BG781Y1 - Информационна система за автобусен пътнически транспорт - Google Patents

Информационна система за автобусен пътнически транспорт Download PDF

Info

Publication number
BG781Y1
BG781Y1 BG106872U BG10687202U BG781Y1 BG 781 Y1 BG781 Y1 BG 781Y1 BG 106872 U BG106872 U BG 106872U BG 10687202 U BG10687202 U BG 10687202U BG 781 Y1 BG781 Y1 BG 781Y1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
information
radio
local
stations
video
Prior art date
Application number
BG106872U
Other languages
English (en)
Inventor
Антраник ШАКАРИЯН
Original Assignee
"Транстриумф - Ав Холдинг" Оод
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by "Транстриумф - Ав Холдинг" Оод filed Critical "Транстриумф - Ав Холдинг" Оод
Priority to BG106872U priority Critical patent/BG781Y1/bg
Publication of BG781Y1 publication Critical patent/BG781Y1/bg

Links

Landscapes

  • Traffic Control Systems (AREA)

Abstract

Информационната система е приложима в автобусите, обслужващи градски, междуселищни и международни линии. Предимствата й са едновременното представяне на информацията във видео- и аудиоформат, в реално време, за маршрути, разписания, цени на билети, връзки и свободни места с други линии, актуални събития, радио-телевизионни предавания, забавно-рекламни клипове и други. Персоналът на автобусите е слабо ангажиран с информационното обслужване, защото информацията се режисира и се изготвя от информационен център извън автобусите. Системата се състои от информационен център (2), изпращащ информационен сигнал към ретранслаторен център (4), състоящ се от антенен модул (8), конвертор (7), двупосочна радиорелейна станция (6), мобилни информационни станции (3), получаващи информационен сигнал от ретранслаторния център (4), и стационарни информационни центрове (1), получаващи информационен сигнал също от центъра (4). В един вариант на изпълнение на полезния модел системата е локална и се състои от информационен център, осигуряващ информация до локални мобилни станции и локални стационарни информационни табла чрез магнитен или оптичен носител.

Description

Полезният модел се отнася до информационна система за автобусен пътнически транспорт (ИСАПТ), приложима в автобусите, обслужващи градски и междуселищен транспорт и при специфично прилагане - международен транспорт.
ИСАПТ осигурява информационно обслужване на пътниците с медийна информация радио- и телевизионни предавания, рекламни клипове, новини и специализирана информация за маршрути, разписания, цени на билети, оптимални транспортни връзки и свободни места и др. ИСАПТ осигурява със служебна информация и персонала в превозното средство. Информацията се представя във видео- и аудиоформат, което създава условия за по-пълното й възприемане. Специализираната и служебната информация от организацията-превозвач се предоставя към пътниците в реално време.
Предшестващо състояние на техниката
Известни са различни информационни средства в автобусния пътнически транспорт като табла, стикери, табели и др. с текстово, таблично или знаково представена информация за маршрути, разписания, графици, цени на билети и т.н.
Известни са съвременни средства в автобусния транспорт със светлинна текстова информация, в някои варианти изпълнена като “бягаща вълна”.
Основен недостатък на такова представяне на информацията е, че сравнително рядко се обновява, липсват звуков сигнал и графично представяне.
Известни са и други информационни средства, устройства и системи [1], [2], [3], [4], използвани в пътническия транспорт, но тяхната структура позволява пренасяне единствено на служебна информация, необходима за диспечеризация и управление на превозните средства.
Известна е и друга информационна система [5], използвана за предаване на информация по предварително определен маршрут в ограничен участък, където традиционно излъчваните сигнали не са достъпни за пътуващите в транзитно преминаващите превозни средства, т.е. огра ниченият участък е територия без покритие от тези сигнали. Описаната система има най-малко две крайни станции и множество станции по предварително определения маршрут, състоящи се от източник на мултимедийни програми, включващ запаметяващо устройство, и най-малко един предавател за предаване на мултимедийните данни към транзитното превозно средство за излъчване до пътниците, пътуващи в транзитното превозно средство, най-малко един видеографичен дисплей, разположен на транзитното превозно средство, транзитен приемо-предавател, разположен на транзитното превозно средство, за приемане на предадените мултимедийни данни от запаметяващото устройство, и сървър, включващ средства за обработка, като сървърът е неделим от транзитния приемо-предавател и е свързан към най-малко единия видеографичен дисплей, за запаметяване и управление на мултимедийните данни, получени от транзитния приемо-предавател, и за разпределяне на мултимедийните данни към най-малко единия видеографичен дисплей за излъчване в транзитното превозно средство.
Информационната система [5] е предназначена за предаване на информация само в ограничен участък, който е без покритие от традиционно излъчваните сигнали и те не са достъпни за пътуващите в превозните средства. Предназначението й определя различна структура на устройствата и различни взаимовръзки между тях в сравнение с тези на ИСАПТ.
Информационната система [5] осигурява мултимедийни програми, предавани в ефир или записана предварително информация, но не пренася в реално време специфична информация, изготвена от организацията - превозвач за обслужване на пътниците и служебна информация, необходима за диспечеризация и управление на превозните средства.
Известна е и друга информационна система [6], която разпределя и показва развлекателно и рекламно съдържание на информацията върху мобилен електронен дисплей. Известната мобилна система включва компютърна система, която управлява електронен дисплей, монтиран върху гърба на седалка на превозно средство. Безжична радиовръзка към депосървър позволява предаване на информация между мобилната система и сървъра. Предаваната информация включва реклами, забавления, новини и друга информация за показване върху електронния дисплей, както и статистическа информация, свързана с рекламите. Всеки депосървър е свързан към един главен сървър, от който се разработва развлекателното и рекламно съдържание и в който се анализира статистическата информация за активността на пътниците по отношение на получаваната информация.
Техническа същност на полезния модел
Задачата на полезния модел е чрез информационна система за автобусен пътнически транспорт (ИСАПТ) да се изготвя информация за пътниците, която да се режисира и тиражира в информационен център, да се обменя периодично по радиоканал с ретранслаторен център, от където отново по радиоканал да се изпраща към стационарни информационни табла, изградени в автогари, на автобусни спирки и на възлови места с голям пътникопоток и към мобилни станции, монтирани в автобуси.
Задачата се решава с предложената ИСАПТ, включваща информационен център, в който се подготвя, режисира и тиражира специализирана информационна програма, предназначена за пътниците и съдържаща маршрути, разписания, оптимални връзки и свободни места за други автобусни линии, връзки с други пътнически транспортни средства, актуална информация за събития и новини, радио- и телевизионни предавания, рекламни клипове, и др., която се изпраща чрез ретранслаторен център към мобилни информационни станции, монтирани в пътнически автобуси и към стационарни информационни табла, монтирани на автобусни спирки и възли с голям пътникопоток. Информационният център се състои от персонален компютър, свързан с компютърната мрежа на организацията-превозвач и комплектован с дискетно устройство, преносим твърд диск, цифрово видеодисково устройство, четящо-записващо компактдисково устройство, аудиокарта, видеокарта, радиомодем, свързани като периферни устройства с микропроцесорната му система и свързан с Play-станция (компютърен режисьорски пулт), радиоприемопредавател, антенен модул, видеомагнетофон, контролен монитор, аудиоусилвател с озвучителни тела, като всички са включени към блок за непрекъснато захранване. При необходимост чрез Play-станцията се изпраща приоритетно специализирана и служебна информация към пътниците или персонала в превозните средства. Информационният център е свързан по радиоканал с ретранслаторен център, състоящ се от антенен модул, конвертор, радиорелейна станция, блок за непрекъснато захранване. Приоритетното излъчване на специализираната и служебна информация осигурява предоставянето й на потребителите в реално време. Ретранслаторният център изпраща модулиран с информация радиосигнал към мобилни информационни станции, състоящи се от антенно устройство, радиоприемно устройство, персонален компютър, подаващ видеосигнал към видеомонитор, включени към захранващ конвертор на постоянен ток в променлив ток, както и към аудиоусилвател, подаващ усилен по мощност аудиосигнал към озвучителни тела и заедно със захранващия конвертор на постоянен в променлив ток са включени към акумулаторна батерия и бордови генератор. Персоналният компютър е конфигуриран с периферни устройства - радиомодем, видеокарта, аудиокарта, цифрово видеодисково устройство, преносим твърд диск, дискетно устройство, свързани с микропроцесорна система, осигуряващи работа в състава на ИСАПТ. При съчленени и двуетажни автобуси са монтирани повече от един видеомонитор. Ретранслаторният център изпраща модулиран информационен радиосигнал и към стационарни информационни табла, които се състоят от антенно устройство, радиоприемно устройство, персонален компютър, подаващ видеосигнал към видеомонитор, както и към аудиоусилвател, подаващ усилен по мощност звуков сигнал към озвучително тяло, като всички устройства са включени към блок за непрекъснато захранване. Персоналният компютър е конфигуриран с периферни устройства радиомодем, видеокарта, аудиокарта, преносим твърд диск, дискетно устройство, свързани информационно с микропроцесорна система.
Съгласно вариант на изпълнение на полезния модел, локална ИСАПТ съдържа информационен център, състоящ се от персонален компютър, свързан с компютърната мрежа на организацията-превозвач и комплектован с дискетно устройство, преносим твърд диск, цифрово видеодисково устройство, четящо-записващо компактдисково устройство, аудиокарта, видеокарта, свързани като периферни устройства с микропроцесорната му система и свързан с Play-станция, видеомагнетофон, контролен монитор, аудиоусилвател с озвучително тяло, като всички са включени към блок за непрекъснато захранване; локални мобилни станции, изградени от видеомагнетофон, телевизионен монитор или телеви3 зионен приемник, захранвани от конвертор на постоянен в променлив ток, както и от аудиоусилвател, подаващ усилен по мощност звуков сигнал към озвучителни тела, захранван от акумулаторна батерия и бордови генератор; локални стационарни информационни табла, изградени от видеомагнетофон, телевизионен монитор или телевизионен приемник, аудиоусилвател, подаващ усилен аудиосигнал по мощност към озвучителни тела, като всички устройства са включени към блока за непрекъснато захранване.
При локално изпълнение на ИСАПТ, информацията се изготвя, режисира и тиражира в информационен център, периодично се въвежда в локални стационарни информационни табла, а в локални мобилни станции, монтирани в автобусите - преди всеки рейс, като се пренася с магнитни или оптични носители.
Предимства на ИСАПТ е едновременното представяне на медийната, специализираната или служебна информация във видео- и аудиоформат, което създава условия за по-пълно и бързо възприемане; предоставяне на информацията в реално време; разнообразие на информацията като специализирана - маршрути, разписания, цени на билети, оптимални връзки и свободни места за други автобусни линии и други видове транспорт, като новинарска - актуални събития, срещи, новини, забавно-рекламна, радио- и телевизионни предавания, филми, клипове и др. Персоналът на автобусите е слабо ангажиран с информационното обслужване по време на пътуване поради това, че информацията се изготвя и се режисира извън автобусите, в информационен център.
Предимство на ИСАПТ е, че не се използват депосървъри, оборудвани с устройства за приемане и записване на статистическа информация за активността на пътниците по отношение на получаваната информация.
Пояснение на приложените фигури
Примерно изпълнение на ИСАПТ съгласно полезния модел е показано на приложените фигури, от които:
фигура 1 е блок схема на ИСАПТ;
фигура 2 е блок схема на информационен център от ИСАПТ;
фигура 3 е блок схема на мобилна информационна станция в ИСАПТ;
фигура 4 е блок схема на стационарно ин формационно табло в ИСАПТ;
фигура 5 е блок схема на локална ИСАПТ.
Примери за приложение на полезния модел
ИСАПТ съгласно полезния модел, показана на фиг. 1, се състои от информационен център 2, изпращащ информационен сигнал към ретранслаторен център 4, състоящ се от антенен модул 8, конвертор 7, двупосочна радиорелейна станция 6, включени към блок за непрекъснато захранване 5; мобилни информационни станции 3, получаващи информационен сигнал от ретранслаторен център 4 и стационарни информационни центрове 1, получаващи информационен сигнал също от ретранслаторен център 4. Информационен център (фиг. 2) е изграден от антенен модул 8, сигнално свързан с радиоприемо-предавател 14, получаващ модулиран сигнал от персонален компютър 13, конфигуриран с радиомодем 22, видеокарта 21, аудиокарта 20, четящо-записващо компактдисково устройство 19, цифрово видеодисково устройство 18, преносим твърд диск 11, дискетно устройство 16, свързани с микропроцесорната му система 15 и получаващ управляващи сигнали за режисиране на информацията от Playстанция 23, включени към блок за непрекъснато захранване 5. Мобилни информационни станции (фиг. 3) са изградени от антенно устройство 27, сигнално свързано с радиоприемно устройство 28, предаващо сигнала към персонален компютър 32, конфигуриран с радиомодем 22, видеокарта 21, аудиокарта 20, цифрово видеодисково устройство 18, преносим твърд диск 17, дискетно устройство 16, които са свързани с микропроцесорната му система 15, осигуряващ с видеосигнал монитор 26 и с аудиосигнал, аудиоусилвател на мощност 25 и озвучителни тела 24, включени към захранващи напрежения от акумулаторна батерия 29, бордови генератор 31, преобразувател на постоянен в променлив ток 30. Стационарни информационни табла (фиг. 4) са изградени от антенно устройство 27, свързано с радиоприемно устройство 28, предаващо сигнала към персонален компютър 34, конфигуриран с радиомодем 22, видеокарта 21, аудиокарта 20, преносим твърд диск 17, дискетно устройство 16, свързани с микропроцесорната му система 15, осигуряващ с видеосигнал монитор 33 и с аудиосигнал аудиоусилвател на мощност 10 и озвучителни тела 9, включени към блок за непрекъснато захранване 5. Чрез ИСАПТ, информацията се изготвя и се режисира в информационен център 2, след което се обменя по радиоканал с ретранслаторния център 4 и се изпраща също по радиоканал към стационарни информационни табла 1 и към мобилни станции 3, монтирани в автобуси.
Локална ИСАПТ (фиг. 5) е изградена от информационен център 37, състоящ се от персонален компютър 38, комплектован с дискетно устройство 16, преносим твърд диск 17, цифрово видеодисково устройство 18, четящо-записващо компактдисково устройство 19, аудиокарта 20, видеокарта 21, свързани като периферни устройства с микропроцесорната му система 15, управляван чрез Р1ау-станция 23, видеомагнетофон 12, контролен монитор 11, аудиоусилвател 10 с озвучително тяло 9, като всички са включени към блок за непрекъснато захранване 5; локални мобилни станции 39, изградени от видеомагнетофон 12, телевизионен монитор или телевизионен приемник 36, захранвани от конвертор на постоянен в променлив ток 30, както и от аудиоусилвател 25, подаващ усилен по мощност аудиосигнал към озвучителни тела 24, захранван от акумулаторна батерия 29 и бордови генератор 31; локални стационарни информационни табла 35, изградени от видеомагнетофон 12, телевизионен монитор или телевизионен приемник 36, аудиоусилвател 10, подаващ усилен аудиосигнал по мощност към озвучително тяло 9, като всички са включени към блок за непрекъснато захранване 5. При локалната ИСАПТ, информацията се изготвя, режисира и тиражира в информационен център 37, въвежда се периодично в локални стационарни информационни табла 35, а в локални мобилни станции 39, монтирани в автобусите, се въвежда преди всеки рейс, като се пренася с магнитни или оптични носители 40.

Claims (2)

1. Информационна система за автобусен пътнически транспорт, състояща се от информационен център за подготовка и режисиране на видео- и аудиоинформация, ретранслаторен център за тиражиране на информацията, мобилни информационни станции за получаване в пътническите автобуси на информация в реално време, стационарни информационни табла, разположени в автогари и на автобусни спирки, озвучителни тела и монитори, характеризираща се с това, че информационният център е изграден от антенен модул (8), сигнално свързан с радиоприемо-предавател (14), play-станция (23) и персонален компютър (13), конфигуриран с радиомодем (22), четящо-записващо компактдисково устройство (19), цифрово видеодисково устройство (18) и преносим твърд диск (11), свързани с блок за непрекъснато захранване (5), като ретранслаторният център за тиражиране на информацията по радиоканал се състои от антенен модул (8), конвертор (7) и двупосочна радиорелейна станция (6), свързани също с блока за непрекъснато захранване (5), а мобилните информационни станции са изградени от антенно устройство (27) за предаване на сигнала чрез радиоприемно устройство (28) към персонален компютър (32), съдържащ радиомодем (22), свързани към акумулаторна батерия (29) и към преобразувател на постоянен ток в променлив ток (30), като стационарните информационни табла са изградени от антенно устройство (27), включено към радиоприемно устройство (28) и към персонален компютър (34), комплектован радиомодем (22), свързани с блока за непрекъснато захранване (5).
2. Информационна система за автобусен пътнически транспорт, конструирана като локална и състояща се от информационен център за подготовка и режисиране на видео- и аудиоинформация, локални мобилни информационни станции за разпространяване на информацията в превозните средства, локални стационарни информационни табла за разпространяване на информацията в автогари и автобусни спирки, магнитни или оптични носители за тиражираната информация, озвучителни тела и видеомонитори или телевизори, характеризираща се с това, че информационният център съдържа персонален компютър (38), конфигуриран с преносим твърд диск (17), цифрово видеодисково устройство (18), четящо-записващо компактдисково устройство (19) и управляван чрез play-станция (23), видеомагнетофон (12), включени към блока за непрекъснато захранване (5), като локалните информационни мобилни станции са изградени от видеомагнетофон (12), аудиоусилвател (25) и конвертор на постоянен в променлив ток (30), включени към акумулаторна батерия (29) и към бордови генератор (31), а локалните стационарни информационни табла са комплектовани с видеомагнетофон (12) и аудиоусилвател (10), свързани към блока за непрекъснато захранване (5).
BG106872U 2002-06-25 2002-06-25 Информационна система за автобусен пътнически транспорт BG781Y1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG106872U BG781Y1 (bg) 2002-06-25 2002-06-25 Информационна система за автобусен пътнически транспорт

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG106872U BG781Y1 (bg) 2002-06-25 2002-06-25 Информационна система за автобусен пътнически транспорт

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG781Y1 true BG781Y1 (bg) 2005-12-30

Family

ID=35614642

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG106872U BG781Y1 (bg) 2002-06-25 2002-06-25 Информационна система за автобусен пътнически транспорт

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG781Y1 (bg)

Citations (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BG19336A1 (bg) * 1973-03-23 1975-06-15
BG34306A1 (bg) * 1982-07-02 1983-08-15 Cenov Avtomatizirana sistema za kontrol i upravlenie na transporten proces
BG35717A1 (en) * 1983-03-30 1984-06-15 Zakhariev Method and system for transport means dispatching
BG37500A1 (en) * 1983-10-06 1985-06-14 Dakovski Ultrashort waves station for control of transport vehicles
BG43163A1 (en) * 1986-12-15 1988-04-15 Desho I Mladenov System for dispatching of transport means
BG50471A1 (en) * 1990-05-14 1992-08-14 Vissh Mashinno Elektrotekhnich Device for moving objects number recognition
BG50584A1 (en) * 1988-02-19 1992-09-15 N Ob Osnovni Problemi Na Tekhn Mobile terminal
WO2002010886A2 (en) * 2000-08-02 2002-02-07 Captivads, Inc. Interactive advertising and multi-media system with a plurality of mobile platforms
US6407673B1 (en) * 2001-09-04 2002-06-18 The Rail Network, Inc. Transit vehicle multimedia broadcast system

Patent Citations (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BG19336A1 (bg) * 1973-03-23 1975-06-15
BG34306A1 (bg) * 1982-07-02 1983-08-15 Cenov Avtomatizirana sistema za kontrol i upravlenie na transporten proces
BG35717A1 (en) * 1983-03-30 1984-06-15 Zakhariev Method and system for transport means dispatching
BG37500A1 (en) * 1983-10-06 1985-06-14 Dakovski Ultrashort waves station for control of transport vehicles
BG43163A1 (en) * 1986-12-15 1988-04-15 Desho I Mladenov System for dispatching of transport means
BG50584A1 (en) * 1988-02-19 1992-09-15 N Ob Osnovni Problemi Na Tekhn Mobile terminal
BG50471A1 (en) * 1990-05-14 1992-08-14 Vissh Mashinno Elektrotekhnich Device for moving objects number recognition
WO2002010886A2 (en) * 2000-08-02 2002-02-07 Captivads, Inc. Interactive advertising and multi-media system with a plurality of mobile platforms
US6407673B1 (en) * 2001-09-04 2002-06-18 The Rail Network, Inc. Transit vehicle multimedia broadcast system

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6407673B1 (en) Transit vehicle multimedia broadcast system
CN106331165B (zh) 一种基于数据通讯的汽车多媒体投放系统
US20020057212A1 (en) Multimodal multimedia transportation information system
US20020130967A1 (en) Multi-point, concurrent, video display system using relatively inexpensive, closed vehicles
US7030753B2 (en) Information and security audio and video transmission reception system
JP3448849B2 (ja) 車両案内装置及び総括車内案内装置
US20050289611A1 (en) Subway-car broadcasting system
BG781Y1 (bg) Информационна система за автобусен пътнически транспорт
RU53480U1 (ru) Информационно-рекламная система
WO2004038967A1 (en) Transit vehicle wireless broadcast system
JPH08293827A (ja) 衛星情報配信システムおよびこのシステムで使用される受信局装置
JP2738735B2 (ja) 情報表示装置
JPH0439259B2 (bg)
JP2002152156A (ja) 列車表示システム
JP2003157036A (ja) 駅舎の画像配信・放映システムおよび方法
JP3089091B2 (ja) 情報伝送システム
JP2003179899A (ja) 地下鉄車内放送システム
JP2569025B2 (ja) 交通機関における情報表示システム
RU53988U1 (ru) Многофункциональная бортовая информационная система пассажирских вагонов железнодорожного транспорта "инбера"
JP2004032160A (ja) 沿線情報案内システム、携帯受信機、及び沿線情報案内方法
CN200956618Y (zh) 地铁车载资讯播放系统
AU2021100878A4 (en) Container advertising
WO2003088533A1 (en) Method for broadcasting multimedia to passengers travelling on a transport vehicle
JP2002135837A (ja) 情報配信システム
CN2731875Y (zh) 铁路列车数字化开、闭路广播电视系统