BG64204B1 - Модулно рехабилитационно средство - Google Patents

Модулно рехабилитационно средство Download PDF

Info

Publication number
BG64204B1
BG64204B1 BG105285A BG10528501A BG64204B1 BG 64204 B1 BG64204 B1 BG 64204B1 BG 105285 A BG105285 A BG 105285A BG 10528501 A BG10528501 A BG 10528501A BG 64204 B1 BG64204 B1 BG 64204B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
module
straps
attached
walking
rhythmic
Prior art date
Application number
BG105285A
Other languages
English (en)
Other versions
BG105285A (bg
Inventor
Румен П. Добрев
Виолета К. Манова
Original Assignee
Румен П. Добрев
Виолета К. Манова
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Румен П. Добрев, Виолета К. Манова filed Critical Румен П. Добрев
Priority to BG105285A priority Critical patent/BG64204B1/bg
Publication of BG105285A publication Critical patent/BG105285A/bg
Publication of BG64204B1 publication Critical patent/BG64204B1/bg

Links

Landscapes

  • Rehabilitation Tools (AREA)
  • Orthopedics, Nursing, And Contraception (AREA)

Description

Област на приложение
Изобретението се отнася към медицинската техника и може да бъде използвано за лечение на болни от детска церебрална парализа (ДЦП), болни с последствия от черепно-мозъчни травми, пациенти в рехабилитационен етап след мозъчен инсулт, за създаване на здравословен ритъм на ходене след инфаркт на миокарда, за възстановяване на цикъла на ходене след кома, за стимулиране на долните крайници на лежащо болни.
Предшестващо състояние на техниката
Известно е рехабилитационно средство -лечебен комбинезон “Гравистат” (1), представляващ външен скелет, състоящ се от платнени неразтегливи елементи - раменни подложки, поясна престилка, наколенки и глезейки, изработени от трикотаж с възможност за съединяване с коригиращо-ротационните еластични елементи: - раменно-поясни, поясно-глезенни, поясно-коленни и глезенно-ходилни, и на неразтегливи ленти за свързване на ходилните подложки към глезените. Към комбинезона е предвиден и реклинатор, представляващ платка, покрита с трикотаж за прилепване към нея на съединителните ленти “велкро” на еластичните презрамки.
Недостатък на комбинезона “Гравистат” е това, че тягата, създавана от еластичните ленти, се дозира предварително съобразно ролята, която трябва да изпълняват, и остава непроменена при ходенето. Освен това еластичните ленти са с определена дължина и не могат да бъдат удължавани при израстването на пациента, не осигурява лечебно въздействие върху нарушената синергия на отделните части на тялото при ходене и създаденият постоянен натиск по оста рамене-ходила усилва само потока от аферентнопроприорецепторни импулси, съответстващи на статичните биопотенциали в костите при изправен стоеж, но не и на импулсите, съответстващи на пиезоелектричните биопотенциали в тях, резултат от ударното натоварване на долните крайници по време на ходене.
Техническа същност на изобретението
Задачата на изобретението е да се създаде устройство, което да коригира позата и взаимното положение на частите на тялото, да създава регулируемо осово натоварване на тялото в участъка рамене - ходила, провокиращо появата на статичните биопотенциали в костите, да разтваря раменете, понижавайки патологичния тонус на гръдните, раменни и тазови мускули, да осигурява условия за автогимнастика за удължаване на скъсеното Ахилесово сухожилие, да поддържа реципрочната плантарна флексия и екстензия в двете глезени стави по време на ходене, да преодолява наличната флексионна контрактура в колянната и тазобедрената стави по време на ходене, да подобрява двигателната синергия на крайниците помежду им и с други части на тялото, както и да създава ритмично ударно натоварване на долните крайници, симулиращо ходене и провокиращо поява на пиезоелектрични биопотенциали в костите, предотвратяващи структурни изменения на костната тъкан в резултат на обездвижване, приложимо за различни по ръст пациенти, респ. следващо израстването на пациента.
Задачата е решена с модулно рехабилитационно средство, състоящо се от основен модул, който представлява външен скелет, състоящ се от платнени неразтегливи елементи раменни подложки, поясна престилка, наколенки и глезенки, изработени от трикотаж с възможност за съединяване с коригиращо-ротационните еластични елементи - раменно-поясни, поясно-глезенни, поясно-коленни и глезенно-ходилни, и на неразтегливите ленти за свързване на ходилните подложки към глезените, както и реклинатор, представляващ платка, покрита с трикотаж за прилепване към нея на съединителните ленти “велкро” на еластичните презрамки. Съгласно изобретението към основния модул са добавени модул за автогимнастика в легнало положение и за поддържане на реципрочната плантарна флексия и екстензия в двете глезенни стави по време на ходене, модул за създаване на допълнителна тяга по време на ходене и модул за създаване на ритмично ударно натоварване на долните крайници, в зависимост от специфичните нужди на лекувания пациент.
Еластичните елементи на основния модул са двойни, съединени с катарама, позволяваща регулиране на дължината и тягата.
Поясната престилка е изработена двустранно от трикотаж, способен да се съединява с кукичките на съединителните ленти “велкро”, а еластичните презрамки са приспособени да се присъединяват към жило на дефлексионно-синергийната кинематична верига от модула за последователно включване и изключване на допълнителни тяги.
Модулът за автогимнастика в легнало положение и за поддържане на реципрочната плантарна флексия и екстензия в двете глезени стави по време на ходене представлява непрекъснато неразтегливо жило, преминаващо през гъвкав спирално-армиран кожух, и свързващо проксималните части на двете ходила така, че плантарната флексия на едното ходило да води до екстензия на другото, а гъвкавият спирално-армиран кожух е прикрепен двустранно към поясната престилка с помощта на “велкро”.
Модулът за последователно включване и изключване на допълнителни тяги към дефлексионно-синергийната кинематична верига се състои от редуктори-увеличители на тягата, прикрепени по два към глезенките чрез неразтегливи ленти, като редукторите представляват полиспастна предавка, която трансформира преместването на подвижна част в трикратно увеличено преместване на неразтеглива корда, която е свързана с жило на дефлексионно-синергийната кинематична верига. От своя страна жилото преминава през гъвкав спирално-армиран кожух, прикрепен към предната страна на наколенката, и гъвкав спирално-армиран кожух, прикрепен към задната страна на поясната престилка чрез опорни елементи. Жилото е свързано с противоположната презрамка на реклинатора. При опорната фаза по време на ходене подвижната част на редуктора хлътва навътре и изтегля кордата.
Модулът за създаване на ритмично ударно натоварване на долните крайници се състои от подложен мост, който е прикачен с неразтегливи ленти към поясната престилка, а кордите са присъединени към жилото, което преминава през гъвкав спирално-армиран кожух, закотвен към поясната престилка чрез опора и достигащ до коляно-мотовилковия механизъм, който се управлява от програмно електронно устройство, определящо ритъма на ударното натоварване така, че ритмичното изтегляне на жилото да предизвиква излизане навън на подвижната част на редуктора, който чрез натиск върху свързания чрез неразтегливи елементи с поясната престилка мост предава трикратно увеличена ритмична сила върху ходилото.
Предимствата на лечебния екзоскелетон съгласно изобретението са, че при скъсено Ахилесово сухожилие се осигурява възможност за автогимнастика за удължаване на скъсеното сухожилие, а по време на ходене - за поддържане на реципрочната плантарна флексия и екстензия в двете глезенни стави. При наличие на флексионна контрактура в колянната и тазобедрената стави подобрява ритъма на ходене чрез последователно включване и изключване на допълнителна тяга към дефлексионносинергийната кинематична верига, свързваща долния крайник с противоположното рамо и осигуряваща синхронната дефлексия във флектираните стави с ротацията на торса в проксималния му сегмент. При деца, болни от ДЦП, както и при продължително залежаване на възрастни пациенти, създава ритмично ударно натоварване на долните крайници, симулиращо ходене и провокиращо поток от аферентнопроприорецепторни импулси, съответстващи на пиезо-електричните биопотенциали в костите, които предотвратяват развитие на структурни изменение на костната тъкан в резултат на обездвижването.
Друго предимство е, че може да се използва от различни по ръст пациенти, както и да следва нарастването на пациента.
Описание на приложените фигури
Едно примерно изпълнение на лечебния екзосекелетон съгласно изобретението е показано на приложените фигури, от които:
фигура 1 представлява схема на основния модул;
фигура 2 - модул за автогимнастика в легнало положение и за поддържане на реципрочната плантарна флексия и екстензия в двете глезени стави по време на ходене;
фигура 3 - схема на модула за последователно включване и изключване на допълнителни тяги;
фигура 4 - модул за създаване на ритмично ударно натоварване на долните крайници.
Примерно изпълнение на изобретението
Основният модул 2.1 от фиг.1 съдържа платнени неразтегливи елементи - раменни подложки 1, поясна престилка 2, наколенки 3 и глезенки 4, изработени от трикотаж, способен да се съединява с кукичките на съединителните ленти “велкро”. Еластичните ремъци са двойни, свързани с катарама, позволяваща регулиране на дължината и тягата. Към тях, с помощта на лентите “велкро”, се присъединяват коригиращо-ротационните еластични елементи - раменно-поясни 5, поясно-глезенни 6, поясноколенни 7 и глезенно-ходилни 8. Чрез неразтегливи ленти 9 ходилните подложки 10 са свързани с глезенките 4. Реклинаторът 11 се състои от платка 12, покрита с трикотажа, и еластични презрамки 13, които могат да се прикрепват с “велкро” както към платката, така и към дефлексионно-синергийната кинематична верига на модула за последователно включване и изключване на допълнителни тяги.
Модулът 14.1 за автногимнастика в легнало положение и за поддържане на реципрочната плантарна флексия и екстензия в двете глезени стави по време на ходене от фиг. 2 включва неразтегливо жило 14, преминаващо през гъвкав спирално-армиран кожух 15, свързва проксималните части на двете ходила така, че плантарната флексия на едното ходило води до екстензия на другото.Спираловидният кожух 15 е прикрепен двустранно към поясната престилка с лента “велкро” 16.
Модулът 17.1 за последователно включване и изключване на допълнителни тяги към дефлексионно-синергийната кинематична верига, свързваща долния крайник с противоположното рамо от фиг.З, представлява редуктори-увеличители на тягата 17, прикрепени по два към глезенките 4 чрез неразтегливи ленти 18. Редукторът 17 е полиспастна предавка, която трансформира преместването на подвижната част 19 в намаляване на дължината на неразтеглива корда 20. Кордите 20 на двата редуктора към съответния крайник са свързани с неразтегливо жило 21 на дефлексионно-синергийната кинематична верига, което преминава през гъвкав спирално-армиран кожух 22, прикрепен към предната страна на наколенка 3, и гъвкав спирално-армиран кожух 23, прикрепен към задната страна на поясната престилка 2 чрез опорни пръстени 24, след което се свързва с противоположната презрамка 13 на реклинатора 11. При опорната фаза по време на ходене подвижната част 19 на редуктора 17 хлътва навътре и изтегля кордата 20, чрез което увеличава тягата на дефлексионно-синергийната кинематична верига.
Модулът 31.1 за създаване на ритмично ударно натоварване на долните крайници от фиг.4 е подложен мост 25, разположен зад редукторите 17, който е прикачен с неразтегливи ремъци 26 към поясната престилка 2. Кордите 20 са присъединени към неразтегливо жило 27, което преминава през гъвкав спиралноармиран кожух 28, за да стигне до коляно-мотовилковия механизъм 29. Кожухът 28 е закотвен към поясната престилка 2 чрез опора 30. Коляно-мотовилковият механизъм 29 се управлява от програмно електронно устройство 31, което определя ритъма на ударното натоварване. Ритмично изтегляне на жилото 27 предизвиква излизане навън на подвижната част 19 на редуктора 17, което чрез натиск върху свързания чрез неразтегливи елементи с поясната престилка мост 25 предава трикратно увеличена ритмична сила върху ходилото, а оттам и върху костните структури на оста ходило-рамо.

Claims (5)

1. Модулно рехабилитационно средство, състоящо се от основен модул, който представлява външен скелет, съставен от платнени неразтегливи елементи - раменни подложки, поясна престилка, наколенки и глезенки, изработени от трикотаж с възможност за съединяване с коригиращо-ротационните еластични елементи - раменно-поясни, поясно-глезенни, поясно-коленни и глезенно-ходилни, и на неразтегливите ленти за свързване на ходилните подложки към глезените, както и от реклинатор, представляващ платка, покрита с трикотаж за прилепване към нея на съединителните ленти “велкро” на еластичните презрамки, характеризиращ се с това, че към основния модул (2.1) са добавени модул (14.1) за автогимнастика в легнало положение и за поддържане на реципрочната плантарна флексия и екстензия в двете глезенни стави по време на ходене, модул (17.1) за създаване на допълнителна тяга по време на ходене и модул (31.1) за създаване на ритмично ударно натоварване на долните крайници, в зависимост от специфичните нужди на лекувания пациент.
2. Средство съгласно претенция 1, характеризиращо се с това, че еластичните елементи са двойни на основния модул (2.1), съединени са с катарама, за регулиране на дължината и тягата, а поясната престилка (2) е изработена двустранно от трикотаж, съединяващ се с кукичките на съединителните ленти “велкро”, и че еластичните презрамки (13) са приспособени да се присъединяват към жило (21) на дефлексионно-синергийната кинематична верига от модула (17.1) за последователно включване и изключване на допълнителни тяги.
3. Средство съгласно претенция 1, характеризиращо се с това, че модулът (14.1) за автогимнастика представлява непрекъснато и неразтегливо жило (14), преминаващо през гъвкав спирално-армиран кожух (15), свързващ проксималните части на двете ходила така, че плантарната флексия на едното ходило да води до екстензия на другото, а гъвкавият спирално-армиран кожух (15) е прикрепен двустранно към поясната престилка с помощта на “велкро” (16).
4. Средство съгласно претенция 1, характеризиращо се с това, че модулът (17.1) за допълнителна тяга се състои от редукториувеличители на тягата (17), прикрепени по два към глезенките (4) чрез неразтегливи ленти (18), които редуктори представляват полиспастна предавка, трансформираща преместването на подвижна част (19) в трикратно увеличено преместване на неразтеглива корда (20), която е свързана с жило (21) на дефлексионно-синергийната кинематична верига, преминаващо през гъвкав спирално-армиран кожух (22), прик™* пен към предната страна на наколенката (3) и гъвкав спирално-армиран кожух (23), прикрепен към задната страна на поясната престилка (2) чрез опорни елементи (24), при което жилото (21) е свързано с противоположната презрамка (13) на реклинатора (11) така, че при опорната фаза по време на ходене подвижната част (19) на редуктора (17) да хлътне навътре и да изтегли кордата (20).
5. Средство съгласно претенция 1, характеризиращо се с това, че модулът за ритмично натоварване (31.1) се състои от подложен мост (25), който е прикачен с неразтегливи ленти (26) към поясната престилка (2), а кордите (20) са присъединени към жилото (27), което преминава през гъвкав спирално-армиран кожух (28), закотвен към поясната престилка (2) чрез опора (30), за достигане до коляно-мотовилковия механизъм (29), управляван от програмно електронно устройство (31), определящо ритъма на ударното натоварване така, че ритмичното изтегляне на жилото (27) предизвиква излизане навън на подвижната част (19) на редуктора (17), който чрез натиск върху свързания чрез неразтегливи елементи с поясната престилка мост (25) предава трикратно увеличена ритмична сила върху ходилото, а оттам и върху костните структури на оста ходило-рамо.
BG105285A 2001-02-22 2001-02-22 Модулно рехабилитационно средство BG64204B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG105285A BG64204B1 (bg) 2001-02-22 2001-02-22 Модулно рехабилитационно средство

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG105285A BG64204B1 (bg) 2001-02-22 2001-02-22 Модулно рехабилитационно средство

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG105285A BG105285A (bg) 2002-08-30
BG64204B1 true BG64204B1 (bg) 2004-05-31

Family

ID=3928315

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG105285A BG64204B1 (bg) 2001-02-22 2001-02-22 Модулно рехабилитационно средство

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG64204B1 (bg)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN102885683B (zh) * 2012-10-16 2014-06-18 国家康复辅具研究中心附属康复医院 高位截瘫肩动力迈步行走辅具用的关节自锁辅助行走装置

Also Published As

Publication number Publication date
BG105285A (bg) 2002-08-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP4680474B2 (ja) 中枢神経系障害又は運動器官の損傷の後遺症を患う患者のための装置
KR970010541B1 (ko) 자세 및 운동 기능의 장애 환자의 치료를 위한 장치
JP4315766B2 (ja) 歩行補助装置
JP4093912B2 (ja) 歩行補助装置
CN113230098A (zh) 一种六自由度穿戴式下肢外骨骼康复机器人
JP2008536527A (ja) 関節に振動をかける器具及び方法
JP2004344304A (ja) 歩行補助装置
JP4326259B2 (ja) 歩行補助装置
KR20170023828A (ko) 하지 보조기 및 보조기
JP4131873B2 (ja) 身体補装具
EP3151789A1 (en) Triple flexion device
CN207575413U (zh) 可穿戴下肢康复助行机械装置
JP2005160982A (ja) 運動療法具
CN107802459A (zh) 一种用于骨科患者的多功能康复护理装置
JP6473862B1 (ja) ストレッチ兼用マッサージ器
JP2011019737A (ja) 引上げ式自力歩行用装具
BG64204B1 (bg) Модулно рехабилитационно средство
CN213723357U (zh) 一种辅助康复用下肢步行助力装置
CN212037863U (zh) 一种小腿康复用辅助架
CN2350016Y (zh) 人腿正畸矫形带
RU2040923C1 (ru) Способ лечения спастических форм детского церебрального паралича и ортопедический аппарат для его реализации
RU21511U1 (ru) Костюм для лечения детского церебрального паралича
JP2017047151A (ja) 運動療法用具
JP2005168532A (ja) 膝関節サポーター
CN220025334U (zh) 膝关节疼痛康复带