BG65340B1 - Магнитоградиометър - Google Patents

Магнитоградиометър Download PDF

Info

Publication number
BG65340B1
BG65340B1 BG107966A BG10796603A BG65340B1 BG 65340 B1 BG65340 B1 BG 65340B1 BG 107966 A BG107966 A BG 107966A BG 10796603 A BG10796603 A BG 10796603A BG 65340 B1 BG65340 B1 BG 65340B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
hall
contact
output
contacts
operational amplifiers
Prior art date
Application number
BG107966A
Other languages
English (en)
Other versions
BG107966A (bg
Inventor
Чавдар РУМЕНИН
Original Assignee
Чавдар РУМЕНИН
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Чавдар РУМЕНИН filed Critical Чавдар РУМЕНИН
Priority to BG107966A priority Critical patent/BG65340B1/bg
Publication of BG107966A publication Critical patent/BG107966A/bg
Publication of BG65340B1 publication Critical patent/BG65340B1/bg

Links

Landscapes

  • Measuring Magnetic Variables (AREA)

Abstract

Магнитоградиометърът е приложим в областта на безконтактната автоматика, контролно-измервателната технология, слабополевата магнитометрия, системите за управление, сензориката, микросистемите, уредостроенето, военното дело и други. Той използва ефекта на Хол като принцип на действие. Оригиналната приборна конструкция и обработващата електроника позволяват да се минимизират едновременно собственият шум и нелинейността на изхода. Магнитоградиометърът съдържа полупроводникова подложка (1) с примесен тип проводимост, към напречното сечение на която се прилага измерваното градиентно магнитно поле.Върху едната страна на полупроводниковата подложка (1) са формирани централен Холов контакт (2) и симетрично от двете му страни последователно по един вътрешен захранващ контакт - първи (3) и втори (4), по един Холов контакт - първи (5) и втори (6),и още по един краен захранващ контакт- съответно трети (7) и четвърти (8). Първият (3) и третият (7) и съответно вторият (4) и четвъртият (8) захранващ контакт са свързани през отделни токоизточници (9 и 10), като централният Холов контакт (2) е свързан едновременно с двата инвертиращи входа на дваоперационни усилвателя (12 и 13), а неинвертиращите им входове са свързани съответно с първия (5) ис втория (6) Холов контакт. Изходите на двата операционни усилвателя (12 и 13) са свързани с входа на трети операционен усилвател (14), чийто изход е изходът (15) на магнитоградиометъра.

Description

Област на техниката
Изобретението се отнася до магнитоградиометър, приложим в областта на безконтактната автоматика, контролно-измервателната технология, слабополевата магнитометрия, системите за управление, сензориката, микросистемите, уредостроенето, военното дело и др.
Предшестващо състояние на техниката
Известен е магнитоградиометър, съдържащ полупроводникова подложка с примесен тип проводимост, върху едната страна на която са формирани централен емитер, симетрично на него последователно по един колектор и по един базов контакт. Емитерът е включен в права посока през първи токоизточник и нискоомен тример, крайните изводи на който са свързани с двата базови контакта. Двата колектора през два еднакви товарни резистора са включени в обратна посока през втори токоизточник към средната точка на тримера, като изход на сензора е измервател на ток, включен в колекторната верига непосредствено след товарните резистори. Градиентното (нееднородно) магнитно поле е приложено перпендикулярно на напречното сечение на сензора [1,2].
Недостатъци на този магнитоградиометър са относително високото ниво на собствен шум в изхода, поради биполярния транзисторен характер на протичащите в обема процеси и наличието на начален (стартов) ток в измервателната верига (шумът е квадратична функция на протичащия ток), и повишената нелинейност на изходния сигнал от повърхностната рекомбинация, силно изразена при използвания транзисторен принцип на действие на този магнитопреобразувател.
Техническа същност на изобретението
Задача на изобретението е да се създаде магнитоградиометър с ниско ниво на собствения шум на изхода и подобрена линейност на изхода.
Задачата се решава с магнитоградиометър, съдържащ полупроводникова подложка с примесен тип проводимост, върху едната страна на която са формирани централен контакт на Хол и симетрично от двете му страни последователно по един вътрешен захранващ контакт - първи и втори, по един контакт на Хол - първи и втори, и по още един краен захранващ контакт - съответно трети и четвърти. Първият и третият захранващи контакти, и съответно вторият и четвъртият захранващи контакти са свързани през отделни токоизточници. Измерваното градиентно магнитно поле е приложено перпендикулярно на напречното сечение на полупроводниковата подложка. Централният контакт на Хол е свързан едновременно с двата инвертиращи входа на два операционни усилватели, а неинвертиращите им входове са свързани съответно с първия и с втория контакт на Хол. Изходите на двата операционни усилватели са свързани с входа на трети операционен усилвател, изходът на който е изход на магнитоградиометьра.
Предимства на изобретението са ниското ниво на собствен шум на изхода, типично за сензорите Хол, използващи основни токоносители и подобрената линейност на изходния сигнал, произтичаща от високата линейност на преобразувателния механизъм на Хол.
Пояснение на приложените фигури
По-подробно изобретението се пояснява с едно примерно изпълнение съгласно изобретението, дадено на приложената фигура.
Примери за изпълнение
Магнитоградиометърът съдържа полупроводникова подложка 1 с примесен тип проводимост, върху едната страна на която са формирани централен контакт на Хол 2 и симетрично от двете му страни последователно по един вътрешен захранващ контакт - първи 3 и втори 4, по един контакт на Хол - първи 5 и втори 6, и още по един краен захранващ контакт -съответно трети и четвърти 8. Първият 3 и третият 7 захранващи контакти, и съответно вторият 4 и четвъртият захранващи контакти са свързани през отделни токоизточници 9 и 10. Измерваното градиентно магнитно поле 11 е приложено перпендикулярно на напречното сечение на полупроводниковата подложка 1. Централният контакт на Хол 2 е свързан едновременно с двата инвертиращи входа на два операционни усилватели 12 и 13, а
65340 Bl неинвертиращите им входове са свързани съответно с първия 5 и с втория 6 контакт на Хол. Изходите на двата операционни усилватели 12 и 13 са свързани с входа на трети операционен усилвател 14, изходът на който е изход 15 на магнитоградиометъра.
Действието на магнитоградиометъра съгласно изобретението е следното.
При включване на двата токоизточника 9 и 10 и прилагане на хомогенно магнитно поле 11, съответно между първия контакт на Хол 5 и централния контакт на Хол 2, както и между втория контакт на Хол 6 и централния контакт на Хол 2 се генерират равни по стойност, но противоположни по знак напрежения на Хол V52(B) и V6 2(В) в резултат на паралелно-полевия ефект на Хол. Също така при един и същ захранващ ток през токоизточници 9 и 10, магниточувствителностите в тези така формирани два паралелнополеви сензори на Хол 2-3-5-7 и 2-4-6-8 са равни. Неминуемият офсет между контакти 5 и 2, и съответно 6 и 2 в отсъствие на магнитно поле В 11 лесно се нулира чрез промяна на токовете 137 и I4g. Прилагането, обаче на градиентно (нехомогенно) магнитно поле делтаВ 11, перпендикулярно на напречното сечение на полупроводниковата подложка 1, води до индуцирането на различни по стойност, но с противоположен знак напрежения на Хол, например, V5 2(В,) > |-V6 22)|, където В, и В2 са ефективните стойности на магнитните индукция в сензорните зони около контакти на Хол 5 и 6, като В, > В2. (В хомогенно магнитно поле 11 тези стойности на индукциите са равни, В, = В2). Генерираните различни по стойност в градиентно магнитно поле 11 напрежения на Хол V52(B]) и - V62(B2) се усилват (а при необходимост се повтарят с коефициент К = 1) чрез двата операционни усилватели 12 и 13. Чрез третия операционен усилвател 14, който изпълнява функцията на суматор двата обработени от усилватели 12 и 13 сигнали на Хол V5 2() и V6 22) се сумират със съответния знак. В действителност тези напрежения се изваждат. В резултат изходът на усилвател 14, който е изход 15 на магнитоградиометъра представлява информационният сигнал V15 за градиента на магнитното поле 11 между двата контакта на Хол 5 и 6, отстоящи един от друг на разстояние 15 6. Числената стойност на градиента на магнитното поле 11 делтаВу/делтах между контакти 5 и 6 (по оста х) се определя с израза: делтаВу/делтах = V15(By)/ (S.l5 6), където S е предварително определената експериментално магниточувствителност на двата канала в хомогенно магнитно поле 11. Параметърът S е един и същ и за двата сигнала на Хол V5 2 и V6 2.
Високата разделителна способност на този еднокомпонентен (по оста х) магнитоградиометър се определя от възможността, разстоянието 15 6 между контакти 5 и 6 чрез силициевата интегрална технология да се минимизира до размери от няколко десетки микрометра.
Проведените експерименти с магнитоградиометър на основата на n-Si паралелно-полеви сензори на Хол, съгласно изобретението, установиха, че собственият шум на магнитоградиометъра е с около две декади по-нисък, в сравнение с известното решение. Този резултат е типичен за сензорите на Хол. Нелинейността на изхода 15 не надхвърля тази на сензорите на Хол, което е с около 35 % по добър резултат в сравнение с градиометъра, използващ транзисторен принцип. Неочакваният положителен ефект от новия магнитоградиометър произтича от оригиналната приборна конструкция, и особено на формирания референтен сензорен контакт 2, едновременно за двете напрежения на Хол V5 2 и V62. Освен това използваното техническо решение има по-стабилно сензорно действие от известното ниво, тъй като функционира посредством линейния ефект на Хол. Следва да се отбележи, че напрежението V5 6(В) между контакти 5 и 6 при един и същ ток през токоизточниците 12 и 13 е също на Хол и предоставя информация за усреднената стойност на магнитната индукция 11 през напречното сечение на подложката 1. Следователно, новият сензор дава едновременно метрологична информация както за градиента на магнитното поле 11, така и за усреднената му стойност.
Магнитометърът може да се произвежда серийно чрез различните модификации на силициевата интегрална технология, включително и CMOS процеси.

Claims (1)

  1. Патентни претенции
    1. Магнитоградиометър, съдържащ полупроводникова подложка с примесен тип проводимост, към напречното сечение на която
    65340 Bl се прилага измерваното градиентно магнитно поле, характеризиращ се с това, че върху едната страна на полупроводниковата подложка (1) са формирани централен контакт на Хол (2) и симетрично от двете му страни последователно по един вътрешен захранващ контакт - първи (3) и втори (4), по един контакт на Хол - първи (5) и втори (6), и още по един краен захранващ контакт -съответно трети (7) и четвърти (8), първият (3) и третият (7) захранващи контакти, и съответно вторият (4) и четвъртият (8) захранващи контакти са свързани през отделни токоизточници (9) и (10), като централният Холов контакт (2) е свързан едновременно с двата инвертиращи входа на два операционни усилвателя (12 и
    13), а неинвертиращите им входове са свързани съответно с първия (5) и с втория (6) контакт на Хол, като изходите на двата операционни усилвателя (12 и 13) са свързани с входа на 5 трети операционен усилвател (14), изходът на който е изход (15) на магнитоградиометьра.
BG107966A 2003-07-03 2003-07-03 Магнитоградиометър BG65340B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG107966A BG65340B1 (bg) 2003-07-03 2003-07-03 Магнитоградиометър

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG107966A BG65340B1 (bg) 2003-07-03 2003-07-03 Магнитоградиометър

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG107966A BG107966A (bg) 2005-01-31
BG65340B1 true BG65340B1 (bg) 2008-02-29

Family

ID=34230266

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG107966A BG65340B1 (bg) 2003-07-03 2003-07-03 Магнитоградиометър

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG65340B1 (bg)

Also Published As

Publication number Publication date
BG107966A (bg) 2005-01-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7345476B2 (en) Method and apparatus for measuring an entity of a magnetic field by using a hall plate, an excitation signal and a detection signal
US6154027A (en) Monolithic magnetic sensor having externally adjustable temperature compensation
CN113203885B (zh) 电流传感器、磁传感器和电路
JPH01251763A (ja) 縦型ホール素子と集積化磁気センサ
BG65340B1 (bg) Магнитоградиометър
RU2387046C1 (ru) Интегральный токомагнитный датчик на основе биполярного магнитотранзистора
RU2437185C2 (ru) Интегральный магнитотранзисторный датчик с цифровым выходом
JPS5868615A (ja) 磁気式ロ−タリ・エンコ−ダの出力回路
Trontelj et al. Novel Integr Ated Magnetic Sensor Based on Hall Element Array
SU1691797A1 (ru) Устройство дл бесконтактного измерени тока
BG65231B1 (bg) Магниточувствителен сензор
Xinyu et al. An array CMOS magnetic-field sensor
SU866515A1 (ru) Датчик градиента магнитного пол
BG65345B1 (bg) Тримерен векторен сензор на хол
SU892379A1 (ru) Устройство дл индукции магнитного пол
BG67136B1 (bg) Магнитометър на хол
JPH0723751Y2 (ja) 電流センサ
BG66310B1 (bg) Линеаризираща схема за сензори на хол
BG65630B1 (bg) Микросензор за магнитно поле
BG65526B1 (bg) Полупроводников магниточувствителен сензор
BG66281B1 (bg) Биполярен магнитотранзистор
BG65935B1 (bg) Микропреобразувател на хол
Yan et al. Contactless angle measurement by CMOS process with on chip interface circuit
Tikhonov et al. Increase sensitivity of the sensor based on bipolar magnetotransistor by minimization initial output offset
BG66266B1 (bg) Интегрален магнитоградиометър