BG63555B1 - Моторно задвижване - Google Patents

Моторно задвижване Download PDF

Info

Publication number
BG63555B1
BG63555B1 BG103581A BG10358199A BG63555B1 BG 63555 B1 BG63555 B1 BG 63555B1 BG 103581 A BG103581 A BG 103581A BG 10358199 A BG10358199 A BG 10358199A BG 63555 B1 BG63555 B1 BG 63555B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
motor
switch
control
switching
actuated
Prior art date
Application number
BG103581A
Other languages
English (en)
Other versions
BG103581A (bg
Inventor
Hermann Eberwein
Original Assignee
Maschinenfabrik Reinhausen Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Maschinenfabrik Reinhausen Gmbh filed Critical Maschinenfabrik Reinhausen Gmbh
Publication of BG103581A publication Critical patent/BG103581A/bg
Publication of BG63555B1 publication Critical patent/BG63555B1/bg

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01HELECTRIC SWITCHES; RELAYS; SELECTORS; EMERGENCY PROTECTIVE DEVICES
    • H01H9/00Details of switching devices, not covered by groups H01H1/00 - H01H7/00
    • H01H9/0005Tap change devices
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01HELECTRIC SWITCHES; RELAYS; SELECTORS; EMERGENCY PROTECTIVE DEVICES
    • H01H47/00Circuit arrangements not adapted to a particular application of the relay and designed to obtain desired operating characteristics or to provide energising current
    • H01H47/002Monitoring or fail-safe circuits
    • H01H47/004Monitoring or fail-safe circuits using plural redundant serial connected relay operated contacts in controlled circuit
    • H01H47/005Safety control circuits therefor, e.g. chain of relays mutually monitoring each other

Landscapes

  • Control Of Stepping Motors (AREA)
  • Motor And Converter Starters (AREA)
  • Stopping Of Electric Motors (AREA)
  • Reciprocating, Oscillating Or Vibrating Motors (AREA)
  • Fuel-Injection Apparatus (AREA)
  • Valve Device For Special Equipments (AREA)

Abstract

Електромоторното задвижване е предназначено за стъпален превключвател, превключвател на отклоненията или за бобина с подвижна сърцевина. С него се осъществява механичен контрол за хода на работата чрез допълнителни механични контакти. Предвидени са два допълнителни сигнални контакта, които в различни интервали, по време на протичаща превключваща последователност на едно превключване, проверяват дали защитата на двигателя (М1) и на релето за стъпково превключване се намират в нормално състояние,в съответствие с условията за функциониране, тъй като при грешно функциониране на тези конструктивни елементи може да се получи нежелано преминаване на електромоторното задвижване в крайно положение.Ако при проверката се установи, че поне един от конструктивните елементи се намира в необичайно положение, електромоторното задвижване се спира.

Description

(54) МОТОРНО ЗАДВИЖВАНЕ
Област на техниката
Изобретението се отнася до моторно задвижване за стъпален превключвател, превключвател на отклоненията и бобина с подвижна сърцевина.
Предшестващо състояние на техниката
Такива моторни задвижвания вече са известни от фирмена публикация ВА47/91 de “Motorantriebe” на заявителя.
Моторното задвижване от този вид служи преимуществено за установяване на стъпалния превключвател в съответното желано работно положение.
В моторното задвижване са обединени всички механични и електрически възли, които са необходими за задвижване на стъпалния превключвател и другите подобни.
Важните механични възли са товарната предавка и командната кутия. Товарната предавка задейства директно стъпалния превключвател, затова тя има съответно оразмерен електромотор. Командната кутия е разположена странично към товарната предавка и съдържа ексцентриков диск, който при всяко превключване на стъпалния превключвател се завърта на един пълен оборот. Ексцентриковият диск съдържа множество комутиращи гърбици за механично задействане на множество гърбични прекъсвачи, респ. задействани гърбично контакти, които едновременно са съставна част на още неразяснените електрически възли. Командната кутия съдържа освен това средство за индикация на местоположението на стъпалата, респ. на комутираните стъпала.
Най-важните възли в моторното задвижване са в различни токови кръгове. Към тях принадлежат токовият кръг за мотора, при който клемите на електрическия задвижващ мотор са свързани през защита на мотора, защита на спирачката и други комутиращи средства с токозахранването, както и токовият кръг за управление и различните токови кръгове за сигнализация и токови кръгове за задействане на защитния прекъсвач за мотора. Управлението на моторното задвижване се изпълнява според принципа на стъпковото комутиране, по-точно един процес на регулиране около едно стъпало на комутиране започва чрез един еднократен управляващ импулс и след това автоматично се довежда до края. Задвижващият вал на моторното задвижване, който при готово монтирано състояние е куплиран със задвижващия вал на стъпалния превключвател, при това изпълнява точно установен брой обороти.
Продължителността на комутирането на стъпалото се определя чрез управляващата гърбица на командната кутия с едно завъртане на стъпало.
При известното моторно задвижване освен другите защитни устройства е предвидено и допълнително защитно устройство срещу непрекъснато действие, което предотвратява при отказ на стъпковото управление моторното задвижване да стигне до крайното положение.
Отказ на стъпковото управление може да се получи в случай например, че защитата на мотора “остане залепнала” или се повреди намотка на релето за стьпково превключване, което е съставен елемент от стъпковото управление.
При такава повреда устройството за контрол на протичането на процеса трябва да изключи надеждно защитния прекъсвач на мотора и с това да се спре моторно задвижване, за да се предотврати продължаването му.
При известното моторно задвижване тази защита срещу непрекъснато действие е реализирана чрез допълнително реле за време в токовия кръг, което се пуска чрез контактите на защитата на мотора. Когато съответната защита на мотора след едно установено време, при действителна работа, например 7 s, още не е задействала, по-точно започва ново нежелано превключване от едно стъпало върху друго съседно стъпало, релето за време задейства защитния прекъсвач на мотора и по този начин задвижването спира.
Тази защита срещу непрекъснато действие с реле за време има редица недостатъци, например използваното реле за време само по себе си е относително ненадеждно и поради необходимите електронни градивни компоненти също е твърде скъпо. Освен това за неговото задействане са необходими допълнителни защитни контакти.
Техническа същност на изобретението
Задачата на изобретението е да се създаде нов тип моторно задвижване със защита срещу непрекъснато действие, която е вградена просто и евтино и въпреки това работи надеждно, без дефекти.
Съгласно изобретението в кутията за управление има две допълнителни управляващи гърбици, които съответстват на допълнителните гьрбично управлявани сигнални контакти и контролират положенията на защитните контакти и при неправилно положение на контактите, които могат да доведат до недопустим режим на непрекъсната работа на мотора, извън едно ново управляемо положение до крайно положение, задействат защитния прекъсвач на мотора. По този начин реле за време според нивото на техниката става напълно излишно.
Според един аспект на изобретението първата управляваща гърбица контролира със съответния първи гьрбично управляем сигнален контакт положението на защитния контакт на релето за стьпково превключване и втората управляваща гърбица със съответния втори допълнителен гьрбично управляем сигнален контакт контролира положението на защитата на мотора.
Нежелано непрекъснато действие на моторното задвижване може да настъпи по две причини: възможно е защитата на мотора да е “останала залепнала”, вследствие на което моторното задвижване продължава до крайно положение; възможно е освен това релето за стьпково превключване да не задейства - поради това, че то е повредено или поради това, че има грешка в захранването, след което моторното задвижване също така достига до крайно положение.
Предвидените съгласно изобретението две управляващи гърбици, които действат заедно винаги с един от задействаните от тях гьрбично управлявани контакти, осигуряват сигурна защита от двете повреди, предизвикващи непрекъсната работа, при минимални разходи за превключване.
Както вече е изяснено, при моторното задвижване съгласно изобретението вече не се изисква реле за време; по-скоро се използват само механични части, които имат ниска на деждност. Освен това в случай на повреда не се получава разместване на стъпалата, ако се получи повреда в релето за стьпково превключване и максимално само едно разместване на стъпалата, ако се получи повреда в защита на мотора, след което по-късно се задейства защитният прекъсвач на мотора.
Пояснение на приложените фигури
Фигура 1 представлява схемата на моторно задвижване съгласно изобретението;
Фигура 2 - последователността на задействане на участващите в представената на фиг. 1 схема контакти, които се управляват от гърбичния диск при едно превключване, поточно завъртане на гърбичния диск на 360°.
Примери за изпълнение на изобретението
На фиг. 1 е показана пълната схема на моторното задвижване съгласно изобретението. Лявата част показва веригата на мотора с мотор Ml, защитен прекъсвач на мотора Q1, защита на мотора KI, К2, нагревателен резистор R1. Дясната част показва веригата за управление с гьрбично управляваните контакти S12, S13, S14, които съществуват също и според нивото на техниката.
Също така вече е известна и представената конструкция на релето за стьпково превключване К20. Освен това в тази част на схемата са разположени съгласно изобретението гьрбично управляеми сигнални контакти S15 и S16. Други елементи на схемата са бутонният прекъсвач S3 за ръчно задействане на защитата на мотора KI, К2, превключващ контакт S37, включващ контакт S40, както и крайни прекъсвачи S4, S5, S6 и блокиращ прекъсвач (предпазно реле) S8.
Отделните съставни елементи на схемата по-нататьк са описани по-подробно според своите функции.
На фиг. 1 схемата е представена в изходно положение, по-точно в стационарно положение на моторното задвижване. При превключване в посока “+” протичат една след друга следните стъпки на превключване:
- Подаване на импулс чрез бутонния прекъсвач S4 или отвън, например от регулатор на напрежение, чрез което защитата на мотора К2 се задейства и затваря със самозадържане Κ2.Ί3-14. Освен това се затварят К2:1 -2,3-4 и 5-6. Моторът Ml се задейства.
- Вторият гърбично управляем сигнален контакт S16 се затваря. Тъй като контактът К20: 33-34 в нормалния случай още не е затворен и контактът К2:31-32 вече е отворен, при нормално функциониране не се задейства защитният прекъсвач на мотора. В тази стъпка от превключването чрез затваряне на сигналния контакт S16 също така се проверява дали защитата на мотора KI, К2 и/или стьпковото превключващо реле К20 са дефектирали.
- S16 се отваря отново.
- S12 се затваря.
- S13 се затваря; стьпковото превключващо реле К20 се привежда в работно състояние и се задейства. През К20:23-24 и К2:13-14 К20 се самозадържа.
- При последващата стъпка за превключване се отваря К20:61-62 и прекъсва самозадържането за К2. К2 сега се задържа само през S12:NO1-NO2.
- Първият гърбично управляем сигнален контакт S15 се затваря и с това проверява дали релето К20 правилно е задействано. В нормалния случай е затворен К2:43-44 и К20:51-52 е отворен. Защитният прекъсвач на мотора при правилно функциониране не се задейства.
- S15 се отваря отново.
- S13 се отваря. Релето К20 отпада, но не веднага, тъй като К2:13-14 още е затворен.
- S12 отваря. С това, че се отваря S12:NO1-NO2, сега отпада К2 и отваря К2:13-14, задържащият контакт на релето К20. Едва сега отпада релето К20. К2:1-2, 3-4 и 5-6 се отварят; моторът Ml преустановява движението си. Всички контакти и управляващият прекъсвач се намират в изходно положение. С това превключването приключва.
От този комутационен процес се вижда, че двата допълнително предвидени гърбично управляеми сигнални контакти S15, S16 контролират защитата на мотора KI, К2, както и релето за стьпково превключване К20. Това се получава, вследствие на това, че вторият сигнален контакт S16 чрез ексцентриковия диск временно, след подаване на импулс, е затворен и малко след това отново се отваря и първият сигнален контакт S15 в един по-късен момент, след поставяне в работно положение на защитата на стьпковото превключване К20, също така се затваря и малко след това отново се отваря.
Това задействане се реализира чрез съответно подредени превключващи гърбици върху ексцентриковия диск.
В посочената последователност на превключване се тръгва от правилно функциониране на защитата на мотора KI, К2 и релето за стьпково превключване К20.
В този случай процесът на превключване протича без смущение по-нататък, докато при повреда, при която без допълнителна защита е настъпил непрекъснат процес, се задейства защитният прекъсвач на мотора.
От фиг. 2 се изяснява описаното накратко задействане на сигналните контакти S15 и S16 в описаните моменти от време чрез ексцентриковия диск. На тази фигура е представен пълният процес на превключване на стъпалния превключвател, при който се получава едно пълно завъртане на ексцентриковия диск и на свързания с него диск на индикатора за стьпковото превключване.
Пълният процес на превключване за това е разделен на 33 отделни, протичащи една след друга временни стъпки, индицирани от индикаторен диск за стьпково превключване по известен начин. Кратковременното затваряне на втория контролен прекъсвач S16 след подаване на импулс, също както и кратковременното затваряне на първия контролен прекъсвач S15 в един по-късен момент, след задействане на релето за стьпково превключване К20, е изяснено чрез затварянето на S13.

Claims (1)

  1. Патентни претенции
    1. Моторно задвижване за стъпален превключвател, превключвател на отклоненията или бобина с подвижна сърцевина с товарна предавка, която съдържа електрически задвижващ мотор и действа върху стъпалния превключвател или подобен, освен това с кутия за управление, която включва ексцентриков диск, който има управляващи гърбици, които отново действат на механичен гьрбичен прекъсвач и който при всяка стъпка за превключване се завърта на 360°, освен това с верига на мото ра, чрез която клемите на задвижващия мотор през защита на мотора са свързани с токозахранването в зависимост от посоката на въртене и в която също така е включен защитен прекъсвач за мотора, освен това с една верига на управляващ ток, която съдържа стъпково превключващо реле, което е задействано чрез гьрбичния прекъсвач така, че моторното задвижване работи според принципа на стъпковото превключване, при което въведената стъпка за превключване самостоятелно и автоматично се довежда до края, характеризиращо се с това, че върху ексцентриковия диск са разположени две допълнителни управляващи гърбици, че са предвидени два допълнително гърбично управлявани сигнални контакта (S15, S16), които са задействани от допълнителните управляващи гърбици върху ексцентриковия диск, че задействането на втория допълнителен сигнал контакт (S16) е изпълнено по такъв начин, че той в един първи момент от време, когато при нормална работа при превключване защитата на мотора (KI, К2) вече е задействана, но релето за стъпково превключване (К20) още не е задействано, се затваря за кратко време, че задействането на първия до5 пълнителен сигнализиращ контакт (S15) е изпълнено по такъв начин, че то във втори момент от време, когато при нормална работа както релето за стъпково превключване (К20), така и защитата на мотора (KI, К2) са задейЮ ствани, се затваря за кратко време и че първият и вторият допълнителен сигнализиращ контакт (S15, S16) са свързани по такъв начин във веригата на управляващ ток, че когато в първия и във втория момент от време защитата на мотора (KI, К2) и релето за стъпково превключване (К20) се намират в непредвиденото за нормалната работа състояние, защитният прекъсвач на мотора (Q1) се задейства и с това се спира моторното задвижване.
    Приложение: 2 фигури
BG103581A 1997-02-26 1999-07-15 Моторно задвижване BG63555B1 (bg)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19707548A DE19707548C1 (de) 1997-02-26 1997-02-26 Motorantrieb
PCT/EP1998/000091 WO1998038661A1 (de) 1997-02-26 1998-01-09 Motorantrieb

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG103581A BG103581A (bg) 2000-04-28
BG63555B1 true BG63555B1 (bg) 2002-04-30

Family

ID=7821443

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG103581A BG63555B1 (bg) 1997-02-26 1999-07-15 Моторно задвижване

Country Status (11)

Country Link
EP (1) EP0963593B1 (bg)
JP (1) JP2001512660A (bg)
AT (1) ATE208955T1 (bg)
AU (1) AU6208298A (bg)
BG (1) BG63555B1 (bg)
BR (1) BR9807609A (bg)
CZ (1) CZ300299A3 (bg)
DE (2) DE19707548C1 (bg)
ES (1) ES2163250T3 (bg)
RO (1) RO120162B1 (bg)
WO (1) WO1998038661A1 (bg)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19918907B4 (de) * 1999-04-26 2008-12-24 Valeo Klimasysteme Gmbh Schaltvorrichtung
DE19944461C1 (de) 1999-09-16 2001-01-11 Siemens Ag Überwachungsverfahren für ein elektromagnetisches Schaltgerät und hiermit korrespondierendes elektromagnetisches Schaltgerät
DE10016489C2 (de) * 2000-04-01 2002-01-31 Reinhausen Maschf Scheubeck Verfahren zur Steuerung eines Motorantriebes für einen Stufenschalter sowie für ein solches Verfahren geeigneter Stufenschalter
US6839211B2 (en) 2002-02-21 2005-01-04 Broadcom Corporation Methods and systems for reducing power-on failure of integrated circuits
DE10222941C1 (de) * 2002-05-24 2003-10-30 Reinhausen Maschf Scheubeck Motorantrieb
BRPI0408538A (pt) * 2003-04-03 2006-03-07 Reinhausen Maschf Scheubeck chave de contatos múltiplos
DE102013107558A1 (de) 2013-07-16 2015-01-22 Maschinenfabrik Reinhausen Gmbh Laststufenschalter

Family Cites Families (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2947769A1 (de) * 1979-11-27 1981-07-23 Transformatoren Union Ag, 7000 Stuttgart Steuereinrichtung fuer motorantriebe von stufenschaltern

Also Published As

Publication number Publication date
CZ300299A3 (cs) 1999-12-15
DE19707548C1 (de) 1998-06-18
DE59802142D1 (de) 2001-12-20
ES2163250T3 (es) 2002-01-16
EP0963593A1 (de) 1999-12-15
BG103581A (bg) 2000-04-28
JP2001512660A (ja) 2001-08-21
RO120162B1 (ro) 2005-09-30
ATE208955T1 (de) 2001-11-15
AU6208298A (en) 1998-09-18
BR9807609A (pt) 2000-02-22
EP0963593B1 (de) 2001-11-14
WO1998038661A1 (de) 1998-09-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
BG63480B1 (bg) Метод за контролиране на стъпален превключвател
EP2610883A1 (en) Three-position actuator for switchgear
BG63555B1 (bg) Моторно задвижване
JP2001086792A (ja) 電磁操作部材を操作する回路装置
US3767872A (en) Interlocking device for plural circuit breaker assembly
JP3831611B2 (ja) 高いインダクタンスを有する電気的負荷を直流電圧源から遮断するための装置
US5119053A (en) Self-coordinated device for the control and protection of electrical equipment
US2864049A (en) Undervoltage protecting control system
AU2004235825B2 (en) Device for the remote supervision of point mechanisms
JP4824897B2 (ja) 安全スイッチング装置
EP1190428A1 (en) Operating mechanism for autorecloser with series disconnector
WO1998038661A9 (de) Motorantrieb
US1100134A (en) Controller.
US3736054A (en) Automatic line transfer control
KR200411041Y1 (ko) 유압장치를 채용한 차단기의 오류 감시장치
US4388664A (en) Apparatus for protecting vacuum interrupter type on-line tap changer
US20070257629A1 (en) Safety interlock system and method for disrupting stepper motor control signals
JPH0526952Y2 (bg)
CN110931278A (zh) 用于电气开关装置的致动系统
US2651013A (en) Electric windshield wiper control
SU1237527A2 (ru) Устройство дл управлени стрелочным электроприводом
SU1105956A1 (ru) Пускатель-автомат
US671278A (en) Electrically-controlled switch.
US1108254A (en) System of remote control.
JPH0749424Y2 (ja) 負荷時タップ切換装置の故障診断装置