BG61649B1 - метод за получаване на 7-аминотиазолметоксииминоацетамидоцефало- споринови киселини и техни соли - Google Patents

метод за получаване на 7-аминотиазолметоксииминоацетамидоцефало- споринови киселини и техни соли Download PDF

Info

Publication number
BG61649B1
BG61649B1 BG99589A BG9958995A BG61649B1 BG 61649 B1 BG61649 B1 BG 61649B1 BG 99589 A BG99589 A BG 99589A BG 9958995 A BG9958995 A BG 9958995A BG 61649 B1 BG61649 B1 BG 61649B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
acids
methyl
acid
amino
cephalosporic
Prior art date
Application number
BG99589A
Other languages
English (en)
Other versions
BG99589A (bg
Inventor
Милен Костадинов
Нели Ангелова
Антония НИКОЛОВА
Станка Проданова
Димитра ТОДОРОВА
Original Assignee
"Балканфарма - Разград" Ад
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by "Балканфарма - Разград" Ад filed Critical "Балканфарма - Разград" Ад
Priority to BG99589A priority Critical patent/BG61649B1/bg
Publication of BG99589A publication Critical patent/BG99589A/bg
Publication of BG61649B1 publication Critical patent/BG61649B1/bg

Links

Landscapes

  • Cephalosporin Compounds (AREA)

Abstract

Изобретението се отнася до получаването на 7-аминотиазолметоксииминоацетамидо-3-R-цефалоспоринови киселини, където R е метилова, ацетоксиметилова или1-метил-1,2,3,4-тетразол-5-тиометилова група, и до техните фармацевтично приемливи соли, които представляват антибиотици с приложение в медицинската практика. Методът е еднофазен, осъществява се с минимални енергийни разходи и е лесно възпроизводим в индустриални условия. Синтезът и изолирането на съединенията се осъществява чрез добавянето на нисш алкохол към реакционната среда, в която са получени.

Description

(57) Изобретението се отнася до получаването на 7-аминотиазолметоксииминоацетамидо-3-К-цефалоспоринови киселини, където R е метилова, ацетоксиметилова или 1-метил-1,2,3,4-тетразол-5тиометилова група, и до техните фармацевтично приемливи соли, които представляват антибиотици с приложение в медицинската практика. Методът е еднофазен, осъществява се с минимални енергийни разходи и е лесно възпроизводим в индустриални условия. Синтезът и изолирането на съединенията се осъществява чрез добавянето на нисш алкохол към реакционната среда, в която са получени.
претенции (54) МЕТОД ЗА ПОЛУЧАВАНЕ НА 7-АМИНОТИАЗОЛМЕТОКСИИМИНОАЦЕТАМИДОЦЕФАЛОСПОРИНОВИ КИСЕЛИНИ И ТЕХНИ СОЛИ
Изобретението се отнася до метод за получаване на 7-аминотиазолметоксииминоацетамидоцефалоспоринови киселини и техни соли, който намира приложение във фармацевтичната промишленост.
Фармацевтично приемливите соли на 7аминотиазолметоксииминоацетамидоцефалоспоринови киселини с обща формула:
СООН в която R е метилова, ацетоксиметилова или 1-метил-1,2,3,4-тетразол-5-тиометилова група, са известни като антибиотици с приложение в медицинската практика.
Известен е метод за получаване на 7аминотиазолметоксииминоацетамидоцефалоспоринови киселини, при който съответната 7амино-З-к-цефалоспоринова киселина, в структурата на която R има посочените по-горе значения, се кондензира с диметилформамиден солват на 1 - [a-syn-метоксиамино- (2-аминотиазол-4-ил) -ацетил] -бензтиазол-3-оксид в среда вода-органичен разтворител в присъствие на неорганична основа. След кондензацията се отстранява органичният разтворител чрез вакуумизпарване, охлажда се до 0-5°С, подкислява се до pH-4,0 с минерална киселина, филтрира се, насища се водната фаза с натриев хлорид и се утаяват съответните 7-аминотиазолметоксииминоацетамидо-З^-цефалоспоринови киселини чрез подкисляване отново с минерална киселина. В някои случаи утаяването се извършва и в присъствие във водната фаза на органичен разтворител, който се добавя допълнително /1/.
Известен е и метод, при които 7-аминоЗ-Р-цефалоспориновите киселини се силилират С М,О-бис(триметилсилил)ацетамид, кондензират се с 2-меркаптобензтиазолов или 2пиридилов естер на 2-(2-аминотиазол-4-ил)2-зуп-метоксииминооцетната киселина в среда на дихлорметан, получените съединения се хидролизират с алкализирана вода при охлаждане, органичната фаза се отделя, а водната се екстрахира със смес от органични разтво рители в кисела среда, органичната фаза се изпарява, а получените 7-аминотиазолметоксииминоацетамидоцефалоспоринови киселини се суспендират в органичен разтворител и се отделят чрез филтриране /2/.
Кристалните физиологично поносими натриеви соли на 7-аминотиазолметоксииминоацетамидоцефалоспоринови киселини се получават, като съответните киселини се разтварят в метилов алкохол, етилацетат или друг органичен разтворител чрез прибавяне на натриева сол на 2-етилкапронова киселина, натриев ацетат, натриев метилат, натриев карбонат или бикарбонат и получената натриева сол на съответната цефалоспоринова киселина се утаява с подходящ органичен разтворител, например етилов или i-пропилов алкохол. Известен е и метод за получаване на кристални натриеви соли на 7-аминотиазолметоксииминоацетамидоцефалоспоринови киселини от техни некристални натриеви соли, като последните се разтварят и утаяват в метилов или етилов алкохол чрез промяна на температурните условия /3, 4/.
Недостатъци на известните методи са ниската скорост на силилиране и малката разтворимост на получените силилирани 7-амино-З-И-цефалоспоринови киселини, което налага работа в разредени реакционни среди; необходимост от поддържане на определени температурни режими, използване на киселини и основи в процеса на получаване и по-специално при екстракционното изолиране на съответните цефалоспоринови киселини, което се отразява неблагоприятно върху лабилния им β-лактамен пръстен; многостадийността при изолирането води до усложнена апаратурна схема, повишени разходи за производство и намален добив на целевите продукти.
Задачата на изобретението е да се създаде метод за получаване на фармацевтично приемливи натриеви соли на 7-аминотиазолметоксииминоацетамидоцефалоспоринови киселини при висока чистота и добив от 7-аминотиазолметоксииминоацетамидо-З-К-цефалоспоринови киселини, получени и изолирани директно от реакционната среда в еднофазен процес с минимални енергийни разходи.
Задачата се решава чрез метод, при който 7-амино-3^-цефалоспоринови киселини, където R има посочените по-горе значения, се силилира в дихлорметан със смес от Ν,Ο-бис (триметилсилилил )ацетамид и триметилхлорсилан, за предпочитане в молно съотношение 1:0,05 -(-0,3, прибавя се 2-меркаптобензтиазолов естер на 2-(2-аминотиазол-4-ил)-2-5уп-метоксииминооцетната киселина, след завършване на процеса кондензация към реакционната среда се добавя нисш алкохол, напр. метилов, етилов, п-пропилов, i-пропилов, n-бутилов или i-бутилов, при което получените продукти се хидролизират и утаяват, като изкристализиралите 7-аминотиазолметоксииминоацетамидо-З-Я-цефалоспоринови киселини се филтрират, промиват се със съответния нисш алкохол и се подлагат на сушене. Получените 7аминотиазолметоксииминоацетамидо-З-Я-цефалоспоринови киселини се разтварят в метилов алкохол с натриева сол на 2-етилкапроновата киселина и съответните фармацевтично приемливи натриеви соли се утаяват чрез прибавяне на i-пропилов алкохол, филтрират се и се подлагат на сушене.
Предимства на метода съгласно изобретението са използването на вещества, които повишават скоростта на процеса силилиране и увеличават разтворимостта на получените силилирани продукти в органичния разтворител, което позволява работа в среди с по-висока концентрация и добив на стадия; екзотермичния процес на кондензация, както и изискващите се, характерни за метода, реакционни условия на хидролиза дават възможност реакцията да протече без необходимост от външни температурни въздействия, т.е. без разход на енергия; процесът на изолиране на
7-аминотиазолметоксииминоацетамидоцефалоспориновите съединения от реакционната смес гарантира висока чистота и добив на получените киселини и техните фармацевтично приемливи соли.
Методът съгласно изобретението се илюстрира от следните примери:
Пример 1. Към 4,8 I дихлорметан се прибавят 322 g (1,5 mol) 7-аминодезацетоксицефалоспоринова киселина, 407 g (2 mol) Ν,Οбис-(триметилсилил)ацетамид и 22 g (0,2 mol) триметилхлорсилан. Реакционната смес се разбърква един час. Прибавят се 542 g 2-меркаптобензтиазолилов естер на 2-(2-аминотиазол-
4-ил) -2-зуп-метоксииминооцетната киселина. Краят на процеса кондензация се контролира чрез тънкослойна хроматография (TLC).
След завършване на кондензацията към така получената в дихлорметан М,0-бис(триметилсилил) -7- [2- (2-амино-4-тиазолил) -2-synметоксииминоацетамидо]-3-дезацетоксицефалоспоринова киселина се прибавя 4,8 1 етилов алкохол. Изкристализиралият продукт се филтрира, промива се с етилов алкохол и суши под вакуум.
Получават се 483 g 7-[2-(2-амино-4-тиазолил) -2-$уп-метоксиаминоацетамидо] -3-дезацетоксицефалоспоринова киселина;
Количествено съдържание 98,2 % (високоефективна течностна хроматография-ВЕТХ, преизчислено на сухо вещество);
Прогонен ЯМР спектър (спектрометър Bruker WM 250 с работна честота 250,13 MHz, разтворител DMSO-d6, стандарт TMS):
9,64d, 1Н, NH, J=7,7; 6,74s, 1Н, H-ar.; 5,6ldd, 1H, >7,7 u 3,8, H-7; 5,03d, 1H, >3,8, H-6; 3,82s, 3H, CH3O; 3,50d u 3,27d, 2H, >18,3, CH2S; 1,97s, 3H, CH3.
Пример 2. Към 3,01 дихлорметан се прибавят 408,3 g (1,5 то1)7-аминоцефалоспоринова киселина, 407 g (2 mol) М,0-бис(триметилсилил) ацетамид и 22 g (0,2 mol) триметилхлорсилан. Реакционната смес се разбърква 30 min. Прибавят се 525 g 2-меркаптобензтиазолилов естер на 2-(2-аминотиазол-4-ил)-2-зупметоксииминооцетната киселина. Краят на процеса кондензация се следи чрез TLC.
След завършване на кондензацията към така получената в дихлорметан М,О-бис(триметилсилил) -7- [2- (2-амино-4-тиазолил) -2-synметоксииминоацетамидо] -цефалоспоринова киселина се прибавя 3,0 1 i-пропилов алкохол. Изкристализиралият продукт се филтрира, промива с 0,3 1 i-пропилов алкохол и суши под вакуум.
Получават се 627 g 7-[2-(2-амино-4-тиазолил) -2-5уп-метоксииминоацетамидо] -цефалоспоринова киселина;
Количествено съдържание 98,4 % (ВЕТХ, преизчислено на сухо вещество);
Прогонен ЯМР спектър (спектрометър Bruker DRX 250, работна честота 250,13 MHz, разтворител DMSO-D6, стандарт TMS):
9,59d, 1Н, >8,1, NH; 7,22s, 2Н, NH2; 6,74s, 1H, H-ar, 5,79dd, 1H, J=8,l u 4,8, H-7; 5,15d, 1H, >4,8, H-6; 4,99d u 4,69d, 2H, >12,8, CH2O; 3,84s, 3H, CH3O; 3,63d u 3,48d, J=18,1, CH2S; 2,03s, 3H, CH3CO.
620 g 7-[2-(2-амино-4-тиазолил)-2-5упметоксииминоацетамидо] -цефалоспоринова киселина се прибавят към 6,0 1 метилов алкохол, в който предварително е разтворена 202 g (1,4 mol) натриева сол на 2-етилкапроновата киселина. Към разтвора се прибавя 6,0 1 i-пропилов алкохол. Изкристализиралият продукт се филтрира, промива с 0,35 1 i-пропилов алкохол и суши под вакуум.
Получават се 598 g натриева сол на 7[2- (2-амино-4-тиазолил) -2-5уп-метоксииминоацетамидо] -цефалоспориновата киселина;
Количествено съдържание 98,6 % (ВЕТХ, преизчислено на сухо вещество);
Прогонен ЯМР спектър (разтворител D2O, стандарт TSPA):
6,99s, 1Н, H-ar; 5,82d, IH, J=4,7, Н-7; 5,22d, 1Н, J=4,7, Н-6; 4,91d u 4,74d, 2Н, J=12,2, СН2О; 4,00s, ЗН, СН3О; 3,68d и 3,4Id, 2Н, J=17,9, CH2S; 2,11s, ЗН, СН3СО.
Пример 3. Към 4,01 дихлорметан се прибавят 544,5 g (2 mol) 7-аминоцефалоспоринова киселина, 543 g (2,67 mol) Ν,Ο-бисСгриметилсилил)ацетамид и 29 g (0,27 mol) триметилхлорсилан. Реакционната смес се разбърква 30 min. Прибавят се 701 g 2-меркаптобензтиазолилов естер на 2-(2-аминотиазол-4-ил)-2-5упметоксииминооцетната киселина. Краят на процеса кондензация се следи чрез TLC.
След завършване на кондензацията към така получената в дихлорметан Ν,Ο-бистриметилсилил-7- [2-(2-амино-4-тиазолил)-2-метоксииминоацетамидо] -цефалоспоринова киселина се прибавя 4,01 етилов алкохол. Изкристализиралият продукт се филтрира, промива с 0,45 1 етилов алкохол и суши под вакуум.
Получават се 857 g 7-[2-(2-амино-4-тиазолил) -2-5уп-метоксииминоацетамидо] -цефалоспоринова киселина;
Количествено съдържание 98,8 % (ВЕТХ, преизчислено на сухо вещество).
Протонният ЯМР спектър на вещество е идентичен с този на съединението, получено както в пример 2.
Пример 4. Към 5 1 дихлорметан се прибавят 493 g (1,5 mol) 7-амино-3-[(1-метил-
1,2,3,4-тетразол-5-ил) тиометил ] -цефалоспоринова киселина, 407 g (2 mol) 1Ч,О-бис(триметилсилил) ацетамид и 22 g (0,2 mol) триметилхлорсилан. Реакционната смес се разбърква 20 min. Прибавят се 542 g 2-меркаптобензтиазолилов естер на 2-(2-аминотиазол-4-ил)-2-5упметоксииминооцетната киселина. Краят на кондензацията се следи чрез TLC.
След завършване на кондензацията към така получената в дихлорметан М,О-бис(триметилсилил) -7- [2- (2-амино-4-тиазолил) -2-synметоксииминоацетамидо] -3- [ (1-метил-1,2,3,4тетразол-5-ил) тиометил] -цефалоспоринова киселина се прибавя 750 ml n-бутилов алкохол. Изкристализиралият продукт се филтрира, промива се с n-бутилов алкохол и се суши под вакуум.
Получават се 698 g 7- [2-(2-амино-4-тиазолил) -2-5уп-метоксииминоацетамидо] -3[ (1 -метил-1,2,3,4-тетразол-5-ил) тиометил] цефалоспоринова киселина;
Количествено съдържание 97,9 % (ВЕТХ, преизчислено на сухо вещество);
Протонен ЯМР спектър: (спектрометър DRX 250 с работна честота 250,13 MHz, разтворител DMSO-d6, стандарт TMS):
9,61d, 1Н, >8,1, NH; 7,22s, 2Н, NH2; 6,74s, 1Н, H-arom.; 5,77dd, 1H, J=8,l u 4,8, H7; 5,13d, 1H, >4,8, H-6; 4,37 u 4,23, 2H, ABsystem, J=13,4, CH2S; 3,93s, 3H, OCH3; 3,84s, 3H, OCH3; 3,77 u 3,61, 2H, AB-system, J=18,l, CHj-2.
Пример 5. В условията на пример 4 към получената в дихлорметан М,О-бис(триметилсилил) -7- [2- (2-амино-4-тиазолил) -2-syn-Meтоксииминоацетамидо] -3- [(1-метил-1,2,3,4тетразол-5-ил) тиометил] -цефалоспоринова киселина се прибавя 300 ml метилов алкохол. Изкристализиралият продукт се филтрира и се суши под вакуум.
Получават се 673 g 7- [2- (2-амино-4-тиазолил) -2-5уп-метоксииминоацетамидо] -3- [ (1 метил-1,2,3,4-тетразол-5-ил) тиометил] -цефалоспоринова киселина;
Количествено съдържание 97,3 % (ВЕТХ, преизчислено на сухо вещество);
Протонният ЯМР спектър На веществото е идентичен с този на съединението, получено както в пример 4.

Claims (3)

  1. Патентни претенции
    1. Метод за получаване на 7-аминотиазолметоксииминоацетамидоцефалоспоринови киселини и техни соли, включващ силилиране на 7-амино-3-Я-цефалоспоринови киселини, където R е метилова, ацетоксиметилова или 1-метил-1,2,3,4-тетразол-5-тиометилова група, кондензация на съответните силилирани киселини с 2-меркаптобензтиазолилов естер на 2- (2-а.минотиазол-4-ил) -2-8уп-метоксиими нооцетната киселина, хидролиза на получените кондензационни продукти, изолиране от органичната фаза и превръщането им в натриева фармацевтично приемлива сол, характеризиращ се с това, че като силилиращ агент се използва смес от М,О-бис(триметилсилил)ацетамид и триметилхлорсилан, а хидролизата и изолирането протичат в еднофазен процес, като след кондензацията към реакционната среда се прибави нисш алкохол.
  2. 2. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че силилирането на 7амино-З-И-цефалоспориновите киселини се извършва със смес от Г4,О-бис(триметилсилил)ацетамид и триметилхлорсилан в молно съотношение 1:0,05 -г- 0,3.
  3. 3. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че нисшият алкохол, който се прибавя за хидролиза и изолиране на 75 аминотиазолметоксииминоацетамидоцефалоспориновите киселини може да бъде метилов, етилов, п-пропилов, i-изопропилов, п-бутилов или i-бутилов алкохол.
BG99589A 1995-04-19 1995-04-19 метод за получаване на 7-аминотиазолметоксииминоацетамидоцефало- споринови киселини и техни соли BG61649B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG99589A BG61649B1 (bg) 1995-04-19 1995-04-19 метод за получаване на 7-аминотиазолметоксииминоацетамидоцефало- споринови киселини и техни соли

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG99589A BG61649B1 (bg) 1995-04-19 1995-04-19 метод за получаване на 7-аминотиазолметоксииминоацетамидоцефало- споринови киселини и техни соли

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG99589A BG99589A (bg) 1996-11-29
BG61649B1 true BG61649B1 (bg) 1998-02-27

Family

ID=3926104

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG99589A BG61649B1 (bg) 1995-04-19 1995-04-19 метод за получаване на 7-аминотиазолметоксииминоацетамидоцефало- споринови киселини и техни соли

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG61649B1 (bg)

Also Published As

Publication number Publication date
BG99589A (bg) 1996-11-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JPS5858354B2 (ja) セフェム誘導体
RU2075480C1 (ru) Диастереомеры соединения цефема и их физиологически приемлемые соли, диастереомерно чистые соли соединения цефема и способ их получения
CA2500791A1 (en) Intermediate cefdinir salts
JP2509689B2 (ja) セファロスポリン誘導体およびそれらの製法
CS262674B2 (en) Process for preparing heat stable crystalline cephalosporines
SE435279B (sv) 1-karboximetyl (respektive etyl) -5-merkapto-tetrazol till anvendning som mellanprodukt for framstellning av cefalosporinforeningar
US4971962A (en) Cephalosporin compounds
FI96424C (fi) Menetelmä kiteisten kefeemihappoadditiosuolojen valmistamiseksi
JPH069647A (ja) 新規なセファロスポリン中間体
US5556850A (en) Crystalline acid addition salts of diastereomerically pure 1-(2,2-dimethyl-propionyloxy)-ethyl-3-cephem-4-carboxylate
BG61649B1 (bg) метод за получаване на 7-аминотиазолметоксииминоацетамидоцефало- споринови киселини и техни соли
KR20050035178A (ko) 알킬- 또는 아릴-술포네이트를 경유한 세픽심의 제조방법
EP0883621A1 (en) Cephalosporin derivatives and processes for the preparation thereof
JPS6129957B2 (bg)
GB2028305A (en) Cephem derivatives and processes for their manufacture
JPS58159497A (ja) セフエム誘導体
JP2549494B2 (ja) ピリドンイソオキサゾールセフェム化合物及びその製造方法
AU672056B2 (en) Cephalosporin salts and process for the preparation thereof
JP2867438B2 (ja) セファロスポリン化合物の製造法
US4200747A (en) 7-2-Indolyl acetamido cephalosporin derivatives
US4139703A (en) Indole cephalosporin derivatives
KR800001554B1 (ko) 세펨유도체의 제조방법
US4229574A (en) Indole cephalosporin derivatives
KR810000336B1 (ko) β-락탐계 항생물질 유도체의 제조방법
KR100463920B1 (ko) 신규 세프디토렌 피복실 메지틸렌 설폰산염 및 그 제조방법