BG1190U1 - Концентрати за хемодиализа - Google Patents

Концентрати за хемодиализа Download PDF

Info

Publication number
BG1190U1
BG1190U1 BG1470U BG147008U BG1190U1 BG 1190 U1 BG1190 U1 BG 1190U1 BG 1470 U BG1470 U BG 1470U BG 147008 U BG147008 U BG 147008U BG 1190 U1 BG1190 U1 BG 1190U1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
eur
hemodialysis
sodium
chloride
calcium
Prior art date
Application number
BG1470U
Other languages
English (en)
Inventor
Ангел ДАСКАЛОВ
Диана ЙОНОВА-ИВАНЧЕВА
Анета ИСТИЛЯНОВА
Симеон АНТОНОВ
Димитър ЧИПАНОВ
Original Assignee
"Унифарм" Ад
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by "Унифарм" Ад filed Critical "Унифарм" Ад
Priority to BG1470U priority Critical patent/BG1190U1/bg
Publication of BG1190U1 publication Critical patent/BG1190U1/bg

Links

Landscapes

  • External Artificial Organs (AREA)

Abstract

Полезният модел се отнася до концентрати за хемодиализа, предназначени за получаване на разтвори за хемодиализа, приложими при болни с бъбречна недостатъчност, включително остра, хронична, с хронична и диабет и при болни с интоксикации. Полученият концентрат за хемодиализа, съгласно полезния модел съдържа електролити, буфер, осмотичен агент и натриев тиосулфат и е в суха или течна форма. Концентратите за хемодиализа и изготвените от тях хемодиализни разтвори, съгласно настоящия полезен модел са стабилни и при тях не настъпват физикохимични промени и взаимодействия.

Description

Област на техниката
Полезният модел се отнася до концентрати за хемодиализа, предназначени за получаване на готови за употреба разтвори за хемодиализа, приложими при болни с бъбречна недостатъчност, включително остра, хронична, с хронична и диабет и при болни с интоксикации.
Предшестващо състояние на техниката
Бъбречната недостатъчност (БН) представлява намаляване или пълна загуба на бъбречните функции, която когато хронифицира води до трайно влошаване жизнените функции на организма и оттам до намаляване на продължителността на живот на болния, също така и до смърт, ако не се предприеме регулярно екстраренално очистване на кръвта (диализа).
Един от известните методи за заместване на бъбречната функция и отстраняване на отпадните продукти на обмяната в човешкия организъм, е хемодиализата.
Един от тежките и нерешени проблеми при болните с хронична бъбречна недостатъчност (ХБН) на хемодиализа е нарушеният минерален метаболизъм, водещ до появата на заболяване на костната система (ренална остеодистрофия) и като последица от него - до образуването на калциево-фосфорни отлагания (калцификати) в меките тъкани, в т.ч. калцифилакция.
Нарушеният минерален метаболизъм се явява при пациенти с БН още в ранния стадий на ХБН и продължава по време на прогресивната загуба на бъбречните функции. Той е причина за появата на редица заболявания в т. ч: хиперфосфатемия, хиперкалцемия, хиперпаратироидизъм (водещи до високообменната форма ренална остеодистрофия), хипокалцемия, хипопаратироидизъм (водещи до адинамичната форма ренална остеодистрофия), калцификация на меките тъкани и всички вътрешни органи, включително сърдечно-съдовите структури, на белите дробове, на коронарните артерии и др.
Освен заболяванията, нарушеният минерален метаболизъм при болни с БН е и една от основните причини за появата на различни усложнения като: сърдечно-съдови заболявания в това число: вентрикуларна и миокардна сърдечна хипертрофия, хронична сърдечна недостатъчност, исхемична болест; ранна и тежка атеросклероза, в т. ч. мозъчен инсулт и сърдечен инфаркт мекотъканни некрози; бъбречна анемия, уремична полиневропатия и енцефалопатия, малнутриция, белодробна фиброза с намалена белодробна функция и високо белодробно налягане; хипотония; засилване на оксидативния стрес; микровъзпалителни процеси и други значителни патологични изменения, водещи до затруднения при бъбречна трансплантация.
При контингент болни с нарушена метаболитна обмяна, като дислипоротеинемия, захарен диабет, диабетна нефропатия и ХБН на хемодиализа (ХД) като допълнително усложнение се развива ранна и тежка атеросклероза на кръвоносните съдове (в т.ч. диабетна макро- и микроангиопатия), при която нарушения минерален метаболизъм е предпоставка за по-бързото тромбозиране на кръвоносните съдове, завършващо с тежки клинични последици за болния, включително мозъчен инсулт, гангрена и сърдечен инфаркт.
Това като цяло допринася за влошаване общото състояние на болния, качеството и продължителността му на живот. В повечето случаи нарушеният минерален метаболизъм е отключващ фактор, тъй като е доказана водещата му роля в патогенезата на реналната остеодистрофия и нейните органни компликации и е една от основните причини за появата и тежкото протичане на изброените заболявания и усложнения. Затова е важно още от самото начало на заболяването подбраните средства за лечение да препятстват натрупването на калцификатите.
Понастоящем за целите на получаване на работни разтвори за конвенционална хемодиализа се използват няколко вида диализни концентрати, които съдържат в различна концентрация електролити, буфери и осмотичен агент. Като електролити се използват по-специално натриеви, калиеви, калциеви, магнезиеви и хлорни йони. За буфери се включват бикарбонатни и ацетатни йони, а като осмотичен агент - глюкоза. [И. Крушков, И. Ламбев; “Фармакотерапевтичен справочник”; стр. 287-292; Медицинско издателство “Арсо”, София 2005 и European Phamacopoeia 6; Hemodialysis, solution for; стр. 2022-2025]. Хемодиализните разтвори се изгот2 вят чрез конвенционално разреждане на концентрати. При тези конвенционални концентрати и получените от тях конвенционални хемодиализни разтвори не се решава тежкия проблем на възникване и протичане на нарушен минерален метаболизъм, тъй като не се отстранява патологичното калциево-фосфорно отлагане.
В медицинската практика е известно венозното и пероралното прилагане на натриев тиосулфат (НТС) като хелатор на тежки метали и калций, както и използването му в токсикологията във венозна инфузия срещу метални и цианови интоксикации.
Известно е от [Kyriakopoluos G et al., Sodium thiosulfate treatment of tumoral calcinosis in patients with end-stage renal disease, Renal Fail 1990,12: 213-219], както и от [Papadakis JT et al., Sodium thiosulfate in treatment of tumoral calcification in a hemodialysis patient without hyperparathyroidism; Nephron 1996; 72; 308-312] използването на НТС под формата на инфузионен разтвор за намаляване на калциевите отлагания при болни с БН на хемодиализа в организма на пациенти с туморовидни калцификати.
Известно е още от [Mataic D, Intraperitoneal sodium thiosulfate for the treatment of calciphylaxis, Ren fail. 2006; 28 (4): 361] интраперитонеално използване на НТС за извличане на натрупаното абнормно количество калций при пациенти с калцифилаксия, притежаващи подкожна калцификация на малките артерии, както и възпалителни, фиброзни и некротични изменения на прилежащите тъкани.
Известно е също така от [Carlos Е, Sodium thiosulfate treatment for calcific uremic arteiolopathy in children and young adults, Clinical Nephrology, 2006] интравинозното използване на натриев тиосулфат като хелиращ агент и антиоксидант за лечение на калциево-уремична артеропатология при деца и подрастващи.
Известно е още от [Giselle G, Rapid resolution of calciphylaxis with intravenous sodium thiosulfate and continuous venovenous haemofiltration using low calcium replacement fluid, Nephrology dialysis Transplantation, Volume 20,Nimber 6,p. 1260-1262] интравенозното прилагане на натриев тиосулфат, заедно с продължителна вено-венозна хемофилтрация с цел намаляването на калций при прогресивна калцифилаксия, целящо намаляване риска от смърт при пациентите.
При пероралното прилагане, натриевият тиосулфат преминава в кръвта през стените на стомашно-чревния тракт. Абсорбцията му чувствително се понижава от киселите стомашни сокове от стомаха и води до появата на дразнещ ефект върху лигавицата на стомашно-чревния тракт поради образуването на сулфити и отделянето на сяра. Активното вещество се абсорбира едва 2025 % от организма, останалото количество се изхвърля с изпражненията.
Недостатък на известните решения на инфузионното прилагане е, че НТС следва фармакокинетика с начална пикова плазмена концентрация и последващо бързо разпределение и елиминация, известно в практиката т.н. “болус” дозиране, като в случаите на оптимална терапевтична доза НТС предизвиква сериозни странични явления като: гадене повръщане, гастрит, колит и др. С цел избягване на тези странични ефекти, НТС се подава с бавна венозна инфузия, паралелно с регулярната хемодиализа, в по-ниска доза от оптималната терапевтична доза за болусното прилагане, като това води до удължаване престоя на пациента с 1 до 3 h на диализа. В случаите на прилагане в последните 1-2 h на хемодиализата, количеството НТС трябва да бъде с около 40-45% по-високо от желаната терапевтична доза, тъй като диализата изхвърля от кръвообращението останалите 55-60% от НТС с отпадните продукти. Не на последно място инфузионното прилагане протича при много по-висока единична концентрация, непостоянно насищане на пациента с НТС и по този начин то не позволява провеждането на ефективна профилактика. Като пяло интравенозното прилагане представлява допълнителна венозна манипулация, допълнително стресираща болния и извършваща се с по-скъпа ампулна форма.
Техническа същност на полезния модел
Задачата на настоящия полезен модел е да се създаде подходящ състав на концентрат за хемодиализа, който да съдържа НТС и след разреждане до готов за употреба разтвор за хемодиализен апартат, да осигури равновесна плазмена концентрация на НТС и постъпване на НТС в много по-ниска единична концентрация (на единица площ).
Задачата се решава чрез създаване на състав на концентрат за хемодиализа, включващ електролити, буфер, осмотичен агент и като активно вещество натриев тиосулфат (НТС). НТС е в количество от 0,5 g/Ι до 50 g/Ι (от 2,0145 mmol/ 1 до 201,450 mmol/1). Електролитите са например водоразтворими соли на Na, К, Са, Mg, по-специално хлориди. Буферът например е смес от натриев ацетат/оцетна киселина и натриев хидрогенкарбонат /въглена киселина/, в даден случай натриев ацетат/оцетна киселина. Осмотиченият агент може да бъде избран от групата, включваща глюкоза, полиглюкоза, полипептид, полисорбат или комбинация от тях.
Настоящият полезен модел позволява съз5 даване на различни видове концентрати, съобразно вида на хемодиализата и общата клинична картина на пациента. В един вариант на полезния модел концентратът е сух за бикарбонатна хемодиализа и се състои от два отделни сухи концентрата:
кисел със състав в g/1:
Натриев хлорид Eur Ph 2006 от 162,40 до 223,30
Калиев хлорид Eur Ph 2006 от 0,00 до 7,82
Калциев хлорид .6Н2О Eur Ph 2006 от 0,00 до 15,37
Магнезиев хлорид .6Н2О Eur Ph 2006 от 0,00 до 8,60
Осмотичен агент от 0,00 до 84,00
Ледена оцетна киселина от 4,21 до 21,05
и бикарбонатен със състав в g/1:
NaHCO3 EurPh2006 от 82,00 до 86,00
НТС . 5H2OEurPh 2006 от 0,50 до 50,00
В един следващ вариант концентратът е сух ацетатен и има следния състав в g/1:
Натриев хлорид Eur Ph 2006 от 172,56 ДО 205,00
Калиев хлорид Eur Ph 2006 от 0,00 ДО 7,82
Калциев хлорид ,6Н2О Eur Ph 2006 от 0,00 ДО 15,37
Магнезиев хлорид ,6Н2О Eur Ph 2006 от 0,00 До 8,60
Осмотичен агент От 0,00 До 84,00
Натриев ацетат .ЗН2О Eur Ph 2006 от 152,39 ДО 214,33
НТС . 5Н2О Eur Ph 2006 от 0,50 ДО 50,00
В друг вариант на полезния модел концентратьтетечензабикарбонатнахемодиализа, получен след разреждане на сух концентрат с пречистена водаи се състои от два отделни течни концентрата предназначени за смесване непосредствено преди използване: включващи кисел със състав в mmol/1:
Натрий от 2 800,00 ДО 3850,00
Калий от 0,00 ДО 105,00
Калций от 0,00 ДО 70,00
Магнезий от 0,00 До 42,00
-- -
Хлориди от 3150,00 ДО 4200,00
Ацетатни от 70,05 ДО 350,00
Осмотичен агент от 0,00 ДО 420,00
1190 VI и бикарбонатен (8,4%) със състав в mmol/1:
Натрий от 952,01 до 1251,45
Хидрогенкарбонат от 950,00 до 1050,00
Тиосулфат от 2,0145 до 201,45
При разреждане с пречистена вода на сух концентрат или при течен концентрат е гарантирано съдържание 1101.73 mmol/1 натрий, 1000.00 mmol/1 хидрогенкабонат и тиосулфат в посочените граници.
В друг следващ вариант на полезния модел концентратът за хемодиализа е течен ацетатен и има следния състав в mmol/1:
Натрий От 4550,0 ДО 5075,0
Калий от 0,0 ДО 105,0
Калций от 0,0 ДО 70,0
Магнезий от 0,0 ДО 42,0
Хлориди От 3150,0 ДО 4200,0
Ацетатни от 1120,0 ДО 1575,0
Осмотичен агент от 0,0 ДО 420,0
Тиосулфат от 2,0145 ДО 201,45
Полезният модел, освен това включва и готов за употреба хемодиализен разтвор, получен при разреждане на описан по-горе концентрат. Разреждането може да се постигне посредством познати в областта на техниката начини. Този раз- 25 твор може да се приготви с различни концентрации на йони и НТС в зависимост от конкретните потребности на даден пациент в момента на прилагане. В един вариант разтворът е разредена смес от кисел концентрат съгласно настоящия полезен модел и бикарбонатен концентрат за хемодиализа с НТС, получена посредством конвенционално разреждане с пречистена вода. В един следващ вариант на полезния модел, разтворът е ацетатен концентрат, смесен директно с пречистена вода.
При един предпочитан вариант хемодиализния разтвор е предназначен за бикарбонатна хемодиализа и има следния състав:
Йони Хемодиализен разтвор бикарбонатна хемодиализа mmol/1
Натрий от 130.00 до 145.00
Калий от 0.00 до 3.00
Калций от 0.00 до 2.00
Магнезий от 0.00 до 1.20
Ацетати от 2.50 до 10.00
Хлориди от 90.00 до 120.00
Осмотичен агент от 0.00 до 12.00
Хидрокарбонати от 27.14 до 36.75
Тиосулфат от 0.0575 до 7.05
При друг предпочитан вариант на полезния модел разтворът е за ацетатна хемодиализа и има следния състав:
Йони Хемодиализен -разтвор, за
Натрий от 130.00 до 145.00
Калий от 0.00 ДО 3.00
Калций от 0.00 До 2.00
Магнезий от 0.00 ДО 1.50
Ацетати от 32.00 До 45.00
Хлориди от 90.00 До 120.00
Осмотичен агент от 0.00 ДО 12.00
Тиосулфат от 0.0575 ДО 5.75
Концентратите съгласно полезния модел са стабилни и при тях не настъпват физикохимични промени и взаимодействия. Дават възможност от тях да се изготвят хемодиализни разтвори с различна концентрация, които да отговарят на съвременните фармакопейни изисквания. По този начин пациентите се подлагат на терапия и профилактика, съобразени със съвременните тенденции в нефрологичната практика.
Освен това във всеки момент от хемодиализната процедура концентрацията на свеж работен разтвор, в т.ч. и на НТС е постоянна. Концентратът от настоящия полезен модел, позволява хемодиализен процес, при който се постига равновесна плазмена концентрация на НТС, която се разпределя равномерно още от самото начало на диализата (първите 15-20 min на диализата) и се запазва еднаква за целия обем на разпределение и за цялата продължителност на хемодиализния процес. По време на хемодиализата, НТС дифундира през диализната мембрана и постъпва в организма на болния в много по-ниска единична концентрация на по-голяма площ посредством порите на мембраната, като на всеки 20-30 min напуска кръвното русло, отивайки към екстрацелуларните пространства, където упражнява хелиращото си действие, а на негово място от диализния разтвор през мембраните на диализаторите нахлува ново количество НТС. По този начин се осъществява “steady state” по време на цялата хемодиализна процедура и след нея до следващата редовна хемодиализа, като се постига ефективно хелиране и се забавя значително натрупването и/или се намалява количеството натрупани калцификати, възстановява се нарушения минерален метаболизъм и неговите късни последици.
Концентратите за хемодиализа и изготвените от тях хемодиализни разтвори, съгласно настоящия полезен модел са предназначени за провеждането на хемодиализи при възрастни и деца с остра или ХБН, с ХБН и диабет при профилактика, забавяне степента на развитието и намаляване нежеланите броя на усложненията съпътстващи БН, появили се в резултат на получения минерален дисбаланс в това число: вентрикупарна и миокардна сърдечна хипертрофия, хронична сърдечна недостатъчност, исхемична болест; ранна и тежка атеросклероза, в т.ч мозъчен инсулт и сърдечен инфаркт мекотъканни некрози; бъбречна анемия, уремична полиневропатия и енцефалопатия, малнутриция, белодробна фиброза с намалена белодробна функция и високо белодробно налягане; хипотония; засилване на оскидативния стрес; микровъзпалителни процеси и др.
Създадените концентрати за хемодиализа и изготвените от тях хемодиализни разтвори водят до намаляване на сърдечно-съдовия риск, по-специално забавят развитието на атеросклерозата и исхемичната болест и подобряват сърдечната недостатъчност. Освен това водят до подобряване на белодробната функция, белодробната фиброза, високото белодробно налягане.
1190 Ш
Също така водят до забавяне развитието на вентрикуларната хипертрофия. Индиректно подобряват бъбречната анемия, посредством намаляването на калцификатите в костния мозък и съдовете и подобряване кръвотворенето. Постига се и подобряване на уремичната полиневропатия и енцефалопатия посредством възстановяването проводимостта и намаляване калцификатите в структурите на нервната система и кръвоносните съдове, захранващи нервната система. Постига се също преодоляване на малнутрицията, посредством пълното или частично намаляване калцификатите в стомаха, червата и задстомашната жлеза. Подобряват се хипотоничните състояния посредством намаляване на калциевите отлагания по кръвоносните съдове. Постига се още намаляване на оксидативния стрес посредством възстановяване на ендотелната клетъчна дисфункция и намаляване на вазодилатацията.
Посредством третиране с диализен разтвор, съдържащ натриев тиосулфат се постига като цяло подобряване на общото клинично състояние на болните с БН на хемодиализа, намаляване на заболеваемостта и смъртността.
Прилагането на концентратите и получените от тях разтвори съгласно настоящия полезен модел намалява преките и косвени разходи за лечението на болните с БН на хемодиализа, тъй като не изисква специална подготовка и манипулации, различни от конвенционалните за провеждане нахемодиализната процедура.
Същевременно, посредством хемодиализните разтвори, съдържащи НТС, получени съгласно настоящия полезен модел се избягва инжектирането в организма на болния на голямо количество НТС за венозно приложение, създаващо риск от настъпване на нежелани странични лекарствени реакции. Отстранява се продължителната самостоятелна инфузия на НТС за венозно приложение в хода на хемодиализата, като се съвместява едновременно с хемодиализния разтвор, като по този начин се избягват нежеланите странични реакции, предизвикани от НТС и неговото бързо метаболизиране. Намаляват се също броя и времето на интервенции върху пациента. Не на последно място се избягва използването на по-скъпата ампулна форма за венозно приложение на НТС, изискваща технологично време за изготвянето й.
Примери за изпълнение на полезния модел
Примерните концентрати за хемодиализа (КХД), съдържащи НТС съгласно полезния модел, са дадени като сухи или течни. Описаните примерни изпълнения и варианти служат само за илюстрация и не ограничават изобретателската идея, чиито обхват се определя от обхвата на претенциите. Количествата лекарствено вещество и останалите компоненти са представени в следващите таблици:
Пример 1.
Кисел концентрат за бикарбонатна хемодиализа:
Сух КХД Течен КХД
[Видсуровина Количество,kg Количество, kg
Натриев хлорид Eur Ph 2006 210,00 210,00
Калиев хлорид Eur Ph 2006 7,82 7,82
калциев хлорид .6Н2О Eur Ph 2006 13,45 13,45
Магнезиев хлорид .6Н2О Eur Ph 2006 5,44 5,44
Ледена оцетна киселина 6,00 6,00
Пречистена вода - EurPh 2006 - до 1000,01
1190 Ш
ПРИМЕР № 1А.
Кисел концентрат за бикарбонатна хемодиализа:
СухКХД Течен КХД
Вид суровина Количество, kg Количество, kg
Натриев хлорид Eur Ph 2006 210,00 210,00
Калиев хлорид Eur Ph 2006 7,82 7,82
Калциев хлорид .6Н2О Eur Ph 2006 13,45 13,45
Магнезиев хлорид .6Н2О Eur Ph 2006 5,44 5,44
Глюкоза монохидрат 46,00 46,00
Ледена оцетна киселина 6,00 6,00
Пречистена вода - EurPh 2006 до 1000,01
ПРИМЕР №2
Бикарбонатен концентрат за хемодиализа с НТС:
СухКХД ТеченКХД
Вид суровина Количествр^ш Количество, kg
NaHCO3 EurPh 2006 84,000 84,000
НТС . 5H2OEurPh 2006 2,499 2,499
Пречистена вод EurPh 2006 - до 1000,001
ПРИМЕР №2А
Бикарбонатен концентрат за хемодиализа с НТС:
СухКХД ТеченКХД
Вид суровина Количество, kg Количество, kg
NaHCO3 EurPh 2006 84,000 84,000
НТС. 5Н2О EurPh 2006 4, 082 4, 082
Пречистена вод EurPh 2006 - до 1000,001
ПРИМЕР №2В
Бикарбонатен концентрат за хемодиализа с НТС:
СухКХД Течен КХД
Видсуровина Количество, kg Количества, kg
NaHCO3 EurPh 2006 84,000 84,000
НТС. 5Н2О EurPh 2006 5, 714 5,714
Пречистена вод EurPh 2006 - до 1000,001
1190 Ul
Примери 4,5 и 6.
Хемодиализни разтвори за бикарбонатна хемодиализа, приготвени чрез смесване на концентрати за хемодиализа съгласно Примери 1 или 1А и хидрогенкарбонатен разтвор, съдържащ НТС съгласно Примери 2, 2А или 2В (mmol/l) посредством конвенционално разреждане:
Пример 4А Пример 5А ПриШр М :
Натрий 140,00 140,00 140,00
Калий 3,00 3,00 3,00
Калций 1,50 1,50 1,50
Магнезий 0,56 0,56 0,56
Ацетати 3,00 3,00 3,00
Хлориди 112,50 112,50 112,50
Хидрогенкарбонат 35,00 35,00 35,00
Тиосулфат 0,255 0,425 0,595
Пример 4В ПримербВ ПримербВ
Натрий 140,00 140,00 140,00
Калий 3,00 3,00 3,00
Калций 1,50 1,50 1,50
Магнезий 0,56 0,56 0,56
Ацетати 3,00 3,00 3,00
Хлориди 112,50 112,50 112,50
Глюкоза 6,00 6,00 6,00
Хидрогенкарбонати 35,00 35,00 35,00
Тиосулфат 0,255 0,425 0,595
Пример 7.
Концентрат за ацетатна хемодиализа:
Тече
Вид суровина Количество,кд Кол>
Натриев хлорид Eur Ph 2006 203,680 203,(
Калиев хлорид Eur Ph 2006 7,830 7,(
Калциев хлорид .6Н2О Eur Ph 2006 13,450 13Л
Магнезиев хлорид .6Н2О Eur Ph 2006 5,440 5,
Глюкоза монохидрат 41,580 41,
Натриев ацетат .ЗН2О Eur Ph 2006 183,290 183,
НТС.5Н2О Eur Ph 2006 10,000 10,
Пречистена вода - EurPh 2006 - ДО
1190 Ul
Пример 7A.
Хемодиализен разтвор за ацетатна хемодиализа, приготвен от концентрат за хемодиализа, съгласно Пример 7 посредством конвенционално разреждане (mmol/1)
Натрий 140,410
Калий 3,005
Калций 1,754
Магнезий 0,760
Ацетати 38,480
Хлориди 107,600
Глюкоза 6,000
Тиосулфат 1,150
Пример 8.
Концентрат за ацетатна хемодиализа:
СухКХД Течен КХД
Видсуровина Количество, kg Количество, kg
Натриев хлорид Eur Ph 2006 196,400 196,400
Калиев хлорид Eur Ph 2006 5,200 5,200
Калциев хлорид .6Н2О Eur Ph 2006 13,400 13,400
Магнезиев хлорид ,6Н2О Eur Ph 2006 5,300 5,300
Глюкоза монохидрат 0,000 0,000
Натриев ацетат .ЗН2О Eur Ph 2006 190,500 190,500
НТС.5Н2О EurPh2006 5,000 5,000
Пречистена вода - EurPh 2006 - до 1000,001
Пример 8А.
Хемодиализен разтвор за ацетатна хемодиализа, приготвен от концентрат за хемодиализа, съгласно Пример 8 посредством конвенционално разреждане (mmol/1)
Натрий 137,16
Калий 2,00
Калций 1,75
Магнезий 0,75
Ацетати 39,97
Хлориди 103,02
Глюкоза 0,00
Тиосулфат 0,255
Пример 9.
Концентрат за ацетатна хемодиализа:
СухКХД Течен КХД
Вид суровина Количество, kg Количество, kg
Натриев хлорид Eur Ph 2006 206,400 206,400
1190 Ul
Калиев хлорид Eur Ph 2006 7,830 7,800
Калциев хлорид .6Н2О Eur Ph 2006 13,400 13,400
Магнезиев хлорид ,6Н2О Eur Ph 2006 5,300 5,300
Глюкоза монохидрат 38,500 38,500
Натриев ацетат .ЗН2О Eur Ph 2006 190,500 190,500
НТС Eur Ph 2006 5,000 5,000
Пречистена вода - EurPh 2006 - до 1000,001
Пример 9A.
Хемодиализен разтвор за ацетатнахемодиализа, приготвен от концентрат захемодиализа, съгласно Пример 9 посредством конвенционално разреждане (mmol/l)
Йоненсъстав
Натрий 139,298
Калий 3,000
Калций 1,750
Магнезий 0,750
Ацетати 38,000
Хлориди 107,600
Глюкоза 5,000
Тиосулфат 0,425
Пример 10.
Концентрат за ацетатна хемодиализа:
СухКХД ТеченКХД
Видсуррвина ' Количество, kg Количество, kg
Натриев хлорид Eur Ph 2006 206,400 206,400
Калиев хлорид Eur Ph 2006 7,800 7,800
Калциев хлорид .6Н2О Eur Ph 2006 11,550 11,550
Магнезиев хлорид .6Н2О Eur Ph 2006 3,558 3,558
Глюкоза монохидрат 0,000 0,000
Натриев ацетат .ЗН2О Eur Ph 2006 190,500 190,500
НТС Eur Ph 2006 5,000 5,000
Пречистена вода - EurPh 2006 - до 1000,001
Пример 10А.
Хемодиализен разтвор за ацетатна хемодиализа, приготвен от концентрат за хемодиализа съгласно Пример 10 посредством конвенционално разреждане (mmol/l)
Йонен състав
Натрий 139,298
Калий 3,000
Калций 1,500
Магнезий 0,500
Ацетати 38,000
Хлориди 107,220
Глюкоза 0,000
Тиосулфат 0,575
Претенции

Claims (11)

Претенции
1. Концентрат за хемодиализа, съдържащ електролити, буфер и осмотичен агент, характеризиращ се с това, че включва и натриев тиосулфат (НТС).
2. Концентрат съгласно претенция 1, характе- ризиращ се с това, че натриевият тиосулфат е в количество от 0,5 до 50 g/1 (от 2,0145 до 201,45 mmol/l).
3. Концентрат съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че осмотичният агент е избран от групата, включваща глюкоза, полиглюкоза, полипептид, полисорбат или комбинация от тях.
4. Концентрат съгласно всяка една от горните претенции, характеризиращ се с това, че е сух или течен.
5. Концентрат съгласно претенции от 1 до 4, характеризиращ се с това, че е сух за бикарбоната хемодиализа и се състои от два отделни сухи концентрата:
кисел със състав в g/1:
Натриев хлорид Eur Ph 2006 от 162,40 до: 223,30 Калиев хлорид Eur Ph 2006 от 0,00 ДО 7,82 Калциев хлорид .6Н2О Eur Ph 2006 от 0,00 ДО 15,37 Магнезиев хлорид .6Н2О Eur Ph 2006 от 0,00 ДО 8,60 Осмотичен агент от 0,00 ДО 84,00 Ледена оцетна киселина от 4,21 ДО 21,05
и бикарбонатен със състав в д/1:
NaHCO3 EurPh2006 от 82,00 до 86,00 НТС . 5H2OEurPh 2006 от 0,50 до 50,00
6. Концентрат съгласно претенции от 1 до 4, характеризиращ се с това, че е сух ацетатен със състав в g/1:
Натриев хлорид Eur Ph 2006 от 172,56 до 205,00 Калиев хлорид Eur Ph 2006 от 0,00 до 7,82 Калциев хлорид .6Н2О Eur Ph 2006 от 0,00 до 15,37 Магнезиев хлорид ,6Н2О Eur Ph 2006 от 0,00 до 8,60 Осмотичен агент От 0,00 до 84,00 Натриев ацетат ,ЗН2О Eur Ph 2006 от 152,39 до 214,33 НТС . 5Н2О Eur Ph 2006 от 0,50 до 50,00
7. Концентрат съгласно претенции от 1 до 6, характеризиращ се с това, че е течен, получен след разреждане на сух концентрат с пречистена вода.
8. Концентрат съгласно претенции 5 и 7, характеризиращ се с това, че се състои от два отделни течни концентрата, предназначени за смесване непосредствено преди използване: включващи кисел със състав в mmol/l;
Натрий от 2 800,00 до 3850,00 Калий от 0,00 до 105,00 Калций от 0,00 до 70,00 Магнезий от 0,00 до 42,00 Хлориди от 3150,00 до 4200,00 Ацетатни от 70,05 до 350,00 Осмотичен агент от 0,00 до 420,00
и бикарбонатен (8,4%) със състав в mmol/l:
Натрий от 952,01 до 1251,45 Хидрогенкарбонат от 950,00 до 1050,00 Тиосулфат от 2,0145 до 201,45
9. Концентрат съгласно претенции 6 и 7, характеризиращ се с това, че има следния фармацевтичен състав (mmol/l):
Натрий от 4550,0 ДО 5075,0 Калий от 0,0 ДО 105,0 Калций от 0,0 ДО 70,0 Магнезий от 0,0 ДО 42,0 Хлориди от 3150,0 ДО 4200,0 Ацетатни от 1120,0 до 1575,0 Осмотичен агент от 0,0 ДО 420,0 Тиосулфат от 2,0145 ДО 201,45
10. Разтвор на хемодиализа, характеризиращ се с това, че е получен след разреждане на концентрат съгласно претенции 5 или 8, с пречистена вода със състав в mmol/l:
Натрий от 130.00 ДО 145.00 Калий от 0.00 ДО 3.00 Калций от 0.00 ДО 2.00 Магнезий от 0.00 ДО 1.20 Ацетати от 2.50 До 10.00 Хлориди от 90.00 До 120.00 Осмотичен агент от 0.00 ДО 12.00 Хидрокарбонати от 27.14 До 36.75 Тиосулфат от 0.057 5 ДО 7.05
1190 Ul
11. Разтвор на хемодиализа, характеризиращ се с това, че е получен след разреждане на концентрат съгласно претенции 7 или 9, със състав в mmol/1:
Натрий от 130.00 до 145.00 Калий от 0.00 до 3.00 Калций от 0.00 до 2.00 Магнезий от 0.00 до 1.50 Ацетати от 32.00 до 45.00 Хлориди от 90.00 до 120.00 Осмотичен агент от 0.00 до 12.00 Тиосулфат от 0.0575 до 5.75
Издание на Патентното ведомство на Република България 1797 София, бул. Д-р Г. М. Димитров 52-Б
BG1470U 2008-07-22 2008-07-22 Концентрати за хемодиализа BG1190U1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG1470U BG1190U1 (bg) 2008-07-22 2008-07-22 Концентрати за хемодиализа

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG1470U BG1190U1 (bg) 2008-07-22 2008-07-22 Концентрати за хемодиализа

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG1190U1 true BG1190U1 (bg) 2009-07-31

Family

ID=41059439

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG1470U BG1190U1 (bg) 2008-07-22 2008-07-22 Концентрати за хемодиализа

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG1190U1 (bg)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP5840017B2 (ja) 透析用製剤
RU2311202C1 (ru) Способ получения кислотного компонента для бикарбонатного гемодиализа
JP5204359B2 (ja) 透析用剤およびその製造方法
KR101831007B1 (ko) 투석 전구체 조성물
US8835508B2 (en) Stable aqueous solution containing sodium pyruvate, and the preparation and use thereof
WO2010112570A1 (en) Dialysis solution
KR102001689B1 (ko) 투석 전구 조성물
JP5246398B2 (ja) 麻酔覚醒促進剤
WO2010055963A1 (en) Manufacturing method of acetate-free dialysate composition
Haycock et al. Effect of indomethacin on clinical progress and renal function in cystinosis.
WO2010112547A1 (en) Dialysis precursor composition
Madsen The Etiology of Hyperchloremic Acidosis Following Urointes-Tinal Anastomosis: An Experimental Study
JP6425661B2 (ja) 透析組成物
BG1190U1 (bg) Концентрати за хемодиализа
BG66222B1 (bg) Диализен състав
JP2003339853A (ja) 安定な透析用剤
JP2004149495A (ja) 電解質代謝および酸塩基平衡を管理する方法
JP5371278B2 (ja) 透析用剤およびその製造方法
CN111714515A (zh) 一种血液净化分子浓缩物及其制备方法与应用
Nisbct Acid-base disturbance in hypothermia
CN111603479A (zh) 血液净化浓缩物
EP1318821B1 (en) Fluid for haemofiltration
RU2435567C2 (ru) Способ получения гемодиализирующего раствора для бикарбонатного гемодиализа
RU2744331C1 (ru) Изотонический инфузионный раствор
Davenport Anionic bases for continuous forms of renal replacement therapy (CCRT) in the ICU