BG65079B1 - Тримерна магниточувствителна микросистема - Google Patents

Тримерна магниточувствителна микросистема Download PDF

Info

Publication number
BG65079B1
BG65079B1 BG107076A BG10707602A BG65079B1 BG 65079 B1 BG65079 B1 BG 65079B1 BG 107076 A BG107076 A BG 107076A BG 10707602 A BG10707602 A BG 10707602A BG 65079 B1 BG65079 B1 BG 65079B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
ohmic
contact
contacts
current
hall
Prior art date
Application number
BG107076A
Other languages
English (en)
Other versions
BG107076A (bg
Inventor
Original Assignee
РУМЕНИН Чавдар
НИКОЛОВ Димитър
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by РУМЕНИН Чавдар, НИКОЛОВ Димитър filed Critical РУМЕНИН Чавдар
Priority to BG107076A priority Critical patent/BG65079B1/bg
Publication of BG107076A publication Critical patent/BG107076A/bg
Publication of BG65079B1 publication Critical patent/BG65079B1/bg

Links

Landscapes

  • Hall/Mr Elements (AREA)
  • Measuring Magnetic Variables (AREA)

Abstract

Тримерната магниточувствителна микросистема е създадена на основата на функционалния принцип.За неяса характерни висока канална магниточувствителност на перпендикулярната към подложката компонента на магнитното поле, намалени размери и повишена пространствена разделителна способност, както и редуцирано паразитно междуканално влияние. Системата съдържа полупроводникова подложка с n-тип проводимост, върху едната страна на която са формирани централен омичен токов контакт с квадратна форма. На равни разстояния и успоредно на четирите му страни еразположен по един захранващ омичен контакт, а наеднакви разстояния от централния омичен контакт и успоредно на четирите му страни - още по един Холов контакт. Външното магнитно поле е с произволна ориентация спрямо полупроводниковата подложка. Четирите захранващи омични контакта са разположени между централния омичен токов контакт (2) и четирите Холови контакта (11, 12, 13 и 14). Всеки един от четирите захранващи омични контакта е секциониран на по две равни части - първа и втора. Всички първи(3, 5, 7 и 9) и всички втори (4, 6, 8 и 10) частина четирите захранващи омични контакта са непосредствено свързани, като двете им общи точки са свързани с електронен блок (15), осигуряващ постоянно захранващо напрежение за двете групи контакти (3, 5, 7 и 9) и (4, 6, 8 и 10), и измерване на токовете през тях. Блокът (15) е свързан и с контакта (2), на който осигурява постояннотоково захранване. Изходът (16) на блока (15) е

Description

Област на техниката
Изобретението се отнася до тримерна магниточувствителна микросистема, приложима в сензориката, безконтактната автоматика, позиционирането на обекти в равнината и пространството, в свободни от износване инструменти за линейни и ъглови премествания, за определяне пространственото разпределение на магнитното поле, в контролно-измервателната технология, военното дело и енергетиката.
Предшестващо състояние на техниката
Известна е тримерна магниточувствителна микросистема, съдържаща полупроводникова подложка с п-тип примесна проводимост, върху едната страна на която е формиран централен омичен токов контакт с квадратна форма. На равни разстояния и успоредно на четирите му страни са формирани още по един Холов контакт, секциониран на по две равни части. На еднакви разстояния от тези четири двойки Холови контакти и успоредно на тях са разположени по един външен захранващ омичен контакт. Четирите еднакви външни контакти са свързани помежду си и с единия извод на токоизточник, другият извод на който е свързан с централния омичен токов контакт. Измерваното външно магнитно поле е с произволна посока спрямо полупроводниковата подложка. Изходите за двете му равнинни ортогонални компоненти са Ходовите напрежения, снети съответно от срещуположните спрямо централния омичен контакт двойки Холови контакти, а за перпендикулярната към подложката магнитна компонента изход е Ходовото напрежение между двете равни части на която и да е от четирите двойки Холови контакти [1].
Тази тримерна магниточувствителна микросистема е: с ниска чувствителност по отношение на перпендикулярната към подложката магнитна компонента; с повишени размери и редуцирана пространствена разделителна способност, наложени от окъсяващото действие на омичните контакти върху трите Холови напрежения; и с повишено паразитно влияние между трите сензорни канали, произтичащо от повърхностните паразитни токове вследствие различните по стойност Холови напрежения.
Техническа същност на изобретението
Задача на изобретението е да се създаде тримерна магниточувствителна микросистема с повишена чувствителност по отношение на перпендикулярната към подложката магнитна компонентата, която да е с намалени линейни размери и с редуцирано паразитното междуканално влияние.
Тази задача се решава с тримерна магниточувствителна микросистема, съдържаща полупроводникова подложка с п-тип примесна проводимост, върху едната страна на която е формиран централен омичен токов контакт с квадратна форма. На равни разстояния и успоредно на четирите му страни са формирани още по един захранващ омичен контакт, секциониран на по две равни части - първа и втора. На еднакви разстояния от тези четири двойки захранващи контакти и успоредно на тях са разположени по един външен Холов контакт. Всичките първи и съответно всичките втори части на захранващите омични контакти са непосредствено свързани. Двете им общи точки са свързани към електронен блок, обезпечаващ постоянно захранващо напрежение за двете групи контакти и измерване на токовете през тях. Електронният блок е свързан също с централния омичен токов контакт, на който осигурява постояннотоково захранване. Изходът на електронния блок е по ток и е изход за перпендикулярната към подложката магнитна компонента. Срещуположните спрямо централния омичен контакт двойки Холови контакти са свързани съответно с по един токоизмервателен блок с нискоомен вход, изходите на които са изходи за двете равнинни ортогонални компоненти на магнитното поле. Външното магнитно поле е с произволна посока спрямо полупроводниковата подложка.
Предимства на изобретението са високата канална магниточувствителност към перпендикулярната на подложката компонента на магнитното поле; намалените размери и повишената пространствена разделителна способност; редуцираното паразитно междуканално влияние.
Описание на приложената фигура
По-подробно изобретението се пояснява с приложената фигура, представляваща едно негово примерно изпълнение.
Описание на примери за изпълнение на изобретението
Тримерната магниточувствителна микросистема съдържа полупроводникова подложка 1 с п-тип примесна проводимост, върху едната страна на която е формиран централен омичен токов контакт 2 с квадратна форма. На равни разстояния и успоредно на четирите му страни са формирани още по един захранващ омичен контакт, секциониран на по две равни части -първа 3, 5, 7 и 9, и втора 4, 6, 8 и 10. На еднакви разстояния от тези четири двойки захранващи контакти и успоредно на тях са разположени по един външен Холов контакт 11, 12, 13 и 14. Всичките първи 3,5,7 и 9, и съответно всичките втори 4,6,8 и 10 части на захранващите омични контакти са непосредствено свързани. Двете им общи точки са свързани към електронен блок 15, обезпечаващ постоянно захранващо напрежение за двете групи контакти 3, 5, 7 и 9, и съответно 4; 6, 8 и 10, и измерване на токовете през тях. Електронният блок 15 е свързан също с централния омичен контакт 2, на който осигурява постояннотоково захранване. Изходът 16 на електронния блок 15 е по ток и е изход за перпендикулярната към подложката магнитна компонента 17. Срещуположните спрямо централния омичен контакт двойки Холови контакти 11 и 13, и12и 14 са свързани съответно с по един токоизмервателен блок 18 и 19 с нискоомен вход, изходите 20 и 21 на които са изходи за двете равнинни ортогонални компоненти 22 и съответно 23 на магнитното поле 24. Външното магнитно поле 24 е с произволна посока спрямо полупроводниковата подложка 1.
Действието на тримерната магниточувствителна микросистема, съгласно изобретението, е следното. При включване на захранванията чрез електронния блок 15 и в отсъствие на външно магнитно поле 24, вследствие симетрията на микросистемата всичките осем токови компоненти между централния захранващ контакт 2 и другите контакти 3, 5, 7,9,4, 6, 8 и 10 са равни по стойност. По тази причина офсетите (наличието на сигнали на съответните изходи 16,20 и 21 в отсъствие на магнитно поле 24) отсъстват в първо приближение. При наличие на външно магнитно поле 24 с произволна посока спрямо полупроводниковата подложка 1 и съответни компоненти по трите ортогонални оси Вх 22 Ву 23 и Bz 17 води до отклонения чрез силата на Лоренц в съответните ортогонални направления на основните токоносигели. Така генерираните едновременно три отделни напрежения на Хол върху горната повърхност на полупроводниковата подложка 1 са мярка за магниточувствителностите на трите отделни сензорни канали. Трансформирането на режима на напрежение на Хол в режим на ток на Хол на трите изхода 16,20 и 21 чрез електронния блок 15 и измервателните блокове 18 и 19 запазва едни и същи потенциали върху горната страна на полупроводниковата подложка 1 със и без магнитните компоненти В 22, В 23 и В 17. Именно този подход редуцира съществено паразитното междуканално влияние, което повишава от своя страна точността на измерването на трите магнитни компоненти 17,22 и 23.
Свързването на първите 3, 5,7 и 9, и съответно на вторите 4, 6, 8 и 10 равни части на четирите захранващи контакти осъществява сумиране в магнитно поле Bz 17 на изменения на токове с един и същ знак (само нараствалия и съответно само намалявания, предизвикани от силата на Лоренц). Това води до четирикратно усилване на изходния сигнал от перпендикулярната към повърхността на подложката 1 компонента Bz 17 на магнитното поле 24. Следователно, магниточувствителността на Β,-канала се повишава значително. Стойността на вектора на полето В 24, изразена чрез трите ортогонални компоненти 17,22 и 23 се получава с добре известната релация: |В| = VB2x + B2y+B2 z.
Външното разполагане на Холовите контакти 11, 12, 13 и 14, вместо формирането им между четирите двойки захранващи контакти 3, 4, 5,6,7, 8, 9 и 10, и централния омичен токов контакт 2 (както е в известното техническо решение) намалява около два пъти окъсяващото действие на омичните контакти върху ефекта на Хол. Ето защо фиксирани стойности на трите магниточувствителности ще се постигнат при по-малки линейни размери на микросистемата, в сравнение с известното решение от [1].
Така формираните външни Холови терминали 11, 12, 13 и 14 позволяват да се повиши пространствената разделителна способност на магнитометричната микросистема.
Индустриалната реализация на векторната микросистема за магнитно поле е на основата на различните модификации на добре усвоената силициева интегрална технология. Съгласно експерименталните резултати с образци на базата на n-Si подложката 1 с концентрация на примесите η ~ 1015 cm 3, положителните ефекти от тримерната магниточувствителна микросистема, съгласно изобретението са: редуциране на паразитното междуканално влияние с около 45 %; намаляване на общите й размери с около 25 % и четирикратно усилване на чувствителността на Вг-канала. Тези резултати потвърждават перспективността на принципа на функционалната интеграция, използван в изграждането на векторната микросистема за магнитно поле. В нашия случай функционално са интегрирани два паралелно-полеви сензора на Хол с контакти 23-4-7-8-11-13 и съответно 2-5-6-9-10-12-14, и четири ортогонални елементи на Хол съответно с контакти 2-3-4,2-5-6,2-7-8 и 2-9-10. По същество от една и съща преобразувателна зона става добиването на сензорна информация едновременно и независимо за трите векторни компоненти на магнитното поле 24.

Claims (1)

  1. Патентни претенции
    Тримерна магниточувствителна микросистема, съдържаща полупроводникова подложка с п-тип примесна проводимост, върху едната страна на която са формирани централен омичен токов контакт с квадратна форма, на равни разстояния и успоредно на четирите му страни по един захранващ омичен контакт и на еднакви разстояния от централния омичен контакт и успоредно на четирите му страни - още по един Холов контакт, като външното магнитно поле е с произволна посока спрямо полупроводниковата подложка, характеризираща се с това, че четирите захранващи омични контакта са разположени между централния омичен токов контакт (2) и четирите Холови контакта(11,12,13е 14), като всеки един от четирите захранващи омични контакта е секциониран на по две равни части - първа и втора, като всички първи (3, 5, 7 и 9), и всички втори (4,6,8 и 10) части на четирите захранващи омични контакта са непосредствено свързани, като двете им общи точки са свързани с електронен блок (15), осигуряващ постоянно захранващо напрежение за двете групи контакти (3, 5, 7 и 9), и съответно (4, 6, 8 и 10), и измерване на токовете през тях, като електронният блок (15) е свързан и с централния омичен токов контакт (2), на когото осигурява постояннотоково захранване, като изходът (16) на електронния блок (15) е по ток и е изход за перпендикулярната към подложката компонента (17) на магнитното поле (24), при което срещуположните спрямо централния омичен контакт двойки Холови контакти (11 и 13,12 и 14) са свързани съответно с по един токоизмервателен блок (18 и 19) с нискоомен вход, изходите (20 и 21) на които са изходи за двете равнинни ортогонални компоненти (22) и съответно (23) на магнитното поле (24).
BG107076A 2002-09-10 2002-09-10 Тримерна магниточувствителна микросистема BG65079B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG107076A BG65079B1 (bg) 2002-09-10 2002-09-10 Тримерна магниточувствителна микросистема

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG107076A BG65079B1 (bg) 2002-09-10 2002-09-10 Тримерна магниточувствителна микросистема

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG107076A BG107076A (bg) 2004-03-31
BG65079B1 true BG65079B1 (bg) 2007-01-31

Family

ID=32097298

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG107076A BG65079B1 (bg) 2002-09-10 2002-09-10 Тримерна магниточувствителна микросистема

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG65079B1 (bg)

Also Published As

Publication number Publication date
BG107076A (bg) 2004-03-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US9252355B2 (en) Low offset and high sensitivity vertical hall effect sensor
BG65079B1 (bg) Тримерна магниточувствителна микросистема
Roumenin et al. 3-D silicon vector sensor based on a novel parallel-field Hall microdevice
Pan et al. Single-chip integrated 3-D Hall sensor
RU2387046C1 (ru) Интегральный токомагнитный датчик на основе биполярного магнитотранзистора
RU2437185C2 (ru) Интегральный магнитотранзисторный датчик с цифровым выходом
BG65935B1 (bg) Микропреобразувател на хол
Nagy et al. 3D magnetic-field sensor using only a pair of terminals
BG67380B1 (bg) Двумерен микросензор за магнитно поле
BG66281B1 (bg) Биполярен магнитотранзистор
BG113676A (bg) Микросензор на хол
Lozanova et al. 2D in-plane Hall sensing based on a new microdevice coupling concept
BG65200B1 (bg) Трикомпонентен магнитометър
BG110879A (bg) Трикомпонентен магнитометър
Lozanova et al. A novel 2D magnetometer based on a parallel-field silicon hall sensor
BG67551B1 (bg) Двуосен магниточувствителен сензор, съдържащ елементи на хол
BG65970B1 (bg) Микросистема за измерване на трите компоненти на магнитното поле
BG65526B1 (bg) Полупроводников магниточувствителен сензор
BG67038B1 (bg) Равнинно-магниточувствителна микросистема на хол
BG112804A (bg) 2d микросензор на хол с равнинна чувствителност
SU1251001A1 (ru) Устройство дл измерени градиента индукции магнитного пол
BG67136B1 (bg) Магнитометър на хол
BG65340B1 (bg) Магнитоградиометър
BG106877A (bg) Магниточувствителен сензор
BG67188B1 (bg) Магниточувствителен елемент