BG3357U1 - Ключ и цилиндричен патрон - Google Patents

Ключ и цилиндричен патрон Download PDF

Info

Publication number
BG3357U1
BG3357U1 BG4148U BG414818U BG3357U1 BG 3357 U1 BG3357 U1 BG 3357U1 BG 4148 U BG4148 U BG 4148U BG 414818 U BG414818 U BG 414818U BG 3357 U1 BG3357 U1 BG 3357U1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
stem
key
rotor
recess
side channel
Prior art date
Application number
BG4148U
Other languages
English (en)
Inventor
Ing. Roman MBA
Roman Remen MBA Ing.
Original Assignee
Assa Abloy Czech & Slovakia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Assa Abloy Czech & Slovakia filed Critical Assa Abloy Czech & Slovakia
Publication of BG3357U1 publication Critical patent/BG3357U1/bg

Links

Landscapes

  • Lock And Its Accessories (AREA)
  • Infusion, Injection, And Reservoir Apparatuses (AREA)
  • Snaps, Bayonet Connections, Set Pins, And Snap Rings (AREA)
  • Sheet Holders (AREA)

Abstract

Полезният модел се отнася до нова заключваща конструкция, която включва ключ и цилиндричен патрон. Ключът е с плоско стебло, като поне на една от двете странични страни на гърба (3) на стеблото има страничен канал, започващ от върха на стеблото и завършващ с ограничаваща повърхност, в която опира блокиращата издатина на ограничителния щифт (7), разположен в ротора на патрона. Цилиндричният патрон се състои от въртящ се ротор с отвор за вкарване на стеблото на ключа, щифтове за блокиране въртенето на ротора, фиксиран корпус (19) с отвор за монтаж на ротора и вдлъбнатини (20) за монтаж на ограничителни щифтове.

Description

Област на техниката
Техническото решение се отнася предимно за ключ с плоско стебло с връх, две странични страни, гръб и ръб, разположен срещу гърба, с прорези за разполагане и подравняване на щифтовете на патрона. Освен това, техническият проект включва патрон за брава, който се състои от въртящ се ротор с отвор за вкарване на стеблото на ключа, щифтове за блокиране на въртенето на ротора, фиксиран корпус с отвор за монтаж на ротора и с полузатворени отвори за монтаж на щифтовете.
Предшестващо състояние на техниката
Понастоящем са известни патрони, които се монтират в заключващи системи на врати или други устройства, за да ги блокират срещу всички, които нямат съответния оригинален ключ за отключване на ключалката. За да се увеличи сигурността, тенденцията е да се използват само оригинални ключове или дубликати, произведени или одобрени от производителя на оригиналния ключ.
Ключът за стандартния цилиндричен патрон има плоска глава, която трябва да се хване с пръстите на едната страна, от чийто периметър обикновено започва плоско стебло, завършващо с връх, което може да има различни форми на напречното сечение, например формата на малка буква ,,s“, наречено профил на ключа. Освен това стеблото има гръб и срещуположна страна, по която има нарези за разполагане и подравняване на щифтовете на патрона.
Патронът се състои от неподвижен фиксиран корпус с цилиндричен отвор, в който се монтира въртящ се ротор, свързан с палец. В корпуса са монтирани щифтове с неравномерна дължина, движещи се еластично с плъзгане, които преминават през делителната линия между корпуса и ротора, навлизат в зоната на ротора и предотвратяват завъртането му. Ако ключът е поставен правилно в ключалката, нарезите в долния край на стеблото на ключа изтласкват щифтовете към делителната линия и роторът може да се завърти. Завъртането на ротора задвижва палеца на патрона.
С цел да се гарантира, че ключът е вкаран в ротора на точната дълбочина за нарезите на стеблото, за да може да премести правилно щифтовете, ключът е снабден с ограничителна повърхност (рамо), а патронът е снабден с ограничител. Най-често използваните конструкции включват патрони, които имат ограничител върху предната страна на ротора. Ограничителят се използва, за да спре ключа, който се вкарва по посоката на надлъжната му ос във въртящия се ротор на патрона до неговата ограничителна повърхност. В този случай ограничителната повърхност се намира на границата между стеблото и плоската глава на ключа. Техническото решение, описано в полезен модел CZ 23209, премества ограничителните елементи във вътрешността на патрона. Вътре в корпуса, в специален канал, е разположено ограничително тяло, монтирано по подвижен начин с луфт, за да позволи на гърба на вкарания ключ да се плъзне под него.
Освен това е известно техническо решение на патрон и ключ, описано в полезен модел CZ 26951. Тук ограничителното тяло е проектирано едновременно и като блокиращ елемент. Блокиращият елемент, служещ като ограничително тяло, е снабден с поне един щифт, надвишаващ делителната линия в нулево положение. Без повдигане на блокиращия елемент делителната линия за завъртане на ротора и отключване на патрона няма да бъде освободена.
Полезният модел CZ 28435 описва техническо решение с повишена сигурност, където блокиращият елемент частично достига до пространството за вкарване на ключа. Оригиналният ключ е снабден с най-малко един жлеб от страничната стена на стеблото между гърба и нарезите за подравняване на щифтовете. Ако бъде поставен друг ключ, той се сблъсква с блокиращия елемент и не може да се плъзне под него като по този начин блокиращия елемент предотвратява неговото вкарване в патрона.
Полезният модел CZ 29412 описва техническо решение, което осигурява по-голяма сигурност чрез използване на допълнителен профилиран прорез, разположен на гърба на ключа, и средство за повдигане на странична страна на ключа, което повдига блокиращия елемент, разположен в патрона, така че да съвпадне със споменатия допълнителен профилиран прорез, за да освободи ротора на патрона.
Недостатъци на конструкциите от предишните технически модели са сложността, чувствителността към неточно и грубо боравене с ключа и замърсяването. Следователно, би било изгодно да се намери
4591 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 01.1/15.01.2020 техническо решение с ключ, позволяващ контрол на съответните блокиращи елементи колкото е възможно по-дълбоко в патрона, в идеалния случай с директно взаимодействие с палеца на патрона, което намалява броя на подвижните компоненти в патрона и неговата чувствителност към грубо боравене и също така осигурява намалена чувствителност към възможно попадане на замърсявания в блокиращите и контролните елементи, като в същото време затруднява използването на ножове, други ключове, шперцове и т.н. Ключът трябва да е устойчив на грубо боравене, особено по време на вкарването му в патрона. В същото време е желателно новият ключ, освен съвместимостта му с новия по-сигурен патрон, да бъде съвместим и с поне някои от съществуващите патрони, съгласно описаните по-горе технически конструкции.
Много от гореспоменатите цели са постигнати чрез решението, описано в полезенмодел CZ 30812, който предлага наличие на профилиран прорез или канал в предната част на гърба на стеблото на ключа за поставяне на блокиращ и/или спомагателен контролен елемент на патрона. Съгласно това решение роторът на патрона има в задната си част крайна част по отношение на мястото на вкарване на ключа, на страната срещу щифтовете, легло за монтаж на ротационен блокиращи/или спомагателен контролен елемент, който е проектиран като въртящ се сегмент с вертикално нулево положение в състоянието, когато не е вкаран правилен ключ, и хоризонтална работна позиция, която сегментът заема при поставяне на правилния ключ. Това решение обаче има и някои недостатъци и със сигурност е възможно да се подобри допълнително.
Техническа същност на полезния модел
Техническото решение се отнася до ключ с плоско стебло с връх, две странични страни, гръб и ръб, разположен срещу гърба, с прорези за разполагане и подравняване на щифтовете на патрона, като поне на една от двете странични страни на гърба на стеблото има страничен канал, започващ от върха на стеблото и завършващ с ограничаваща повърхност, която да ограничава щифта в ротора на патрона.
Дължината на страничния канал в надлъжната посока на стеблото е желателно да бъде 1/10 до 2/3 от общата дължина на стеблото.
Височината на страничния канал в напречната посока на стеблото, гледано откъм гърба, е желателно да бъде 1/12 до 2/3 от общата височина на стеблото.
В предпочитаното изпълнение, плоското стебло е профилирано.
В едно предпочитано изпълнение, гърбът на стеблото е плосък.
В друго предпочитано изпълнение, стеблото има канал в предната част на гърба.
В друг предпочитан вариант, стеблото има поне един профилиран прорез на гърба, разположен на разстояние след канала в посока от върха на стеблото.
В друг предпочитан вариант, стеблото има няколко профилирани прореза на гърба, като всеки следващ профилиран прорез винаги е разположен на определено разстояние от предишния профилиран прорез в посока от върха на стеблото.
В още един предпочитан вариант, стеблото има само един оформен прорез на гърба.
В гореописаните варианти, споменатото разстояние съответства най-малко на разстоянието между два последователни прореза.
В предпочитаните алтернативи на гореописаните варианти от страната, отдалечена от върха, каналът има водеща повърхност, преминаваща от канала към задната част, под тъп ъгъл.
За предпочитане е страничният канал да има преден наклон, започващ в областта на върха на стеблото и водещ към задната полуравнина на стеблото.
За предпочитане е страничният канал да бъде разположен в края или в областта под един от профилираните прорези, с вдлъбната част с дъно.
За предпочитане е разстоянието между дъното на вдлъбнатината и дъното на страничния канал да бъде равно на или по-голямо от дълбочината на профилирания прорез спрямо равнината на гърба.
За предпочитане е стеблото да има челно скосяване на върха.
За предпочитане е ключът да има долен ограничител в края на стеблото, отдалечен от върха на стеблото, на ръба с прорезите.
4592 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 01.1/15.01.2020
Освен това техническото решение включва патрон за брава, който се състои от въртящ се ротор с отвор за вкарване на стеблото на ключа, щифтове, предназначени да блокират въртенето на ротора, фиксиран корпус с отвор за монтаж на ротора и с полузатворени отвори за зацепване на щифтовете в ротора, странично в отвора за вкарване на ключа, с минимум един ограничителен щифт с блокираща издатина, насочена и навлизаща странично в пространството на отвора за вкарване на стеблото на ключа в патронника.
За предпочитане е отворът за вкарване на стеблото на ключа да бъде профилиран.
За предпочитане е във вътрешната стена на отвора на неподвижния корпус за монтаж на ротора, поне по част от периметъра на отвора, да има най-малко един канал, разположен ексцентрично по отношение на надлъжната ос на отвора за монтаж на ротора.
За предпочитане е повърхността на блокиращата издатина, насочена към отвора за вкарване на стеблото на ключа, да бъде плоска.
За предпочитане е ограничителният щифт да се движи вертикално в ротора.
За предпочитане е повърхността на блокиращата издатина, насочена към отвора за вкарване на стеблото на ключ, да бъде профилирана.
Накрая, за предпочитане е ограничителният щифт да бъде разположен в ротора по такъв начин, че да не може да се движи вертикално.
Пояснение на приложените фигури
Настоящото техническо решение ще бъде описано по-подробно с помощта на фигурите от приложените чертежи.
В тях:
фигура 1а показва детайлен аксонометричен изглед на върха на стеблото на ключа със страничен канал;
фигура 1Ь показва компонента от фигура 1а в изглед отпред;
фигури 2 а-с показват аксонометрични изгледи от различни ъгли на ограничителния щифт с плоска предна част на блокиращата издатина;
фигури 3 а-с показват аксонометрични изгледи от различни ъгли на ограничителния щифт с допълнителен профил на предната част на блокиращата издатина;
фигура 4 показва детайлен аксонометричен изглед на върха на стеблото на ключа със страничен канал и горна вдлъбнатина на гърба на стеблото;
фигура 5 показва детайлен изглед отгоре на върха на стеблото на ключа със страничен канал и горна вдлъбнатина на гърба на стеблото;
фигура 6 показва аксонометричен изглед на съединението на варианта на ключа от фигури 4 и 5, захванат с блокиращия щифт във варианта с плоска предна част на блокиращата издатина от фигура 2, лежаща върху ограничителната повърхност на страничната вдлъбнатина;
фигура 7 показва детайлен аксонометричен изглед на съединението на варианта на ключа от фигури 4 и 5, захванат с блокиращия щифт във варианта с предна част на блокиращата издатина, снабдена с допълнителен профил, от фигура 3, с блокираща издатина, лежаща върху ограничителната повърхност на страничната вдлъбнатина;
фигура 8 показва изглед отпред на съединението на варианта на ключа от фигури 4 и 5, захванат с блокиращия щифт във варианта с предна част на блокиращата издатина, снабдена с допълнителен профил, от фигура 3;
фигури 9 a, b показват детайлен аксонометричен изглед на върха на стеблото на ключа със страничен канал (вариант а: с по-малка вертикална дълбочина, вариант Ь: с по-голяма вертикална дълбочина на страничния канал от гърба), горна вдлъбнатина на гърба на стеблото и преден наклон на дъното на страничния канал;
фигура 10 показва детайлен аксонометричен изглед на върха на стеблото на ключа със страничен канал, горна вдлъбнатина и профилиран прорез на гърба на стеблото на ключа;
фигура 11 показва детайлен изглед отгоре на върха на стеблото на ключа от фигура 10 със страничен
4593 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 01.1/15.01.2020 канал, горна вдлъбнатина и прорез на гърба на стеблото на ключа;
фигури 12 a, b показват детайлен аксонометричен изглед на върха на стеблото на ключа със страничен канал (вариант а: е по-малка вертикална дълбочина, вариант Ь: е по-голяма вертикална дълбочина на страничния канал от гърба), горна вдлъбнатина и прорез на гърба и е преден наклон на дъното на страничния канал;
фигура 13 показва детайлен страничен изглед на върха на стеблото на ключа от фигура 12 b със страничен канал, горна вдлъбнатина и вдлъбнатина на гърба на стеблото на ключа и преден наклон на дъното на страничния канал;
фигура 14 показва цялостен аксонометричен изглед на ключ, допълнително включващ долен ограничител в преходната част между главата и плоското стебло, като стеблото на ключа има страничен канал, горна вдлъбнатина и прорез на гърба на стеблото;
фигура 15 а показва детайлен аксонометричен изглед на върха на стеблото на ключа от фигура 14, със страничен канал, горна вдлъбнатина и прорез на гърба на стеблото, е преден наклон на дъното на страничния канал и вдлъбнатина на дъното в края на страничния канал;
фигура 15 b показва вертикален напречен разрез на стеблото на ключа в мястото на вдлъбнатината на дъното на изделието, показано на фигура 15 а;
фигура 16 показва изглед отстрани на върха на стеблото на ключа със страничен канал, горна вдлъбнатина и прорез на гърба на стеблото и преден наклон и вдлъбнатина на дъното в края на страничния канал;
фигура 17 показва аксонометричен изглед на ключ със страничен канал, горна вдлъбнатина и прорез на гърба на стеблото, вкаран в ротора, и ограничителна повърхност на страничния канал, опираща в блокиращите издатини на ограничителните щифтове, монтирани в ротора; и фигура 18 показва аксонометричен изглед на съединението от фигура 17, вкарано в неподвижния корпус, показан в полуразрез.
Примери за изпълнение на полезния модел
Примерите за реализация по-долу са предвидени само за илюстриране на конкретни практически изпълнения и не представляват никакви ограничения на обхвата на заявената защита. Тези примери са описани е препратки към фигурите от приложените чертежи, в които обикновено се използват референтни позиции за идентифициране на едни и същи или еквивалентни части или елементи в различни изгледи.
Фигура 1 а показва детайлен аксонометричен изглед на върха на стеблото на ключа 2 със страничен канал 5. Фигура 1Ь показва компонента от фигура 1 а в изглед отпред. Както е показано, основната реализация на настоящото техническо решение може осигури ключ е плоско стебло 2 е връх, две странични стени, гръб 3, ръб, срещуположен на гърба 3 е прорези 4 за разполагане и подравняване на щифтовете на патронника. В същото време, на поне на една от двете странични стени на гърба 3 на стеблото 2 има страничен канал 5, който преминава от върха на стеблото 2 и свършва е ограничителна повърхност 6, в която опират щифтовете на ротора 17 (вижте Фигура 17) на патронника. Дължината на страничния канал 5 в надлъжната посока на стеблото 2 може да достигне 1/10 до 2/3 от общата дължина на стеблото
2. Височината на страничния канал 5 в напречната посока на стеблото 2 откъм гърба 3 може да достигне 1/12 до 2/3 от общата височина на стеблото 2. Също така е очевидно, че плоското стебло 2 може да бъде профилирано. В изпълнението, показано на фигури 1а и 1Ь, гърбът 3 на стеблото 2 е плосък.
Фигури 2а до 2с показват аксонометрични изгледи от различни ъгли на ограничителния щифт е плоско чело 18 на блокиращата издатина 7. Фигурите показват, че ограничителният щифт се състои от тяло 15 е блокираща издатина 7 на една от страните му; тази блокираща издатина 2 е насочена и навлиза отстрани в пространството на отвора за вкарване на стеблото на ключа 2 в ротора 17 - вижте фигура 17. Както беше споменато по-горе, в това представено изпълнение повърхността, насочена към отвора за вкарване на стеблото на ключа 2, т.е. повърхността на челото 18 на блокиращата издатина 7, е плоска.
Фигури За до Зс показват аксонометрични изгледи от различни ъгли на ограничителния щифт е чело 18 на блокиращата издатина 7, снабдена е профил, който е допълващ на профила, намиращ се на
4594 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 01.1/15.01.2020 стеблото на ключа 2 в зоната на страничния канал 5. С други думи, това означава, че в това представено изпълнение повърхността, насочена към отвора за вкарване на стеблото на ключа 2, т.е. повърхността на челото 18 на блокиращата издатина 7, е профилирана.
Освен това фигури 2а до 2с и За до Зс показват насочващия улей 16 на ограничителния щифт, предназначен да насочва щифта в ротора 17 на патронника, което е ясно за лице с обикновени умения в техниката.
Фигура 4 показва детайлен аксонометричен изглед на изпълнение на върха на стеблото на ключа 2 със страничен канал 5 и вдлъбнатина 9 на гърба 3 на стеблото 2. Фигура 5 показва детайлен изглед отгоре на това изпълнение на върха на стеблото на ключа 2 със страничен канал 5 и вдлъбнатина 9 на гърба 3 на стеблото. Фигури 4 и 5 показват, че откъм страната, отдалечена от върха, вдлъбнатината 9 може да има водеща повърхност 21, преминаваща от вдлъбнатината 9 към гърба 3 под тъп ъгъл. Тези фигури също така показват, че страничния канал 5 има дъно 13.
По-нататък фигура 6 показва аксонометричен изглед на съединението на варианта на ключа от фигури 4 и 5, захванат с блокиращия щифт във варианта с плоско чело 18 на блокиращата издатина 7 от Фигура 2, опираща в ограничителна повърхност 6 на страничния канал 5.
Фигура 7 показва детайлен аксонометричен изглед на съединението на варианта на ключа от фигури 4 и 5, захванат с блокиращия щифт във варианта с чело 18 на блокиращата издатина 7, снабдено с допълнителния профил от Фигура 3, като блокиращата издатина 7 опира в ограничителната повърхност 6 на страничния канал 5.
Фигура 8 показва изглед отпред на съединението на варианта на ключа от Фигури 4 и 5, захванат с блокиращия щифт във варианта с чело 18 на блокиращата издатина 7, снабдено с допълнителния профил от Фигура 3.
Фигури 9а и 9Ь показват алтернативни изпълнения на върха на стеблото на ключа 2 със страничен канал 5 в детайлен аксонометричен изглед, като Фигура 9а показва варианта с по-малка вертикална дълбочина, а Фигура 9Ь показва варианта с по-голяма вертикална дълбочина на страничния канал 5 от гърба 3. Те също така показват вдлъбнатината 9 на гърба 3 на стеблото 2 и предния наклон 14 на дъното 13 на страничния канал 5. Очевидно е, че страничният канал 5 може да има преден наклон 14, започващ в областта на върха на стеблото 2 и стигащ до задната полуравнина на стеблото 2.
Фигура 10 показва в детайлен аксонометричен изглед вариант с връх на стеблото на ключа 2, имащ страничен канал 5, вдлъбнатина 9 и профилиран прорез 8 на гърба 3 на стеблото на ключа 2. Това изпълнение е показано в детайлен изглед отгоре на Фигура 11. Вижда се, че стеблото 2 може да има най-малко един профилиран прорез 8 на гърба 3, разположен на разстояние след вдлъбнатината 9 в посока от върха на стеблото 2. Алтернативно, стеблото 2 може да има няколко профилирани прореза 8 на гърба 3, като всеки следващ профилиран прорез 8 винаги е разположен на определено разстояние от предишния профилиран прорез 8 в посока от върха на стеблото 2. В първия вариант, стеблото 2 има само един профилиран прорез 8 на гърба 3. Тук споменатото по-горе разстояние съответства най-малко на разстоянието между два последователни прореза 4.
Фигури 12а и 12Ь показват детайлен аксонометричен изглед на върха на стеблото на ключа 2 със страничен канал 5, като Фигура 12а показва варианта с по-малка вертикална дълбочина, а Фигура 12Ь показва варианта с по-голяма вертикална дълбочина на страничния канал 5 от гърба 3. Освен това те показват вдлъбнатината 9 и прореза 8 на гърба 3 на стеблото 2 и предния наклон 14 на дъното 13 на страничния канал 5.
Фигура 13 показва детайлен изглед отстрани на върха на стеблото на ключа 2 от фигура 12Ь със страничен канал 5, вдлъбнатина 9 и прорез 8 на гърба 3 на стеблото 2 и преден наклон 14 на дъното 13 на страничния канал 5. Освен това тук се вижда, че стеблото 2 може да има челно скосяване 12 на върха.
Фигура 14 показва цялостен аксонометричен изглед на ключ, който допълнително има долен ограничител 1 в преходната част между главата и плоското стебло 2, а стеблото на ключа 2 има страничен канал 5, вдлъбнатина 9 и прорез 8 върху гърба 3 на стеблото 2. Така, ключът може да има и долен ограничител 1 в края на стеблото, отдалечен от върха на стеблото 2, на ръба с прорезите 4.
След това Фигура 15а показва детайлен аксонометричен изглед на върха на стеблото на ключа 2
4595 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 01.1/15.01.2020 от фигура 14 със страничен канал 5, вдлъбнатина 9 и прорез 8 на гърба 3 на стеблото 2, преден наклон 14 на дъното 13 на страничния канал 5 и вдлъбнатина 10 в края на дъното 13 на страничния канал 5. Фигура 15Ь пък показва вертикален напречен разрез на стеблото на ключа 2 в точката на дъното 11, където е вдлъбнатината 10 на модела, показан на фигура 15а. По този начин фигури 14, 15а и 15Ь показват, че алтернативните изпълнения на предмета на техническото решение могат да бъдат такива, че страничният канал 5 да се намира в края му или в областта под един от профилираните прорези 8 с вдлъбнатина 10 с дъно 11. В този случай разстоянието между дъното 11 на вдлъбнатината 10 и дъното 13 на страничния канал 5 е равно на или е по-голямо от дълбочината на профилирания прорез 8 от равнината на гърба 3.
Фигура 16 показва изглед отстрани на възможна алтернатива на върха на стеблото на ключа 2 със страничен канал 5, вдлъбнатина 9 и прорез 8 на гърба 3 на стеблото 2 и преден наклон 14 и вдлъбнатина 10 в края на дъното 13 на страничния канал 5.
Фигура 17 показва аксонометричен изглед на ключ със страничен канал 5, вдлъбнатина 9 и прорез 8 на гърба 3 на стеблото 2, вкаран в ротора 17, като в ограничителната повърхност 6 на страничния канал 5 опира блокиращата издатина 7 на ограничителния щифт, монтиран в ротора 17.
След това Фигура 18 показва аксонометричен изглед на съединението от фигура 17, вкарано в неподвижния корпус 19, показан в половин разрез. По този начин, фигури 17 и 18 показват, че може да се създаде патрон, съдържащ въртящ се ротор 17 с отвор за вкарване на стеблото на ключа 2, щифтове за блокиране на въртенето на ротора 17, твърд корпус 19 с отвор за монтиране на ротора 17 и с полузатворени отвори за монтаж на щифтовете. В ротора 17, при отвора за вкарване на стеблото на ключа 2, може да бъде монтиран поне един ограничителен щифт с блокираща издатина 7, която е насочена към и навлиза отстрани в пространството на отвора за вкарване на стеблото на ключа 2 в ротора 17. Отворът за вкарване на стеблото на ключа 2 може да бъде профилиран. Освен това Фигури 17 и 18 показват, че във вътрешната стена на отвора на неподвижния корпус 19 за монтаж на ротора 17, минимум по част от периметъра на отвора има поне една вдлъбнатина 20, разположена ексцентрично спрямо надлъжната ос на отвора за монтаж на ротора 17. В един от вариантите, повърхността на блокиращата издатина 7, насочена към отвора за вкарване на стеблото на ключа 2, може да бъде плоска. Тогава ограничителният щифт може да се движи вертикално в ротора 17. При друг вариант повърхността на блокиращата издатина 7, насочена към отвора за вкарване на стеблото на ключа 2, може да бъде профилирана. Тогава ограничителният щифт може да бъде поставен в ротора 17 по такъв начин, че да не може да се движи вертикално.
Приложение (използване) на полезния модел
Ключът и патронът от настоящото техническо решение ще намерят приложение, например, в средствата за сигурност, в гражданското строителство и в областта на опазване на имуществото и здравето на хората.
Списък на референтните позиции долен ограничител стебло гръб на стеблото прорези за разполагане и подравняване на щифтовете страничен канал ограничителна повърхност на страничния канал блокиращи издатини на ограничителните щифтове профилиран прорез вдлъбнатина вдлъбнатина в края на дъното на страничния канал дъно на вдлъбнатината челно скосяване дъно на страничния канал
4596 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 01.1/15.01.2020 преден наклон на дъното на страничния канал тяло на ограничителния щифт направляващ улей на ограничителния щифт ротор чело на блокиращата издатина фиксиран корпус вдлъбнатина на корпуса водеща повърхност на горната вдлъбнатина

Claims (21)

  1. Претенции
    1. Ключ, снабден със стебло (2) е връх, две странични стени, гръб (3) и ръб, срещуположен на гърба (3), е прорези (4), характеризиращ се е това, че поне на една от двете странични стени на гърба (3) на стеблото (2) има страничен канал (5), започващ от върха на стеблото (2) и завършващ е ограничителна повърхност (6) преди края на стеблото (2).
  2. 2. Ключ съгласно претенция 1, характеризиращ се е това, че дължината на страничния канал (5) в надлъжна посока на стеблото (2) е е размер на 1/10 до ИЗ от общата дължина на стеблото (2).
  3. 3. Ключ съгласно претенции 1 и 2, характеризиращ се е това, че височината на страничния канал (5) в напречна посока на стеблото (2) откъм гърба (3) е е размер на 1/12 до ИЗ от общата височина на стеблото (2).
  4. 4. Ключ съгласно всяка от претенции от 1 до 3, характеризиращ се е това, че гърбът (3) на стеблото (2) е плосък.
  5. 5. Ключ съгласно всяка от претенции от 1 до 3, характеризиращ се е това, че стеблото (2) има вдлъбнатина (9) в предната част на гърба (3).
  6. 6. Ключ съгласно претенция 5, характеризиращ се е това, че стеблото (2) има минимум един профилиран прорез (8) на гърба (3), разположен след вдлъбнатината (9) в посока от върха на стеблото (2).
  7. 7. Ключ съгласно претенция 5, характеризиращ се е това, че стеблото (2) има няколко профилирани прорези (8) на гърба (3), като всеки следващ прорез (8) винаги е разположен на определено разстояние от предишния профилиран прорез (8) в посока от върха на стеблото (2).
  8. 8. Ключ съгласно претенция 5, характеризиращ се е това, че стеблото (2) има само един профилиран прорез (8) на гърба (3).
  9. 9. Ключ съгласно всяка от претенции от 6 до 8, характеризиращ се е това, че разстоянието на гърба (3) на стеблото (2) между профилирания прорез (8) и вдлъбнатината (9) и разстоянието между отделните профилирани прорези (8) съответстват минимум на разстоянието между два последователни прореза (4) на ръба на стеблото (2).
  10. 10. Ключ съгласно всяка от претенции от 5 до 9, характеризиращ се е това, че вдлъбнатината (9) има на страната, отдалечена от върха, водеща повърхност (21), започваща от вдлъбнатината (9) към гърба (3) под тъп ъгъл.
  11. 11. Ключ съгласно всяка от предходните претенции, характеризиращ се е това, че страничният канал (5) има преден наклон (14) в областта на върха на стеблото (2).
  12. 12. Ключ съгласно всяка от предходните претенции, характеризиращ се е това, че страничният канал (5) има вдлъбнатина (10) е дъно (11), разположена в края му или в областта под един от профилираните прорези (8).
  13. 13. Ключ съгласно претенция 12, характеризиращ се е това, че разстоянието между дъното (11) на вдлъбнатината (10) и дъното (13) на страничния канал (5) е равно на или е по-голямо от дълбочината на профилирания прорез (8) от равнината на гърба (3).
  14. 14. Ключ съгласно всяка от предходните претенции, характеризиращ се е това, че стеблото (2) има челно скосяване (12) на върха.
  15. 15. Ключ съгласно всяка от предходните претенции, характеризиращ се е това, че има долен ограничител (1) в края на стеблото (2), отдалечен от върха, на ръба е прорезите (4).
  16. 16. Цилиндричен патрон, състоящ се от въртящ се ротор (17) е отвор за вкарване на стеблото (2) на
    4597 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 01.1/15.01.2020 ключа, щифтове, предназначени да блокират въртенето на ротора (17), фиксиран корпус (19) е отвор за монтаж на ротора (17) и тяло на ограничителен щифт (15), характеризиращ се е това, че вътре в ротора (17), отстрани на отвора за вкарване на стеблото (2) на ключа, има поне един ограничителен щифт е блокираща издатина (7), насочен и навлизащ странично в зоната на отвора за вкарване на стеблото (2) на ключа в ротора (17).
  17. 17. Цилиндричен патрон съгласно претенция 16, характеризиращ се е това, че във вътрешната стена на отвора на фиксирания корпус (19) за монтаж на ротора (17), минимум по част от периферията на отвора, има поне една вдлъбнатина (20), разположена ексцентрично спрямо надлъжната ос на отвора за монтаж на ротора (17).
  18. 18. Цилиндричен патрон съгласно всяка от претенции 16 и 17, характеризиращ се е това, че повърхността на блокиращата издатина (7), насочена към отвора за вкарване на стеблото (2) на ключа, е плоска.
  19. 19. Цилиндричен патрон съгласно претенция 18, характеризиращ се е това, че ограничителният щифт (15) е монтиран в ротора (17) по начин, позволяващ придвижването на щифта вертикално в ротора (17).
  20. 20. Цилиндричен патрон съгласно всяка от претенции 16 и 17, характеризиращ се е това, че повърхността на блокиращата издатина (7), насочена към отвора за вкарване на стеблото (2) на ключа, е профилирана.
  21. 21. Цилиндричен патрон съгласно претенция 20, характеризиращ се е това, че ограничителният щифт (15) е монтиран в ротора (17) по начин, блокиращ придвижването на щифта вертикално в ротора (17).
BG4148U 2018-06-28 2018-10-12 Ключ и цилиндричен патрон BG3357U1 (bg)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2018-35117U CZ31995U1 (cs) 2018-06-28 2018-06-28 Klíč a zamykací válcová vložka
CZCZ2018/35117U 2018-06-28

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG3357U1 true BG3357U1 (bg) 2019-12-16

Family

ID=63252272

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG4148U BG3357U1 (bg) 2018-06-28 2018-10-12 Ключ и цилиндричен патрон

Country Status (4)

Country Link
BG (1) BG3357U1 (bg)
CZ (1) CZ31995U1 (bg)
PL (1) PL127681U1 (bg)
SK (1) SK8847Y1 (bg)

Also Published As

Publication number Publication date
CZ31995U1 (cs) 2018-08-21
SK501032018U1 (sk) 2020-02-04
SK8847Y1 (sk) 2020-09-03
PL127681U1 (pl) 2020-01-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP1556567B1 (en) Key blank, key and master keying system
US11702862B2 (en) Modular lock plug
US9587415B2 (en) Sidebit operated interchangeable core control lug
CA2719600C (en) Cylinder lock and auxiliary locking mechanism
DK2173954T3 (en) Hierarchical Cylinder Lock System
US7377146B2 (en) Cylinder lock with an axially moving sidebar
US10808421B2 (en) Lockdown cylinder locks
BG3357U1 (bg) Ключ и цилиндричен патрон
US9359793B2 (en) Cylinder lock with internal slider and key therefore
JP4497715B2 (ja) シリンダ錠
PL71250Y1 (pl) Wkładka bębenkowa
SK8163Y1 (sk) Kľúč, uzamykacia valcová vložka, kombinácia kľúča s uzamykacou valcovou vložkou a polotovar kľúča
PL222740B1 (pl) Układ zamka i klucza oraz klucz
CZ26951U1 (cs) Zámek a klíč k ovládání tohoto zámku
SK500532017U1 (sk) Kľúč, uzamykacia valcová vložka, kombinácia kľúča s uzamykacou valcovou vložkou a polotovar kľúča
JP2004521201A (ja) サイドバーが制御された回転ピンタンブラー式サイドバー錠
PL67027Y1 (pl) Zamek bebenkowy i klucz plaski
CZ2016187A3 (cs) Klíč, zamykací válcová vložka, kombinace klíče se zamykací válcovou vložkou a polotovar klíče
JP2016000911A (ja) 引き戸用差込栓錠
LT5760B (lt) Cilindro formos spyna su plokščios formos raktucilindro formos spyna su plokščios formos raktu
KR19980063481U (ko) 창문용 2중 잠금구조