BG62517B1 - Метод за производство на декоративни елементи за мебели - Google Patents
Метод за производство на декоративни елементи за мебели Download PDFInfo
- Publication number
- BG62517B1 BG62517B1 BG101457A BG10145797A BG62517B1 BG 62517 B1 BG62517 B1 BG 62517B1 BG 101457 A BG101457 A BG 101457A BG 10145797 A BG10145797 A BG 10145797A BG 62517 B1 BG62517 B1 BG 62517B1
- Authority
- BG
- Bulgaria
- Prior art keywords
- decorative
- agglomerate
- veneer
- veneer sheets
- cut
- Prior art date
Links
Description
Област на техниката
Изобретението се отнася до метод за производството на декоративни елементи за мебели, който намира приложение при изработването на декоративни елементи, като табли и фризове, от които да се изработват таблени врати и външни чела за чекмеджета на стилни мебели, таблени чела за легла и таблени строителни врати в мебелното производство.
Предшестващо състояние на техниката
Дефицитността и високата цена на качествената дървесина от ценни дървесни видове е довела до създаване на методи за производството на декоративни мебелни елементи, съставени от агломератни плочи от раздробена дървесина и външни слоеве от фурнири на ценни дървесни видове, които да наподобяват изработени изцяло от масивна дървесина чрез фрезуване.
Известен е метод за производството на декоративни мебелни елементи, съставени от агломератна плоча и външни фурнирни слоеве. Слепването се извършва на мембранна преса с нагреваема каучукова мембрана. Нагряването на каучуковата мембрана се осъществява с различни известни технически средства, но методът и крайният ефект са еднакви. На определени участъци от агломератната плоча се изрязва профилна декоративна форма, с плавен преход от една равнина към друга. Върху обработената плоча се нанася едностранно или двустранно термореактивно лепило. След това, върху лепилните слоеве се поставят фурнирни листа и се пресуват в мембранна преса до окончателното слепване на фурнира с агломератната плоча /1/.
Недостатък на известния метод по отношение на декоративния елемент е еднообразната декоративна фигура, която е постигната от различните мембранни преси. Тази фигура е само с един дъгообразен преход и заоблен ръб от една равнина към друга. Получаването на разнообразие от релефни декоративни фигури чрез слепване с гореща мембрана е неосъществимо. Минималните дебелини на ползваните каучукови мембрани е 4 тш. Те имат ограничен радиус на огъване и не могат да проникнат по цялата предварително фрезована порелефна повърхност на агломератните плочи. Така също, гъвкавата мембрана не може да преодолее напълно еластичното съпротивление на фурнира и да формира изразителна декоративна фигура върху мебелния елемент. Производителите на мебели ползват мембранните преси предимно за изработване на табли за стилни таблени врати. Тъй като таблите, облицовани с фурнир, в сравнение с тези, изработвани от масивна дървесина, са с еднаква, оп-ростена, ниска по декоративна стойност фигура, то и мебелните врати, изработени от тях, са с по-ниска декоративна и потребителска стойност. Технологичните недостатъци са специалните изисквания към фурнира. Той трябва да бъде устойчив на пречупване в профилираните участъци, което се постига чрез повишаване на неговата влажност до 14-15% в климатични камери, а това влошава якостта на слепването му с агломератната плоча, или с предварително укрепване, чрез подлепване на фурнира откъм нелицевата страна с влакнеста материя и последващо намаляване на дебелината чрез шлайфане, което увеличава производствените разходи. Техническите недостатъци са бързото стареене от нагряването и необходимостта от честа смяна на скъпо струващата каучукова мембрана и специалните системи за нагряване на мембраната.
Задачата на настоящото изобретение е да се създаде метод за производство на декоративни елементи за мебели, състоящи се от агломератни плочи, облицовани с фурнир, при които, декоративните фигури да са контрастни, богати на форми и разнообразни, като тези изработени от масивна дървесина чрез фрезуване, да няма специални, по-различни изисквания към фурнира от тези за плоското пресоване, без да е необходимо ползването на нагреваема мембрана.
Техническа същност на изобретението
Задачата се решава с метод, при който определени участъци от агломератната плоча предварително се обработват, като се изрязват профилни или други декоративни форми, приблизителни по форма на окончателните, след което плочата се обмазва едностранно или двустранно с термореактивно лепило и върху ле2 пияните слоеве се поставя фурнир. Съгласно изобретението, образуваните пакети от агломератни плочи и фурнирни листа се нареждат един върху друг и престояват няколко минути до поемане на значителна част от водата в лепилото от фурнира и агломератните плочи, и повишават вискозитета на лепилните слоеве. Пакетите се поставят един до друг в ненагреваема мембранна преса, като страните с декоративните форми на пакетите се пресоват с ненагрята каучукова мембрана няколко минути до пълното прилепване и задържане в това състояние на фурнирните листа върху цялата повърхност на плочите. След това, всеки пакет се поставя в гореща метална пресформа с контрапрофилни декоративни форми на тези, изрязани в агломератната плоча. Контрапрофилните форми са контрастни и окончателни по форма. В пресформата се извършва слепването на фурнирните листа с агломератната плоча, както и впресуването и отпечатването на декоративните форми в декоративния мебелен елемент.
Методът има няколко предимства, като на първо място е възможността да се изработват мебелни елементи от фурнировани агломератни плочи с разнообразни профилни фигури и изразителен декоративен ефект, наподобяващ профилнофрезуван от натурална дървесина. Това се дължи на технологичните предимства на метода. В резултат на няколкоминутния престой на пакетите след тяхното комплектоване, част от водата на лепилото прониква във фурнира, повишава неговата влажност, а с това неговите еластични и пластични свойства, фурнира може да бъде огънат по профилираната плоча, без да е предварително обработен с предхождащи операции и специализирано оборудване. Окончателното оформяне на релефа се извършва чрез впресуване на твърдия контрапрофил на пресформата във фурнира и лежащата под него повърхност на плочата, и точното му отпечатване в резултат от пластичния ефект на провеждания влажностно-температурен процес. Техническите предимства на метода са многократно увеличената дълготрайност на ненагреваемата мембрана, елементарното контактно електросьпротивително нагряване, вместо различните сложни системи за нагряване на каучуковата мембрана с инфрачервени лъчи, горещ въздух или течност.
Примери за изпълнение
Пример 1. Съгласно изобретението агломератните плочи се нарязват на правилни четириъгълници с определени размери, след което върху едната им повърхност периферни участъци с широчина, напр. 40 тт и повече, граничещи с надлъжните и напречните им кантове, се профилират чрез надлъжно фрезуване на дълбочина до 9 тт. Така оформени, те се обмазват с карбамидно лепило и върху олепилените повърхности се поставят фурнири, като съставените пакети, се нареждат един върху друг и престояват 7±2 тт при температура на околната среда 18±20°С. За по-ниска температура времето се увеличава, при по-висока съответно намалява. След това пакетите се нареждат един до друг в мембранната преса и пресоват при налягане на въздуха 0,5-0,6 МРа в продължение също на 7±2 ппп за температура на околната среда 18-?20°С, като времето съответно се намалява или увеличава в зависимост от околната температура. Оптимално необходимото време за студеното предпресоване е това, за което фурнирът прилепва върху цялата повърхност на агломератната плоча и се задържи в това състояние до поставянето на пакета в горещата пресформа. Оптималният режим на пресоване в горещата пресформа е при ю1,5 МРа, температура 120°С и време 2 тт. По този начин се изработват табли за мебелни и строителни врати.
Пример 2. Върху нефрезувани части от повърхностите на агломератни плочи, подготвени както в пример 1, се издълбават гнезда с дълбочина 3 тт, контрапрофилни по форма на металните щемпели, които са монтирани върху пресформата. След това технологичният процес протича, както в пример 1. По този начин се изработват табли за мебелни и строителни врати с възпроизводство на дърворезба върху тях.
Пример 3. Агломератни плочи се нарязват на ивици с широчина над 65 тт, надлъжно се профилират на дълбочина от 3 до 10 тт по двата дълги канта. По-нататък технологичният процес протича както в пример 1. След горещото пресоване ивиците се обрязват на точна широчина и кантират. По този начин се изработват фризове за таблени мебелни и строителни врати.
Claims (3)
1. Метод за производство на декоративни елементи за мебели, при които на определени участъци на агломератната плоча от раздробена дървесина, която може да бъде плоча от дървесни частици или дървесновлакнеста плоча средна плътност, предварително се изрязват профилни или други декоративни форми, след което върху плочата се нанася едностранно или двустранно термореактивно лепило, а върху лепилните слоеве се поставят фурнирни листа, характеризиращ се с това, че предварително изрязаните декоративни форми са близки по форма на окончателните, образуваните пакети от агломератни плочи и фурнирни листа се нареждат един върху друг, престояват до поемане на част от водата в лепилото от агломератните плочи и фурнирните листа и повишаване вискозитета на лепилото, след което пакетите се поставят един до друг в ненагреваема мембранна преса, като страните с декоративни форми на пакетите се пресуват с ненагрятата
5 каучукова мембрана до прилепването и задържането на фурнирните листа по цялата повърхност на агломератните плочи, след което всеки пакет се поставя в гореща метална пресформа с контрапрофилни декоративни форми
10 на тези, изрязани в агрегатната плоча, като контрапрофилните форми са контрастни и окончателни по форма, в която пресформа се извършва слепването на фурнирните листа с агломератната плоча, впресуването и отпечат15 ването на декоративните форми в декоративния мебелен елемент.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
BG101457A BG62517B1 (bg) | 1997-05-05 | 1997-05-05 | Метод за производство на декоративни елементи за мебели |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
BG101457A BG62517B1 (bg) | 1997-05-05 | 1997-05-05 | Метод за производство на декоративни елементи за мебели |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
BG101457A BG101457A (bg) | 1998-11-30 |
BG62517B1 true BG62517B1 (bg) | 2000-01-31 |
Family
ID=3926998
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
BG101457A BG62517B1 (bg) | 1997-05-05 | 1997-05-05 | Метод за производство на декоративни елементи за мебели |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
BG (1) | BG62517B1 (bg) |
-
1997
- 1997-05-05 BG BG101457A patent/BG62517B1/bg unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
BG101457A (bg) | 1998-11-30 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US10562280B2 (en) | Method of manufacturing a decorative substrate and decorative substrate produced thereby | |
RU2002131158A (ru) | Панель обратной формовки | |
US8539729B2 (en) | Door, method of making door, and stack of doors | |
CN108356929A (zh) | 一种新型复合型胶合板的生产方法 | |
WO1996003262A1 (en) | Shaping wood substitutes | |
EP2062727A1 (en) | Method for engraving boards and board obtained by said method | |
BG62517B1 (bg) | Метод за производство на декоративни елементи за мебели | |
CN103707705A (zh) | 一次成型模压浮雕工艺 | |
US20040231265A1 (en) | Method of forming a molded plywood door skin, molded plywood door skin, and door manufactured therewith | |
CN202202729U (zh) | 一种实木复合模压镶嵌门 | |
CN110978158A (zh) | 玉米芯夹心板 | |
CN101564853A (zh) | 木皮门皮或木纹纸门皮或木皮装饰板的制作方法 | |
RU88921U1 (ru) | Гнутая деталь фасада | |
CN213898702U (zh) | 一种门板和柜子 | |
CN103009444A (zh) | 大弯曲度胶合板的制备方法 | |
DE2615661B2 (de) | Verfahren zur Herstellung einer Verbundplatte mit reliefartig ausgeformter Oberfläche | |
KR200260326Y1 (ko) | 박피판과 중판이 복수개 직교 적층 가압된 합판 | |
JP3359374B2 (ja) | 複合板の製造方法 | |
WO2007057752A1 (en) | Chipboard comprising decorative recess and manufacturing method | |
RU14028U1 (ru) | Деталь для мебели | |
CN117754675A (zh) | 一种竹纤维增强的同向实木结构板及其制造方法 | |
KR920008636B1 (ko) | 건축용 다층 인공목재의 제조 방법 | |
CN201486413U (zh) | 一种艺术夹板门门板板材和艺术夹板门 | |
CN116922516A (zh) | 一种全竹集装箱底板及其制造方法 | |
CN112060234A (zh) | 一种新型木质芯材 |