BG113554A - Инсталация за добив на диаманти - Google Patents

Инсталация за добив на диаманти Download PDF

Info

Publication number
BG113554A
BG113554A BG113554A BG11355422A BG113554A BG 113554 A BG113554 A BG 113554A BG 113554 A BG113554 A BG 113554A BG 11355422 A BG11355422 A BG 11355422A BG 113554 A BG113554 A BG 113554A
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
flotation machine
functionally connected
spiral classifier
tailings pond
diamond
Prior art date
Application number
BG113554A
Other languages
English (en)
Inventor
Александър Тимофеев
Тимофеев Александър
Original Assignee
"Търговска компания ИКЛ" ЕООД
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by "Търговска компания ИКЛ" ЕООД filed Critical "Търговска компания ИКЛ" ЕООД
Priority to BG113554A priority Critical patent/BG113554A/bg
Publication of BG113554A publication Critical patent/BG113554A/bg

Links

Landscapes

  • Carbon And Carbon Compounds (AREA)

Abstract

Настоящото изобретение се отнася до инсталация за добив на диаманти, което ще намери приложение в минната индустрия и по-специално при добив на редки и ценни минерали и изкопаеми. Създадената инсталация за добив на диаманти, включва приемен модул (1), функционално свързан с наклонен спирален класификатор (2) и с хвостохранилището, като наклоненият спирален класификатор (2) е функционално свързан със спирален смесител (3) и с хвостохранилището. Спиралният смесител (3) е функционално свързан с флотационна машина (4), свързана с втори наклонен спирален класификатор (5), който е функционално свързан с втора флотационна машина (6) и с хвостохранилището. Флотационната машина (4) и втората флотационна машина (6) са функционално свързани с хидравличен циклон (7), който от своя страна е свързан както към хвостохранилището, така и със спирален класификатор (8), функционално свързан с две последователно свързани първа и втора пеноразделителни машини (9 и 10). Всяка от пеноразделителните машини (9 и 10) е свързана с трети наклонен спирален класификатор (11), свързан както с хвостохранилището, така и със сушилна пещ (12).

Description

Настоящото изобретение се отнася до инсталация за добив на диаманти, което ще намери приложение в минната индустрия и по специално при добив на редки и ценни минерали и изкопаеми.
Предшестващо състояние на техниката
Диамантът се състои от чист въглерод, който често съдържа малки примеси от различни химически елементи, включени в кристалната му структура, или в състава му са включени и други минерали. Диамантът се образува само при високи налягания. Той се намира в кимберлита ултрабазична вулканична скала, образувана дълбоко в земната кора. Екстремните налягания, необходими за образуването на диаманти, се достигат само на дълбочина, по-голяма от 150 km. Впоследствие такива диамантни скали се изтласкват от вулканична магма на повърхността на земята в така наречените взривни тръби. Освен това, тези скъпоценни камъни могат да се намират в речните пластове, поради което в минната промишленост такива находища на диаманти се считат за вторичен вид диамантен депозит. Ето защо добиването на диаманти е скъп и сложен процес, който започва с намиране на диамантен депозит, който потвърждава натрупване на скъпоценни камъни. Ако тръбата кимберлит се намира на дъното на океана, то добиването на диаманти се осъществява с помощта на специални роботи, оборудвани с електронен контрол, които роботи при извличане на скалата ще намерят диамантите и ще ги опаковат в контейнери. Ако тръбата на кимберлита е разположена дълбоко, то тогава добиването на диаманти се извършва чрез затворени подземни мини, което е опасно и изисква големи инвестиции. И в двата случая кимберлитът, получен чрез взривяване, трошене и копаене, се транспортира до мястото на обработка. За целта се създават необходимите инфраструктура и съоръжения за добив на диаманти, като процесът започва в самата мина с първично натрошаване на рудата до обем 50-150 mm, пресяване и нейното сортиране до диамантения кимберлит. Следва вторично трошене на рудата до обем от 1 - 32 mm, нейното пресяване и сортиране в четири категории чист диамант кимберлит (1-4 mm, 4-8 mm, 8-16 mm, 16-32 mm) и отделяне от свързаните скали. Остатъците от рудата се смила и получената диамантена утайка се подлага на допълнителна обработка за отделяне на диаманти с по - малки размери.
По своята същност диамантът е диелектрик, който има висока износоустойчивост и еластичност. Преобладаващият брой диаманти има жълт или кафяв цвят, но в природата има и розови, зелени, сини и дори червени диаманти. Диамантите се използват в ядрената промишленост, в производството на ножове, както и в производството на микроелектроника за компютри и часовници.
Не е известна инсталация за добив на диаманти.
Техническа същност на изобретението
Задача на изобретението е да се създаде инсталация за добив на диаманти, която да осигурява възможността за висок добив на диаманти чрез висока степен на тяхното отделяне от рудните маси.
Задачата е решена като е създадена инсталация за добив на диаманти, която включва приемен модул, функционално свързан с наклонен спирален класификатор и с хвостохранилище. Наклоненият спирален класификатор е функционално свързан със спирален смесител и с хвостохранилището, при което спиралният смесител е функционално свързан с флотационна машина, свързана с втори наклонен спирален класификатор. Вторият наклонен спирален класификатор е функционално свързан с втора флотационна машина и с хвостохранилището. Флотационната машина и втората флотационна машина са функционално свързани с хидравличен циклон, който от своя страна е свързан както към хвостохранилището, така и със спирален класификатор. Спиралният класификатор е функционално свързан с две последователно свързани първа и втора пеноразделителни машини, като всяка от пеноразделителните машини е свързана с трети наклонен спирален класификатор. Третият наклонен спиран класификатор е свързан както с хвостохранилището, така и със сушилна пещ.
Предимство на създадената инсталация е осигурената възможност за висок добив от диамантените пясъци на диаманти с клас +0,5 mm.
Описание на приложените фигури
Настоящото изобретение е илюстрирано на приложената фигура 1, която представлява принципна схема на инсталация за добив на диаманти.
Примери за изпълнение на изобретението
Създадената инсталация, показана на фигура 1, включва приемен модул 1, който е функционално свързан с наклонен спирален класификатор 2 и с хвостохранилище (не е показано на фигурата), като наклоненият спирален класификатор 2 е функционално свързан със спирален смесител 3 и с хвостохранилището. Спиралният смесител 3 е функционално свързан с флотационна машина 4, свързана с втори з
наклонен спирален класификатор 5, който е функционално свързан с втора флотационна машина бис хвостохранилището. Флотационната машина 4 и втората флотационна машина 6 са функционално свързани с хидравличен циклон 7, който от своя страна е свързан както към хвостохранилището, така и със спирален класификатор 8. Спиралният класификатор 8 е функционално свързан с две последователно свързани първа и втора пеноразделителни машини 9 и 10, като всяка от пеноразделителните машини 9 и 10 е свързана с трети наклонен спирален класификатор 11, свързан както с хвостохранилището, така и със сушилна пещ 12.
Създадената инсталация работи по следния начин.
Рудният материал, който се намира в хвостохранилището, принадлежащо към инсталацията, постъпва в приемния модул 1, снабден със сита, класифицирани спрямо зърненост 0,5 mm. Материалът с помалък размер от клас -0,5 mm се насочва обратно към хвостохранилището, докато огромният негабаритен материал от клас +0,5 mm се дехидратира на наклонения спирален класификатор 2. Дехидратираните класифицирани пясъци се насочват към спиралния смесител 3, като остатъците от наклонения спирален класификатор 2 се отправят към хвостохранилището. В спиралния смесител 3 класифицираните пясъци се смесват с флотационни реагенти, като например натриев полифосфат, след което се подават към флотационната машина 4. Обработените пясъци постъпват за дехидратиране във втория наклонен спирален класификатор 5 откъдето се насочват към втората флотационна машина 6, където се осъществява контролния етап на отделяне на пяна, без да се подават допълнителни реагенти. Остатъците след втората флотационна машина 6 се насочват към хвостохранилището. Концентратите, получени след основния етап на отделяне на пяна чрез флотационната машина 4, както и концентратите, получени след контролния етап на отделяне на пяната чрез втората флотационна машина 6 се съединяват и се насочват за предварително обезводняване към хидравличния циклон 7, като остатъците от операцията се насочват към хвостохранилището, а пясъците се насочват за реагентна обработка в спиралния класификатор 8. Пясъците от класификатора 8 преминават за основно пречистване към разположените една след друга първа 9 и втора 10 пеноразделителни машини. След това получения концентрат се насочва за дехидратация в третия наклонен спирален класификатор 11, а остатъците се отправят към хвостохранилището. След дехидратацията на концентрата, той се насочва към сушилната пещ 12 и след неговото изсушаване се прехвърля за сортиране.

Claims (1)

1. Инсталация за добив на диаманти, характеризираща се с това, че включва приемен модул (1), функционално свързан с наклонен спирален класификатор (2) и с хвостохранилище, като наклоненият спирален класификатор (2) е функционално свързан със спирален смесител (3) и с хвостохранилището, при което спиралният смесител (3) е функционално свързан с флотационна машина (4), свързана с втори наклонен спирален класификатор (5), който е функционално свързан с втора флотационна машина (6) и с хвостохранилището, при което флотационната машина (4) и втората флотационна машина (6) са функционално свързани с хидравличен циклон (7), който от своя страна е свързан както към хвостохранилището, така и със спирален класификатор (8), функционално свързан с две последователно свързани първа и втора пеноразделителни машини (9 и 10), като всяка от пеноразделителните машини (9 и 10) е свързана с трети наклонен спирален класификатор (11), свързан както с хвостохранилището, така и със сушилна пещ (12).
BG113554A 2022-07-01 2022-07-01 Инсталация за добив на диаманти BG113554A (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG113554A BG113554A (bg) 2022-07-01 2022-07-01 Инсталация за добив на диаманти

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG113554A BG113554A (bg) 2022-07-01 2022-07-01 Инсталация за добив на диаманти

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG113554A true BG113554A (bg) 2024-01-15

Family

ID=92763057

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG113554A BG113554A (bg) 2022-07-01 2022-07-01 Инсталация за добив на диаманти

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG113554A (bg)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN109894259B (zh) 含金、铁、长石的黄金尾矿综合利用方法
EA033883B1 (ru) Способ извлечения ценных металлов из руды
CN108624765A (zh) 一种从低品位含铷尾矿高效回收铷的工艺
CN207119461U (zh) 一种铜矿废石铜、铁综合回收预处理系统
Baron Determination of rare earth elements content in hard coal type 31.1
Balasubramanian Overview of mineral processing methods
RU2181834C2 (ru) Способ разработки месторождений твердых полезных ископаемых
CN106348320A (zh) 一种高效率氢氧化镁阻燃剂湿法制备方法
BG113554A (bg) Инсталация за добив на диаманти
RU2659107C1 (ru) Способ комбинированной разработки руд
BG4322U1 (bg) Инсталация за добив на диаманти
Rizk Highlights on the beneficiation trials of the Egyptian phosphate ores
CN105964390A (zh) 一种铜矿废石综合利用方法及系统
CN115301398A (zh) 一种铀铍矿选矿分离富集方法
RU2520229C1 (ru) Способ извлечения железорудного концентрата из лежалых намывных хвостов мокрой магнитной сепарации железных руд скарново-магнетитового типа
Munson et al. Mining and concentrating spodumene in the Black Hills, South Dakota
CN106540799A (zh) 一种铁矿选矿厂尾矿高效回收工艺流程
CN110369164B (zh) 一种铷的预富集的选矿方法
RU2347621C1 (ru) Способ переработки руд
RU2184233C2 (ru) Способ освоения месторождений твердых полезных ископаемых
Miller Design and operating experience with the Goldsworthy Mining Limited BATAC Jig and spiral separator iron ore beneficiation plant
RU2336950C1 (ru) Способ переработки золотосодержащих руд
RU2726808C1 (ru) Способ получения щебня из отходов обогащения железных руд
RU2313398C1 (ru) Способ переработки золотосодержащих руд
Golik et al. Experience of metal deposits combined development for South African enterprises