UA136338U - Спосіб визначення ультразвуковим методом коефіцієнта пуассона локального об'єму матеріалу феромагнітних електропровідних виробів невідомої товщини - Google Patents

Спосіб визначення ультразвуковим методом коефіцієнта пуассона локального об'єму матеріалу феромагнітних електропровідних виробів невідомої товщини Download PDF

Info

Publication number
UA136338U
UA136338U UAU201902532U UAU201902532U UA136338U UA 136338 U UA136338 U UA 136338U UA U201902532 U UAU201902532 U UA U201902532U UA U201902532 U UAU201902532 U UA U201902532U UA 136338 U UA136338 U UA 136338U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
product
ferromagnetic
pulses
ultrasonic
poisson
Prior art date
Application number
UAU201902532U
Other languages
English (en)
Inventor
Григорій Михайлович Сучков
Original Assignee
Національний Технічний Університет "Харківський Політехнічний Інститут"
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Національний Технічний Університет "Харківський Політехнічний Інститут" filed Critical Національний Технічний Університет "Харківський Політехнічний Інститут"
Priority to UAU201902532U priority Critical patent/UA136338U/uk
Publication of UA136338U publication Critical patent/UA136338U/uk

Links

Landscapes

  • Investigating Or Analyzing Materials By The Use Of Ultrasonic Waves (AREA)

Abstract

Спосіб визначення ультразвуковим методом коефіцієнта Пуассона локального об'єму матеріалу феромагнітних електропровідних виробів невідомої товщини, який включає збудження високочастотних ультразвукових імпульсів і прийом ультразвукових імпульсів з феромагнітних електропровідних виробів прямим електромагнітно-акустичним перетворювачем, при цьому характеристики контрольованого виробу оцінюють за параметрами прийнятих імпульсів, згідно з корисною моделлю в поверхневому шарі феромагнітного виробу електромагнітом створюють поляризуюче магнітне поле шляхом регулювання струму живлення електромагніту до максимального значення, яке відповідає насиченню матеріалу поверхневого шару металовиробу, вимірюють час розповсюдження прийнятих з виробу імпульсів поздовжньої та зсувної ультразвукових хвиль з одної установки прямого перетворювача на поверхні виробу, а коефіцієнт Пуассона матеріалу виробу визначають за формулою , де - час розповсюдження поздовжньої хвилі в контрольованому об'ємі насиченого по магнітному полю феромагнітного матеріалу виробу; - час розповсюдження зсувної хвилі в контрольованому об'ємі насиченого по магнітному полю феромагнітного матеріалу виробу.

Description

Корисна модель належить до техніки контролю якості матеріалів, виробів, обладнання тощо, більш конкретно, до техніки ультразвукового контролю пружних властивостей, зокрема для визначення коефіцієнта Пуассона матеріалу феромагнітних електропровідних виробів з використанням ультразвукових електромагнітно-акустичних перетворювачів.
Відомий спосіб визначення коефіцієнта Пуассона матеріалу об'єкта контролю (ОК) ультразвуковим методом (|1|, який заснований на вимірюванні швидкості розповсюдження імпульсів поздовжніх та зсувних ультразвукових коливань різними прямими п'єзоелектричними перетворювачами.
Суттєвим недоліком даного способу є те, що для збудження зсувних ультразвукових коливань необхідно п'єзоелектричний перетворювач приклеювати до поверхні виробу. Окрім того, встановити перетворювачі на одне і те ж місце введення ультразвукових імпульсів проблематично, що знижує точність вимірювань.
Як найближчий аналог вибрано спосіб визначення коефіцієнта Пуассона, який може бути реалізовано з використанням електромагнітно-акустичного перетворювача (ЕМАП) (21), що включає збудження одним ЕМАП імпульсів зсувних ультразвукових коливань під кутом 0" та імпульсів поздовжніх ультразвукових коливань під певним кутом, прийом поздовжніх та зсувних коливань з виробу та визначення пружних характеристик за часом розповсюдження поздовжніх та зсувних коливань у виробі.
Точність вимірювань цим способом є недостатньою, оскільки імпульси поздовжніх та зсувних коливань проходять різні ділянки об'єму ОК, що контролюється.
Окрім того, цей спосіб не може використовуватися для діагностики ОК з непаралельними поверхнями металу.
В основу корисної моделі поставлена задача підвищення точності вимірювань коефіцієнта
Пуассона за рахунок одночасного використання імпульсів поздовжніх та зсувних ультразвукових коливань одного і того ж об'єму феромагнітного ОК.
Поставлена задача вирішується за рахунок того, що за відомим способом визначення коефіцієнта Пуассона локального об'єму матеріалу феромагнітних електропровідних виробів невідомої товщини, який включає збудження високочастотних ультразвукових імпульсів і прийом ультразвукових імпульсів з феромагнітних електропровідних виробів прямим
Зо електромагнітно-акустичним перетворювачем, при цьому характеристики контрольованого виробу оцінюють за параметрами прийнятих імпульсів, у відповідності до запропонованої корисної моделі, в поверхневому шарі феромагнітного виробу електромагнітом створюють поляризуюче магнітне поле шляхом регулювання струму живлення електромагніту до максимального значення, яке відповідає насиченню матеріалу поверхневого шару металовиробу, вимірюють час розповсюдження прийнятих з виробу імпульсів поздовжньої та зсувної ультразвукових хвиль з одної установки прямого перетворювача на поверхні виробу, а коефіцієнт Пуассона щі матеріалу виробу визначають за формулою нео /В М) де у. час розповсюдження поздовжньої хвилі в контрольованому об'ємі насиченого по магнітному полю феромагнітного матеріалу виробу; в. час розповсюдження зсувної хвилі в контрольованому об'ємі насиченого по магнітному полю феромагнітного матеріалу виробу.
Підвищення точності вимірювань коефіцієнта Пуассона забезпечується шляхом одночасного використання часу розповсюдження імпульсів поздовжніх та зсувних ультразвукових коливань в одному і тому об'ємі насиченого по магнітному полю феромагнітного
ОК.
Суть корисної моделі пояснюють креслення, де на Фіг. 1 наведено спрощену схему для пояснення принципу реалізації запропонованого способу. На Фіг. 2 наведено часову розгортку при одночасному збудженні і реєстрації ультразвукових імпульсів у ділянці об'єкта контролю.
На Фіг. 1 позначено: 1 - феромагнітний ОК; 2 - електромагніт; З - високочастотна котушка індуктивності; 4 - блок живлення електромагніту; В - індукція магнітного поля; і «- тангенціальна компонента індукції магнітного поля в; при насиченні поверхневого шару ОК. Ви - нормальна компонента індукції магнітного поля в; при насиченні поверхневого шару ОК; б. поздовжня ультразвукова хвиля; б. зсувна ультразвукова хвиля; Щ . час розповсюдження імпульсів поздовжніх коливань у феромагнітному ОК; К - час розповсюдження імпульсів зсувних коливань у феромагнітному ОК.
На Фіг.2 позначено: А - амплітуда прийнятих імпульсів, дБ; ще час розповсюдження імпульсів поздовжніх коливань у феромагнітному ОК, мкс; в. час розповсюдження імпульсів зсувних коливань у феромагнітному ОК, мкс; с. поздовжня ультразвукова хвиля; б. зсувна ультразвукова хвиля.
Спосіб реалізується наступним чином. Джерело 2 поляризуючого магнітного поля і високочастотну котушку З індуктивності розміщають біля поверхні феромагнітного об'єкта контролю 1 на відстані й. Струмом від блока 4 живлення електромагніту живлять електромагніт 2. При цьому величину струму, в залежності від магнітних характеристик матеріалу виробу 1, встановлюють так, щоб матеріал поверхневого шару ОК 1 був насичений по магнітному полю.
При цьому в об'єкті контролю 1 у його поверхневому шарі створюються силові лінії індукції В з тангенціальною 71 і нормальною 77 компонентами. Високочастотну котушку З індуктивності живлять імпульсами високочастотного струму, який формує в поверхневому шару об'єкту контролю 1 відсокочастотне електромагнітне поле. Взаємодія електромагнітного поля і тангенціальної 71 компоненти індукції В в поверхневому шарі об'єкта контролю 1 приводить до збудження імпульсу поздовжніх що ультразвукових коливань, які розповсюджуються в об'єм об'єкта контролю 1. Одночасно взаємодія електромагнітного поля і нормальної В, компоненти індукції В в поверхневому шарі об'єкта контролю 1 приводить до збудження імпульсу зсувних 1 ультразвукових коливань, які розповсюджуються в об'єм об'єкта контролю 1. Відбиті з об'єкта контролю 1 імпульси поздовжніх що і зсувних с, ультразвукових коливань приймаються високочастотною котушкою З індуктивності. При цьому вимірюється час її розповсюдження імпульсів поздовжніх коливань у об'єкті контролю і час її розповсюдження імпульсів зсувних коливань у об'єкті контролю. Після цього коефіцієнт Пуассона М матеріалу об'єму об'єкта контролю, що Ко тролюється, визначають за формулою н- 5-ї БІД1-5/
Для діагностики іншого об'єму об'єкта контролю 1 ультразвуковий перетворювач переміщують по поверхні ОК 1.
Таким чином, за рахунок визначення коефіцієнта Пуассона одного і того ж об'єму матеріалу імпульсами поздовжніх та зсувних ультразвукових коливань точність вимірювань коефіцієнта
Пуассона феромагнітного ОК підвищується.
Зо Джерела інформації: 1. Неразрушающий контроль: Справочник: В 7 т. Под общ. ред. В.В.Клюева. Т.3:
Ультразвуковой контроль /И.Н. Ермолов, Ю.В. Ланге. -М.: Машиностроениеє, 2006. - 864 с. 2. ЗиспКом с.М., Тагапепко Ми.К., Кпотуак Ми.М. А Моп-Сопіасі Мийтипсійїпа! ОПгазопіс
Ткапздисег ог Меазигтетепів апа Моп-Юевігисіїме Тевіїпд /Меазигетепі Тесупздие5 2016, Мо 12
Моїште 59, Івзце 9, рр 990-993.

Claims (1)

  1. ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ Спосіб визначення ультразвуковим методом коефіцієнта Пуассона локального об'єму матеріалу 40 феромагнітних електропровідних виробів невідомої товщини, який включає збудження високочастотних ультразвукових імпульсів і прийом ультразвукових імпульсів з феромагнітних електропровідних виробів прямим електромагнітно-акустичним перетворювачем, при цьому характеристики контрольованого виробу оцінюють за параметрами прийнятих імпульсів, який відрізняється тим, що в поверхневому шарі феромагнітного виробу електромагнітом 45 створюють поляризуюче магнітне поле шляхом регулювання струму живлення електромагніту до максимального значення, яке відповідає насиченню матеріалу поверхневого шару металовиробу, вимірюють час розповсюдження прийнятих з виробу імпульсів поздовжньої та зсувної ультразвукових хвиль з одної установки прямого перетворювача на поверхні виробу, а коефіцієнт Пуассона щі пеуеріапу виробу визначають за формулою БО -(05- Б/В -Щ/В де Щ. час розповсюдження поздовжньої хвилі в контрольованому об'ємі насиченого по магнітному полю феромагнітного матеріалу виробу; 1 - час розповсюдження зсувної хвилі в контрольованому об'ємі насиченого по магнітному полю феромагнітного матеріалу виробу.
UAU201902532U 2019-03-15 2019-03-15 Спосіб визначення ультразвуковим методом коефіцієнта пуассона локального об'єму матеріалу феромагнітних електропровідних виробів невідомої товщини UA136338U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201902532U UA136338U (uk) 2019-03-15 2019-03-15 Спосіб визначення ультразвуковим методом коефіцієнта пуассона локального об'єму матеріалу феромагнітних електропровідних виробів невідомої товщини

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201902532U UA136338U (uk) 2019-03-15 2019-03-15 Спосіб визначення ультразвуковим методом коефіцієнта пуассона локального об'єму матеріалу феромагнітних електропровідних виробів невідомої товщини

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA136338U true UA136338U (uk) 2019-08-12

Family

ID=71116442

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU201902532U UA136338U (uk) 2019-03-15 2019-03-15 Спосіб визначення ультразвуковим методом коефіцієнта пуассона локального об'єму матеріалу феромагнітних електропровідних виробів невідомої товщини

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA136338U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP2661329B1 (en) Improvements in or relating to ultrasound generating apparatus, and methods for generating ultrasound
Ratnam et al. Generation and detection of higher-order mode clusters of guided waves (HOMC-GW) using meander-coil EMATs
US4307616A (en) Signal processing technique for ultrasonic inspection
US11774409B2 (en) Electromagnetic acoustic transducer (EMAT) for corrosion mapping
US3741334A (en) Method and apparatus for measuring thickness by exciting and measuring free resonance frequency
Svilainis et al. Compact laser driver for ultrasonic arbitrary position and width pulse sequences generation
UA136338U (uk) Спосіб визначення ультразвуковим методом коефіцієнта пуассона локального об'єму матеріалу феромагнітних електропровідних виробів невідомої товщини
KR101253933B1 (ko) 전자유도초음파를 이용한 금속판 두께측정방법
UA134258U (uk) Спосіб визначення коефіцієнта пуассона матеріалу неферомагнітних електропровідних виробів ультразвуковим електромагнітно-акустичним методом
JP2017090201A (ja) 空中超音波探傷装置および空中超音波探傷システム
RU2013154948A (ru) Способ обнаружения дефектов на поверхности ферромагнитных материалов и изделий и устройство для его осуществления
RU187411U1 (ru) Устройство для определения упругих констант твердых тел
Sharma et al. Design of Low Cost Broadband Ultrasonic Pulser–Receiver
US9518959B2 (en) Structural health monitoring system and method
JP6817628B2 (ja) 加振レーダ装置及びデータ解析装置
UA140680U (uk) Безконтактний комбінований імпульсний ультразвуковий перетворювач для визначення коефіцієнта пуассона електропровідних феромагнітних виробів
Kozhushko et al. Detection of nanosecond optoacoustic pulses in steel
Boussi et al. Electromagnetic-acoustic transducers for ultrasonic measurements, testing and diagnostics of ferromagnetic metal products
Ohtsuka et al. P2E-6 New design of electromagnetic acoustic transducer for precise determination of defect
JP2772481B2 (ja) 超音波測定方法及び超音波測定装置
UA121134U (uk) Спосіб ультразвукового контролю твердості металовиробу
KR101109138B1 (ko) 펄스자기장 발생장치
RU2648292C1 (ru) Резонансный способ ультразвуковой толщинометрии
RU2530450C1 (ru) Способ измерения толщины изделия с помощью ультразвуковых импульсов
UA140609U (uk) Спосіб ємнісного ультразвукового контролю твердості електропровідного виробу