je vyznačeno čárkovanými čarami na obr.10, nebo je odtažen z blízkosti této střednicové osy, jestli-že se pístnice zatáhne. Je třeba zdůraznit, že oba napínacíválečky 232 musí být ovládány společně tak, že jeden z nichse pohybuje za podélnou střednicovou osou, zatímco druhý jeodtažen od této střednicové osy, aby nedocházelo k vzájemnýmkolizím mezi nimi, přičemž stejný průběh mají i pohybyv opačném směru. Účelem tohoto v podstatě posuvného pohybu jeumožnit napínacím válečkům 232 pohyb podél protilehlých obvo-dových částí půdy boty, které nejsou souměrné k podélnéstřednicové ose podpěry 20 obuvi, přičemž jeden z napínacíchválečků 232 může zejména směrem ke konci přesáhnout tuto po-délnou střednicovou osu.
Je třeba připomenout, že odlitek 188 výsuvné sloupkovéjednotky 22 je uložen výkyvné kolem osy 120. Tato osa 120 jevytvořena ve formě otočného čepu, který je uložen na páce300 zobrazené na obr. 6, která se může naklánět kolem otočné-ho čepu 302, upevněného k pevnému nepohyblivému dílu rámustroje podle vynálezu. Opačný konec páky 300 je opatřen dose-dací plochou, na kterou dosedá pístnice 304 diafragmového te-kutinového válce 306 s pístem a pístnicí 304. který je rovněžupevněn k pevné a nepohyblivé části rámu stroje. Tímto uspo-řádáním je možno dosáhnout, jak bude popsáno v další částipopisu, vyvození úložného přítlaku na patní část obuvi, ulo-žené na kopytovém čepu 24.
Jak již bylo také uvedeno v předchozích částech popisu,patní páskový mechanismus 150 je uložen na podpěrném hřídeli158. Tento podpěrný hřídel 158 je zase na druhé straně podep-řen na rámu 164 výkyvné kolem osy 166. Podpěrný hřídel 158 je 22 dále uložen otočně v omezeném rozsahu v rámu 164, ve kterémje uložena v ložiskách 310, zobrazených na obr. 7, 8 a 9, nasvých dvou opačných koncích. Na pravém konci, v pohledu podleobr. 7, podpěrného hřídele 158 je dále upraveno ozubené kolo312. kolem kterého je veden řetěz 314, jehož opačné koncejsou přichyceny k pístnicím dvou sedmnáctých tekutinovýchválců 318. Tyto sedmnácté tekutinové válce 318 pracují syn-chronizované, aby se řetěz 314 udržoval napnutý a aby se takpřesně mohlo ovládat natáčení ozubeného kola 312 a tím taképodpěrného hřídele 158 kolem jeho osy otáčení. Pro omezenírozsahu tohoto natáčivého pohybu jsou dále použity dvě omezo-vači tyče 320, upevněné k rámu 164, z nichž každá nese jedennastavitelný dorazový kolík 322. Tyto nastavitelné dorazovékolíky 322 slouží k vymezení úhlu natočení podpěrného hřídele158 a tím také patního páskového mechanismu 150 tím, že na nědosednou bloky 324, upravené na obou koncích podpěrného hří-dele 158.
Je třeba zdůraznit, že otáčením patního páskového mecha-nismu 150 pro zpracování patní části obuvi kolem osy otáčenípodpěrného hřídele 158. při kterém zůstává patní konec obuvisevřen v podpatkovém přidržovacím pásku 152, je možno botuvyjmout z pracovní oblasti stroje a současné ji obrátit hornístranou dolů.
Na zadní straně stroje podle vynálezu je umístěna uklá-dací plošina 330 pro uložení obuvi, která má spolupracovats podpatkovým přidržovacím páskem 152 při odebírání obuvi zestroje a která je při umístění v poloze, ve které na ní neníuložena bota, umístěna souhlasně s podpatkovým přidržovacímpáskem 152. Ukládací plošina 330 je určena pro usnadňovánídopředného posuvu obuvi, která je na ní uložena, podle potře-by do různých kanálů stabilizačního zařízení pro stabilizacivyformovaného tvaru zpracovávané obuvi teplem, popsaného na-příklad v GB-PS 2 088 195, které obsahuje soustavu kanálů. 23
Ukládací plošina 330 je vytvořena ve formě pásu, který jeupevněn k posuvnému dílu 332 na svém jednom konci a kterýnese na svém druhém konci zatěžovací blok 334, přičemž uspo-řádání těchto částí stroje podle vynálezu je voleno tak, ževysouvá-li se posuvný díl 332 z pracovní oblasti strojea směrem k vytvrzovacimu zařízení, zatěžovací blok 334 se po-souvá ve svislém směru a tím1 udržuje dopravní pás ovládacíplošiny 330 v napnutém stavu při přemísťování obuvi z postup-ně klesající části dopravního pásu do jednoho z kanálů tepel-ného stabilizačního zařízení. Zejména je dopravní pás ukláda-cí plošiny 330 opatřen na svém konci, který je bližší k pra-covní oblasti stroje, podložkou 336, na které je uložen patníkonce boty, jestliže se podpatkový přidržovací pásek 152 na-točí, aby se mohl bota vyjmout z pracovní oblasti stroje. Po-suvný díl 332 je upraven pro vykonávání posuvného pohybu nakluzných vodicích tyčích 338. které jsou uchyceny na rámovémdílu 340, přičemž posuvný pohyb posuvného dílu 332 je ovládánpneumatickým ovladačem 342. spolupracujícím s blokem 343 ,upevněným na posuvném dílu 332. S posuvným dílem 332 je dálespojeno rameno 344, opatřené zachycovacím dílem 346 prozachycení boty, vytvořeným ve tvaru V, a uchycené na jednomsvém konci otočně, aby mohlo vykonávat výkyvný pohyb z polohymimo dráhu pohybu patní části boty do zachycovací polohy, abyse zachycovací díl 346 dostal do záběru s patním koncem botyv oblasti jejího zadního žlábku a potom aby přitlačoval botusměrem k ukládací plošině 330, takže patní konec boty se po-hybuje směrem od podložky 336. Pro ovládání tohoto otáčivéhopohybu slouží osmnáctý tekutinový válec 348 s pístem a píst-nicí. V průběhu odebírání předtím přidržované boty po předcho-zím uložení na ukládací plošině 330 je podpatkový přidržovacípásek 152 nucen uvolnit patní část boty a potom, ještě předovládáním ramena 344 popsaným způsobem, je posuvný díl 332posouván pozvolna ve směru od pracovní oblasti, aby se patníčást boty dostala z prostoru podpatkového přidržovacího pásku 24 152. načež se podpatkový pásek může natočit do pohotovostnípolohy pro následující napínací operaci. Rámový díl 340 je uložen posuvně ve směru příčném k osa-zené obuvi a pro umožnění tohoto příčného posuvného pohybu jeuložen na příčných kluzných tyčích 350, které jsou pevně ulo-ženy v rámu 352. jak je to ' zobrazeno na obr. 2, na zadnístraně stroje. Rámový díl 340 se tak může posouvat v příčnémsměru stroje mezi polohami, které jsou v osách jednotlivýchkanálů stabilizačního zařízení pro stabilizaci tvaru teplema mohou tak přivést ukládací plošinu 330 do osy zvoleného ka-nálu, takže jednotlivé po sobě zpracovávané boty mohou býtpostupně zasouvány do jednotlivých kanálů stabilizačního za-řízení, načež se mohou vracet do výchozí polohy, ve které seukládací plošina 330 nachází ve své nakládací poloze. Kluznýpohyb rámového dílu 340. který byl popsán v předchozí částipopisu, je ovládán druhým pneumatickým ovladačem 352, jehožčinnost je zejména ovládána pomocí programového vybavenístroje podle vynálezu. Při provozu stroje podle vynálezu, při kterém je zpraco-vávaná bota upnuta v podpěře 20 obuvi, se nejprve spustí prv-ní pracovní operace, ve které se boční pomocné svěrné díly184 pohybují směrem k sobě a proti botě a jsou při tom ovlá-dány pístnicí dvanáctého tekutinového válce 186 s pístem.Současně se pohybují trysky 192 nanášecího ústrojí 190 pronanášení lepidla směrem dolů do záběru se stélkou boty vesměru od její zadní oblasti směrem ke špičce obuvi působenímpístnice třináctého tekutinového válce 226 s pístem, a potomse pohybují opět ve směru k patní oblasti účinkem třetíhokrokového motoru 202, působícího na posuvné saně 200. V tétofázi jsou trysky 192 nanášecího ústrojí 190 uloženy těsněvedle sebe, takže se pohybují společně do polohy v oblastizadního žlábku a sousedních navazujících částí obuvi v sou-sedství okrajů stélky. Jestliže byla předtím napínací záložka 25 přehnuta směrem dovnitř, pak se trysky 192 pohybují pod toutodovnitř přehnutou přírubovou částí. V této poloze je uvedendo činnost přívodní mechanismus 196 pro přívod lepidla, takželepidlo je potom vytlačováno z trysek 192 do stélky obuvia účinkem čtvrtého krokového kotoru 202 je ovládán pohyb try-sek 192 podél předem nastavené dráhy, která je zejména rovno-běžná s křivkou obvodu stélky · obuvi, a tak se lepidlo nanášíod zadního žlábku patní části obuvi směrem ke špičkové části,která byla již předtím napnuta na kopyto.
Dráha pohybu trysek 192 pro nanášení lepidla může býtkontrolována některým ze známých ústrojí. Například a s výho-dou může být dráha pohybu nanášecích trysek 192 nastavena po-mocí číslicového souboru dat, vyjadřujícího polohové hodnotyve směru tří souřadnicových os, který může být přímo přenášenna krokové motory, které tyto pohyby ovládají. Dráha pohybuje nastavitelná s ohledem na to, zda je zpracovávána pravánebo levá bota, přičemž délka dráhy pohybu může být přizpůso-bena podle velikosti zpracovávané boty a odstupňována podleodstupňování velikostí obuvi, měřených lineárním potenciomet-rem 84. V této fázi se napínací válečky 232. které jsou ještěstále drženy mimo oblast dotyku s půdou boty, uvedou do rota-ce spuštěním motoru 238 a jakmile se trysky 192 dostatečněvzdálily od frontové čáry podpatku směrem ke špici na vzdále-nost v podstatě rovnou odstupu mezi tryskami 192 a napínacímiválečky 232, to znamená na vzdálenost asi 75 mm u stroje pod-le zobrazeného příkladného provedení, začnou se pohybovat na-pínací válečky 232 směrem dolů účinkem pístu čtrnáctého teku-tinového válce 264 a přijdou do styku s napínanými okrajovýmičástmi svršku obuvi. Protože napínací válečky 232 se otáčejí,jak bylo popsáno v předchozí části, vyvolává pohyb šroubovi-cových žeber 294 každého z napínacích válečků 232 napínacípohyb zpracovávané části v bodě vzájemného kontaktu mezi na- 26 pínacím válečkem 232 a svrškem obuvi a současně je napínanáokrajová část přitlačována proti odpovídající okrajové částistélky obuvi, takže dvě okrajové části obuvi jsou tlačeny nasebe a spojovány dohromady předtím nanesenou vrstvou lepidla. Ačkoliv jsou na každé straně stroje tryska a napínacíváleček pro napínání stran obuvi uloženy na společných sa-ních, konkrétně na posuvných saních 200, jsou přesto schopnyvykonávat na sobě nezávislé pohyby v šířkovém směru obuvia také výškový pohyb, takže obě tato ústrojí se mohou pohybo-vat podél půdy boty a jejich pracovní dráha pohybu může býturčena nezávisle na pohybu jiných částí. Jestliže se použijeprogramového řízení dráhy pohybu, může být začátek předtím nakopytu nasazené a napnuté špicové části nastaven v instruk-tážní pracovní operaci, ve které se ručně vedou pracovní nás-troje po stanovené dráze, takže takto může být zajištěno, žejak trysky 192. tak také potom napínací válečky 232 se připřejíždění tohoto rozhraní zvednou. Kromě toho je přívodníústrojí 196 pro přívod lepidla vypnuto přibližně 20 až 30 mmod vyznačené a v instruktážní operaci naprogramované polohy,takže v závěrečné fázi dráhy pohybu trysek 192 se nevyskytujepřebytek lepidla a navíc přívodní mechanismus 196 pro nanáše-ní lepidla je upraven tak, že po vypnutí svého spínače můžeobrátit směr podávání lepidlové tyčky a tím se účinně a vý-hodně lepidlo nasává zpět z ústí tysky 192, takže se odstra-ňuje nebezpečí odkapávání lepidla nebo jeho usazování v mís-tech, která se špatně čistí.
Jakmile jednou napínací válečky 232 přišly do stykus půdou boty, polohovací mechanismus 86 pro nastavení polohypatní části boty se může pohybovat do své mimopracovní polo-hy, aniž by bota přestala být stabilizována ve své nastavenépoloze. Bota je v této fázi pochopitelně držena bočními po-mocnými svěrnými díly 184 a špicovou podpěrou 30 a také doznačné míty je stabilizována tlakem napínacích válečků 232. 27 které jsou tlačeny směrem dolů. Jakmile se uvolní polohovacímechanismus pro zajištění polohy patní části boty, páskovacímechanismus 150 se začne pohybovat kolem své osy 166 do polo-hy v těsné blízkosti pstního konce boty, avšak zastaví setěsně před dotykem s patní částí boty. Za těchto podmínek sezačne pohybovat kupředu zažehlovací hlava 172 zažehlovacíhomechanismu 170. blok 178 dosedne svými rameny 178a na zadnístranu podpatkového pásku 152 a tlačí jej do oblasti protibotě. Tímto způsobem je zažehlovací hlava 172 umístěna dosprávné polohy vůči patní části boty a navíc poslední částpohybu podpatkového pásku 152 je tak paralelní s půdou botya tím se odstraní jakékoliv snahy o zvednutí patní části botyz jejího kopyta, ke kterému by mohlo dojít při čistě oblouko-vém pohybu podpatkového pásku 152. Oba konce podpatkovéhopásku 152 jsou potom tlačeny do obepínacího záběru s patnímkoncem boty účinkem desátého tekutinového válce 162. načežmohou být boční pomocné svěrné díly 184 odtaženy. Při takovém upnutí boty se uvolní druhé pneumatické blo-kovací ústrojí 126. které udržuje sloupek 116 výsuvné sloup-kové jednotky 22 v nastavené výškové poloze, na sloupek 116působí směrem nahoru směřující vysouvací síla sedmého tekuti-nového válce 122. načež se zažehlovací desky 174 pohybujísměrem k sobě a ke středu, aby zažehlovaly okrajové částiv oblasti paty obuvi a přitlačovaly je proti odpovídajícímokrajovým částem stélky obuvi, zatímco nahoru působící výsuv-ný tlak zůstává působit. Rozumí se, že v této fázi čtvrtéblokovací ústrojí 138, kterým je držena špicová podpěra 30 vesvé pracovní poloze, zůstává zablokováno.
Po přemístění zažehlovacích desek 174 do jejich konečnépolohy se druhé pneumatické blokovací ústrojí 126 opět zablo-kuje, aby aretovalo polohu sloupku 116 ve vztahu ke druhémuodlitku 118, a potom se dotlačovacím tlakem přenášeným kombi-novanou jednotkou, sestávající ze sloupku 116 a odlitku 118. 28 od diafragmového tekutinového válce 306. jehož píst působí napáku 300. Tento dotlačovací tlak tlačí botu směrem nahoruproti spodní ploše zažehlovací desky 174. Dotlačovací tlakpůsobí tak dlouho, dokud není dosaženo vytvoření pevného spo-je mezi zažehlovanými okrajovými částmi svršku a odpovídají-cími okrajovými částmi stélky obuvi.
Na konci časového intervalu, ve kterém se udržuje půso-bení dotlačovacího tlaku, se tento tlak uvolní a zažehlovacíhlava 172 se odtáhne, zažehlovací desky 174 se zatáhnou dozažehlovací hlavy 172. podpatkový pásek 152 se uvolní a sou-časně se také odtáhnou opěrná deska 54 a první podpěrný blok32, aby se uvolnila patní část boty. Páskovací mechanismus150 se potom natočí kolem osy 166 do své mimopracovní polohya bota potom může být odstraněna z pracovní oblasti stroje.V další fázi se polohovací mechanismus 86 pro zajištění polo-hy paty obuvi může vrátit do pohotovostní polohy pro zachyce-ní a převzetí další boty, která bude zpracovávána v dalšípracovní operaci, přičemž současně se pohybuje sloupek 116výsuvné sloupkové jednotky 22 zpět do své osazovací polohy.Při držení boty v podpatkovém pásku 152, avšak při jejím sou-časném pohybu radiálním směrem z pracovní oblasti stroje sepodpatkový pásek 152 potom otáčí kolem osy podpěrného hřídele158 v rozsahu přibližně 180°, jak to dovoluje nastavení dora-zových kolíků 322. které dosedají v koncových polohách nabloky 324. Po dokončení tohoto natáčivého pohybu dosdne botana ukládací plošinu 330 tak, že její patní část dosedne napodložku 336. Podložka 336 slouží k zajišťování dvou funkcí:za prvné k zajištění stability boty na ukládací plošině 330a za druhé ke zvýšení tření mezi půdou boty a úložnou ploši-nou 330.
Za těchto podmínek uvolní podpatkový pásek 152 patní ko-nec boty po předchozím uvolnění tlaku v desátém tekutinovémválci 162 a ukládací plošina 330 se potom posune o malouvzdálenost, aby se bota uvolnila z oblasti podpatkového pásku 29 152. přičemž podložka 336 slouží k tomu, aby se bota pohybo-vala společně s ukládací plošinou 330. Podpatkový pásek 152se potom natáčí zpět kolem osy podpěrného hřídele 158, abybyl připraven pro zachycení následující boty. Potom se rameno344 natočí kolem své osy a zachytí patní konec boty a tím za-jistí, že bota se pohybuje společně s podložkou 336, jak bylopopsáno v předchozí části. Kromě toho rameno 344, které je nasvém volném konci opatřeno blok tvaru V pro zachycení patníhokonce boty, slouží ještě jednou pro ovládání pohybu patníčásti v omezeném rozsahu v průběhu dopředného posuvného pohy-bu boty. Potom se rámový díl 340 pohybuje v příčném směruzadního konce stroje ze své nakládací polohy do polohy ležícív ose jednoho z kanálů stabilizačního zařízení pro tepelnoustabilizaci tvaru boty, a posuvný díl 332 se potom posouvápůsobením prvního pneumatického ovladače 342 s pneumatickýmválcem a tím posouvá také botu, podepřenou na ukládací ploši-ně 330, do vybraného kanálu. Potom se posuvní díl 332 opětzatáhne do dvé výchozí polohy, ve které může přijmout dalšíbotu, která má být napínána.
Je třeba připomenout, že jakmile je zažehlovací hlava172 zatažena zpět, jak bylo popsáno v předchozí části, mohoubýt posuvné saně 200 pro ovládání pohybu trysek 192 a napína-cí soustava 30 pro napínání stran obuvi také odtaženy a vrá-ceny do jejich výchozí polohy, která je pohotovostní polohoupro následující pracovní cyklus stroje podle vynálezu.
Claims (10)
- 30 PATENTOVÉ NÁROKY-< m <x> ro I I1. Stroj pro napínání bočních částí a patní části svrškuobuvi, obsahující podpěru obuvi pro podepření zpracovávanéobuvi na kopytu půdou směrem nahoru a stélkou na půdě kopyta,dvě boční napínací soustavy,, z nichž každá je umístěna najedné straně podpěry obuvi a zažehlovací mechanismus obsahu-jící dvojici zažehlovacích desek, přičemž podpěra obuvi jetvořena kopytovým čepem vloženým do úložného otvoru kopyta,špicovou podpěrou pro podepření špicového konce boty podepře-né na kopytovém čepu a páskový mechanismus pro zachycení pat-ního konce boty před zpracováním zažehlovacím mechanismem,vyznačující se tím, že patní páskový mecha-nismus (150) je osazen otočně kolem osy (158) probíhajícípříčně k botě, jejíž patní část je tím sevřena a upnuta, a poukončení napínací operace na patní části obuvi a následnémzatažení kopytového čepu (24), zatímco patní konec obuvi zůs-tává upnut v patním páskovém mechanismu (150), se patní pás-kový mechanismus (150) uvede do otáčivého pohybu pro odebráníobuvi z pracovní oblasti stroje, přičemž patním páskovýmmechanismem (150) držená obuv je uložena v přijímacím ústrojí(330) pro přidržování obuvi při otáčení patního páskovéhomechanismu (150), která je uvolněna na přijímací ústrojí(330) z patního páskového mechanismu (150).
- 2. Stroj podle nároku 1, vyznačující setím, že otáčení patního páskového mechanismu (150) jeaktivní pro obrácení obuvi, která je tak uvolněna na přijíma-cí ústrojí (330) v obráceném stavu.
- 3. Stroj podle nároku 1 nebo 2, vyznačujícíse t í m , že přijímací ústrojí (330) obuvi obsahuje uklá-dací plošinu (330), která je pohyblivá mezi skupinou poloh,ve kterých je ukládací plošina (330) uložena vždy v ose pra- 31 covní stanice dalšího stroje a obuv uložená na této ukládacíplošině (330) může být přesunuta na pracovní stanici, ke kte-ré je ukládací plošina (330) přiřazena.
- 4. Stroj podle nároku 3, vyznačující setím, že ukládací plošina (330) je tvořena v podstatě ro-vinnou částí ohebného dílu, který je na svém konci, odvráce-ném od pracovní oblasti stroje, veden kolem kladky nebo po-dobného ústroji a část tohoto ohebného dílu za otočnou klad-kou nebo podobným ústrojím probíhá v ostrém úhlu od rovinyrovinné části ohebného dílu, přičemž při dopředném pohybuohebného dílu, tvořícího ukládací plošinu (330), je společněs ohebným dílem unášena obuv uložená na ohebném dílu a po-stupně se vzdaluje z roviny rovinné části a tím uvolňuje obuvdo přiřazené pracovní stanice.
- 5. Stroj podle nároku 3 nebo 4, vyznačujícíse t í m , že po přijetí obuvi na ukládací plošinu (330) seukládací plošina (330) přemístí po dráze postačující pro jejíuvolněni od patního páskového mechanismu (150), který se po-tom otáčí a dostává se z této dráhy.
- 6. Stroj podle nejméně jednoho z nároků 3 až 5, v y z n a-čující se tím, že s ukládací plošinou (330) jespojen posuvný člen (344) pohyblivý společně s ukládací plo-šinou (330), který je přemístitelný mezi pracovní polohou, vekteré je v záběru s obuví uloženou na ukládací plošině(330), a mimopracovní polohou.
- 7. Stroj podle nejméně jednoho z nároků 3 až 5, v y z n a-čující se tím, že patní páskový mechanismus (150)je pohyblivý mezi pracovní polohou, ve které může zachytitpatní konec obuvi podepřené kopytovým čepem (24), a mimo pra-covní polohou, přičemž patní páskový mechanismus (150) je po-hyblivý do dvé mimopracovní polohy a unáší sebou obuv po je- 32 jím předchozím napnutí na kopyto, a v této poloze probíháotáčení patního páskového mechanismu (150).
- 8. Stroj podle nejméně jednoho z nároků 1 až 7, v y z n a-čující se tím, že podpěra (20) obuvi rovněž obsa-huje polohovací mechanismus (86) pro nastavení polohy patníhokonce obuvi, sestávající z datového členu (94), zachytitelné-ho patním koncem obuvi podepřené na kopytovém čepu (24) pronastavení polohy ve směru probíhajícím v podélném směru obu-vi, a z měřicího ústrojí (110) pro měření výšky patní částiobuvi pro stanovení výšky půdy obuvi v oblasti paty, přičemžpolohovací mechanismus (86) pro nastaveni polohy patní částiobuvi a patní páskový mechanismus (150) jsou pohyblivé mezipracovní polohou a mimopracovní polohou a jsou uspořádánytak, že polohovací mechanismus (86) je nejprve přiveden dosvé pracovní polohy, aby tak nastavil polohu obuvi podepřenéna kopytovém čepu (24), a potom se polohovací mechanismus(86) pohybuje do své mimopracovní polohy a patní páskovýmechanismus (150) se pohybuje do své pracovní polohy.
- 9. Stroj podle nároku 8, vyznačující setím, že patní páskový mechanismus (150) se po uvedení dosvěrného záběru s obuví pohybuje do své mimopracovní polohypřed zahájením svého otáčivého pohybu.
- 10. Stroj podle nároku 8 nebo 9, vyznačujícíse t í m , že kopytový čep (24) je nesen sloupkem (116) ,osazeným svisle posuvně v kluzném uložení (118) pro přemístě-ní patní části obuvi, podepřené kopytovým čepem (24), do po-žadované výškové polohy, přičemž svislý sloupek (116) jeopatřen blokovacím ústrojím (126) pro zajištění své polohyv kluzném uložení (118), přičemž kluzné uložení (118) je po-depřeno otočně kolem osy (120) probíhající napříč půdou obuvipro usnadnění pohybu patního konce obuvi do záběru s datovýmčlenem (94).
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
GB919109271A GB9109271D0 (en) | 1991-04-30 | 1991-04-30 | Shoe support and machine for use in the manufacture of shoes |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CS130792A3 true CS130792A3 (en) | 1992-11-18 |
Family
ID=10694181
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CS921307A CS130792A3 (en) | 1991-04-30 | 1992-04-29 | Machine for lasting side parts and a heel part of a shoe upper |
Country Status (9)
Country | Link |
---|---|
US (2) | US5263216A (cs) |
EP (1) | EP0511810B1 (cs) |
JP (1) | JPH05146305A (cs) |
CN (1) | CN1025145C (cs) |
BR (1) | BR9201709A (cs) |
CS (1) | CS130792A3 (cs) |
DE (1) | DE69211221T2 (cs) |
ES (1) | ES2088545T3 (cs) |
GB (1) | GB9109271D0 (cs) |
Families Citing this family (5)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US5678269A (en) * | 1995-02-02 | 1997-10-21 | International Shoe Machine Corporation | Toe and side and heel lasting machine and method of lasting |
US6232232B1 (en) * | 1998-04-07 | 2001-05-15 | Micron Technology, Inc. | High selectivity BPSG to TEOS etchant |
US8091188B1 (en) | 2007-10-29 | 2012-01-10 | Militina Maga | Footwear eyelet manufacturing apparatus and method of use thereof |
CN102744823A (zh) * | 2012-07-19 | 2012-10-24 | 洛阳新思路电气股份有限公司 | 上鞋楦与上填充料的合模装置 |
CN102794507B (zh) * | 2012-07-31 | 2014-05-14 | 郑永珍 | 鞋楦头尾自动修平机 |
Family Cites Families (22)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US1004470A (en) * | 1909-04-07 | 1911-09-26 | William Franklin Runnells | Shoemaker's jack. |
DE1182111B (de) * | 1962-03-14 | 1964-11-19 | United Shoe Machinery Corp | Schuhmaschine, insbesondere Sohlen-beschneidmaschine mit Lehren zum Einstellen der Schuhe auf einem Schuhtraeger sowie zum Messen der Schuhlaenge |
GB1182773A (en) * | 1966-04-23 | 1970-03-04 | British United Shoe Machinery | Improvements in or relating to shoe upper conforming machines |
US3596302A (en) * | 1969-05-08 | 1971-08-03 | Henry Von Den Benken | Machine for shaping and wiping uppers over a last |
DE2403535A1 (de) * | 1974-01-25 | 1975-07-31 | Fortuna Werke Maschf Ag | Vorrichtung an einer schuhbearbeitungsmaschine |
GB1519145A (en) * | 1974-08-27 | 1978-07-26 | British United Shoe Machinery | Shoe upper conforming machines |
US3918115A (en) * | 1975-01-09 | 1975-11-11 | Int Shoe Machine Corp | Wiping method and lasting machine-shoe assembly combination used therewith |
EP0078622A3 (en) * | 1981-10-29 | 1985-12-11 | British United Shoe Machinery Limited | Lasting heel seat and side portions of a shoe |
US4422197A (en) * | 1982-05-05 | 1983-12-27 | International Shoe Machine Corporation | Workpiece transporting mechanism |
IT1163288B (it) * | 1983-05-02 | 1987-04-08 | Bertolaja Costantino Mec Off | Macchina per l'assemblaggio semiautomatico di calzature con suole a scatola |
GB8315953D0 (en) * | 1983-06-10 | 1983-07-13 | British United Shoe Machinery | Transfer apparatus |
US4691398A (en) * | 1983-09-22 | 1987-09-08 | Leader Company Limited | Shoe making machine |
GB2154424B (en) * | 1984-02-24 | 1986-12-31 | British United Shoe Machinery | Shoe support for a machine for use in the manufacture of shoes |
FR2566635B1 (fr) * | 1984-06-29 | 1987-02-06 | Huber Auguste | Dispositif de transfert automatique d'une chaussure entre des machines |
DE3530568C2 (de) * | 1985-08-27 | 1996-07-04 | Ver Schuhmasch Gmbh | Verfahren und Vorrichtung zum Ausgleich von Einspannfehlern von Schuhen, die in eine Schuhbearbeitungsmaschine eingesetzt sind |
DE3637297A1 (de) * | 1986-11-03 | 1988-05-11 | Schoen & Cie Gmbh | Fersenstuetzeinrichtung an einer schuhzwickmaschine |
US4769866A (en) * | 1986-11-21 | 1988-09-13 | International Shoe Machine Corporation | Multi-station system to act upon footwear upper assemblies with transfer between stations thereof |
DE3642239A1 (de) * | 1986-12-10 | 1988-06-23 | Ver Schuhmasch Gmbh | Verfahren und vorrichtung zum zwicken eines schuhschaftes |
GB8807667D0 (en) * | 1988-03-31 | 1988-05-05 | British United Shoe Machinery | Backpart moulding & heel seat lasting machine |
GB8810109D0 (en) * | 1988-04-28 | 1988-06-02 | British United Shoe Machinery | Apparatus for lasting toe side & heel seat portions of shoe |
GB8909971D0 (en) * | 1989-01-25 | 1989-06-21 | British United Shoe Machinery | Operating on side wall portions of a lasted shoe upper |
IT1233542B (it) * | 1989-07-28 | 1992-04-03 | Danieli Calzaturificio Spa | Macchina per la cardatura di tomaie per calzature prima dell'operazione di stampaggio ad iniezione della suola |
-
1991
- 1991-04-30 GB GB919109271A patent/GB9109271D0/en active Pending
-
1992
- 1992-04-23 US US07/872,457 patent/US5263216A/en not_active Expired - Fee Related
- 1992-04-23 US US07/872,500 patent/US5271117A/en not_active Expired - Fee Related
- 1992-04-27 ES ES92303775T patent/ES2088545T3/es not_active Expired - Lifetime
- 1992-04-27 DE DE69211221T patent/DE69211221T2/de not_active Expired - Fee Related
- 1992-04-27 EP EP92303775A patent/EP0511810B1/en not_active Expired - Lifetime
- 1992-04-28 CN CN92103098A patent/CN1025145C/zh not_active Expired - Fee Related
- 1992-04-29 CS CS921307A patent/CS130792A3/cs unknown
- 1992-04-29 BR BR929201709A patent/BR9201709A/pt not_active Application Discontinuation
- 1992-04-30 JP JP4111017A patent/JPH05146305A/ja active Pending
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
BR9201709A (pt) | 1992-11-24 |
CN1025145C (zh) | 1994-06-29 |
GB9109271D0 (en) | 1991-06-19 |
CN1066175A (zh) | 1992-11-18 |
JPH05146305A (ja) | 1993-06-15 |
DE69211221D1 (de) | 1996-07-11 |
EP0511810A1 (en) | 1992-11-04 |
EP0511810B1 (en) | 1996-06-05 |
US5263216A (en) | 1993-11-23 |
US5271117A (en) | 1993-12-21 |
DE69211221T2 (de) | 1996-10-10 |
ES2088545T3 (es) | 1996-08-16 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
CN107338581B (zh) | 一种裤腰智能化生产线及生产方法 | |
US4703706A (en) | Elastic band feeding and tensioning mechanism for a sewing machine | |
JPS5916762B2 (ja) | 靴組立体の側部分およびかかと部分を靴型に合わせて接合するための方法および装置 | |
CA1038698A (en) | Loader-unloader for automatic sewing apparatus | |
JPS6043300B2 (ja) | 補強されたエラストマ−構造物を製造するための装置 | |
CS130792A3 (en) | Machine for lasting side parts and a heel part of a shoe upper | |
US4120063A (en) | Cement side and heel lasting machine | |
US6035794A (en) | Automatic collar loading system and method | |
EP0064876B1 (en) | Moulding an insole and attaching the moulded insole to a last bottom | |
US3908216A (en) | Roll wipers for a shoe lasting machine | |
GB1048813A (en) | Improvements in or relating to shoe upper conforming machines | |
US20020162436A1 (en) | Apparatus and method for handling and cutting a flexible material wrapped around a load | |
US3894670A (en) | Shoe upper fastening device | |
US4961240A (en) | Backpart moulding and heel seat lasting machine | |
US5680971A (en) | Removing and stacking apparatus | |
CS115392A3 (en) | Machine for lasting side parts of a shoe upper | |
US3233261A (en) | Method and apparatus for pulling over and lasting shoes | |
EP0043204A1 (en) | Machine for providing a layer of stiffening material on a selected area of a shoe upper component | |
US3286683A (en) | Coating apparatus | |
US3392704A (en) | Apparatus for applying adhesive to a shoe assembly | |
US4841889A (en) | Method and apparatus for making contour seams | |
US3241164A (en) | Lasting machine having spindle brake | |
EP0514349A1 (en) | Glue dispensing device | |
NL7905027A (nl) | Machine voor het aanbrengen van een laag thermoplas- tisch verstijvingsmateriaal op een bepaalde zone van de schacht van een schoen. | |
GB2091535A (en) | Automatically controlling shoe machinery as a lasted assembly is conveyed therethrough |