US105077A - Improvement in setting clock-dials - Google Patents
Improvement in setting clock-dials Download PDF
Info
Publication number
US105077A
US105077A US105077DA US105077A US 105077 A US105077 A US 105077A US 105077D A US105077D A US 105077DA US 105077 A US105077 A US 105077A
Authority
US
United States
Prior art keywords
dials
improvement
dial
setting clock
clock
Prior art date
Expired - Lifetime
Application number
Filing date
Publication date
Application filed filed Critical
Application granted granted Critical
Publication of US105077A publication Critical patent/US105077A/en
Anticipated expiration legal-status Critical
Expired - Lifetime legal-status Critical Current
Links
Images
Classifications
    • GPHYSICS
    • G04HOROLOGY
    • G04B19/00Indicating the time by visual means
    • G04B19/06Dials
Definitions
  • Figure 1 is a central cross-section of the dial, with its rim and sash.
  • Figure 2 is a face view of the same.
Landscapes
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Securing Of Glass Panes Or The Like (AREA)
Description
G. HILLS.
Clock Dial.
Patented July 5, 1870.
W/ T/VESSEJ/ 33mm dtllflire.
GEORGE HILLS, OF PLAINVILLE, CONNECTICUT.
Letters 1 mm No. 105,077, dated Jul 5, 1870.