UA73732C2 - Method for determining authenticity, nominal value, and wear and tear of bank notes; device for sorting and counting bank notes - Google Patents

Method for determining authenticity, nominal value, and wear and tear of bank notes; device for sorting and counting bank notes Download PDF

Info

Publication number
UA73732C2
UA73732C2 UA2001085532A UA2001085532A UA73732C2 UA 73732 C2 UA73732 C2 UA 73732C2 UA 2001085532 A UA2001085532 A UA 2001085532A UA 2001085532 A UA2001085532 A UA 2001085532A UA 73732 C2 UA73732 C2 UA 73732C2
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
banknotes
banknote
image
unit
spectrum
Prior art date
Application number
UA2001085532A
Other languages
English (en)
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed filed Critical
Priority claimed from PCT/RU2000/000014 external-priority patent/WO2000046758A1/ru
Publication of UA73732C2 publication Critical patent/UA73732C2/uk

Links

Landscapes

  • Inspection Of Paper Currency And Valuable Securities (AREA)
  • Controlling Sheets Or Webs (AREA)

Description

Опис винаходу
Винахід належить до способів і пристроїв для перевірки і визначення автентичності, номіналу і ступеня 2 зносу (зношеності) грошових білетів, їх лічби і сортування. Винахід може використовуватися в банківських сортувальних пристроях для сортування грошових білетів (банкнот) , визначення їхньої платіжності, пошуку і виявлення зношених і фальшивих грошових білетів.
Пристрій сортування і лічби грошових білетів призначено для автоматичної обробки грошових білетів будь-якого зразка, номіналу і державної приналежності. Спосіб, на якому заснована робота пристрою, полягає у 70 визначенні автентичності, номіналу і ступеня зносу грошового білета за отриманим на сканувальних пристроях повним зображенням обох сторін грошового білета у видимій зоні спектра, інфрачервоній зоні спектра й індукованому зображенню, отриманому при освітленні в ультрафіолетовій зоні спектра, переданим і обробленим у обчислювальному блоці, де за допомогою заздалегідь установленого програмного засобу розпізнавання образів порівнюються отримані зображення з еталонними. 12 Пристрій автоматично сортує в окремий бункер зі статусом "придатні" (призначені для подальшого обігу) і в окремий бункер "зношені" (що підлягають знищенню через фізичний стан). Грошові білети, що не відповідають заданому номіналу чи зразку, що мають порушення у якомусь виді захисту, склеєні між собою, а також що не піддаються розпізнаванню, відсортовуються в окремий бункер для наступного аналізу експертом. Параметри (критерії) сортування можуть змінюватися і корегуватися користувачем відповідно до його вимог завдяки інтерактивному інтерфейсу регулювання параметрів сортування через дисплей і клавіатуру. Пристрій веде протокол своєї роботи, і, отже, може виконувати облікові і контрольні функції.
Відомий пристрій сортування і лічби грошових білетів ЮОе Га Кие 3700 фірми Ое Га Кие (1), У якому для визначення автентичності і номіналу грошових білетів використовується спосіб, заснований на перевірці наявності міток у визначених місцях грошових білетів за допомогою інфрачервоного й ультрафіолетового с 29 датчиків. З метою захисту від підробок на грошовий білет наноситься зображення так званими метамерними Го) фарбами, це зображення невидиме звичайним оком і проявляється лише в інфрачервоному спектрі. Знаючи конкретне інфрачервоне зображення, можна розробити датчик, який перевіряє наявність чи відсутність метамерної фарби в кількох певних точках на поверхні грошового білета. Цей датчик являє собою пару: інфрачервоний випромінювач і фотоприймач, що приймає відбите випромінювання від паперу. Якщо метамерної сч фарби немає, фотоприймач засвічений відбитим світлом, якщо фарба є - світловий потік на фотоприймачі со спадає.
При освітленні грошового білета ультрафіолетовим випромінюванням виникає індуковане видиме в випромінювання. Знаючи конкретне індуковане зображення, можна розробити датчик, що перевіряє наявність чи со відсутність індукованого зображення в кількох певних точках на поверхні грошового білета. Цей датчик являє 39 собою пару: ультрафіолетовий випромінювач і фотоприймач, що приймає індуковане випромінювання від в паперу. Якщо індуковане зображення є, фотоприймач засвічений відбитим світлом, якщо індуковане зображення відсутнє - світловий потік на фотоприймачі спадає.
Недоліком цього способу є перевірка не всього зображення, а тільки перевірка наявності чи відсутності « зображення в кількох точках поверхні грошового білета. З 50 Ступінь зносу грошового білета у відомому способі перевіряється за допомогою мікрофонного датчика за с рівнем шуму зім'ятого грошового білета, при цьому можуть бути не помічені такі істотні ознаки зносу, як
Із» брудні плями і написи.
Номінал грошового білета у відомому способі перевіряється спеціальним датчиком, що являє собою освітлювач і безліч світловодів, що збирають відбите світло по кількох смугах поверхні грошового білета, ці світловоди збираються на виході в пучок і передають інтегральну освітленість на фотоприймач. При проходженні і грошового білета під датчиком на фотоприймачі одержують різні криві інтегральної освітленості в залежності со від номіналу. Цей метод не гарантує безпомилкового визначення номіналу грошового білета.
Відома машина має блок поштучної подачі грошових білетів, транспортну систему для подачі грошових і білетів до датчиків (детекторів) вузла контролю проходження і лічби грошових білетів, вузла визначення со 20 автентичності, номіналу і зносу грошових білетів, є вузол поділу потоку грошових білетів для направлення грошових білетів в один з вузлів укладання з ємностю в залежності від рішення, прийнятого обчислювальним о блоком на основі даних, що надійшли від датчиків, три вузли укладання з ємностями для складання перелічених і розсортованих грошових білетів: один - для придатних, другий - для зношених, третій - для грошових білетів сумнівних за автентичністю і номіналом. Недоліком відомої машини є необхідність перебудови і заміни набору 52 датчиків при переході до іншого виду грошових білетів, наприклад, до грошових білетів іншої країни.
ГФ) Перепроектування, виготовлення і налагодження іншої системи датчиків на новий вид грошових білетів вимагають часу, значних ресурсів і зусиль, а також великих фінансових витрат. о Завданням даного винаходу є розробка способу визначення автентичності, номіналу і ступеня зносу грошового білета, заснованого на скануванні грошового білета за допомогою сканувальних пристроїв, що 60 дозволяють одержати повні зображення обох сторін грошового білета у видимій зоні спектра, інфрачервоній зоні спектра, а також індуковане зображення (люмінесцентне і/або флюоресцентне), отримане при освітленні в ультрафіолетовій зоні спектра для досягнення значної надійності з наступною обробкою зображень за допомогою обчислювального блоку, і створення компактного пристрою сортування і лічби грошових білетів, що не потребує змін в апаратній частині при заміні виду грошових білетів. бо Сутність способу полягає в тому, що грошовий білет сканується сканувальними пристроями для одержання повного зображення обох сторін грошового білета у видимій зоні спектра, інфрачервоній зоні спектра й індукованого зображення, отриманого при освітленні ультрафіолетовим світлом. Отримані зображення поверхні грошового білета передаються зі сканувальних пристроїв в обчислювальний блок, у якому за допомогою програмного засобу розпізнавання образів вони порівнюються з еталонними і приймається рішення про автентичність, номінал і ступінь зносу грошового білета. Здатний навчатися програмний засіб розпізнавання образів, установлений на обчислювальний блок, дозволяє розпізнавати пред'явлені йому зображення грошових білетів і давати відповідь на запитання, якою мірою введене зображення відповідає еталонному. Програмний засіб може визначити повну відповідність зображень, часткову відповідність зображень, повну невідповідність 70 зображень, відповідність і невідповідність окремих фрагментів зображення.
Для визначення номіналу і ступеня зносу грошового білета програмний засіб порівнює отримане зображення грошового білета у видимій зоні спектра з еталонним. При повній невідповідності зображень програмний засіб приймає рішення про те, що грошовий білет іншого номіналу, при частковій невідповідності (плями, написи, надриви на грошовому білеті тощо) програмний засіб приймає рішення про ступінь зносу грошового білета. Для /5 визначення автентичності грошового білета програмний засіб порівнює повне інфрачервоне й індуковане зображення, отримане при освітленні в ультрафіолетовій зоні спектра, грошового білета з еталонними. При повній невідповідності зображень приймається рішення про сумнів у автентичності грошового білета. При частковій невідповідності зображень перевіряється наявність чи відсутність малюнка в спеціальних зонах захисту на грошовому білеті. При невідповідності зон захисту приймається рішення про сумнів у автентичності 20 грошового білета.
Програма дозволяє аналізувати комплекс ознак зносу грошового білета: зношеність, плями, написи, вириви на краях, загнуті й відірвані кути, отвори, плоскі надриви країв.
На основі граничних даних, визначених експертом, аналізуються зображення грошового білета, отримане у видимій зоні спектра, зображення грошового білета в інфрачервоній зоні спектра й індуковане зображення, с об отримане після освітлення грошового білета в ультрафіолетовій зоні спектра, і встановлюються остаточні правила про приналежність грошового білета до одного з трьох класів: придатний, зношений, сумнівний. і)
Послідовність дій при сортуванні грошових білетів наступна:
Нехай зі сканувального пристрою отримано зображення грошового білета М »х М пікселів. Позначимо через о - (0,МІх (0,МІ є В? множину точок зображення. При цьому до кожного пікселя (і,)) зіставляється площадка: с 30 ЦЕН о бє (-1,70Не (І-1,,)), с точка (ії))) є О - отавий верхній кут площадки пікселя.
Нехай о в - множина точок зображення, що належать оброблюваному в даний момент часу грошовому і - білету, ор множина точок зображення, що належать еталону. со
Основна ідея сортування грошових білетів полягає в представленні початкового зображення грошового 3о білета, заданого функцією 7 - КЕ,Н), за допомогою сукупності (54,02,...Зу числових характеристик, з наступним ї- висновком з остаточного правила про приналежність грошового білета до одного з класів: 1. придатний, 2. зношений, « 3. сумнівний. 40 Щоб задати такі числові характеристики, розіб'ємо Ор на множину К-блоків (області розпізнавання) не) с Кік, Ка, де Кр е Ов, і - 1,...,1 є квадратні (можливо такі, що перетинаються) В х В піксельні фрагменти :з» зображення Ов, - в Розглянемо також множину О-блоків (області порівняння на еталоні): 04,02,...Ов, де О4 с 1
Ор представляють квадратні (можливо такі, що перетинаються) Вх В піксельні фрагменти Шо, - п: 1
Ш- У реальних зображеннях практично завжди присутні шуми. Тому будемо розглядати зображення грошового оо білета 7 - / (5,Н) як реалізацію випадкового процесу двох змінних, тобто як випадкове поле, якому притаманні ті чи інші ймовірнісні характеристики.
Ше Визначення статистичних характеристик почнемо з обчислення початкових і центральних моментів. У теорії
Га 20 ймовірностей початкові моменти т, к-го порядку обчислюються за загальною формулою - к че тк зах В де т, - деяке значення дискретної випадкової величини Х, р -РІХ - х) - імовірність, з якою випадкова в Величина Х набуває значення х).
Математична статистика оперує з оцінками вказаних моментів. Стосовно до аналізу зображень формула (Ф. набуває вигляду: в В
Ото вв ви
І-1-1 бо Центральні моменти у, в теорії ймовірностей визначаються виразом: це - У - пр. !
Для практичного застосування приведеної формули необхідно спочатку оцінити середнє значення т 4. Тому скористаємося відомими формулами для перерахування початкових моментів у центральні: б5 ца - то ца - ть - Зло 50 Ма - та - Ятить бить - Зп - Нас також будуть цікавити статистики, пов'язані з центральними моментами, й ентропія: с - Шо - середньоквадратичне відхилення, це г. - др коефіцієнтасиметрії, 70 ці
Чо - що - 3 - коефіцієнт ексцесу, б
І--Хр; ось р; - унтропія і
При аналізі ознак зносу грошового білета велику роль відіграє інформація про просторову частоту, яка визначається як швидкість зміни яскравості елементів зображення поділена на відстань, на якій здійснюється ця зміна. Інформація про просторову частоту дозволяє нам використовувати просторові фільтри для посилення чи видалення компонентів певної частоти, виділення деяких ознак зображення.
У загальному випадку процес просторової фільтрації може бути описаний у такий спосіб:
Нехай
Во вм
ПЕ п)- м Яга м амі амо с амм о і с зо Мепіе и біо м (зе)
ІЯГ и Бк 2. Юа ї- ч - Делі лі оз Ом | о і - початкове зображення і вагова функція фільтра, відповідно, а 1 нм гл
Бишів Ул: екр Злрівя ван « і уник жі ші і с виш у Хе вх - мож як)
М вм М ;» " - їх перетворення Фур'є. Тоді /' - 769 п - Е(Е/ (шу). Ен(ЧМ,у ) - є результат фільтрації зображення ї фільтром з ваговою функцією п.
Ми розглянули основні методи аналізу й обробки зображення, які застосовуються в нашому програмному
Ше засобі сортування грошових білетів.
Ге) Аналіз зносу грошового білета проходить у кілька етапів у блоках К;с Ор, і - 1,...п. Для кожного блоку - Кс Ов, і -1,...п обчислюється деякий функціонал стану області, який визначається на кожному етапі роботи з урахуванням особливості аналізованої ознаки. Функціонал, що обчислюється, приймає найбільше значення на (95) еталонній області й спадає на менш схожих областях. Отримане значення функції порівнюється з граничним "з значенням, визначеним як максимальне процентне відхилення від значення функціонала на еталонній області, і приймається рішення про статус області для даного етапу.
Крок 1. Визначення номіналу і ступеня зносу у видимому спектрі. ря Під зносом розуміється комплекс ознак старіння грошового білета: зношеність, плями, написи, вириви на краях, загнуті й відірвані кути, отвори, плоскі надриви країв. (Ф) Нехай 7/7 (ЕН) - пебраження поточного грошового білета у видимій зоні спектра, / Р(е,Н) - пебраження
ГІ еталонного грошового білета у видимій зоні спектра. Передусім зображення еталона і поточного грошового білета розбиваються на К і ОО блоки, описані вище. Для кожної області еталона й грошового білета, що во аналізується, обчислюються статистичні характеристики ту,то,птз,та,Ч»,Из,Ц4,с 91,92.
Для визначення номіналу грошового білета здійснюємо фільтрацію області К ;, і - 1,2... фільтром з частотною характеристикою Ру(Ш,у ) - Ех рі (1), де Ер; - перетворення Фур'є області ЮО;, 7" - знак комплексного спряження. Отже, записаний фільтр, погоджений з образом інформації О;, що підлягає впізнанню, і виконана його взаємна кореляція з заданим зображенням. Якщо в зображенні міститься образ, що нас цікавить, то в 65 результаті кореляції на початку координат вихідної площини системи 7 '(5,Н)(Е,Н) є К, утвориться яскрава світлова пляма, що вказує на наявність образа, що розпізнається, і розташування в зображенні, яке відшукується.
Функцію стану області будемо вважати рівною с, - ВК жо, і де
Ар о- (т, то,таз,та,цо,И3,Ол,ю 0949254, пло, пз, оз, 094,92, - вхідний вектор ознак області, компоненти пт",пт2,... - статистичні характеристики області після фільтрації, м/; - емпірично отримані ваги вхідних ознак.
При визначенні номіналу грошового білета будемо враховувати, що відповідність образа складається з 70 загальної (інтегральної) подібності всього грошового білета і наявності / відсутності малюнка в контрольованих областях.
Для оцінки інтегральної відповідності функцію стану грошового білета вважатимемо рівною п
Фа, 1-1 де
Ф- Мій з, хіх ! Пій с «о спах
Якщо для заданого порога Ф'лех Фо» фах - то проводиться перевірка відповідності в контрольованих областях, інакше номінал грошового білета не відповідає заданому, грошовий білет здобуває властивість сумнівний.
Для оцінки відповідності в контрольованих областях введемо додатковий двійковий вектор | (0,1), і - 1,...0, де ЇЇ, 5 1 - для контрольованих зон, І/-0 - для решти. Якщо п по - номінал не відповідає
Ф- Ці в) У с і-ї і-ї о заданому, переходимо до аналізу ознак зносу грошового білета. Інакше грошовий білет вважається сумнівним.
Для визначення ступеня зношеності функцію стану грошового білета вважатимемо рівною
ГП
Ф Б- ре ' се щі
Якщо для заданого порога Ф'Ях, ф « флах, то грошовий білет вважається зношеним. о
Для виявлення плям змінимо (1) у такий спосіб: ч-
Ед(ч,у )- А(ц,у ). Еріж, де А(ц,у ) - частотна характеристика фільтра низьких частот. Функцію стану візьмемо як при визначенні інтегральної відповідності номіналів. Шк п в. Уд, і - 1-1
Мій з, хіх « " Пій с «о спах | -
Якщо для заданого порога фФ'ях, ф « фах, то припустима площа плям перевищує поріг. с Для виявлення написів змінимо (1) у такий спосіб: ;» Ев(мм) - А(шм). Ер, де А(ц,у ) - частотна характеристика фільтра високих частот. Функцію стану візьмемо як при визначенні інтегральної відповідності номіналів. п
В. Ф-Ув, сю 1-1 -1 се миши с 50 Пій с «о спах
Якщо для заданого порога фах, ф « фах, то допустима площа написів перевищує поріг. о Для аналізу виривів на краях скористаємося тим фактом, що тло підкладки значно відрізняється від яскравостей країв грошового білета. Виділимо краї і визначимо допуск у пікселях, який визначає відстань від граничної точки до найближчої сторони прямокутника, що охоплює грошовий білет. Якщо в деякій точці 25 порушується умова граничного допуску і точка не належить визначеному експертом околу кута грошового білета,
ГФ) то на грошовому білеті наявні вириви на краях.
При визначенні загнутого кута побудуємо по крайових точках, що лежать в околі кута грошового білета, о лінію регресії ух хр. Якщо хоча б для однієї точки відстань до лінії прямої більша, ніж задана, то кут вважається обірваним, інакше - загнутим. бо Отвором вважається ділянка зображення грошового білета, що має інтенсивність близьку до динамічного діапазону яскравостей підкладки. Пройдемо по всіх пікселях зображення грошового білета, що обробляється, і виділимо зв'язні області з інтенсивністю близькою до підкладки. Якщо площа хоча 6 однієї області буде більша допустимої, то на грошовому білеті присутні отвори.
На відміну від вирива, надрив не вносить геометричних викривлень, тому не завжди проявляється на бо зображенні грошового білета. Розпізнавання надривів здійснюється як пошук ліній, що починаються від краю грошового білета в інфрачервоній зоні спектра. Для їх пошуку змінимо (1) у такий спосіб:
Ек(Ч,у) - А(ц,у ), де А(ц,у ) - частотна характеристика фільтра високих частот, наприклад, лапсасіан 1 о
ЕЕ ЧАцдУдеМИ -4 1 1 о і фільтруємо лише області поточного зображення, що прилягають до краю грошового білета. Після кластеризації й обчислення площ ліній, що починаються від краю грошового білета, приймається рішення про присутність плоских надривів країв за умови, якщо сумарна площа надривів вище граничної. то Крок 2. Перевірка ультрафіолетового захисту здійснюється так само, як і при визначенні номіналу, тільки в індукованому зображенні, отриманому після освітлення грошового білета в ультрафіолетовій зоні спектра.
Крок 3. Перевірка інфрачервоного захисту здійснюється так само, як і при визначенні номіналу, тільки в інфрачервоній зоні спектра.
Необхідно зазначити, що пороги Фах, (з /тахі-1,2,..,1 вибираються на кожнім етапі роботи програмного засобу окремо і є параметрами, які настроюються і безпосередньо впливають на рівень сортування грошових білетів. Грошовий білет вважається зношеним, якщо в нього наявна хоча б одна з ознак зносу, задана оператором. Передача даних зі сканувальних пристроїв у обчислювальний блок синхронізована зі швидкістю руху грошових білетів.
Пропонований спосіб визначення автентичності, номіналу і ступеня зносу грошових білетів реалізований у пристрої сортування і лічби грошових білетів, що складається з корпуса, в якому розміщені блок керування з інтерактивним інтерфейсом регулювання параметрів сортування через дисплей і клавіатуру, блок поштучної подачі грошових білетів зі стопи, транспортної системи для подачі грошових білетів до детекторів вузла контролю проходження і лічби грошових білетів, вузла визначення автентичності, номіналу і ступеня зносу с грошових білетів, вузла поділу потоку грошових білетів для направлення грошових білетів в один з вузлів укладання з ємностю в залежності від рішення, прийнятого обчислювальним блоком на основі даних, що о надійшли від детекторів, вузлів укладання з ємностями для складання перелічених і розсортованих грошових білетів, причому, керування параметрами положення детектора виявлення магнітної мітки, розчину напрямних блоку поштучної подачі грошових білетів, швидкості обертання укладальника і регулювання зазору між Га зо поверхнею кілець відокремлювального вузла, і поверхнею пасів подавального транспортного тракту робиться автоматично блоком керування в залежності від розмірів грошових білетів, які закладаються в пристрій. і.
Подавальний транспортний вузол блоку поштучної подачі грошових білетів зі стопи має свій окремий приводз р автоматичним регулюванням швидкості подачі в залежності від розмірів грошового білета, що закладається в пристрій. Введено вузол притискання стопи грошових білетів для забезпечення стабільного контакту нижнього о
Зз5 грошового білета стопи з транспортними пасами подавального вузла з пристроєм контролю наявності грошових (р білетів у стопоутримувачі, зв'язаним з керуванням привода вузла притискання. Блок поштучної подачі грошових білетів оснащений рухливими напрямними з приводом для чіткого симетричного позиціонування стопи грошових білетів стосовно повздовжньої осі механізму транспортування незалежно від розмірів грошового білета. Вузол визначення автентичності, номіналу і ступеня зносу грошових білетів включає сканувальні пристрої, які « дозволяють одержати повне зображення обох сторін грошового білета у видимій зоні спектра, інфрачервоній шщ с зоні спектра й індуковане зображення, отримане при освітленні в ультрафіолетовій зоні спектра, зв'язані з й обчислювальним блоком, розташованим у блоці керування, який обробляє отриману від сканувальних пристроїв «» інформацію за допомогою заздалегідь установленого на них програмного засобу розпізнавання образів і передає рішення про автентичність, номінал і ступінь зносу грошового білета на вузол поділу потоку грошових білетів для направлення перелічених і розсортованих грошових білетів в один з вузлів укладання з ємностями. -І При цьому скандувальний пристрій для одержання зображень грошового білета з одного розщепленого світлового потоку у видимій зоні й інфрачервоній зоні містить освітлювачі видимого й інфрачервоного світла, о об'єктив, напівпрозоре дзеркало, світлофільтри для виділення видимої й інфрачервоної зон спектра, пристрій -І для зняття зображення. Сканувальний пристрій для одержання зображення грошового білета з одного 5ор розщепленого світлового потоку в інфрачервоній зоні спектра й індукованого зображення, отриманого при о освітленні в ультрафіолетовій зоні спектра містить освітлювачі ультрафіолетового й інфрачервоного світла, з напівпрозоре дзеркало, смуговий оптичний світлофільтр, що пропускає видиму частину спектра, і світлофільтр для виділення інфрачервоної частини спектра, пристрій для зняття зображень.
Вузол визначення автентичності, номіналу і ступеня зносу грошових білетів містить у собі сканувальний пристрій для одержання зображень у видимому й інфрачервоному спектрах, сканувальний пристрій для одержання зображень в інфрачервоній зоні спектра й індукованого зображення при освітленні ультрафіолетовим іФ) світлом, зв'язані з обчислювальним блоком, який обробляє отриману від сканувальних пристроїв інформацію за ко допомогою заздалегідь установленого на них спеціально розробленого програмного засобу розпізнавання образів і видає рішення про стан грошового білета. Сканувальні пристрої (сканери), що випускаються серійно і бо застосовуються для одержання зображень паперових документів і введення цих зображень у обчислювальний блок, не дозволяють одержати зображення паперового документа одночасно в двох зонах спектра (наприклад, у видимій і інфрачервоній), що робить їх непридатними для визначення автентичності грошових білетів. Вони містять освітлювач, об'єктив, ПЗЗ-лінійку, електронний пристрій для зняття зображення з ПЗЗ-лінійки і передачі його в обчислювальний блок. Паперовий документ освітлюється і зображення цього документа за б5 допомогою об'єктива фокусується на ПЗЗ-лінійці, де перетворюється в електронну форму за допомогою електронного пристрою для зняття зображення з ПЗЗ-лінійок і в цій електронній формі передається в обчислювальний блок.
Нами використовується сканувальний пристрій для одержання зображення грошового білета у видимій і інфрачервоній зонах спектра з одного розщепленого світлового потоку, представлений на Фіг.9.
Вказаний технічний результат досягається встановленням після об'єктива 104 напівпрозорого дзеркала 105, за допомогою якого зображення грошового білета передається на дві ПЗЗ-лінійки 108, розташовані на одній оптичній осі. При цьому перед однією ПЗЗ-лінійкою установлюється світлофільтр для виділення видимої зони спектра 106, а перед другою - світлофільтр для виділення інфрачервоної зони спектра 107. На додаток до освітлювача у видимій зоні спектра 71 на пристрій сканування встановлюється інфрачервоний освітлювач 72. 70 Відомо, що на справжніх грошових білетах у спеціальних зонах малюнка інфрачервоний образ істотно відрізняється від видимого. Переглядаючи ці зони на екрані монітора, оператор має можливість визначити автентичність грошового білета. При встановленні на обчислювальний блок програмного засобу розпізнавання образів автентичність грошового білета визначається автоматично.
Сканувальний пристрій для одержання зображень грошового білета у видимій і інфрачервоній зонах спектра /5 працює таким чином.
Світловий потік фокусується об'єктивом 104, потім розділяється напівпрозорим дзеркалом 105 на два потоки і передається на ПЗЗ-лінійки 108. Світлофільтри 106 і 107, що стоять перед кожною лінійкою, формують на одній
ПЗЗ-лінійці видиме, а на другій ПЗЗ-лінійці - інфрачервоне зображення. Електронний пристрій 109 знімає зображення з ПЗС-лінійок і передає їх на обчислювальний блок.
У пропонованій машині застосовується також сканувальний пристрій для одержання зображення грошового білета в інфрачервоній зоні спектра й індукованого зображення, отриманого при освітленні в ультрафіолетовій зоні, з одного розщепленого світлового потоку. Цей пристрій представлений на Фіг.10.
Вказаний технічний результат досягається встановленням після об'єктива напівпрозорого дзеркала 105, за допомогою якого зображення передається на дві ПЗЗ-лінійки 108, при цьому перед однією лінійкою сч об Встановлюється світлофільтр для виділення інфрачервоної зони спектра 107, а перед другою - смуговий оптичний світлофільтр, що пропускає видиму частину спектра 110. Замість звичайного освітлювача на пристрій і) сканування встановлюється ультрафіолетовий освітлювач 74 і на додаток - інфрачервоний 72.
При скануванні грошового білета знімаються два зображення - інфрачервоне й індуковане зображення, отримане при освітленні в ультрафіолетовій зоні спектра. Відомо, що на справжніх грошових білетах у с зо спеціальних зонах малюнка інфрачервоний образ і індукований образ, отриманий при освітленні в ультрафіолетовій зоні спектра, істотно відрізняються від видимого. Переглядаючи ці зони на екрані монітора, о оператор може визначити автентичність грошового білета. При наявності на обчислювальному блоці ї- програмного засобу розпізнавання образів автентичність грошового білета може визначатися автоматично.
На Фіг.1 подано малюнок пристрою. ме)
На Фіг.2 показана схема привода пристрою. ї-
На Фіг.З показані рухливі напрямні стопоутримувача блоку поштучної подачі грошових білетів.
На Фіг.4 показаний привод переміщення каретки притискача блоку поштучної подачі грошових білетів.
На Фіг.5 показаний відокремлювальний вузол блоку поштучної подачі грошових білетів.
На Фіг.б показаний привод детектора виявлення магнітної мітки. «
На Фіг.7 показаний привод вузла поділу потоку грошових білетів. з с На Фіг.8 показаний привод укладальника вузла укладання грошових білетів.
На Фіг.9 подана схема сканувального пристрою для одержання зображень грошового білета у видимій і ;» інфрачервоній зонах спектра.
На Фіг.10 подана схема сканувального пристрою для одержання зображення грошового білета в інфрачервоній зоні спектра й індукованого зображення, отриманого при освітленні в ультрафіолетовій зоні -І спектра.
На Фіг.11 подана схема лазерного детектора виявлення здвоєності грошових білетів. і На Фіг.12 подана блок-схема послідовності дій визначення номіналу і зносу грошових білетів. -І На Фіг.13 подана блок-схема послідовності дій визначення автентичності грошових білетів.
На Фіг.14 подана блок-схема блоку керування пристроєм сортування і лічби грошових білетів. о Промисловий варіант здійснення винаходу
Ге Пристрій для сортування і лічби грошових білетів "БАРС" (див. Фіг.1,2) містить такі основні вузли: корпус 1 з монтажною плитою 2 і основою 3, яка служить для установки пристрою на столі; блок керування 22, блок поштучної подачі грошових білетів 4 зі стопи 5, який складається зі стопоутримувача, обладнаного рухомими дв напрямними 6 ії 7 для чіткого симетричного позиціонування стопи грошових білетів стосовно повздовжньої осі системи транспортування пристрою, відокремлювального вузла 8 з приводом пристрою регулювання зазору, (Ф, вузла притискання стопи грошових білетів 9 з приводом механізму підйому, подавального транспортного вузла ка 10 з приводом, системи транспортування грошових білетів 11 зі стабілізованим приводом, вузол визначення автентичності, номіналу і ступеня зносу грошових білетів, що включає сканувальний пристрій 12 для одержання во зображень у видимій і інфрачервоній зонах спектра; сканувальний пристрій 13 для одержання інфрачервоного зображення і індукованого зображення, одержуваного при освітленні в ультрафіолетовій зоні спектра; ультрафіолетовий детектор 14; детектор виявлення магнітної мітки 15; вузол контролю проходження грошових білетів і їх лічби 16; детектор виявлення здвоєності 17; вузли поділу потоку грошових білетів 18; вузол укладання придатних грошових білетів 19; вузол укладання зношених грошових білетів 20; вузол укладання 65 грошових білетів, сумнівних за автентичністю і номіналом 21.
Стопоутримувач блоку поштучної подачі з позиційними напрямними стопи грошових білетів стосовно повздовжньої осі транспортуючого пристрою з приводом (див. Фіг.1,3,4) складається з обмежувальної пластини 23, що служить для підтримки передньої частини стопи грошових білетів, з прорізом по центру для переміщення притискного пристрою, передньої напрямної 6 і задньої напрямної 7, що являють собою гладенькі поліровані пластини. Кожна з напрямних прикріплена до каретки 24, що має можливість переміщуватися вздовж двох циліндричних стояків, передня по довгих 25, а задня по коротких 26, закріплених паралельно на монтажній плиті. Каретки механічно зв'язані з зубчастим пасом 27, розташованим між каретками, один кінець якого перекинуто через гладенький шків 28, а другий кінець перебуває в зачепленні на зубчастому шківі 29, закріпленому на валу електродвигуна 30. При обертанні вала електродвигуна в напрямку проти годинникової 7/0 Стрілки напрямні синхронно сходяться до центру, а при обертанні за годинниковою стрілкою - розходяться.
Задня напрямна має підтримувальний ролик 31. Відокремлювальний вузол 8 з приводом пристрою регулювання зазору (див. Фіг.1, 2, 5) складається з корпуса 32, на якому закріплені дві осі 33 з неприводними роликами 34 і приводний вал 35 з закріпленими на ньому роликами з канавками під кільця 36 і приводним зубчастим шківом 37. Корпус через раму 38 зафіксований на осі 39, жорстко закріпленій на монтажній плиті. Регулювання зазору здійснюється завдяки хитанню корпуса з рамою стосовно осі. Лапка 40, яка закріплена на корпусі і передає йому рух, притискається пружиною 41 до гайки 42 і при обертанні гвинта 43, закріпленого співвісно на валу електродвигуна 44, в той чи інший бік здійснюється підйом чи опускання механізму відокремлювального вузла. З обох боків від відокремлювального вузла розташовані допоміжні підлружинені притискні ролики, що складаються з роликів 99, важелів 100, осі 101, жорстко закріпленої на монтажній плиті, їі пружини 102. Ролики завдяки пружині постійно притиснуті до поверхні транспортних пасів і створюють поліпшений контакт між білетом і транспортними пасами в зоні відокремлювального вузла.
Вузол притискання стопи грошових білетів 9 з приводом механізму підйому (див. Фіг.1,4) складається з двох циліндричних напрямних 45, прикріплених держаками 4 6 до обмежувальної пластини 23, що служить для підтримки передньої частини стопи грошових білетів, по яких переміщається каретка 47 з закріпленою на ній сч доб притискачем 48 з гнутого полірованого листа, що має прямолінійну ділянку, паралельну верхній частині стопи грошових білетів. Рух униз по напрямних здійснюється завдяки власній вазі притискача і каретки. Підйом і) притискача перед закладкою стопи грошових білетів здійснюється механізмом підйому, що складається з зубчастого пасу 49, один кінець якого перекинутий через гладенький шків 50, а другий кінець перебуває в зачепленні на зубчастому Шшківі 51, закріпленому на валу електродвигуна 52. Між зубчастим шківом і гладеньким с
Зо шШківом на зубчастому пасі закріплений зашморг 53, що перевищує розмір паза гачка 54, закріпленого на каретці притискача, Через який пропущений пас. При русі нагору зашморг на пасі упирається в гачок і піднімає о притискач. У робочому стані, коли йде сортування грошових білетів, - зашморг перебуває в крайньому нижньому (к положенні біля гладенького шківа.
Подавальний транспортний вузол 10 (див. Фіг.1,2) складається з трьох незв'язаних між собою секцій - дві ме) секції нижніх транспортерів 55, 56 і одна секція верхнього транспортера 57. Несучими елементами транспортерів ї- є круглі безкінцеві паси з фрикційного матеріалу, натягнуті на ведучих барабанах з канавками 58, закріплених на валах і ведених барабанах 59, установлених на осях. Приведення в дію подавального транспортного вузла здійснюється через двосторонній зубчастий пас 60, що перебуває в зачепленні з зубчастими шківами 61, закріпленими на валах ведучих барабанів і зубчастим шківом 62, закріпленим на валу приводного « електродвигуна 63. з с Система транспортування грошових білетів 11 (див. Фіг.1,2) складається з кількох секцій верхніх і нижніх . транспортерів, несучими елементами яких є круглі безкінцеві паси з фрикційного матеріалу, натягнуті на и? ведучих барабанах з канавками 64, закріплених на валах, і ведених барабанах 65, установлених на осях, і служить для пропущення грошових білетів послідовно через сканувальні пристрої, детектори і вузли контролю проходження і лічби. Для забезпечення безперервності в транспортній системі в проміжках між сканувальними -І пристроями 12, 13 і детектором визначення магнітної мітки 15 перехід від однієї секції до іншої здійснюється на барабані завдяки симетричному зсуву розташування пари круглих тягових пасів наступної секції на поруч о розташовані канавки. Для забезпечення синхронності в роботі на різних ділянках системи транспортування -І привод здійснюється одним двостороннім зубчастим пасом 66, що перебуває в зачепленні з зубчастими шківами 67, закріпленими на валах секційних приводних барабанів, і зубчастим шківом 68 приводного електродвигуна 69, о що має систему стабілізації швидкості обертання. Гладенькі шківи 70, закріплені на осях, призначені для
Із надання пасові заданого напрямку.
Сканувальний пристрій для одержання зображень грошового білета з одного розщепленого світлового потоку у видимій і інфрачервоній зонах спектра 12 складається з двох освітлювачів видимого спектра 71, дв інфрачервоних освітлювачів 72 і корпуса 7/3, у якому розташовані (див. Фіг.9) об'єктив 104, напівпрозоре дзеркало 105, світлофільтр для виділення інфрачервоної зони спектра 107, світлофільтр для виділення видимої
Ф) зони спектра 106, ПЗЗ-лінійки 108, електронні пристрої 109 для зняття зображення з ПЗЗ-лінійок. Інформація, ка отримана від сканувального пристрою, обробляється обчислювальним блоком, розташованим у блоці керування 22 сортувального пристрою. 60 Сканувальний пристрій для одержання зображення грошового білета з одного розщепленого світлового потоку в інфрачервоній зоні спектра й індукованого зображення, отриманого при освітленні в ультрафіолетовій зоні спектра, 13 (див. Фіг.1) складається з двох ультрафіолетових освітлювачів 74, інфрачервоного освітлювача 2 і корпуса 75, у якому розташовані (див. Фіг.10) об'єктив 104, напівпрозоре дзеркало 105, світлофільтр для виділення інфрачервоної зони спектра 107, смуговий оптичний світлофільтр, що пропускає видиму частину б5 спектра 110, ПЗЗ-лінійки 108, електронні пристрої 109 для зняття зображення з ПЗЗ-лінійок. Інформація, отримана від сканувального пристрою, обробляється обчислювальним блоком, розташованим у блоці керування
22 пристрою сортування.
Ультрафіолетовий детектор 14 служить для формування електронного сигналу для блоку керування пристрою, показує рівень світності грошового білета після освітлення його світлом в ультрафіолетовій зоні спектра - загальноприйнятий і складається з корпуса, ультрафіолетового освітлювача, приймачів відбитого світлового потоку з вузлом формування електронних сигналів.
Детектор виявлення магнітної мітки 15 (див. Фіг.1,6) служить для формування електронного сигналу про проходження магнітної мітки для блоку керування сортувального пристрою і складається з верхнього 7 6 і нижнього 77 намагнічувальних пристроїв, магнітного зонда 78, встановленого в напрямній 79, яка разом з /о Кареткою 80 переміщується по двох паралельних циліндричних стояках 81, закріплених на монтажній плиті.
Привод здійснюється від електродвигуна 82 з закріпленим на валу барабаном 83, по зовнішній поверхні якого пропущена струна 84 (один виток), зафіксована на двох кінцях каретки 80. При обертанні вала електродвигуна струна переміщує каретку з магнітним зондом по стояках (у поперечному напрямку стосовно руху грошового білета).
Вузол контролю проходження і лічби грошових білетів 16 (див. Фіг.1) служить для формування сигналів для блоку керування сортувальним пристроєм, що свідчить про розташування конкретних грошових білетів у тракті механізму переміщення і в тракті підвідних транспортерів укладальних вузлів (загальноприйняті і складаються з випромінювача світлового потоку, фотоприймача і вузла формування електронних сигналів).
Детектор виявлення здвоєності грошових білетів 17 (див. Фіг.1) служить для формування електронних сигналів для блоку керування сортувального пристрою, що свідчать про виявлення здвоєних грошових білетів у тракті механізму переміщення для видалення їх і направлення у вузол укладання сумнівних грошових білетів (складається з випромінювачів світлового потоку, фотоприймачів і вузла формування електронних сигналів).
Лазерний детектор виявлення здвоєності грошових білетів (див. Фіг.11), який ми застосовуємо, включає лазерний сенсор і обчислювальний вузол 116. Лазерний сенсор складається з випромінювача у вигляді сч ов лазерного діода 111, коліматорної лінзи 112, щілинної діафрагми 113, об'єктива 114, лінійки фотоприймача у вигляді ПЗЗ-лінійки 115. Вимірювання товщини грошового білета виконується в такий спосіб. Промінь лазера і) утворює тонкий світловий штрих на ролику, на одному чи двох грошових білетах у точках А1, ВІ, С1 (див.
Фіг.11). Їм відповідають точки зображення штриха на ПЗсС-лінійці А2, В2, С2. Відстань між базовою точкою положення зображення світлового штриха А2, і точками В2, чи С2 пропорційна вимірюваній товщині. Сигнали з с зо ПЗЗ-лінійки надходять на обчислювальний вузол, у якому: - запам'ятовуються координати точок зображення штриха на ролику, а також при проході грошового білета, і, - запам'ятовується задане значення товщини грошового білета, ї- - обчислюється "середнє" значення товщини однієї або більше банкнот і порівнюється з заданим значенням.
Вузол поділу потоку грошових білетів 18 (див. Фіг.1, 7) служить для зміни напрямку руху грошового білета ме) з5 Від основного напрямку, вздовж тракту механізму переміщення у бік вузла укладання, і складається з двох ча елементів, що відхиляють, (стрілок) 85, закріплених на осі 86, співвісно зв'язаній муфтою 103 з електричним поворотним пристроєм 87, який при його включенні переводить елементи, що відхиляють, з початкового нижнього у верхнє положення на певний кут.
Вузли укладання грошових білетів 19, 20, 21 (див. Фіг.1,8) мають ідентичну конструкцію і складаються з « підвідних транспортерів 88, напрямної 89, укладальника 90, що являє собою диск із багатозахідними з с спіралеподібними пазами, закріплений консольно на осі 91, зв'язаній муфтою 92 з електродвигуном 93, і укладальної ємкості 94, у якій встановлено пристрій контролю наявності грошових білетів 95. ;» Блок керування (див. Фіг.14) містить у собі: - контролер формування електронних сигналів від детектора виявлення магнітної мітки, ультрафіолетового детектора, вузла контролю проходження і лічби грошових білетів, детектора виявлення здвоєності грошових -І білетів, вузла контролю фізичного стану грошових білетів, пристрою контролю наявності грошових білетів у вузлах укладання; о - засоби формування електронного сигналу сканувального пристрою для одержання видимого й -І інфрачервоного зображень, сканувального пристрою для одержання інфрачервоного й індукованого зображень; - вузол керування системою руху, призначений для приймання інформації від засобів формування о електронних сигналів і видачі команд засобам керування механізмами; засоби керування механізмами для
Із привода системи транспортування грошових білетів, привода подавального транспортного вузла, привода позиційних напрямних, привода притискача стопи грошових білетів, привода регулювання відокремлювального вузла, привода роздільників потоку грошових білетів, привода укладальників, привода переміщення зонда дв детектора виявлення магнітної мітки; - засоби задавання режимів роботи і візуалізації результатів процесу сортування і лічби, що складаються з
Ф) дисплея, клавіатури і маніпулятора типу "Мишка". ка Пристрій для сортування грошових білетів працює в такий спосіб.
Стопа грошових білетів 5 кладеться у стопоутримувач блоку поштучної подачі грошових білетів, при цьому бо передня сторона стопи упирається в обмежувальну пластину 23, а основа стопи розміщається на круглих пасах транспортера 55, що підтримуються неприводними барабанами подавального вузла. З невеликою затримкою в часі, при наявності стопи грошових білетів у стопоутримувачі, включається в роботу привод вузла притискання 9, який опускає притискач 48 на верхню частину стопи грошових білетів 5. Одночасно запускається на розгін електродвигун 69, що приводить у рух основний тракт механізму транспортування грошових білетів 11. 65 Електродвигун 63 подавального транспортного вузла 10 за допомогою зубчастого шківа 62, закріпленого на валу, і двостороннього зубчастого паса, що перебуває в зачепленні з зубчастими шківами 61, закріпленими на валах ведучих барабанів трьох секцій, І приводного вала відокремлювального вузла, приводить у рух круглі транспортні паси і фрикційні кільця відокремлювального вузла, при цьому напрямок руху фрикційних кілець відокремлювального вузла протилежний напрямку руху транспортних пасів. Оскільки сила тертя між нижнім грошовим білетом стопи і транспортними пасами більша, ніж сила тертя між грошовими білетами в стопі, то нижній грошовий білет виводиться транспортними пасами зі стопи, а решта грошових білетів орієнтуються при цьому по профілю обмежувальної пластини 23. Нижній грошовий білет стопи переміщується транспортними пасами і подається через зазор між зовнішньою поверхнею транспортних пасів і зовнішньою поверхнею фрикційних кілець відокремлювального вузла 8. Через те, що сила зчеплення транспортних пасів трохи більша, 7/0 Ніж фрикційних кілець відокремлювального вузла, транспортні паси на грошовий білет, що подається, чинять більший вплив, ніж кільця відокремлювального вузла, тому нижній грошовий білет проводиться далі по блоку поштучної подачі грошових білетів у розгінний транспортний тракт. Сила взаємодії кілець відокремлювального вузла з наступними грошовими білетами значно перевершує силу зчеплення між сусідніми грошовими білетами, внаслідок чого всі наступні грошові білети повертаються кільцями відокремлювального вузла назад у стопу 5. Те /5 баме здійснюється при подачі злиплих, здвоєних, строєних тощо грошових білетів. Далі грошовий білет проходить через розгінний транспортний тракт, що складається з верхньої 57 і нижньої 56 секцій. Ведучі барабани цих секцій зв'язані з приводними валами через обгінні муфти 96. При захопленні грошового білета прийомним роликом 97 основного тракту системи транспортування - швидкість переміщення грошового білета зростає через різницю швидкостей основного тракту механізму транспортування і тракту поштучної подачі, при цьому розгінний транспортний тракт завдяки обгінним муфтам 96 здобуває швидкість більшу, ніж основна швидкість транспортних пасів блоку поштучної подачі грошових білетів, де і здійснюється просторовий поділ грошових білетів на ділянці розгінного транспортного тракту. Паси транспортера переміщують грошовий білет послідовно через намагнічувальний пристрій детектора виявлення магнітної мітки, вузли контролю проходження грошових білетів і їх лічби, ультрафіолетовий детектор, детектор виявлення магнітної мітки, сканувальні сч ов пристрої; детектор виявлення здвоєності й у залежності від фізичного стану вибирається вузол укладання придатних чи вузол укладання зношених білетів і, відповідно, включається відповідний до даного вузла (8) укладання вузол поділу потоку, а якщо це сумнівний білет, то він відправляється прямо по основному тракту механізму транспортування у вузол укладання сумнівних білетів. У процесі проходження грошових білетів через вузли контролю здійснюється перевірка їхніх параметрів, наприклад, зображення у видимій зоні спектра і за с зо сукупними даними від вузлів формування електронних сигналів на даний грошовий білет, блок керування приймає рішення до якої категорії віднести даний грошовий білет, наприклад, що даний грошовий білет - і придатний. Блоком керування 22 визначається час підходу білета до відхильного елемента 18 вузла поділу М потоку перед вузлом укладання придатних білетів 19 для його включення. При включенні відхильного елемента придатний білет переміщається підвідним транспортером вузла укладання придатних грошових білетів через о зв Вузол контролю проходження і лічби 16 до укладальника 90, у вигляді диска з багатозахідними спіралеподібними ї- пазами. Грошовий білет при виході з підвідного транспортера переміщується уздовж напрямної 8 9 і потрапляє в спіралеподібний паз укладальника 90, де ковзає до кінця завдяки заданому імпульсу руху і зупиняється.
Укладальник при цьому обертається і при досягненні переднім кінцем грошового білета плоскої стінки, здійснюється знімання білета зі спіралі і розміщення його на дні укладальної ємкості 94. При досягненні « заданого числа грошових білетів в одному з вузлів укладання - придатних чи зношених, тракт подавального 7) с транспортного вузла 10 відключається, а зупинка тракту системи транспортування 11 здійснюється після повного прогону всіх грошових білетів, які є в тракті, у вузол укладання сумнівних 21. Після виїмки з вузла укладання ;» пачки грошових білетів (19 чи 20), процес сортування і лічби автоматично відновляється.
Отже, пропонований винахід дозволяє: - Підвищити надійність визначення автентичності, номіналу і ступеня зносу грошових білетів, оскільки -І аналізуються не окремі точки, а повне зображення обох сторін грошового білета. - Уникнути необхідності переробляти систему датчиків (детекторів) при переході на новий вид грошових о білетів, що вимагає витрат часу і коштів, оскільки при способі, що заявляється, для переходу на грошові -І білети іншої країни досить провести навчання програмного засобу розпізнавання образів, установленого на обчислювальному блоці, на нові зображення грошових білетів. о Література
Ге 1. Ое Га Кие Зузвіетз Рекламний проспект. 2. Свідоцтво про офіційну реєстрацію програми для ЕОМ "Універсальна система розпізнавання образів
ЗТАКС" (М 960128 від 18.04.96р.), правовласник ТОВ "Фірма Дата-Центр".
Ф!

Claims (9)

Формула винаходу іме)
1. Спосіб визначення автентичності, номіналу і ступеня зносу грошових білетів, що полягає в тому, що во грошовий білет освітлюють видимим, інфрачервоним і ультрафіолетовим світлом, який відрізняється тим, що грошовий білет сканують за допомогою сканувальних пристроїв, у результаті чого одержують повні зображення обох сторін грошового білета у видимій зоні спектра, інфрачервоній зоні спектра й індуковане зображення (люмінесцентне і/або флюоресцентне) у результаті освітлення в ультрафіолетовій зоні спектра, передають отримані зображення в обчислювальний блок, на який заздалегідь установлюють програмний засіб 65 розпізнавання образів, за допомогою якого порівнюють зображення аналізованого грошового білета з еталонними зображеннями, і на основі розроблених розв'язувальних правил приймають рішення про належність грошового білета до одного з трьох класів - придатний, зношений чи сумнівний: визначення номіналу і ступеня зносу здійснюють у такий спосіб: розбивають зображення аналізованого грошового білета та еталонного зображення на блоки з К-областей розпізнавання і О-областей порівняння на еталоні, визначають величину функції стану с області зображення, порівнюють це значення з пороговим значенням і приймають рішення про статус області, визначають номінал грошового білета шляхом фільтрації області Кк, фільтром з частотною характеристикою Ед Д1), узгодженою з образом області 0; що підлягає розпізнаванню, при цьому відповідність образу складається з загальної, інтегральної схожості всього грошового білета та наявності або 70 відсутності рисунку в контрольованих областях, приймають функцію стану інтегральної відповідності рівною п де Ф- У Фф і-ї То; ФІН стах
0 о. якщо для заданого порога дутах , з ртахє , - виконують перевірку відповідності в контрольованих областях, в іншому випадку номінал не відповідає заданому, і роблять висновок, що грошовий білет сумнівний, для оцінки відповідності в контрольованих областях вводять додатковий двійковий й , вектор (ОМ -1,...п,, де Ії -1- для контрольованих зон, Ір ї-о0 - для решти, якщо п п - номінал Ф-| |Їк я - Ї; їжі їні не відповідає заданому, переходять до аналізу ознак зносу грошового білета, в іншому випадку грошовий білет с г вважають сумнівним, для визначення ступеня зношеності функцію стану грошового білета приймають рівною п ; якщо для заданого порога сртах о, г, тах, то грошовий білет вважають зношеним, для виявлення і) Фф- У о, і-ї плям (1) змінюють у такий спосіб: Гн -А «Ед ; де 4 - частотна характеристика фільтра низьких частот, функцію сч стану беруть як при визначенні інтегральної відповідності номіналів п ;,де с Ф- У Ф їні че Ф 15-х дих ' со р 0, с ситах і - якщо для заданого порога дутає о, 5, рітах, то роблять висновок, що припустима площа плям перевищує поріг, для виявлення написів (1) змінюють у такий спосіб: Гн -А «Ед , де 4 - частотна характеристика фільтра високих частот, функцію стану беруть як при визначенні інтегральної відповідності номіналів п, - с она . і-ї и"? де То; Чтв, с тах
0 о. якщо для заданого порога ртахо, ду ртає о, то припустима площа написів перевищує поріг; для аналізу (95) виривів на краях виділяють краї і визначають допуск у пікселях, якщо в деякій точці порушується умова - граничного допуску і точка не належить визначеному експертом околу кута грошового білета, то вирішують, що с 50 на грошовому білеті присутні вириви на краях; при визначенні загнутого кута будують по крайових точках, що лежать в околі кута грошового білета, лінію регресії у -ах- , якщо хоча б для однієї точки відстань до лінії г» прямої більша, ніж задана, то кут вважається обірваним, в іншому випадку - загнутим; для розпізнавання отворів проходять по всіх пікселях зображення грошового білета, що обробляється, і виділяють зв'язні області з інтенсивністю, близькою до інтенсивності підкладки, і якщо площа хоча б однієї області буде більша 259 допустимої, то роблять висновок, що на грошовому білеті присутній отвір; для розпізнавання плоских надривів ГФ) країв (1) змінюють у такий спосіб: Гн -А «Ед , де 4 - частотна характеристика фільтра високих частот, і ко фільтрують області поточного зображення, що прилягають до краю грошового білета в інфрачервоному світлі, проводять кластеризацию й обчислення площ, обмежених лініями, що починаються від краю грошового білета, бо якщо сумарна площа надривів більша граничної, то приймають рішення про присутність плоских надривів країв; перевірку ультрафіолетового захисту здійснюють так само, як і при визначенні номіналу, але в індукованому зображенні, отриманому після освітлення грошового білета в ультрафіолетовій зоні спектра; перевірку інфрачервоного захисту проводять так само, як і при визначенні номіналу, але в інфрачервоній зоні спектра, пороги ста, дах |-4,2... Й вибирають на кожному етапі окремо, грошовий білет вважають зношеним, якщо в ра ба б5 ньому наявна хоча б одна з ознак зносу, заданих оператором.
2. Пристрій сортування і лічби грошових білетів, що складається з корпуса, у якому розміщені блок керування з інтерактивним інтерфейсом регулювання параметрів сортування через дисплей і клавіатуру, блок поштучної подачі грошових білетів зі стопи, транспортної системи для подачі грошових білетів до детекторів Вузла контролю проходження і лічби грошових білетів, вузла визначення автентичності, номіналу і ступеня зносу грошових білетів, вузла поділу потоку грошових білетів для направлення грошових білетів в один з вузлів укладання з ємністю в залежності від рішення, прийнятого обчислювальним блоком на основі даних, що надійшли від детекторів, вузлів укладання з ємностями для складання перелічених і розсортованих грошових білетів, який відрізняється тим, що керування параметрами положення детектора виявлення магнітної мітки (15), 7/0 розхилу напрямних (6, 7) блока поштучної подачі грошових білетів (4), швидкості обертання укладальника (90) і регулювання зазору між поверхнею кілець (36) відокремлювального вузла (8) і поверхнею пасів подавального транспортного тракту проводиться автоматично блоком керування (22) у залежності від розмірів грошових білетів, що закладаються в пристрій, подавальний транспортний вузол (10) блока поштучної подачі грошових білетів (4) зі стопи (5) має свій окремий привід з автоматичним регулюванням швидкості подачі в залежності /5 Від розмірів грошового білета, що закладається в пристрій, введено вузол притискання стопи грошових білетів (9) для забезпечення стабільного контакту нижнього грошового білета стопи з транспортними пасами подавального вузла (10) із пристроєм контролю наявності грошових білетів у стопоутримувачі, зв'язанним з керуванням приводу вузла притискання, блок поштучної подачі грошових білетів (4) оснащений рухомими напрямними (6, 7) із приводом для чіткого симетричного позиціонування стопи грошових білетів стосовно го повздовжньої осі механізму транспортування незалежно від розмірів грошового білета, вузол визначення автентичності, номіналу і ступеня зносу грошових білетів включає сканувальні пристрої (12, 13), які дозволяють одержати повне зображення обох сторін грошового білета у видимій зоні спектра, інфрачервоній зоні спектра й індуковане зображення, отримане при освітленні в ультрафіолетовій зоні спектра, зв'язані з обчислювальним блоком, розташованим у блоці керування (22), що обробляє отриману від сканувальних сч ов пристроїв (12, 713) інформацію за допомогою заздалегідь установленого на них програмного засобу розпізнавання образів і передає рішення про автентичність, номінал і ступінь зносу грошового білета на вузол і) поділу потоку грошових білетів (18) для направлення перелічених і розсортованих грошових білетів в один з вузлів укладання (19, 20, 21) з ємностями (94), при цьому сканувальний пристрій для одержання зображень грошового білета з одного розщепленого світлового потоку у видимій і інфрачервоній зонах спектра (12) містить с зо Оосвітлювачі видимого 72) світла, об'єктив (104), напівпрозоре дзеркало (105), світлофільтри для виділення видимої зони (106) і інфрачервоної зони (107) спектрів, пристрій для зняття зображення (109); сканувальний о пристрій для одержання зображення грошового білета з одного розщепленого світлового потоку в інфрачервоній ї- зоні спектра й індукованого зображення, отриманого при освітленні в ультрафіолетовій зоні спектра (13) містить ультрафіолетові освітлювачі (74) і інфрачервоні освітлювачі (72), напівпрозоре дзеркало (105), ме) смуговий оптичний світлофільтр, що пропускає видиму частину спектра, (110) і світлофільтр для виділення ї- інфрачервоної зони (107) спектра, пристрій для зняття зображень (109).
З. Пристрій за п. 2, який відрізняється тим, що він має вузол притискання стопи грошових білетів (9) із приводом механізму підйому, який складається з двох циліндричних напрямних (45), прикріплених за допомогою держаків (46) до обмежувальної пластини (23), яка служить для підтримки передньої частини стопи грошових « білетів, по яких переміщається каретка (47) із закріпленим на ній притискачем (48) із гнутого полірованого з с листа, що має прямолінійну ділянку, паралельну верхній частині стопи грошових білетів, підйом притискача перед закладкою стопи грошових білетів здійснюється механізмом підйому, що складається з зубчастого паса ;» (49), один кінець якого перекинутий через гладкий шків (50), а другий кінець знаходиться в зачепленні на зубчастому шківі (51), закріпленому на валу електродвигуна (52), між зубчастим шківом і гладким шківом на зубчастому пасі закріплена петля (53), що перевищує розмір паза гачка (54), закріпленого на каретці -І притискача, через який пропущений пас.
4. Пристрій за п. 2, який відрізняється тим, що відокремлювальний вузол (8) блока поштучної подачі о грошових білетів оснащений трьома кільцями з фрикційного матеріалу, кожне з яких надіте на три ролики, що -І утворюють форму зовнішнього контуру відокремлювального вузла, верхній приводний, а два інших утворюють прямолінійну геометрію відокремлювальних контактних смуг, два допоміжних підпружинених притискних ролики, о розташованих по краях від відокремлювального вузла, збільшують контакт нижнього грошового білета з пасами Ге подавального тракту і стабілізують процес відділення.
5. Пристрій за п. 2, який відрізняється тим, що подавальний транспортний вузол (10) складається з трьох незв'язаних між собою секцій - дві секції нижніх транспортерів (55, 56) і одна секція верхнього транспортера дв (97), несучими елементами транспортерів є круглі нескінченні паси з фрикційного матеріалу, натягнуті на ведучі барабани з канавками (58), закріплені на валах, і ведені барабани (59), установлені на осях, (Ф, приведення подавального транспортного вузла здійснюється Через двосторонній зубчастий пас (60), що ка знаходиться в зачепленні з зубчастими шківами (61), закріпленими на валах ведучих барабанів, і зубчастим шківом (62), закріпленим на валу привідного електродвигуна (63). во 6. Пристрій за п. 2, який відрізняється тим, що система транспортування (11) грошових білетів складається з кількох секцій верхніх і нижніх транспортерів, несучими елементами яких є круглі нескінченні паси з фрикційного матеріалу, натягнуті на ведучих барабанах з канавками (64), закріплених на валах, і ведених барабанах (65), установлених на осях, і служить для пропускання грошових білетів послідовно через сканувальні пристрої (12, 13) вузла визначення автентичності, номіналу і ступеня зносу грошових білетів, ультрафіолетовий 65 Детектор (14), детектор виявлення магнітної мітки (15) і вузол контролю проходження і лічби грошових білетів (16), для забезпечення безперервності в транспортній системі в проміжках між сканувальними пристроями (12,
13) ї детектором виявлення магнітної мітки (15) перехід від однієї секції до іншої здійснюється на барабані завдяки симетричному зміщенню розташування пари круглих тягнучих пасів наступної секції на поруч розташовані канавки, для забезпечення синхронності в роботі на різних ділянках системи транспортування приведення здійснюється одним двостороннім зубчастим пасом (66), що перебуває в зачепленні з зубчастими шківами (67), закріпленими на валах секційних привідних барабанів, і зубчастим шківом (68) привідного електродвигуна (69), що має систему стабілізації за швидкістю обертання, гладенькі шківи (70), закріплені на осях, призначені для надання пасові заданого напрямку.
7. Пристрій за п. 2, який відрізняється тим, що замість зубчастого привідного паса в системі /о транспортування грошових білетів установлений плоский пас, а зубчасті привідні шківи замінені на плоскі та/або бочкоподібні для зниження шуму.
8. Пристрій за пп. 2, 3, який відрізняється тим, що пристрій має два вузли укладання придатних грошових білетів та/або два вузли укладання зношених грошових білетів, та/або один вузол укладання грошових білетів сумнівних за автентичністю і номіналом.
9. Пристрій за пп. 2, З, 4, 5, який відрізняється тим, що в пристрій додатково встановлений сканер читання мікрошрифту грошового білета. с щі 6) с (зе) у (зе) і -
- . и? -і (95) -і (95) Ко) іме) 60 б5
UA2001085532A 1999-02-04 2000-01-24 Method for determining authenticity, nominal value, and wear and tear of bank notes; device for sorting and counting bank notes UA73732C2 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
RU99102073A RU2158443C1 (ru) 1999-02-04 1999-02-04 Способ определения подлинности и достоинства банкнот и машина сортировки банкнот барс
PCT/RU2000/000014 WO2000046758A1 (fr) 1999-02-04 2000-01-24 Procede permettant de determiner l'authenticite, la valeur et le niveau de vetuste de billets de banques, et dispositif de tri et de comptage

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA73732C2 true UA73732C2 (en) 2005-09-15

Family

ID=20215405

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UA2001085532A UA73732C2 (en) 1999-02-04 2000-01-24 Method for determining authenticity, nominal value, and wear and tear of bank notes; device for sorting and counting bank notes

Country Status (2)

Country Link
RU (1) RU2158443C1 (uk)
UA (1) UA73732C2 (uk)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10105273A1 (de) 2001-02-02 2002-08-14 Deutsche Post Ag Verfahren zur Überprüfung einer auf eine Postsendung aufgebrachten Freimachung und Vorrichtung zur Durchführung des Verfahrens
DE10106632A1 (de) 2001-02-12 2002-10-17 Deutsche Post Ag Verfahren zur Überprüfung der auf einer Postsendung aufgebrachten Freimachung
DE10360859A1 (de) 2003-12-23 2005-07-21 Giesecke & Devrient Gmbh Banknotenbearbeitungsmaschine und Verfahren für das Erkennen von gefälschten Banknoten
MD3328C2 (ro) * 2005-08-30 2007-12-31 ШКИЛЁВ Думитру Procedeu de identificare spectrală a obiectelor resurselor materiale (variante) şi instalaţie pentru obţinerea mărcii izotopice
RU2007113953A (ru) * 2007-04-16 2008-10-27 Сергей Николаевич Максимовский (RU) Мобильный телефон
RU2452993C1 (ru) * 2008-09-22 2012-06-10 Глори Лтд. Устройство управления листами бумаги, способ управления листами бумаги и программа управления листами бумаги
EP2346006B1 (en) 2008-09-22 2020-12-30 Glory Ltd. Sheet management device, sheet management method and sheet management program
CN105096445B (zh) * 2015-06-26 2017-12-22 广州广电运通金融电子股份有限公司 一种票券图像采集系统

Also Published As

Publication number Publication date
RU2158443C1 (ru) 2000-10-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR100436939B1 (ko) 지폐의 신빙성과 금액 및 손상도를 결정하는 방법과 지폐분류 및 계수장치
US5966456A (en) Method and apparatus for discriminating and counting documents
JP5005760B2 (ja) 紙葉類識別装置および紙葉類識別方法
US8781206B1 (en) Optical imaging sensor for a document processing device
US6560355B2 (en) Currency evaluation and recording system
US7256874B2 (en) Multi-wavelength currency authentication system and method
WO2004036508A2 (en) Multi-wavelength currency authentication system and method
EP1208518A2 (en) Currency handling system employing an infrared authenticating system
JPWO2005078670A1 (ja) 検査装置
EP1601599B1 (en) Optical double feed detection
JP5860261B2 (ja) 画像読取装置及び紙葉類処理装置
UA73732C2 (en) Method for determining authenticity, nominal value, and wear and tear of bank notes; device for sorting and counting bank notes
JP2009080837A (ja) 拒否された金銭を記憶する能力を有する金銭受領機
JPH08180189A (ja) 紙葉類の真贋判定方法及び装置
KR101992387B1 (ko) 계수기용 통합센서모듈 구조
WO2016141801A1 (zh) 图像传感器和纸币处理装置
JP2003296801A (ja) 紙幣計数装置
CN1308899C (zh) 识别文件的方法和设备
EP1128338B1 (en) Document counter
RU2224221C2 (ru) Способ определения подлинности, достоинства и степени ветхости денежных билетов и устройство сортировки и счета
JP7442374B2 (ja) 汚れ判定装置、紙葉類処理装置、汚れ判定方法およびプログラム
JP2007034601A (ja) 紙葉類識別装置
BG65191B1 (bg) Система за идентифициране и валидизация на банкноти
KR20160113878A (ko) 권종인식 및 위조지폐 검출장치
KR20120009109A (ko) 지폐계수기