BG715Y1 - Полираща паста за зъби - Google Patents

Полираща паста за зъби Download PDF

Info

Publication number
BG715Y1
BG715Y1 BG105757U BG10575701U BG715Y1 BG 715 Y1 BG715 Y1 BG 715Y1 BG 105757 U BG105757 U BG 105757U BG 10575701 U BG10575701 U BG 10575701U BG 715 Y1 BG715 Y1 BG 715Y1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
silica
toothpaste
sodium
composition
polishing
Prior art date
Application number
BG105757U
Other languages
English (en)
Other versions
BG105757U (bg
Inventor
Красимир МИТЕВ
Надежда ДИМИТРОВА
Бисер АСЕНОВ
Original Assignee
"Рубелла" - Ад
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by "Рубелла" - Ад filed Critical "Рубелла" - Ад
Priority to BG105757U priority Critical patent/BG715Y1/bg
Publication of BG105757U publication Critical patent/BG105757U/bg
Publication of BG715Y1 publication Critical patent/BG715Y1/bg

Links

Landscapes

  • Cosmetics (AREA)

Abstract

Полезният модел се отнася до средство за почистване и поддържане на зъбите, по-специално до пастообразни или кремообразни състави на пасти за зъби с полиращо действие. Полиращата паста за зъби е предназначена за хигиена на устната кухина и може да се използва от потребители от всички възрастови групи, както и от такива с нежен и чувствителен емайл. Като активен елемент в състава са включени полиетиленови микроперли. а

Description

(54) ПОЛИРАЩА ПАСТА ЗА ЗЪБИ
Област на техниката
Полезният модел се отнася до средство за почистване и поддържане на зъбите, по-специално до пастообразни или кремообразни състави на пасти за зъби с полиращо действие, което намира приложение като средство за почистване на зъбите и/или козметично средство.
Предшестващо състояние на техниката
Средствата за почистване на зъбите, каквито са пастите за зъби, обикновено имат пастообразна форма, която позволява екструдиране и съдържа неразтворими абразивни и/или полиращи средства, които се използват за отстраняване на плаката, зъбния камък и други отлагания върху зъбите, както и спомагат за полиране на зъбите.
Известни са състави на пасти за зъби, в които се съдържа поне едно полиращо средство, което може да бъде избрано от групата, състояща се главно от калциев карбонат, кристален силициев, оксидколоидален силициев оксид, алуминиев силикат, силициевооксидни ксерогели, както и смеси от тях (Ботушанов, П. И., колектив, Средства за орална хигиена, 1996 г., стр. 59-65).
Пастата за зъби е продукт, който се използва от дълги години и обикновено се състои от мек абразивен материал, диспергиран в гел или основа за паста с детергенти, добавени с цел почистване, както и флуорид, добавен, за да намали развалянето на зъбите.
Почистващото действие на пастата за зъби често е свързано с изразен абразивен ефект. Такова активно въздействие предполага нежелано нарушаване на зъбния емайл и като краен резултат се наблюдава загуба на зъбни тъкани.
Техническа същност на полезния модел
Целта на полезния модел е да се създаде паста за зъби, която да има подобрено почистващо действие, като едновременно с това се намалят възпалителните процеси и се избегнат вредните последствия на силната абразия.
Предпочитаните фармацевтични носители осигуряват желаните характеристики на пастите за зъби. Те съдържат компоненти, обичайно използвани в такива състави, които са добре познати в практиката. Обикновено тези компоненти включват, но не само, антикариесни агенти, антиплакови агенти, агенти против зъбен камък, стоматологични абразивни материали, повърхностно активни вещества, ароматизиращи вещества, пигменти, етанол и вода.
Тази цел се постига чрез състав на паста за зъби на база конвенционални компоненти: свързващо вещество, овлажняващи съставки, вкусови коригенси и пенител и активни вещества, като съставът съдържа следните компоненти в тегл. %: силициев окис 2000-1,220; ПЕТ -400 - 5,000; сорбитол 70% - 30,000; метилпарабен натрий - 0,200; бронопол 0,010; захарин натрий - 0,250; силициев окис, преципитиран - 0,800; хидратиран силициев окис от 8,00 до 12,00; титанов двуокис - 0,500; ароматна композиция -1,000; натриев лаурил сулфат -1,500; полиетилен от 8,0 до 12,00; натриев флуорид -0,17-0,25; вода-до 100.
Съставките на фармацевтичния носител са подходящи за прилагане в устната кухина на човек, като са съвместими една с друга и с другите съставки, използвани в оралните състави на полезния модел.
Предложената рецептура на паста за зъби включва една основна съставка в количество между около 87,5-92,0% тегл. и една активна съставка в количество около 8,9-12,5% тегл. Като се има предвид, че описаните примерни изпълнения не ограничават използването и на други рецептури, то в случай, че в даден състав са добавени един или повече ингредиенти от избрана съставка, тя ще се използва в общата рецептура на зъбната паста в количество от 0,5 до 5% тегл.
Стоматологичните абразивни материали във фармацевтичните носители включват различни материали, които трябва да са съвместими с другите компоненти в състава на пастата за зъби. Подходящи абразивни материали са силициев окис, хидратиран двуалуминиев триокис, неразтворим полиметафосфат и други известни абразиви. В някои състави е възможно да се използват смеси от абразивни материали.
В описаните по-долу състави на пасти за зъби е подходящо като ингредиент в основната съставка да се използва силициев окис, представляващ ядивна прах, получена чрез смилане на минерален прах. В този вид силициевият окис се използва в основата на предложената рецептура като мек абразив и модулатор на консистенцията. Силициевият окис е включен в състава на пастата за зъби с оглед елиминиране на токсините от тъканите, както и за подобряване тонуса на тъканите.
Друг изборен компонент, включен в състава на полиращата паста за зъби, е овлажнителят, който се използва, за да предпази състава от втвърдяване при излагане на въздух, както и да придаде на пастата чувство на свежест в устата. Овлажнителите могат да подобрят вкуса и аромата на пастата за зъби. Подходящите овлажнители включват поливалентни алкохоли, като сорбитол, глицерин, ксилитол, полиетилен гликол и пропиленгликол, като за предпочитане е използването на сорбитол в количество от около 30% тегл.
Други изборни компоненти в състава на полиращата паста за зъби са консервантите, които предотвратяват микробното развитие в съставите. Подходящи за използване консерванти са мителпарабен, пропилпарабен, бензоат, бронопол (2-бромо-2-нитропропан-1,3-диол) или етанол. В предложения състав е предпочетен като консервант мителпарабен в количество от около 0,1 до около 2% от общото тегло на състава на пастата.
Ароматизаторите са предпочитани във фармацевтичните носители като компоненти, които трябва да ги направят по-приятни при използване. Известни са типични ароматизатори - ментол, масло от мента, масло от карамфил, плодови масла. В случай, че се използват подсладители, те са включени в състава в количества около 0,15-0,3 от общото тегло.
Съставът на полиращата паста съдържа още и антикариесен агент. Известно е, че предпочитаните агенти са водоразтворими флуоридни йонни източници. Флуоридните йони притежават кариеспротективно действие, абсорбират се от зъбната тъкан, като втвърдяват зъбния емайл и повишават устойчивостта му към киселини. Предпочитани материали за флуоридни йонни източници са натриев флуорид, калиев флуорид. Тези съединения се характеризират със способността си да освобождават флуоридни йони във водата, като не участват в нежелани взаимодействие с други компоненти на средството за почистване на зъбите. В конкретния случай в състава на полиращата паста е използван натриев флуорид, чието количество трябва да е достатъчно, за да осигури от 0,005 до около 0,3% от флуоридните йони в състава на полиращата паста. В съставите съгласно полезния модел се използват повърхностно активни вещества, чието включване е с цел омокряне и почистване на зъбната повърхност, междузъбното пространство и устната кухина, подобряване на профилактичното действие на състава, както и за постигане на фина и пълна дисперсия на състава против образуване на зъбен камък в устната кухина. Присъствието им в полиращата паста за зъби превръща състава в по-привлекателно за потреби теля средство от козметична гледна точка. За предпочитане е повърхностно активното вещество (ПАВ) да бъде анионно или амфотерно и да се използва детергентен материал, който придава на състава детергентни и разпенващи свойства.
Подходящи примери за анионни ПАВ са водоразтворимите соли на моногпицерид моносулфати, алкилсулфати като натриев лаурилсулфат, който е включен в състава съгласно полезния модел, тъй като проявяват траен и значителен ефект при инхибиране на образуването на киселина в устната кухина, дължащо се на разлагането на въглехидратите в допълнение на известното понижаване на разтворимостта на зъбния емайл при кисели условия. ПАВ обикновено присъства в състава в количество от 0,05 до 3,5 мас. единици. ПАВ може да подпомага разтварянето на некатионното антибактериално средство и по този начин да намали необходимото количество от неводен разтворител.
Трябва да се отбележи, че в качеството на активно вещество - полиетилен се използват специални полиетиленови микроперли със заоблена форма, по чиято външна повърхност липсват остри ръбове. Тези микроперли са предназначени да осигурят фино полиране на зъбната повърхност, без да я нараняват.
Съставът на пастата за зъби, обект на полезния модел, включва вода в количество между около 35-45% тегл. Водата може да бъде филтрирана, дестилирана или дейонизирана. За предпочитане е водата да бъде с ниско съдържание на йони, както и без органични примеси. При изпълнение на състава във вид на паста за зъби, за предпочитане е водата да бъде в количество от около 35 до около 45.
При употреба на пастата се появява усещането за “полирани зъби”, съставът на полиращата паста за зъби се отличава с подобрена пенеща способност, което способства за лесното и пълно отстраняване на хранителните остатъци, като допълнително допринася за подобряване на хигиенния ефект от използването на пастата за зъби.
Полиращата паста за зъби е предназначена за хигиена на устната кухина от широк кръг потребители. Може да се използва от всички възрастови групи, както и от потребители с нежен и чувствителен емайл.
Примери за изпълнение на полезния модел
Съставът на полираща паста за зъби съгласно полезния модел е представен чрез предпочитани примерни изпълнения, които не го ограничават.
Пример 1. Пастата за зъби съдържа следните компоненти в тегл. части: силициев окис 2000-1,220; ПЕГ -400 - 5,000; сорбитол 70% - 30,000; полиетилен
- 8,000; метилпарабен натрий - 0,200; бронопол 0,010; захарин натрий - 0,250; натриев флуорид 0,240; силициев окис преципитиран - 0,800; хидриран силициев окис -12,000; титанов двуокис - 0,500; ароматна композиция - 1,000; натриев лаурил сулфат- 1,500; вода-до 100.
Пастата за зъби се приготвя при спазване на следния технологичен процес. В хомогенизатор се смесват ПЕГ-400, силициев окис, силициев окис преципитиран, сорбитол, натриев монофлуорфосат и вода. Сместа се хомогенизира до получаване на бистър гел. След създаване на вакуум се добавят захарин, метилпарабен натрий и титанов двуокис. Така получената смес се разбърква до получаването на гладка маса. Допълнително се прибавя хидратиран силициев окис и полиетилен РЕ 10 М. След хомогенизиране до гладка маса към сместа се прибавя ароматичната композиция и лаурил сулфатът. Хомогенизиране при максимален вакуум.
Пример 2. Полиращата паста за зъби съдържа следните компоненти в теш. части: силициев окис 2000-1,220; ПЕГ-400 - 5,000; сорбитол 70% -30,000; полиетилен -10,000; метилпарабен натрий - 0,200; бронопол - 0,010; захарин натрий - 0,250; натриев флуорид - 0,240; силициев окис преципитиран 0,800; хидриран силициев окис -10,000; титанов двуокис - 0,500; ароматна композиция -1,000; натриев лаурил сулфат -1,500; вода - до 100.
Полиращата паста се приготвя съгласно технологията от пример 1.
Пример 3. Пастата за зъби съдържа следните компоненти в тет. части: силициев окис 2000-1,220; ПЕГ -400 - 5,000; сорбитол 70% - 30,000; полиетилен
- 12,000; метилпарабен натрий - 0,200; бронопол 0,010; захарин натрий - 0,250; натриев флуорид 0,240; силициев окис преципитиран - 0,800; хидратиран силициев окис - 8,000; титанов двуокис -0,500;
ароматна композиция - 1,000; натриев лаурил сулфат- 1,500; вода-до 100.
Полиращата паста се приготвя, както е описано в пример 1.
Профилактичното действие на полиращата паста за зъби се постига чрез включване в състава й на микроперли със специална заоблена форма. Микроперлите притежават изразен полиращ ефект и ниско абразивно действие. Пастата е предназначена за нежно полиране на зъбния емайл. Ефективността на пастата е повишена от натриевия флуорид, който осигурява флуорен йон за предотвратяване появата на кариес и подпомага реминерализацията на зъбния емайл. Ежедневното използване на пастата за зъби подпомага отстраняването на петна и нелепи, като прави зъбната повърхност светла, гладка и блестяща.
Патентни претенции

Claims (1)

1. Състав на паста за зъби с повишена способност за полиране на зъбния емайл, съдържаща силициев окис, ПЕГ, сорбитол, метилпарабен натрий, бронопол, захарин натрий, силициев окис, преципитиран, хидратиран силицив окис, титанов двуокис, ароматна композиция, натриев лаурил сулфат, активни вещества и вода, характеризиращ се с това, че съставът съдържа натриев флуорид и полиетилен под формата на полиетиленови микроперли с размер -<=10 pm, при което компонентите са в следните количествени съотношения в тегл. %: силициев окис 2000-1,220; полиетилен гликол-400 - 5,000; сорбитол 70% - 30,000; метилпарабен натрий - 0,200; бронопол - 0,010; захарин натрий - 0,250; силициев окис, преципитиран - 0,800; хидратиран силициев окис - 8,00-12,00; титанов двуокис - 0,500; натриев флуорид - 0,17-0,25; полиетилен 8,0-12,0; ароматна композиция -1,000; натриев лаурил сулфат -1,500; активни вещества от 8,17 до 12,25 и вода - до 100.
Издание на Патентното ведомство на Република България
1113 София, бул. Д-р Г. М. Димитров 52-Б
BG105757U 2001-07-31 2001-07-31 Полираща паста за зъби BG715Y1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG105757U BG715Y1 (bg) 2001-07-31 2001-07-31 Полираща паста за зъби

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG105757U BG715Y1 (bg) 2001-07-31 2001-07-31 Полираща паста за зъби

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG105757U BG105757U (bg) 2003-02-28
BG715Y1 true BG715Y1 (bg) 2005-01-31

Family

ID=3928477

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG105757U BG715Y1 (bg) 2001-07-31 2001-07-31 Полираща паста за зъби

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG715Y1 (bg)

Also Published As

Publication number Publication date
BG105757U (bg) 2003-02-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP3854619B2 (ja) ジカルボキシ官能化ポリオルガノシロキサン類を含む口腔ケア組成物
RU2630575C2 (ru) Новая композиция
JPS60233008A (ja) 口腔衛生組成物
WO2007061328A1 (fr) Composition de soins et de prevention pour la cavite buccale
JPH0784374B2 (ja) 抗歯石練り歯磨
CN104853734B (zh) 含有离子性液体的口腔护理组合物
US8986659B2 (en) Diamond, precious and semi-precious dust polishing agent for dental veneers and teeth
JP2014501259A (ja) ポリマー系
JPWO2007069429A1 (ja) 歯磨組成物
EP0697855A1 (en) Oral compositions
JP5527219B2 (ja) 練歯磨組成物
JP5720546B2 (ja) 歯磨剤組成物及び歯牙の再石灰化促進剤
US7087219B2 (en) Toothpaste containing anticancer agents
CA1322726C (en) Low abrasion, non-reactive, base formulation toothpaste
KR101216427B1 (ko) 카렌듈라 치약 조성물 및 그 제조방법
JPH10330234A (ja) 歯磨剤
BG715Y1 (bg) Полираща паста за зъби
CA2481004A1 (en) Novel anti-bacterial compositions
KR100704585B1 (ko) 치약 조성물
JP2021031426A (ja) 多価アルコール系歯磨剤組成物
Pader Dental products
WO2018221622A1 (ja) 歯磨剤組成物
KR101583758B1 (ko) 귀양석을 포함하는 치약 조성물
JP7258206B1 (ja) 口腔用組成物
KR100416416B1 (ko) 적당한 양치시간을 알 수 있게 해 주는 치약조성물