UA155514U - Спосіб отримання прозорого електропровідного покриття - Google Patents

Спосіб отримання прозорого електропровідного покриття Download PDF

Info

Publication number
UA155514U
UA155514U UAU202303785U UAU202303785U UA155514U UA 155514 U UA155514 U UA 155514U UA U202303785 U UAU202303785 U UA U202303785U UA U202303785 U UAU202303785 U UA U202303785U UA 155514 U UA155514 U UA 155514U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
substrate
sputtering
bias
potential
argon
Prior art date
Application number
UAU202303785U
Other languages
English (en)
Inventor
Валерій Федорович Башев
Сергій Іванович Рябцев
Олександр Ігорович Кушнерьов
Тетяна Володимирівна Калініна
Original Assignee
Дніпровський Національний Університет Імені Олеся Гончара
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Дніпровський Національний Університет Імені Олеся Гончара filed Critical Дніпровський Національний Університет Імені Олеся Гончара
Priority to UAU202303785U priority Critical patent/UA155514U/uk
Publication of UA155514U publication Critical patent/UA155514U/uk

Links

Landscapes

  • Physical Vapour Deposition (AREA)

Abstract

Спосіб отримання прозорого електропровідного покриття включає попередню в одному циклі обробку діелектричної підкладки іонами аргону у триелектродному іонно-плазмовому розпиленні мозаїчної мішені In-Sn. Попередню обробку поверхні діелектричної підкладки з очищенням її поверхні здійснюють при потенціалі зміщення на підкладці -100 В протягом (5±0,25) хв до повного руйнування небажаної газової оболонки на поверхні підкладки. Після цього, зберігаючи дію іонного потоку аргону на підкладку, водночас проводять напилення на підкладку прозорого покриття з оксиду In-Sn-O зі зміщенням протягом (2±0,25) хв з одночасним бомбардуванням підкладки іонами аргону, що продовжують прискорюватися потенціалом -100 В. Далі після сумісного двохвилинного напилення зі зміщенням подальший процес напилення оксиду In-Sn-O до товщини плівки 0,1-0,2 мкм продовжують вже без впливу потенціалу зміщення на підкладці шляхом розпилення мозаїчної мішені In-Sn при подачі на катод-мішень потенціалу -1,2 кВ протягом (7±0,5) хв при тиску аргону і повітря у робочому об'ємі напилення відповідно в 3·10-3 та 4·10-3 Па. Крім цього, проводять додаткове очищення діелектричної поверхні від присутніх домішок для посилення сил хімічної взаємодії між атомами оксиду In-Sn-O і атомами поверхні при 65-70 °C обробкою її поверхні в одному циклі з обробкою діелектричної підкладки іонами аргону.

Description

Корисна модель належить до області опто- і радіоелектроніки, а саме стосується способу отримання електропровідного прозорого високоадгезійного плівкового покриття з оксиду Іп-5п-
О на діелектричних підкладках: частково на органічному склі, оскільки тут дуже важливі наступні характеристики: а) прозорість електропровідного покриття для візуального спостереження навколишнього середовища з кабіни літака; б) відносно низькі номінали його електроопору; в) висока адгезія покриттів до діелектричної поверхні.
На поверхнях діелектричних матеріалів, які використовуються у літаках, що рухаються із швидкістю декількох махів, виникає статичний електричний заряд, який може досягати 1 мегавольта, оскільки величина статичного заряду на діелектриках пропорційна кубу швидкості (1). Це призводить як до суттєвих радіоперешкод, так і до негативного впливу високої статичної електрики на стан пілотів, особливо у разі подальшого підвищення швидкості літаків.
Тому важливим стає застосування таких прозорих електропровідних покриттів на діелектричних матеріалах, де цей статичний заряд повинен бути відведений з діелектричної поверхні.
Одним із широко застосованих при виготовленні електронних приладів і способів нанесення металевих плівкових покриттів на підкладки із різних матеріалів є термічне розпилення матеріалів у вакуумі (2). Дуже суттєвим параметром покриттів, що отримуються, є величина адгезії плівок до діелектричних підкладок, яка характеризує міцність зчеплення плівки з підкладкою, оскільки низька міцність («1 МПа) зчеплення веде до виходу з ладу приладів: іноді достатньо провести по підкладці ватним тампоном, щоб зняти з неї термічно нанесену плівку.
З метою збільшення адгезії використовують інші методи нанесення покриттів: 1) так у (З) запропоновано опромінення плівки високоенергетичним пучком електронів; 2) у І4Ї поліпшено електричну характеристику покриття за рахунок зменшення величини поверхневого електроопору; 3) у (5) запропоновано застосування високочастотного магнетронного розряду.
Однак у всіх перелічених методиках загальним недоліком є недостатня адгезія електропровідних прозорих покриттів до діелектричних підкладок.
Найбільш близьким до заявленої корисної моделі є спосіб отримання прозорого електропровідного покриття (6), в якому проводять триелектродне іонно-плазмове розпилення мозаїчної мішені Іп-5п, яке включає попередню обробку поверхні діелектричної підкладки з очищенням її поверхні і яке здійснюється при потенціалі зміщення на підкладці -100 В протягом
Зо (520,25) хв до практично повного руйнування небажаної газової оболонки на поверхні підкладки.
Після цього, зберігаючи дію іонного потоку аргону на підкладку, водночас проводять напилення на підкладку прозорого покриття з оксиду Іп-5п-О зі зміщенням протягом (220,25) хв з одночасним бомбардуванням підкладки іонами аргону. Далі після сумісного двохвилинного напилення зі зміщенням подальший процес напилення оксиду Іп-5п-О до кінцевої товщини плівки 0,1-0,2 мкм продовжують вже без впливу потенціалу зміщення на підкладці шляхом розпилення мозаїчної мішені Іп-Зп при подачі на катод-мішень потенціалу -1,2 кВ протягом (70,5) хв при тиску аргону і повітря у робочому об'ємі напилення відповідно в 3-103 та 4-103
Па. За даних режимів одержання прозорих плівок величина адгезії їх до діелектричної підкладки сягає 16-17 МПа.
Однак з підвищенням швидкостей польоту сучасних і перспективних літаків (до 10 махів), величини адгезії електропровідних прозорих покриттів до органічного скла вже не можуть задовольняти вимогам експлуатації, оскільки тут виникають умови щодо зриву покриттів з підкладки за рахунок високого тертя навколишнього атмосферного середовища з прозорим покриттям.
В основу заявленої корисної моделі поставлено задачу підвищення 219 МПа адгезії оксидних плівок Іп-5п-О до діелектричних підкладок (частково до плексигласової поверхні) з порівняно низькими значеннями поверхневого електроопору і необхідною прозорістю.
Поставлена задача вирішується тим, що у способі отримання прозорого електропровідного покриття, який включає попередню в одному циклі обробку діелектричної підкладки іонами аргону у триелектродному іонно-плазмовому розпиленні мозаїчної мішені Іп-5п, попередню обробку поверхні діелектричної підкладки з очищенням її поверхні здійснюють при потенціалі зміщення на підкладці -100 В протягом (530,25) хв до повного руйнування небажаної газової оболонки на поверхні підкладки, а після цього, зберігаючи дію іонного потоку аргону на підкладку, водночас проводять напилення на підкладку прозорого покриття з оксиду Іп-5п-О зі зміщенням протягом (220,25) хв з одночасним бомбардуванням підкладки іонами аргону, що продовжують прискорюватися потенціалом -100 В, адалі після сумісного двохвилинного напилення зі зміщенням подальший процес напилення оксиду Іп-5п-О до товщини плівки 0,1- 0,2 мкм продовжують вже без впливу потенціалу зміщення на підкладці шляхом розпилення мозаїчної мішені Іп-5п при подачі на катод-мішень потенціалу -1,2 кВ протягом (750,5) хв при 60 тиску аргону і повітря у робочому об'ємі напилення відповідно в 3103 та 4-103 Па, згідно з корисною моделлю, проводять додаткове очищення діелектричної поверхні від присутніх домішок для посилення сил хімічної взаємодії між атомами оксиду Іп-5п-О і атомами поверхні при 65-70 "С обробкою її поверхні в одному циклі з обробкою діелектричної підкладки іонами аргону.
Запропонована у корисній моделі обробка забезпечує за рахунок термічного впливу як додаткове очищення поверхні діелектричної підкладки від домішок, так і посилення сил хімічної взаємодії між атомами поверхні і осадженими атомами оксиду.
За рахунок неперервності процесу очищення підігрітої поверхні діелектрика іонами аргону і одночасного іонно-плазмового розпилення мішені забезпечується осадження оксиду Іп-5п-О на практично чисту діелектричну поверхню з підвищеною за рахунок нової додаткової термічної операції адгезією плівки до величини, більше 19 МПа. Зменшення часу подачі напруги зміщення -100 В у процесі очищення менше 5 хвилин призводило до погіршення величини адгезії до 17 МПа, внаслідок неповного очищення діелектричної підкладки від залишкових газів, а збільшення часу подачі зміщення вже не сприяє при однакових режимах напилення росту величини адгезії. Величина низькотемпературної обробки 65-70 "С обумовлена температурною стабільністю стану органічного скла (як правило, вона складає 80-90 "С), вище якого починають відбуватися процеси його пом'якшування.
Приклад виконання способу
Зазвичай у мікроелектроніці розпилення плівок на діелектричні підкладки проводять з перервою у часі між очищенням і розпиленням, що при цьому природно супроводжується осадженням на підкладку атомів і молекул залишкового газу і парів паро-масляних насосів у робочій камері, яке не забезпечує адгезію вище 2 МПа. У даній заявці використана набірна мішень, яка складалася із квадратів (20х20 мм) чистих металів індію і олова, площа поверхні розпилення з урахуванням індивідуальних коефіцієнтів розпилення була підібрана у співвідношенні, що забезпечує вміст цих елементів у сплаві на рівні: (мас. 95) 90 95 Іп ї 10 95 п.
Робочі гази (аргон і повітря) подавалися у камеру розпилення у наступних тисках: сумарний робочий тиск газів складав 7103 Па. Парціальний тиск повітря у камері забезпечував отримання прозорого електропровідного покриття з оксиду Іп-5п-О, який формувався в потоці розпилених атомів у процесі безпосереднього напилення. Підкладка з плексигласу у процесі
Зо напилення знаходилася або при кімнатній температурі, або в умовах низькотемпературної обробки. Величину адгезії визначали шляхом відриву плівки від діелектричної підкладки за методом "грибка". Поверхневий електроопір вимірювали відомим 4-зондовим методом.
Світлопропускання напилених на дієлектричні підкладки шарів окислу Іп-5п-О вимірювали за допомогою спектрофотометра СФф-55. Для плівок товщиною більше 150 нм у видимому діапазоні воно складало --93 95.
Дані, що наведені у таблиці, вказують на те, що запропоновані режими і спосіб отримання прозорих електропровідних плівок сплавів системи Іп-5п-О є перспективним для одержання більш високої адгезії між плівкою Іп-5й1-О та діелектричною підкладкою (таблиця, приклади Мо 2,
З, 5, 10, 12), який надає можливість забезпечення стікання високовольтного електростатичного заряду з діелектричної поверхні при отриманій, порівняно низькій величини поверхневого електроопору. Зміщення величини температури підкладки, напруги на мішені і підкладці, часу напилення від заявлених у заявці зменшують величину адгезії плівки до підкладки (таблиця, приклади Мо 1, 4, 6, 7, 8, 10, 11) і тому не відповідають заявленому способу отримання потрібного електропровідного прозорого покриття.
Таблиця
Фізичні характеристики плівок Іп-5п-О у вигляді прозорих електропровідних покриттів
М Напруга на напйбення Час обробки Поверхневий Адгезія 0,5 Напруга на Температура Примітки мішені, кВ ОКСИДУ, с підкладки с (опір, Ом/квадрат МПа підкладці, В підкладки, "С 1 72 | 420 | 300 | 52 2 2 щ | 717 | лою | 60 |незадов. 6 ле | 40 | 300 | 56 | 717 | лою | 70 |незадов. 7 -2 | 420 | 300 | 52 2 Щ | - | оо | 80 |незадов. 8 72 | 420 | 300 | 52 2 2 щ | 717 | 95 | 65 |незадов. 9 ле | 40 | 300 | 55 | 18 | ло5 | 75 щ |незадов.
Таким чином, заявлений спосіб дозволяє отримати позитивний ефект за рахунок підвищення адгезії прозорих електропровідних покриттів на діелектричних підкладках.
ДЖЕРЕЛА ІНФОРМАЦІЇ: 1. Смолін А. Боротьба з електризацією у польоті. Авіація і космонавтика. - 1969. - Мо 3. -
С. 27. 2. Черняєв В.Н. Фізико-хімічні процеси в технології РЕА. - М.: - Вища школа. - 1987. - 375 с. 3. Спосіб збільшення адгезії тонких металевих плівок до підкладок. Авторське свідоцтво
СРСР. 5) Мо 1019965А1, бюл. Мо 20 від 30.05.1991. 4. Спосіб отримання прозорої електропровідної плівки на основі індію і олова. Патент РФ.
Мо 2181389, бюл. Мо 4 від 20.04.2002. 5. Амосова Л.П., Ісаєв М.В. Магнетронне розпилення прозорих електродів ІТО з металевої мішені на холодну підкладку. Журнал технічної фізики. - 2014. - Т. 84. - Мо 10. - Сб. 127-132. б. Башев В.Ф., Рябцев С.І., Кушнерьов О.І., Куцева Н.О. Спосіб отримання прозорого електропровідного покриття. Патент України на корисну модель Ме 142207 від 25.05.2020, бюл. Мо 10.

Claims (1)

  1. ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ Спосіб отримання прозорого електропровідного покриття, який включає попередню в одному циклі обробку діелектричної підкладки іонами аргону у триелектродному іонно-плазмовому розпиленні мозаїчної мішені Іп-Зп, попередню обробку поверхні діелектричної підкладки з очищенням її поверхні здійснюють при потенціалі зміщення на підкладці -100 В протягом (50,25) хв до повного руйнування небажаної газової оболонки на поверхні підкладки, а після цього, зберігаючи дію іонного потоку аргону на підкладку, водночас проводять напилення на підкладку прозорого покриття з оксиду Іп-5п-О зі зміщенням протягом (250,25) хв з одночасним бомбардуванням підкладки іонами аргону, що продовжують прискорюватися потенціалом - 100 В, а далі після сумісного двохвилинного напилення зі зміщенням подальший процес напилення оксиду Іп-5ип-О до товщини плівки 0,1-0,2 мкм продовжують вже без впливу Зо потенціалу зміщення на підкладці шляхом розпилення мозаїчної мішені Іп-5п при подачі на катод-мішень потенціалу -1,2 КВ протягом (70,5) хв при тиску аргону і повітря у робочому об'ємі напилення відповідно в 3-103 та 4-103 Па, який відрізняється тим, що проводять додаткове очищення діелектричної поверхні від присутніх домішок для посилення сил хімічної взаємодії між атомами оксиду Іп-5и1-О і атомами поверхні при 65-70 "С обробкою її поверхні в одному циклі з обробкою діелектричної підкладки іонами аргону.
UAU202303785U 2023-08-07 2023-08-07 Спосіб отримання прозорого електропровідного покриття UA155514U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU202303785U UA155514U (uk) 2023-08-07 2023-08-07 Спосіб отримання прозорого електропровідного покриття

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU202303785U UA155514U (uk) 2023-08-07 2023-08-07 Спосіб отримання прозорого електропровідного покриття

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA155514U true UA155514U (uk) 2024-03-06

Family

ID=90061774

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU202303785U UA155514U (uk) 2023-08-07 2023-08-07 Спосіб отримання прозорого електропровідного покриття

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA155514U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN109797363B (zh) 一种弧光电子源辅助离子氮化工艺
WO2006019565A3 (en) Method and system for coating internal surfaces of prefabricated process piping in the field
US20160186306A1 (en) TiB2 LAYERS AND MANUFACTURE THEREOF
WO2010144761A3 (en) Ionized physical vapor deposition for microstructure controlled thin film deposition
UA155514U (uk) Спосіб отримання прозорого електропровідного покриття
CN111378947B (zh) 一种类金刚石薄膜的制备方法
WO2015025823A1 (ja) スパッタリング成膜装置及びスパッタリング成膜方法
US8721845B2 (en) Coated article and method for making same
CN112410736A (zh) 一种物理气相沉积的方法
US8568907B2 (en) Housing and method for making the same
US9328409B2 (en) Coated article, method for making the same and electronic device using the same
JP3305786B2 (ja) 耐食性のすぐれた永久磁石の製造方法
JP2002306957A (ja) プラズマ処理装置
CN101864559B (zh) 一种栅网磁控溅射蒸铪的方法
RU2711065C1 (ru) Способ ионной очистки в скрещенных электрических и магнитных полях перед вакуумной ионно-плазменной обработкой
UA142207U (uk) Спосіб отримання прозорого електропровідного покриття
US8568906B2 (en) Housing and method for making the same
US8568905B2 (en) Housing and method for making the same
CN210085559U (zh) 一种刻蚀阳极屏蔽绝缘装置
US8597804B2 (en) Housing and method for making the same
RU2433081C1 (ru) Способ ионно-лучевой обработки
JPH01230275A (ja) 超電導薄膜の形成法
JPH04276062A (ja) アーク蒸着装置
JPS63458A (ja) 真空ア−ク蒸着装置
US20120189865A1 (en) Housing and method for making the same