BG66310B1 - Линеаризираща схема за сензори на хол - Google Patents

Линеаризираща схема за сензори на хол Download PDF

Info

Publication number
BG66310B1
BG66310B1 BG10110262A BG11026208A BG66310B1 BG 66310 B1 BG66310 B1 BG 66310B1 BG 10110262 A BG10110262 A BG 10110262A BG 11026208 A BG11026208 A BG 11026208A BG 66310 B1 BG66310 B1 BG 66310B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
hall
output
contacts
sensor
circuit
Prior art date
Application number
BG10110262A
Other languages
English (en)
Other versions
BG110262A (bg
Inventor
SiyaЛОЗАНОВА Сия Lozanova
СветославNoykov Svetoslav НОЙКОВ
CHavdar рРУМЕНИН Чавда Roumenin
Original Assignee
Institout Po Oupravlenie I Sistemni Izsledvaniya PИНСТИТУТ ПО УПРАВЛЕНИЕ И СИСТЕМНИ ИЗСЛЕДri Ban ВАНИЯ ПРИ БАН
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Institout Po Oupravlenie I Sistemni Izsledvaniya PИНСТИТУТ ПО УПРАВЛЕНИЕ И СИСТЕМНИ ИЗСЛЕДri Ban ВАНИЯ ПРИ БАН filed Critical Institout Po Oupravlenie I Sistemni Izsledvaniya PИНСТИТУТ ПО УПРАВЛЕНИЕ И СИСТЕМНИ ИЗСЛЕДri Ban ВАНИЯ ПРИ БАН
Priority to BG10110262A priority Critical patent/BG66310B1/bg
Publication of BG110262A publication Critical patent/BG110262A/bg
Publication of BG66310B1 publication Critical patent/BG66310B1/bg

Links

Landscapes

  • Measuring Magnetic Variables (AREA)
  • Hall/Mr Elements (AREA)

Abstract

Линеаризиращата схема за сензори на Хол съдържа сензор на Хол (1) със захранващи (2 и 3) и изходни (4 и 5) контакти, два измервателни усилвателя (6 и 7), диференциален усилвател (8), източник на постоянен ток (9) и два тримера (10 и 11). Контактите (2 и 3) са свързани с токоизточника (9). Двата контакта (4 и 5) са съединени едновременно с неинвертиращите или съответно с инвертиращите входове на двата измервателни усилвателя (6 и 7), а средните точки на двата тримера (10 и 11) - с инвертиращите или съответно с неинвертиращите входове на измервателните усилватели (6 и 7). Тримерите (10 и 11) са свързани с източника на постоянен ток (9). Изходите на двата измервателни усилвателя (6 и 7) са съединени с входа на диференциалния усилвател (8), изходът на който е изход (12) на схемата. Измерваното магнитно поле (13) е перпендикулярно на равнината на сензора на Хол (1).

Description

Изобретението се отнася до линеаризираща схема за сензори на Хол, приложима в контролно-измервателната технология и слабополевата магнитометрия, микро- и нано-системите, медицината, сензорната електроника, топографирането на магнитното поле в близост до магнитни повърхности (постоянни магнити, дефектоскопия, биомагнетизъм), позиционирането на обекти в пространството, военното дело и сигурността, и др.
Предшестващо състояние на техниката
Известна е линеаризираща схема за сензори на Хол, съдържаща полупроводников сензор на Хол с правоъгълна форма и с четири омични контакта - два захранващи, разположени на късите му страни и два изходни (Холови), формирани по средите на дългите страни, като захранващите контакти са свързани с токоизточник. Двата изходни контакта на сензора на Хол, които са изход на схемата, са съединени с товарен резистор, чиято стойност за постигане на максимална линейност на изхода за всеки отделен сензор е определена експериментално, измервайки изходните характеристики на схемата в перпендикулярно на равнината на сензора магнитно поле при различни стойности на товарния резистор [1, 2].
Недостатък на тази линеаризираща схема за сензори на Хол е ограниченият обхват на магнитната индукция, при който ефектът от товарния резистор е с необходимата минимална грешка на линеаризиране.
Друг недостатък е неотстранимата грешка от квадратичното магнитосъпротивление, понижаваща линейността на изхода с произход от паразитното напрежение на несиметрия (офсет) на сензора на Хол в отсъствие на магнитно поле.
Недостатък е още същественото редуциране на магниточувствителността на схемата от окъсяване изхода на сензора на Хол с товарния резистор, чиято оптимална стойност е много помалка от изходното съпротивление на сензора.
Техническа същност на изобретението
Задача на изобретението е да се създаде линеаризираща схема за сензори на Хол с широк обхват стойности на магнитната индукция, в който се запазва минимална грешка на линеаризацията, да се отстрани понижаващата линейността на изхода грешка от съществуването на офсет и да се повиши магниточувствителността му.
Тази задача се решава с линеаризираща схема за сензори на Хол, съдържаща правоъгълен полупроводников сензор на Хол с четири контакта - два захранващи и два изходни (Холови), два измервателни усилвателя, диференциален усилвател, източник на постоянен ток и два тримера. Захранващите контакти на сензора на Хол са свързани с източника на постоянен ток. Двата Холови контакта са съединени едновременно с неинвертиращите или съответно с инвертиращите входове на двата измервателни усилвателя, тогава средните точки на двата тримера - с инвертиращите или съответно с неинвертиращите входове на измервателните усилватели, като тримерите са съединени с източника на постоянен ток. Изходите на двата измервателни усилвателя са свързани с входа на диференциалния усилвател, изходът на който е изход на схемата, като измерваното магнитно поле е перпендикулярно на равнината на правоъгълния сензор на Хол.
Предимства на изобретението са широкият обхват стойности на магнитната индукция с минимална грешка в линейността на изхода, отстраненото паразитно влияние на квадратичното магнитосъпротивление върху линейността на изхода от отсъствието на напрежение на несиметрия (офсет) и повишената магниточувствителност от премахване на окъсяващия изхода на сензора товарен резистор. Предимство е още и универсалната приложимост на линеаризиращата схема за всички видове сензори на Хол с ортогонална и паралелна ос на чувствителност.
Пояснение на приложената фигура
По-подробно изобретението се пояснява с приложената фигура 1, представляваща едно негово примерно изпълнение.
Примери за изпълнение на изобретението
Линеаризиращата схема за сензори на Хол съдържа правоъгълен полупроводников сензор на Хол 1 с четири контакта - два захранващи 2 и
66310 Bl и два изходни (Холови) 4 и 5, два измервателни усилвателя 6 и 7, диференциален усилвател
8, източник на постоянен ток 9 и два тримера 10 и 11. Захранващите контакти 2 и 3 на сензора 1 са свързани с източника на постоянен ток 9. Двата Холови контакта 4 и 5 са съединени едновременно с неинвертиращите или съответно с инвертиращите входове на двата измервателни усилвателя 6 и 7, тогава средните точки на двата тримера 10 и 11 - с инвертиращите или съответно с неинвертиращите входове на измервателните усилватели 6 и 7, като тримерите 10 и 11 са съединени с източника на постоянен ток
9. Изходите на двата измервателни усилвателя 6 и 7 са свързани с входа на диференциалния усилвател 8, изходът на който е изход 12 на схемата, като измерваното магнитно поле 13 е перпендикулярно на равнината на правоъгълния сензор на Хол 1.
Действието на линеаризиращата схема за сензори на Хол, съгласно изобретението, е следното. При включване на полупроводниковия сензор на Хол 1 към източника на постоянен ток 9 и в отсъствие на външно магнитно поле В 13, вследствие на неминуема структурна, електрическа, технологична или друга физическа асиметрия на сензора 1, върху двата му изходни контакта 4 и 5 възникват различни по стойност потенциали V4(B = 0) ? V5(B = 0) по отношение на единия от захранващите електроди 2 и 3, например контакт 3. В идеалния случай теоретично би следвало да се очаква тяхното равенство, V4(B = 0) = V5(B = 0) = 1/2 V2 3(B = 0), където V2 3(В = 0) е падът на захранващото напрежение върху контактите 2 и 3. Ако се приложи външно магнитно поле В 13, перпендикулярно на равнината на сензора на Хол 1, върху двата изходни контакта 4 и 5 се генерират едновременно както еднакви по стойност, но с противоположен знак линейни от индукцията В 13 напрежения на Хол, така и квадратични от магнитната индукция В 13 равни по стойност, но с един и същ знак магниторезистивни напрежения. Стойността на Ходовите сигнали е половината от развиващото се пълно напрежение на Хол в сензора. Същото се отнася и до магниторезистивните потенциали върху контакти 4 и 5, които са половината от пълното магниторезистивно напрежение V2 3(В) върху захранващите контакти 2 и 3. Интерес за поставената задача представляват само двата линейни Холови сигнали върху контакти 4 и 5. Двете квадратични магниторезистивни напрежения са силно нели нейни и трябва да се отстранят. Също така е задължително и постигането на равенство на стартовите напрежения V4(B = 0) и V5(B = 0) в отсъствие на магнитно поле В 13, V4(B = 0) = V5(B = 0).
Факторите, обуславящи нелинейността на сензорите на Хол като геометрията на елемента и свойствата на полупроводниковия материал легиране, подвижност, температура, концентрация на свободните носители и т.н. имат квадратична зависимост от магнитната индукция В 13. Ето защо в основата на този фундаментален сензорен недостатък - нелинейността е квадратичното магнитосъпротивление. Целта е да се редуцират драстично или напълно премахнат факторите, генериращи квадратично магниторезистивно напрежение в иначе линейния по своята физическа природа изход на сензора 1. Компенсационните методи и реализиращите ги схемни решения за сензорите на Хол, приложими към паразитното диференциално напрежение V45(B = 0) в отсъствие на магнитно поле В 13 (офсетът) не премахват първопричината, т.е. физическата асиметрия. Ако в идеалния случай отсъства офсет, противоположните по знак Холови сигнали върху контактите 4 и 5 се изваждат, което по същество е сумиране на двете еднакви Холови компоненти. Едновременно с това съпътстващите с един и същ знак две еднакви по стойност магниторезистивни напрежения се неутрализират напълно. Обаче офсетът е принципен недостатък на всички видове елементи на Хол
1. В действителност компенсирането му по известните методи и схемни решения става “in situ”, т.е. въздейства се с допълнителен външен потенциал върху съответния изходен контакт, респективно върху полупроводниковата структура. Така практически е трудно да се отстрани с необходимата степен на точност генерираната от офсета в изхода на сензорите на Хол 1 квадратична магниторезистивна компонента, внасяща съответна грешка в линейността на Ходовия изходен сигнал.
Предложеното ново техническо решение отстранява квадратичния магниторезистивен потенциал, развиващ се върху изходните контакти 4 и 5 на сензора 1 чрез обособяване на два отделни субсензора на Хол, всеки с три извода.
66310 Bl
Единият субсензор е с контактите 2 - 4 - 3, а другият с контактите 2 - 5 - 3. В резултат с помощта на средните точки на тримерите 10 и 11, и съответно Холовите контакти 4 и 5 се отстраняват както стартовата (началната) стойност на напреженията V4(B = 0) и V5(B = 0), така и магниторезистивните сигнали върху контактите 4 и 5. Тъй като тримерите 10 и 11 са свързани със захранващите контакти 2 и 3 на сензора на Хол 1, те се настройват така, че върху средните им точки да се генерира магниторезистивна компонента точно равна на тази, която е върху съответния Холов контакт 4 или 5. На практика равенството се осъществява чрез вариране стойностите на тримерите 10 и 11. В отсъствие на магнитното поле В 13 се осъществява нулирането на двата обособени изхода: средните точки на тримерите 10 и 11 и съответно контактите 4 и 5. Фактически така формираните два отделни субсензора на Хол са с диференциални изходи и с напълно отстранени офсети. Тези изходи 4 и 5 се свързват с входовете на двата измервателни усилвателя 6 и 7 за подходяща прецизна калибровка и обработка на сигналите. Действието на схемата не се влияе дали изходите 4 и 5 на сензора на Хол 1 се свързват едновременно с инвертиращите, или съответно с неинвертиращите входове на усилвателите 6 и 7. Същото се отнася и до средните точки на двата тримера 10 и 11. На Фигура 1 е показана една от двете възможности на свързване. При измерване на външното магнитно поле В 13, изходните напрежения на усилвателите 6 и 7 със съответните противоположни знаци се изваждат с диференциалния усилвател 8, чийто изход е изходът 12 на линеаризиращата схема.
Неочакваният положителен ефект от новото техническо решение е едновременното постигане на: а) широк обхват стойности на магнитната индукция с минимална грешка в линейността на изхода, тъй като недостатъкът се атакува чрез физически закономерности, неутрализиращи основната причина - магнитосъпротивлението в изключително широк интервал стойности на магнитната индукция; б) едновременно е отстранено и паразитното влияние на квадратичното магнитосъпротивление върху линейността на изхода, породено от напрежението на несиметрия (офсет) и в) повишена е многократно магниточувствителността на устройството чрез самия сензор на
Хол 1, а не с усилвателите 6 и 7, като се запазват непроменени другите основни характеристики шум, температурен дрейф, временна стабилност и др. (премахнат е окъсяващият изхода товарен резистор от известното решение). Схемата е с универсална приложимост за всички видове сензори на Хол с ортогонална и паралелна ос на чувствителност понеже новото решение не се влияе от метода на активиране с магнитно поле на полупроводниковия сензор 1, нито от технологичната му реализация. В резултат съществено се подобрява метрологичната точност, което беше установено и експериментално с различни модификации елементи на Хол 1.
Патентни претенции

Claims (1)

1. Линеаризираща схема за сензори на Хол, съдържаща правоъгълен полупроводников сензор на Хол с четири контакта - два захранващи и два изходни (Холови), двата захранващи контакта на сензора са свързани с източник на постоянен ток, като измерваното магнитно поле е перпендикулярно на равнината на правоъгълния сензор на Хол, характеризираща се с това, че има още два измервателни усилвателя (6 и 7), диференциален усилвател (8) и два, свързани с източника на постоянен ток (9) тримера (10 и 11), двата изходни Холови контакта (4 и 5) са съединени едновременно само с неинвертиращите или съответно само с инвертиращите входове на двата измервателни усилвателя (6 и 7), при което средните точки на двата тримера (10 и 11) са свързани с инвертиращите или съответно с неинвертиращите входове на измервателните усилватели (6 и 7), като тримерите (10 и 11) са съединени с източника на постоянен ток (9), а изходите на двата измервателни усилвателя (6 и 7) са свързани с входа на диференциален усилвател (8), изходът на който е изход (12) на схемата.
Приложение: 1 фигура
BG10110262A 2008-12-02 2008-12-02 Линеаризираща схема за сензори на хол BG66310B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG10110262A BG66310B1 (bg) 2008-12-02 2008-12-02 Линеаризираща схема за сензори на хол

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG10110262A BG66310B1 (bg) 2008-12-02 2008-12-02 Линеаризираща схема за сензори на хол

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG110262A BG110262A (bg) 2010-06-30
BG66310B1 true BG66310B1 (bg) 2013-03-29

Family

ID=44906606

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG10110262A BG66310B1 (bg) 2008-12-02 2008-12-02 Линеаризираща схема за сензори на хол

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG66310B1 (bg)

Also Published As

Publication number Publication date
BG110262A (bg) 2010-06-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US10234516B2 (en) Magnetic field sensor
EP1654552B1 (en) Method and apparatus for measuring a magnetic field by using a hall-sensor
US10001530B2 (en) Reading circuit with automatic offset compensation for a magnetic-field sensor, and related reading method with automatic offset compensation
US8963536B2 (en) Current sensors, systems and methods for sensing current in a conductor
US11397225B2 (en) Current sensor, magnetic sensor and circuit
US9739812B2 (en) Sensor element with temperature compensating function, and magnetic sensor and electric power measuring device which use same
KR101825313B1 (ko) 자기 검출 장치
JP2015078949A (ja) ホール起電力信号検出回路
Müller-Schwanneke et al. Offset reduction in silicon Hall sensors
BG66310B1 (bg) Линеаризираща схема за сензори на хол
JP2012112655A (ja) 変位検出装置
US11463053B1 (en) Ultra-low noise capacitively-coupled auto-zeroed and chopped amplifier with sensor offset compensation
BG112514A (bg) Магнитометър на хол
CN111624532B (zh) 一种磁阻感测器系统
Ilg et al. A microcontroller solution for AMR magnetic sensing in flying munitions systems
BG66336B1 (bg) Полупроводников магнитоградиометър
BG65526B1 (bg) Полупроводников магниточувствителен сензор
US10018688B1 (en) Method and apparatus for detecting magnetic saturation in AMR sensors
BG65340B1 (bg) Магнитоградиометър
SU430338A1 (ru) Устройство для измерения электрическихпараметров полупроводниковыхматериалов
KR20230079974A (ko) 박막 자기저항 센서의 구동 방법
RU2347301C1 (ru) Линейный магниторезистивный датчик
JPH112548A (ja) 変位量検出装置
BG66266B1 (bg) Интегрален магнитоградиометър
SU947794A1 (ru) Магнитометр