BG64255B1 - Метод за тестване на системи за регенериране на изпарения - Google Patents

Метод за тестване на системи за регенериране на изпарения Download PDF

Info

Publication number
BG64255B1
BG64255B1 BG105929A BG10592901A BG64255B1 BG 64255 B1 BG64255 B1 BG 64255B1 BG 105929 A BG105929 A BG 105929A BG 10592901 A BG10592901 A BG 10592901A BG 64255 B1 BG64255 B1 BG 64255B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
tank
valve
pressure
fluid
shut
Prior art date
Application number
BG105929A
Other languages
English (en)
Other versions
BG105929A (bg
Inventor
Rodney Carter
Original Assignee
Rodney Carter
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rodney Carter filed Critical Rodney Carter
Publication of BG105929A publication Critical patent/BG105929A/bg
Publication of BG64255B1 publication Critical patent/BG64255B1/bg

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B67OPENING, CLOSING OR CLEANING BOTTLES, JARS OR SIMILAR CONTAINERS; LIQUID HANDLING
    • B67DDISPENSING, DELIVERING OR TRANSFERRING LIQUIDS, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B67D7/00Apparatus or devices for transferring liquids from bulk storage containers or reservoirs into vehicles or into portable containers, e.g. for retail sale purposes
    • B67D7/06Details or accessories
    • B67D7/08Arrangements of devices for controlling, indicating, metering or registering quantity or price of liquid transferred
    • B67D7/085Testing or calibrating apparatus therefore
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B67OPENING, CLOSING OR CLEANING BOTTLES, JARS OR SIMILAR CONTAINERS; LIQUID HANDLING
    • B67DDISPENSING, DELIVERING OR TRANSFERRING LIQUIDS, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B67D7/00Apparatus or devices for transferring liquids from bulk storage containers or reservoirs into vehicles or into portable containers, e.g. for retail sale purposes
    • B67D7/04Apparatus or devices for transferring liquids from bulk storage containers or reservoirs into vehicles or into portable containers, e.g. for retail sale purposes for transferring fuels, lubricants or mixed fuels and lubricants
    • B67D7/0476Vapour recovery systems
    • B67D7/0496Performance test devices therefor

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Mathematical Physics (AREA)
  • Theoretical Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Examining Or Testing Airtightness (AREA)
  • Sampling And Sample Adjustment (AREA)
  • Testing Resistance To Weather, Investigating Materials By Mechanical Methods (AREA)
  • Electrical Discharge Machining, Electrochemical Machining, And Combined Machining (AREA)
  • Control Of Steam Boilers And Waste-Gas Boilers (AREA)
  • Cooling, Air Intake And Gas Exhaust, And Fuel Tank Arrangements In Propulsion Units (AREA)
  • Eye Examination Apparatus (AREA)
  • Continuous Casting (AREA)

Description

Област на приложение
Изобретението се отнася до метод за тестване на система за регенериране на изпарения, свързана с резервоар за летлива течност, например резервоар за петролно гориво (наричано по-нататък само “гориво”), инсталиран на станции за зареждане на гориво за моторни превозни средства. Изобретението се отнася и до метод за тестване на система за регенериране на изпарения от резервоарна площадка, състояща се от множество горивни резервоари, и до метод за тестване на резервоарна инсталация.
Предшестващо състояние на техниката
Резервоарите за гориво на станциите за зареждане имат обикновена вентилационна тръба с изход в атмосферата. Това позволява изместените по време на презареждане изпарения да се отделят в атмосферата. Между доставките вентилационната тръба позволява естествено вентилиране на резервоара, както и навлизане на въздух при източване на гориво от резервоара, което се дозира и налива чрез горивна захранваща помпа.
За преодоляване на проблема със замърсяването на околната среда, предизвикано от този естествен вентилационен процес, горивните резервоарни площадки се модифицират постоянно и по разнообразни начини, за да действат съгласно установения понастоящем стандарт Stage IB, при който изместените по време на доставка изпарения се връщат в пътната цистерна, доставяща горивото. Известна типична модификация е свързване на отделните горивно-резервоарни вентилационни тръби в общ тръбопровод с една единствена вентилационна тръба, на която има нагнетателно/вакуумен клапан (наричан по-нататък “н/в клапан), или множество вентилационни тръби, всяка от които е с н/в клапан. Обикновено н/в клапанът е затворен, но се отваря, ако поради дозирането на горивото налягането в тръбопровода, към който е свързан падне под предварително зададената субатмосферна стойност, или ако налягането стане по-високо от някоя друга предварително зададена стойност над атмосферната.
Когато горивото се разтоварва в един Или повече от резервоарите, общият тръбопровод се свързва към система за регенериране на изпарения в доставящата пътна цистерна. Горивните изпарения се изсмукват обратно в цистерната, за да се преработят отново в течно гориво. По този начин голяма част от изхвърляните преди в атмосферата изпарения може да се спира по време на презареждане на резервоарите на бензиностанции.
Известна е система за регенериране на изпарения /ЕР0751095А/, предназначена за инсталации за зареждане с гориво, при която няма уплътняващи елементи между пистолета за зареждане и щуцера за пълнене на превозното средство. Системата се състои от контролно средство, което съдържа импулсен преобразувател, чийто вход се захранва чрез електрически импулси с честота, пропорционална на променливата обемна скорост на подаване, за да се получи на изхода съответстваща поредица от електрически импулси със същата честота, но с константна и регулируема фиксирана продължителност. Тази поредица от електрически импулси се подава във входа на операционен блок, на чийто изход се осигурява тяхната средна стойност, отчитаща обемната скорост на подаване. След това те се подават във вид на първи входен сигнал в компаратор заедно с втори аналогичен сигнал, отчитащ въртящата скорост на нагнетателен помпен двигател и, следователно, отчитащ обемната скорост на всмукваните изпарения. Изходът на компаратора се подава в контролното средство на двигателя за поддържане на константна скорост на двигателя, когато двата входни в компаратора сигнали са с еднаква стойност, и за повишаване или намаляване на скоростта, когато първият сигнал е по-голям, или съответно по-малък от втория сигнал.
Недостатък на тази известна система е, че тя е с ограничено и бавно действие.
Понастоящем във Великобритания съществува законова наредба за регистрация на всички системи за регенериране на изпарения на бензиностанциите в съответна инстанция. Предстои да се въведат изисквания за тестване на тези системи, за да се гарантира, че те действат правилно, ефективно и безопасно при теч, попадащ в границите на минимално допустимия лимит, определен от Европейските директиви.
Задачата на настоящото изобретение е да създаде метод за тестване на един или повече резервоара за гориво, чрез който първо да се установява и гарантира, че инсталацията е подходяща за монтиране на система за регенериране на изпарения, и впоследствие, след монтиране на такава система, да се гарантира, че системата действа правилно, ефикасно и безопасно, без никакви значителни течове, които да пречат на правилното действие, ефикасност и безопасност на регенериращата система.
Същност на изобретението
Тази задача се решава, като е създаден метод за тестване на резервоарна инсталация за летливи течности, на която има издадена, насочена надолу към резервоара тръба за зареждане, която влиза в него. Изходът на тази тръба е под нормалното минимално ниво на течността в резервоара, в който има и вентилационна тръба. Методът се характеризира с това, че едната страна на спирателен вентил е свързана с вентилационната тръба, а другата й страна е свързана с разходомер. Когато вентилът е отворен, резервоарът се снабдява с течност, за да се увеличи обемът на течността в-него, а изтичащият газ или мокри изпарения от вентилационната тръба се наблюдават чрез мониторинг за отчитане на съотношението им спрямо обема на приеманата в резервоара течност.
Този метод позволява тестване на отделни бензинови и/или дизелови резервоари, инсталирани, например на бензиностанции, където те се вентилират по естествен път, както е описано по-горе, преди поставяне на система за регенериране на изпарения, като например известната във Великобритания система Stage IB. Чрез мониторинг на обема на изтичащите от вентилационната тръба изпарения за отчитане на съотношението им спрямо обема на постъпващия в резервоара поток, и, за предпочитане, чрез допълнителен мониторинг на стойността на поток от изпарения и времето за изтичането му за сравнение с постъпващия поток от течно гориво и времето за постъпването му, може основателно да се гарантира, че няма наличие на значителен теч от никоя друга част на инсталацията, който да позволява отделяне на изпаренията в атмосферата. В случай, че съотношението е извън очакваните лимити, се предполага, че може да има теч, блокиране или задържане, и това налага подходяща проверка.
За предпочитане се поставя манометър, който да отразява налягането във вентилационната тръба. За да се увеличи обемът на течността в резервоара, в тръбата за зареждане се доставя течност и спирателният вентил действа така, че контролира повишеното вследствие на изместването на газ или мокри изпарения от резервоара налягане във вентилационната тръба до дадена максимална стойност. След като доставката на течност в резервоара приключи, спирателният вентил се затваря, а последващия спад на налягането във вентилационната тръба се наблюдава и измерва. Чрез мониторинг на този спад е възможно да се определи дали има течове, а като се вземат предвид съответните различни параметри (например, обем на резервоара, незапълнен обем, стартово налягане и т.н.), може да се прецени сериозността на предполагаемия теч.
За предпочитане тестването се извършва в посочения по-горе ред - т.е. за изтичане навън на изпарения при снабдяване на резервоар с летлива течност се проверява преди тестването, за да се определи дали има спад на натрупаното във вентилационната тръба налягане при затворен вентил.
Освен това преди изпълнение на описания тест трябва да се изпълни една предварителна стъпка, а именно затваряне на спирателния вентил и мониторинг на налягането във вентилационната тръба по време на изтегляне на течност от резервоара. Това изтегляне на течност може да се случва по време на зареждане на резервоарите на моторни превозни средства и трябва да създава отрицателно налягане във вентилационната тръба. Тази предварителна част от теста служи още за гаранция, че няма никакъв или има съвсем минимален теч.
След като всички резервоари поотделно са тествани и се установи, че отговарят на позволените предварително зададени лимити, може да се инсталира системата Stage IB за регенериране на изпарения. След това внедрената система се проверява за съвместимост. Препоръчително е инсталацията периодично да се проверява за продължителна съвместимост, обикновено веднъж на всеки дванайсет месеца.
Създава се и метод за тестване на система за регенериране на изпарения, инсталирана в резервоарна площадка за летливи течности, състояща се от множество горивни резервоари за летливи течности, като всеки резервоар е снабден с индивидуална тръба за зареждане, която е издадена и е насочена надолу в резервоара, като изходът й е под нормалното минимално ниво на течността в резервоара. Всеки 5 резервоар има вентилационна тръба, свързана към общ тръбопровод. Методът се характеризира с това, че общият тръбопровод е затворен към атмосферата, едната страна на спирателен вентил е свързана към тръбопровода, а дру- 10 гата й страна е свързана с разходомер. Разходомерите се свързват към всички тръби за зареждане, с изключение на една. Спирателният вентил се отваря и се доставя течност в останалата част от тръбата за зареждане, за да се 15 увеличи обемът на течност в свързания резервоар. Изтичащият газ или мокри изпарения от общия тръбопровод се наблюдават чрез мониторинг за отчитане на съотношението им спрямо обема на приеманата течност в резервоара, свър- 20 зан с останалата част от тръбата за зареждане.
За предпочитане се поставя манометър, който отразява налягането в тръбопровода. За да се увеличи обемът на течността в свързания резервоар, в тръбата за зареждане се доставя течност. 25 Спирателният вентил действа така, че контролира повишеното вследствие на изместването на газ или мокри изпарения от резервоара налягане в тръбопровода. След като доставката на течност в резервоара приключи, спирателният вен- 30 тил се затваря, а последващият спад в налягането в тръбопровода се подлага на мониторинг.
При алтернативен вариант няма нужда спирателният вентил да се затваря, докато не се достави течност във всички резервоари. След 35 това в самия край на тестването се измерва спадът за цялата система.
В системата Stage IB за регенериране на изпарения на общия тръбопровод има един или повече н/в клапани. В такива случаи вакуум- 40 ното действие на н/в клапана трябва да се тества преди тестването по метода. Това става при затворен спирателен вентил и чрез проверка за отрицателно налягане в тръбопровода. Нагнетателната страна на н/в клапана може 45 да се провери по-късно, като спирателният вентил е отново затворен, а налягането нараства, докато н/в клапанът се отвори, което обикновено става при налягане 35 mbar за използваните понастоящем системи. 50
При системата Stage IB изместените от горивния резервоар изпарения, вследствие на навлизащото в него гориво, се регенерират, като се изтеглят от тръбопровода обратно в цистерната-доставчик, която генерира субатмосферно налягане за изтегляне на изпаренията. За тази цел е поставен маркуч, свързващ другата страна на спирателния вентил със система за регенериране на изпарения (например на цистерната). Поставя се манометър за измерване на налягането в маркуча и за тестване за субатмосферно налягане, генерирано от системата за регенериране на изпарения, например, като тази на цистерната.
Методът за тестване на многорезервоарна площадка трябва да се повтаря за всеки отделен резервоар от площадката, а при всяко изпълнение на тестващия метод в различните резервоари се доставя течност. За да се изпълни многократно тестващия метод, разходомерът от една тръба за зареждане се премества и се поставя в друга тръба. След това тръбата, която е без разходомер, се зарежда с течност и чрез мониторинг се наблюдават изтичащия газ или мокри изпарения от другите тръби за зареждане. ta
Описание на приложените фигури
По-подробно изобретението е пояснено * чрез два конкретни примери за метод за тества- £ не, показани на приложените фигури, от които: а фигура 1 е схема на резервоарна площадка с естествено вентилиращи се резервоари в процес на тестване;
фшура 2 е подобна на фиг. 1, но показва резервоарна площадка с монтирана система Stage IB за регенериране на изпарения;
фшура 3 - схематично напречно сечение на подземен резервоар от резервоарна площадка; фшура 4 - схематично вертикално сечение на зареждащ механизъм за резервоар и показва възможни течове;
фшура 5 - разрез в увеличен мащаб на резервоарен тръбен тройник с тръба за зареждане.
Примерно изпълнение и действие на изобретението
На фиг. 1 е показана резервоарна площадка с множество подземни резервоари за гориво 10А, 10В, 10С и 10D, като всеки от тях има своя индивидуална вентилационна тръба 11А, 11В, 11С, 11D. Всяка вентилационна тръба UA-UD започва от горната част на съответния резервоар 10A-10D и има атмос ферна капачка 12 на свободния горен край на тръбата 11А-11D. Всеки резервоар 10A-10D има тръба за зареждане 13A-13D със сравнително голям диаметър. Тези тръби 13A-13D достигат до по-долна част от съответния резервоар 10А10D. Всички горни краища на тръбите за зареждане 13A-13D обикновено са подредени в компактна група (както е показано) за улесняване на достъпа на пътна цистерна 14 за доставка на гориво в резервоарната площадка.
Цистерната 14 е с монтиран механизъм за регенериране на изпарения, при който изпаренията, излизащи от незапълнения обем на резервоара по време на зареждането му, може да се върне отново в резервоара-доставчик на цистерната, да се преработи до течно гориво и да се използва отново. Механизмът за регенериране на изпарения на резервоара-доставчик обикновено не се използва при естествено вентилираните системи, показани на фиг. 1. Резервоарът-доставчик “диша” чрез своите собствени н/в клапани, които са разположени върху всяко зареждащо отделение (вана) на цистерната 14. При постъпване на гориво в складиращия резервоар през вентилационната тръба, в атмосферата се изхвърлят изпаренията, отделени в резервоара. Доставката на гориво става чрез свързване на гъвкав маркуч 15, свързващ някоя зареждаща вана на цистерната със зареждаща тръба, след което се отварят свързаните снабдителни вентили на цистерната.
Показанията на фиг. 1 резервоар 10D е предназначен за дизелово гориво, а тръбата за зареждане 13D на този резервоар 10D обикновено се затваря чрез капачка 24. След като се премахне атмосферната капачка 12, гъвкав маркуч 16 се свързва с резервоарната вентилационна тръба 11А така, че гъвкавият маркуч 16 да е свързан с едната страна на спирателен вентил 17, монтиран върху стоика. Другата страна на вентила 17 е свързана с вентилационната тръба 11А и има мано/вакуумметьр 18 за измерване на налягането, преобладаващо в свързаната вентилационна тръба 11 А.
Другата страна на спирателния вентил 17 е свързана към механизма за регенериране на изпарения на цистерната 14 чрез допълнителен маркуч 19, обемен разходомер 20 и допълнителен мано/вакумметьр 21. При непрехвърляне на дизел в резервоара 10D, вакуумът (отрицателно налягане), създаден от цистернатадоставчик, може да се наблюдава чрез мони торинг на мано/вакуумметьра 21. След като горивото започне да влиза в резервоара 10А, тръбата за зареждане на дизеловия резервоар 10D се запечатва, а на тръбите 12В и 13С на останалите два резервоара се поставят разходомери 22 и 23.
Гъвкавият маркуч 16 и спирателният вентил 17 могат да се инсталират на съответното място преди пристигане на цистерната 14. Спирателният вентил 17 трябва да е затворен преди свързване към цистерната 14 чрез маркуча 19. През това време мано/вакуумметърът 18 може да се използва за мониторинг на спада на налягането във вентилационната тръба 11А при изсмукване на гориво с цел зареждане на превозни средства на бензиностанцията от резервоара 10А. Мано/вакуумметърът 18 показва, че колкото повече гориво се изтегля, толкова по-голям става спадът на налягането във вентилационната тръба.
Когато цистерната 14 пристигне на обекта, тя се свързва чрез гъвкав маркуч 15 към тръбата за зареждане 13А и към спирателния вентил 17 чрез гъвкавия маркуч 19, както е описано по-горе. Спирателният вентил 17 се отваря и системата за регенериране на изпарения на цистерната се задейства. Мано/вакуумметьра 21 отчита дали системата за регенериране на изпарения на цистерната създава подходящо субатмосферно налягане за регенериране на изпарения. След като започне разтоварване на горивото в резервоара 10А, чрез разходомер 20 може да се провери съответното изтичане на газ или мокри изпарения. Освен това, за да се гарантира, че по време на зареждане на резервоара 10А няма нито изтичане, нито постъпване, могат да се проверят и разходомерите 22 и 23. Така се проверява не само за възможни повреди в тръбите, но и за правилното маркиране на вентилационните тръби.
Накрая вентилът 17 частично се затваря и се регулира подходящо, за да се избегне по-голямо нарастване на налягането във вентилационната тръба, а разтоварването на гориво в резервоара 10А продължава, като мано/вакуумметьра 18 се използва за контролиране на налягането. В случай, че налягането не спада съгласно очакванията (т.е. малък начален спад, след което налягането се стабилизира), се счита, че има теч.
Описаната процедура се повтаря за останалите три резервоара. При условие, че по лумените резултати са в приемливи граници (но ниски), се инсталира система за регенериране на изпарения Stage IB. Тя е показана на фиг. 2 по време на тестване, а частите, които са аналогични иа тези от фиг. 1, са отбелязани със същите номера, поради което не се описват тук отново в детайли.
Както се вижда на фиг. 2, трите вентилационни тръби 11 А, ИВи 11Сса свързани в общ тръбопровод с една единствена атмосферна вентилационна тръба 26, на която има н/в клапан 27, който е настроен така, че се отваря, за да вентилира тръбопровода в атмосферата, когато налягането в тръбопровода падне под или нарасне над предварително зададена граница. При положение, че налягането във вентилационната тръба попада в тези граници, н/в клапанът остава затворен. Тръбопроводът 25 има и обща свръзка 28 за системата за регенериране на изпарения на цистерната 14.
По-долу са изложени точните стъпки, които се следват в примера със системата за регенериране на изпарения Stage IB. Тук системата се описва в по-общ и широк смисъл.
За осъществяване на метода съгласно изобретението разположеният върху Стойката си 29 спирателен вентил 17 се свързва със свръзката 28 чрез гъвкавия маркуч 16 и с цистерната 14 чрез маркуча 19, както е описано погоре. Спирателният вентил 17 се отваря, а системата за регенериране на изпарения действа по време на разтоварване на гориво в резервоара 10А. Преминаващият през маркуча 19 поток от изпарения може да се наблюдава чрез мониторинг с разходомера 20 и трябва да попада в граници, сравними в широк аспект с обема на доставяното в резервоара 10А гориво. Освен това правилното действие на системата за регенериране на изпарения на цистерната може да се наблюдава чрез мониторинг на манометъра 21. Вентилът 17 може да се затвори временно, когато започне разтоварването на гориво, за да се провери дали има спад на налягането чрез манометъра 21 и за потвърждение, че системата за регенериране на изпарения на цистерната работи.
След това вентилът 17 се затваря, а разтоварването на гориво в резервоара 10А продължава. От различните зареждащи отделения (вани) на цистерната се разтоварват за сравнително кратки периоди потоци от гориво, а именно по един поток във всеки следващ резервоар, за да може разходомерът 20 да регистрира реакционното време на количеството парен поток и действителното количество парен поток. Чрез доставяне на серии от гориво 5 във всеки резервоар само за кратък период от време се избягват възможни неточности в данните, които по принцип стават, ако всеки резервоар получи целия си товар наведнъж, тъй като резервоарната площадка бързо се запълва 10 с излишно парно налягане, което води до нарастващи неточности в данните.
Когато остатъкът от гориво във ваната на цистерната се разтовари в първия резервоар 10А, незапълненият му обем постепенно се 15 разпределя по незапълнените обеми на останалите резервоари, като по такъв начин може да се очаква много по-малко нарастване на стойността на налягането. При натоварване на гориво в останалите резервоари, налягане20 то нараства по-бързо, като това отново зависи от обема гориво, който вече се намира в тях. Вентилът 17 се регулира по подходящ начин, за да се избегне излишно нарастване на налягането в тръбопровода по време на 25 разтоварване на гориво в резервоара 10А, а налягането се следи чрез манометъра 18. След приключване на цялата доставка във всички горивни резервоари, вентилът 17 се затваря, след което спадът на налягането в тръбопро30 вода 25 се наблюдава чрез манометъра 18. В случай, че има допълнителен спад на налягането (например, повече от б mbar за период от 6 min) се счита, че има течове. Ако има отчетено от разходомерите 22 или 23 изтичане на 35 изпарения от тръбите за зареждане 13В или 13С, се счита, че има теч при връзката между тръбата за зареждане и самия резервоар.
Н фиг. 3 е показана част от подземен резервоар за гориво, включващ шахта и ка40 пак, през които преминава тръбата за зареждане. Както се вижда, резервоарът има гърло 30 с капак 31, разположен в шахта 32 под земната повърхност 33. В свободния си край над земята тръбата за зареждане има съеди45 нителен фланец 34. Тя преминава през странична стена на шахтата 32 и е свързана с тръбен тройник 35, монтиран на капака 31 на резервоара. Под капака 31 тръбата за зареждане се простира и достига до дъното на ре50 зервоара. На фиг. 3 са показани също измервателен пробник 37 вентилационна тръба 38.
На фиг. 4 и 5 е показана подробната конструкция на капака на резервоара 31. Нипел с резба 39 на капака на резервоара 31 е завинтен в резбован отвор на капака 31, а тръбният тройник'35 с отклонителна тръба 36 е завинтен около нипела 39. Напорна тръба 40 с фланец 41 минава през нипела 39, като фланецът 41 на напорната тръба 40 и нипела 39 се запечатват чрез О-пръстен 42. Напорната тръба 40 се придържа към О-пръстена 42 чрез фиксираща напорната тръба клетка 43, която е с елемент за ниско налягане 44, носен от фланеца 41 на напорната тръба 40, и резбован пръстен 45, зацепен в резбата на горната част от тръбния тройник 35. Налягането на печата на напорната тръба 40 може да се повиши до необходимото ниво чрез въртене на пръстена 45.
Горната част на тръбния тройник 35 се затваря чрез запушалка 46. Долната част на напорната тръба 40 е свързана към клапан за предпазване от препълване 47, чийто долен край е свързан с долната част на тръбата за зареждане 48, достигаща дъното на резервоара.
Както е показано на фиг. 4, теч на изпарения или течност може да се получи при няколко от гореописаните връзки, както е илюстрирано чрез стрелките А (в долната част на тръбата за зареждане/клапана за предпазване от препълване - връзка 48/47), В (в клапана за предпазване от препълване/напорната тръба - връзка 47/40) и С (в напорната тръба/нипел 40/39). Освен това може да се получи теч при връзката капак/нипел 31/39 или запушалка/ тръбен тройник 46/35.
Описаните процедури за тестване позволяват подходящо и пълно тестване на резервоарни площадки - първо се тестват, докато действат като обикновена естествено вентилирана система и в последствие, когато се инсталира система Stage IB за регенериране на изпарения.
Цялостната процедура, която се следва за осъществяване на пълния метод за тестване на система Stage IB за регенериране на изпарения, се описва в детайли по отношение на фиг. 1 и 2;
1. Разполагане на съоръженията за тестване, както е показано на фиг. 2. Вентилът 17 е затворен. Маркучът 16 е свързан с позиционираната на място свръзка 28 към генериращия изпарения резервоар.
2. Цистерната 14 пристига на мястото. Единият край на маркуча 19 се свързва с цистерната 14, а другият с клапана 17.
3. Проверява се дали вакуумната страна на н/в клапана 27 работи правилно при затворен вентил 17, а всяка отрицателна стойност на налягането в резервоарната площадка се отчита на мано/вакуумметъра 18. Отрицателно налягане се предизвиква при помпите вследствие на продажбата на гориво, а това е показател, че вакуумната страна на н/в клапана 27 работи правилно.
4. Снабдителният маркуч 15 се свързва с дизеловия резервоар 10D в точката на зареждане в горната част на тръбата за зареждане 13D. Вентилът 17 е затворен, а по време на разтоварване на дизеловото гориво в маркуча 19 се създава отрицателно налягане, регистрирано от манометъра 21, който трябва да показва около 20 mbar, ако генериращите изпарения съоръжения на резервоара работят правилно.
5. Засича се времето за разтоварване на дизеловото гориво от отделението (ваната) на цистерната. Това е цялото време на ванната доставка (ЦВВД), в min и s.
6. Вентилът 17 се отваря по време на доставяне на дизелово гориво за повторна проверка на работата на вакуумната страна на н/ в клапана 27.
7. Измереното за това отделение (вана) ЦВВД е подходящ показател, чрез който се измерва ЦВВД на всички останали вани, като се има предвид, че дизеловото гориво се разтоварва по-бавно от бензина.
8. След като свърши дизеловото гориво, маркучът 15 се свързва с резервоара 10А в точката на зареждане в горната част на тръбата за зареждане 13А. Вентилът 17 е отворен, а горивото се разтоварва от цистерната в резервоара 10А. Това помага на изпаренията да излизат през вентилационната тръба 11 А. Времето за реакция на системата се измерва от момента на напускане на гориво от цистерната до момента, когато потокът от изпарения достигне разходомера 20. Това измерено време (обикновено в s) се нарича начално реакционно време (НРВ). Определят се максималната стойност на потока от изпарения (МСП) чрез разходомера 20 и времето за достигане на максимална стойност на потока (ВДМСП). Доставката на гориво в резервоара 10А се преустановява след 1 min. Завършен е първият етап на зареждане за резервоара 10А.
9. Маркучът 15 се прехвърля и свързва с точката на зареждане на резервоара 10В в горната част на тръбата за зареждане 13В и с правилното горивно кранче на ваната на цистерната. След това процесът се повтаря, като горивото се разтоварва от друга вана на цистерната в резервоара 10В. След това се измерват НРВ, МСП и ВДМСП за тази вана и доставката на гориво в резервоара се преустановява след I min. Обикновено периодът от 1 min е повече от достатъчен за установяване на съответните данни, но зареждането трябва да продължи колкото е необходимо, за да се получат всички данни и за да се отбележи времето, необходимо за това.
10. Маркучът 15 се прехвърля и свързва с точката на зареждане на резервоара 10С в горната част на тръбата за зареждане 13С. Процесът отново се повтаря и горивото се разтоварва от друга вана на цистерната в резервоара 10С.
11. По отношение на местоположението на обектите, показани на фиг. 1, се определят следните данни:
ЦВВД за резервоара 10D за дизеловото гориво в min и s;
НРВ за бензиновите резервоара 10А, 10В, 10С в s;
МСП за трите резервоара 10А, 10В и 10С в парен поток от 1/min;
ВДМСП за трите резервоара 10А, 10В, 10С в s;
Времето на първия зареждащ етап за всеки горивен резервоар (обикновено 1 min).
12. Анализът и сравнението на посочените измерени времена и потока изпарения на резервоарите очертават характеристиките, които могат да предизвикат вероятни дефекти в разположената система за регенериране на изпарения. Например, ако всички резервоари са разположени много близко един до друг на предната площадка, може да се очаква, че данните са сходни. Ако обаче единият от резервоарите е с много бавно НРВ и ВДМСП и с много ниска МСП в сравнение с останалите резервоари, това е индикация, че има някакво запушване или препятствие във вентилационната тръба 11 на този резервоар.
13. След това маркучът 15 отново се свързва с точката на зареждане на резервоара 10А и съответното ванно кранче на цистерната за втория етап на зареждане. За да се определи ЦВВД на всеки резервоар, се засича времето за разтоварване на остатъка от гориво от тази вана и се прибавя към времето на първия етап (обикновено 1 min). За да се калкулира доставената от всяка вана стойност, обемът на разтовареното във всяка вана гориво се дели на ЦВВД. Получената стойност (в 1/min) трябва да е много близка до регистрираната от разходомера 20 максимална стойност на потока изпарения (МСП).
14. По време на разтоварването на гориво от всяка вана вентилът 17 се затваря за кратко време, за да се провери дали мано/ вакуумметърът 21 е отчел отрицателно налягане или спада в налягането. Това е индикация, че разположеният върху ваната на цистерната н/в клапан работи правилно.
15. По време на втория етап на разтоварване на гориво за всеки от горивните резервоари 10А, 10В и 10С е необходимо да се използват два или повече маркуча едновременно, свързани със съответната вана на цистерната и съответния резервоар, за да се измери комбинираната стойност на потока от из- J парения, преминаващ през тръбопровода 25. Това се регистрира от разходомера 20. Тези данни (в Ι/min) позволяват анализиране на характеристиките на всякакви запушвания или препятствия в тръбопровода 25.
•Ч·..
16. След като се измери двойствената стойност на потока, вентилът 17 се затваря 7 частично, а горивото все още продължава да се разтоварва в резервоарите. По този начин. налягането в разположената система за регенериране на изпарения Stage IB нараства и се поддържа постоянно.
17. Докато налягането нараства и се наблюдава чрез манометъра 28, разходомерите 22 и 23 се монтират в точката за зареждане и свързване върху тръбите за зареждане 13В и 13С (непоказани на фиг. 2). Тези разходомери 22 и 23 се затварят преди да се монтират.
18. Когато налягането в системата за регенериране на изпарения достигне и се установи на стойност, малко под освобождаващото налягане на н/в клапана 27 (обикновено 35 mbar), разходомерите 22 и 23 се отварят и индикаторната стрелка се установява. Всякакви течове от тръбите за зареждат 13В и 13С се регистрират от разходомерите 22 и 23 като продължителна и постоянна стойност на потока. Този процес се повтаря в точките за зареждане на всички останали бензинови резервоари, като маркучът 15 се мести от резервоар на резервоар.
19. Докато трае вторият зареждащ етап от последната вана на цистерната, вентилът 17 е напълно затворен и налягането в системата нараства, за да се провери освобождаващото налягане на н/в клапана 27. Нарастването на налягането се наблюдава на манометъра 18 и когато достигне точно или около 35 mbar, н/в клапанът се задейства и се отваря, като за кратко време освобождава налягането и изпаренията в атмосферата. Ако н/в клапанът работи правилно, стрелката на манометъра 18 варира бързо нагоре-надолу, докато н/в клапанът се отваря и затваря пулсиращо. (Може лесно да се чуе как бързо се отваря и затваря и как изпаренията излизат от него). Ако н/в клапанът не работи правилно, стрелката на манометъра 18 продължава да се движи и показва много над 35 mbar, което е индикация, че вентилът е засякъл и е останал затворен. Целият вентил трябва да се смеси, ако вакуумната или нагнетателната му страна не работят правилно. Също така се счита, че вентилът е неизправен, ако се отваря преждевременно преди достигане на налягане от 35 mbar.
20. След като това се провери, вентилът 17 се отваря частично за поддържане на устойчиво налягане в системата - под освобождаващото налягане на н/в клапана 27. Поддържането на постоянно налягане изисква да се обръща постоянно внимание на манометъра 18 и минимални настройки на вентила 17, докато приключи разтоварването на горивото от последната вана. След това вентилът 17 веднага се затваря и блокира това налягане в системата Stage IB за регенериране на изпарения.
21. Регистрирането на манометъра 18 налягане, което е малко по-малко от 35 mbar, леко спада за кратък период от време, докато горивото в резервоара се слегне. Тогава налягането трябва да се стабилизира около 30 mbar. Ако в следващите 6 min се отбелязва значителен спад в налягането (спад над 10 mbar), това означава, че в системата има теч.
22. Вентилът 17 е затворен. След като шофьорът на цистерната приключи с разтоварването и разкачи снабдителния маркуч 15 и маркуча за регенериране на изпарения 19, цистерната може да напусне мястото.
23. След това маркучът 16 се разкачва от свързващия вентил 28, който автоматично се затваря. Към накрайник, свързан с вентила 28, се монтира още един разходомер (подобен на и 23). След кратък период разходомерът се отваря, а индикаторната стрелка се установява. Всякакъв продължителен поток, регистриран от този разходомер показва, че свързващия вентил 28 е неизправен и трябва да се смени.
24. Тестването на системата Stage IB за регенериране на изпарения е приключено. Всичко, което остава да се направи, е анализ на тестовите резултати и изготвяне на доклад.

Claims (17)

  1. Патентни претенции
    1. Метод за тестване на резервоарна инсталация за летливи течности с издадена, насочена надолу в резервоара тръба за зареждане, чийто изход е под нормалното минимално ниво на течността в резервоара, в който има и вентилационна тръба, характеризиращ се с това, че когато е отворен спирателният вентил (17), чиято една страна е свързана с вентилационната тръба (11 А, 1 IB, 11С, 1 ID), а другата му страна е свързана с разходомер (20), резервоарът (10А, 10В, 10С, 10D) се снабдява с течност, за да се увеличи обемът на течността в него, а изтичащият от вентилационната тръба (11 А-11D) газ или мокри изпарения се наблюдава чрез мониторинг, за да се отчете съотношението им спрямо обема на постъпващата в резервоара (10A-10D) течност.
  2. 2. Метод за тестване съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че времето за реакция на системата за изтичане на газ или мокри изпарения през регистриращия манометър (21), свързан с вентила (17), също се наблюдава чрез мониторинг.
  3. 3. Метод за тестване съгласно претенция 2, характеризиращ се с това, че мониторингът на времето за реакция се отчита от началото на доставката на течност в резервоара (10A-10D).
  4. 4. Метод за тестване съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че чрез манометър (18) се отразява налягането във вентилационната тръба (11A-11D), когато в тръбата за зареждане (13А, 13В, 13С, 13D) се доставя течност, за да се увеличи обемът на течността в резервоара (10A-10D), а чрез спирателния вентил (17) се контролира повишеното налягане във вентилационната тръба (11 А-11D) вследствие на изместването на газ или мокри изпарения от резервоара (10A-10D).
  5. 5. Метод за тестване съгласно претенция 4, характеризиращ се с това, че след прик9 лючване на доставката на течност в резервоара (I0A-10D), спирателният вентил (17) се затваря, а последващият спад на налягането във вентилационната тръба (11A-11D) се наблюдава чрез мониторинг. 5
  6. 6. Метод за тестване съгласно която и да е от предходните претенции, характеризиращ се с това, че като първа стъпка на метода за тестване се затваря спирателният вентил (17), а налягането във вентилационната тръба (11А-11D) по време на изтегляне на течност от резервоара (11A-10D) се наблюдава чрез мониторинг.
  7. 7. Метод за тестване съгласно претенция 6, характеризиращ се с това, че чрез монтираните на вентилационната тръба (11А-11D) един или повече нагнетателно/вакуумни клапани (27) се ограничава максималното или минималното налягане във вентилационната тръба (11А-11D).
  8. 8. Метод за тестване на резервоарна площадка за летливи течности, състояща се от мно- 20 жество резервоари, като всеки резервоар има индивидуална тръба за зареждане, която е издадена и насочена надолу в резервоара, а изходът й е под нормалното минимално ниво на течността в резервоара, а всеки резервоар е с 25 вентилационна тръба, свързана към общ тръбопровод, характеризиращ се с това, че когато общият тръбопровод (25) е затворен към атмосферата, а едната страна на спирателния вентил (17) е свързана към тръбопровода (25), а другата му страна е свързана с разходомер (20), при което разходомерите (20, 22, 23) се свързват към всички тръби за зареждане (13), с изключение на една, а спирателният вентил (17) се отваря и се доставя течност в останалата 35 част от тръбата за зареждане (13), за да се увеличи обемът на течност в свързания резервоар (10), изтичащият газ или мокри изпарения от общия тръбопровод (25) се наблюдават чрез мониторинг за отчитане на съотношението 40 им спрямо обема на приеманата течност в резервоара (10), свързан с останалата част от тръбата за зареждане (13).
  9. 9. Метод за тестване съгласно претенция
    8, характеризиращ се с това, че през определена 45 част от цялостния процес на тестване едновременно в два от резервоарите (10) се доставя течност, като през това време се наблюдава комбинираното изтичане на газ или мокри изпарения.
  10. 10. Метод за тестване съгласно претенция 8, характеризиращ се с това, че при започване на доставката на течност в даден ре- зервоар (10) спирателният вентил (17) е затворен, а налягането в общия тръбопровод (25) се наблюдава чрез мониторинг за тестване и установяване на течове в тръбите за зареждане (13) на останалите резервоари (10).
  11. 11. Метод за тестване съгласно претенция 5, характеризиращ се с това, че чрез манометъра (18) се измерва налягането в тръбопровода (25), когато в останалата част на тръба-
    10 та за зареждане (13) се доставя течност за увеличаване на обема на течността в свързания резрвоар (10), а чрез спирателният вентил (17) се контролира повишеното налягане в тръбопровода (25) вследствие на изместването на 15 газ или мокри изпарения от резервоара 10).
  12. 12. Метод за тестване съгласно претенция 11, характеризиращ се с това, че след приключване на доставката на течност във всички резервоари (10) спирателният вентил (17) се затваря, а последващият спад на налягането в тръбопровода (25) се наблюдава чрез * мониторинг.
  13. 13. Метод за тестване съгласно която и да е претенция от 8 до 12, характеризиращ се с * това, че чрез разходомерите (20, 22, 23), свързани с другите тръби за зареждане (13), се кон- Λ тролира изтичането на газ или мокри изпарения ' по време на снабдяване с течност на резервоара (10), а чрез спирателния вентил (17) се контро-
    30 лира повишаването на налягането.
  14. 14. Метод за тестване съгласно която и да е претенция от 8 до 13, характеризиращ се с това, че като първа стъпка на тестващия метод налягането в общия тръбопровод (25) се измерва чрез мониторинг по време на изтегляне на течност от резервоара (10) и преди зареждане на резервоарите (10) с течност.
  15. 15. Метод за тестване съгласно която и да е претенция от 8 до 14, характеризиращ се с това, че чрез нагаетателно/вакумния клапан (27) за вентилиране на тръбопровода (25) в атмосферата се установява състоянието, когато разликата в налягането между общия тръбопровод (25) и атмосферата надхвърля предварително определена стойност, а нормалното действие на нагнетателно/вакуумния клапан (27) се проверява чрез спирателния вентил (17) по време на тестването.
  16. 16. Метод за тестване съгласно която и 50 да е претенция от 8 до 15, характеризиращ се с това, че методът за тестване се изпълнява многократно чрез преместване на разходоме10 pa (20, 22, 23) от една тръба за зареждане (13) на друга тръба, като след това тръбата без разходомер се зарежда с течност и чрез мониторинг се наблюдава изтичащият газ или мокри изпарения от другите тръби за зареждане. 5
  17. 17. Метод за тестване съгласно която и да е от предходните претенции, характеризиращ се с това, че чрез маркуч (19) се осъщес твява свързване на другата страна на спирателния вентил (17) към система за регенериране на изпарения на зареждащата цистерна (14), като се поставя манометър (21) за измерване на налягането в маркуча (19) и за тестване за правилно действие на системата за регенериране на изпарения.
    Приложение: 5 фигури
BG105929A 1999-02-22 2001-09-20 Метод за тестване на системи за регенериране на изпарения BG64255B1 (bg)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GBGB9904030.5A GB9904030D0 (en) 1999-02-22 1999-02-22 Tank testing
PCT/GB2000/000616 WO2000050334A1 (en) 1999-02-22 2000-02-21 Testing vapour recovery systems

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG105929A BG105929A (bg) 2002-07-31
BG64255B1 true BG64255B1 (bg) 2004-07-30

Family

ID=10848261

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG105929A BG64255B1 (bg) 1999-02-22 2001-09-20 Метод за тестване на системи за регенериране на изпарения

Country Status (19)

Country Link
US (1) US6564615B1 (bg)
EP (1) EP1154950B1 (bg)
AT (1) ATE250005T1 (bg)
AU (1) AU753772B2 (bg)
BG (1) BG64255B1 (bg)
BR (1) BR0008401A (bg)
CA (1) CA2363841A1 (bg)
CZ (1) CZ301080B6 (bg)
DE (1) DE60005306T2 (bg)
DK (1) DK1154950T3 (bg)
ES (1) ES2208275T3 (bg)
GB (1) GB9904030D0 (bg)
HU (1) HUP0105298A3 (bg)
NO (1) NO20014053L (bg)
NZ (1) NZ513694A (bg)
PT (1) PT1154950E (bg)
TR (1) TR200102426T2 (bg)
WO (1) WO2000050334A1 (bg)
ZA (1) ZA200106759B (bg)

Families Citing this family (25)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ATE430112T1 (de) * 2004-08-24 2009-05-15 Michael O'kane Vorrichtung und verfahren zum testen von gasrückführungsanlagen
DE102006034076A1 (de) * 2006-07-24 2008-01-31 Robert Bosch Gmbh Verfahren zur Tankleckdiagnose in einer Tankentlüftungsvorrichtung
US7509831B2 (en) * 2007-05-25 2009-03-31 Alcon, Inc. Method for determining a pressure that corresponds to a flow rate through a check valve
US20090006026A1 (en) * 2007-06-27 2009-01-01 Clover Daniel S System, Apparatus and Method for Monitoring Accumulation of Fluids in a Containment Tank
CA2693567C (en) * 2010-02-16 2014-09-23 Environmental Refueling Systems Inc. Fuel delivery system and method
CN102928175B (zh) * 2012-10-17 2015-10-21 中国石油化工股份有限公司 卸油油气回收效果的测试系统及方法
US10759649B2 (en) 2016-04-22 2020-09-01 American Energy Innovations, Llc System and method for automatic fueling of hydraulic fracturing and other oilfield equipment
US10882732B2 (en) 2016-04-22 2021-01-05 American Energy Innovations, Llc System and method for automatic fueling of hydraulic fracturing and other oilfield equipment
US20180057348A1 (en) * 2016-08-23 2018-03-01 AFD Petroleum Ltd., Refueling system and method
US10087065B2 (en) 2016-10-11 2018-10-02 Fuel Automation Station, LLC Mobile distribution station having sensor communication lines routed with hoses
US9815683B1 (en) 2016-10-11 2017-11-14 Fuel Automation Station, LLC Method and system for mobile distribution station
US10289126B2 (en) 2016-10-11 2019-05-14 Fuel Automation Station, LLC Mobile distribution station with guided wave radar fuel level sensors
US9790080B1 (en) 2016-10-11 2017-10-17 Fuel Automation Station, LLC Mobile distribution station with fail-safes
US9586805B1 (en) 2016-10-11 2017-03-07 Fuel Automation Station, LLC Mobile distribution station with aisle walkway
US10633243B2 (en) 2017-02-24 2020-04-28 Fuel Automation Station, Llc. Mobile distribution station
US10150662B1 (en) 2017-10-27 2018-12-11 Fuel Automation Station, Llc. Mobile distribution station with additive injector
US10883664B2 (en) * 2018-01-25 2021-01-05 Air Products And Chemicals, Inc. Fuel gas distribution method
GR1009525B (el) * 2018-02-15 2019-05-20 Πετροτεκ Α.Ε. Μεθοδος ελεγχου ασφαλους μεταγγισεως υγρων καυσιμων απο βυτιοφορο οχημα σε δεξαμενη πρατηριου με μονωτικη διαταξη
US10926996B2 (en) 2018-05-04 2021-02-23 Fuel Automation Station, Llc. Mobile distribution station having adjustable feed network
CA3051985C (en) 2018-08-24 2022-08-09 Fuel Automation Station, LLC Mobile distribution station having satellite dish
US11846360B2 (en) 2018-11-14 2023-12-19 Franklin Fueling Systems, Llc Pressure vacuum valve
US11142449B2 (en) 2020-01-02 2021-10-12 Fuel Automation Station, LLC Method and system for dispensing fuel using side-diverting fuel outlets
US11827421B2 (en) 2020-01-17 2023-11-28 Fuel Automation Station, LLC Fuel cap assembly with cylindrical coupler
CN114261649B (zh) * 2022-02-09 2023-07-18 辽宁石油化工大学 一种新型具有纵向防浪功能的罐车罐体装置单元
WO2024098150A1 (en) * 2022-11-09 2024-05-16 Proflex+ Distribution Inc. Automated vapor generating machine

Family Cites Families (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1417892A (en) * 1918-06-26 1922-05-30 Charles F Ehrentraut Outage gauge
US3537298A (en) * 1968-10-31 1970-11-03 Standard Oil Co Method and apparatus for detecting leakage in tanks containing fluids
NL7316055A (bg) * 1972-12-19 1974-06-21
US4561291A (en) * 1983-01-17 1985-12-31 Ainlay John A Leak detector for underground storage tanks
US4474054A (en) * 1983-01-17 1984-10-02 Ainlay John A Leak detector for underground storage tanks
US4709577A (en) * 1983-11-29 1987-12-01 Tracer Research Corporation System for continuously monitoring for leaks in underground storage tanks
US4862734A (en) * 1987-01-09 1989-09-05 Itt Corporation Leak detection system for storage tanks
US4787772A (en) * 1987-06-26 1988-11-29 Eljen Corporation Device for detecting leaks in underground fluid tanks
US4885931A (en) * 1988-03-14 1989-12-12 Horner John A System for detecting leaks in underground fuel tanks and the like
US4893498A (en) * 1988-04-19 1990-01-16 Mobil Oil Corporation Method and apparatus for detecting liquid leaks
DE4224950C2 (de) * 1991-02-03 2001-12-13 Fritz Curtius Rückführung von Gasen in Betankungsanlagen
US5297423A (en) * 1992-07-27 1994-03-29 Integrated Product Systems, Inc. Storage tank and line leakage detection and inventory reconciliation method
US5363093A (en) * 1992-08-11 1994-11-08 Tanknology Corporation International Method and apparatus for continuous tank monitoring
US5333655A (en) * 1992-09-15 1994-08-02 Nuovopignone Industrie Meccaniche E Fonderia Spa System for effective vapor recovery without seal members in fuel filling installations
US5390645A (en) * 1994-03-04 1995-02-21 Siemens Electric Limited Fuel vapor leak detection system
US5779097A (en) * 1996-05-14 1998-07-14 Delaware Capital Formation, Inc. Vapor recovery system with integrated monitoring unit

Also Published As

Publication number Publication date
GB9904030D0 (en) 1999-04-14
AU2680400A (en) 2000-09-14
BG105929A (bg) 2002-07-31
US6564615B1 (en) 2003-05-20
CA2363841A1 (en) 2000-08-31
DK1154950T3 (da) 2004-01-26
NZ513694A (en) 2001-09-28
HUP0105298A2 (hu) 2002-04-29
ES2208275T3 (es) 2004-06-16
ZA200106759B (en) 2002-09-25
HUP0105298A3 (en) 2002-05-28
WO2000050334A1 (en) 2000-08-31
EP1154950B1 (en) 2003-09-17
BR0008401A (pt) 2002-01-29
NO20014053L (no) 2001-10-12
AU753772B2 (en) 2002-10-31
EP1154950A1 (en) 2001-11-21
CZ301080B6 (cs) 2009-10-29
PT1154950E (pt) 2004-02-27
CZ20012960A3 (cs) 2002-04-17
NO20014053D0 (no) 2001-08-21
DE60005306T2 (de) 2004-06-24
ATE250005T1 (de) 2003-10-15
DE60005306D1 (de) 2003-10-23
TR200102426T2 (tr) 2002-04-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
BG64255B1 (bg) Метод за тестване на системи за регенериране на изпарения
US7251983B2 (en) Secondary containment system and method
RU2025464C1 (ru) Система безопасного возврата паров в установке заправки горючим
US6978660B2 (en) Power head secondary containment leak prevention and detection system and method
US5157958A (en) Method for testing a leak detector
US4315760A (en) Method and apparatus for degasing, during transportation, a confined volume of liquid to be measured
US9228880B2 (en) Vapor elimination liquid proving system with top fill and bottom drain prover
JP2007532890A (ja) 液体流量計の較正器
US6062066A (en) Method for determining empty volume of fuel tank
US5613535A (en) Fuel dispenser shutoff switch
DK2301800T3 (en) An apparatus for dispensing liquids from a tankvogns Boards
MXPA01008407A (es) Sistemas de recuperacion de vapor de prueba
RU2718490C1 (ru) Устройство слива с возможностью повагонного учёта и перекачки нефтепродуктов от жд цистерн в резервуары хранения
GB2240764A (en) An apparatus for batch metering of milk
GB2026891A (en) Degassing liquids under reduced pressure
JP3163442B2 (ja) 燃料漏れ検出機能を有する燃料供給システム
CN201121592Y (zh) 浆液泵自吸装置
CN116759201A (zh) 真空注油设备的注油方法及真空注油设备
EA031600B1 (ru) Способ контроля заполнения герметичной емкости текучей средой
CZ17475U1 (cs) Zařízení pro výdej nepalivových kapalin, zejména na čerpacích stanicích
PL90897B1 (bg)